Landbouw-Tentoonstelling. De afloop der den 7, 8 en 9 gehouden toelatfngs- en herexamen» is geweest dat tot de Ryks hoogere burgerschool alhier zijn toegelaten tot de eerste klasseA. A. Boonacker, Johanna Brasser, H H. Hof meester, Rebecca L. KalkoeneC. F. Koetsveld, J. W. S. G. Martens, Trijntje van de Pol, G. E. Sepp, H. J. ToepoelW. Vis en A. Vonk3 candidaten voor deze klasse werden afgewezen; tot de tweede klasse: W. Beekhuis, J. J. de Groot, A. S. Hen nes H. D. Lohman en J. Marie Waalewijn 2 can didaten werden voor de tweede klasse afgewezen doch konden voor de eerste klasse worden toegelaten drie leerlingen werden wegens onvoldoend herexamen af gewezen tot de derde klasse Marie P.C.J. Aghina J. A. C. Bender, L. M. van den Berg, G. Eecen E. G. van der HorstDina de Jongh, R. KraakmanHen- drika J. Lugten P. C. Mensonides en H. A. Schaaps vier candidaten werden voor de derde klasse afgewezen, doch konden tot de tweede worden toegelatentot de vierde klasse P. A. van der Hoeven, M. H. Kluitman en W. de Vrieseen leerling kon voor de vakken waarin hij herexamen aflegde niet worden bevorderd tot de vijfde klasse: B. Th. Paets en O. W. J. Strumphler. Op 10 September i3 de nieuwe cursus op de H. B. School begonnen met 90 leerlingen, waaronder 18 meisjesover de verschillende klassen verdeeld als volgtI 28, II 25, III 20, IV 11, V 6. Onder de gunstigste voortoekenen werd donderdag, den 10, te twaalf uur de tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van landbouw geopend eindeljjk komt prachtig weder den langen regentijd vervan gen. De geheele stad is met vlaggen getooidschier ieder ingezetene gaf aan de uitnoodiging van burgemees ter en wethouders gehoorom door het uitsteken der vlaggen gedurende de zes tentoonstellingsdagen te getuigen van de belangstelling in deze grootsche verzameling van hetgeen de land-en tuinbouw voor uitstekends kan voort brengen. Door de kaasdragers werd ingenomenheid be toond met dit landbonwfeest door eene nette sparren versiering langs de luifel van het waaggebouwver scheidene ingezetenen gaven desgelijks aan hunne per- ceelen op dezelfde wijze een feestelijk uiterlijk. De voorzitter van de genoemde maatschappij, de heer H. F. Bultman, heette in welgekozen woorden de genoo- digden en leden welkom bij dezen landbouwwedstrijd en dankte inzonderheid het gemeentebestuur van Alkmaar en Alkmaars ingezetenen voor de belangstellende wijze, waarop men der maatschappij was tegemoet gekomen in zijne rede verder niet verzuimende een woord van weemoedige hulde te wijden aan de nagedachtenis van wijlen den onvergetelijken voorzitter der maatschappij den heer mr. D. Visser van Hazerswoude. De burgemeester dezer gemeente, de heer A. Maclaine Pont, sprak daarop zijne erkentelijkheid uit voor de vlei ende woorden door den voorzitter gesproken en gaf de verwachting te kennen dat deze zoo loonende arbeid der maatschappij strekken mocht tot meerderen bloei van den landbouw, tot sterker krachtsinspanning van den landman. De voorzitter der afdeeling Alkmaar der maat schappij tegelijkertijd de voorzitter der feestcommissie, de heer mr. A. P. de Lange deed ten slotte evenzeer uitkomen hoezeer men dit bezoek aan Alkmaar op prijs stelde, bracht daarbij een woord van welverdiende hulde aan den secretaris der maatschappij, den heer P. F. L. Waldeck, den krachtigen steun van het hoofdbestuur en eindigde met den wensch, dat èn het