Het Ministerie. No. 104. Drie en Negentigste Jaargang, 1891 ZONDAG 30 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE DLAD Officieel Gedeelte. Vergadering van den Daad Alkmaar, op Dinsdag 1 September 1891 Binnenland. Stadsberichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. der gemeente ALKMAAKSCIIi: COIRAYT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O.SO; franco door het geheela rijk 1, De 3 nnmmers 0,06. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON.' Openbare vergadering op Woensdag, '3 September 1SOI des avonds te 7£ uur. Punten van behandeling Rapport der speciale commissie tot onderzoek van het ontwerp-besluitbetreffende de instelling van een Cen- tralen Raad van Handel en Nijverheid. Behandeling der desbetreffende concept-missive. De Secretaris Mr. W. 0. BOSMAN. des namiddags te 12f uren. Punten van behandeling Belediging der herkozen en nieuw gekozen raadsleden. Trekking der sectiën voor het onderzoek der gemeente- begrooting voor 1892. Van burgemeester en wethouders. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan den heer J. C. Witte tot demping der sloot langs zijn stak weiland aan den Geestersingel. Ontwerp-besluit in zake de te Alkmaar te vestigen cadettenschool. Rapport der speciale commissie tot ondersoek der ge meente-rekening over 1890. Rapport der speciale commissie tot het onderzoek van het ter onbewoonbaarverklaring voorgedragen perceel aan de Zoutsteeg van C. Tonneman, bewoond door P. A. Veer. Van de vorige vergadering. Ie Suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1891.- Benoeming a.van een waagmeester in plaats van J. Vogelezang; b. van leden in de vaste commissien uit een raad als gevolg van de periodieke aftreding der leden I. twee leden in de vaste commissie voor de verordenin gen tegen welker overtreding straf bedreigd is in plaats van de heeren J. C. Vonk en mr. J. P. Kraak man b. een lid in de vaste commissie van bijstand in betrek king tot bet beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen, in plaats vau den heer C. Janssen Cz. .Namens den Voorzitter van den Raad, De Seereta ris NUHOUT VAN DER VEEN. Eindelijk! Ja, lang heeft het geduurd voordat wij de namen der nieuwe Ministers in de Staats-Gourant mochten lezen, en wenschelijk ware het geweest, indien de nieuw benoemden wat meer tijd hadden gehad, om tegen de opening der Staten-Generaal op 15 September hunne .plan nen te ontwikkelen, daarvan reeds zoo mogelijk te doen blijken in de verschillende hoofdstukken der Staatsbe groting en de wetsontwerpendie van hen verwacht mogen worden, voor te bereiden. Dat tijdverlies is echter van weinig beteekenis, wanneer daartegenover staat dat de personen die het nieuwe Ministerie vormen, voordat zij hunne gewichtige en moeilijke taak aanvaardden., zich met elkander goed bsbben verstaan over hetgeen zij in 's lands belang zullen trachten tot stand ta bren gen. Hoe rijper en degelijker dat voorafgegaan over leg is geweesthoe beter. Hoe vaster de plannen zijn beraamdhoe scherper de lijnen zijn getrokken voor de richting waarin het nieuwe Kabinet zich zal bewegen, hoe meer men van de algemeene beginselen in de bij zonderheden is getreden en aan de denkbeelden vorm en uitdrukking heeft gegeven, des te sneller en geregel der kan men later voortgaan des te meer kans bestaat er op een goeden uitslagdes te minder gevaar voor struikeling en mislukking. Is er grond om aan te nemen dat het aan dit rijp en degelijk overleg niet heeft ontbroken Wij meenen van ja. In de eerste plaats kan reeds uit den betrekkelijk lan gen tijddien de samenstelling van bet Ministerie gekost heefthet vermoeden worden afgeleid, dat bij de onder linge gedachtenwisseling de puntjes op de i 's. zijn gezet. Wanneer weken lang over de samenstelling van een Ministerie wordt onderhandeld dan mag van de man nen die zich eindelijk bereid verklaren gezamenlijk het belangrijk werk op zich te nemen verwacht worden dat ieder van hen niet alleen het deel der omvangrijke taak dat meer bepaald voor zijne rekening komtzich duidelijk heeft voor oogen gesteld maar zich ook beeft verzekerd vau den steun en de medewerking zijner mede leden om het tot stand te brengen. Onder de tegen woordige omstandigheden bestond daartoe meer dan ooit dringende reden. De Grondwetsherziening heeft den weg gebaand voor menigerlei hervorming en nieuwe regeling, en tegelijk hebben zich de behoefte daaraan en de wen- schen der natie duidelijk geopenbaard. De tijd van han delen is gekomenwas reeds gekomen toen het vorige Ministerie optrad. Dat het in gebreke is gebleven in die behoefte te voorzien en die wenschen te bevredigenen door zijn tweeslachtigen aard in de vervulling van die taak moest tekortschieten, is de oorzaak geweest van