LANDBOUWTENTOONSTELLING, 10-15 September. Landbouwbelangen. Programma der Tentoonstelling. Programma der feestelijkheden. VUURWERK. ang. 1891. 13 SEPTEMBER. No. 110. Drie en Negentigste Jaarg ZONDAG} EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen COURANT. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IS- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Telefoonnummer 33 Kondag 13 §eptember. Tentoonstelling van hengstenstierenmelkgevende koeien pluimgedierte, voortbrengselen en werktuigen 12 ure. Postduivenvluchten des namiddags ten 1 ure. Maandag 11 September. Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen ten 10 ure. Algemeene vergadering der Maatschappij 12 ure precies, in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente te Alkmaar. Gemeenschappelijke maaltijd van de leden der Maatschappij in het hotel «de Toelast", des namiddags ten 5j ure. Dinsdag 13 September. Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen ten 10 ure. Woensdag 1© September. Afgifte der ingezonden voorwerpen van 911 ure. Donderdag 1? September. Openbare trekking der loterij op het raadhuis ten 10J ure. ten ten Katerdag 13 September. Te .ACHT ure 's avonds concert op het Waagplein, door het corps van den heer MANN. Kondag 13 September. GROOTS UITVOERIAG DOOR VËRSCHlIiLEXDE GVM\ASTIER-VEREEVIOIAGEV UIT HOORUHOLLAXD. 's Morgens 10 en 11 ure aankomst der gymnasten 12 uur, ontvangst door de feestcommissie in het lokaal «Harmonie"; 121 uur, repetitie der staafoefeningen op het Doelenveld; 1| uur, optocht der gym nasten met hunne banieren en voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps naar het terrein der uitvoering (Harddraverslaan.) 2 Uur. Gymnastiekuitvoering, onder leiding van den heer A. van Dijk, leeraar in de gymnastiek te Beeaister. A. staafoefeningen B. toesteloefeningen C. vereenigingstürnen. 4) Uur. Terugtocht naar het Doelenveld. Tijdens de uitvoering zal de Stedelijke Kapelouder leiding van den heer J. M. Otto, zich doen hooren. Des avonds 8 uiy in het lokaal «Harmonie", gezellige bijeenkomst. Marmergroepen en tableau door de «Alkmaarsche Turnclub." 10J Uur. Bal en verlichting van het Doelenveld. Maandag 14 September. Te 1 uur. HARDDRAVERIJin de Harddraverslaan, om prijzen van f 100 en f 50, aangeboden door de Vereeniging «Burgerkring", door paarden, die nimmer een prijs of premie gewonnen hebben van f 100 of daarboven, aangespannen voor tweewielige rijtuigen. De paarden moeten ten 11 uur aan den stal zijn van den heer IJ. Oldenburg, in «de Vergulde Valk." Het inleggeld bedraagt per paard 1,De loting en keuring heeft te 12 uur plaats, Aangifte moet geschieden vóór of op Zondag, 13 September 1891, bij den Secretaris van de Alkmaarsche Harddraverij-Vereeniging, den heer P. H. M. IBINK MELENBRINK. Toegang per persoon tot de baan f 0,25 tot baan en tribune f 0,50. Van 812 uur 's avonds concert, door het Stedelijk Muziekcorps, op de Steenenbrug, tegenover de Langestraat, met VERUICHTIAG van de Mient en omgeving. Dinsdag 13 September. Te 1 uur, gewone jaarlijksche HARDDRAVERIJ, van wege de Alkmaarsche Harddraverij- Vereeniging, in de Harddraverslaan, door paarden van zessen kluar, aangespannen voor tweewielige rijtuigen of onder den man, naar keuze van den berijder, om prijzen van f 250, f 100 en f 50. De paarden moeten ten 11 uur aanwezig zijn aan het café «Tivoli" aan den Helderscnen weg, voor keu ring en loting. De inleg bedraagt f 2,50 per paard. Aangifte moet geschieden vóór of op Maandag 14 Sep tember bij den Secretaris der Vereeniging voornoemd, den heer P. H. M. IBINK MELENBRINK. muziek der Dienstdoende Schutterij, onder directie van Toegang f 1 voor heeren, f 0,50 voor dames. Beide harddraverijen worden opgeluisterd door de den Luitenant-Kapelmeester, den heer J. M. OTTO. Te 9 uur, 's avonds, VUURWERK, op het eilandje aan hot Groot Noordhollandsch Kanaal, van wege de feestcommissie en de vereeniging «Burgerkring", met concert van het Stedelijk Muziekcorps. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene keunis dat het, in het belang dar open bare veiligheid, op Dinsdag 15 September 1(591, bij gelegenheid van het afsteke n van liet vuurwerk, van des avonds half negeu tot na den afloop verboden zal zijn opdeKanaalkado, van den Helderschen Straatweg tot aan de Gedempte Nieuwesloot, te rijden met paarden of met rij- of voertuigen, bespannen met paarden of andere trekdieren. Verder dat het verboden zal zijn langs dat gedeelte van de Kanaalkade met vaartuigen te liggen, zijnde den havenmeester opgedragen aan de schippers, die aldaar met een vaartuig liggenvóór dien tijd eene andere ligplaats aan te wijzen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Sept. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. «In den komkommertijd" schreven wij boven ons vorig artikel. De diplomaten hebben immers vacantie en de Kamers zijn niet bijeen, hier te lande zoo min als elders; slechts een paar verkiezingen geven nog aanleiding tot vergaderen en beraadslagen maar daarmee is ook alles gezegd; verder geen leven in de brouwerij. Alsof alle leven van de Regeeringen en de wetgevende vergaderingen moet uitgaan Alsof alleen van de Staats macht, van haren arbeid en haren invloed heil voor land en volk te wachten is Maar wij weten beter. Geen wet kan welvaart brengen in het land en geen regeerings- maatregel kan handel of scheepvaartlandbouw of nij verheid doen bloeien. Wel kunnen zij bevordereu of tegenwerkenbegunstigen of belemmeren maar do lust en de kennis om te ondernemen de volharding en het beleid om voort te gaan, zonder zich te laten afschrikken door aanvankelijken tegenspoed of zich van den goeden weg te laten verlokken door buitengewonen tijdelijken voorspoed dat alles moet huizen bij het volk zelfbij ziju handelaars en industriëelen, bij zijn landbouwers en veehouders. De beweegkracht moet uitgaan van de bur gers en niet van den Staat. Hun ondernemingsgeest hun kennis hun beleid hun vlijt en volharding waar borgen alleen den bloei der bedrijven en het welslagen der ondernemingen; zij kunnen werk geven dat behoorlijk beloond kan worden arbeid verschaffen die de armoe verjaagtland en stad den lieflijken glans der welvaart verieenen. Waar mannen van kennis en ervaring des kundigen uit de school der wetenschap en der praktijk bijeen zijn om de belangen van één onzer hoofdbedrijven, ééne onzer bronnen van volkswelvaart te bespreken, waar de producten van dat bedrijf zijn bijeengebracht ter kennisneming en beoordeelingdaar valt iets merk waardigs te vermeldendat de aandacht der gansche natie verdient, daar is leven op maatschappelijk gebied, waarover zich alle zonen en dochteren dos volks, zonder onderscheid van politieke kleur of richting, mogen ver blijden. Van dat leveu getuigen thans in ons vaderland ge lijktijdig het Internationaal Landbouwcongres te 's Gra- venhage en de Algemeene Vergadering en Tentoonstel ling der Hollaudsche Maatschappij van Landbonw te Alkmaar. Congres en tentoonstelling betreffen beide den landbouw. Op het congres zijn afgevaardigden uit de verschillende landen van Europa bijeen gekomen om te beraadslagen over hetgeen de landbouwers, door toe passing van de lessen der wetenschap en der ervaring door samenwerking en onderlinge vereenigingin het belang van hun bedrijf kunnen tot stand brengenen over hetgeen van den Staat gevraagd mag worden om dat streven te bevorderen. Het is een gunstig verschijn sel dat op dit gebied de grenzen der verschillende staten niet beschouwd worden als scheidsmuren tnsschen elkander vijandige belangen. Waar het de vraag geldt hoe men den bodem de overvloedigste en de beste voort brengselen kan afdwingen, hoe meststoffen en produkten in den minsten tijd en met de minste kosten aan- en afgevoerd kunnen worden hoe de fijnste en meest ge lijksoortige zuivelproducten zijn te verkrijgen hoe den landbouwer het geld voor zijn bedrijf op de minst be zwarende voorwaarde kan worden verschaftwat de stad kan doen voor landbouwonderwijs ten bate van jongeren en ouderenvoor het onderzoek der ziekten van dieien en plantentegen bedrog en vervalscbing en wat meer op zijn weg kan liggen daar maakt bet