Kt tfl UIT SXB IE. No. 105. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. Vetsmelter ij. Maandag 7 Sept. 1891. Landbouwtentoonstelling. Onbestelbare Krieven Buit enland. FEUILLETON. Binnenland. VERMETELE MENSCHEN. LUTSCHKA. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR I brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoekmet de bijlagen, van j JAN DE ROO honigzoetfabrikantom vergunning tot het oprichten van eene vetsmelterij achter het per- I ceel aan de Oudegracht, wijk D, No. 266, en dat op Maandag 14 September 1891 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 31 Aug. 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij geeue vergun ning verleenen tot het plaatsen van tenten kramen of uitstallingen op gemeentegrond gedu rende de aanstaande laudbouw-tentoonstelling. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Aug. 1891. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. verzonden in de le helft van Augustus 1891: A. J. Donus Amsterdam Schönlau, idem; H. S. To bias Zn., Rijp. Van H e i 1 o o J. de Boer. Amsterdam. Van Oudkarspel: C. M. Paber, Haarlem. Amerika: R. Bruins, Chicago. Dl iTSCIILlXD. De bijeenkomst van den Keizer met den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Saksen J is op den 3 bepaald te Hom iu Stiermarken. EAtïELAMIi. Generaal Whichcote op één na de laatste officier, die den slag van Waterloo bijwoonde is overleden. In Liverpool woont nog de 96jarige lui tenant-kolonel William Hemeth, die een half jaar jonger is dan de nu overleden generaal. B (23) DOOR I. M. DOSTOJEWSKlÏ VIII. Over vermetele menschen is het moeielijk te oor- deelen in het tuchthuis zijn er, als overal, betrekkelijk weinig. Daar is een naar het uiterlijk te oordeelen ver schrikkelijk mensch; men denkt aan wat van hem verteld wordten ontwijkt hem. Een gevoelwaarvan ik mij geen rekenschap bon geven deed mij in den beginne zulke menschen zelfs mijden. Later heb ik mijn oordeel zelfs over de afgrijslijkste moordenaars gewijzigd. De eene heeft geen moord begaan en hij is slechter dan een ander die om zes moorden in het tuchthuis is gekomen. Over enkele misdaden was het moeielijk zich zelfs een oppervlakkig begrip te vormen zooveel zonderlings lag in het plegen. Ik zeg dit speciaal om reden dat bij ons onder het gemeene volk sommige moorden uit de won derlijkste oorzaken voortkomen. Er bestaat b.v., en zelfs zeer dikwijls, de volgende type van een moordenaar. Er leeft iemand stil en tevi'eden voor zich heen. Het lot is hardhij moet ontberingen dulden. Laten we aannemen hij is boerdaglooner burger of soldaat. Plotseling wordt hem iets afgeperst; hij duldt het niet en stoot zijn vijand en onderdrukker mot een mes neer. Nu begiut het zeldzame; eeu tijd lang overschrijdt de mensch allo grenzen. Den eerste heoft hij als zijn onderdrukker en vijand vermoorddit is, hoewel misdadig toch be grijpelijk; hier was een aanleiding voor; maar later ver moordt hij ook hen, die niet zijn vijanden zijn, vermoordt FRA1VH.RIJH. De minister de Freycinet heeft den 29 admiraal Gervais, nadat deze hem mededeeliug gedaan had van den uitmuntenden indrukdien zijn tocht overal gemaakt hadhartelijk geluk gewenscht met de wijze waarop hij zich van zijne taak had ge kweten. Te Saint-Etienne is den 30 tot lid van den Senaat gekozen de republikein de la Berge met 533 st. tegen 317 st. op den candidaat der onafhankelijken. ITAIilE. De Popoio Romano de Italiëde Tri- buna en de Opinione beantwoorden een artikeldat de parijsche Temps aan den toestand der italiaansche geld middelen gewijd had. Zij betoogen dat de begrooting over het loopende jaar zonder tekort sluit en die van het volgende jaar een batig slot zal opleveren. OOSTENRIJK-HONGAR1JE!. Het officieele blad bevat eene verordening van den minister van oorlog waarbij, krachtens besluit des Keizers, vier nieuwe com pagnieën infanterie iu Bosnië en de Herzegowina worden gevormd, met ingang van I Sept. a.s. Op de grenzen van Oostenrijk en Italië barstte den 26 een buitengewoon zwaar onweder loswaarbij te Dobra eene vrouw in hare woning door den bliksem dood geslagen werd. Te Tualis werd de kerk getroffen, terwijl zij vol menschen was. Nadat de pastoor de hevig onstelde schare tot