Buitenland. Binne nTa n d. Nieuwe Ministerie. 8:37ste STAATSLOTERIJ, Stadsberiehten. No. 4044 f 2000, Ns. 17827 en i 9510 f 1000; Ns 2578 en 16211 f 100. - i melde akte de bepaling op te nemen dat de Staat bevoegd is zich in de plaats der vennootschap te stellen indien hij tot naasting overgaat of indien de vennootschap van hare rechten vervallen wordt verklaard. Na aanneming van eene verkorting en verduidelijking in de bewoordingen van punt 2, op voorstel van den heer Boelmans ter Spill, en na beantwoording van de vraag van dienzelfden heer, of de verzoekers met de bij dit ontwerp-besluit gestelde bepalingen genoegen nemen, door den Voorzitter met de in het rapport reeds gemaakte opmerkingdatzooals de stand van zaken nu isde Holl. Spoorwegmaatschappij de lijn zal aam leggen en exploiteeren en de verzoekers dus slechts als tusschenpersonen te beschouwen zijn en de heer Kraak' man nog gezegd had, dat punt II in overeenstemming was met het bij de aangehaalde wet van 22 Juli 1890 reeds bepaalde, wordt het aangeboden besluit vastgesteld 29. Het in de vorige vergadering ingekomen rapport van de speciale commissie omtrent de wijzewaarop uitvoering zal worden gegeven aan het in de zitting van 18 Maart aangenomen beginsel, om werklieden bij gevaar opleverende werken der gemeente te verzekeren. Aangehouden tot eene volgende vergadering, ten einde behandeld te kunnen worden, nadat de drie nieuw ge kozen raadsleden ook zitting hebben genomen. 30. Is overgegaan tot het benoemen eener onderwij zeres aan de openbare school voor meisjesop 1000 jaarwedde waarvoor voorgedragen zijn de dames 1. E. J. Steenmeijer te Deventer; 2. P. J. Verschuer te Hoorn en 3. J. H. Adriani te Zierikzee. Benoemd mej. Steenmeijer met 12 stemmen; mej. Ver schuer bekwam 2 stemmen. 31. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deurenter behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomendienst 1890. Na heropening der verga dering stelt 32. de Voorzitter namens burg. en weth. voor, over het dienstjaar 1890, evenals voor het dienstjaar 1889 geschied is aan den adjudant-onderofficier der dienst doende schutterij J. L. Zondag als bewijs van tevreden heid van den gemeenteraad over zijne meerdere werk zaamheden, als gevolg van het ontbreken van het korps officieren, eene gratificatie van zestig gulden te geven eene som overeenkomende met het bedrag van de bezoldiging, vroeger genoten door den eersten luitenant- kwartiermeester. Met algemeene stemmenzonder beraadslaging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. No. 33. Bij de gewone rondvraag door den Voor zitter aan de leden, of iemand nog iets in het midden heeft te brengen, vraagt de hoer Vonk het woord. Her innerende, dat deze zitting waarschijnlijk de laatste zal zijn, die de Burgemeester als lid van den raad zal bij wonen, wil hij met een enkel woord hem dank brongen voor hetgeen hij ook in die betrekking ten nutte van de gemeente Alkmaar heeft verricht. Gedurende zijn langdurig lidmaatschap van den raad heeft hij het grootste gedeelte van den tijd dezen burgemeester als lid van den raad mogen ontmoeten en in dat tijdvak leeren waardeeren hoe hij het belang jder gemeente Alkmaar steeds trachtte te bevorderen. Hij betreurt dan ook het besluit des burgemeestersom als lid van den raad af te treden en hij is overtuigd, dat meerderen dit gevoelen deelen. Doch hij hooptdatal houdt hij oplid van den raad te zijnhij als voor zitter nog geruimen tijd op