UIT SIBERIË. No. 99. Drie em Negentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. Arbeidswet, Onbestelbare Hrieven Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. (17) DOOR i. n. noiTOjEwsHi'. Deze Courant wordt Dinsdag?-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,#0franco door bet geheele rijk 1, De nummers 0,06. COURANT Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IN. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23 De Burgemeester der gemeente AbKMAAR vestigt, op uitnood igiug van Z.E. den Minister van Justi tie de aandaebt van hoofden of bestuurders van bedrijven of ondernemingen in de gemeente Alkmaar op bet koninklijk besluit van 15 Juli 1891 (Stbl. No. 147) tot uitvoering der wet van 5 Mei 1889 (Staatsbl. No. A8), houdende hetzij onvoorwaardelijkbetzij voorwaardelijk verbod om personen beneden 16 jaren en in fabrieken en werkplaatsen vrouwen bepaalde soorten van arbeid te doen verrichten wordende belanghebbenden aangemaand stipt bet daarbij voorgeschrevene na te leven. Alkmaar, 15 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd,, A. MACLAINE PONT. verzonden in de 2e helft van Jnli 1891 Wed. MösinghAmsterdam; Frank, Alfen a/Rijn; B. Heppener, Den Haag. Van Broek op Dangedijk: E. Kager, Marken. Van Ondkars p e,l C. M Faber, Haarlem. Briefkaart: ."Mevr. de BruijneDen Haag. JRELGIE. Den 13 ving is de Kamer de beraadslaging aan over de door de regeering aangevraagde buiten gewone kredieten ten behoeve van de Maasforten. Bij do vrij heftige besprekingen daarover werd vooral de inspee- teur-geueraal der genie, de generaal Brialmont, sterk aan gevallen. Dat deze forten, welke thans ongeveer f 35.000.000 znllen kosten, in 1889 slechts op 17.000.000 geraamd waren .zon volgens de oppositie het gevolg zijn van de adviezen van dien generaal.. De militaire genie zou met opzet de kosten zoo laag geraamd hebben om de Kamer in den fortenbonw te doen toestemmen. Den 14 werd de beraadslaging voortgezet en verklaarde de minister van oorlog met nadruk, zich voor al de misrekeningen, welke gemaakt moesten zijn, verantwoordelijk te stellen. De president-minister Beernaert verklaarde de schouders op te halen over de zonderlinge beweringen, in de fransche bladen geuit over het bestaan van een geheim verdrag met de eene of andere mogendheid. Aan geen enkele mogendheid was de vergunning gewaarborgd om die for ten onder zekere omstandigheden te bezetten. Zij moesten alleen dienen om de onzijdigheid en de onafhankelijkheid van Belgie te waarborgen. Ten slotte werden de kredie ten aangenomen door twee derden van de nog aanwezige leden. De Kamer is vervolgens uiteengegaan. In den Congostaat is eene nieuwe ridderorde ingesteld, die door Koning Leopold verleend kan worden, namelijk de -laaMBBMM—mm—B WBMt Geld ik heb er reeds vroeger over gesproken had in de gevangenis een buitengewone beteekenis en macht. Men kan met zekerheid zeggen, dat een gevangene, die ook maar eenig geld in de gevangenis rijk was, tienmaal minder leed dan hij die niets had ofschoon de laatste door alles wat hij van den Staat kreeg voor gebrek ver zekerd was .waarvoor moet hij dan" dacht het ge- vaugenisbestuur nog geld hebben Ik herhaal nog maalsdat als men de gevangenen de mogelijkheid benomen had geld te hebben, zij hun verstand verloren hadden, of als vliegen gestorven waren (niettegenstaande dat zij aan niets gebrek hadden) of ongehoorde misdaden begaan hadden, de een uit verdriet, de ander om eerder gestraft en vernietigd te worden of om hoe dan ook, .zijn noodlot te wijzigen" (technische uitdrukking). Als de ge vangene, die bijna met bloedig zweet zijn kopeken ver diend beeft, of om het bezit er van tot ongewone listen zijn toevlucht genomen heeft, die dikwijls met diefstal en bedrog gepaard gingen, ze zonder overleg, met kinder lijke onnadenkendheid verkwist, dan bewijst dit nog vol strekt nietdat hij geen waarde hecht aan het geld °rde van den Leeuw. Verder is met ingang van 1 Januari 1892 opgeheven het bij besluit van 16 Juli 1890 ter voorkoming van misbruik ingevoerde patent voor den verkoop van alcohol. DUITSCHLAIVD. Ju den ministerraadden 15 onder het voorzitterschap van von Caprivi gehouden is besloten voorloopig de opheffing der graanrechten nog niet voor te stellendoch den loop der gebeurtenissen al te wachten. De Staatscourant méldtdat de regeering wegens de ongunstige oogstverwaehtingen en het in Rusland uitgevaardigde verbod tot uitvoer van granen besloten heeft, bij wijze van proef, verlaagde tarieven op de Staats spoorwegen in te voeren voor granenpeulvrachten en meeluit granen en andere bestanddeelen vervaardigd FRAIVUKIJH. Koning Alexander van Servie is den 15 dos avonds ongeveer 7 uur met zijnen vader, Koning Milan, te Parijs aangekomen en hartelijk ont vangen. 