No. 98*. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 16 AUGUSTUS. TWEEDE BLAD. Officiéél Gedeelte. Hooger Onderwijs. 1JKKANTDOE. Kennisgeving. Buitenland. Binnenland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.Ofi. IA Af Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brioveu franco aan de Uitgevers HERMs. CoS- TER Sc ZOON. Telefoon n ii in nier 33. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengeu ter kennis zoowel van belanghebbenden in de gemeente zelve als in de omstreken dat met ingang van 1 Sep tember a.s. te ALKMAAR gelegenheid zal bestaan tot het bekomen van hooger onderwijsaan eene in richting van wege de gemeento met f 2500 gesubsidi eerd dat krachtens de door don gemeenteraad in zijne vergadering van 29 Juni 1.1. genomen beslissing, 'dat- onderwijs zal worden gegevou door den heer dr. M. N. J. MOLTZE R, dat voor hen die van dat onderwijs gebruik willen maken een minorval aan dien leeraar moet worden betaald van f 30 per jaar voor het onderwijs in de eerste klassewaarin alleen latiju zal worden onderwezen en van f 5Q in de volgende klassen, waarin latijn en grieksch zullen worden onderwezen. Zij, die van deze gelegenheid voor hunne leerlingen of pupillen met 1 September a.s. gebruik willen maken en daarvan aan den heer dr. Moltzer nog geone opgave deden, kunnen hunne daartoe strekkende aanvrage om plaatsing hunner leerlingen of pupillen alsnog inzenden ter ge meente-secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 15 Juli 189,1. De Secretaris Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengeu ter kennis van belanghebbenden, dat, nu de herijk in de buitengemeenten afgeloopen is het ijkkantoor alhier, te beginnen met 17 Augustus e.k., weder geregeld geopend zal zijn eiken maandagWoensdag, Vrij dag en Katerdag, van des voormiddags 9 tot des na middags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Aug. 1891. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter keunis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 4, voljaars, dienstjaar 1891/92 op 8 Augustus 1891 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den Ontvanger dei- Rijks directe belastingen binnen deze gemeento ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 14 Augustus 1891. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. HBLG1E. De president-minister Beernaert heeft den 13 in de Kamer op eene tot hem gerichte vraag geant woord dat de bewering ongegrond is, als zou er eenig verdrag beslaan, dat aan de vreemde mogendh "don ver oorloofd de bolgische vestingen te bezetten. De mogend heden hebben de onzijdigheid en do onafhankelijkheid van Belgie gewaarborgd en dit sluit natuurlijk het bezetten zijner vestingen uit. De heer Janson ver- eeuigde zich geheel met de verklaring des ministers. Do heer Smet de Naijer las deu 14 voor de centrale sectio der Kamer zijn verslag ovor de groudwetsherziening voor. Het verslag zal gedrukt en rondgedeeld worden aan de leden dier sectie, doch in deze zitting niet meer ibij de Kamer inkomeD. ENGELAND. Het te Loudon gevestigde comité tot ondersteuning der uit Rusland verdroven joden zond een exemplaar van het nieuwe blad Donker Rusland", dat in alle europeesche talen zal verschijnenaan den heer Gladstone, die antwoordde, dat hij hoopte, dat de bekendmaking van de betreurenwaardige behandeling welke de joden in Rusland ondergaan, op hot vasteland een gunstige stemming jegens de jodou zal teweeg bren gen en eveneens invloed oefenen op de houding van het russische volk en de russische regeering. Bij eene te Walsall gehouden verkiezing van een lid van het Lagerhuis, in plaats van wijlen den heor Charles Forster, is gekozen de aanhanger van den heer Gladstone, 4o heer Holden, met 4899 stemmen tegen 4361 op den heer James. Bij de in 1885 gehouden verkiezing bekwam de aanhanger van Gladstone 5112 en de conservatieve candidaat slechts 3435 stemmen. FKAHHK1JK. Do Koning van Griekenland is te Parijs aangekomen. De russische grootvorst Alexis is den 13 des avonds bij zijne aankomst te Vichy met groote geestdrift ont vangen. De stad was verlicht. RUSLAND. De bladen, welke te Petersburg uit komen, betoogen, dat het verbod tot uitvoer van rogge alleen genomen is met het oog op den nood, in het Rijk heerschende. Staatkundige bedoelingen zijn daarbij niet in het spel. Enkele bladen verhelen echter nietdat Duitschland door dit verbod zwaar getroffen wordt terwijl Frankrijk daarvan bijna goen nadeol zal onder vinden. De graanhandelaars te Petersburg trachten nog zooveel mogelijk rogge