Wielerwedstrijd te Arnhem. Den 11 is een verhuurder van rijwielen te Arnhem, zoodra hij des avonds vernam dat een heer en dame, die des ochtends een tandem van hem gehuurd, doch niet terug gebracht hadden, en teWestervoort gevraagd hadden, hoe ver zij nog van Emmerik verwijderd waren, met eene aanbeveling van den commissaris van politie aan den burgemeester per spoortrein naar Emmerik gegaanal waar hij beide personen nog aantrof, voordat zij geslaagd waren in de reeds aangevangen onderhandelingen over den verkoop van den tandem. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 11 met 5 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth-I ondersteund door den districts-schoolopziener en de commissie van toezicht op het lager onderwijs om den heer A. van Raalte Jr. als hoofd over te plaat sen van de school voor kosteloos onderwijs naar de Noorderschool. Den 13 zijn te 's-Hertogenbosch na den afloop der in den avond gehouden muziekuitvoering in het plansoen, wederom de aan het adres van den commissaris van po litie gemaakte liedjes door de staatjongens gezongen ook begaven zij zich opnieuw naar de woning van den commissaris, alwaar zij spoedig door de politie-agenten uiteengejaagd werden. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd bij de dienstdoende schutterij te Haarlem tot tweeden luite nant a la suite de heer mr. E. A. A. S. van Stralen. Bij kon. besluit van den 13 is tot inspecteur dor registratie en domeinen 3e klasse in de divisie van de inspectie Hoorn benoemd de heer G. E. F. C. van der Scbroeff, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zaltbommel. De op den 13 te Bolsward geopende tuinbouw tentoonstelling is zeer goed geslaagd. Den 14 is door den heer J. C. van Marken te Delft aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw met gym nastieklokaal en vergaderzaal in het Agnetapark te Hof van Delft, geraamd op 24420. Laagste inschrijver de heer Gr. B. Luken te Delft voor 24746. De gemeenteraad van Breda heeft den 14 besloten in het door den heer Rosseels te Leuven zoo fraai aan gelegde Valkenburg een paviljoen met kiosk te doen bouwen volgens een door dezen heer opgemaakt plan waarvan de kosten op 20000 geraamd zijn. Uit de op den 14 gehouden vergadering van aan deelhouders in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in likwidatie is o. a. gebleken dat aan de concurrente scbuldeischers 36 pet. over hunne vorderingen kan worden uitgekeerd en dat nog eene tweede extra-uitkeering zal kunnen geschieden, wanneer de nog betwiste vorderingen inkomen. De 14 des avonds is door het omvallen of springen eener petroleumlamp in de woning van de wed. Wage naar aan den Patersweg te Beverwijk brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam, dat de woning afgebrand is. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Mejuffrouw M. C. Fogteloo te Heerhugowaard heeft tegen 1 Oct. a.s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan school No. 2 aldaar. Ds. S. J. Dekker, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Monnikendamheeft het beroep naar Zutphen aangenomen. Den 17 is door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij aanbesteed het verlengen der spoorstaven op de draaischijven van de stations HeiderAlkmaar Uitgeest, Zaandam, Hoorn, Knkhuiien, Haarlem en 's-GravenhageLaagste inschrijver de heer P. Ver- brugge te Waddingsveen voor 8484. Den 17 is te Haarlem namens de coöperatieve bouwvereeniging Wilsonshoek aanbesteed het bouwen van elf woonhuizen op een terrein