Kantongerecht te Alkmaar. Telegrafische Berichten. Troonrede. Beurs- en Marktberichten. het welslagen der uitvoering bevorderde, de waardeering te wijdendie haar optreden onder leiding van den ook in zijn commando zoo energieken directeur, den heer van Dijk, verdient. Hunne pyramidale groepen, benevens de slotgroep, die zij samenstelden in vereeniging met de clubs Hercules", Beemster en Voorwaarts", Schermeer, die beide ook staan onder leiding van genoemden heer van Dijk, vormden een Waardig einde van deze door »Kracht en Vlugheid" zoo goed voorbereide en zoo uit muntend geslaagde uitvoering. Het turnfeest des avonds in de Harmonie" trok vele bezoekers. Enkele leden der Alkmaarsche club gaven daarbij eene serie marmergroepen ten beste die onder het fantastisch schijnend bengaalsch vuur een schoon effect maakten. Tot vroeg in den morgen bleven de danslusti- gen bijeen. De maandagsche harddraverij onder toezicht van het bestuur der alkmaarsche harddraverij-vereeniging, des namiddags te 1 uur gehouden in de harddraverslaan, namen niet minder dan 29 paarden deel. Alleen paarden, die nimmer prijs of premie gewonnen hadden van 100 of daarboven mochten voor tweewielige rijtuigen ge spannen, dien dag mededingen. De prijzen van 100 en 50 waren door de vereeniging „Burgerkring" uit geloofd. Eerst laat in den namiddag was tengevolge dezer groote deelneming de strijd beslist. „Willemijntje," de bruine merrie van A. de Brninvan 's-Gravendeel, bereden door A. de Koningwon den prijsterwijl de bruine merrie „Kenau Hasselaarvan A. A. van den Berg, van Haarlem, bereden door C. Persoon, de premie verwierf. Bleef het bezoek aan deze harddraverij beneden de verwachting, veel publiek trok daarentegen die van dinsdag, den 15. 16 Paarden namen daaraan deel, die naar verkiezing mochten worden gereden onder den man of aangespannen. De prijzen waren 250 100 en 50 die achtereenvolgens ten deel vielen aan (bij het afdrukken nog niet ontvangen). Beide harddraverijen werden opgeluisterd door de mu ziek der d.d. schutterij, alhier, onder directie van den heer J. M. Otto, die in dezen voor hem en zijn corps zoo drukken tijd geen vermoeidheid schijnt te kennen. Uiterst voldaan met het spel van dit corps toonde zich het publiek in den avond van Maandag toen onze ste delijke muziek op de Steenenbrng in dezelfde tent, die des Zaterdags voor het concert op het Waagplein had gediend, een keurig programma met blijkbare voorliefde afspeelde. Met deze uitvoering ging gepaard de verlich ting van de Mient en omgeving, die een prachtig effect maakte. Jammer dat door den hevigen wind het onmo gelijk was, de vetpotten aan te honden, zoodat daardoor van den totaal-indruk veel verloren ging. Een groot aantal menschen was dien avond weder op de been. De feestelijkheden zullen in den avond van Dinsdag, den 15, besloten worden door een vuurwerkte 9 uur op het eilandje bij het kanaal af te steken en geleverd door de firma A. Ruijsch, van Utrecht, terwijl de muziek van den heer Otto op een boot in het kanaal zich gedurende dien tijd zal laten hooren. Na afloop daarvan zal de heer Otto op het Doelenveld nog oen concert geven, terwijl in de zaal van het lokaal „Har monie" inmiddels een bal met rozengalop zal plaats hebben, afgewisseld door komische intermezzo's, welk een en ander tegen entrée toegankelijk is. Naar het Doelen veld zal daartoe weder de tent verplaatst worden die op het Waagplein en de Stdbnenbrug werd geblikt. Bovendien zal een Wells' lampdio de heeron Landré en Glinderman daartoe welwillend beschikbaar stelden de duisternis helpen verdrijven. De 54e nlgemeene vergadering der H. M. v. L. werd den 14 in de kerk der doopsgezinde gemeente te halfeen geopend door den heer Herman F. Bultman, die een terugblik wierp op het afgeloopen jaar. Daarbij herdacht hij in warme woorden den overleden voorzitter, mr. Visser