UIT SIBERIË. No. 1.00. JBrie en fflegentigste Jaargang. 1891. Y R IJ I) A G 21 AUGUSTUS. Officiéél Gedeelte. "W aagmeester. Underwijzeres. Raadsvergadering FEUILLETON. o p it -O e p i ar ALKMARSCHE COURAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagstvond uitgegeven. Abonnementsprijs per •8 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. Prijs der gewone Advertentlën; Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23 A. JOÖSTENS wordt verzocht zich ter gemeente- secretarie aan te melden, Zij die in aanmerking wenschen te komen voor w/aagsneester te Alkmaar, aan welke betrekking eene jaarwedde van 350 verbonden is, worden uitge noodigd, zich bij eigenhandig op zegel geschreven ver zoekschrift, te wenden tot het Gemeentebestuur van Alk- ;tmaar vóór 26 Augustus a.s. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor Oïaderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar (hoofd mej. J. H. Pruim), op 800 jaar wedde, worden verzochtzich onder overlegging van Stukken vóór 1 September a.s. te wenden tot het Ge meentebestuur. Voreischten zijn bezit der hoofdakte nieuwe wet, en akte voor fransch. No. 9. WOKASDAG 1» AUGUSTUS 1891. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de beer W. E. Stoel, wegens verhindering, volgens kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen, zoo der gewone vergadering van 29 J uni als der buitengewone van 21 Juli, gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. de na 29 Juni ingekomen bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1891 namelijk van de wed. J. van der Haagen J. van Praag,-P. Vis, wed. N. Noert, L. Buren, J. C. van Gijsen, vrouwiKlomp, B. A. Boll, A. Henneke en J. JBurkunk door hem krachtens art. 68 der gemeente wet reeds gesteld zijn in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad b. op 14 Juli de op 6 Juli aan de gemeente in eigen dom overgedragen huizen aan den Koningsweg.naast de gemeentelijke gasfabriek ;in het openbaar voor afbraak verkocht zijn aan M. S. Kok, koopman te Amsterdam, voor J 139 c. op 28 Juli het leggen van rioleoring (buiten de levering der buizen) in de daarvoor bij raadsbesluit van 29 Juni aangewezen straten„gegund is aan C. Grootegoed voor 2229, 29 boven de raming. Voor kennisgeving aangenomen. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Deelt de Voorzitter mede, dat ingekomen zijnde geloofsbrieven van de onlangs herkozen en nieuw verkozen raadsleden, en stelt voor, tot het onderzoek-daar van over te gaan. Daartoe besloten zijnde, worden de heeren Koorn, Rentmeester en de Lange uitgenoodigd (18) DOOR I. M. ROSTOJEWIkï. Den vierden dagvroeg in den morgenwerden de gevangenen op het plein voor de wacht, ■bij de gevangen poort, in twee reien opgesteld. Vóór hen, met het gezicht naar hen toe, en achter hen plaatsten zich soldaten met geladen geweer en de bajonet er op. De soldaat heeft het recht op den gevangene te schieten, als deze tracht te ontvluchtenmaar moet dat schot kunnen verant woorden, als hij het anders dan in de grootste noodzake lijkheid heeft gedaan datzelfde geldt ook in geval van muiterij onder de gevangenen. Maar wie zen er aan gedaeht hebben voor de oogea der bewakers weg te loopen Verder verschenen de officiers van de genie, de bouwmeester en eenige onderofficiers van de genie en soldaten om bij het straks aan te vangen werk toe te zien en te waken. Nu werd appèl gehouden; de gevan genen die voor de kleeremakersateliers bestemd waren gingen het eerst wegmet ben had de genie niets te maken zij werkten alleen voor de gevangenis en voor zagen die van kleederen. Daarna gingen weer anderen naar hun werkplaatsen en het laatst de overigen naar het gewone ruwe werk: tot dezen behooi'de ik ook. Wij waren met ons twintigen. Buiten de vesting, op de be vroren rivierlagen twee schepen van den staatdie wegens onzeewaardigheid gesloopt moesten worden, om het hout niet ongebruikt te laten. Naar het mij toescheen was dat hout niet veel waard misschien zoo goed als niets. In de stad was het hout zeer goedkoop en overal had men bosschen. Men liet ons dit werk doen, opdat wij iets te doen zouden hebben en niet met onze handen over elkaar zonden zitten. Wij moesten van dat wij kwamen zich met dat onderzoek te belasten. Deze heeren brengen, na eenigen tijd afwezig te zijn geweestverslag uit welk verslag in behandeling wordt genomen. Overeen komstig het voorstel dier commissie wordt achtereen volgend besloten tot de toelating van de herkozen raads leden, de heerenVonk, Boelmans ter Spill, Janssen en Kraak man en de nieuw gekozen leden de heeren C. J. Canters, J de Wit Dz. en mr. A. P. de Lange. De herkozen raads leden namen aan het onderzoek hunner eigen geloofsbrie ven geen deel. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raads besluit tot afstand van eene stukje gemeente-grond aan den Bergerweg aan H. Hemesath. 5. Idem tot voldoening van 300 voor gratificatie aan mej. C. S. Koning, gewezen onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, nit de onvoorziene uitga ven der gemeente-begrooting voor 1891. 6. Idem tot regeling van eenige overschreden posten op de gemeente-begrooting, dienst 1890. 7. Ontvang-bericbt van de op 29 Juni vastgestelde verordening tot wijziging van art. 181 der algemeene politie-verordening. Nos. 4 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van den Voorzitter van Ged. Staten ten geleide van de bij kon. besluit van 28 Juli n°. 34 goedgekeurde verordening tot heffing van wik- en weeg- loonen, met ingang van 1 Januari 1892 tot een bedrag van 0,65 per 100 P. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van den burgemeester, waarbij, in voldoe ning aan de in de laatste raadsvergadering gedane toezeg ging voor de leden ter kennisneming overgelegd wordt de regeling van den dienst der gemeente-politie na de on langs plaats gehad hebbende vermeerdering van het aan tal agenten met twee. Voor kennisgeving aangenomen, zullende dit stuk nog eenigen tijd voor de leden ter lezing liggen opdat zij daarvan kennis kunnen nomen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Kraak man wijst de Voorzitter op het grooto voordeel dezer dienstregeling in vergelijking van de vroegere namelijk dat het thans mogelijk is geweestin buurten welke vroeger des nachts geheel buiten politie-toezicht bleven, dat toezicht thans wel nit te oefenen. Van burg. en weth. 10. Brief ten geleide van de gemeente-rekening overl890. (De bijzonderheden dezer rekening zijn vroeger gemeld). De stukken zijn reeds verzonden naar de in de vorige vergadering voor liet onderzoek benoemde commissie. 11. Brief, waarbij in voldoening aan den wensch, in de raadsvergadering van 28 Januari geuit, overgelegd wordt een kort schema, geen uitgewerkt planvan de voornemens, welke bij burg. en weth. bestaan met de lokalen in het stadshuis, nadat de thans bij de rechtbank en het kantongerecht in gebruik zijnde lokalen ontruimd zijn. In eene daarbij gevoegde memorie geeft de gemeente architect de noodige toelichtingen. Gesteld in handen van de vaste commissie van bij- tot de roffel ging, dio ons om elf uur 's morgens naar hnis riep, in één stuk door werken. Het was een warme mistige dag, de sneenvv smolt bijna. Onze gelieele troep ging achter de vesting naar den oever; terwijl zij licht met de ketels klonk, die, hoewel zij onder de kleederen ver borgen waren, toch steeds van verre een scherp metalen klank bij iederen tred gaven. Twee, drie werden naar net tuighuis gezonden om de gereedschappen te halen. Ik ging met de geheele troep mee ik leefde eeuigszins op, want ik was nieuwsgierig om te zien en te weten wat voor werk mij wachtte, wat dwangarbeid eigenlijk is, cn hoe het werk mij af zon gaanwant ik zou voor 't eerst van mijn leven handenarbeid verrichten. Ik herinner mij nog alles, zelfs de kleinste bijzonder heden. Onder weg ontmoetten wij een burger met een zware baard die staan bleef om in zijn zak te tasten. Op hetzelfde oogenblik liep een uit onze troep naar hem toe, nam zijn muts af, ontving de aalmoes vijf kope ken en kwam toen weer snel bij ons. De burger be- krnisigde zich en ging zijns weegs. Deze vijf kopeken werden nog denzelfdeu morgen verteerd er werd witte brood voor gekocht, dat gelijkelijk onder ons allen werd verdeeld. Onder deze hoop gevangenen waren enkelen somber en spraken geen woordanderen waren onverschillig en luiterwijl sommigen niets deden dan zwetsen. Een dezer menschen was buitengewoon opgewekt en tevre den - God weet waarom hij danste en zong den geheelen wegterwijl hij telkens zijn ketens liet ram melen. Deze dikke ineengedrongen gevangene was dezelf de, die op den eersten morgen van mijn komst onder het wasschen twist had gezocht met een ander, omdat hij hem een »putter" had genoemd. Dit vroolijke jonge mensch heette Skuratow. Ten laatste hief hij een vroolijk lied aanwaarvan het referein mij is bijgebleven Toen ik op de molen was Moest en zon ik trouwen. De balalaika ontbrak er slechts aan. Zijn buitenge wone opgewektheid veroorzaakte, zooals te begrijpen is, stand in betrekking tot het beheer en onderhond dei- plaatselijke werken en eigendommen. 