Stadsberichten. Bij de harddraverij den 18 te Schagen in den voormiddag gehoudenwaaraan 9 paarden deel namen werd de 1ste prijs zadelschoft met borst, ge wonnen door den heer Jn. Stammes, Nieuwe Niedorp, met »de Prins", zwarte ruin de premie, hoofdstel met leidsel door den heer B. Leijding Oude Niedorp, met »Johanua", bruine bles merrie. Aan dien in den n a- middag namen eveneens 9 paarden deelwaaronder »Wilhelmina" van den heer Bon, Zaandam, »Immerz ee" van den heer van den Berg, Haarlem en »Bonni L" van den heer Bultman, Haarlemmermeer. Op de algemeene begraafplaats te Wleringer- waard wordt voor rekening van den heer J. C. Blaau- boer aldaar een familie-grafkelder gesticht. Zes honderd afgevaardigden van de in de vorige week te Amsterdam onder hot voorzitterschap van mr. H. graaf van Hogendorp te 's-Gravenhage gehouden twaalfde wereldconferentie der christelijke jongelings- vereenigingen, hebben den 14 een bezoek aan do Weesin richting te Neerbosch gebracht. Uen 14 en 15 is te Amsterdam o. a. voor de hoofd akte geslaagd de heer P. Rus te Xügmond aan Zee. In de den 15 gehouden vergadering van de af- deeling Texel der Holl. maatschappij van landbouw werden tot afgevaardigden ter algemeene vergadering gekozen de heeren C. P. Keijser en G. J. 0. D. Dikkers, terwijl de heer August Keijser tot plaatsvervangend lid werd benoemd. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering werden niet behandeld daaren tegen werd goedgekeurd het voorstel van het hoofdbe stuur, om het maandblad der maatschappij te veranderen in een weekblad. De door die maatschappij opgerichte assurantie kon de goedkeuring der vergadering niet weg dragen de verzekerings-premiën in het salaris van den directeur vond men te hoog. Op de vanwege het hoofd bestuur gedane vraagof de a^eeling het houden van lezingen gewenscht achtte en welke onderwerpen daarbij de voorkeur verdienden, werd de aandacht gevestigd op »boschcultuur." Naar aanleiding van de omtrent dit punt gevoerde bespreking verzocht de voorzitter aan eenige tegenwoordig zijnde leden in den a. s. winter een of ander onderwerp naar eigen keuze te willen inleiden en werden eindelijk toezeggingen gedaan met betrekking tot be mesting" en »landverbetering" Met het oog op een on langs bij een veehouder voorgekomen geval van miltvuur werd door een de leden de wensch geuit, in het vervolg meer spoed te maken met de vernietiging van besmet vee. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 15 met 8 tegen 2 stemmen besloten tot toelating der herkozen en nieuw gekozen raadsloden, als van oordeel, dat geene wettige gronden aanwezig zijn om de verkiezingen te vernietigen op de bij adres daartegen aangevoerde be zwaren. Den 15 des avonds heeft een leidekker uit Valken burg zijnen broeder te Hunnecum met een stuk hout doodgeslagen. De dader is aangehouden en heeft zijne misdaad volledig bekend. Den 15 herdacht de heer G. Dennig, r. k. priester en pastoor te Spanbroek, onder algemeene blijken van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot pries ter werd gewijd. Den 15 werd te Wieringerwaard eene hard draverij gehouden, waaraan 13 paarden deelnamen. De prijs van 100 werd gewonnen door Bonnie L van den heer H. P. Bultman Hz., te Haarlem mermeer de eerste premie van 30 door de jonge Wil lem III" van den heer C. Broerste Bennebroekde tweede premie van f 20 door Wilhelm van den heer T. Schilder, te Spierdijk terwijl de derde premie van 10 gewonnen werd door Flevo van den heer M. J. Koel man te Schagen. Den 