van Hazerswoudeden dood van den be schermheer koning Willem III en het optreden der regentes als beschermvrouw. Spreker wees verder op de vruchtelooze poging om de regeeriug te bewegen de varkensziekte-onder de besmettelijke ziekten op te nemen, op het adres in zake de jachtweten op de pogingen bij het gemeentebestuur van Amsterdam aangewend, om verbetering in de wijze van slachten te verkrijgen. Voorts herinnerde spreker aan de oprichting der Kamer van Koophandel te Londen, waarvan de maatschappij lid werd en van de benoeming der maatschappij tot eerelid van de commission permanente des congrès internatio- naux d'agriculture a Paris. Ten slotte wees spreker er opdat de Nederlandsche landbouw recht heeft waar deering te viuden bij hen die voor de nationale bronnen van welvaart hebben te waken. De heer P. J. A. de Bruine deelde daarna mede dat de voorzitter en de secretaris der H. M. v. L. door de fransche regeering tot officiers de mérite agricole waren benoemd. 74 Afdeelingen en 12 algeineeue leden waren tegen woordig. De heer Ph. De Kanter deed vervolgeus eenige mededeolingen over do oprichting eener onderlinge brand verzekering waaruit bleek, dat 85 afdeelingen door correspondenten vertegenwoordigd zijn. De inspecteurs verrichten tijdelijk belangeloos hun dienst evenals het bestuur. Eerst later als de zaak goed op gang is zal salaris gevraagd worden. Thans is voor ruim een kwart millioen verzekerd eh ruim een millioen toegezegd. In de pauze had de verkiezing plaats van een voor zitter waartoe met overgroote meerderheid werd ge kozen de heer Herman F. Bultman. Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer jhr. J. B. van Merle en tot lid der financieele com missie do heer W. Teengs. Het voorstel tot deelneming aan de door het landbouwcomité voorgenomen oprichting van een algemeen Nederlaudseh Landbouwweekblad word namens hot hoofdbestuur verdedigd door den heor P. J. A. de Bruine, die er op wees dat het initiatief was uitgegaan van deze maatschappij, wier afgevaardigden de zaak in het comité brachten. Na enkele opmer kingen werd het voorstel bij acclamatie aangenomen. Door Delft word een bespreking ingeleid van de vraag wat gedaan kon worden om te beletten, dat kooion met opgeperste uiers ter markt werden gebracht. Het hoofdbestuur werd in deze zaak diligent verklaard. Hierna was aan de orde een voorstel van het hoofd bestuur, om een bedrag van 600 beschikbaar te stellen voor proefvelden. Met het oog op hetgeen Hollands Noor derkwartier in Noordholland doet, meende het hoofdbe stuur de proef thans in Zuidholland te moeten nemen. Verschillende afdeelingen toonden daarop de wensche- ljjkheid aan, kleine proefvelden te maken en vroegen de proefvelden in haar omgeving in te richten. Een andere afdeeling meende, dat de beneden het IJ genomen proef minder goed slaagde, hetgeen door den heer Van Loockeren Campagne, den aanlegger van het bedoelde veld, werd ontkend. Spr. verdedigde verder de groote proefvelden, o. a. met een beroep op het gesprokene op het congres te 's Gravenhage. De Voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur proefvelden van middelmatige grootte wenschten met steun van het rijk en de afdeelingen meent een paar proefvelden te kunnen aauleggen. Het voorstel werd aangenomen met bepalingdat het hoofdbestuur de kosten door overschrijving mag dekken, en bij meerderen steun van het Rijk dus niet aan 600 gebonden is. Bij de behandeling der begrooting bracht Haarlem de inenting van varkens ter sprake, en deelde mede, dat de risico voor de varkenshouders, na aftrek van hetgeen het Rijk waarborgt, slechts 2 pCt. bedraagt. De afdee ling wenschte toch echter een post op de begrooting uit getrokken te zien, tot waarborging van het verlies aan eigenaars, die zelf de risico niet willen loopen. Besloten werd een memoriepost uit te trekken en het