dezelfde wijze de belangen der gemeente Alkmaar zal mogen blijven behartigen Nadat de overige leden hunne instemming met het ge sprokene betuigd hadden dankt de voorzitter daarvoor daaraan toevoegendedat de overweging dat hij als voorzitter de vergadering leideude, door zijne adviseerende stem niet miuder invloed op den loop der zaken kon uitoefenen en dat deze verhouding van den burgomeester tegenover den raad vooral in grootero gemeenten ook meer lag in de bedoeling van den wetgever, hem geleid had tot het besluitom af te treden wordt de verga dering gesloten. REAiSHE. Den 16 is te Brussel het internationaal Socialistisch Congres geopend, tellende 363 afgevaardig den. Alle landen behalve Rusland PortugalTurkije Australië en Argentinië, waren vertegenwoordigd, 187 bel- gische en 176 buitenlandsche afgevaardigden, waarvan o.a 60 franschen, 42 duitschers, 23 engelschen, 9 nederlanders 6 amerikanen uit de Vereenigde Staten, 6 zwitsers, E polen, 3 italianen, 5 romaniërs enz. Er zijn onder de dnitsche afgevaardigden 15 leden van den rijksdagon der de franschen 8 leden der kamer; onder de engel schen 1 lid van het lagerhuis. Voorts een lid van den deenschen rijksdag en een van de romaansche kamer. Onder de duitschers is ook de heer Singer, de be kende vermogende fabrikantdie zijne bezittingen aan zijne partij heeft vermaakt. Onder de engelschen is mevrouw Aveling, dochter van den bekenden Marx. Ovor het geheel zijn er nogal vrouwen onder do af gevaardigden en bij het onderzoek der geloofsbrieven rees de vraagof zij zouden toegelaten worden. l)ie vraag werd, na eene zeer scherpe beraadslaging, beves tigend beantwoord. De heer Domela Nienwenhuis be streed bepaald de toelating van de afgevaardigde der Vrije Vrouwonvereeniging te Amsterdam, mej. Drucker, bewerendedat het hier niet gold den strijd van de vrouw tegen den man. Met veel verontwaardiging wees mej. Drucker die beschuldiging af. Ten slotte werd be sloten de vrouwelijke afgevaardigden toe te laten. De anarchisten, die de noodzakelijkheid eener regeling van den arbeid van wege den Staat en van de organisatie van den arbeidersstand ontkennen, werden afgewezen. DUITSClIIil.\'B. De Rijksbank zal op uitnoodi- giug van den Rijkskanselier voortaan granen beleenen tot twee derde van de waarde. Tot heden was de uiter ste grens der beleeniug 50 pet. van het bedrag. Men hoopt daardoor den invoer te vergemakkelijken. KAfccEliAAD. Het fransche eskader, uit 6 schepen bestaande, is den 19 te half vijf des namiddags ter reede van Portsmouth aangekomen, waar 17 britscbe oorlogs schepen voor anker lagen. Saluutschoten werdeu gewis seld en de fransche vlag werd geheschen. DuizendeD nieuwsgierigen woonden in booten en aan wal dit sehouw- spel bij. Het weder was prachtig. Er heerschte veel «eestdrift. FHAIVKRIJK. Den 16 kwamen twee botsingen van treinen op den spoorweg bij Tréport en bij Limoges voor. In beide gevallen bekwamen de reizigers geen letsel en werden alleen goederenwagens verbrijzeld. Volgens het officieele rapport van het thans geëindigde rechterlijk onderzoek zijn bij het spoorwegongeluk te St. Mandé 180 personen gedood of gewond. Do machinist en de onderchef van Vincennes zullen te recht staan. RUSIiASTD. Volgens het engelsche blad de Daily News hebben weer 8000 jodengrootendeels bezitters van eigendommen, bevel ontvangen het land te verlaten. ZWITSERHABTD. Het spoorwegongeluk bij Zolli- kofen is veroorzaaktdoordat de stationschef verzuimd