No. 107. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 0 SEPTEMBER. Dit nuin nier bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Officiéél Gedeelte. Paardenmarkt. Buit enland. Binnenland. Stierenkeurmg' te Hoorn. Algemeene Bewaarschool. Stadsberichten. ALKMAARSCHE COERAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer S3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met hot oog op de beperkte ruimte voor de paardeumarkt op den Dijk op Daandag 7 September 1891 ook gelegenheid zal bestaan tot het plaatsen van paarden op Torenburg en den Achterweg en dat aan de gemeente-reiniging opgedragen is, des middags te vijf uren, een aanvang te maken met het schoonmaken van de straten, waar de markt gehouden is, opdat de straten zoo mogelijk nog dien dag schoon gemaakt kunnen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 5 Sept. 1891. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELG1E. Den 30 is te Brussel door de brieven bestellers eene vergadering gehoudenwaarin van ge dachten gewisseld werd over hunne karige bezoldiging, in verband met hunnen langdurigen arbeid en ten slotte besloten werd eene vakvereeniging op te richten, ten einde dooT vereende krachten de stoffelijke belangen der vak- genooteu te beter te kunnen behartigen. Minister van den Peereboom heeft in dat feit aanleiding gevonden tot het schrijven van een brief aan de postdirecteuren waarin hij opmerkt, dat die bestellers gehandeld hebben in strijd met de bestaande voorschriften vooreerst door een bond op te richten, zonder voorafgaande goedkeuring hunner chefs, en in de tweede plaats door zich met de staatkunde in te laten. De bond is daarom ontbonden en wie gehoorzaamheid mochten weigerenzullen ont slagen worden. Den 3 heeft te Brussel ook een zwaar onweder met hevige regenbuien gewoed. FRANKRIJK. Den 1 des avonds is in de na bijheid van het station Macqueloy van den Noorder- Spoorweg een personentrein ontspoord, tengevolge waarvan 15 van de 40 reizigers min of meer ernstig verwond werden. Den 3 des namiddags tusschen 3 uur en half vier werd plotseling geheel Parijs in duisternis gehuld. In de huizen moest men overal gas aansteken. Een hevig on weder met zware regenbuien en windvlagen barstte spoe dig los. Dit onweder duurde een uur. Twee rioolwerkers, door bet water verrast, zijn verdronken. OOüTfiNRIJK-IEONGARIJE. De ontmoeting van den Keizer met den Keizer van Duitschland te Sehwarzenau was den 3 zeer hartelijk. De bevolking deed luide toejuichingen hooren. De Keizer van Duitschland was gekleed in oostenrijksche, die van Oostenrijk in duitsche uniform. c SFAINJK. Te Medina del Campo heeft tusschen twee spoortreinen eene botsing plaats gehadwaarbij volgens sommige berichten 7 personen gedood en 20 ge kwetst zijn volgens een ander bericht zijn er geen dooden. TFRK1JE. Do grootvizier Kiamil-pacha, die in den laatsten tijd beschuldigd werd van met Rusland in be trekking te hebben gestaan, is van zijne betrekking ont heven. Djevat-pachagouverneur van Kreta, is tot zijn opvolger benoemd. NEUIKUNIGDK STATEN. Te Chicago hebben twaalf honderd schrijnwerkers den arbeid gestaakt "ter wille van den achturigen werkdag van een minimum salaris ou van afschaffing van het arbeiden op stuk. Yan wege de vereeniging «het rundvee-stamboek Noord holland", waarvan de heer K. Tensen Pz., te Schellink hout, de voorzitter is, zal op vrijdag, 16 October, op de nieuwe veemarkt te Hoorn eene keuring plaats hebben van jonge stieren. De mededingende dieren moeten zui ver zwartbont haar hebben en van inlandsch ras zijn en behooren 's morgens 9ll2 uur ter plaatse der keuring te zijulater aankomende, kunnen zij worden ge weigerd. Zij mogen hot terrein vau beoordeeling niet verlaten vóór 's namiddags 1 uur of zooveel vroeger als door het bestuur wordt toegestaan. Alleen stieren van leden der vereeniging mogen aan deze keuringen worden onderworpen. Aangifte tot mededinging behoort schriftelijk te ge schieden vóór of op zaterdag 10 October e. k. bij den secretaris der vereeniging, den heer A. Kool, te Schel- linkhont, met opgave- van den tijd wanneer en de plaats waar de stier is geboren. De mededingende stieren moeten geboren zijn na 1 Pebr. 1891. Er znllen 5 prijzen beschikbaar gesteld worden, één van 15.één van 10.