GrootsPaarflenmarkt te Altaar UIT SIBERIË. No. 101. Drie en Negentigste Jaargang, 1891 ZONDAG 23 AUGUSTUS. Binnenland. Stadsberichten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Maandag' 7 Sept. 1891. Buitenland. FEUILLETON. UklIAARSCHE III HUM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,KO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Des avonds bood do Koningin aan admiraal Gervais, •den fraaseken gezant en de hoofdofficieren der vloot een feestmaal aan iu de groote onlangs ingewijde, in hindoesche stijl gebouwde zaal van het paleis. De frausche gezant zat rechtsadmiraal Gervais links van de Koningin. Dronken werden ingesteld op de Koningin en op presi dent Carnot. Den 21 werd de vereenigde vloot der fransche en en- gelsche schepen door koningin Victoria in oogenschouw genomen. De Victoria and Albert, aan boord waarvan zich de Koningin te 3 uur 20 min., vergezeld van prin ses Louise prinses Beatrice den hertog van Connaught en den prins van Wales, had begeven., stoomde tus- schen de beide liniën door en werd met een saluut van 21 schoten door elk der oorlogsschepen begroet. Het geheel levorde een prachtig gezicht opop al de met vlaggen getooide schepen werd het volkslied gespeeld terwijl de matrozen op het dek en in het want para deerden. Honderden schepenjachten en stoombooten hadden een groot aantal nieuwsgierigen in de nabijheid der vloot gebracht. De revue was te 6.35 afgeloopen. Het weder was eerst zeer gunstig, doch werd later storm achtig waarbij nog eenige flinke regenbuien kwamen. Koningin Victoria liet admiraal Gervais in een sloep afhalen en noodigde hem later aan het middagmaal. Den 19 des avonds trokken woder duizenden per sonen te 's-Hertogenbosch door de straten, zingende het lied vooruit met de schuitde commissaris moet er uit"; baldadigheden werden echter niet gepleegd. Den 20 stond voor de arr. rechtbank aldaar terecht de maker en in omloop brenger der tegen den commissaris van politie gerichte briefjes, waarvan in een voorkwam, dat de com missaris een dief en een dronkaard was. Eene groote menigte was in en om het Paleis van Justitie bijeen, die door de politie en de maréchaussée's iu bedwang werd gehouden. Tegen hom werd acht maanden gevangenis straf geëischt. Na afloop der zitting werd het in koffie huizen en op plaatsen, waar de beklaagde zich vertoonde, zeer onstuimig en des avonds waren duizenden op de Groote Markt bijeen. Te 9 uren werden eenige charges op de menigte gemaakt, waarbij vele personen verwond werden. De gemoederen blijven zeer gespannen. De Raad, die reeds tweemaal bijeengeroepen isdoch door onvol talligheid niet kon vergaderenis thans opgeroepen tegen den 22. De burgemeester heeft weder eene procla matie uitgevaardigd. Het programma is verschenen voor het leerjaar 189192 van de Kijksiandbouwschool te Wage- ningen. Tot derde onderwijzeres aan de school n°. 68 te Amsterdam is benoemd mej. A. C. Uilkens te ©ost- graftdijk. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Westgraftdijk is benoemd de heer C. Bruin te Vlieland. In den nacht van den 21, omstreeks halfvier, ont stond te Schagen brand in de boerenstolp van P. Tim ivrrTrnr-nirgniirTOTiMm merman, bewoond door zijnen werkman Hoep. Het vrij willige brandweercorps »Lycurgus" was het eerst op het terrein van den brand, waarvan de oorzaak onbekend is, aanwezig. De Maatschappij »de Betuwe", te Tielvoorheen S. H. Bruijnis en Co., heeft vergunning verkregen het koninklijk wapen te voeren. De Staatscourant van den 2'2 meldt, dat de Koningin Regentes, met ingang van den 21, op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan de minister's onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan Hare Majesteit en den lande bewezen, eervol ontslag heeft ver leend en dat benoemd zijn tot ministers van de verschillen de departementen de heeren, wier namen reeds in het vori ge nummer vermeld zijn. De eedsaflegging der nieuwe mi nisters had dien dag op den bepaalden tijd op het Loo plaats. Den 21 zijn te 's-Gravenhage voor de fransche taal o. a. geslaagd O. J. ten Thije te Haarlem en mej. Ch. J. van Heemskerck te Kaandam. CORRESPONDENTIE J. te M. Wij oordeelen dit minder geschikt voor ons blad. Tot derden onderwijzer aan de school No. 36 te Amsterdam werd benoemd de heer K. de Aries. Van 15 tot en met 21 Aug. zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 334 baden waarvan 97 door dames en 104 door onvermogenden. Het postkantoor alhier is door den minister van waterstaat, naar gelang van don zuiveren ontvang over 1890, voor het jaar 1892 in de vierde klasse en het telegraafkantoor alhier naar gelang van het aantal be handelde telegrammen over 1890, voor datzelfde jaar in de vijfde klasse gerangschikt. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Kondag 23 Augustus, des namiddags 2 uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd No. 1. Alkmaarsche Turn-Marsch" van J. M. Otto 2. Ouverture de l'opéra »La Bohémienne" v. G. Balfe 3a. Adelaide Walzer van Lamotteb. »Czardas" sur des airs nationaux hongrois v. Gustavo Michiels 4. Pantaisie op motieven uit de opera »Les dragons de Villars" v. Maillart; 5. Ouverture »Le eonquérant" v. A. Govaert 6. Souvenir uit de opera »Bélisaire" v. Donnizetti 7. »Mólène polca de concert pour cornet pistons v. L. Canivez8. Ernst und heiter", grosser Potpourri v. C. Hermann9. >Kermis-Marsch", pas redoublé popu laire v. M. J. H. Kessels. xVls blijk van waardeering voor het snelle optreden der brandweer zijn door de betrokken Maatschappijen bij de onlangs plaats gehad hebbende branden schenkingen gedaanwelke verdeeld zullen worden onder de vrij willige brandweer-corpsen. t Het tooneel zal in de aanstaande kermisdagen wor den vertegenwoordigd door het gezelschap van den heer IIEliUlll. Den 21 werd in het socialisten congres te Brussel de vraag behandeld welke hou ding do arbeidersklasse jegens het militarisme behoort aan te nemen. Het voorstel, door de commissie van on derzoek aan het congres voorgelegd, hield in, »dat het in 't belang is van allen, die den oorlog voor goed onmoge lijk willen maken, zich bij de socialistische partij aan te sluiten, welke de eenige partij van den vrede is en dat het congres tegenover den dreigenden toestand in Europa en de ophitsingen dor besturende klasson een beroep doe op de werklieden der geheele wereld om alle pogingen en bondgenootschappen, die een oorlog zouden kunnen verwekkente keer te gaan, en door bevordering van eene internationale organisatie van het proletariaat de zegepraal van het socialisme te verhaasten". Dit voorstel werd eenparig door al de gevolmachtigden van alle natiën aangenomen, met uitzondering van die uit Nederland. Het voorstel der nederlandsche afgevaardigden, ver klarende, dat de socialisten vau alle landen eene oorlogs verklaring moesten beantwoorden met een beroep op het volk ten gunste eeuer algemeeue werkstaking ten opzichte van den oorlog, werd door do vertegenwoordigers van 13 natiën verworpen en door die van 3 natiën gesteund. Te Luik is zonder strijd de heer A. Poulet tot lid van den 8enaat gekozen, als opvolger van wijlen den burgemeester d'Andrimont.met 520 van de 556 uitge brachte stemmen. Slechts '/io deel der kiezers kwam op. DUITSCiffïiAAD. Te Nordenhamm bij Bremerhaven is een steiger ingestort van een in aanbouw zijnd haven hoofd voor de Lloydbooten, waarbij ongeveer 50 werk lieden in de Weser vielen en de helft hunner verdronken of door uitstortende balken gedood zijn. Waarschijnlijk is de steiger te zwak geweest voor den last der werk lieden die des avonds te 8 uren in het midden bijeen kwamen, om hunne gereedschappen te bergen in de aldaar geplaatste kist. De overige waren allen min of meer ernstig gekwetst. EAGEIjAAD. De admiraal Gervais en de voor naamste officieren namen den 20 deel aan het tweede ontbijthun door de Koningin aangeboden. Prinses Beatrice bezocht de fransche vloot en werd met de ge wone eerbetuigingen ontvangen. Het weder was echter ongunstig; het regende voortdurend. (19) DOOR I. M. DOKT».)EU SKA En wou iemand ze koopen Ja, er kwam één kooper, die blijkbaar God niet vreesde, en vader en moeder niet eerdeGod strafte hem, hij kocht de laarzen." Allen in de omgeving van Skuratow proestten van het lachen. En dan heb ik nog eens gewerkt, hier reeds ging Skuratow met ijzige kalmte voort, voor Stefan Feodoritsch Pomorzew, den luitenantheb ik een paar laarzen gevoorschoend." En was het naar zijn zin Neen, beste vriend, het was niet naar zijn zin. Hij heeft mij verwenscht en nog een schop toegegeven. Hij was zoo kwaad als een spin. Ach, mijn leven heeft mij teleurgesteld, het tuchthuis heeft mij teleurgesteld En een hallef jaar daarna Kwam ook Akulina's man." Onverwachts begon hij weer te zingen en al huppelond met zijn voeten te stampen. Een onbeschaafd mensch mompelde een Klein- Rus, die mij voorbij ging, terwijl hij hem met minachting ter sluiks aanzag. Een mensch tot niets nutmerkte een ander beslist en ernstig op. Ik begreep volstrekt niet, waarom