hoofdbestuur èn de te verwachten talrijke bezoekers der tentoonstelling van deze dagen eene aangename herinnering zouden medenemen. Zeer zeker verdient deze tentoonstellingdat er van haar met lof wordt gesproken. De catalogus toch wijst aan 272 inzendingen van akkerbouw, 285 van tuinbouw, 14 van houtteelt85 van bloemkweekerij, 28 van boter, 169 van kaas, 114, waaronder zeer uitgebreide inzen dingen van werktuigen, kuiperswerk melkgereedschap, verpakking voor botervervoer, zadelmakerswerk, rijtuigen en hoefijzers, en een aantal andere van verschillenden aard, tot een gezamenlijk aantal van 1086 nummers. Van het vee dat vrijdag eerst verwacht wordt, wordt bovendien een afzonderlijke catalogus uitgegeven. Eenewandeling over het terrein is in ieder opzicht loonend. Van de groote uitgestrektheid gronds is voortreffelijk partij getrokken. Even voorbij het punt waar de rij huizen aan den Doodenweg ophoudtverrijst eene groote poort, die toegang geeft tot het terrein en met hare eigenaardige en aan trekkelijke constructie een allergunstigste aanbeveling is voor de inzendster, de firma W. F. van Vliet, van 's Gravenhage. Dadelijk links afslaande verheffen zich twee lange overdekte loodsenwaarin en waarvoor in ruime verscheidenheid landbouwwerktuigen zijn uitgestald. Het is het eerst de firma Corn. Koning Jr., die de aan dacht trekt o. a. door eene kolossale stoom-dorsch- en graanzuiveringmachine, waaraan concurrentie wordt aan gedaan door eene zelfde machineingezonden door de firma Landré en Glinderman die meer naar rechts op het terrein hare inzending heeft geplaatst. Naast de eerstgenoemde firma volgt eene belangwek kende verzameling werktuigen van de firma wed. C. J. Massee en Zoon, te Goes, waarop onmiddelijk volgt de meest uitgebreide van alle inzendingen op dit gebied, die van onzen stadgenoot, den heer J. C. Ohmstede, tevens daaraan verbindende eene uitstalling van de zuivelberei- dingstoffen van de firma dr. Graeff en Co., alhier, waar van de heer V. S. Ohmstede JCz., hoofdagent van Noord holland is. Aan het einde is de op landbouwgebied be kende firma Boeke en Hnidecoper van Groningen ver tegenwoordigd. Doorwandelende stuit men op een ruimaardig ge bouwtje waarin op kosten van mevrouw V isser van Hazerswoude en jhr. van Merlen de gelegenheid wordt geopend, om kennis te maken met de nieuwste werk tuigen in werking, door stoom gedrevenop het gebied van boter- en kaasbereiding voor welker goede rangschikking de firma Jan Hamer en Co. heeft zorg gedragen. Een aardig boerinnetje in noordhollandsche kleederdrachtheeft het toezicht in dit in allen doele bezienswaardige gebouw. Den kring verder vervolgende, langs de nog ledige hengstenstallen en rundveehokkenkomt men aan het hoofdgebouw waar de openingsplechtigheid plaats had en dat eigenlijk de keur bevat van hetgeen de land en tuinbouw voortbrengt. Boter, kaas, graan, tuinbouw- voortbrengselen in den ruimsten zin, planten, bloemstuk ken, bouquetten enz. maken het tot een der aantrekke lijkste plaatsen der tentoonstelling. Weder stuit men op zijne wandeling op ledige hokken voor het wolveevarkens en pluimveeterwijl spoedig daarop volgt eene plaats, waar ongetwijfeld velen gedu rende deze dagen zullen vertoeven n.l. het buffet van de heeren de Vries en Pijper, die door een net uiterlijk gezorgd hebben het den bezoekers gezellig te maken. Om nu van daar weder aan den ingang terug te komen, gaat