Bui t e n 1 a n d. Binnenland. zij alle kans heeft aangenomen te worden en althans het daaraan ten grond liggende principe wordt goedgekeurd. De derde onderwijzers en onderwijzeressend. z. de laagste in rangkrijgen volgens de voordracht toch altijd nog eeD tractement van 600 en worden succes sievelijk al naar gelang van geschiktheid tot tweede onderwijzers door b. en w. bevorderdwaardoor hun inkomen met 100 wordt verhoogd. Nog minder dan nu reeds het geval was zal 't zeker in het vervolg ont breken aan sollicitanten bij onderwijs-vacatnres in de hoofdstad. ItKIililK. Het socialistencongres heeft den 22 met algemeens stemmen een voorstel aangenomen van den volgenden inhoud »Het congres is van oordeel, dat het werken per stuk en bij aanbesteding een stelsel van betaling in het leven roeptdat voortdurend de exploitatie der arbeidende klasse bevorderten dat dit verfoeilijk stelsel van uit- puttenden arbeid, een gevolg van de overmacht van het kapitaalevenzeer als het sweating-systeem bestreden moet worden." Vervolgens werd met algemeene stemmen, op drie na, een voorstel aangenomen, strekkende om aan de socialis tische partijen van alle landen aan te bevelen in haar program de vaststelling eener volkomen gelijkheid van beide geslachten in te voeren en te verzoeken, dat men aan de vrouw dezelfde burgerlijke en staatkundige rech ten toekenne als aan den man. Na eene langdurige en levendige beraadslaging werd een voorstel aangenomenwaarbij het feest der werk lieden van alle landen, als betooging voor den achturigen werkdag op 1 Mei wordt vastgesteldmet aanbeveling om dien dagoveral waar dit niet onmogelijk is niet te werken. Dit voorstel werd met langdurige toejuiching begroet. Na stemming vereenigden zich ook de engel - sche afgevaardigden daarmede. Het volgende congres zal in 1893 in Zwitserland wor den gehouden. Ook zal een congres te Chicago plaats hebben. Het congres werd daarna opgeheven onder den met geestdrift aangeheven kreet: Leve het internationaal socialisme De Senaat heeft de door de Kamer toegestane buiten gewone militaire kredieten voor de Maasforten met 38 tegen 6 stemmen aangenomen, nadat bij de daarover gevoerde beraadslaging mede in scherpe bewoordingen afgekeurd was de misrekening van 30 pet. in de uitgaven voor die forten. De verklaring van den president-minister dat deze forten noodig waren voor de handhaving van België's onzijdigheid en voor de veiligheid van het land, werd sterk toegejuicht. DUITSCIfliAAII. Den 20 is in de Domkerk te Trier de tentoonstelling van den H. Rok van Christus begonnen. Reeds bezochten 90000 pelgrims die tentoon stelling. De Keizer en de Keizerin kwamen den 22 te kwartier voor negenen des ochtends te Berlijn aan. De Keizer steeg terstond te paard en begaf zich naar het Tempel- hofer-veld, om eene parade van het gardecorps te houden die schitterend afliep. In de prachtig versierde Feathalle te Merseburg werd den 24 des namiddags te 4 uur de feestmaaltijd gehou den van den Provincialen Landdag, waaraan 270 per sonen deelnamen. Prins von Stolberg bracht een dronk uit op den keizer en de keizerin, waarop de keizer ant woordde met een dronk op de provincie. Hij betuigde zijn dank voor de ontvangst, wees op de steeds gebleken trouw der provincie, en uitte de hoop, dat de landbou wende stand zich staande houden en alle moeilijkheden overwinnen zou. Als christenen moesten allen dragen wat de Voorzienigheid hun oplegde. Hij zeide ten slotte: »Wij hopen dat de vrede zal behouden blijven; doch mocht 't anders zijn, dan zou het onze schuld niet wezen." Des avonds te 8 uur vertrok de keizer met zijne gema lin naar Potsdam. EACrEEAAD. Den 21 des avonds bood admiraal Clanwilliam te Portsmouth een feestmaal aan de hoofd officieren der fransche vloot aan in het paleis der admi- van toenadering. Ik had mij voorgenomen, mij door hun dreigingen en hun haat volstrekt niet te laten afschrik ken en zooveel mogelijk den schijn aan te nemen alsof ik niets bemerkte. In enkele opzichten wilde ik in geeu geval van eenige toenadering weten of enkele hunner gewoonten en zeden verschoonen in één woord mij niet zelf als hun in alles gelijken lotgenoot opdringen. Ik begreep terstond, dat zij mij daarom verachten zouden. Maar naar hun begrip (en ik heb dit in verloop van tijd met zekerheid ervaren) moest ik voor hen mijn adelijke afkomst getrouw blijven en eerbiedigen; dat wil zeggen, verweekelijkt, hooghartig zijnhen verachten, bij iedere schrede hijgen en in het geheel niets