aan de Oranjekade. Laagste inschrijvers de heeren J. Giebels en J. van Servellen voor 68875. Den 17, des namiddags te half zesis te Haarlem het 4jarig zoontje van P. Peetoom, spelende in het water van het Spaarne geraakt en verdronken. In antwoord op de door eenige kamers van koop handel aan den minister van waterstaat kenbaar gemaakte bezwaren tegen de afsluiting voor niet-reizigers van den perrons op de stations der Exploitatie-Maatschappij is het volgende medegedeeld: VI. »De maatregel is genomen zoowel in het belang van het reizend publiek, als in dat van den dienst der Maat schappij. De vrijheid, aan een ieder gelaten, om op de perrons te komen ook zonder dat hij zich op reis be geeft of iets in verband met het aankomen of vertrekken van treinen heeft te verrichten, heeft aanleiding gegeven, dat op een aantal staions het perron een verzamelplaats is geworden van lieden die er niet behooren te komen en de bewegingen, zoowel van de reizigers, als van den spoorwegdienst belemmeren. Daartegen kan alleen worden gewaakt door den toegang tot de perrons slechts open te stellen voor reizigers die hun plaatsbewijsen niet- reizigers die een toegangsbewijs kunnen vertoonen. Aan uw verzoek om mede te werken tot opheffing van een maatregeldie alleen in het belang der goede orde is genomen, en die niet in strijd is met de bestaande wet telijke verordeningen kan door mij geen gevolg worden gegeven. Uwe beweringdat de perronkaartjes slechts geldig zouden zijn gedurende het uur, waarin zij worden afgegeven, schijnt op een misverstand te berusten.^ Blij kens0 bericht van den directeur-generaal der Exploitatie- Maatschappij zijn die kaartjes, volgens de gegeven voor schriften nog geldig gedurende het uur volgende op dat, waarin zij zijn afgegeven." u, "tJ "Z) O O De op den 14 te Arnhem gehouden wielerwedstrijd had den volgenden uitslag No. 1. Wedstrijd van meet op den twee wie 1 e r uitgeschreven door den A. N. W. B. (afstand 1609 el) Eenige prijs verguld zilveren bekergeschenk van den heer C. J. Begeer te Utrecht. Tweemaal achter een of driemaal door denzelfden te winnen. Winners van vorige jaren: 1888 J. F. Huijsser 2 m. o71/5. i'^89 J. Meddens'3 in. 7 s., 1890 J. R. Fockema 2 m. 59-%. Eerstaankomende J. R. Fockema te Arnhem2 m. 402;. tweede C. Witteveen Jr., 2 m. 403l6. De beker is dus in eigendom aan den heer Fockema overgegaan. No. 2. Nieuwelingwedstrijd van meet op veiligheidswielers. (Afstand 1000 el) Eerste prijs: verg. zilveren medaille S. H. J. Lauveren, Amsterdam, 1 m. 52 s. 2e prijs zilv. med. J. Pieterse Arnhem, l m. 522/,. 3e prijs br. med. J. Stroethoff, Amsterdam 1 m. 523/5. No. 3. Wedstrijd van meet op driewie- Iers. (Kampioenschap van Nederland. Afstand 3000 el.) Ie pr. gouden kampioensmed. P. W. Schel te ma Beduin 5 m. 29die dus zijn eigen record van 5 m. 33 /5 verbeterde! 2e prijs zilv. herinneringsmed. H. M_ Stroet hoff, Amsterdam, 5 m.30%-, 3e prijs bronzen idem M. Adler aldaar 5 m. 303/5. No. 4. Wedstrijd van meet op h o o g e tweewielers. (Kampioenschap van Nederland af stand 5000 el.) Eerste prijs gouden kampioensmedaille J. R. Fockema Arnhem 8 m. 40% 2e pr. zilveren herinneringsmed. J. J. Ott Bultman Haarlemmermeer, 8 in. 41. 3e prijs bronzen id. H. Roosdorp, alhier, 8 m. 4P/S. Allen hebben dus het record van J. Rolandus Hagedoorn 9 m. 241/- geslagen. No. 5. Wedstrijd van meet op twee wie Iers. (Kampioenschap van het Geld.-Over. Clubver- bond) 5000 el. Eerste prijs gouden kampioensmed. 