deel van het jaar vrij duister in de derde plaats is op drukke marktdagen de ruimte veel te kleinmet het oog op de vele personen die de markt bezoeken. Boven dien verdient het geene aanbeveling eene botermarkt te houden in de onmiddellijke nabijheid van de veemarkt, uit het oogpunt van reinheid beschouwd. De overdekte graan- en zaadmarkt biedt daarentegen alle voordeelen aanwelke men denken kanhelderruim en rein waarom voorstellers aan die plaats de voorkeur ge ven te meer, omdat deze verplaatsing geene uitgaven van de gemeente vordert. Het materieel, dat tegenwoor dig gebruikt wordt, kan zeer gemakkelijk daarheen ver plaatst worden daarom wordt die verplaatsing dan ook voorgesteld. De opzichter van de kaasdragers en de wegers van de botermarkt kunnen even goed hunne werk zaamheden waarnemen op de overdekte graan- en zaad- markt als tegenwoordig in het Pand van het Waaggebouw. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 15. Brief van mevrouw de wed. dr. W. A. Koning, geb. Vrendenberg thans te Haarlem waarbij zij onder dankbetuiging den ontvang bericht van 's raads welwil lende beslissing van den 29 Juni 1.1. Voor kennisgeving aangenomen. Rijden met hondenwagens. 16. Adres van Maarten Bakker, om in art. 181 der poli- tie-verordening op te nemen, dat de hondenrijders niet ver plicht zijn hunne honden te muilkorven en dit alleen toe te passen op honden die niet te vertrouwen zijn, daar elk rijder wel weet, wat in zijn hond zit en van daar de hondenrijders zelveu verantwoordelijk te stellen voor hunne honden. Naar de meening der hondenrijders zou het eene wreedheid zijnal die beesten en zelfs de mak8te een geheel jaar te muilkorven, daar door die toe passing allicht wild- of dolheid zou kunnen ontstaan. Tevens deelt hij mede, dat ook nooit gehoord is van on gelukken op den Hoeverweg, veroorzaakt door honden wagens, niettegenstaande er altijd met honden gereden is. Aangezien dit adres in verband staat met de onlangs in art. 181 der algemeene politie-verordering gebrachte wijziging, ter secretarie nedergelegd. De Voorzitter verklaart bereid te zijnnaar aanleiding eener vraag van den heer Kraakman in eene volgende vergadering op te geven, hoevele honden naar aanleiding van deze nieuwe verordening bij den commissaris van politie reeds aangegeven zijn en tegen hoevele overtreders reeds pro- ces-verbaal opgemaakt is. Vaarwater bij de ües Wielen. 17. Adres van het Hoofdbestuur der Ichip- persvereeniging Schuttevaerwaarbij op nieuw aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen, om het vaarwater van af den Huigendijk tot aan de Zes Wielen uit te diepen en op gelijke diepte te brengen als den dorpel der sluis. Gesteld in handen van burg. en weth. ter beschikking, nadat naar aanleiding van vragen van de heeren IC r a a k- man en Boelmans ter Spill door den Voorzitter verklaard was dat de bedoeling van dit besluit zou zijn, datmochten er ondiepten bestaanwelke voor de marktschippers hinderlijk warendezeevenals steeds geschied is, door de gemeente, hoewel onverplicht, weggenomen zouden worden. De marktschippers hadden in den laatsten tijd geene klachten over dit vaarwater laten hooren die klachten waren af komstig van vreemde schippers die met grootere vaartuigen langs dit vaar water materialen wilden vervoeren. 