16 viel te Avenhorn een driejarig meisje van den vrachtman L. aldaar in het water. Door spoe dige hulp werd het bijna levenlooze kind weder bijge brachttoch overleed het echter niet lang daarna. Op verzoek van eenige ingezetenen van het eiland Terschelling worden aldaar den 26 keuringen houden ter inschrijving van paarden en runderen in de beide stamboeken. Op de voordracht van onderwijzeres aan de open bare lagere school te Zijdewind zijn geplaatst de da mes van Arkel Coudsijn te Bergen op Zoom, G. Bakker te Enkhuizen en G. Tol te Wijk aan Duin. Aan het door burg. en weth. aan den gemeenteraad uitgebrachte verslag omtrent den toestand de^er gemeente In 1890 worden de vroeger nog niet ver melde opgaven ontleend. (Vervolg). De Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland ontving in de gemeenten Alkmaar en Bergen de som van f 19000,821 tegen f 17191,60 over 1889 en f 13770,54) over 1888. Op 31 December waren 771 contracten gesloten voor 1536 perceelenwaarvan 9 te Borgen, tegen 722 contracten voor 1364 perceelen op 31 December 1889 en 600 contracten voor 1100 per ceelen op 31 December 1888. In verband met artikel 14, alinea 2, der concessievoorwaarden werd door de Maat schappij 20 pet. van de meerdere bruto opbrengst boven de f 18000 of f 200,16) in de gemeentekas gestort. De ten vorigen jare uitgesproken verwachting, dat deze be- Ik trachtte van Akim Akimytsch, met wien ik, om niet alleen te zijn, zeer gaarne thee dronk, het een en ander van hen te vernemen. Ter loops zij opgemerkt, dat thee in den eersten tijd bijna mijn eenig voedsel was. Thee- drinken weigerde Akim Akymitsch nooithij zette zelfs in onze, in de gevangenis gemaakte blikken, Samovar thee, die M mij in hunr had gegeven. Akim Aky mitsch dronk gewoonlijk staande een glas thee (hij had ook glazen), sprak geen woord, gaf het mij weder terug, bedankte mij en ging dan dadelijk weer mijn bed in orde maken. Maar wat ik gaarne weten wilde, kon hij mij niet vertellen hij begreep zelfs niet, waarom ik zoo bijzonder bolang stelde in het karakter der menschen waaronder wij leefden; hij hoorde mij listig lachend aan, dat ik mij nog duidelijk kan herinneren. Neen, dacht ik, ik moet alles zelf ondervinden en er niet anderen naar vragen. Wordt vervolgd. paling spoediger in werking zou tredendan bij het sluiten der overeenkomst verwacht werd is dus verwe zenlijkt geworden. Verscheidene arbeiderswoningen, waar het drinkwater naar aanleiding van daarover ingekomen klachten slecht bevonden was, werden door de eigenaren na daartoe ontvangen aanschrijving aan de duinwater leiding aangesloten. Aan de twee standpijpen tot water verkoop werd voor f 53,28 aan water verkocht, tegen f 69,60 in 1889, name lijk f 22,12 bij die aan het Raaksje en f 31,16 bij die aan de brug over de Oude Gracht bij het Groot Nieuwland. Die opbrengst is ten bate van de gemeente. Klachten over het duinwater werden niet vernomen. Alleen werden in het laatst van December herhaaldelijk klachten gehoord over bevroren leidingen. Do gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. De influënza maakte hier niet zoovele slachtoffers als in menige andere gemeente. Slechts enkele gevallen van besmettelijke ziekten kwamen voor namelijk één geval van febris typhoïdeavier gevallen van mazelenéén geval van roodvolk en één geval van diphtheritis. Dit laatste geval had alleen doodelijken afloop. Op de gemeente-begraafplaats werden 171 lijken be graven, te weten 153 op het voor protestanten bestemde deelwaarvan 