zijn val. Wie zou willen onderstellen dat het tegenwoordig Ministerie zich aan dat voorbeeld niet heeft gespiegeld en in dat gestrande vaartuig voor zich niet een baken beeft gezien Over een nieuwe regeling van het kiesrecht, over her vorming van onze rijksbelastingen met invoering van een belasting op bet roerend vermogen over een geheel nieuwe regeling van onze plaatselijke belastingen over de invoering der administratieve rechtspraakover wet telijke maatregelen tot betere regeling van de verhou ding tnsschen werklieden en hen aan wie zij hunne diensten verhuren tot beteren waarborg van hetgeen de werkman voor zijne diensten heeft bedongen en tot voorziening in de gevallen van ongelukken ziekten of ouderdom over een betere opleiding van de natie tot vervulling van den plicht der landsverdediging, over een waarborg van voldoend onderwijs aan de kinderen tegen over den onwil of de onverschilligheid van sommige oudersover hervorming van ons koloniaal beheer en maatregelen in het belang van de ontwikkeling en de welvaart der inlandsche bevolking en tot haar beveiliging voor zedelijken en stoffelijken ondergang, over al die gewichtige onderwerpen is in -de laatste jaren zooveel geschreven en gesprokon, dat het voor ernstige mannen, die de leiding van bestuur en wetgeving ter hand nemen, niet wel mogeljik is er één van over het hoofd te zien. De vraag is niet meerof er met betrekking tot de algemeene belangen die wij noemden iets gedaan moet worden, maar mat er gedaan behoort te worden. En wij noemden nog niet alles. Een Staatscommissie van Land bouw b. v. heeft verschillende regeeringsmaatregelen en wetswijzigingen aanbevolen in het belang van land bouw en veeteelt. Het Ministerie zal zich ernstig heb ben af te vragenwat daarvan werkelijk aanbeveling verdient, en door haar kan worden tot stand gebracht of voorgesteld. Aan plannen en voorstellen op allerlei gebied ontbreekt het niet; er is bijna over alles van gedaehten gewisselddo voordeelen van een en ander zijn in het licht gesteld betwist en weer verdedigd daartegenover zijn de nadoelen en de bezwaren met klem van redenen uiteengezet, bestreden en opnieuw gehand haafd. Men heeft slechts een keuze te doen. Bij de laatste verkiezingen heeft bijna de gansche natie zich met deze zaken beziggehouden. Ook de Liberale Unie heeft een program uitgevaardigdwaarmede de liberale partij zich over bet algemeen iu hoofdzaak heeft vereenigd. Die liberale partij ziet thans met verklaar bare belangstelling uit naar hetgeen het liberale Mini sterie bij de opening der beide Kamers omtrent zijn eerste en latere plannen zal verkondigen. Zij vraagtwelke punten van het rijke program al aanstonds op het minis- teriëele werkplan zullen worden geplaatst, en zij wil zoo spoedig mogelijk meer in bijzonderheden weten, wat de nieuwe Regeering zal vooratellen. Dat wisten de mannen die het nieuwe Ministerie vormendat wisten zij allen de meesten van hen hebben als politieke of wetenschappelijke peirsonen van de gedachtenwisseling op zoo velerlei gebied kennis genomen of er aan deel geno men. Zij wisten wat er omging en omgaat in het land. Het kan daarom niet anders, of zij hebben zich en elkan der rekenschap gege.vea van hetgeen zij meenden te kunnen en te moeten voorstellen. Van mannen als Tak van Poortvlietvan Tienhoven, Pierson, Smidt, vau Dedem, Seijffardt mag tuen niets anders onderstellen eu wie heeft recht om te beginnen met van de heeren Jan sen en Lely het tegenovergestelde te denken Meenen wij alzoo bij het nieuwe Ministerie rijp en degelijk voorafgaand overleg te mogen onderstellen en mitsdien de indiening van weldoordachte regeeriugs- voorstellen te mogen verwachten, aan den anderen kant meenen wij dat dit Ministerie aanspraak heeft op ver trouwen en geduld. Ziju taak is verre vau gemakkelijk. Allerlei wenschen zijn uitgesproken, allerlei verwachtingen gekoesterd, allerlei voorstellingen gemaakt van hetgeen de liberale partij, zoodra zij aan het bestuur kwam, zou ter hand nemenomtreut het meer of minder belang rijke en spoedeischende dier verschillende zaken loopen echter de gevoelens uiteen. Wat de een het meest begeer lijke voor het Nederlandsche volk acht en daarom in de eerste plaats zou willen tot stand brengen noemt een ander allicht in de vierde of vijfde plaats, als iets waar om zaken van meer belang niet mogen uitgesteld wordeu. Het is daarom voor het Miuisterie onmogelijk eeu werk plan te leveren, dat allenj voldoet. De antiliberalen zullen niet in gebreke blijven aan het uitgebreide programma van de Liberale Unie te herinnerenmaar tegenover liberalen die bevredigd zijnzullen ook andere liberalen staan die teleurgesteld wordeu. Zoo iets is onvermijdelijk, en het is goed zich daarop voor te bereiden. Men