men aan de linkerhand langs een gebouw, dat een schat van bezienswaardige voorwerpen bevat, op het ge bied van zadelwerk hoefbeslag veevoeder enz., terwijl aan de rechterhand zich eene lange rij rijtuigen uit strekt die een nauwkeurige opname overwaard zijn. Bij het zadelwerk zijn ónze stadgenootende heeren A. Lind en G. C. Schouten flink vertegenwoordigd. Bij do rijtuigen maken de heeren S. J. Jonker, J. Asjes Ez., alhier, mèt J. Met, van Heerhugowaard, een kranig figuur. Nog sluit aan de loods van het zadelwerk enz. aan een reeks inzendingen van landbouwwerktuigen, die aan de andere zijde geen plaats konden vinden. Daar zien wij vertegenwoordigd uit deze gemeente de firma's gebrs. van Vuure, R van Ree en Co., J. C. Levert, A. Vlaar en H. B. StikvoortK. Bakker Dzmet een paar kaaspersen, W. Heman, van Nieuwe Niedorp, met eenige bietensnijders. Zoo volgden wij den wijden omtrek van het terrein, aan welks hoeken keurige tentjes staan van de sigaren handelaars P. de Frenne P. Houtkooper en H. Krijns en binnen welks kring de muziektent verrijst, waarom heen een aantal sierlijke bloemperken zijn aangelegd, o. a. ook van den heer J. Balvers, te dezer stede. Wij volstaan ditmaal met dit vluchtig overzicht. On derstaand volgen de reeds bekende bekroningenvoor zoover deze provincie betreft Afdeeling C. Akkerbouw. Witte Zeeuwsche Wintertarwe, geteeld op klei- of za velgronden le prijs O. Schaap Winkel2e C. Waiboer Rzn., Anna Paulowna. Als boven geteeld op zwarte grondenle prijs A. Sleutel, Wieringerwaard. Witte Engelsche tarwe geteeld op klei- of zavel grondenle prijs C. Kooïjman2e J. Bakker Jzn., Wijdenes. Als boven, geteeld op zwarte gronden le prijs Herm. F. Bultman, Haarlemmermeer. Roode Zomertarwele prijs J. Kool, Wijdenes; 2e K. MantelHem. Winterrogge2e pr. J. Groot, Anna Paulowna. Wintergerst: le prijs C. Kooyman, Wijdenes; 2e K. Mantel, Hem. Zomergerstle prijs T. Gorter Tz., Hem. Chevalier-gerstO. Schaap, Winkel2e D. K. Geer- ligs Anna Paulowna. Korte haver, geteeld op klei- of zavelgronden le prijs J. Breebaart Kz., Winkel. Lange Haver, get. als boven le prijs A. Langereis, Beemster; 2e J. Breebaart Kz Winkel. Deensche of Probsteier haver, get. als boven le prijs J. Breebaart Kz.. Winkel; 2e A. Sleutel, Wieringerwaard. Haver (hiervoren niet gevraagd): le prijs J. Breebaart Kz., Winkel2e mr. G, J. Suermondt, Sloterdijk. Groote groene of blauwe erwten. Schokkers"te prijs A. Langereis, Beemster. Als boven »Kroonerwten" le prijs dezelfde. Kleine groene of blauwe erwten le J. Breebaart Kz., Winkel. Wijker vale erwten le prijs J. Breebaart Kz., Winkel, 2e Chr. Swart Mzn., Nieuwe Niedorp. Grauwe erwten le prijs J. Breebaart Kz., Winkel 2e A. Langereis Beemster. Capucijndersle prijs C. Kooyman, Wijdenes; 2e A. LangereisBeemster. Paardeboonenle prijs J. Breebaart Kzn., Winkel; 2e A. Langereis Beemster. Karweizaadle prijs T. Gorter Tzn., Hem 2e J. Breebaart Kz., Winkel. Kanariezaad: le prijs O. Schaap; 2e J. Breebaart Kz., Winkel. Bruin mosterdzaad le prijs A. Langereis Beemster; 2e P. MantelHaarlemmermeer. Wit mosterdzaad le prijs S. KlopperEnkhuizen 2e J. Groot Anna Paulowna. Blauw maanzaad le prijs C. Mantel Lzn., Wijdenes 2e K. MantelHem. Winterkoolzaadle prijs D. Rezelman Anna Pau lowna 2e G. H. Geerligs Anna Paulowna. Lijnzaadle prijs A. de Zeeuw Haarlemmermeer. Blauw vlas le prijs A. de ZeeuwHaarlemmermeer. Blank vlasle prijs A. de