1 GrundArnhem, 8 m. 2 prijs zilv. herin neungs- med. K. Smits, Arnhem, 8 m. 52/5, 3e prijs bronzen id. W. Dieke, Velp, 9 m. 272/5. No. 6. Wedstrijd van meet op veilig heidswielers. (Kampioenschap van Nederland) Afstand 5000 el. Eerste prijs goudon kampioensmed. P. W. Scheltema Beduin, 8 m. 50% tweede prijs zilv. herinneringsmed. C. Witteveen Jr. 8 m. 5l'/5 sec. Den 15 werden de wedstrijden voortgezet met den volgenden uitslag Internationale wedstrijd met voor glit op driewielers. (Afstand 3000 el). In afdeehng A kwam Echalievan Parijs het eerst aan in atd. B Roosdorpvan Amsterdam. Aan den beslissenden rit nam eerstgenoemde geen deel en legde Roosdorp den afstand af in 5 m. 23'% s.hij overtrof dus het record van Adler, dat 5 min. 272/5 sec. bedroeg. Internationale wedstrijd met voorgitt op den hoogen t w ee wieier. (Afstand 8041 .2 el.) Prijs van J. R. Fockema, van Arnhem 1 m. 121/s waardoor hij het wereldrecord van Mi Bruce (1 min. 21 sec.) sloeg 2e pr. Th. W. Filz, van Arnhem 1 m. 122/5 s.3e pr. C. A. Koning van Rotterdam 1 min. 13 sec. No. 10, Internationale wedstrijd van meet op veiligheidswielers. (Afstand 2000 el). Prijs zilveren bekervan het Hotel Bellevue P. W. Scheltema Beduin 3 m. 27 s. 2e zilveren med., W. J. Rademaker, 's-Gravenhage, 3 m 27 J/5 3e bron- zen med., C, Witteveen Jr., Haarlem, 3 m. 28 s. No. 11. Nationale wedstrijd van meet op hooge tweewielers. (Afstand 2000 el). Prijs zilveren lauwerkrans, tweemaal achtereon of driemaal te winnen om eigendom te worden. Winners 1889 A R. W. Kerkhoven 3 m. 55 s. 1890 H. Roosdorp 3 m. 433/5. Gewonnen door H. Roosdorp in 4 m. 6- 5die dus eige naar werd. No. 12. Internationale uitnoodigings- wedstrijd van meet op driewielers. (Af stand 1609 el). a t> w le prijs: Kunstvoorwerp ter waarde van 60 P. W. Scheltema Beduin, 3 m. 141/» 2e idem van 35 M. A.dlerte Amsterdam3 m. 143/- 3e idem van 20 Echalie te Parijs, 3 m. 15 s. No. 13. Nieuwelingswedstrijd van meet op hooge tweewielers. (Afstand 1600 el). le prijs verg. zilv. med. A. Egsing, Amersfoort, 1 m. ,>0 5 2e prijs zilv. med J. Stroethoff, te Amsterdam, 1 m. 58. No.' 14. Nationale officieren-wedstrijd van meet op veiligheids wieiers. (Afstand 5000 el). Eenige prijs zilv. beker van f 300, tweemaal te winnen. Winner 1890 C. F. baron van Till in 11 m. 14*/s (record van W. G. Del Baere 8 m 36 Al leen opgekomen baron Van Till, 9 m. 533/sDaar min stens vier officieren moesten rijden werd de prijs met uitgereikt. No. 15. Internationale wedstrijd van meet op den hoogen tweewieler om het kampioenschap van het vasteland. (Af stand 10.000 el). le prijsZilv. beker, ter waarde van 150, met eene gouden kampioensmed.2e en 3e prijsverg. zilv. herinneringsmed. De beker wordt eigendom, zoodra hij tweemaal achter elkander of driemaal in het geheel door denzelfden rijder gewonnen wordt. De winner ontvangt den titel van Kampioen voor het vasteland op den hoogen Tweewie ler voor 1891." De namen der winners worden op den beker gegraveerd. Alle medodingersdie dezen afstand binnen den tgd door de jury vóór den aanvang van den wedstrijd bekend gemaakt, aflegden, ontvingen eene zilveren tijdmedaille. Record: Aug. Lehr 17 min. 431 a sec. De wedstrijd was zeer belangwekkend. Over 7 mijlen werd door J. R. Fockema te Arnhem een record van 12, 312/5 s. gemaakt. Eerste prijs J. R. Fockema te Arnhem m li m. 5os s., de tweede door H. Roosdorp in 17 m. 571/5 s., de derde door J. J. Ott Bultman in 17 m. 58 s. Te Monnikendam en Hatwoude hoeft de col lecte voor de russische joden f 209,831 opgebracht. De Unie-collecte te