Stadsberichten. Landbouw-Tentoonstelling. Vervolg Bekroningen. Gemeentelijke Huishouding. Een paar vragen. Binnenland. Bij kon. besluit van den 5 is aan mevrouw A. M. H. Mulder weduwe van den heer mr. J. W. Mouton, in leven president van de arr. rechtbank te Alkmaar, een pensioen verleend van 960 per jaar. Van den 5 tot en met den 11 zijn aan de bad en zweminrichting genomen 117 baden waarvan 35 door dames en 13 door onvermogenden. Den 11 is met goed gevolg van de scheepswerf en machinefabriek »'t Hondsbosch" van de heeren D. Bos man en Zoon, alhier, te water gelaten het tjalkschip, genaamd Betsy", gebouwd voor rekening van de firma de Wolff en Peereboom. kaaskoopers, te Oosthuizen. Dit vaartuig heeft eene lengte van 16.950 ellen, bij eene breedte van 3.950 ellen en eene holte van 1.500 ellen, en zal een laadvermogen hebben van 50 ton. Wat den bouw betreft, zoowel spanten, als dekbalken en huidpla ten zijn, van staal vervaardigd en ijzer werd aan deze schuit niet verwerkt. Het dek zal worden gemaakt van eikenhout. Dé Commissaris des Konlngs bracht den 11 een bezoek aan de tentoonstelling, waar hij werd rond geleid door den voorzitter en een lunch gebruikte in het voor het bestuur gereserveerde gedeelte. De burge meester dezer gemeente maakte, vergezeld van den secre taris, hem zijne opwachting. Was het bezoek op den openingsdag niet overgroot vrijdag werd het terrein der tentoonstelling zeer druk bezocht en gaf de tegenwoordigheid van eene groote menigte boerinnetjes kleur en leven aan de van uitstal ling naar uitstalling langzaam voorttrekkende menigte. Langzaam want gloeiend heet scheen de zon, vooral op het middenterrein en schaarsch was de gelegenheid om op een schaduwrijk plekje uitterusten. Voor dat drukke bezoek was alle reden. Des morgens toch waren de inzendingen aangevuld met de hengsten, stieren melkgevende koeien en het pluimgedierte die in prachtige verzamelingen werden tentoongesteld. Zoo geeft de catalogus een cijfer van 89 paarden, 60 stieren en 65 stuks pluimvee. Het allermeest wekte wel de belangstelling het middenterrein vóór het hoofdgebouw waar de ring zich bevond die den keurmeesters de gele genheid moest gevenom door een vrijen blik op de te keuren dieren een goed oordeel zich te vormen. In ruimen getale namen ook aangespannen paarden aan de desbetreffende wedstrijdnummers deel. In den middag maakte het stedelijk muziekkorps, onder- directie van den heer Otto een bezoek aan het terrein te aantrekkelijker. Des avonds bood het bestuur der buiten-societeit haren leden en genoodigden een concert aan van het staf mu ziekkorps van het 4e regiment infanterie, onder directie van den heer Gottfried Mann, die als gewoonlijk de on afgebroken aandacht wist te boeien. De beide sociëteiten hadden door het uitsteken van vlaggen en door het op hangen van slingers van verlichte lampions een feestelijk aanzien aan dit gedeelte van den Hout gegeven. Zoo had ook de heer Slooves, die naast het tentoonstellings terrein een filiaal zijner melkinrichting vestigde voor eene ruime verlichting gezorgd. In den vroegen morgen van den Zaterdag kwam de rest der aangegeven inzendingen opdagenals de overige paarden en koeien, benevens varkens en wolvee, waarmede de tentoonstelling eindelijk geheel compleet