doen. Dat was het begrip dat zij van een adelijke hadden. Zij zouden mij natuurlijk daarom beschimpt hebben, maar in hun bin nenste geacht. Zulk een rol lachte mij echter niet toe naar hun opvatting was ik volstrekt niet van adelmaar daartegenover nam ik mij zelf voor door geen toegeef lijkheid mijn beschaving of mijn denkwijze ontrouw te worden. Als ikhun ten gevallebegonnen wasmij door vleien bij hen in te dringenhen bij te vallen gemeenzaam met hen te zijn en mij naar hun verschillende eigenschappen te schikken om hun gunst te winnen dan zouden zij terstond geloofd hebben dat ik dit uit vrees of laf heid deed en zij zouden mij met minachting behan deld hebben. A-w was geen voorbeeldhij ging naar den majoor, en zij vreesden voor hem. Aan den anderen kant wilde ik mij ook niet door koude on afstuitende beleefdheid ongenaakbaar maken zooals de Polen. Ik zag zeer goed in, dat zij mij verachtten omdat ik werken wilde zooals zijomdat ik niet den verwijfde speelde en mij voor hen niet aanstelde en hoewel ik zeker wistdat zij in het vervolg zouden gedwongen zijn hun meening omtrent mij te wijzigen was toch de gedachtedat zij thans in zeker opzicht het recht hadden, mij te verachten, in het geloof, dat ik mij voor hen bij het werk vernederde, ongekend hard en bitter voor mij. Toen ik 's avonds na het einde van het namiddagwerk, moe en afgemat in de kazerne wederkeerde, greep mij raliteit, waaraan 60 personen deel namen. Admiraal Gervais nam de eereplaats in. Gelijktijdig gaven de engel- sche officieren een feestmaal aan de andere fransche offi cieren in het Naval-college. Te 11 uren was er een bal op het schitterend verlichte en versierde stadshuis. Den 22 boden de burgemeester en de gemeenteraad van Ports mouth een feestmaaltijd aan de fransche officieren aan. Dronken werden uitgebracht op Koningin Victoriapre sident Carnot en admiraal Gervais en de volksliederen van beide landen gezongen. Er heerschte groote geest drift. Ongeveer 300 personen namen aan den maaltijd deel. f)e regeering heeft besloten te protesteeren tegen het besluit der russische regeering, welke aan de douanen te Odessa last heeft gegeven, alle met rogge geladen booten, welke deze haven den 26 niet hebben verlaten, te ontladen. De postmeester-generaalde heer H. O. Raikes, is den 24 des namiddags overleden aan eene bloedophooping in de hersenen het gevolg van overmatigen arbeid. Brltsch-Indle. De indische regeering heeft een ma nifest uitgevaardigd betreffende Manipoer, waarin gemeld wordt, dat koningin Victoria afstand doet van haar recht om Manipoer in te lijven, maar dat door den Onder-Koning van Indië een inboorling tot bestuurder des lands zal worden benoemd. FBA9FKRIJK. Het eiland Martinique is door een windhoos geteisterd die aan dertig menschen het leven kostte. In Fort de France telde men 12 dooden en vele gewonden in Lamertin 10 dooden in St. Pierre 5in Francois 16, in La Trinité 10, enz. Men spreekt van het vergaan of vermissen van twaalf schepen. Sedert 1817 moet zulk een orkaan niet voorgekomen zijn. Den 21 zijn de badinrichtingen te Havre door den zwaren wind vernield. De werkstaking der aardwerkers en der karrevoerders te Parijs blijft voortduren. Te Fourmies en te Wignehies staakten de wevers het werk met het oog op ongere geldheden die verwacht werdenzijn troepen daarheen verzonden. TURKIJE. Osman-pacha is tot minister van oor log benoemd. ZWITIEBLAID. De jongste spoorwegongelukken hebben het spoorweg-departement aanleiding gegeven aan den bondsraad de benoeming voor te stellen van twee bijzondere inspecteurs over de spoorwegdiensten, waarvan een te kiezen uit de ingenieurs, gevormd aan de polytech nische school te Ziirich en een uit het personeel der firma Eiffel. CHIAA. Uit Shangaï wordt den 21 gemeld, dat het geschil tusschen de regeering en de gezanten der europeesche mogendheden een meer bevredigenden keer neemt. Eene minnelijke oplossing van het geschil was te wachten. ZUIB-AMERIKA. Volgens berichten uit Valparaiso zal de oorlog in Chili tot eene beslissing komen. De be slissende veldslag tusschen president Balmaceda's leger en de troepen der Congrespartij werd elk oogenblik verwacht. Congrestroepen, den 20 te Caldera ontscheept, tellen 8000 goed gewapende en geoefende manschappen. Vermoedelijk zal de Congresvloot Valparaiso van de zeezijde aanvallen, terwijl gelijktijdig het leger de stad van de Ikndzijde zal aantasten. Volgens berichten van den 23 was het gevecht reeds voor drie dagen begonnen, zonder