Zeeuw Haarlemmermeer. Aardappelen le prijs M. KranenburgEnkhuizen2e W. C. Visser Nieuwe Niedorp. Zeeuwsche Uien le prijs A. Langereis, Jr., Beemster; 2e J. Breebaart Kzn., Winkel. Zwijndrechtsche Dienle prijs K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel2e A. Langereis, Beemster. Mangelwortelen, geteeld op kleigrond: le prijs K. Schoen, Houtrakpolder2e H. Doets Beemster. Mangelwortelen get. op zand of zwarten grond 2e prijs W. J. de Jongh Haarlemmermeer. Akkerbouwgewassenle prijs J. Breebaart Kzn., Winkel. Afdeeling D. Tuinbouw. Appelen en Peren :jle prijs P. F. L. Waldeck, Loos duinen 2e prijs A. Langereis, Beemster; 3e K. Tensen Pzn., Schellinkhout. Tafelappelenle prijs P. F. L. Waldeck2e prijs A. Langereis, Beemster. Tafelperen le prijs P. F. L. Waldeck 2 prijs W. Kooiman Dzn., Bovenkarspel 3e K. Kooiman Dzn., idem. Stoofappelen le prijs K. Tensen Pz., Schellinkhout; 2e A. Langereis, Beemster. Stoofperen le prijs K. Kooiman Dzn., Bovenkarpsel Eervolle vermelding K. Tensen Pzn., Schellinkbout. Grootste appelen le prijs A. Langereis, Beemster. Perziken 2e prijs A. Langereis Jr., Beemster. Groenten, le prijs K. C. Visser, Hoorn. Dorperwten: 2e prijs K. C. Visser, Hoorn, 3e A. van Kleef Jr., Alkmaar. Salade (kroppen): le prijs K. C. Visser, Hoorn. Snij- en slaboonen le prijs K. C. Visser, Hoorn. Bloemkool: le prijs K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel; 2e J. Dekker, Koedijk. Roode koolle prijs K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel 2e W. Kooiman Dzn., idem. Utrechtsche roode kool, le prijs K. Kooiman Dzn., 2e J. Dekker, Koedijk. Witte koolle prijs K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel, 2e W. Kooiman Dzn., idem. Gele savoije koolle prijs K. Kooiman Dz., Boven karspel 2e W. Kooiman Dzn., idem. Augurken le prijs A. Langereis Jr., Beemster. Collectieve inzending van tuinbouwvoortbrengselen. 2e prijs J. D. Börneman, Zaandijk: 3e W. Kooiman Dz., Bovenkarspel; eervolle vermelding A. Boersen, Omval. Afdeeling F. Bloemkweekerij Planten le Prijs J. Balvers, Alkmaar; 2e J. M. Visser, Alkmaar. Bloeiende planten2e Prijs J. Balvers, Alkmaar. Palmen le prijs J. Balvers, Alkmaar. Knolbegonia's (dubbelbloemige): le en 2e prijs J. Bal vers, Alkmaar. Knolbegonia's (enkelbloemige): 3e prijsJ. M. Visser, Alkmaar. Dubbelbloemige Pelargonium Zonalele prijs D. Visser, Hoorn. Enkelbloemige ditole prijs D. Visser, Hoorn3e J. Balvers, Alkmaar. Coleussen 2e prijs J. BalversAlkmaar. Astersle prijs J. Haakman, Alkmaar. Gloxina's le prijs J. Balvers, Alkmaar; 2e J. M. Visser, Alkmaar. Afdeeling G. Zuivelbereiding. Noordhollandsche boter: le prijs A. Eriks Kz., Petten; i 3e mevr. M. v. ReenenVölter, Alkmaar. Edammer kleine kaas, gem. in Mei of Juni 1891 2e prijs P. Kwantes Assendelft; 3e M. Stolp, Assendelft. Edammer kleine kaasgem. na 1 Aug. 1891, le prijs j E. Rijkes, Wieringerwaard; 2e A. Eriks Kzn., Petten; 3e P. Clay, Wognum. Edammer middelbare kaas, gem. in 1891, 2e prijs A. Eriks, Petten, 3e A. Nottelman, Petten. Commissiekaas gem. in 1891le prijs, A. Eriks Kz., Petten 3e O. Mosk, Schagerbrug. Komijnde Edammer kleine kaas, gem. in Mei of Juni 1891 le prijs K. Tensen Kzn., Schellinkhout; 2e J. Peere boom Kzn., Wijdenes; 3e Joh. Hejjdenrijk, Berkhout. Machinaal bereide kaas3e prijs Vereeniging tot be reiding van kaas, Nieuwe Niedorp. Kaassoorten, hiervoren niet gedoemd: le prijs E. Rij kes, Wieringerwaard; 2e P. Fransen, Osdorp. Afdeeling H. Werktuigen en Gereedschappen. Stoomdorschwerktuigen Toegekend 2 eerste en eere- prijzen aan de heeren Landré en Glinderman te Amster dam en Corn. Koning Jr., te Amsterdam. Dorschwerktuigen le prijs Landré en Glinderman Amsterdam. 