Burgeravondschool BIJDEN KERMIS. UIT SIBERIË. No. 103. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. met paarden en rijtuigen met Ujarigen cursus te Alkmaar. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. M' De Commissaris van Politie te Alkmaar herinnert ingevolge art. 168 der Algemeene Politieverordeningeen iederliet VER BODEN is gedurende de kermisweek te rijden op de NIEUWESLOOT en op de LAAT, vóór langs de kramen. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt JDlnsdag-, Wonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Alkmaar, De commissaris van politie, 24 Ang. 1891. F. C. G. J. FUNDTER. Inschrijving van Ijeerlïngen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1891/92 zal plaats hebben op Maandag 31 Augustus 's avonds van 7—9 uur, in het gebonw der school aan de Doelenstraat. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eone openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van bet vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, 2,5© voor wie dit te bezwarend is, en is geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnenter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Spreekuur van den Directeur eiken werkdag 's mid dags tusschen 12 en 1 uurten zijnen huize aan de Oudegracht A 124. De Directeur, H. J. DE GROOT. XLVII. (Slot.) Maar om nn weder op do amsterdamsche stilte terug te komen onder die omstandigheid heeft de twaalf de conferentie van het Internationaal Verbond van Christelijke Jongelingsvereenigingen die in de afgeloopen week hier ter stede is gebon den meer de aandacht getrokken dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. De plechtige opening dier conferentie in de Westerkerk werd door mij bijge woond en zoodoende viel mij het voorrecht te beurt, de kernachtige toespraak van prof. Muller aan te hooren. Deze begon met er op te wijzendat nit verschillende oorden der wereld jongelingen in de eerste koopstad van Nederland waren saamgekomenhetgeen hem aanleiding (20) DOOR I. M. DOiTOJEWSKV. Wil jij die optillen? Dat kan je niet, en als je grootvaderde beerkomtdie tilt hem ook niet op mompelde er een tnsschen de tanden. Hoe moeten we het aanpakkenbeste vriend Ik weet het nietzei de verblufte voorbarige terwijl hij den balk liggen liet en zich oprichtte. Je kunt niet alles waarom ben-je zoo voorbarig?" Als hij het voer voor drie kippen verdoelen moet. verrekent hij zich, en hier wil hij de eerste zijn." Ik, vriend", verontschuldigde zich do verblufte, »wou maar alleen Moet ik je allen straf geven? Of wilt ge, dat men u voor den winter in den pekel zet", zei wederom de opziener, terwijl hij bedenkelijk op een ploeg van twintig koppen zag, die niet wist, hoe zij de zaak moesten aan pakken. Aan 't werk, alloMaak er een begin mee Niet zoo talmen!" Haastige spoed gaat zelden goed, Iwan Matweitsch." Ja, jij voert heele maal niets uit, Saweljew! We bedoelen jouPetrowitschIk vraag je wat sta je daar suf te kijken! kom, aan 't werk!" Wat zal ik alleen uitvoeren?" Geef een taak, Iwan Matweitsch." Ik heb al gezegd, dat er geen taak wordt opgegeven. Slaat de bark nit elkaar en gaat dan naar huis! Kom, maakt een begin Eindelijk ging men aan het werk, maar met tegenzin, zonder oenig overleg. Het was zelfs ergerlijk, deze menigte gezonde, krachtige arbeiders te zien, die niet wisten, hoe zij het werk zouden aanpakken. Nauwelijks waien zij gaf om naar koopmansgebrnik na te gaan. wat ons land op godsdienstig gebied had ontvangen en gegeven. Daarbij kwam hij tot de slotsom dat Nederland wel is waar veel aan bet buitenland te danken bad maar dat 't toch ook de Hollanders zijn geweest die onder Willem III den Engelschen het Protestantisme teruggegeven naar Amerika de pilgrimfathers gezonden en ten "opzichte van alle volken steeds de grootste gewetens vrijheid aan den dag gelegd hebben. In diezelfde bijeen komst werd ook nog door andere sprekers in verschil lende talen het woord gevoerd. Zoo ergens dan deed zich de behoefte aan een algemeen gesproken wereld taal hier gevoelen want telkens bleef iedere toespraak voor een deel der aanwezigen onverstaanbaar. Te oor- deelen naar het uitzicht dier aanwezigen behoort het woord jongeling in den zin van het Dnitsche J n g e r, d. i. volgelingdiscipel opgevat te worden want de meesten waren de jongelingschap reeds ver voorbij. Ook enkele dames-leden waren nit den vreemde herwaarts getogen om aan de conferentie deel te nemen. En wat hebben onze lezers wel gezegd van het rap port der taptoe-commissie, waarvan de hoofdstrek king reeds in dit blad is meegedeeld