Allerlei. Stadsberichten. vreemdnadat twee dikkevoor elkaar geplaatste spiegelruiten met een harden slag verbrijzeld waren. Den 10 en 11 zijn te Amsterdam voor de hoofd akte o. a. geslaagd R. Bakker te Ilpendam, H. Bakker van Haarlem en K. Sehoorl van Barslngerhorn. Den 11 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal o.a. geslaagd mej. M. E. Kuipers te Haarlem. Te Enkhulzen is den 11 tot lid van den gemeen teraad gekozen in de door het bedanken van den heer J. Sterken opengevallen plaats de heer N. Groot Sz. met 134 van de 261 geldige stemmen. Gp den heer S. Schuijt Pz. waren 123 stemmen uitgebracht. Den 11 is door stemgerechtigde ingelanden met eenparige stemmen tot hoofdingeland der banne Oud karspel herkozen de heer A. Hallf. Bij de op den 11 plaats gehad hebbende harddra verij aan de Kalkovensbrug namen tien paarden deel; de prijs, een theeservies, werd gewonnen door Trijntje, van den heer Joh. Roskam, berijder P. Frans; de eerste premietwee madera-karaffen door Grietje van den heer Joh. Nagelhout, berijder H. Brouwer; de tweede premieeen goudvischkom met bouquet door Ka, van den heer P. Kok, berijder L. Kok. De burgemeester van 's-Hertogenbosch heeft den 11 ingetrokken het verbod betreffende samenscholing van meer dan 3 personen het sluitingsuur voor koffiehuizen en herbergen is van halftwee tot één uur na middernacht ingekort. Op de den 12 te Hoorn gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 139 stuks. De prijzen waren 80 tot f 400 per stuk en de handel was matig. De gemeenteraad van Wageningen heeft den 12 besloten voor 1000 deel te nemen aan het waarborg fonds voor het landhuishoudkundig congres in 1892 aldaar te houden. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 12 be noemd tot onderwijzeres aan de kostelooze school letter C., mej. A. M. van der Ley aldaar. Den 12 is te 's-Gravenhage aan het ministerie van waterstaat aanbesteed de uitvoering van krib- en bagger- werk in de rivier de Boven-Merwede, boven Gorinchem, geraamd op 60000. Laagste inschrijver was de heer L. Kalis Kzn. te Sliedrecht voor 49470. Den 12 is te 's-Gravenhage voor de hoogduitsche "taal o. a. geslaagd S. de Jong te Zaandijk. Het bezwaarschrift ingebracht tegen de onlangs gehouden verkiezing van raadsleden te Haarlem is den 12 niet behandeld kunnen worden, daar het voor het nemen van besluiten gevorderde aantal leden niet tegenwoordig was; de behandeling is nu bepaald op den 14. Den 11 's morgens geraakte het dienstmeisje van den heer D. Stam te Noordscharwoude terwijl zij op den walstoep eenige huiselijke bezigheid verrichtte, te water, met het gevolg dat zij levenloos werd opgehaald Alle pogingen, door den heer dr. ten Bosch van Zuid- scharwoudedie juist ter plaatse was, aangewend om de levensgeesten van de drenkelinge, die slechts kort in het water had gelegen, weder op te wekken, bleven vruchteloos. Te Zaandam is den 12 tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer J. 0. Keg Cz. (lib.) Te Heemskerk moet voor lid van den gemeen teraadin plaats van den heer J. B. Smorenbergher-- stemd worden tusschen den heer G. Limmen die 38 en den heer J. v. d. Sluis die 34 stemmen bekwam. Den 15 herdenkt pastoor M. D. Kreijnsdeken te Beverwijk, den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot priester gewijd werd. In October of November wordt te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek gehouden van personen voor klerk der posterijen, waarvoor 12 plaatsen ter vervulling opengesteld worden. De aanstelling geschiedt op 400 jaarwedde welk bedrag klimmen kan tot 1200. Yóór 20 September