was. Dat dien dag dan ook een zeer talrijk bezoek haar deel was, zal geen verwondering wekken. Om die reden zeker voornamelijk had de regelingscommissie van het internationaal congres, dat te 's Gravenhage in deze dagen vergadertdezen dag voor een bezoek van de vreemdelingen aan de tentoonstelling uitgekozen. In rijtuigen van het station afgehaald, waar een extra trein de bezoekers te half elf ongeveer aanbrachtkwa men zij na een rid door do stad en den Hout op het terrein der tentoonstelling, waar de heer Bultman de voorzitter van de H. M. v. L. hen in eene korte fransche toespraak welkom heette, terwijl het korps van den heer Mann zich daarop hooren deed. Op een overdekt deel van het terrein werd hunnadat zij een langdurige wandeling door de tentoonstelling hadden gemaakteen lunch aangeboden. Te 2 uur ving de matinée aan op het terrein door het korps van den heer Mann die ook in den avond van dienzelfden dag te acht uur op het Waagplein eene muziekuitvoering geven zalwaarvoor door de krachtige hulp van den bekenden timmerman W. Vasbinder en den niet minder van groote welwillendheid getuigenden steun van de heer S. Kenens eene met gas verlichte tent, na afloop der markt, in zeer korten tijd werd gebouwd. Onderstaand volgt het slot der bekroningslijsten. In de vorige werd niet opgenomen, dat de heeren Boeke en Huidekoper van Groningen o. a. met eeneu eersten prijs werden bekroond voor hunne verzameling werktuigen, evenzeer als wij verzuimden de aandacht te vestigen op de inzonding zuivelbereidingsstoffen van den heer K. Louw, te Knollendam Afdeeling F. Hloemkneckcrij. Tafelbloemstuk. Ie Prijs J. C. de Lange, Rotterdam; 2e J. Balvers, Alkmaar; 3e J. Bodes, Dordrecht; eerv. verm. Os. Vermeulen Zaandam. Tafelbouquetten. Ie Prijs J. C. de Lange, Rotterdam; 2e Cs. Vermeulen, Zaandam; 3e H. B. Stephan, Koog aan de Zaan. Balbouquet. Ie Prijs J. Bodes, Dordrecht; 2e J. C. de Lange, Rotterdam; 3e D. Visser, Hoorn; eerv. verm. J. Balvers, Alkmaar. Bruidsbouquet. Ie Prijs J. 0. de Lange, Rotterdam; 2e J. Balvers, Alkmaar; 3e J. Bodes, Dordrecht. Afdeeling G. Zuivelbereiding. Stapels edammer kleine Kaas. Ie Prijs E. Rijkes, Wieringerwaard; 2e J. Stam, Heerhugowaard 3e P. Clay, Wogmeer, gem. Obdam. Stapels edammer middelbare Kaas. Ie Prijs P. Bakker, Kzn., Boekelermeer, Heiloo; 2e K. Lakeman, Twisk 3e A. Wijnberg Azn., Wormer. Stapels commissiekaas. Ie Prijs D. Duin Kzn Berkhout; 2e N. Klerk, Schermeer, gem. Alkmaar; 3e C. Brouwer, Zijpe. Afdeeling A. Veeteelt. Dekhengsten van inl. ras, geb. 1887 of vroeger2e prijs A. Maas, Aalst, Bataaf. Ie Prijs niet toegekend. Dekhengsten van inl. of gekr. ras geb. als boven le prijs en eereprijs P. Boekei Cz., SchagenCesar 31 N. P. S.; 2e J. v. Zijverden, Haarlemmermeer, Ma tador, 23 N. P. S. Hengsten, geb. in 1888 of '89 le prijs J. Breebaart Kz., WinkelCarnot54 N. P. S.; 2e Wed. C. Zijp- Schenk Wieringerwaard Bruin eerv. verm. J. Vos Nederhemert, Robert. Zware denkhengsten geb. 1887 of vroegerle prijs en eereprijsNederl. Vereeniging tot bevordering van de paardenteelt, Horatius2e Hengstenver. Zevenhui zen Agamemnon. Zware dekhengstengeb. in 1888 of '89le prijs J. C. v. Eeten, Jaarsveld 2e D. Breebaart Kz., Win kel, Yoel Tabor 49 N. P. S. Lichte hengsten, geb. in 