Onze voorspelling Is goed uitgekomen dat den heer Steenkamp de hand wel weder boven het hoofd zon worden gehouden. De Burgemeester is namelijk met de verklaring gekomen dat hij den hoofdcommissaris op den taptoe-avond om zes nnr de opdracht had gegeven, maatregelen te nemen voor een eventueel keizerlijk bezoek aan verschillende instellingen binnen de stadzoodat de afwezigheid des heeren Steenkamp bij het taptoe-schandaal om den gejkten term eens over te nemen voldoende is ge rechtvaardigd. Zon een gewoon mensch nn meenen, dat de verantwoordelijkheid dan op de schouders des heeren. van Tienhoven neerkwam, de taptoe-commissie heeft haar geworpen op den heer Stork. Deze heeft namelijk ver zuimd de vereischte inspecteursbrigadiers en agenten die al om zeven uur op de binnenplaats van het stadhuis gereed stonden dadelijk naar den Dam te laten opmar- "cheerenzoodat zij daar eerst te 8 uur 10 minuten aankwamen toen nog slechts een gewelddadige ontrui ming mogelijk was. Dit is zeker een groot vergrijp, maar tevens mag toch ook gevraagd worden, of het hoofd der gemeente in zijn recht wasden hoofdcommissaris te onttrekken aan eene volksbijeenkomstwaar zooveel van het beleid der politie zon afhangen, 't Zal ons dan ook verwonderen welken indruk het taptoe-rapport in den gemeenteraad zal maken en of men den burgemeester daarbij niet oen paar bittere pillen te slikken zal geven. Aïén overweging zal de vroede mannen wellicht tot zacht heid stemmen, namelijk deze, dat de heer van Tieuhoven naar alle waarschijnlijkheid spoedig voor de laatste maal de gemeenteraadszitting zal presideeren. Het staat nu toch wel zoo goed als vastdat de burgemeester zijne werkzaamheid niet langer alleen aan Amsterdam maar aau ganseh het land ten goede wil doen komenmet andere woorden dat hij zal optreden in het lang ver wachte ministerie. Wij die ons nimmer schuldig ge maakt hebben aan een van Tienhovenvergoding er. bezig het eerste, kleinste dwarshout er nit te nemen, of het bleek, dat het brak, »van zelf brak" zooals men ter verontschuldiging tot den opziener zei; daaruit bleek dat men op die manier niet voort kon gaan, maar het anders moest aanleggen. Zooals van zelf spreekt, gaf dit aan leiding tot twist, die een dreigend aanzien scheen aan te nemen De opziener speelde woer op en zwaaide met zijn stok, maar het dwarshout brak weer. Eindelijk bleek, dat er te weinig bijlen wareu en dat men nog een ander werktuig noodig had. Terstond werden twee jonge mannenonder geleide van soldatenom het werktuig naar de vesting gezonden de andoren zetten zich, terwijl hierop gewacht werdkalm op de bark neerhaalden hun pijpen voor den dag en begonnon weder te rooken. De opziener berustte er ten laatste in. Nn, om jullie zal het werk niet treuren. Is dat volk, is dat volk pruttelde hij toornig, wenkte met zijn hand en ging, zijn stok zwaaiend naar de vesting. Een uur later kwam de bouwmoester. Hij hoorde de gevangenen kalm aau en zei toen, dat hij als taak stelde, nog vier dwarshouten uit de bark te halen, maar zóó dat zij die niet braken en ongeschonden hielden, boven dien wees hij nog een groot deel der bark aan om stuk te slaan, waarna men naar de vesting terug kon gaan. De taak was groot, maar hoe kweet men zich er van Waar was de traagheidwaar was de besluiteloos heid? De bijlen begonnen te kloppen de houten nagels begon men er uit te nemen, Anderen legden er dikke stangen onder en terwijl er zich twintig handen oplegden, brak men geschikt en meesterlijk de dwars balken er uitdie tot mijn verbazing thans volkomen gaaf en onbeschadigd er uitgebroken werden. De arbeid ging met lust. Allen waren op eens bijzonder verstandig geworden. Geen onnodige woordengeen schimpen ieder wist, wat hij te zeggen, wat hij te doen had, waar hij staan wat hij grijpen moest. Precies een half nnr voor de trom roffelde, was de opgegeven taak volbracht en de gevangenen keerdon weder naar do kazernen, wel moede, maar in alle opzichten voldaan, dat zij minstens een half uur van den wettig gestelden tijd gewonnen kennen niettemin grif, dat zijn heengaan voor Amsterdam een gevoelig verlies zal zijn. Ieder onbevooroordeelde zal moeten toegeven dat zijn regeering al heeft deze' ook haar schaduwzijden toch in menig opzicht aan de hoofdstad is ten goede gekomenen dat hij 't niet iedereen naar den zin heeft gemaaktkan slechts voor hem pleiten. Is er waarheid in de geruchten dat de rotterdamsche burgemeesterde heer Vening Meinesz na van Tienhoven's aftreden hierheen zal komen dan mag men Amstel's Stedemaagd ten volle geluk wenBchen.. t Is toch