hoofdbestuur te machtigen door overschrijving het be- noodigde geld te vinden. Bij de verdere behandeling der begrooting bestreed Dordrecht den post van 1000, uitgetrokken voor de paardententoonstelling te Scheveningen. De afdeeling wilde slechts de helft toestaan. De heer Z ij p (Abbekerk) sloot zich daarbij aan. De heer W. O. T. van Oudheusden (hoofdbestuurder) ver dedigde den post, en verklaarde dat nu reeds de vruchten te bemerken zijn van de tentoonstelling van '84 daar de congresleden zaterdag den vooruitgang konden opmer ken. Ten aanzien van het bedrag merkte spreker op dat er veel noodig is, vooral voor prijzen. Spreker herinnerde verderdat de tentoonstelling wel te gelijk met de sporttententoonstelling wordt gehoudenmaar daarvan financieel gescheiden is. Met een meerderheid van 271 tegen 269 stemmen werd het voorstel Dordrecht aangenomen. De begrooting werd daarop zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. De vergadering besloot het volgende jaar in Septem ber te Leiden bijeen te komen. Te half zes ving de gemeenschappelijke maaltijd aan in het Hotel de Toelastwaaraan met inbegrip van de genoodigdendoor 90 personen werd deelgenomen. De voorzitterde heer H. F. Bultman wijdde een dronk aan de Koningin en de Koningin-regentes en aan de ge meente Alkmaar. Do burgemeester van Alkmaar, de heer A. Maclaine Pont, antwoordde op de waardeerende woor den jegens de gemeente geuit, terwijl de heer mr. A. P. de Lange voorzitter der afdeeling Alkmaareen dronk beantwoordde door een der leden van het hoofdbestuur op de afdeeling uitgesproken. Nog tal van toasten volgden daarna gedurende het uitmuntend diner elkander snel op. De aangekondigde proeven met Kberhardt's bramlhluscli middel, den 15 op het terrein der ten toonstelling vóór de tribune, door den concessionaris van dit middel voor Nederland en koloniën, den heer Albert Vogt, genomen, hebben in alle opzichten voldaan aan de verwachtingen, die wij op grond van berichten uit andere plaatsen daarvan mochten koesteren. Tot de genoodigden ter bijwoning dezer welgeslaagde proeven behoorden o. a. het gemeentebestuur, de brand meesters, de commissaris van politie, de gemeente-archi tect, enz. In de eerste plaats word aangetoond, dat het mogelijk was brandende lappen met de handen die vooraf in het middel waren gedoopt, zonder gevaar voor brandwonden snel te blusschen. Een groote zak met hooi of spaanders werd in den brand gestoken en even eens met de handen uitgedoofd. Drie gatenin den grond, werden achtereenvolgens gevuld met hars, pek en koolteer en fel brandend, met petroleum aan bet koken gebracht. Door het inwerpen van een paar emmertjes van bedoeld middel werden de vlammen in een oogwenk gebluscht. Hetzelfde was het geval met een sterk bran dende houtstapel, met hooi en stroo en petroleum aan gewakkerd, die eveneens door datzelfde middel, uit een brandspuit gespoten, in enkele oogenblikken onschadelijk werd gemaakt. Ten bewijze ten slotte, dat voorwerpen, met het middel overgoten den eersten tijd niet meer branden kunnen, werd een balk, nadat zij in het vocht gedompeld was, te midden van brandend hooi en stroo gelegd. Geheel zonder vlam werd zij er eindelijk gaaf uit te voorschijn gehaald. Deze hoogst belangwekkende proeven deden de voortreffelijkheid van het middel ten volle uitkomen. I* f? 51:1 f i' Uoptombêr. D. W., Alkmaar, dronkenschap2 malen gepleegd eenmaal bij tweede herhaling, 3 dagen hecht, en f 10 boete of 3 dagen gev. F. Cr. en S. D. L.Alkmaar, als boven, 2 maal ge pleegd bij herhaling, ieder 2 maal 3 dagen hecht. G. S. v. D.Alkmaar als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. G. M., Wieringerwaard als boven, f 0,50 boete of 1 dag hecht. K. S., Opmeer, le het vervoeren, 2e het niet afgezon derd houden en 3e het ter markt te Alkmaar aanvoeren van vee, waarbij zich verschijnselen van kwaadaardig