12. Brief ten geleide van eene eerste suppletoire ge meente-begrooting voor den dienst 1891, in eindcijfer zoo in ontvangst als in uitgaaf 8677.075 bedragende, strekkende om in voldoening aan het verlangen van Ged. Staten het onuitgegeven bedrag van de voor den braad in het stadshuis ontvangen vergoeding ad 6377.07x/2 van dienst 1890 op dienst 1891 over te schrijven en om eenige uitgaven tot het doen waarvan in den loop des jaars besloten is, op dien dienst te regelen. De commissie van financiën heeft geen bezwaar tegen deze begrooting. Ter lezing gelegd. Onbewoonlmarverklaring. 13. Mededeeling, dat bij brief van 3 Aug. C. Ton- neman metselaareigenaar van het perceel aan de Zoutsteeg sectie B No. 2152, bewoond door A. P. Veer, banketbakker, uitgenoodigd werd binnen acht dagen na dien dag het tot dat perceel behoorende riool dat in zeer vervuilden staat verkeerde, tengevolge waarvan het ondragelijken stank veroorzaakte te hunnen genoegen schoon en in orde te maken ter voorkoming dat het hnis ter onbewoonbaarverklaring werd voorgedragen zoolang die toestand niet afdoende verbeterd was. Dit perceel was naar hunne meening door dien toestand voor do gezondheid der bewoners nadeelig en voor den openbaren gezondheidstoestand gevaarlijk. Aan die aanschrijving werd geen gevolg gegevenzooals nit een overgelegd rapport van den gemeente-architect blijkt. Dientengevolge dragen burg. en weth. dat perceel om de in dat rapport uiteengezette redenen ter onbewoon baarverklaring voor. Overeenkomstig art. 248 der algemeene politieveror dening gesteld in handen eener speciale commissie van drie leden, waartoe benoemd worden de heeren Kraak man en Janssen ieder met 11 en de heer Stoel met 10 stemmen. Verder waren uitgebracht op den heer Boelmans ter Spill 3, op den heer de Lange 3, op den heer de Sonnaville 2 en op ieder der heeren Conijn, Goede en H. J. Bruid vis 1 stem. Ilotermarkt. 14. Voorstel van de heeren A. Goede Dz., G. Janssen Cz. en W. F. Stoel om a. gedurende een vol jaar, in te gaan op zoodanig tijdstip als door den raad zal worden bepaald, de boter markt, bij wijze van proef, met afwijking van de bij art. 53 der algemeene politie-verordening van 3 April 1889 Gemeenteblad n°. 15 bepaalde plaats, te bonden op de overdekte graan- en zaadmarkt aan het Lnttik-Oudorp, om na afloop van dat proefjaar te beslissen, op welke plaats de botermarkt verder zal worden gebonden b. bij aanneming van punt a. gebruik te maken van al bet materieel, dat thans op de botermarkt gebruikt wordt, ter besparing van uitgaven. vergezeld van de volgende toelichting Werkelijk is de tegenwoordige plaats, waar de boter markt gehouden wordt, ongeschikt. Het Pand van het Waaggebouw is vooreerst tochtig en in den winter zeer kond in de tweede plaats is het er gedurende het grootste bij enkelen onzer misnoegenzij voelden zich er door beleedigd. Hoor hem Hij begint te huilen zei een der ge- vangeuen op een verwijtenden toon, hoewel het hem in het minst niet aanging. De wolf kent maar één lied en dat doet die Touliak (bewoner van Toula) hem na zei een ander gemelijk, dien men aan zijn accent als een Klein-Rus herkende. Het is waar, ik ben van Toula," antwoorde on- middelijk Skuratow, »maar in jouw Poltawa (stad in Klein-Rusland) ben je in meelknoedels blijven stikken." LeugenaarWat heb je zelf gegeten Uit een henneppen schoen heb je koolsoep gegeten voegde een derde er aan toe. Om n de waarheid te zeggen, vrienden, ben ik een vertroeteld menschantwoordde Skuratow, met eene flauwe zucht, alsof hij over het vertroetelen berouw had, in het algemeen en tot niemand in het bijzonder»van mijne vroegste jeugd af, ben ik in weelde groot gebracht, opgevoed met pruimen en fijn brood; (d. w. z. gevoed Skuratow verdraaide met opzet de woorden) mijne oigen, vieeschlijke broeders drijven thans nog groothandel in Moskou, windhandelzij zijn rijke en vermogende kooplui geworden." En waarin heb jij gehandeld Ieder heeft zijn eigenaardigheden. Beste vriend, ik kreeg de eerste twee honderd Roebels niet mogelijk viel een nieuwsgierige hem in de rede, die beefde toen hij zoo'n som hoorde noemen. Neen, beste vriend geen roebels maar stok slagen Lukas o Lukas Voor wien ben ik Lukas Voor jou ben ik Lukas Kusmitsck riep mot weerzin een kleine en griezelige gevangene, met spitsen neus. - Goed, Lukas Kusmitsch dan. Loop naar den duivel." He, Lukas Kusmitsch neen, voor jou ben ik oom Nu loop jij dan met je oom naar den duivel! Het is de moeite niet waard om met jou te spreken. En toch had ik hartejjjk met je willen praten Vrienden, weet ge waarom ik niet lang in Moskon ben gebleven men

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1