uit te voeren. AEREENIGDE STATEN. Eene pleizierboot met 800 reizigers aan boord, werd den 12 bij Longisland door een plotseling opgekomen rukwind overvallen. Het bovendek stortte in, waardoor 14 reizigers gedood en 20 gewond werden. CHINA. De fransche en do engelsche gezanten te Peking hebben aan de chineesche regeering schadeloos stelling gevraagd voor de vernielde kerken en eigen dommen der katholieke zendelingen en afdoende waar borgen verlangd, dat hunne laudgenooten voortaan van de regeoring de noodige bescherming zouden ontvangen. De regeering had zich tot heden alleen bepaald tot het doen instellen van een onderzoek naar de mishandeling der zendolingen bij den Yang-tse-Kiang. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de kolonel C. L. Door man commandant van hot 3 regt. veldartillerie. Den 12 is bij Breda een in beschonken toestand verkeerende timmerman des avonds om elf uren door de in volle vaart zijnde stoomtram overreden en verpletterd. Bij de op den 12 te Weesp door de afdeeling Weosp en Weespercarspel der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden harddraverij van paarden onder deu man, waaraan 8 paarden deelnamen, werd do le prijs, ƒ200, behaald door Premier van J. P. Moorman te Stompe pikeur H. Matsen de 2e pr., 75 door Dibbels III van J. G. Matsen te Mijdrechtberijder K. Matsen de 3e pr. door Kitty van H. Bultman berijder H. Bult man te Haarlemmermeer do vierde pr., een kunstvoor- worp door Nelly van M. Pooteigenaar en berijder te Soetermeer. Don 12 is een scheepsjager op deu tramweg van Stadskanaal in slaap gevallen en door de tram over reden aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Deu 12 en 13 is te Amsterdam voor de hoofd akte o. a. geslaagd J. Radersma te Wormerveer. Deu 13 des nachts is te Ilpendam do boerderij, aan het Oudelandschdijkje, van Karhof afgebrandver moedelijk tengevolge van hooibroeiing. Den 13 is de stoombranderij van de firma B. A. J. Wittkampf aan de Nieuwe Haven te Schiedam afge brand. Eene aan de overzijde staande mouterij bekwam wel schade, doch werd door de brandweer behouden, evenals eene aan de andere zijde van het brandende percoel staan de branderij. De afgebrande fabriek leverde dagelijks ruim 500 P. gist. Een brandweerman viel door een gla zen dak en een moutersjongen werd getroffen door eene ueorvallende goot. Beide personen werden belangrijk ver wond. De oorzaak van dezen brand wordt toegeschreven aan het springen van het peilglas van een distilleertoestel. Den 13 des middags is te 's-Graveuhage, aan de overzijde van het Kanaal oen eind voorbij de Java- straat, eene dame, die wilde uitwijken voor eene troep marcheerende soldaten, bij het oversteken der rails door do stoomtram overreden en gedood. Den 13 des nachts is te Amsterdam in de Utrechtsche straat het luik voor een winkelraam weg genomen en een ruit verbroken, waarvan uit de uit stalkast weggenomen werden I gouden horloge, 6 zilveren dameshorlogos en een gouden speld daders onbekend. De op den 13 te Clingeudaal gehouden wodrenneu werden door meer personen bezocht dan de vorige. Ook de groothertog van Saksen, vergezeld van zijnen adjudant, woonde ze bij. Aan de onder III gehouden Nationale Harddraverij voor Nederl. paarden toebehoorende aan nederlanders, aangespannen, minimum afstand 2400 el, na men 13 paarden deel. De prijs van 500 werd gewonnen door Wilhelmina III van den hoer Corns. Bon, bereden door C. Persoon de eerste premie 150 door Dibbels III, bereden door deu eigenaar J. G. Matzo en de 2 premie j 75, door Nelly, bereden door den eigenaar M. Poot. Hot vierde paard dat het dubbele inleggeld ont ving was Dianaeigenaar de heer H. van Wickovoort Crommelin. Tot bevordering van getrouw schoolbezoek werd den 13 een hoogst prettig schoolfeest gehouden te Eg- mond aan den Hoef. Door de onvermoeide zorgen van het hoofd der schoolden heer 11. Zwart en diens personeelgesteund door eene commissie door wie do noodige gelden waren bijeengebracht, mag dit feest uit stekend geslaagd heeten. Op het terrein vóór de school werden verschillende spellen uitgevoerd en wedstrijden gehouden, terwijl in de school de noodige versnaperingen werden aangeboden. Het oplaten van luchtballons vond voel bijval, terwijl met een tombola dit feest werd besloten. Don 13 heeft voor de arr. rechtbank te Bergen op Zoom to recht gestaan Charles Devonportzich noe mende Sequah, de thans zooveel opgang makende wonder dokter, wegens het onbevoegd uitoefenen van genees kundige praktijk en het onbevoegd verkoopen van genees middelen. Voor