had het sein te geven dat de weg onveilig was. De machinist van den parijschen sneltrein kon door eene kromming in den weg den pleiziertrein niet zien aan komen. In het hospitaal te Bern zijn nog 21 gewonden, meest been- en armbreuken. Van de gewonden is reeds één overleden zoodat er tot heden in het geheel 14 dooden zijn. De feesten te Bern welke tegen den 17 des avonds uitgeschreven waren ter viering van het zevende eeuwfeest, zijn tengevolge van dit ongeluk niet doorgegaan. Den 19 is aan H. M. de Koningin-Regentes de volgende voordracht voor een nieuw ministerie aangeboden Buitenlandsche zaken: mr. G. van Tien hoven lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland en burgemeester van Amsterdam. Binnenlandsche zaken: Mr. J. P. R. Tak van Poortvlietlid der Tweede Kamer voor Amsterdam en oud-minister van waterstaathandel en nijverheid (1877—9). Financiën: Mr. N. G. Pierson, president der Ne derlandsche Bankoud-hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. Justitie: mr. H. J. Smidt, (lid der Tweede Kamer voor Emmen, oud-minister van justitie in het ministerie Kappeijne (187779) en van 18841888 Gouverneur van Suriname. Mar ine: J. C. Jansen, hoofd-ingenieur, chef van de afdeeling materieel aan het departement van Marine Oorlog: luit.-kolonel A. L. W. Sevffardt, lid der Tweede Kamer voor Utrecht (tot 15 Sept. 1891). Waterstaat, handel en nijverheid: C. Le ly, ingenieur (bij de Zuiderzee-vereeniging). Koloniën: mr W. K. baron Van Dedem, lid der Tweede Kamer voor het district Hoorn, burgemeester der gemeente Hoorn. De postduivenvereniging »De Luchtpost" te Pur- inerend heeft den 16 eene onderlinge wedvlucht van uit Oldenzaal gehouden. Door de welwillendheid van den stationschef aldaar werden de duiven te 6 uren 's mor gens opgelaten, bij sterken Westenwind. De uitslag was als volgt le prijs (zilv. med. van den minister van oorlog) de heer N. A. Plemper van Balen, aank. 10 u. 23 min. 12 sec, 2e prijs(zilv. med. der Vereen.) de heer A. F. Vel- seboer, aank. 12 u. 8 min. 3e prijs: (br. med.) de heer V. S. Ohmstede Az., aank. 12 u. 19 m. 30 s. 4e prijs(dipl. van den min. van oorlog) de heer J. C. Hollenkamp, aank. 12 u. 48 m. 17 sec. Den 17 hebben beide Koninginnen een bezoek aan Deventer gebracht, alwaar zij de kon. tapijtfabriek en de St. Lebuïnus kerk bezichtigden. De uitslag der op den 18 te Rotterdam gehouden wedrennen en harddraverijen waaraan de deelneming niet groot was, is als volgt N°. l.H a r d d r a v e r ij op de korte baan. Inge schreven 10 paarden opgekomen 8. le prijs Jonge Tabor II, van J. Roele te Buiksloot. 2e prijs Koningin van D. Florijn te Rotterdam. 3e prijs De Vogel, van J. de Moll te s'Gravenhage. N°. 2. R o 11 e r d a m p r ij s. Wedren op de vlakke baan. Ingeschreven 5 paardenopgekomen 2. le prijs Pic du Ger, van graaf S. J. van Limburg Stirum. 2e prijs Plaisante, van stal Plaisante. N°. 3. P u 1 a w a y p r ij s. Harddraverij op de lange baan. Ingeschreven 9 paarden, opgekomen 4. Prijs Tanny, van Noorderstal te Paterswolde. le premie ingehouden. 2e premie Stella, van J. S. G. Coets de Bossou. N°. 4. Kralingen prijs. Wedren over horden. Ingeschreven 4 paarden opgekomen 2. le prijs Prinses Ida, van Mrs. Wapuho. 2e prijs Houpla, van J. J. Korthals Jr. N°. 