Helder heeft f 180,85 opge bracht te Beverwijk f 67,55. Benoemd tot onderwijzer te Bussum aan eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs G. JAsjes, thans te Westiaan. Uit het verslag der kamer van koophandel te Amsterdam over 1890 blijktdat het zegeldebiet al daar in dat jaar opbracht f 1,485,766,03, zijnde 39. pet. van het debiet in het goheele land. D0 gemeente-rekening te Wormerveer over 189C sluit in ontvangsten op j 106.113,27}, in uitgaven op f 103,300,52J, alzoo met een batig slot van 2812,75. Te Koog aan de Zaan hebben de raadsleden in den uitslag der onlangs plaats gehad hebbende ver kiezing, strekkende tot afkeuring hunner bonding in zake den hoofdelijken omslagaanleiding gevonden hun ontslag te nemen. De heer J. C. Keg Cz. heeft voor de benoeming tot lid van den gemeenteraad te ïaandam bedankt. DE EERSTE MAAND. Bij mijn komst in de gevangenis had ik eenig geld ik stak er slechts weinig van in mijn zak uit vrees dat men het mij ontstelen zou. Voor onvoorziene ge vallen had ik eenige roebels aan papier tusschen den band van mijn bijbel verborgenbet eenige boekdat men in de gevangenis mocht hebben. Deze bijbel met bet verborgen geld was mjj te Tobolsk door menscben gegeven die ook in bun ballingschap geleden hadden den tijd hunner verbanning bij tientallen van jaren rekenden en reeds lang gewoon waren in iederen onge lukkige een broeder te zien. In Siberië zijn er altijd menschendie naar het schijnt het zich tot een levenstaak gemaakt hebben de ongelukkigen te verzoigsn, ben geheel belangeloos en liefderijk te helpen, te steunen en zich over hen te ontfermen, alsof het hun eigen kin deren waren. Ik kan niet nalaten bier in t kort een voorval te verhalen dat mij toen wedervoer. In de stad, waar zich onze gevangenis bevond, leefde een weduwe, Nastasja Iwanowna. Natuurlijk kou niemand onzer gedurende zijn verblijf in de gevangenis persoon lijk met haar bekend worden. Het scheen dat zij zich tot levenstaak had gesteld, ongelukkigen te helpen, maar het meest bekommerde zij zich om ons. Misschien was er in haar familie iets voorgevallen misschien dat een barer verwanten die haar lief was, dezelfde straf moest ondergaan als een onzer zóo gisten wij. In ieder geval scheen zij het een voorrecht te achten iets voor ons te mogen doen. Veel vermocht zij niet, want zij was zelf zeer arm. Maar wij die in het tuchthuis opgesloten waren, wij ge voelden, dat wij er buiten een warme vriendin aan haar hadden. Onder anderen deelde zij ons dikwijls nieuws medewaaraan wij groote behoefte hadden. Toen ik de gevangenis verliet en naar eon andere stad ging had Ik het geluk haar te kunnen bezoeken en persoonlijk kennis met haar te maken. Zij woonde in de voorstad bij een van haar naaste verwanten. Zij was niet oud en niet jong, niet mooi en niet leelijk het was ook onmo gelijk om te weten of zij verstandig en ontwikkeld was. Maar wel bleek bij al wat zij deed haar grenzelooze goedheid en den vurigen wensch anderen van dienst te zijnanderen bet leven te helpen verlichtenvooral ons lot te helpen verzachten. Haar edele gevoelens waien in den goedigen en zacbten blik barer oogen telezen. Met andere lotgenooten heb ik een geheelen avond bij haar doorgebracht. Zij kon ons niet genoeg aanzien lachte als wij lachten, stemde onmiddelijk ons in alles toe wat wij ook zeiden zij beijverde zich om het met ons eens te zijn en deed alle moeite om ons zoo goed mogelijk te onthalen. Zij zette ons thee en gebak vooren als zij rijk was geweestzou dat alleen baar