kalmte gebracht had bleek hetdat drie vrouwen gedood wareu. Te Pian sloeg de bliksem iu eene afdeeling van 28 hongaarsche sol daten zij vielen allen op den grond doch slechts één was doodtwee waren zwaar en één licht gekwetst. Van twee hunner waren de geweren vernield. Het Fremdenblatt, het regeeringsorgaan, vestigt de aandacht op een dezer dagen te Weeuen verschenen bro chure, waarin betoogd wordtdat het oostenrijksche leger behoefte heeft aan eene uitbreiding. Het aantal der wetenschappelijk gevormde officieren zou met 2000 vermeerderd de onderofficiers-premie verhoogd en de sterkte van elke compagnie in vredestijd op 76 a 100 manschappen gebracht moeten worden. Verder zou de cavalerie der landweer uitgebreid en aan het verplegings- wezen grootere zorg besteed moeten worden. Eindelijk zou de artillerie met 14 officiereu 2600 manschappen, 980 paarden en 84 kanonnen versterkt moeten worden. Deze gezamenlijke verbeteringen zouden de uitgaven met 18.000.000 florijnen per jaar doen klimmen. RIJSljAAD. De Keizerin die met haren zoon de wintermaanden te Algiers zal doorbrengen zal vermoe delijk met het rnssische eskader, dat het bezoek der fransche vloot te Cherbourg zal beantwoordennaar Cherbourg gaan om van daar over Parijs naar Algiers te vertrekken. RUMEÏSTE. Koningin Elisabeth (Carmen Sylva) is te Venetiewaar zij vertoefdeplotseling door eene gedoeltelijke verlamming aangetast. Haar toestand is ongunstig. ZWIÏiERLAAD. T wee meisjes uit Lyon leden den eerste den beste die hem in den weg komt, moordt uit genot, om een ruw woord, om een blik, om een zeker aantal oilers te krijgen hij zegt bij zich zelf alsof het niets is: »Uit den weg, kom niet onder miju bereik, ik ga op hem los Hij is alsof de man dronken was alsof hij ijlde. Het schijnt, nadat hij eenmaal de grenzen, die hem heilig moesten zijn, overschreden heeft, er voor hem niets meer heilig is; het drijft hem in zekereu zin aan, zich in eens over iedere wet en macht heen te zetten en tot de onbeteugelste en grenzelooste vrijheid, om den ziele- angst te genieten, die uit do vrees, die hij door de nood ge drongen voor zich zelf gevoelt, ontstaat. Hij weet daar enboven, dat een verschrikkelijke straf hem wacht. Dit alles is misschien hetzelfde als het gevoel, dat men heeft als men van een hooge toren in de diepte ziet, zoodat men eindelijk zelfs blijde is, zich met zijn hoofd naar beneden te storten »Sneller en alles is uit En dat alles komt zelfs voor bij de bedaardste menschondie tot dusver onopgemerkt geleefd hebben. Sommigen hunner zijn in dien toestand zelfs trotsch op zich zelf. Hoe gedrukter hij vroeger geweest is, des te krachtiger wordt hij thans gedreven zich te verhoovaardigen om vreesin te boezemen. Hij verheugt zich in die vreesgeniet zelfs in den af schuw dien hij anderen inboezemt. Hij laat over zich een zekere wanhoop komen, en zulk een wanhopige ver wacht soms snellere strafhij verwacht dat men hem vonnissen zal, omdat het hem teu laatste drukt de wan hoop, waaraan hij zich overgegeven heeft, te verdragen. Het is interessantdat over 't algemeen deze geheele stemming deze geheele drang der wanhoop tot de ge rechtsplaats duurt en dan als afgesneden is. Hier wordt de mensch plotseling gedwee verkeert hij eenigszins in een deemoedige. Op de gerechtsplaats weent hij en bidt het volk om vergeving. Hij komt in de gevangenis en daar ziet men hem geheel anders hij klaagt, hij jammert zoo, is zelfs zoo terneêrgedrukt, dat men zich over hem verwondert: »Is dat dezelfde man, die vijf tot zes men schen vermoord heeft Natuurlijk bedareu enkelen in de gevangenis niet zoo spoedig. Er wordt nog altijd een zekere kracht, een ze- van de fransch-alpijnsche clnbhebben onder leiding van drie gidsen den Mont-Blanc beklommen en gelukkig volbracht. ZOD-AiVEKIKA. Na eene werkeloosheid van drie dagen verlieten de soldaten van Balmaceda, president van Chili, den 27 des ochtends hunne versterkte stellin gen en vielen de congrostroepen aan, onder bescherming van het vuur hunner batterijen. De congres-troepen, die zich goed verschanst hadden openden een moord dadig vuur op hunne aanvallers zoodat deze herhaalde malen moesten terugtrekken. Twee generaals o. a. de bevelhebber van Balmaceda's leger, sneuvelden