18. Verzoek van de leeraren der burgeravondschool om hun voor de werkzaamheden, gedurende de afwezig heid van den directeur en leeraar in de schei-, natuur- en werktuigkunde tijdens den cursus 1890/1 verricht eene gratificatie te verleenen, daar zij evenals ten vorigen jare alle lesnren van den vorigen directeur ingevuld heb ben. Dit verzoek wordt ondersteund door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Gesteld in handen van de vaste commissie van finan ciën om bericht en raad. 19. Verzoek van den waagmeester J. Vogelezang, ver klarende tot zijn leedwezen door ouderdom en gezond heidstoestand verhinderd te worden zijne betrekking langer waar te nemen om hem gedurende de nog overige levensjaren in het genot van de helft zijner jaarwedde gaf er mij mijn laatste vijftien slagen met den knoet, en zond mij daarna weg Ziet ge En waarom stuurden ze je weg Waarom ben je verbannen viel iemand, die opmerkzaam toegeluisterd had, hem in de rede. Vraag toch geen dwaasheden Ik heb in Moskou te veel streken uitgehaald. Daarom ben ik in Moskou niet rijk kunnen worden. En toch verlangde ik zoo vurig om rijk te worden. Ik verlangde er meer naar dan gij denken kunt." Velen begonnen te lachen. Skuratow was klaarblijke lijk een van die vrijwillige grappen- of liever potsen makers, die zich in zekeren zin verplicht gevoelen hun zwaarmoedige lotgenooten op te vroolijken, en natuur lijker wijze zoo goed als met beleedigingen er voor be loond werden. Hij behoorde tot een van die bjjzondere en merkwaardige typenwaarover ik misschien later .spreken zal. Wij kunnen je thans voor een sabel houden, en als zoodanig doodslaan," merkte Luka Kufmitsch op. Je kleed alleen is meer dan honderd roebel waard." Skuratow droeg een zeer oude en afgedragen schapen pels die op verscheidene plaatsen gescheurd wasde lappen hingen er bij. Hij zag Lukas oplettend aan, van het hoofd tot de voeten. Mijn hoofd, vrienden, mijn hoofd, dat is geld waard," antwoordde hij. »Toon ik Moskou vaarwel zei, troostte ik mij met de gedachte, dat mijn hoofd met mij mee ging. Vaarwel, Moskoudank voor uw bad, voor de frissche luchtmen heeft mij prachtig uitgemonsterd. Maar mijn pels, beste vriend, daar staar je je oogen niet blind op." Je wou liever dat ik naar je hoofd zag?" Als dat nog maar van hem was 1 maar het is ge leend," begon Lukas weer. Het is hem om Godswil gegeven, toen hij met een troep door de stad ging." He, Skuratow, heb je een handwerk geleerd Het is waar, ik heb laarzenmaken geleerd maar Ik heb nooit meer dan een paar gemaakt." Wordt vervolgd. te laten en voor de andere helft een adsistent in zijne plaats aan te stellen. Hoewel het voldoende achtende zich in het behoud van de helft der jaarwedde te mogen verheugen zoo beveelt hij zich toch voor eene beschikking aan, waarbij hem iets meer wordt toegekend. Daar dit adres in verband staat met een voorstel, dat straks bij den Raad in behandeling komt, aangehouden om dan daarop zooveel acht te slaan, als de Raad ver meent te behooren. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 20. Verzoek van mej. S. M. C. Musqueder, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes tegen 1 Oct. a.s. Met algemeene stemmen het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 7 October a.s. of zooveel vroeger als in de vacature mocht zijn voorzien. De Voorzitter deelt mededat mej. Mus- quetier eene jaarwedde van 900 genootdat burg. en weth. thans voorstellen, na het hoofd der school te heb ben gehoord in overeenstemming met haar gevoelen sollicitanten op te roepen, in het bezit der hoofdakte, nieuwe wet, en akte voor de fransche taal, op 800 jaarwedde. Met algemeene stemmen wordt daartoe machtiging verleend. Van de vaste commissie van financiën. 