008TEKRIJK-HONGAK1JE. Te Weenen is een echtpaar Schneider in hechtenis genomenin ver band met het spoorloos verdwijnen in den loop der laatste twee jaren van zestien dienstmeisjes van het platteland, die in de stad oen dienst gingen zoeken. Een getuige heeft verklaard dat Schneider getracht had haar in een eenzaam bosch te vermoorden doch dat zij het haar dreigende gevaar had weten te ontkomen. Bij het verder voortgezet onderzoek werden reeds zes koffers gevonden, die Schneider of zijne vrouw aan uitdragers verkocht hadden en die van verdwenen" dienstmeisjes afkomstig bleken te zijn. Deze echtelieden behooren tot den stand der fabrieksarbeiders. Vrouw Schneider heeft getracht zich van het leven te berooven. door zich in de gevangenis nit liet raampje van een privaat op de derde verdieping te werpen. Zij bekwam daarbij slechts lichte verwon dingen. Hoewel beiden blijven ontkennen, wordt aan hunne ■schuld vrij algemeen geloofd. PORTUGAL. Er is een besluit verschenen, waarbij het in omloop brengen van kleine bons, afgegeven door administratieve instellingen en particulieren en tegen koper verwisselbaar, verboden wordt. KWITSKKLANID. De extra-trein uit Bienne, waarin een groot aantal bezoekers der feesten te Bern had plaats genomen stopte op 600 el van het station voor onveilig signaal. De sneltrein uit Parijs kwam toeu in volle vaart aanrijden en verbrijzelde den bagagewagen en de twee achterste personenwagens van den extra-trein. De schok was vreeselijk. Dertien lijken werden nit de overblijfselen der rijtuigen te voorschijn gebracht, waar onder 11 dames. Ongeveer 40 lichtgewonden en 13 zwaargewonden werden zoo goed mogelijk in de naast bijzijnde huizen ondergebracht. Spoedig waren eenige ge- neesheeren ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Ook de drie directeuren van den Jura-Simplonspoorweg kwamen weldra aan. De meeste reizigers, die geene ver- ofschoon dit oppervlakkig zoo schijnt. De gevangene is hartstochtelijk begeerig naar geld, hij legt om het bezit zijn verstand het zwijgen op, en als hij het ook werkelijk als oud vuil wegwerpt, als hij »dweept", dan werpt hij het toch om iets weg, dat hij nog een graad hooger dan geld schat. Wat acht de gevangene hooger dan geld De vrijheid of zelfs maar de illusie van vrijheid en de gevangenen zijn groote dweepers. Hierover zal ik later spreken maar daar ik eenmaal het onderwerp heb aangeroerd zal ik mij bepalen bij de opmerkingdat ik vorbannenen voor twintig jaar gezien hebdie zelfs zeer kalm bijvoorbeeld volgen- derwjjze tot mij spraken: Wacht maar, God geve, dat ik mijn tijd uitziten dan Het geheele begrip van het woord .gevangene" duidt een mensch aan zonder wilen als hij geld verdoet, handelt hij nit eigen wil. Ondanks brandmerken ketenen en palen die hem van Gods vrije wereld afsloten en hem als een wild dier in een kooi hieldenkan hij brandewijn krijgen, dat wil zeggen, een streng verboden genot, kan soms zelfs (ofschoon niet altijd) ziju onmiddelijke opzichters, invalidon en zelfs den onderofficier, omkoopen, die het dan door de vingers zien, als hij handelt in strijd met de wet en orde; hij kan zich zelfs daarop laten voorstaan en een gevangene doet dat gaarne, hij houdt er van dat zijn lotgenooten tegen hem opzien en maakt zich zelf wijs, dat hij, al is het ook voor een bepaalden tijd, onvergelijkelijk meer vrijheid en macht kan hebben, als het schijntkortom, hij kan hoog opgeven, zich aanstellen, iemand vernederen en hem over tuigen, dat dit alles in .onze handen" is, dat wil zeggen, hij kan zich zelf doen gelooven, waaraan een arme duivel zelfs niet denken mag. Ter loops zij opgemerkt, dat dit misschien de reden is waarom bij de gevangenen zelfs ook in nuchteren toestandeen algemeene neiging tot schreeuwen, praten, tot een belachelijke en kinderachtige op de voorgrond-plaatsing van hun eigen persoon, al is ze ook slechts ingebeeld, valt op te merken. Deze zooge naamde illusies hebben zeer zeker haar gevaarlijke zijde. Zij hebben den schijn van vrijheid. En wat doet men niet voor vrijheidZon niet een millionair, als men hem wondingen bekwamen, weigerden verder per trein ver voerd te worden en zochten rijtuigen om