40 in eigen graven en 18 op het voor k. bestemde deel, waarvan 3 in eigen graven; op de r. k. begraafplaats, genaamd de St. Barbarastichting, 112 en op de israëlitische begraafplaats, 4 lijken. Volgens de statistiek der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over 1890 stierven in dat jaar te Alkmaar ten gevolge van Gebrekkige ontwikkeling 2, lichaamszwakte, tering 37, klierziekte, rhachitis, syphilis 1, absces, ulcns etc. 3, kanker 19, typhus en febris typhoïdea 2, stuipen, tris mus, epilepsia 12, apoplexia 12, "hersenziekte 15, keel- en longtering, bloedspuwing, suikertering 29, croup 5, acute ziekten der ademhalingswerktuigen 46, chronische ziekten der ademhalings werktuigen 14 hart- en vaat ziekten, rheumatismus, arthritis 1, organische hartge- breken, aneurysma 15, angina diphtherina 1, diarrhoea 2, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 20, chro nische ziekten derzelfde werktuigen 7, ziekten der organa nro-genitalia 9, gewelddadigen dood 1, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 29. Op 1000 inwoners kwamen 23.26 sterfgevallen voor. Volgens ontvangen opgaven werden 367 inëntingen verricht, waarvan 30 bij kinderen beneden het jaar, 142 bij kinderen van 1 tot 3. 181 bij kinderen van 3 tot 6 en 14 bij kinderen van 6 tot 12 jaren. Ge meente-politie. Het volgende aantal processen-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van bepalingen van het Wetb. v. Strafrecht of andere wetten. Verwonding en mishandeling 18, mishandeling van een ambtenaar, beleediging van een ambtenaar, het zich met geweld verzetten tegen een ambtenaarin ieder dezer gevallen in de rechtmatige uitoefening zijner functie, 4, 2 en 10, laster en beleediging 4, diefstal 32, oplichting 4, verduistering 6, verbreking van afsluiting 3, brand stichting 1, inklimming 1. het vermissen van geldswaarde uit een aangeteekendenper post verzonden brief 1 huisvredebreuk 1, het plegen van ontuchtige handelin gen en het plegen van tegennatuurlijke ontucht, in het openbaar, van ieder 1, aanranding op den openbaren weg 2, mishandeling van een dier 2, het opzettelijk dooden van een aan een ander toebehoorend dier 1, het 'veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel aan een persoon 2het plegen van zelfmoord 1, het vinden van een drenkeling 1, het houden van eene loterij, zonder vergunning van den burgemeester 1, bedelarij 188 tegen 552 in 1889, het opzettelijk beschadigen van eens anders goed 5, het ple gen van baldadigheid tegen personen 1, openbare dron kenschap 123 tegen 162 in 1889, het, in kennelijken staat van dronkenschap verkeerend, verstoren der openbare orde 3, het maken van nachtelijk burengerucht 11, het weigeren van hulpbetoon door de daartoe bevoegde macht gevorderd, 1hetdoor het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd zijnde, opgeven van een valschen naam 2, het te koop stellen van kunstboter, zonder dat hierop het woord margarine of surrogaat voorkwam, 2, het loopen over eens anders in oogst staande land en het laten loopen van vee op eens anders grond zonder daartoe gerechtigd te zijn, van ieder 1, het visschen in eens anders water, zonder vergunning 1, het door een dier doen trekken van een last, kenlijk boven zijne macht 1, strooperij 1. het voorhanden hebben van eene niet her ijkte maat 2, het tappen van sterken drank zonder ver gunning 1, het in een gelagkamer niet aanwezig hebben van een door den gemeente-secretaris gewaarmerkt af schrift der vergunning 1, het zonder betaling doortrekken