21. Rapport op de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1890, sluitende in ontvangst op f 11729,591/2, in uitgaaf op f 11729,32, alzoo met een batig slot van 0,27 Vï- De commissie stelt voor, de rekening onveranderd goed te keuren, onder nitnoodigiug aan het burg. armbestuur, om de rente van het bij de spaarbank alhier gestorte legaat van wijlen VV. F. Windgetter over het jaar 1891, ad" 3,60 welke niet in ontvang gebracht is alsnog in ontvang te brengen in zijne rekening over 1891. Aangenomen. 22. Rapport omtrent het verslag van den toestand der gemeente-gasfalsrïek over 1890 met de reke ning over dat jaar en een uittreksel van den inventaris der roerende goederen en voorradenop 31 December 1890 voorhanden. Het onderzoek dezer stukken gaf haar geene aanlei ding tot bedenkingen. De rekening is thans zoodanig ingericht dat alle ontvangsten en uitgavenop het jaar 1890 betrekking hebbendedaarin verantwoord zijn, terwijl overgelegd is eene lijst van restanten, welke iii de rekening over 1891 alsnog verantwoord zullen moeten worden. Het eindcijfer dier restanten-lijst is voor cokes f 180 voor gas 76,26voor meterhuur 3,86 en voor aanleg 15,50. Het onderzoek der rekening gaf slechts aanleiding tot het maken van ééne opmerking. Op den post patentbelasting, groot f 158,84, is in uitgaaf gebracht eene som van vijf centen voor betaalde vervolgingskosten en wel bij het in uit gaaf gebrachte patent van den directeur der fabriek ten bedrage van 42,24. Dat bedrag kan niet in uit gaaf geleden wordeu. De commissie slelt daarom voor den post belastingen met 5 centen te verminderen en in verband daarmede het totaal bedrag der uitgaven te stellen op 66863,25 waardoor de rekening sluit met een batig slot van J 9492,96. Zij stelt voor, de rekening overigens onveranderd goed te keuren en voor kennisgeving aan te nemen zoowel het verslag met de daarbij behoorende stukken als de door de vaste commissie voor de gasfabriek alleen voor overgelegde nota van toelichting. Aangenomen, nadat op voorstel van den heer Kraak man, waarmede de commissie voor de gasfabriek en de vaste commissie van financiën zich ook konden vereeni gen besloten was, bedoelde nota van toelichting in de raadsnotulen op te nemen opdat daaruit zou blijken waarom in de gemeente-rekening over 1890 slechts f 36S7.425 als winst gestort en verantwoord kon wordeu niettegenstaande de rekening der gasfabriek sloot met een veel hooger saldo De reden daarvan was daarin gelegen dat in de vorige jaren een te hoog winstcijfer in de gemeentekas gestort en in de gemeente-rekening verantwoord was zooals in die nota uitvoerig uiteen gezet en toegelicht was. 23. Rapport op het in hare handen om bericht en raad gestelde voorstel van burg. en weth., om aan hannes van Beekum eervol ontslagen nachtwacht, in eens af, eene gratificatie van 80 te verleenen. De com missie kan zich met dat voorstel niet geheel vereenigen. Deze persoon heeft 41 jaren de betrekking van nacht wacht vervuld en, zooals uit de stukken blijkt, zich daarin steeds goed gedragen. Zijn hooge leeftijd is alleen oor zaak, dat hij als zoodanig niet langer werkzaam kan blij ven waarom hij eervol ontslag gevraagd heeft, dat hem verleend is. En nn acht de commissie het billijkdat ten aanzien van dezen verzoeker dezelfde _weg gevolgd wordt, als door den gemeenteraad gevolgd is ten aanzien van andere gemeente-ambtenarendie om dezelfde reden, eervol ontslag verzochten en kregen na langdurigen diensttijd, zooals wijlen de waagmeester Bolten, wijlen de heer de Gelder, de heer M. J. Stucki, de markmeester der kleine veemarkten J. Schoonhoven enz. Zij zou dezen eervol ontslagen titularis dus niet willen geven eene gratificatie van tachtig gulden voor eens, maar eene gratificatie van 80 per jaar, zoolang hij leeft, en dit besluit laten ingaan met 1 April dezes jaars, onder de uitdrukkelijke