het eerste was de eisch 300 boete, sub. 90 dagen hechtenis en voor het tweede ƒ200 boete, sub. 40 dagen hechtenis. Den 13 des avonds is te Tilburg een parapluien- winkel afgebrand. Door vrij goed weder begunstigd geen regen gaf de Schager Harmonie-kapel den 14 des avonds in de nieuwe tentgeplaatst op de markteen goed ge slaagd volks-concertwaarvoor een talrijk publiek was opgekomen. Den 14 viel oen vierjarig knaapjedat met zijnen vader naar de duiven was gaan kijkenvan het plat van een perceel in den Eerste Laurierdwarsstraat te Amsterdam, drie verdiepingen hoog, in de snijding, waaruit hij na geruimen tijd gered werd door de te hulp geroepen mannen der brandweer, onder het gejuich der van alle kanten toegesnelde menigte. Den 14 zijn te 's-Gravenhage voor de fransche taal o. a. geslaagd J. D. D. de Smit te Nleuwendam J. Medemblik te Rustenburg: P. Voorman te Zaan dam en mej. A. C. Kramer te Zaandam. Te Kolhorn zal de 31 Koninginnedag, weder met een schoolfeest worden herdacht. Voor de talrijke arbeiders te Kolhorn ziet het er allertreurigst uit. Door de vele regenachtige dagen hebbeu zij veel verzuim en kunnen er slechts het hoog noodigo van krijgen. Aan het afdoen van schulden, iu den laatston strengen winter gemaakt kan met den besten wil niet worden gedachter zijn er, die nog geen volle week hebben gemaakt. Ook hnnne aardappel velden beloven weinig de ziekte is overal heerschende, zoodat de winter met zorg wordt te gemoet gezien ook voor don kleinen burger en winkelier, die maar niet aan het krediet geven blijven kunnen. Te Prinsenhage bij Breda heeft een boerenknecht op het bouwland van den hovenier Gommers bij het omspitten vau don grond, twee steenen kannen gevonden, die bij ouderzoek bleken gevuld te zijn met oude geld stukken, naar berekening ter waarde van 4000 a 5000. De bewoners van het Verloren Eind te Hobrede, behoorende tot de burgerlijke gemeente Oosthulzen hebben aan Ged. Staten van Noordhollaud verzocht te willeu bowerken, dat zij bij de gemeente Kwadijk worden ingedeeld waartoe zij kerkelijk en door de ligging dier wijk reeds feitelijk behooren. Aangenomen hot beroep naar Kandvoort door ds. C. Barneveld te Varsseveld. De te Hoorn afgenomen eind-examens van de Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursus voor jongens in de provincie Noordholland zijn den 12 geöindigd. Daaraan namen 82 jongolieden deel, waaronder 26 leer lingen van de Hoogere Burgerschool te Haarlem, 26 van die te Amsterdam, 3 van die te Alkmaar, 7 van die te Hoorn, 18 van die te Leiden en 2 extranei. Het diploma kon niet uitgereikt worden aan 8 adspiranten, namelijk aan 2 van de school te Haarlem, 3 van die te Amsterdam, 1 van die te Hoorn, 1 van die te Leiden en een extraneus. Bij kon. besluit van 24 Juli (Staatsblad No. 153) zijn herzien de bij kon. besluit van 26 Juli 1885 (Staats blad No. 167) vastgestelde regelenop te volgen bij verbranding of vernietiging van onteigende voorwerpen, gebouwen, voer- of vaartuigen en onschadelijkmaking van mestvaalton en andere verzamelingen van vuil. Te Zaandijk is in de plaats van den heer M. Yis, die als lid vau den raad bedankt had, gekozen de heer J. P. Vis. Do Synode der ned. herv. kerk heeft het reglement op de vacaturen iu dien zin gewijzigd dat eene vaca- ture ontstaatwanneer een predikant zitting neemt als lid van de Staten-Generaal. Deze bepaling stemt over een met die, vroeger in de grondwet opgenomen, waarbij die twee betrekkingen onvereenigbaar werden verklaard: Gelijk bekend is, werd door de Vereeniging tot verbetering van don volkszang te Amster dam eenige maanden geleden, uitgegeven een gewijzigd H icn NeeiTandsch bloed en een nieuw Wilhel muslied, beide van de hand van den heor J. W. van Dalfsou. Het bestuur der vereeniging heeft zich veel moeite gegeven, om deze liederen in korten tijd een groote bekendheid te doen verkrijgen, en het is in die poging uitnemend geslaagd. In bijna alle dag- en week bladen van allerlei richting, welke in ons land verschijnen, zijn de liederen opgenomen, terwijl in weinige dagen meer dan tweeduizend aanvragen om toezending van afdrukken der liederen bij den secretaris inkwamen. Aan al die aanvragen werd voldaan van het verlof tot nadrukken werd door enkolen gebruik gemaakt; door sommige druk kers, particulieren en vereenigingeu zijn duizenden exem plaren verspreid on in enkele nieuw verschenen lieder- bnudels werden de beide volksliederen opgenomen. Ge rust kan dus het bestuur verklaren, dat zijn doel voor-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5