van een Rijkstol (straatweg Alkmaar—Heiloo) 1, het dragen van een wapen, verboden bij de wet van 9 Mei 1890 (Staatsblad No. 81) 2, het te koop stellen en ver voeren van vogels in verboden tijd 2, het overtreden van de artikelen 5, 10 en 11 der Arbeidswet 1, het niet onverwijld kennis geven van het afmaken van een hond, waarbij zich verschijnselen van dolheid hadden vertoond 1 het laten losloopen van een ongemuilkorfden hond, nadat het muilkorven bevolen was, 27, het, als goudsmid daartoe verplicht, niet inschrijven van een gekocht voorwerp, en het koopen hiervan van een onbekende niet in bijzijn van twee hem te goeder naam en faam bekend zijnde personen 1. Wegens overtreding van voorschriften der Al gemeene Politieverordening. Het doen ontploffen van een vuurwapen op den openbaren weg 1, het in een gelagkamer niet aanwezig hebben van eene lijst, inhoudende de bepalingen van de artikelen 140 tot en met 145 der Algemeene Politie verordening 1 het doen van eene natuurlijke behoefte op eene openbare plaats, daartoe niet van gemeentewege aangewezen 1, het zich na bezetten tijd ophouden in eene tapperij 3, het rijden met een kar, bespannen met hon den, 36, hot klimmen in een boom 1, het spelen om geld op den openbaren weg 2, het maken van muziek op den openbaren weg, zonder vergunning van den burgemeester, 12, het zonder vergunning van den commissaris van po litie, na zonsondergang laten staan van voorwerpen op den openbaren weg 8, het zonder vergunning van burg. en weth. innemen eener vaste standplaats met een krui wagen of ander voorwerp op de openbare straat 2, het rijden met een wagen over een voetpad 5, het zetten van een wagen in de Langestraat gedurende de markt 2 het meer dan een half uur na zonsondergang rijden met een melkkar, niet voorzien van een zichtbaar brandende lantaarn 5, het zwemmen in eene ringsloot binnen 100 el van een bewoond huis 1, het niet met zand en,z. be strooid hebben der straat voor zijne woning, meer dan een half uur na het luiden van het klokje van het Stadshuis en de Kapelkerk 4, het bewerken van lompen op straatin strijd met de bepalingen vervat in een besluit van burg. en weth. 1, het als logementhouder niet op de nachtlijst inschrijven van den naam van een bij hem logeerend persoon, zooals verplicht is, 1. Van de nachtwachts werd f 11,40 aan boeten in gehouden. Wordt vervolgd.) Bij kon. besluit van den 14 ie aan B. Sehaatzen- berg, weduwe van den Rijksveldwachter 3e kl. J. Veen, indertijd alhier overledeneen pensioen van f 63 toegekend. In de Staatscourant van den 18 zijn opgenomen de goedgekeurde statuten van de Afoordhollandsche Levensverzekeringmaatschappij te Alkmaar, met een kapitaal van 50000 in aandeelen van f 1000, die allen zijn genomen. De commissie voor het nazien der boeken en bescheiden en het controleeren der kas zal worden gevormd door de heeren mr. \V. P. A. Ver- hoeff, J. Dirkzen en J. P. Backx. Tot directeur is be noemd de heer J. Hofstee Jr. en als commissarissen treden op de heeren J. Dirkzen, P. J. Quax en G. Bouma. Omtrent hetgeen de kermis te zien zal geven vernemen wij dat op de Korte Nieuwesloot een doolhof zal komen; op het Hof: Théatre national, Magneta en een stoomrijwiehentop de Nieuwe sloot: twee poffertjeskramen eene reuzenfamilie een draaimolen een photographietenteen ballententde twee kleinste menschen een panopticum en een weeg en krachttoestel; op de Paardenmarkt: de schouw burg-van Lier en een paardenspel van Fernando en Hen rotte op de Steenenbrug: een