bepaling, dat uit dit besluit geone ge- volg trekkingen gemnakt kunnen worden door andere ambtenaren", in dienst der gemeente. Zij stelt voor, m dien zin op het verzoek te beschikken. Aangenomen met 13 stemmen tegen 1 stem van den heer Vonk, die zich met dit voorstel niet kon ver- eenigeu omdat het in strijd was met het door dezen raad steeds gevolgde beginsel om geen pensioen te verleenen, al was in den laatsten tijd in bijzondere ge vallen daarvan ook afgeweken, omdat de raad, dit voorstel aannemende verplicht zou zijn het aan allen te geven niettegenstaande het gemaakte voorbehoud. De heer Kraakman bad zich mot het voorstel kunnen vereenigen na de mededeeling dat het bedrag van 80 ongeveer gelijk stond met 2/3 der genoten jaarwedde. Van burg. en weth. 24. Oatwerp-besluit tot beschikking voor 1892 over de som, gelijkstaande met 4/3 gedeelten van de zuivere opbrengst der hoofdsom en Rijksopcenten van de belas- de leden 1882/3 op het personeel, gemiddeld over de belastingjaren 3, 1883/4, en .l885/e in deze gemeente geheven. Vastgesteld'. 25. Rapport op het verzoek der zes oudste politie agenten om verhooging hunner jaarwedde met ƒ50, opgrond dat de bij hunne aanstelling in het voor uitzicht gestelde emolumenten, ten bedrage van ongeveer 50 per jaar voor Ieder, bijna geheel vervallen door de veranderde voorschriften omtrent de dienstvervulling onder i den tegenwoordige» commissaris van politie, terwijl de nachtdienst na de vermeerdering van het aantal agenten j met twee voor hen verzwaard is. Burg. en weth. kun- dat verzoek ondersteunen, na kennis te hebben ge nomen van het overgelegde rapport van den commissaris van politie, wiens gevoelen gevraagd was en met welk rapport de heer burgemeester, hoofd der gemeonto-politie, verklaard had in te stemmen. Zij deelen het gevoelen van den commissaris van politie, dat het belang van den dienst medebracht en verder medebrengt een einde te maken aan de wijze, waarop die emolumenten door de agenten verkregen werden zooals, door het uitreiken van strijkgeld op verkoopingen, het verkoopen van almanak ken enz. en nu de tegenwoordige titularissen daarvan nadeel ondervinden, brengt de billijkheid mede, hen voor dat verlies van inkomsten schadeloos te stellen. De com missaris van politie, gevraagd hoe groot dat verlies voor ieder zou zijn heeft opgegeven 35, Zij stellen daarom voor, de jaarwedde van deze ver zoekers, welke thans voor ieder bedraagt f 509 en f 50 als commandanten der nachtwacht, onveranderd te behou den doch ieder hunner, zoolang zij in betrekking zijn, eene schadeloosstelling te geven, ten bedrage van 35, ingaande 1 October a.s. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. 26 Voorste! om den waagmeester J. Vogelezang met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen wegens gebleken ongeschiktheid, tengevolge van ouderdom en minder gunstigen gezondheidstoestand (door eenige feiten toegelicht) en machtiging te verleenen om zoo spoedig mogelijk sollicitanten voor de betrekking van Waagmeester op te roepen opdat in de eerstvolgende vergadering tot benoeming van een opvolger kan worden overgegaan. Zij deelen tevens mede, dat zij aan Vogele zang op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen tot 31 Augustus a.s. verlof verleend hebben en dat zij bezwaar hebben tegen een eventueel verzoek om een adsistent te benoemen, omdat'de raad den 22 Juni 1887' zich beslist daartegen verklaard heeft. Gelijktijdig wardt met dat stuk behandeld het verzoek van J. Vogelezang onder n". 