2e J. C. Ohmstede, Alkmaar. Wanmolens le prijs Boeke Huidekoper, Groningen, bij loting tegen J. C. Ohmstede, Alkmaar, zelfde model. Graanzuiveringswerktuigen »Trieurs"2e prijs Corn. Koning Jr., Amsterdam. Werktuigen akkerbouw2e prijs J. Peignat en Co., Amsterdam. Werktuigen hooibouw le prijs J. C. Ohmstede, Alk maar 2e J. Peignat Co., Amsterdam. Werktuigen voor stalvoedering2e prijs J. C. Ohm stedeAlkmaar en Corn. Koning Jr., Amsterdam; eerv. vermelding W. HemanNieuwe Niedorp. Handgereedschap voor land- en tuinbouw: le prijs G. J. Heenk Haarlem2e. J. C. Ohmstede Alkmaar. Roomafscheiders le prijs (gouden medaille) Landré GlindermanAmsterdam2e (zilveren medaille) Jan Hamer k Co., Amsterdam. Dito voor handkrachteerv, vermelding J. C. Ohm stede Alkmaar. Kuiperswerkle prijs J. C. LevertAlkmaar2e A. Vlaarvoorheen StikvoortAlkmaareerv. vermel ding H. B. StikvoortAlkmaar. Melkgereedschaple prijs J. C. OhmstedeAlkmaar. Zadelmakerswerk le prijs W. van Amstel Wzn., Haar lem eerv. vermelding G. J. Koning, Hoorn en A. Lind, Alkmaar. Tweewielige rijtuigenle prijs J. Met, Heer Hugo- waard2e pr. J. Asjes Ezn., Alkmaar. Vierwielige rijtuigen le prijs J. Asjes Ezn., Alkmaar; 2e S. J. Jonker, Alkmaar. Hoefijzers le prijs D. Schekkerman, Venhuizen3e H. KruijtPurmer. Afdeeling K. niet gevraagd bij het programma. Aan de volgende personen werden eervolle ver meldingen toegekend J. Balvers, Alkmaar, J. Bree baart Kz., Winkel, Wed. J. Leupen Zoon Haarlem mej. LangereisBruin Beemster, A. Boersen, Alkmaar, D. H. Blok, Haarlem P. H. A. E. Otterbein, A. Vogt, Corn. Koning Jr. en J. Hamer en Co., Amsterdam, J. Bak ker, Schermeer J. C. Ohmstede en K. Bakker Dzn., Alkmaar, Gebr. Dijt, Texel, W. F. Stoel J. P. Mircke en R. v. Ree, Alkmaar, C. Holleman Halfweg, J. Cos, Houtrijk en Polanen, J. Asjes Ezn., AlkmaarKriebel en Zn., Amsterdam, Gobr. van Vuure, Alkmaar, Erven Loosjes, Haarlem. Aan den wlelerwedstijd viel eene drukke deelne ming te beurt. Voor den hoogen tweewieler had den zich 13 deelnemers aangemeld van wie de prijzen verwierven J. J. Ott. Bultman, Haarlemmermeerle A. Eijsink, Amersfoort, 2e en J. Stroethoff, Amsterdam, 3e. Voor den veillgheidswieler waren 20 deelnemers. Het was J. D. Houtman, Haarlem, die den len, H.W. Bree- meijer, Amsterdam, die den 2en en H. E. Menlman, Am sterdam die den 3en prijs verwierf. De ter afwisseling gehouden wedstrijd op houten en ijzeren rijwielenzon der gutta-percha banden, had 5 deelnemers. S. Schouten won den len, C. A. Grootegoed den 2en.en G. Smit den 3en prijs. Allen waren zij uit deze gemeente. Voor den tweepersoons driewieler hadden zich 5 paren aan gegeven. Den len prijs wonnen J. J. Ott. Bultman met J. D. Houtman van Haarlemmermeer en Haarlem, den 2en H. W. Breemeijer en H. E. Menlmanbeiden van Amsterdam. Het slotnummer, »het langzaam rijden op éénpersoons tweewielers van alle types" ondervond mede veel belang stelling. 14 Deelnemers waren ingeschreven. Den len prjjs verkreeg W. H. Scholtz Jr. Amsterdam den- 2en C. M. Frijlinck, van Amersfoort. Wij komen nader op dezen wedstrijd terug.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2