337ste STAATSLOTERIJ. Ingezonden stukken. Kleedenkloppen. Stadsb er icht en. Cre'vonden V oor werpen Raadsvergadering No. 6370 f 5000 No. 9402 f 200 Ns. 4117, 7714, 11543, 11921, 12510 en 18346 f 100. 4e klasse 2e lijst, 1 Sept. Nr. 11713 f 1500; Ns. 5861, 9266 en 17285 f 1000 Ns. 2492, 3568, 16356. 17360 en 17505 f 400. Ns. 2315 en 12535 f 200. Ns. 2665, 6685, 9140 en 10773 f 100. ook weder voor keur van vermakelijkheden gezorgd, 's Mor gens om tien uur werd de rij der feestelijkheden geopend met een volks- en kinderfeest op de terreinen achter het Rijksmuseum. Bont getooid met vlaggen, gestoffeerd met draaimolens, poffertjeskramen en allerlei gelegenheden voor ververschingen zag het er daar recht gezellig uit, terwijl het vooruitzichtdat deze terreinen waarschijnlijk spoedig eene andere bestemming zullen krijgenvoor menig amsterdammer een dubbele prikkel zal geweest zijn om nu nog maar eens volop te genieten. Op eene ver hooging binnen de wielerbaan werden voorstellingen ge geven door het specialiteiten-gezelschap van Frits van Haarlem waarvan vooral de velocipèdist Paul Leopoldi daverende toejuichingen inoogstte. Die man neemt zijn hoogen tweewieler successievelijk uit elkaar, rijdt op ieder deel daarvan een oogeublik rondtotdat er ten slotte niets anders overblijft dan een hoepel, waarin hij zich opvouwt en voortwentelt. Dat het publiek daarvoor meer belangstelling toonde dan in den gelijktijdig gehouden wielerwedstrijd ligt voor de hand. Men moet al een sportsman met hart en ziel zijnomna eenige ritten gevolgd te hebben niet a la Shah van Perzië te zeggen ik weet immers weldat de een sneller vooruitkomt dan de ander. Niet het minste succes hadden de goochelaars en acro baten op het buitenterreinwier vlugheid aan het onge- loofelijke grensde. Voegen wij hieraan nog toe, dat door de stafmuziek van de ned. marine en door het neder- landsche opera-orkest allerlei populaire zangwijzen wer den uitgevoerddan zal het zeker geen nader betoog behoeven dat menig amsterdamsch gezin maandagmiddag op de museum-terreinen heeft genoten. Velen, die nog een langen dag van vermoeiende drukte in het verschiet zagenhadden zich laten weerhouden om 's morgens al om 10 uur naar genoemde terreinen te gaan, waar op dien tijd gymnastische oefeningen on wed strijden werden gehouden door de jongelui der Vereeniging tot bevordering der lichamelijke ontwikkeling bij de arbeidende klasse en van de Vereeniging Trou moet Blycken. Zijdie daarbij tegenwoordig warenzullen zeker hun gymnastisch hart hebben opgehaald aan de onberispelijk uitgevoerde vrije oefeningen en aan de wed strijden in het hardloopen het ver-springeu (minimum- sprong m. 3.50) het Tremplin-hoog-springen (minimum- sprong m. 1.50 en het touwklimmen. De Amstel heeft, als naar gewoonte, ook een behoor lijk deel van de feestelijkheden gekregen. Des middags werden daar volkswedstrijden gehoudenonder leiding van de amsterdamsche zeilvereenigiugen. Als gewoonlijk waren hier de groote aantrekkelijkheid de vierriemsloe- pen geroeid door kweekelingen van de kweekschool voor de zeevaart en van het matrozen-instituut der Konink lijke Nederlandsche zeil- en roeivereeniging. Nauwelijks was het middagmaal afgeloopen of het feestvierende publiek had al weder keuze tusschen mu ziekuitvoeringen op de Noordermarkt en het Jonas Daniel- Meyerplein en het avondfeest op den Amstel. Het laat ste trok uit deu aard der zaak de meeste bezoekers te meer nog, daar het programma hier zou besloten worden met een luisterrijk vuurwerkvervaardigd door J. B. Horsten en Zoon. Pluvius was echter van meening, dat hij zich al kranig genoeg gehouden had door 's middags niet moer dan enkele droppelen omlaag te zenden en 's avonds gaf hij er de brui van zich langer geweld aan te doen. Zoo kwam menigeen die vroolijk naar den Amstel was getogen, doornat en bibberend thuis. Dat waren ten minste de verstandigsten maar niet gering washelaashet getal dergenendie door inwendige verwarming de uitwendige koude gingen verdrijven. Ronddwalende tusschen de geringste vertegenwoor digers der volksklasseheeft 't uw berichtgever aange naam aangedaan telkens weer gesprekken te mogen op vangen die getuigden van de onbegrensde