gelukkig bebbeu ge maakt omdat zij ons dan meer had kunnen geven en onzen in de gevangenis achtergebleven lotgenootenmeer verlichting had kunnen verschaffen. Toen wij afscheid van haar namen, gaf zij ieder van ons bij wijze van aandenken een kartonnen sigarenkoker ten geschenke zij had die zelf gemaakt en met gekleurd papier overplakt hetzelfde waarin de rekenboekjes voor kinderen gebonden zijn (mis schien had zij voor het overtrekken werkelijk een reken boek gebruikt). Rondom waren de sigarenkokers ter ver fraaiing met een smal reepje goudpapier beplakt, dat zij misschien alleen voor dit doel in een winkel gekocht had om ze mooier te maken. »Daar u rookt, kan deze sigarenkoker u misschien van pas komen", zeide ze alsof zij zich voor haar ge schenk wilde verontschuldigen Er zijn menschendie zeggen (ik heb het vaak ge boord en gelezen) dat groote liefde voor zijn naaste niets anders is dan groote eigenliefde. Waar bij deze vrouw de eigenliefde schuilde, erken ik niet te begrijpen. Hoewel ik bij mijn komst in de gevangenis niet al te veel geld had, kou ik toch niet ernstig boos worden op de gedetineerden, die reeds in de eerste uren van mijn gevangenisleven, nadat zij mij reeds eens bedrogen hadden, voor de tweede, derde en zelfs voor de vijfde maal kwamen om geld van mij te leenen. Maar dit beken ik openhartig: ik was zeer verontwaardigddat al deze menscben met hun onnoozele listen mij, naar het scheen, hielden voor een dwazen en onnoozelen bloed en zich over mij vroolijk maakten, juist, omdat ik hun voor de vijfde maal geld leende. Zij geloofden, dat ik het slachtoffer was van hun bedrog, en ik ben overtuigd, dat zij achting voor mij gekregen hadden, als ik hun had geweigerd en afgewezen. Maar hoe verontwaardigd ik ook was, ik kon hun niet weigeren. Het hinderde mij vooral, omdat ik in de eerste dagen er ernstig en zorg vuldig over dacht, hoe ik mij in het tuchthuis te gedragen had en op welken voet ik met hen moest omgaan. Ik voelde en begreep volkomen, dat deze omgeving geheel nieuw voor mij was dat ik in de duisternis tastte en i dat het onmogelijk was tien jaar in duisternis te leven. Ik moest mij voorbereiden. Ik besloot openlijk te bandelen, zooals gevoel en geweten mij ingaven. Maar ik begreep ook, dat dit slechts theorie was, en dat de werkelijkheid veel onverwachts zou opleveren. Ondanks alle kleine zorgen, om mij in de gevangenis te schikken, zorgen, waarover ik reeds gesproken heb en die Akim Akimytsch steeds bij mij opwekte, ondanks zij mij veel ontnamen, werd ik meer en meer door een ver- schrikkelijken angst gekweld. »Een woning des doods! zei ik bij mij zelf, als ik soms in de schemering, van de kleine trap van onze kazerne uit, op de gevangenen zag, die reeds van hun werk teruggekeerd waren en uit de kazerue naar de keuken en nit de keuken naar de kazerne gingen. Zij slenterden mij voorbij, met gerimpeld voor hoofd of buitenmatig vroolijk (deze twee kategoriën vindt men het meest en zij zijn bijna het kenmerkendste van de gevangenis) zij scholden of spraken met elkaar of gingen ten laatste alleen wandelen, als in gedachte verdiept, en doo- delijk kalm. Enkelen met vermoeid en lusteloos uiterlijk, an deren (zelfs ook hierbewust van hun vermeende meer derheid, met de muts op zij, de pels los omgeworpen, met spottende, listige blikken en met onbeschaamd lachen. Dat is mijn omgeving, mijn tegenwoordige wereld, waarinik, zoo dacht ik, goedschiks of kwaadschiks verkeeren moet

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2