en vele officieren werden buiten gevecht gesteld. Toen liepen geheele regimenten van Balmaceda's leger tot de congres troepen over, die vervolgens op hunne beurt tot den aanval overgingen en de nog overgebleven troepen van Balmaceda's leger op de vlucht sloegen. Het gevecht duurde 5 uren. Vijf duizend soldaten werden buiten gevocht gesteld. De inwoners van Valparaiso begroetten de congres-troepen bij het binnenrukken met gejuich. De Admiraute Cordellhet oorlogschip van Balmaceda gaf zich na een scherp gevecht gedurende eeu kwartier, aan de congres-troepen over. Volgens nadere berichten is Santiago zonder tegenstand door de congrestroepen bezet en de nederlaag van Balmaceda's troepen volkomen. Het gepeupel schijnt zoowel te Valparaiso als te Santiago verscheidene huizen van aanhangers van Balmaceda ver nield te hebben. T« Koog aan »le Zaan moet voor 5 leden van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren A. Graftdijk D. de Vries C. van Wijngaarden J. van der Meer, P. Klnyver Az., J. Crok, C. de Jager, A.Veen, E. G. Day vis en A. Honig. Wegens ongesteldheid van den arr. schoolopziener André de la Porte is door den minister van binnenl. zaken de tijdelijke waarneming van den dienst in het arr. Zaandam opgedragen aan den heer H. J. Calkoen, schoolopziener te Edam. De Amsterdamsche Courant" heeft een wedstrijd uitgeschreven voor amateur-photographen. Den 27 is te Haarlem aanbesteed het onder hond der Keulsche vaart in de provincie Noordholland, van den dag der gunning tot en met 31 Dec. 1893 geraamd op 7500. Van 7 inschrijvers was de heer N. Mühl te Muiden voor f 8980 de laagste. Bij de op den 27 te Kuilenburg gehouden hard draverij van paarden van zessen klaar onder den man waaraan negen paarden deel namen, werd de prijs van 250 gewonnen door den bruinen ruin Premier van den heer J. P. Mooiman te Stoinpwijk, de eerste premie van 150 door den bruinen ruin »De Prins" van P. van Santen te Rotterdam en de tweodo premie van f 50 door de Bruine merrie, Wilhelmina III van den heer C. Bon te Zaandam. Door den heer A. van der Stempel Jr. is aan den gemeenteraad van Hoorn eervol ontslag gevraagd als kere pralerij bewaard; »ziet, ik ben niet wat gij van mij denkt; ik ben iemand met zes zielen." Maar ten laatste komt hij toch tot kalmte. Slechts af en toe troost hij zich met de herinnering aan zijn vermetel handelen aan zijn zwelgen, dat hij eens in zijn leven gedaan heeft, toen hij wanhopig was en als hij maar een goedgeloo- vige vindtdie hem wil aanhoorensnijdt hij voor hem op, en vertelt hem zijn daden, zonder zich overigens den schijn te geven, dat hij zelf er gaarne over spreekt. En met welke slimheid wordt deze eigenlievende voor zichtigheid beschouwd als van achteren naar voren en onverschillig wordt soms zulk een verhaal gedaan. Welke gemaakte spot klinkt in den toonin het geringste woord van den vertellerEn waar heeft dit volk dat geleerd Eens in de eerste dagen op een langen avond toen ik moe en treurig op mijn brits lag, hoorde ik zulk een gesprek, eu in mijn voortvarenheid hield ik den verteller vooi een grooten, vreeslijken booswicht, voor een onge kend ijzer karakter, terwijl ik op hetzelfde oogenblik over Petrow bijna lachte. Het onderwerp van het verhaal was, dat hij, Lukas Kusmitsch, om geen andere reden als slechts tot zijn genoegen, een majoor »over hoop gesto ken" had. Deze Lukas Kusmitsch was dezelfde kleine, magere gevangene met spitse neuseen Kleinrus waarover ik vroeger reeds gesproken heb. In werkelijk heid was hij Rus en slechts in het Zuiden geboren, naar ik vermoed als onderdaan van een landeigenaar. Hij had iets scherps en hoogmoedigs »de vogel is klein maar zijn nagel is scherp Maar de gevangenen beoor- deelen de menschen instinctmatig. Men had eenige ach ting voor hem. Hij zat dien avond op de brits een hemd te naaien. Het linnen-naaien was zijn handwerk. Naast hem zat een stompzinnige eu bekrompen jonkman, maar goed en vriendelijk ijverig en grootzijn buurman op de brits, de gevangene Kobyliu. Lutschka 1) had tenge volge der nabuurschap dikwijls twist met hem en be handelde hem doorgaans uit de hoogte, spottend en ge- 1) Verkleinwoord van Lukas.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1