1888 of '89, le prijs H. v. Wickevoort Crommelin, Berkenrode, Splinter; 2e C. Kooij, Haarlemmermeer, Vos. Paard van inl. of inl. gekr. ras aangespannenle prijs G. v. Dillewijn, Wormerveer, Jan; 2e H. Waiboer Az. en C. Beers, Winkel; 3e P. Ham, Wijdenes; eerv. verm. G. Bakker Pz., Venhuizen. Paard van vreemd ras, aangespannen 2e prijs Herman F. Bultman HaarlemmermeerLartschik II. le Prijs niet toegekend. Paard aangespannen gefokt door den inzender le prijs Herman F. Bultman Haarlemmermeer2e G. v. Dillewijn Wormerveer Jan 3e W. Grootes Nieuwe Niedorp; eerv. verm. H. Waiboer Azn., Winkel. Tweespan paarden van inl. of inl. gekr. ras, aange spannen le prijs A. A. van den Berg, Haarlem; 2e H. van Wickevoort Crommelin, Berkenrode, Congo en Grévy. Tweespan paarden van vreemd rasaangespannen le prijs A. A. v. d. Berg Haarlem. 2e Prijs niet toe gekend. Rijpaard gezadeld voorgereden 2e prijs dezelfde, le Prijs niet toegekend. Rijstieren geb. in 1888 of vroeger: le prijs G. Claij, Haringhuizen Willem III 1579 N. R. S.; 2e A. de Goede Czn., Purmer Prince of Artis Champion 1456 N. R. S Rijstieren, geb. in 1889: le en eere-prijs G. de Ridder, Purmer, Tromp 1767 N. R. S.; 2e K. van Dam, Heer Hugowaard 1819 N. R. S.; 3e G. Boonstoppel,'s Hage. Pinkstieren, geb. 1890: le prijs A. de Goede Hz., Beem- ster, Abel, 571 R. S. N. H.; 2e A. F. Bikker, Noordeloos; 3e J. ZeemanBeemster Ma's Arabi4e C. Kwadijk Pz., Beemster, Arabi, 1885 N. R. S. Melkg. Koe46 oud gekalfd na 1 Jan. 1891 le prijs W. Bakker, BeemsterMatador, 8497 N. R. S.; 2e C. Beerepoot, Binnenwijzend gem. Westwoud; 3e G. Claij, Haringhuizen Neeltje 7955 N. R. S. Melkg. Koe, 67 jaar oud. le Prijs C. Spaans Hzn., Barsingerhorn 2e dezelfde; 3e M. Veer, Andijk. Melkg. Koe (SchotTwinter)geb. 1888. le Prijs C. de Geus, Ursem; 2e P. Boekei Czn., Schagen. Melkg. Koe, geb. 1888. le Prijs W. Bakker, Beemster, Palenstein, No. 8494 N. R. S.; 3e dezelfde, Wilhelmina IV, geb. 27 Febr., No. 8110 N. R. S.; 2e K. Tensen Kz., Schellinkhout. Melkg. Vaars, geb. 1889. le Prijs G. Claij, Haring huizen, No. 7955 N. R. S.; 2e H. Vijn Jzn.. Twisk. Johanna 4, volbloed Stamboek; eerv. verm. K. Tensen Kzn., Schellinkhout. Afdeeling B. Pluimgedierte. Brama Hoenders, le Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf; 2e J. A. Bakker, Haarlemmermeer. Cochin-China's, le Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf; 2e dezelfde. Le Mans. 2c Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf, le Prijs niet toegekend. Plymouth-roks. le Prijs J. A. Bakker, Haarlemmermeer. Italiaansehe hoenders, le Prijs J. A. Bakker, Haar lemmermeer; 2e dezelfde. Zilverpellen. le Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf; 2e J. A. Bakker, Haarlemmermeer. Assendelftsche Hoenders. 1 Prijs J. Betjes, Assendelft. Spaansche Hoenders. 2e Prijs H. Meursinge, Oudshoorn, le Prijs niet toegekend. Uilebaarden. 2e Prijs. H. Coert, Molenaarsgraaf, le Prijs niet toegekend. Hoenders, le Prijs J. A. Bakker, Haarlemmermeer; 2e prijs Corn. Groot Jbzn., Nieuwe Niedorp. Witte Ganzen, le Prijs J. Besse Ezn., Starnmeer; 2e P. Boekei Czn., Schagen. Tamme Eenden. 2e Prijs Corn. Groot Jbzn, Nieuwe Niedorp. le Prijs niet toegekend. Schotsche Eenden, le Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf. Schiet- of Lok-Eenden. 