6. Maas p r ii s. Wedren op de vlakke baan. Inge schreven 1 paard, nl. Madeion, van graaf S. J. van Lim burg Stirum. Den 19 is te 's-Gravenhage voor de hoogduitsche taal o.a. geslaagd mej. J. G. Bruins te Koog aan de Zaan. Eervol ontslag verleend aan den onderwijzer P. J. van den Berg te llufksloot. Te Utrecht is door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed de levering van stalen spoorstaven en stalen laschplaten. Van 9 inschrijvers was de laagste Fr. Krupp te Essen van f 127,700. Acht kiezers te Haarlem hebbon zich thans tot Ged. Staten van Noordholland gewend met het verzoek, de in die gemeente gehouden verkiezing en herstemming an raadsleden alsnog nietig te verklaren. De gemeenteraad van Heverwijk heeft besloten tegen den ontslagen gemeente-ontvanger P. Denijs een echtsgeding in te stellen ter aanzuivering van het te kort in de gemeentekas en den 18 benoemd tot onder wijzeres mej. M. C. M. Wever en tot onderwijzer met akte fransch G. Boomsma van Berlicum met 5 van 6 stemmen J. J. Sturm te Oudkarspel bekwam 1 stem. Tot on derwijzer zonder bijakte werd benoemd J. K. Röhner te Haarlem. Den 19 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal a. geslaagd K. Sanders, hoofd der school te Noord- Schermer. De commissaris van politie Stork te Amsterdam heeft aan den gemeenteraad een adres iugediend naar aanleiding van het rapport der taptoe-commissie, met verzoek het te doen opnemen in het Gemeenteblad. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 19 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 382.867 pikols. Aan de harddraverij te Akersloot op den 17 bij den hoer C. Dekker gehouden, namen 9 paarden deel. Zij, die al eens een prijs hadden behaald, mochten niet mede draven. De prijs, een haam word gewonnen door het paard van den heer P. Mul de premie een hoofdstel, door het paard van den heer Jaks. Kaptein. Schagen heeft het den 18 bijzonder goed getrof fen geen enkele regenbui verstoorde do verschillende feestelijkheden, zelfs het vuurwerk kon men zonder pa- rapluie of regenmantel bijwonen. De prijs van de namid dagharddraverij 200, werd gewonnen door den vosruin «Bonnie L", van den heer H. F. Bultman, Haarlemmer meerde le premie, 75 door den bruinen blesruin sjonge Willem III", van den heer C. Broers, Benning- broek, de 2e premie, 25, door den bruinen hengst »N. N." van den heer Wickevoort Crommelin, Heemstede. Een schitterend vuurwerk, waarvan het wapen van Scha gen het eindstuk was, besloot den genotvollen dag. Den 18 is de visscher G. Corjanus 24 jaren oud die met eenige makkers met eene schuit van Kampen naar Schokland zou varen over boord geslagen en ver dronken. De Commissaris des Konings in Noordbollandde heer Schoreris den 18 van zijn verblijf in het buiten land teruggekeerd en hoeft zijne werkzaamheden hervat Het kohier van den hoofdelijken omslag te Kampen is den 18 vastgesteld tof. een bedrag van 8035, de percentage is */2 pet. van hot belastbaar inkomen men had gevreesd, dat 2'/4 pet. geheven zou moeten worden. De tegen den 19 uitgeschreven zitting van den ge meenteraad te Amsterdam kon niet doorgaan daar slechts 19 leden tegenwoordig warende vergadering werd verdaagd tot den 20, des namiddags half drie. Do collectebij het bezoek van de afgevaardigden der christ. jongeliugsveroenigingen in de Weeskapel te Neerbosch gehouden heeft 419,60 opgebracht. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de school te Spanbroek zijn geplaatst (alfabetisch) dc dames G. BakkerEukhuizen S. G. Bongerd Koog a/d Zaan en T. Schollee Moerbeek. Den 1 September zal de heer J. F. W. Schuchart, hoofd dor school te Zijdewind zijn 40jarig jubileum als onderwijzer vieren. Wijlen mevrouw M. C van Leunepweduwe vau den heer mr. Messchort van Vollenhoven heeft zoowel aan de ned. herv. gemeente als aan de diakonie dier gemeente te Zandvoort 500 vermaakt. Te Helder heeft zich een winkelier, J. de G., in de Koningstraatdoor vergiftiging van het leven beroofd. Tot lid der provinciale Staten van Gelderland is in het district Putten gekozen de heer E. J. Vitringa te Nunspeet met 638 st.de heer C. W. graaf van Limburg Stirum bekwam 503 stemmen. -Voor de vacante betrekking van onderwijzer te Westgraftdijk hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Op de voordracht zijn alfabetisch geplaatst C. Bruin Vlieland R. Clewits Haarlem C. Maars Berkhout G. J. Vos, Huizen en P. Wijdenes, Nibbikswond. De gemeenteraad van Opsterland hoeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, het nieuw gekozen raadslid R. van Zinderen Bakker, soc.-dem., niet toe te laten, omdat hij aannemer is van oen onderhoudswerk voor de gemeente. Jhr. mr. C. H. Bakker president der arr. recht bank te Amsterdam, is uitgenoodigd als nedorlandseh rechtsgeleerde deel uit te maken van een scheidsgerecht in zake een grensgeschil tusschen de italiaansche en portugeescbe regeoring. Het verbouwen van en de bijbouwing bij de kosteloozo scholen letter B en D te Haarlem is door burgemeester en wethouders gegund aan den tweeden inschrijver, den heer G. P. J. Beccari aldaar, voor f 28256. De afzon derlijke aanbesteding van de levering der meubelen werd niet gegund. De minister van waterstaat heeft met den heer Doude van Troostwijk de noodige maatregelen getroffen, om dagelijks zes treinen langs Nieuwersluis te laten doorrijden, ter verkrijging eener snellere spoorwegverbin ding met Amstordam, alzoo met wijziging der vroeger door bestuurders der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij met dien heer gesloten overeenkomstkrachtens welke te Nieuwersluis alle treinen moesten stilhouden. Hot Heilsleger heeft te JSdam oen voormalig kerk gebouw aangekocht voor zijne samenkomsten. De gemeente-rekening te Texel over 1890 beloopt in ontvangsten 55.154 en in uitgaven 54754, en sluit alzoo met een batig slot van 400. Den 2 September is de inschrijving geopend op eene 31 pets. geldleening der provincie Zeeland, groot ƒ261.000, te storten uiterlijk 1 October a.s. Aan houders der 5 pet. obligatieleening ten laste van de Maatschappij »Noordzeobad Wijk aan Zee" kan als provenu van den verkoop der door hypotheek verbonden goederen 387 per obligatie van f 1000 uitbetaald worden. Den 19 herdacht H. Hopman het zeldzame voor recht, gedurende 50 jaren als molenaar in dienst te zijn geweest van den ÏSovenpolder onder Egmonabiuuen. Het college van dagelijksch bestuur heoft dezen ambtenaar een hem passend geschenk aangeboden. 3e klasse, 3e lijst, 10 Aug. 3e klasse, 4e lijst, 20 Aug. Ns. 3260 en 9500 100. Door den kerkeraad der ned. hes-v. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer dr. H. M. van Nes, predikant te Woudenberg, die tevens te Rot terdam beroepen is. Zooals reeds vroeger bericht is, zullen ter gelegen heid van de landbouwtentoonstelling op donderdag 10 September a.s. 's namiddags 1 uur te Alkmaar natiwnale wielerwedstrijden plaats hebben in de Harddravers laan. Er wordt gereden volgens de- bepalingen van den A. N. W. B. Het programma is vastgesteld als volgt: 1. wedstrijd op hooge tweewielers. Afstand 500 ellen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3