dat eene beslissende uitkomst was verkregen. VEREEAIEDE STATEA. Tengevolge eener ontploffing is den 22 te Nieuw-York een huis van vijf verdiepingen ingestort, terwijl zich daarin een groot aan tal personen bevonden. In de benedenverdieping werd een restaurant gehouden, terwijl tevens in het huis eene drukkerij in vollea gang was, toen het ongeluk gebeurde. De puinhoopen geraakten in brand, zoodat men niet dan met de grootste moeite hulp kon verleenen. Ongeveer 50 personen verloren bij die ramp het leven. Zij, die zich met het reddingswerk belastten, waren van de vreeselijkste tooneelen getuige; eene vrouw, die onder de neergestorte balken beklemd was geraakt, verbrandde voor hunne oogen. De oorzaak van het onheil heeft men nog niet kunnen ontdekken. een namelooze ellende aan. Hoeveel duizend zulke dagen wachtten mij nogZwijgend liep ik, reeds in de sche mering, achter de kazernen langs de omheining heen en weer, toen ik plotseling onze Scharik regelrecht naar mij zag toeloopen. Scharik was onze gevangenishond, zooals er kompagnie-, batterij- en eskadronhonden zijn. Hij was sints onheuglijken tijd in de gevangenis, hield een ieder voor zijn meester en werd met afval uit de keuken ge voed. Hij was een tamelijk groot hond, zwart met witte vlekken een straathondnog niet zeer oud, met ver standige oogen en met een pluimstaart. Niemand streelde hem ooit, niemand lette ook maar eenigszins op hem. Reeds den eersten dag had ik hem aangehaald en brood uit mijn hand laten eten. Als ik hem streelde, bleef hij rustig staanzag mij vriendelijk aan en kwispelde, ten teeken van blijdschap, met zijn staart. Thansdaar hij mij in lang niet gezien had mij, die de eerste was geweest om hem te liefkozen kwam hij aangeloopen en zocht mij onder allenhij vond mij achter de kazernen, en kwam, met zijn staart kwis pelende, naar mij toe. ik weet niet meer, hoe het mij te moede werd, maar ik haastte mij hem te kussen, zijn kop te omarmen. Dat is dus de vriend, die het noodlot mij zendtdacht ik, en telkens als ik later in dezen eersten en droeven tijd van het werk terugkwam ging ik allereerst achter de kazernen met den voor mij uit- springenden en van blijdschap met zijn staart kwispeleu- den Scharik, nam zijn kop tusschen mijn handen en zoende hem herhaaldelijk, en een zeker zoet, maar tevons pijnlijk bitter gevoel perste mijn hart samen. Ik herinner mij, dat het mij zelfs aangenaam was, er aan te denken alsof ik met mijn lijden had willen pronken dat op de geheele wereld mij thans slechts één enkel wezen gebleven wasdat van mij hield, dat mij aanhankelijk was, mijn vriend, mijn eenige vriend, mijn trouwe hond Scharik. Wordt vervolgd. Slechts 9 leden en een gast woonden den 19 de vergadering der afdeeling Wieringcrwaard van de HoUandsche Maatschappij van landbouw bij. Na opening der vergaderinglezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat blijkens ontvangen schrijven, het hoofdbestuur den door de afdeeling beschik baar gestelden prijs van 25 toegezegd heeft aan de drie nummers veulenmerriën, mits dezen 3, 4 of 5 jaar oud zijn. Ingekomen is een circulaire van den heer de Kanter, met verzoek, een lid van het bestuur aan te wijzen om als correspondent voor de op te richten brandwaarborg maatschappij op te treden. Met het oog op de geringe belooning en uit vrees voor het niet slagen der zaak is geen der bestuursleden genegenhet correspondentschap te aanvaarden. Het lid Blaauboer stelt zich echter beschik baar en zal den heer de Kanter worden voorgedragen. Op desbetreffende vragen van het hoofdbestuur zal ge antwoord wordendat de afdeeling het houden van voordrachten zeer zeker wenschelijk en nuttig acht, mits bevattelijke en daarbij populaire onderwerpen worden behandeld voorts hangt het welslagen voor een groot deel af van de wijzewaarop voorgedragen wordtde afdeeling zou er b.v. prijs op stellen in den a.s. winter den heer van Lookeren Campagnedirecteur van het proefstation te Hoorn te hooren over het not van het gebruik van kunstmeststoffen. Indien blijkt, dat de van wege de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier genomen proeven met bouillie bordelaise gunstige uitkomsten opleveren, zal uit de kas der afdeeling in het a.s. voorjaar een voor de besproeiing benoodigd werktuig worden aangekocht, om dit kosteloos beschikbaar te stellen. Omtrent de punten van beschrijving j der algemeene vergadering wordt den afgevaardigden vrij j mandaat gegeven. In de plaats van de aftredende be- stuursleden, de heeren Jb. Zijp, J. D. Schenk en C. A. Waiboer worden gekozen de heeren J. L. T. Groneman, A. K. Kaan en J. Bakker Jz. Daarna benoemt men den heer Groneman tot voorzitterden heer R. D. Kaan tot 2en voorzitter. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gehouden bespreking, wordt besloten in dezen herfst niet over te gaan tot het houden van eene keuring van fokrammen. Met het oog op eene keuring te Schagen vreesde men, dat de inzendingen zeer gering zouden zijn. De bespreking omtrent eene stierenkeuring wordt wegens afwezigheid van den voorsteller, den heer J. Bakker, j uitgesteld tot eene volgende bijeenkomst. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. In de den 21 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texel, werd na opening der vergade ring, voorlezing en goedkeuring der notulen door den j voorzitter medegedeeld, dat door den betrokken minister was goedgekeurd om het nieuwe telefoonkantoor te Den Hoorn open te stellen ten dienste van het publiek dat als telefonist aldaar is benoemd de heer J. Daalder Jz. en als plaatsvervangster mej. C. Daalder. Yan den heer P. Deuzeman was een schrijven ingekomen, behelzende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot hoofd der school te De Cocksdorp aanneemt. Een adres van den heer Zwanenburg te Oudeschild met verzoek om grond aan de 1 haven in erfpacht te bekomen werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Door den heer C. P. Keijser werd rapport uitgebracht omtrent het onderzoek der ge meente-rekening die van het algemeen weeshuis en de bank van leening; door den heer Roeper omtrent die van het burgerlijk armbestuur. De rekening der bank van leening wees een nadeelig slot van 67.205 aande overige rekeningen sloten met voordeelige saldo'sde gemeente-rekening met 399.99, die van het algemeen weeshuis met 1093.20, die van het algemeen armbe stuur met f 651,07. Door eene commissie bestaande uit de heeren S. P. Koning, W. K. Bakker en C. P. Keijser, werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden de heeren A. Dros en C. M. Kooijonder zocht waarna bij monde van den heer Bakker wordt medegedeeld dat genoemde geloofsbrieven in volmaakte orde zijn bevonden waarop tot toelating der gekozenen wordt besloten. De voorzitter wijst er op, dat in het vervolg de raad van Texel slechts uit 11in plaats van uit 13 leden zal bestaan, en maakt de opmerking, dat dit verschijnsel gelegen isniet in de mindere welvaart der gemeente, maar in een geringen achteruitgang in zielental, i Nadat de heer Bakker er op gewezen had,, dat in het gemeente-verslag over 1890 was vergeten melding te maken van de Noordzee-visscherij en van den buiten- j landschen handel als middelen van bestaan, wordt de vergadering gesloten. Te De Koog, Oudeschild en Den Hoorn op Texel zal de a.s. verjaardag van Koningin Wilhelmina gevierd i worden door het houden van schoolfeesten. In de twee laatste dorpen zal een rijtoer gemaakt worden, waarvoor reeds een twintigtal rijtuigen beschikbaar zijn. De stoomtram Amsterdam-Edam heeft van 1 Januari tot 1 Augustus 37.517.30 opgebracht tegen 31990 in gelijk tijdvak van 1890. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge- meente te Schermerliorn door ds. S. P. Heringa te Purmerland. De heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edaiu, is door bestuurderen van het Groot-Noordhollandsch Begrafenisfonds te Rijp gekozen tot commissaris, in plaats van wijlen den heer H. Stant te Wormer. De Unie-collecte te Enkhuizen heeft den 18 200.99 opgebracht. Gedurende Juli zijn te Harderwijk bij het koloni aal werfdepot aangenomen 80 man, waarvan 59 neder- landers, en overgenomen van de verschillende korpsen hier te lande 68 onder-officieren en minderensamen 148 man aan wie eene som van 3.7345 aan handgeld j werd uitbetaald. De afgetreden minister van marine, de schout bij nacht G. Kruijs, zal met 1 September weder optreden ais chef van den marine-staf bij het departement van marine te 's-Gravenhage. Te Ro:terdam is in den ouderdom van 73 jaren over leden de bekende tooneelspeelster mevr. Wilhelmine Va- lois-Sablairolles. Dijkgraaf en heemraden van den polder West« zaan hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de Vereeniging Schuttevaer om opruiming van palen en keien in de Nauernascbe vaart, daar de schade, die aan den vaartdijk zou worden toegebracht, ruimschoots op- wetgt tegen het gevaar voor de scheepvaart.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2