één van 5.en één van f 2.50 en een getuigschrift. Bij de geldprijzen znllen tevens getuigschriften worden gevoegd. Bovendien wordt nog 10.uitgeloofd voor den stier, waarvan het uitvoerigste afstammings-register van het, Rundvee- Stamboek Noord-Holland kan worden overgelegd. Geene prijzen worden toegekend voor stieren, die niet op zichzelven uitmunten en volkomen prijzenswaardig worden bevonden. De beoordeeling geschiedt door een commissie van drie personen, door het bestuur daartoe te benoemen. Voor eiken aangegeven stier is bij de aangifte een in- leggeld verschuldigd van ƒ1.die bij inzending wordt terugbetaald en bij uet-inzending aan de kas vervalt. Vrije toegang tot het terrein wordt verleend na afloop der keuring, wanneer tevens zal plaats hebben de uit reiking der prijzen, ook van die, behaald bij de keu ring van éénjarige runderen, op 29 April 1891. Bij kon. besluit van den 17 Aug., opgenomen in de Staatscourant van den 3, is, met wijziging van een be sluit van Ged. Staten van Overijsel van 9 April' jl„ het bedrag der Rijksbedrage over 1890 aan de lagere school voor jongens aan de Pranbstraat en Blijmarkt te Zwolle, van het r. k. kerkbestuur der twee parochiën aldaar vastgesteld op f 2224.98^2 en niet op 1899.99)-, zooals door Ged. Staten was bepaald, o. a. op grond dat eene verdeeling der leerlingen in twee afdeelingen naar gelang al of niet schoolgeld door ben betaald wordt, welke afdeelingen in afzonderlijke lokalen elk met een eigen ingang geplaatst zijn ieder een volledig klassen- stelsel en in den regel ieder hare eigen onderwijzers hebben, gelijk die verdeeling in de school, welke het hier geldtbestaataan de door het schoolbestuur vooropge stelde éénheid dier school geen afbreuk kan doen en op de naar die boedanigheid te berekenen bedrag der Rijks bijdrage, waarop zij aanspraak kan makengeen invloed kan oefenen. Ter voorbereiding eener herziening der kieswet heeft de regeering, door tusschenkomst van Ged. Staten der provinciën van de gemeentebesturen en van de be sturen der instellingen van weldadigheid, opgaven gevraagd van het getal mannelijke personen Nederlanders niet beneden 23 jarendie in 1890 onderstand hebben ge noten van een gemeentebestuur of van eene instelling van weldadigheid alsmede van het getal der daaronder begrepen a. hoofden van huisgezinnen 5. alleen loopende personen. Den 3 heeft in een groot deel van Nederland een zwaar onweder gewoeddat groote schade en rampen veroorzaakte. Te Borkuloo brandde de door den bliksem getroffen boerenwoning De Klappe af: te Nijmegen vielen van 8 tot 11 uren des avonds groote stukken ijs, die be langrijke schade aan de gewassen veroorzaakten, terwijl in de benedenstad de straten in stroomend water veranderd werden en het water over de trottoirs in vele huizen binnendrongte Deventer vielen hagelsteenen ter grootte van een stuiterbij de tuinders en bloemisten werden al de ramen der broeikassten vernieldhonderden vogels zijn gedood onder één boom werden er 445 gevonden te Arnhem waren de kelders en alle laag gelegen straten spoedig geheel overstroomd, doordat de riolen het water niet verzwelgen konden en hier en daar verstopt ge raakten te Terwolde en te Hoogeveen brandde eene boerenplaats af. üe teelt der Heemster-augurken kan dit jaar als 'geheel mislukt beschouwd worden. Te Oudkarspel werd tot wothouder herkozen de heer A. Halffte Aoordseharwoude de heer D. de Geus Dz. Tot wethouder der gemeente Graft is herbenoemd de heer H. Schoohuijs té Oostgraftdijk. Aan mej. A. C. Uilkens is, op haar verzoek, door den raad der gemeente Graft tegen 1 October e. k. een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. lagere school te Oostgraftdijk. De collecte voor de dragers van het Metalen Kruis heeft in Hgiuondbinnen opgebracht 11.50 en te Esmond aaa Zee f 5,60. Den 10 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. Vetter te Hoogwoud zijn werkkring begon bij de administratiën der gemeente en banne aldaar. Daarvan was hij 40 jaren secretaris bij genoemde besturen en twee en veertig jaren gemeente-ontvanger. De centrale liberale kiesvereeniging te Hoorn heeft den heer P. B. J. Ferflid van Ged. Staten van Noordholland, te Haarlem, candidaat gesteld voor lid dei- Tweede Kamer met 200 stemmen op den heer mr. M. W. F. Treub waren 58 stemmen uitgebracht. De kiesvereeniging Amsterdam heeeft den 3 den heer jhr. H. Tindal candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam met 30 stemmen tegen 26 op mr. W. Heineken de anti-revol. kiesvereeniging Nederland en Orauje den heer mr. Th. Heemskerk. Bij kon. besluit van den 1 is de minister van financiën gemachtigd, om gedurende den tijd, waarin de stand van 's Rijks schatkist dit noodig maakt schat kistpromessen uit te geven tot een bedrag van 3,500.000. Aan den heer W. Kooiman, te Zuidscharwoude, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als onderwij zer aan de openbare school aldaar. In zijne plaats wordt alsnu een onderwijzer met hoofdakte gevraagd. Op den verjaardag der Koningin gaf het kinder zangkoor te Warmeuhuizen in de kolfbaan van den heer C. de Geus eenige twee en driestemmige liederen ten gehoore, na afloop waarvan er bij het publiek in de zaal genoegzame opgewektheid bleek te bestaan om on der het zingen van volksliederen enz. nog een paar uren zeer gezellig en genoegelijk te zameu te zijn. Ouders die hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen geplaatst te zien vervoegen zich voorzien van de inëntings- en geboortebewijzen, in het lokaal aan de Doelenstraat, op Dinsdag, 8 Sept. f891, des avonds ten half acht ure. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag O Septemberwegens het ongunstige we der, in plaats van 61/Lt uur, des namiddags 2 uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «Manoeuvre-Marsch" v. Ch. de Bont; 2. Ouverture zur Oper »Die Weiber von Weinsberg" v. C. E. Conrad; 3a. «Adagio de la sonate pathétique v. L. v. Beet hoven 35. «Friquet, Friquette", polca de concert pour deus cornets a pistons v. H. Maeck 4. Grande fantaisie op motieven uit de opera «Romeo et Juliette" v. Ch. Gounod; 5. Jubilé-marsch," uitgevoerd op het concours te Eindhoven afdeeling «lecture a vue (op verzoek) v. G. J. G. v. Aken; 6. «Ouverture d' une fête vénetiénne" v. J. Patrie 7. «Les fenilles du matin" (Morgenblatter), Walzer v. Joh. Strauss 8. «Musikalische Erinnerungen," potpourri v. E. Curth 9.' Die Kaiser Wilhelm's Jagd," Tongemalde v. A. Kontsky. -- Op eene vergadering van de afdeeling Alkmaar van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plant kunde werd indertijd o. a. de heer A. Boersen, aan den Omval, alhier, bekroond voor eene inzending van aardappe len, zijnde de opbrengst van eeu paar, hem van wege be doelde vereeniging verstrekte Odin-aardappelem De ervaring van dezen bouwer is. evenals die van vele anderen, dat deze aardappel zoo goed als niet aan ziekte onderhevig is, uitmunt door groote vrucht en van zeer goede, melige hoedanigheid is. Genoemde heer heeft bij den heer W. Baas, aan de Groenmarkt, te dezer stede, dezen aardappel mede ter bezichtiging gesteld. De afdeeling Alkmaar van den IVederlandschen ScUutterij-Iiaderbond hield den 3 een huishondelijken schietwedstrijd te Bergen, om prijzen, hun door het hoofdbe stuur van den boud verstrekt. De lepr., eone zilveren bonds- medalje, werd met 94 punten gewonnen door den sergeant H. Essen, de 2e prijs, eene zilveren dito, met 92 p., door den korporaal G. S. Groenewoud de 3e prijs eeu bronzen dito met 90 p.,.door den sergeant F. Rike, de 4e prijs, een kunstvoorwerp met 88 p., door den korporaal P. J. v. d. Kamp. Aan dezen wedstrijd werd ook door dona teurs van den bond deelgenomen. De sierlijke medaljes werden geleverd door den heer J. W. Stam, te Arnhem. Voor den artillerie-cursus te Delft heeft met goed gevolg examen afgelegd o. a. de heer P. A. van Leeuwen. Ds. H. M. van Nes te Woudenberg heeft bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier. - Van 29 Aug. tot en met 4 Sept. zijn aan de bad en zweminrichting genomen 108 baden waarvan 38 door dames en 13 door ouvermogenden. Reeds de thans loopende zomerdienstregeling op de spoorwegen bracht ous eene belangrijke uitbreiding in de verbinding met Amsterdam en vooral de trein die hier te 8.25 's morgens van hier vertrekt is voor vele reizigers eene welkome aanwinst. Thans zal men met den aanstaanden winterdienst nog verder gaan en het aantal treinen naar Amsterdam op 9 brengen n. 1.1 v. Alkm. 7.03, 8.25, 10.21, 1.20, 2.22, 4.35, 5.58,8.55,10.26 te Amst. 8.15,9.28,11.38 '2.17,3.32, 5.42, 7.--. 10.06,1Ij3Ëf terwijl dat van Amsterdam tot 8 zal worden vermeer derd t. w. v. Amst. 6.30, 10.05, 12.10, 1.45, 3.04, 5.20, 8.30, 9.55 te Alkm Tm~ 11.15, 1.08, 2.58, 4.05, 6.31, 9 32, 11.01. Er komen dus treinen bij naar Amsterdam te 1.20 en te 5.58, die successievelijk daar te 2.17 en te 7 uur aankomen; terwijl van Amsterdam te 12,10 nog een trein naar hier zal vertrekken, die 1.08 Alkmaar bereikt. Met de stoombootdiensten Alkmaar-Packet, die tweemalen daags en van Gebr. Zur Miihlen die eenmaal daags- gelegenheid aanbieden tot vertrek naar de hoofdstad mag Alkmaar zich met den aanstaanden winterdieust verheugen ten minste wat het aantal gelegenheden betreft op uitnemende wijze met Amsterdam ver bonden te zijn. De voorbereidingen voor de tentoonstelling zijn in vollen gang. Met den dag vermeerdert het aantal werktuigen o. a., dat op het terrein wordt opgosteld. Met de versiering van het hoofdgebouw achter op het

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1