alom bekend, dat des heeren Meinesz bestuur voor Rotterdam rijke vruchten heeft opgeleverd en Am sterdam kan al moeilijk beter burgervader wenschen dan iemand die met goede resultaten het roer eener han delsstad in handen heeft gehad. Aan ouderswier kin deren hier ter stede de een of andere inrichting voor middelbaar onderwijs bezoeken zal het zeker belang inboezemendat de schoolgelden aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Openbare Handelsschool zullen gewijzigd worden. Reeds in Juni werd een desbetreffende voordracht bij den gemeenteraad ingedienddoch toen kon men het niet eens daarover worden en werd besloten zich om advies te wenden tot de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs. Bij deze heeft het voorstel van b. en w. om het schoolgeld aan beide inrichtingen op 100 te brengen waardoor dat van de H. B. S. met 40 verhoogd en dat van de Handelsschool met 80 ver minderd zon wordeneen slecht onthaal gevonden. Terecht merkt de commissie op, dat naarmate door beter, lager onderwijs de minder gegoeden beter ontwikkeld worden men er ook naar moet streven, het middelbaar onderwijs geleidelijk voor een breeder kring van ingeze tenen toegankelijk te maken welk doel zeker niet zal bereikt worden bij goedkeuring van den voorgestelden maatregel. Maar er is ook nog een andere vraag. Zal het rijk dat voor de amsterdamsche H. B. S. met vijf jarigen cursus een jaarljksch subsidie van 10,000 toestaatdeze toelage niet intrekkenindien men het schoolgeld boven 60 stelt De commissie acht da/ alleszins mogelijk en werkelijk zon dat niet zoo heel onbillijk zijn, want bij een schoolgeld van f 100, waarbij nog de kosten voor boeken komen zon het denkbeeld van onderwijs voor het volk zeker voor een groot deel hersenschimmig worden. Voor de Handelsschool geldt die opmerking insgelijks en daarom hebben wij met veel genoegen geziendat de oommissie zich niet tevreden heeft gesteld met de reeds voorgestelde verlaging doch deze nog verder namelijk ook tot 60 wil zien uitgebreid. Als dat gelukte zon de Handelsschool eerst, geheel aan hare bestemming beantwoorden gelijk ook door haren knndigen directeur wordt beaamd. Wordt de gemeentekas derhalve bedreigd met vermin dering van inkomsten nit de schoolgelden tevens zal zij waarschijnlijk spoedig hoogere tractementen aan het hulp personeel hebben uit te keeren. Een voordracht, die dit beoogtis reeds door b. en w. ingediend en nit de debattendie indertijd bij de behandeling van de ge- meentebegrooting zijn gehoudenmag men opmaken, dat hadden. Wat mj zelf betreft, ik betrapte mj op een eigenaardigheidwaar ik ook kwam om hen bj den arbeid te helpen, nergens was ik waar ik wezen moest, overal stond ik in den weg, overal joeg men mj bijna met scheldwoorden van daan. Het minste uitvaagsel, de slechtste arbeider, die voor andere gevangenendie verstandiger en handiger dan hij waren niet waagde te kikken kende zich zelfs het recht toeals ik naast hem ging staantegen mj te razenonder voorwendseldat ik hem hinderde. Ten laatste zei mj eon der bekwameren lomp en plomp »Waar wil je heenMaak dat je weg komt Je hebt niet noodig je met dingen te bemoeien waarbij je niet geroepen bent." »Hj is verdwaald viel terstond een ander in. »Neem liever een bus en ga bedelen om je een steenen hnis te bouwen en veel tabak te rooken maar hier is niets voor je te doen." Ik moest alleen staan; alleen staan terwjl allen werkten, daarvoor schaamde ik mj bjna. Maar toen het werkeljk zoo ver kwam dat ik wegliep en naar het andere einde der bark ging, begonnen zj allen terstond te schreeuwen: Wat voor 'n arbeider heeft men aan hem wat moet men met hem doen? Er is niets met hem te beginnen. Dit alles geschiedde, zooals te begrijpen is, met opzet, omdat allen er pleizior in hadden. Men moest aan een gewezen adeijke zijn hart eens ophalen, en maakte gretig gebruix van de gelegenheid. Thans zal het zeer begrjpeljk zjn waarom, zooals ik reeds gezegd heb mjn eerste vraag bj mjn komst in de gevangenis was»hoe moet ik mj gedragen, hoe moet in mij tegenover deze mensehen houden?" Ik vcoide vooruit, dat ik nog dikwjls zulke botsingen, met hen hebben zou als thans bj het werk. Maar ondanks alle botsingen besloot ik mjn reeds gedeeltelijk in dezen tjd beraamd plan niet te veranderen, ik wist, dat het goed was. Ik had nameljk besloten mj zooveel moge- Ijk eenvoudig en onafhankelijk te honden, vooral geen bjzondere neiging te toonen mij bj hen aau te sluiten maar hen ook niet af te stooten, als zj zelf blij if en gaven

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1