liefde, welke het volk aan onze jeugdige Koningin toedraagt. Stor menderhand heeft het aanvallige koningskind aller harten veroverd moge het volk haar steeds diezelfde sympathie blijven toedragen dan is het kleine Nederland sterk en de hechtheid van zijn troon verzekerd. Den 31 werd de verjaardag der Koningin te Mol- liorn gevierd met een feest van de schoolkinderen. Op de speelplaats der school met vlaggen en groen feeste- lijd getooidhadden allerlei kinderspelen om prijsjes plaats. Bovendien ontving elk kind een prijs, grooter of kleiner, al naar het trouw ter school was gegaan, terwijl het aan versnaperingen en lekkernijen natuurlijk evenmin ontbrak. Menig vaderlandslievend liedje werd gedurende het feest door de kleinen gezongen. moet men eindelijk ook wel menschelijk met hem om gaan. Mijn God! het behandelen als mensch kan zelfs iemand tot mensch maken, in wien Gods evenbeeld lang verdwenen was. Juist met deze ongelukkigen moet men het menschelijkst omgaan. Dat is hun redding, hun be houd en hun genot. Ik heb zulke goede en edele kom mandanten aangetroffen. Enkele vriendelijke woorden en de gevangenen werden zedelijk als herboren. Zij ver heugden zich als kinderen en begonnen als kinderen lief te hebben Ik moet op nog een eigenaardigheid wijzen. De gevangenen houden niet van een al te gemeenzame, al te goede behandeling der superieuren. De gevangene wil zijn meerdere achten maar hier is de laatste zelf een beletsel voor achting. De gevangene houdt er b.v. van dat zijn superieur orde en regel heeft, dat hij ei- behoorlijk uitziet, bij de persoon die boven hem staat, goed is aangeschreven dat hij ook streng, ernstig en recht vaardig is en zijn eigenwaarde toont. Zulk een superieur mogen de gevangenen gaarne lijden want hij bohoudt zijn eigenwaarde en beleedigt die niet, van daar is ook alles goed en schoon. Ge zijt daarvoor zeker met den knoet gestraft merkte Kobylin kalm op Hm ik heb met den knoet gehad, dat is waar, men heeft mij afgestraft. Alej, geef mij de schaar aan. Hoe is het, zouden we vandaag niet spelen Men heeft zich arm gedronken", merkte Wasja op. Als men zich niet arm gedronken had, zou een spelletje wel mogelijk zijn." «Als!" Yoor «als" betaalt men in Moskou honderd roebel", merkte Lutschka op. En hoeveel heeft men u in het geheel wei gegeven begon Kobylin weder. De verjaardag van H. M. de Koningin is ook in het kamp te Bergen met verschillende feestelijkheden gevierd. De Wageningsche gasverlichting-maatschappij keert 16 pet. dividend uit. Den 29 bracht de Commissaris der Koningin een bezoek aan de gemeenten Wlerlngerwaard en Hoog woud. De bouwboeren zien als overal ook te Wie- rlngerwaard met verlangen naar bestendig weer uit. Van den te veld staanden oogst is nog bijna niets gebor gen en dat nog wel op 1 September. 4e klassele lijst, 31 Aug. Eenige bestendige lezeressen van uwe courant hebben met ontsteltenis uit het nummer van 30 Aug. j.l. ver nomen dat twee personen veroordeeld zijn wegens het uitslaan van bleeden anders dan tusschen 's morgens 68 uur. Zij vragen u beleefdelijk iu uwe courant te willen mededeelen of art. 199 der algemoeue politiever ordening veranderd iswaar tochvoorzoover haar bekend, staat, dat het verboden is, anders dan tusschen 610 uur 's morgens kleeden enz. uit te kloppen. Of is soms aan eene verkeerde opgaaf of aan eene drukfout te denken Wij kunnen onze verontruste lezeressen gerust stellen. De politieverordening is niet veranderd. De onder het kantongerecht in ons vorig nummer vermelde uren waren onjuist. Tot 10 uur 's morgens is het kleedenkloppen toegestaan. Wij bieden nederig onze verontschuldiging aan als onwillens de oorzaak van eenige onrustige oogen- blikken bij onze dames-lezeressen. Red. In ons laatste zondagsnummer staat als hoogste prijs voor de ter markt alhier op vrijdag, den 28, ver handelde Raas f 30. Nader deelt men ons echter mede, dat er f 30,50 werd besteed. Voor de burgeravondschool met vierjarigen cursus alhier, hebben zich 54 jongelingen doen inschrij ven. Van de 28, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, zullen er zich 12 aan een examen moeten onderwerpen. De verjaardag der Koningin werd den 31 alhier herdacht door het