moeten gegadigden zich aanmelden bij het departement met op zegel geschreven verzoek. Van H. M. de Koningin is 1500 en van H. M. de Koningin-Regentes 2500 ontvangen bij den bur gemeester van Tilburg, als voorzitter der commissie, die gelden inzamelt voor de slachtoffers van den hagelslag Men schrjjft uit Den Haag aan het D. Sic transit gloria mnndi»Er is hier opgericht eene naamlooze vennootschap, ten doel hebbende het uitoefenen eener kleerwasscherij en bleekerij. Dat is zal men zeggen eene zeer gewone zaak. Maar wat er bijzon ders aan is is ditdat deze wasscherij en bleekerij zal gevestigd zijn op een der fraaiste landgoederen van Voorburghet huis Hoekenburgeenmaal toebehoord hebbende aan het geslacht Caan. Het is eene onde klachtdat de landgoederen en buitens, de trots en de roem van de voorvaderen meer en meer worden verlaten en gesloopt, omdat de eenvou dige zin voor het kalme buitenleven niet meer strookt met de zeden van het hedendaagsche leven. Voorburg behoort tot de plaatsen, waar nog het langst de talrijke fraaie buitenplaatsen zijn in wezen gebleven al zijn er ook enkele geslooptde overblijvende maken nog altijd het dorp met zijne omgeving tot eene der bekoorlijkste en aan natuurschoon weelderigste plekken van Holland. En van deze schilderachtige buitens zal nu een der aanzien lijkste, het oud-adellijke Hoekenburg, dat eene historische beteekenis heeft, worden vernederd tot wasch- en bleek- inrichting Het is waar, het zal eene voorname wasch- en bleek-inrichting zijn de lijfwaden van de aanzien lijksten onder de bevolking van de residentie zullen er te drogen worden gehangen (onder de aandeelhouders en commissarissen der vennootschap vindt men er met adellijke namen), maar toch wat zonden de vroegere bewoners van Hoekenburg gezegd hebben, als hun voor speld ware wat eenmaal aan het einde der 19e eeuw het lot van hun trotsch landgoed worden zou Nieuwe aardappelen werken niet gunstig op het darmstelsel. Om ze zoo te koken, dat zij niet meer ge vaarlijk en veel lekkerder zijn zette men twee ketels tegelijk te vuur, den eene met de aardappelen er in, op de gewone wijze den andere alleen met water. Koken de aardappelen, dan giete men dadelijk het vuile (solanine houdend) water er af, voege het kokende water uit den tweeden ketel er bij en late ze dan gaar koken. Wie de aardappelen eens zoo bereid heeft, doet het nimmer weer anders. Hierbij werden echter zijne handen gekwetst, doordien het touw om zijn middel over zijne handen kwam en dewijl hij zwaar gekleed was, met drie jassen, en gutta percha laarzen tot aan zijne heupenhad hij veel moeite zich boven te houden temeer daar die laarzen vol water waren geraaktdoch het touw hield hem aan de boot verbonden en hij wist zich nog met groote moeite daarin te werken. De boot was toen half vol wateral zijn kleederen waren doornat. Een soortgelijk ongeluk trof hem toen hij op 3 Aug. I 20 mijlen Z.W. van Lizard de bark Finland wilde praaien, j De Sea Serpent liep toen recht voor een hooge moeielijke zee en juist toen kapitein Lawlor naar de bark keek, kwam de boot dwars te liggen. Zij sloeg op zijde en evenals den vorigen keer, sprong hij op de kiel. Het scheen of zij zich niet weder zou oprichten doch ein delijk slaagde hij er in na veel inspanning en praaide de bark, welke bemanning gereed stond hem op te pikken. In den nacht van 24 Juli ging hij zich ter ruste be geven tijdens een lichte koelte. Hij werd gewekt door een haaidie langs den bodem der boot schoof. Hij keerde zich om om zijn slaapje voort te zetten dewijl het schuiven van haaien langs de boot eene