2e Prijs H. Coert, Molenaarsgraaf, le Prijs niet toegekend. Fluweel-Eenden, le Prijs H. Coert Molenaarsgraaf Afdeeling A. Veeteelt. Paarden van inl. ras. Venlenmerriën gedekt, met haar veulen2e prijs J. Kleef, Limmen. le Prijs niet toegekend. Jonge merriën geb. 1887 le prijs J. W. Slooten Alkmaar Schermeer. Jonge merriën, geb. 1888: le prijs P. Hoefnagel, Spanbroek, Bruin; 2e P. Smit Cz., Schermerhorn, Bruin. Paarden van inl. gekr. ras. Veulenmerriëugedektmet haar veulenle prijs K. Kooy Heer Hugowaard, Zwart; 2e P. S. Zylmans, Haarlemmermeereerv. vermHerman F. Bnltman Haarlemmermeer. Jonge merriën, geb. 1887 le prijs J. Groot, Oudorp; 2e J. Groot, Anna Paulowna Victoria. Jonge merriëngeb. 1888le prijs C J. Schenk Wieringerwaard, 635 N.P. S.; 2e K. Jonker, Barsingerhorn; eerv. verm. Herman F. Bultman, Haarlemmermeer en J. Breebaart Kz., Winkel. Jonge merriën, geb. 1889 le prijs J. Breebaart Kz., Winkel; 2e Wed. A. C. Bakker, Wieringerwaard, Bruin. Jonge merriën, geb. in 1890. le Prijs H. Waiboer Azn., Winkel; 2e C. W. Spaans, Avenhorn. Paarden van vreemd ras. Venlenmerriën, gedekt, met haar veulen: le Prijs H. van Wickevoort Crommelin, Berkenrode; 2e H. F. Bult man, Haarlemmermeer. Jonge merriën, geb. 1887. le Prijs J. IJ. Ran, Haarlemmermeer. Jonge merriën, geb. 1888. le Prijs H. van Wickevoort Crommelin. Jonge merriën, geb. 1889. 2e Prijs G. Clay, Haringhuizen. Jonge merriën, geb. 1890. le Prijs Herman F. Bultman, Haarlemmermeer; 2e G. Clay, Haringhnizen. Rundvee van inl. ras. Verzameling Vee 'oehoorende tot dezelfde familie, le Prijs J. Koopman, Beemster; 2e G. Clay, Haringhuizen. Herfstkalvers of dikke koeienle prijs P. Kok, Bin nenwijzend; 2e J. M. de Sonnaville, Alkmaar; 3e P. van der Oord Jbzn., Winkel. Kalfdragende koeien, geb. 1889le prijs Wed. H. Beets, Beemster; 2e A. Zijp Azn., Lambertschaag. Kalfdragende vaars, geb, 1889: le prijs K. Prins, Groo tebroek, bij loting; 2e L. Visser Czn Beemster. Kuispink geb. 1890: le prijs A. van der Horst, Scha gen 2e P. ZeemanBeemster3e A. van der Horst Schagen. Stierkalf, geb. 1891: le prijs K. Mars, Beemster; 2e A. de Goede Hzn., Beemster; 3e C. Jongens Pzn, Beemster. Kuiskalf, geb. 1891le prijs C. Edel Kzn., Beemster; 2e dezelfde. Springram geb. 1890 van Lincoln rasle prijs J. Houter Jbzn, Schellinkhout2e J. Man Czn., Beemster, eerv. verm. J. M de Sonnaville, Alkmaar. Springram, geb. 1890, van zuiver Texelsch ras le prijs j C. de Geus, Ursem; 2e G. J. O. D. Dikkers, Texel. Springram, geb. 1890, van zuiver Texelsch ras, gefokt en tot heden gehouden op Texel, le Pr. Augs. Keizer Cz., Texel; 2e S. P. Koning, Oosterend op Texel. Twee melkg. Ooien, geb. in 1888, 1889 of 1890. le j Prijs G. Claij, Haringhuizen; 2e J. Breebaart Kz., Winkel. Twee melkg. Ooien van zuiver Texelsch ras, geb. in 1888, 1889 of 1890. le Prijs O. Schaap, Winkel. Twee melkg. Ooien van Texelsch ras, geb. in 1888, 1889 of 1890, gefokt en tot heden gehouden op Texel, le Prijs S. P. Koning, Oosterend op Texel; 2e G. J. O. D. Dikkers, Texel. Twee melkg. Ooien, van inl. ras, «geen Texelsch ras", geb. in 1888, 1889 of 1890. le Prijs J. Breebaart Kzn., j Winkel; 2e dezelfde. Een Ramlam en twee Ooilammeren van volbloed j Texelseh ras, geb. in 1891. le Prijs