geen verschil, of de landbouwer in Zwitserland en Italië, of in Engeland Belgie en Holland woont, daar zijn de belangen van Eranschen en Duitschers, van Russen en Oostemijkers dezelfde. Jammer maardat in zoo vele landen gelukkig niet in Nederland de landbouwers, behalve naar deze algemeene geneesmiddelen nog zoo begeerig zijn naar allerlei huismiddeltjes om den natio- nalen landbouw te steunen tegen de mededinging van vieemden en ten koste van eigen ingezetenen. Jammer, dat zijniet tevreden met de natuurlijke, voor allen heilzame bescherming die de wetenschap aan de hand doetdie door onderlinge aaneensluiting en wering van kwade praktijken gevonden kan wordennog steun zoeken bij de kunstmatige beschermingwaarbij de be voordeeling van het eene belang altijd de benadeeling wordt van het andere. Jammerdat zoo velen de poli tieke grenzen die op de internationale Congressen worden uitgewischtin zuiver nationale vergaderingen nog zoo scherp teekeneu. Maar daarom juist mogen wij de internationale land- bouwcongressen toejuichen. Hoe meer landbouwers en landhuishoudkundigen uit verschillende staten bijeen komen om onderling van gedachten te wisselenhoe meer men heil zoekt bij algemeene geneesmiddelen en voor allen gelijkelijk nuttige maatregelen, hoe meer kans er bestaat dat men de bekrompen kunstmiddeltjes in het belang der landbouwers van een enkel land zal laten varen. Opmerkelijk is hot reeds, dat over het algemeen op het Haagsche congres betrekkelijk zoo weinig van de bemoeiingen van den Staat, zooveel van de wetenschap en van onderlinge samenwerking en gemeenschappelijke bedrijfsuitoefening werd verwacht. Voeit op het congres het woord heerschappij, op de tentoonstelling heoft men te doen met aanschouwelijk ouderwijs; daar behoeft men niet te h o o r e n maar mag men zien; daar viert het oog feest, en mag het zich verlustigen in de aanschouwing van hetgeen reeds verkregen weid op het gebied van veeteelt en landbouw; daar kan men de uitkomsten beoordeelen van hetgeen tot verbetering van den veestapel en het landbouwpro duct werd aangewend, en do werktuigen gadeslaan waar van het gebruik werd aanbevolendaar heeft men ge legenheid om uit de vruchten den boom te leeren kennen. En een prachtige boom is de Hollaudsche landbouw; heerlijk zijn vruchten, talrijk zijn takken, en honderd duizenden van onze laudgenooten vinden in zijn schaduw woonplaats en levensonderhoud. Alkmaar mag er trotsch op zijn, dat in zijn schoone dreven deze vruchten van den landbouw ziju tentoongespreid. De meeren di» het eenmaal aan alle zijden omringden zijn herschapen in vruchtbare polders. In plaats van een uitgangspunt van strijd te zijn tegen de West-Friezen, tot beveiliging der Keuuemerlanders, is het een vereenigiugspunt voor beiden, en landbouwende streken omgeven het ten noorden en ten zuiden ten westen en ten oosten. Wat overigens zijn welvaart moge verhoogen en voor het levensonder houd zijner toenemende bevolking zelfs onmisbaar moge zijn,^ zijn bloei is van den bloei van den landbonw onaf scheidelijk, zijn belangen zijn één met de belangon van den landbouw. Dat moge het nooit vergeten Het be- voidere alle middelen om Kennemerland en West-Fries land om Oostelijk en Westelijk Noord-Holland steeds meer met elkander in verbinding en verkeer te brongen. Met terzijdestelling van alle recbtstreeksche baten, moge de gemeente Alkmaar partij trekken van haar gelukkige fe mijden eener landbouwende bevolking en van de natuurlijke voordeelen, die baar als aangewezen markt plaats voor een groot deel van noordelijk Noord-Holland niet kuuneu ontgaan. Dankbaar voor de onderscheiding haar door deze tentoonstelling ten deel gevallen, zal zij het ongetwijfeld daarheen trachten te leiden dat de landbouwer geen marktplaats of uil spanningsoord geen plaats voor vergadering of tentoonstelling boven haar verkiesten door niemand kan zeker hartelijker zijn ingestemd met de vele wenschen, die hier in deze dagen voor den bloei van den landbouw worden uitgesproken, dan door hare burgerij.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1