gewone zaak was doch hij werd er weldra van overtuigd, dat deze haai trachtte de boot omver te werpen en te verbrijzelen. I Buitenboord ziende bespeurde hij het monster langs zijde zijn best doende om zich een goed maal te be reiden van de Sea Serpent en haar kapitein. De kapitein aam een stukje geschutdat veel op pleizierjachten wordt gebruiktstak er de lont in, wikkelde het in een nieuwsblad en wierp het overboord. De haai schoot er op toe en juist toen hij zich omkeerde om het te ver slinden ontplofte het. Er kwam toen een groote be weging in het water, en, indien de kop van het monster niet verbrijzeld is is het voorzeker toch bevreesd ge worden, daar het zich niet meer vertoonde. De Western Morning News geeft de volgende beschrij ving van de boot Sea Serpenteen vaartuig waarmede zekere kapitein Lawlor pleiziertochtjes maakt en dat te Rotterdam verwacht wordt De kleine boot is een klein model van bouwkunst ontworpen door den vader van kapitein Lawloreen ouden scheepsbouwmeester. Zij is 14 voet 111/2 duim over alles lang5 voet breed en 2 voet hol. Zij is voorzien van twee metalen luchtdichte afdeelingen een voor en een achtereen drijfvermogen bevattende van 600 of 700 ponden. Het logies is 6 voet lang en 20 duim wijd en overdekt met een luik of schuif. Bij ruw en regenachtig weer wordt daarover een guttapercha kapkleed gedaan om het water er buiten te houden. Kapitein Lawlor's keukengereedschap bestond uit een oliefornuis en eenige tinnen schotels. Hij voerde geen sterke^ dranken mede en de provisiekast bevatte vleesch in blik en blikjes bouillon chocolade gecondenseerde koffie en meik en een goeden voorraad beschuitjes. Tien gallons (45 kan) olie werden medegevoerd om bij buiten gewoon slecht weder te gebruiken. De reis was vol wederwaardigheden. Vier dagen echter stuurde de boot zichzelf onder lichte gestadige koelte en des nachts, nadat eene goede lantaarn was opgeheschenkon kapitein Lawlor zich ter ruste begevon. Op 1 Juli toen hij een touw wilde vast maken viel hij over boord tijdens mistig weer, doch dewijl hij steeds een touw om het lijf had, dat ergens aan boord werd vastgemaakt, was hij in staat weder aan boord te^ komen na een verfrisschend bad. Op 18 Juli toen hij voor een harde koelte lensde word de Sea Serpent plat op zijde geworpen en was spoedig vol water; kapi tein Lawlor sprong echter onmiddellijk op de kiel, en wist haar weder op te richten. Gedurende de tentoonstellingsdagen zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben Donderdag 10 September. Te twaalf uur, opening der tentoonstelling. Te 1 uur Nationale Wielerwedstrijd, uitgeschre ven door de Wielrijders-vereeniging «Alkmaar". 1. Wedstrijd van meet op den hoogen tweewioler afstand 500 ellen. Inleggeld f 1. Ie Prijs verguld zilveren medaille, 2e prijs zilveren medaille. 2. Wedstrijd van meet op den veiligheidswieler af stand 500 ellen. Inleggeld f 1.50. Ie Prijs gouden me daille, 2e prijs zilveren medaille, 3e prijs bronzen medaille. 3. Wedstrijd van meet op den tweepersoons drie wieler afstand 500 ellen. Inleggeld f 2.50. Ie Prijs 2 zilveren medailles, 2e prijs 2 bronzen medailles. 4. Wedstrijd in het langzaam rijden op den veilig heidswieler, afstand 70 ellen. Inleggeld 1.25. Ie Prijs zilveren medaille, 2e prijs bronzen medaille. Er zal gereden worden volgons de bepalingen van het reglement van den A. N. W. B. De inschrijvingsbilletten moeten tegelijk met de ver schuldigde inleggelden vóór of op Woensdag 2 September 1891, in het bezit zijn van den secretaris-penningmeester van de W. V. »A." den heer W. F. Stoel Jr. te Alkmaar, die als bewijs van ontvang den inschrijver terstond een mededingers-kaart toezendt. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door de muziek van het Stedelijk Muziekkorps. Toegang per persoon tot de baan 0.25 tot baan en tribune 0.50. Het bestuur heeft van de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij toepassing verkregen van een verminderd personentarief voor mededingers. Vrijdag 11 September. Te 2 uur, concert op het tentoonstellingsterrein te 7 uur 's avonds concert in de Buitensocieteit. Zaterdag 12 September. Te o r - -- -- -- r, concert op het tentoonstellingsterrein. spoor er van te vinden. Ik ben later met menschen in aanraking gekomenambtenaren die Siberië kenden en die van mij voor hot eerst van hun leven over de «bijzondere afdeeling" hoorden. In het strafwetboek komen over haar bestaan niet meer dan zes woorden voor»In iedere gevangenis^ voor dwangarbeiders wordt een «bij zondere gevangenis" ingericht, voor de zwaarste mis dadigers, tot de wederinvoering van den zwaarsten dwang arbeid in Siberië. Zelfs de gevangenen dezer afdee ling wisten nietof de bijzondere afdeeling voor altijd of tijdelijk voor hen bestond. Een termijn was niet be paald, er stond«tot wederinvoering van don zwaarsten dwangarbeid." Het is niet te verwonderendat noch Ssuschilownoch wie ook uit de troep dit niet wist, de verbannen Michailow zelf niet uitgezonderddie van de «bijzondere afdeeling" een begrip overeenkom stig zijn misdaad had die zeer zwaar was en waarvoor hij drie of vierduizend knoetslagen gekregen had het begrip namolijk dat men hem niet naar een aangenaam verblijf zond. Ssuschilow ging voor kolonisatie wat is beter «Wilt ge niet ruilen Ssuschilow is door den drank bedwelmd, een onnoozele hals vol dankbaarheid voor den huichelenden Michailow, en daarom besluit hij niet «neen" te zeggen. Bovendien had hij reeds van enkelen uit de troep gehoorddat men ruilen kandat ook anderen ruilen, en er dus niets buitengewoons of ongehoords in is om het ook te doen. De gewetenlooze Michailow koopt Ssuschilow, terwijl^ hij van zijn buitengewone onnoozelheid gebruik maaktzijn naam tegen een rood hemd en een zilveren roebel af, die hij hem in tegenwoordigheid van getuigen geeft. Den volgenden dag is Ssuschilow nog dronken maar men geeft hem nogmaals te drinken en de handel is niet ongedaan te maken de ontvangen zilveren roebel is reeds verdronken en het roode hemd met lang daarna. «Wil je niet, geef dan het geld terug." Ln hoe zal Ssuschilow aan een zilveren roebel komen beeft hij hem niet terug, de artel lj zal er hom toe dwin gen, daar ziet men in den artel streng op. Bovendien als ge iets beloofd hebt, moet ge het ook nakomen ook hierop staat de artel. Doet ge het niet, het gaat u 1) Een soort bond, een vereeDigingstilzwijgend ge vormd. er naar. Men ranselt hem of slaat hem eenvoudig dood, in ieder geval pepert men het hem geducht in. Als de artel maar een enkele maal in dergelijk geval geduld toonde, zou het met de gewoonte om van naam te ruilen werkelijk uit zijn. Als men de belofte niet be hoefde na te komen en den gesloten handel, nadat men reeds het geld ontvangen had, ongedaan kon maken wie zou zich dan later aan de belofte houden In één woord, het is voor den artel een kwestie van leven en dood, een kwestie, die allen raakt, en daarom zijn ook de gedeporteerden in dit geval zeer streng. Ten laatste ziet Ssuschilowdat hier geen sraeeken helpt en stemt hij toe in alles wat men van hem eischt. Dit wordt allen bekend gemaakt en wien het noodig blijkt, wordt een ge schenk gegeven of op brandewijn onthaald. Den