kan niet aan alles te gelijk beginnen, en van een aantal voor zieningen en nieuwe regelingen vorderen de ontwerpen uiterst zorgvuldige voorbereiding en nauwgezette uitwer king. Daarvoor is tijd en veel tijd noodig. Het land heeft niet zoo zeer behoefte aan vele wetsontwerpen als aan goede wetsontwerpen, die wetten worden. Daarom zullen de liberalen in den lande wel doen met hun ongeduld te bedwingen en zich niet te storen aan minder vleiende, spottende of scherpe opmerkingen van antiliberale zijde, die wel niet zullen uitblijven. Bij de keuring, den 26 op Terschelling gehouden, van wege het Nederlandsch Paardenstamboek en het Nederlandsch Rundveestamboek, waarvoor zich de heeren J, Breebaart Kz., Winkel, D. Schoen, Pnrmerend, en J. Koopman, Beemster, derwaarts hadden begeven, wer den 15 paarden en 7 runderen ingeschreven. Men be rekent, dat op dat eiland ongeveer 300 merries en 160 veulens wordeu gehouden. Den 28 is even benoorden het Noorderhavenhoofd te Stavoren gezonken bet met metselsteenen geladen tjalk schip Gesina Annaschipper H. Smitreeds in den avond van den 27 waren de opvarenden door schippers van Stavoren behouden aan wal gebracht. Den 27 ging een windhoos over Kolhorn enden polder Waard en Groet. Karweihokken werden opgeno men en uiteengeslagen andere verplaatst, zonder schade te lijdenmet erwtenmijten was het betzelfde geval nabij de haven verliet de hoos den polder en ging de Zuider zee in zoodat het noordelijk deel van den Waardpolder niet er onder leed. Den 28 is een met turf geladen tjalkschip, van Dedemsvaart naar Enkhuizen, op den rug van bet Enk- huizerzand gestrand. Het schip is zeer boog opgeloopen twee botters houden de wachtom te trachten het af te brengen dat alleen bij zeer hoog tij zal kunnen ge schieden. Wijlen mevrouw de wed. J. D. Zocher te Haarlem heeft vermaakt aan het ev. luthersch weeshuis aldaar eene som van 2000 en aan de ev. luth. kerk eene som van 1000 beide gereed geld. Aan het prijstonknuppelen, den 25 te Dergen ge houden bij den kastelein P. Hilbrand, aldaar, namen 29' personen deel. De wedstrijd werd door een talrijk pu bliek met veel belangstelling gevolgd. Een optocht der deelnemers ging den strijd vooraf. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot direc teur der Normaal-Schietschool de majoor J. E. H. Hanc- kar van het 6e reg. infanterie en op zijne aanvrage op nonactiviteit gesteld de luit. kolonel P. E. Conmans, van deu staf der inf., directour van geno'emde school. Bij de den 29 door dijkgraaf eu heemraden van «Ie Scliermeer gehouden aanbesteding, is toegewozen reuzelaan P. J. Boom voor f 48 petroleum aan T. G. v. d. Bosch, voor f 7,75; kaarsen, aan H. W. Holsmuller voor 56,47 paardenvetaan J. Beumer, voor 30 alles per 100 ned. ponden; en raapolie, aan H. W. Holsmullervoor 33,45 per 100 kan. - Te Hauwertgemeente Nibbikswoud, is in den avond van den 27 de boerderij van J. Keizer door braud vernield, Afl. 6 verscheen reeds van William Booth's In En geland s donkerste wildernisseneene uitgave van den heer S. L. van Looi) Amsterdam. Met een enkel woord werd in het voorlaatste nummer van dit blad gewezen op do onder het officieëlo ge deelte voorkomende advertentie der hïirgeravond- school, alhier, met vierjarigen cursus. Wij zijn thans in de gelegenheid, ten behoeve van belanghebbenden vooral, daarop terug te komen en doel en richting van het te geven oudoi wijs nader uiteen te zetten. Zooals reeds bekend is, heeft de gemeenteraad, op voorstel van burgemeester en wethouders, in hoofdzaak het plan der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier aange nomen nadat er vooraf een bespreking van de onder- deelen van dat plan met den nu nieuwbenoemden direc teur had plaats gehad. Voor zoover lager en meer uitge breid lager onderwijs gegeven zal worden, bepaalt zich dat tot enkele urenterwijl verreweg de meeste tijd aan het vakteekonen zal worden besteed. Wij mogen daar om veilig aannemen, dat de meermalen gehoorde grief als zou het onderwijs niet in de behoefte van degelijk am bachtsonder wijs kunnen voorzien, nu gelogenstraft wordt. Het zal overigens zoo praktisch mogelijk worden gegeven en geheel worden gegrond op het vak vau den leerling. Wij doen daarom een beroep op de industriëelen, werk bazen en allen die belangstellen in het ambachtsonder- wijs, opdat zijdoor het bezoek aan de school te helpen bevorderen toonen dat deze nieuwe richtingdie aan het onderwijs zal worden gegeven op prijs wordt gesteld.. Naar wij vernemenzijn door burgemeester en wethouders op de aan den gemeenteraad ingediende aan beveling voor waagiueeüter, in plaats van J. Vogele zang. geplaatst 1. F. H. Ringers 2. P. Pronk Jr. en 3. J. C. Mulder.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1