beignets-, een wafel- en een poffertjeskraamterwijl de Laat het genoegen zal hebben twee draaimolens te krijgen, benevens tal van kramen. Den 16 werd de seliapenmarkt alhier bezocht door een vertegenwoordiger van de bekende firma Poels en Zonen, die dien dag belangrijke inkoopen deed. Men deelt ons mede dat het zijn voornemen is, geregeld onze maandagsche veemarkten te bezoeken. De eommissie tot de zaken der remonstrantsche broederschap verleende aan den heer H. G. de Vries van Heljstpredikant te Alkmaar op zijn verzoek eervol emeritaat, tegen 1 November, a.s. onder dank betuiging voor de vele diensten, door hem als predikant, als curator van het seminarium en op andere wijze aan de broederschap bewezen. Den 15 herdacht de sergeant bij de d. d. schutterij, de heer B. Koemanzijnen 25jarigen schutterlijken dienst. Bij die gelegenheid werd hemten blijke van belangstelling aangeboden. een huiselijk geschenk door het kader ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. 18 Aug. F. J. O., Helder, diefstal, 1 maand, gev. D. J., Nieuwe Niedorp, als boven, 5 dagen gev. D. J. H., Helder, als boven, 9 maanden gev. J. L., Hoorn, huisvredebreuk on mishandeling, 6 weken gev. T. A. H., Enkliuizen, als boven, vrijgesproken. G. M., Helder, diefstal, vrijgesproken. C. R.zonder vaste woonplaats als boven 6 weken gev. Tevens werden 3 bedelaars tot verschillende straften veroordeeld. B U R G E R L IJ K hl S T A ,n u. ONDERTROUWD. 14 Aug. Wijbrand Spaan, wedur. van Maartje Gootjes, te Zuid- en Noordschermer, en Maartje Rus, te Alkmaar. GETROUWD. 16 Aug. Anton Leonard de Lange, en Jetske Hardorff. Arie Houtkooper en Dieuwertje Kales. Arend Jan Dijkkamp, en Helena Catharina de Rover. Adrianus Pannekoek en Catharina Polder. 18 Aug. Gerardus Petrus Albers, en Anna Elisabeth Messelaar. GEBOREN. 17 Aug. Johanna Maria Christina, D. van Johannes Korlvinke, en Antje Lange. Jan, Z. van Pieter Portegijsen Dieuwertje Modder. Jacob Z. van Pieter Roos en Grietje Exalto. ALKMAAR 17 Aug. Aangevoerd - Paarden f a22 koeien f 225 a 250, 181 vette kalveren 35 a 94, per pond f 0,70 a 0,80, 15 nucht kalveren f 8 a 16, 308 schapen f 22 a 27, 2-51 vette varkens f 0,38 a 0,48 per pond 41 magere f 10 a 15,1 Bok f4,1 Klein Bokje f 0,80. AMSTERDAM 17 Aug. Aardappelen Katwijker zand f 5,a 6,Rijnburgers f a -,Andijker Muisjes f -,a -,dito Blauwe f 2,50 a 2,80 Geld. dito f 1,50 a 1,75 Muisjes f 2,a 2,50 dito Kralen f 1,a 3,Noordwijker zand f 4,50 a 5,50, Kat wijker dito f -,a -,Friesche Zaaiers f 1,60 a 1,70 dito Franeker f 3,a 3,20 dito Hamburgers f - a -,alles per mud. Handel flauw. 17 Aug. Aangevoerd 276 Runderen vette f 0,58 a 0,76 per P., 140 melk- en kalfkoeien f 140 a 240, 27 nucht. kalveren f6 a 10 schapen f - a lammeren f -,a 294 vette varkens f 0,42 a 0,47 per Pond. 17 Ang. Petroleum kalm. Amerik. loco f 7,55 Oct.- Dec. J 7,65 Sept./Dec. f 7,60 E Russ. onveranderd. Raapkoeken f 65 a 90. Lijnkoeken f 9 a 12,50. EDAM 15 Aug. Kleine kaashoogste prijs f 29, Aangevoerd 90 stapels, wegende 19340 P. HAARLEM 17 Aug. Karwijzaad f 9,— a 9,50. KAMPEN 10 Aug. Aangevoerd 590 stukken Boter van 20 P. 21,a 24,165 stukken van 10 P. ƒ10,50 a 12,400 stukken van '/2 pond p. P. 1,a 1,10. AangevoerdP. LEIDEN 15 Aug. Boter per vat le soort 56 a 60 per P. f 1,40 a 1,50, 2e soort 48 a 54, per P. f 1,20 a 1,35. Aangevoerd 5170 P. LONDEN 17 Aug. 170(1 runderen 3.2-5.2, 10000 schapen en lammeren 3.6-5.9, 100 kalveren 3.4-4.9, 10 varkens 2.4-3.4.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3