anderen is het natuurlijk onverschillig of Ssuschilow of Michailow den duivel in handen valt. Op het eerste halt wordt appèl gehouden; als de naam Michailow opgeroepen wordt, antwoordt Ssuschilow presenten op het noemen van den naam Ssuschilow roept Michailow presentdaarna marcheert de troep weer verder. Niemand spreekt er zelfs meer over. In Tobolks scheidt men de gevangenen. Michailow gaat ais kolonistterwijl Ssuschilow °onder versterkt eskorte naar de bijzondere afdeeling wordt ge voerd. Het is onmogelijk zich er tegen te verzetten, te reclameeren hoe zal men het bewijzen Hoe vele jaren zou het onderzoek naar deze zaak duren Wat zou de aanklager er bij winnen? Waar zijn eindelijk getuigen? Zij zouden de zaak toch loochenengesteld dat Tij er waren. Er blijft niets anders over dan het feitdat Ssuschilow voor een zilveren roebel en een rood hemd in de bijzondere afdeeling is gekomen. De gevangenen bespotten Ssuschilow niet omdat hij geruild had (ofschoon zij voor hen die zwaren arbeid tegen lichten verruild hadden zoowel als voor allen in de klem geraakte dwazen verachting toonden) maar omdat hij niets dan een rood hemd en een zilveren roebel gekregen had een al te geringe betaling. Gewoonlijk doot men het slechts voor groote sommenaltijd naar verhouding van het vermogen der gevangenen. Men gaat zelfs tot tien roebels. Maar Ssuschilow was zoo schuchter, zoo onbeteekenend, zulk een nul, dat men eigenlijk geen aanleiding had om hem te bespotten. Wordt vervolgd.) Zondag 13 September. CJroote uitvoering, door verschillende gym nastiekverenigingen uit Noordliolland. 's Morgens 10 en 11 ure aankomst der gymnasten; 12 uur, officieele ontvangst door de feestcommissie in het lokaal Harmonie; 12j uur, repetitie der staaf- oefeningen op het Doeleuveld 11 uur, optocht der gym nasten met hunne banieren en voorafgegaan door het stedelijk muziekkorps naar het terrein der uitvoering (Harddraverslaan.) 2 Uur. Gymnastiekuitvoering, onder leiding van den heer A. van Dpk, leeraar in de gymnastiek te Boemster. A. staafoefeningen B. toesteloefening C. vereenigings- turnen. 4} uur. Terugtocht naar het Doelenveld. Tijdens de uitvoering zal de Stedelijke Kapelouder leiding van den heer J M. Otto zich doen hooren. Des avonds 8 uur in hetlokaal «Harmonie": gezel lige bijeenkomst. Marmergroepeu en tableau door de Alkmaarsche Turnclub. 10) uur. Bal en verlichting van het Doelenveld. Maandag 14 September. Te 1 uur harddraverij in de Harddraverslaan, om prijzen van 100 en 50, aangeboden door de ver- eeniging «Burgerkring", door paarden die nimmer een prijs of premie gewonnen hebben van 100 of daar boven aangespannen voor tweewielige rijtuigen. De paarden moeten ten 11 uur aan den stal zijn van den heer IJ Oldenburg, in de «Vergulde Valk." Het inleg geld bedraagt per paard 1. De loting en keuring heeft te 12 uur plaats. Aangifte moet geschieden vóór of op Zondag13 September 1891, bij den secretaris van de Alkmaarsche Harddraverijvereenigingden heer P. H. M. Ibink Meienbrink. Toegang per persoon tot de baan 0,25, tot baan en tribune 0,50. Van 812 uur, 's avonds: concert in de stad met verlichting van de Blent en omgeving. Dinsdag 15 September. Te 1 uurgewone jaarlijksche harddra verij, van wege de Alkmaarsche Harddraverij-veree- niging, in de Harddravorslaan door paarden van zessen klaar, aangespaunen voor tweewielige rijtuig-m of ouder den mannaar keuze van den berijderom prijzen van 250, 100 en 50. De paarden moeten ten 11 uur aanwezig zijn aan het café «Tivoli", aan den Helderschen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3