P. Boekei Czn., Schagen; 2e G J. O. D. Dikkers, Texel. Ramlam, onverschillig van welk ras, geb. 1891 in Nederland, le Prijs P. Kamp, Berkhout; 2e C. Mol Jzn., Venhuizen; eerv. verm. dezelfde. Zes Ooilammeren, onverschillig van welk ras, geb. 1891 in Nederland, le Prijs P. Bier Jzn., Haarlemmermeer; 2e K. Jonker, Barsingerhorn; 3e P. Boekei Czn., Schagen. Beeren, vreemd ras, »groot soort", geb. 1890 le prijs J. Konijn Kz., Beemster; 2e E. Claij, Haringhuizen; 3e 1 F. Brouwer, Nieuwe Niedorp Beeren, als boven, «klein soort": le prijs G. S. van der Haagen Schagen. Beeren, inl. ras, geb. 1890: le prijs P. Druif, Wheere, Winkel. Zeugen, inl. ras, geb. 1890, le prijs, G. Claij, Haring huizen. Vette koe: le prijs D. Snoeck, Beemster; 2e L. van der Oord Koedijk. Twee vette schapen le en 2e prijs F. Groot Jbzn., Mid woud. Niet gevraagd bij het programma. Eervolle vermeldingen werden uitgereikt aan G. Clay, Haringhuizen; J. Rolff Czn., Schermeer, gem. Schermer horn; C. Keijser Pzn., Texel; G. J. O. D. Dikkers, Texel; S. Dik Jzn., WijdewormerJ. Zomer, Koedijk. Dinsdag, te elf nur, zal op het terrein der tentoon stelling eene proef worden genomen met Ebcrhardt's bekend brandbluscliiiiiddel, ter bijwoning waarvan verschillende autoriteiten zijn uitgenoodigd. 1. Waaraan moet de vreemdeling den alkmaarschen havenmeester herkennen wanneer hij zijne hulp noodig heeft 2. Wat kan wol de reden zijn dat ondanks de zoo genaamde reorganisatie van de politie vrijdag, een agent, gelijk voorheen, als een paard gespannen voor een leege kaaswagendie kaaswagen uit den weg moet ruimen. Heeft de gemeente daarvoor geen personeel of is dat nog een niet te vergeten liefhebberij Bij de aanbesteding van verschillende gemeente werken te Krommenie was de heer G. Ruigewaard te Kg mond aan ïee laagste inschrijver voor f 9650. De gemeenteraad van Leiden heeft den 10 /2000 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld ten behoeve van de algemeene vergadering en tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw en 500 voor de door de afdeeling Leiden en omstreken te organiseeren feestelijk- j heden, indien de algemeene vergadering en de tentoonstel ling in 1892 te Leiden mochten worden gehouden. Te Alphen aan den Rijn werden o. a. de volgende bekroningen toegekend voor edammer kaas, gemaakt in 1 Mei le prijs, f 15, aan J. Spruijt Lz., Oudshoorn 2e prijs, f 10, aan P. Kwantes, Assendelft, 3e prijs f 5, aan A. Eriks, Petten voor edammer kaas, gemaakt na half j Juli, le prijs, f 15, aan A. Eriks, Petten, 2e prijs, f 10, j aan P. Kwantes, Assendelft, 3e prijs, f 5, aan P. Franzen, j Osdorp voor vette kaas van bijzonderen vorm, le prijs, E f 10, aan C. Mosk Jz., Schagerbrug, 2e prijs, f7,50, aan J. Spruijt Lz., Oudshoorn, 3e prijs, f 5, aan A. Eriks, Petten. De Rijksveldwachter J. v. d. W. van Texel be vindt zich op last van den officier van justitie te Alkmaar in voorloopige hechtenis, verdacht van valsche getuigenis te hebben afgelegd. Den 9 werden te Rijp door den heer van der Horst te Edam een vijftigtal postduiven losgelaten met bestem ming naar Devenver. Den 10 herdacht de heer T. Ero, onderwijzer te Rijp, den dag, waarop hij vóór 25 jaar zich aan het onderwijs wijdde.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2