uitsteken der vlaggen van de open bare en van tal van particuliere gebouwen benevens door eene muziekuitvoering in den Hout, door het Ste delijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, door de Buitensociteit aan hare leden aangeboden. in de maand Augustus 1891 een lap zwart katoen een ring met 4 sleutelseen gouden oorknopje met zwart steentjeeen sleuteleen zilveren oorknopje een wit koralen rozenkrans; een vin gerhoed een portemonnaie inh. 0,10; een koperen ket ting met belastingpenning een nickel-armbandeene dames-ceiuture een paardendek een hamereen mouw van een japon een zilveren penning een gouden me- daljon; een stalen rozenkraus; een bloedkoralen armband; een breikous een rood koralen armbandjeeen lederen hondenhalsband; een roodbont zakje; een portemonnaie inh. f 0,75 een bruin koralen rozenkranseen gouden irng; een zilveren vingerhoed; een bruine portemonnaie Beste vriendik heb vijfhonderd knoetslagen ge kregen. Maar wat ik nog zeggen wil, men had mij bijna dood geslagen", zei Lutschka, terwijl hij de gelegenheid waarnam en Kobylin weder links liggen liet. «Toen ik de vijfhonderd krijgen zouden, voerden zij mij in volle parade naar buiten. Ik had tot op het oogenblik nooit met den knoet kennis gemaakt. Een onoverzienbare menigte volks was toegestroomd de geheele stad was uitgeloopen, het heette dat men een roover, een moordenaar straffen zon. Achen hoe dom het volk was dat kan ik zelfs niet zeggen. Timoschka de beulkleedde mij uit hij legde mij neer en riep: «Opgepast ik sla toe!" Ik wachtte wat komen zou. Toen ik den eersten striem gevoeld hadwilde ik schreeuwen, wilde ik mijn mond openen, maar er kwam geen kik uit. Stem had ik niet meer. Toen hij mij den tweeden striem gaf, hoorde ik, gij rnoogt het gelooven of niet, reeds niet meer, of men «twee" telde. En toen ik mijn oogen weder opsloeg, hoorde ik hoe men den «zeventienden" telde. Zoo nam men mij viermaal van den houten bok op, ik rustte een half uur uitmen begoot mij met water. Ik zie allen met gebroken oogen aan, en ik denkHier zal ik sterven." Maar je bent niet gestorven?" vroeg Kobylin naïf. Lutschka zag hem met een verachtelijken lach aan allen begonnen te schateren. Wat 'n grappenmaker!" Het is in zijn bovenverdieping niet pluismerkte Lutschka op alsof hij er spijt van had, met zulk een mensch te hebben gesproken. Hij is anders verstandig genoeg," verzekerde Waffa Ofschoon Lutschka zes menschen vermoord had was in de gevangenis echter niemand bang voor hem, hoewel hij misschien vurig wenschte voor eeu afgrijslijk mensch door te gaan Wordt vervolgd. inh. 0,05 een rood koralen armbandjeeen ring met 5 sleutels en kurkentrekker; een portemonnaie inh. 0,22; een nickel-armband een granaten armband met gouden slotje; een sigarenkoker; een stuk van een gouden slotje. Alkmaar, De commissaris van politie, 1 Sept. 1891. F. C. G. J. FUNDTER. No. 10. DIIVSKAG 1 SEPTEMBER 1891. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig bij den aanvang der vergadering 10 leden na de beëediging 16 leden. Afwezig met kennisgeving de heer mr. A. P. de Lange wegens de behandeling eener strafzaak, waarbij zijne tegen woordigheid gevorderd wordt. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor: 1. overtegaan tot de beëediging der herkozen en nieuw gekozen raadsleden daar geene bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbesluit van 19 Augustus 1.1., waarbij tot de toelating dier heeren besloten was. Daartoe besloten zijnde, noodigt de Voorzitter den Secretaris uit, ge noemde heeren in de vergadering iu te leiden. Zoodra de heeren J. C. Vonk, mr. H. Boelmans ter Spill, C. Jans sen Cz., mr. J. P. Kraakman, C. J. Canters, en J. de Wit Dz. binnen gekomen zijn plaatsen zij zich voor den Voor zitter, en leggen achtereenvolgend de voorgeschreven eeden of beloften af, om na gelukwensching door den Voorzitter met het door de kiezers in hen gestelde ver trouwen, zitting te nemen. 2. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mede dat hij krachtens art. 68 der gemeentewet de ingediende begrooting van het burgerweeshuis voor 1892 roods verzonden heeft naar de vaste commissie van financien. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Dankbetuiging van J. van Beekum voor de hem verleende jaarlijksche toelage van 80. 5. Dankbetuiging van de zes oudste politio-agonten voor de hun verleende jaarlijksche toelage voor het ver lies van vroeger door hen genoten emolumenten. 6. Dankbetuiging van den heer J. Hoek te Oudorp voor de verhooging zijner jaarwedde als leeraar iu de wiskunde aan do burgeravondschool. Ns. 4, 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. tot en met 37. Verzoekschriften om benoemd te worden tot waagmeestervan N. van der Voort F. H. Ringers, P. Pronk Jr., J. Burkunk, G. Cloeck, K. Kuiper, W. Smit, J. D. Tesselaar, S. Bijleveld, S. Pos, P. Kuit, J. Pieters, J. van der Wal, H. de Veer, A. Balder Dz., M. Schenk, A. op den Kelder, P. van de Graaf, A. J. Pekelharing, J. G. de Jong, H L Muelink, A. van Heerden, J. Tesselaar, J. J. Siezen Jr., G. H. Arbous,' P. Bosman Az., J. van der Meulen, H. Engelsman, J. J. Boogh, J. J. Tesselaar en J. C Mulder. Ter lezing gelegd, om daarop bij de straks aan de orde komende benoeming zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te bebooren. 38. Brief ten geleide van do gemeente-begrooting voor 1892. Overgaande tot de trekking der sectiën, wordt be paald dat tot de eerste sectie zullen bebooren de hoeren Boelmans ter Spill, A. P. de Lange, Conijn, Goede en tot de tweede sectie do heeren Rentmeester, Vonk, Stoel, Koorn on J. de Lange CJz.tot do derde sectie de heeren Janssen, Preijer, de Sonnaville, Can ters en de Wit. Tot het geven van inlichtingen wordt mede bij trek king toegevoegd aan de eerste sectie de heer burgemees ter, aan de tweede de wethouder de heer H. J. Bruinvis, aan de derde de heer wethouder C. W. Bruinvis. 39. Verzoek van den heer .J. C. Witte, bierbrouwor, om vergunning tot demping der sloot langs zijn perceel weiland aan den Geestersingel, met rapport van burg. en weth., waarbij voorgesteld wordt de gevraagde vergunning te verleenen, mits de afscheiding van den openbaron weg geheel geschiede ten genoegen van burg. en woth.. daarbij gevolgd worde de aan te geven rooiing en hij alle kosten, op de demping vallende, betale. Aangenomen onder bijvoeging op voorstel van den heer Kraakman, behoudens rechten van derden, zul lende burg. en weth. met den heer Witte over den ei gendom dier sloot in overleg treden. De heer Stoel bleef op grond van art. 46 der gemeentewet buiten stemming. 40. Ontwerp-besluit in zake de cadettenschool. De bijzonderheden van dit besluit worden in hot volgende nomrner opgenomen. Doj Voorzitter zegtMijne heeren. Ik zou mij aan grooto ondankbaarheid schuldig maken, indien ik naliet openlijk hulde en dank te botuigen aan de heeren mr. J. P. Kraakman, deu wethouder C. W. Bruinvis en deu secretaris voor de vele moeite, die zij zich gegeven hebbon, om het aankoopen van den grond voor do Cadettenschool tot eene gewenschto oplossing te brengen, dat waarlijk geen gemakkelijke taak is geweest. Hij stelt voor, dit in de notulen op te nemen. Het besluit wordt met eene kleine wijziging vastge steld. 41. Rapport der speciale commissie die onderzocht heeft de gemeente-rekeuiug over 1890 met de bijlagen. Dat onderzoek gaf geene aanleiding tot aanmerkingen. Zij stelt voor, de ingediende rekening voorloopig onver anderd vast te stellen in ontvang op/283.951.99, in uitgaaf op 267.702821/a, met een batig slot van 16.249.16 '/2. Vastgesteld. De wethouders bleven buiten stemming. 42. Rapport der speciale commissiedie onderzocht heeft het ter oubewoonbaarverklaring voorgedragen per ceel aan de Zoutsteeg, behoorende aan C. Tonneman en bewoond door F. A. Voer. De commissie is met burg. en weth. van oordeel, dat dit perceel in den toestand, waarin het zich bij de door haar gedane opname bevond voor de gezondheid nadee- lig en gevaarlijk is. Aangenomen. De heer Kraakman doet uitkomendat dit huis onbewoonbaar verklaard wordt op grond dat door dat huis een verstopt en vervuild riool loopt, dat natuurlijk hoogst schadelijk voor de gezondheid is. Hij hoopt, dat burg. en weth. zullen voortgaan met te onderzoeken, of meer in dergelijken toestand verkeerende riolen gevonden worden en te trachten daarin verbetering te krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3