men op Skuratow boos was, en waarom in het algemeen alle vroolijke men- schen, zooals ik reeds in de eerste dagen kon opmerken, in zekeren zin geminacht werden. De boosheid van den Klain-Rns en van anderen schreef ik toe aan hun per soonlijkheid. Maar het lag niet aan de persoonlijkheid zij waren boos, omdat Skuratow zich niet wist in te hou den, omdat hem het strenge, hooghartige uiterlijk der eigenwaarde ontbrak waarmede do gevangenen tot pe danterie toe behebt warenin één woord omdat hij naar hun zeggen, een »onnut" mensch was. Echter was men niet op alle menschen boos en niet allen behandelde men zooals Skuratow en zijns gelijken. Onder de vroo- lijken waren er ook, die van zich af wisten te bijten, dat zelfs gaarne deden en die vau niemand iets door de vingers zagen; men was hen gedwongen te ontzien. Hieronder deze menscbenmassawas er een die zooals men zegt haar op zijn tanden had maar die een werkelijk opgeruimd en best mensch waswien ik echter in dat opzicht eerst later leerde kennen, een lang, goed gebouwd jougmensch, met een groote wrat op zijn wang en met een allergrappigste uitdrukking op zijn overigons tamelijk mooi en verstandig gezicht. Hij heette de pionier, omdat hij bij de pioniers gestaan had; thans was hij in de bijzondere afdeeling. Over hem zal ik ook nog moeten spreken. Overigens waren niet alle ernstige" menschen zoo kwalijknemend, als de van vroolijkheid afkeerige Klein- Rus. In de gevangenis waren eenigen, die naar de eerste rolnaar keunis van alles naar tegenwoordigheid van geest, naar karakter, naar verstand streefden. Velen van hen waren werkelijk verstandig, menschen met karakter; zij bereikten werkelijk dat, waarnaar zij streefden, d.w.z. den eersten rang en een opmerkelijken zedelijken invloed op hunne lotgenooten. Onder elkander waren deze ver standige menschen dikwijls groote vijandenen ieder hunner werd door velen gehaat. Op de overige gevan genen zagen zij in het volle besef hunner eigenwaarde eu uit de hoogte neer, zij maakten geen noodeloozen twist, stonden bij de superieuren goed aangeschreven, verschenen op het werk als aanvoerders en geen hunner zou b.v. arbeid om handel gezocht hebben; tot zulke kleinigheden verlaagden zij zich niet. Met mij gingen al deze lieden bijzonder beleefd om gedurende al den duur van mijn gevangenschap; zij waren echter niet zeer spraakzaam, dat ook uit hun ^waardigheid" voortkwam. Over hen zal ik insgelijks uitvoeriger spreken. Wij kwamen aan den oever. Onder aan de rivier lag een in het water ingevroren balk, die wij sloopen moesten. Aan den overkant der rivier blauwden de steppenhet uitzicht was droef en verlaten. Ik had verwacht, dat allen op het werk zonden aanvallen; bijna allen haalden uit hun laarzen een tabakszak met inlandsche tabak te voorschijndie op de markt in bladen voor drie mark het pond verkocht werd, evenals korte pijpen met kleine houten koppen van eigen maaksel. De pijpen werden aangestoken de wacht-soldaten vormden een cordon om ons en maakten zich met de vervelendste gezichten ge reed om ons te bewaken. »En wien heeft het nu in zijn hoofd gekregen deze bark te laten sloopen?" zei er een als in zich zelf, zonder tot iemand het woord te voeren. Misschien heeft hij spaanders willen hebben »Dat heeft iemand verzonnen, die niet bang voor ons is", merkte een ander op. Waar gaat die troep boeren heen?" vroeg de eerste,, nadat hij gezwegen had, en zonder, natuurlijker wijze, op het antwoord op zijn vroegere vraag gelet te hebbeu terwijl hij naar de verte op een troep boeren wees, die achter elkaar als ganzen zich door de hooge sneeuw heen werkten. Allen keken langzaam naar die zijde en be gonnen uit verveling om de boeren te lachen. Een der boeren, de achterste, liep allerbelachlijkst met zijn vin gers wijd van elkaar, en zijn hoofd, waarop een diep in de oogen gedrukte boerenmuts stond, op zij. Zijn geheele houding teekende zich volkomen op de witte sneeuw af. »Zie eens, broer Petrowitsch, hoe die zich toegestopt heeft!" merkte een der onzen op en bootste de spraak der boeren na. Het is zonderlingdat de gevangenen in zekeren zin laag op de boeren neerzagen terwijl de helft van hen zelf boeren waren. De achterste van hen, kinderen, loopt precies alsof hij ramenas plant." »Hij denkt over zware zorgen na, hij heeft veel geld," merkte een derde op. Allen begonnen te lachen, maar toch gedwongenhet ging niet van harte. Ondertusschen was de broodverkoopster gekomen, een.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1