19 vermeld. Met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming, het ontslag eervol met ingang van 1 September verleend en afwijzend beschikt op het verzoek om, een adsistent te benoemen op de helft der jaarwedde sn hem in het genot der wederhelft te laten, nadat herinnerd was, dat voor de benoeming van Vogelezang in den raad uit drukkelijk er op gewezen was, dat hij, mocht hij be noemd wordengeen aanspraak op eenige toelage zou kunnen maken. De heer V.on k opperde de vraag, cf de raad wel bevoegd was tot het benoemen en ontslaan der waagmees- tersdaar volgens de thans bestaande en vroeger van kracht geweest zijnde verordeningen dit behoorde tot de taak van burgemeester en wethoudersal was sedert jaren anders gehandeld. De Voorzatter geloofde, dat de heer Vonk volgens den letter der verordening gelijk had. Besloot de raad de behandeling voortaan aan burgemeester en wethouders over te laten, dan zou dat college zich er bij neerleggen; met het oog op de groote verantwoordelijkheid, welke aan deze betrekking in ieder geval verbonden isacht het echterbenoeming door den raad wel verkieselijk. De heer Kraakman was van gevoelen, dat nu de raad sedert 1851 zelf steeds de verordening in dezen zin uitgelegd haddat de benoeming door hem moest geschiedenhiervan moeielijk afgeweken kon worden. Ten slotte werd besloten, dit pont nog aan te houden en inmiddels sollicitanten op te roepenwilde de raad dan niet tot. benoeming overgaandan kon dat nog altijd geschieden. Aan dezen ambtenaar, die door den raad benoemd was moest, in ieder geval door den raad ontslag verleend worden. 27, Verordening op de heffing en invordering van schoolgeld op de burgeravondschool, tot. de heffing waar van in beginsel den 29 Juni 1.1. besloten is. Vastgesteld met opneming, op voorstel van den heer Kraakman van de bepaling, dat burg. en weth. zullen beslissen, wie tot de on- en wie tot de minvermogenden zullen behooren. 28. Voorstel van de commissie in zake het adres van de heeren C. Bosman en air. A. P. de Lange betreffende een gewijzigd plan voor den aanvankelijk tot lokaal-spoorweg, thans tot normaal-spoorweg bestemde lijn Alkmaar—Hoorn. Zij deelt mede, dat genoemdü. heeren >geen antwoord, gezonden hebben op het aan hen den 13 Juni toegezonden ontwerp-besluit in de raads vergadering van 29 -Tuni d. a. aan den raad medegedeeld (in zijn geheel opgenomen in de Alkmaarsche Courant van 3 J uli) met het doeleventueel daartegen bij hen bestaande bezwaren mede te deelen en dat bij debehan-. deling van het verzoek door die heeren aan de Prov. Staten v. Noordholland gericht tot het bekomen van. goedkeuring op de gewijzigde richting over Obdant is gebleken dat de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij bereid is. tegen genot der bijdrage van de provincie en van de gemeente Alkmaar den spoorweg te maken eu te exploiteeren. Daarbij ontstond de vraag welke ge volgen de provinciale subsidie zou hebben, in geval van naasting door den Staat, voorzien bij de wet van 22 Juli 1890 (Staatsblad No. 134). Ten einde dien spoorweg in de te naasten werkeu te doen begrijpen is volgens art. 20 van het bij de gemelde wet goedgekeurde con tract de vergunning van den Minister v. Waterstaat, Haudel en Nijverheid noodig. In de onderstelling dat die vergunning aangevraagd en nog in overweging is,. I acht de commissie het wenschelijk, het vroeger mede- j gedeelde ontwerp-besluit ter vaststelling aan te biedenI met deze wijzigingdat de toen bij punt 6 gestelde termijn vau 1 November 1891 veranderd worde in 31 December 1891 eu dat onder II aan bet slót bijgevoegd j worde de volgende zinsnede Burg. en weth. te m,a,ch,tige>iom in de bij punt 7 ge*

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2