de reis te ver volgen. Van de 13 gedooden werden slechts 7 herkend. VEREENIGDE STATEN. De amerikaanscbe dichter en diplomaat James Rnssel Lowell is overleden en den 14 te Cambridge (Massachusetts) begraven. De Koningin van Engeland liet per telegram hare deelneming in dit verlies betuigen aan den engelschen gezant te Washington. TWEKDE KAMEBr Armbestuur. De commissie uit de Tweede Kamer voor het onder zoek van het regeeringsverslag omtrent het armbestuur over 1888 heeft rapport uitgebracht. Zij blijft aan dringen op vroegere indiening van het regeeringsverslag, en geeft de hoop te bennen dat de regeering bepalingen in het leven zal roepen waardoor het misbruik van het hier en daar toeschuiven van armen worde voorkomen of althans zooveel mogelijk verminderd. Zij treedt voorts in eenige bijzonderheden om te doen uitkomen de on gelijkmatigheid die er heerscht in de toepassing der armenwetmet betrekking tot de armenbedeeHng in de verschillende provinciën. Zij is van oordeeldat het toezicht van Ged. Staten op de subsidiën die de ge meentebesturen verleenen niet verder moet gaan dan eventueele misbruiken te voorkomen. Rechtstreeksch beroep bij hooger gezag tegen de beslui ten van de gemeentebesturen is het correctief tegen de voorschriften der wet op dat punthetgeen ook voor komen zalhetgeen nu dikwerf plaats heeftstagnatie in den dienst van het armwezen hetgeen tot onaange naamheid en zelfs tot wanorde kan lijden. Zij vraagt ten slotte, of de gemeentebesturen niet in kennis kunnen gesteld worden met hetgeen door de de partementen kan geschieden voor werkverschaffing, door het maken van kleedingstnkken, touwpluizen enz. Men oordeelde dat van groot belang en zon zelfs uit breiding daarvan wenschelijk achtenter voorkoming van werkeloosheid en armoede gedurende den winter. Den 11 zijn in de nabijheid van het Huisduiner strand onder de gemeente Slelder op korten afstand van het Zuidergat twee heeren en eene damedie met een vlet een zeiltochtje in het Marsdiep maakten te water geraakt door het omslaan van het vaartuigje, ten gevolge van het overslaan van het zeil, terwijl de schoot vaststond. De heeren wisten zich spoedig op de kiel van het omgeslagen vaartuig in veiligheid te brengen de dame, die gedeeltelijk onder de vlet geraakt was, kon eerst met veel inspanning en overleg boven water gehaald worden. Vijf vletterlieden die aan het strand post ge vat hadden oen een verwacht stoomschip te hulp te komen, hadden door hunnen verrekijker het ongeluk gezien en slaagden er in om hen met hunne boot nog bij tijds te redden. de keel met de strop toesnoert, al zijn millioenen willen geven om een enkelen ademtocht lucht. De superieuren verwonderen zich soms, dat een ge vangene eenige jaren zoo rustig en voorbeeldig leeft, zelfs wegens prijzenswaardig gedrag tot opziener gekozen is, en dat hij op eenmaal zonder eenige aanleiding, alsof de duivel in hem is gevaren, uitgelaten wordt, nit den band springt, domheden doet, lomp en onhebbelijk wordt en soms zelfs een misdaad begaat, of openlijk in opstand komt tegen het opperbestuur, of een moord, of een ge welddaad begaat. Als zoo iets voorkomt, verwondert men er zich over. Ed toch is misschien do geheele oorzaak van dit plotselinge opbruisen bij een mensch, van wien men het allerminst verwachten konniets anders dan het instinctmatig verdriet over zich zelf, de wensch om zich en zijn onderdrukte persoonlijkheid te laten gelden, een wensch, die plotseling opkomt en tot misbruik tot dolzinnigheidtot verduistering van het verstandtot alle uitersten overgaat. Zoo slaat misschien de levend begravene, wakker geworden, tegeu het deksel van zijn doodkist en spant al zijn krachten in om hem er af te werpen, ofschoon natuurlijk ziju verstand hem zeggen moest, dat al ziju moeite vruchteloos is. Maar de zaak is deze, dat er van verstand geen sprake is, wel van zeunwachtigheid. We mogen daarenboven niet vergeten, dat bijna iedere vrijwillige uiting der persoonlijkheid bij een gevangene voor een misdaad gehouden wordten in zulk een geval is het hem natuurlijk, hetzelfde, of dit verschijnsel kleiner of grooter is. Kan hij dwepen dan dweept hij ook; waagt hij iets, dan waagt hij alles, zelfs een moord. Er hoeft slechts een begin te komen wordt de man dan dronkendan weerhoudt men hem niet meer. Daar om was het beter, het nooit zoo ver te laten komen. Allen zouden dan gerustgestelder zijn. Ja, maar hoe dat aan te leggen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1