klauw zeer vertoonen, 3 boeten, elk van f 10, of 2 dagen hecht voor elke boete. J. v. L.Opmeerniet aan den Burgemeester van Opmeer aangevendat zich bij zijn vee verschijnselen van kwaadaardig klauwzeer vertoonden. De kanton rechter verklaart zich onbevoegd hiervan kennis te no men, als liggende Opmeer in het kanton Medemblik. J. C. Westgraftdijkvissehen met netten in eens anders vischwater, zonder diens vergunning, f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. B., Alkmaar, in zijne werkplaats to 7 ure's avonds niet doen eindigen vau den arbeid van een persoon be neden 16 jaar, het niet hebben van een arbeidskaart enz., 3 boeten, elk van f 0,50, of 1 dag hecht, voor elke boete. P. D. Az.Alkmaarals boven van twee personen 3 boeten, elk van f 3, of 1 dag hecht, voor elke boete. D. B., Alkmaar, als boven, van één persoon, 3 boeten, elk van f 3, of 1 dag hecht, voor elke boete. W. B., Alkmaar, als boven, van twee personen, twee boeten elk van f 3, of 1 dag hecht, voor elke boete. J. N. C.Alkmaar zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het klein, 2 maal gepleegdtwee boeten, elk van f 1of 1 dag hecht, voor elko boete. W. v. d. M., Zuidscharwoude, J. H., Oudorp, C. V., Alkmaar, C. M., Broek op Langedijk, J. M Oostgraft- dijk F. D.Schermerhorn D. d. J., Zuidscharwoude P. R. Jz., Uitgeest, K. K., Zuidscharwoude, A. D. Az., Broek op Langedijk, als boven, op het ijs, ieder 1 boete van f 1 of 1 dag hecht. J. d. M.Koedijk en J. T., Schermerhorn, als boven, ieder 1 boete van f 0,50 of 1 dag hecht. A. W., Broek op Langedijk, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren f 3 boete of 1 dag hecht. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 13 Sept. Hendricus Antonius Amelsbeek en NeeltjeBos, wed. van Johann Hermann Carl Haase. Johan nes Bekman en Dirkje de Rover. GEBOREN. 12 Sept. SuzannaD. van Hendrik Segaar en Engelina Blom. 13 Maria, D. van Frederik Hijman en Hermina Remelink. 14 Adriana Catharina, D. van Johannes Hazes en Catharina Groot. OVERLEDEN. 12 Sept. Johannes Penders 46 j. en 9 m. 13 Anna Borstechtgen. van Nicolaas Johannes Out 32 jaar. 14 Jan, Z. van Cornelis Gootjes, en Maartje Mosk ruim 14 m. Anna Maria CorneliaD. van Adrianus Hendrikus Hoogendoorn en Johanna Helena Bakker bijna 8 m. 15 September. 's Gravenhage. De vereenigde zitting der Staten- Generaal werd den 15 geopend door de Koningin- Regentes, met eene troonrede, waarin herinnerd wordt, dat de geldmiddelen versterking eischeu en waarin wordt medegedeeld, dat zal worden gestreefd naar wetgevende hervormingen, waarvan de laatste verkiezingen de nood zakelijkheid hebben aangetoond. Voorbereid worden eene regeling van het kiesrecht, als eene noodzakelijke voorwaarde voor blijvende verbeteringeene herziening van de provinciale en gemeentewettenin afwachting waarvan eene tijdelijke ondersteuning aan de gedrukte gemeenten zal worden voorgesteld; eene legerorganisatie, die zonder te grooten persoonlijken on geldelijken druk de volksweerbaarheid verzekeren zal, terwijl inmiddels eene tijdelijke militie-versterking zal worden voorgesteld; voorts verbetering van het zeematerieel, eene regeling der administratieve rechtspraak, het militair strafwetboek wettelijke bepalingen op den leorplicht en andere her zieningen. Verbetering van liet rijksbelastingstelsel zal als een dringende eisch spoedig worden voorgesteld, ter wijl verbetering van de maatschappelijke toestanden onder den aandacht blijft en naarmate de arbeidsenquête vor dert, zullen maatregelen voor de veiligheid en de ver zekering voor den ouden dag der werklieden worden ontworpen. Op koloniaal gebied zal worden gestreefd naar vooruitgang door een onbekrompen aanleg van werken en naar het brengen van vastheid in de indische financiën. De maatregelen tot het bedwingen van Noord- Sumatra zullen krachtig worden gehandhaafd en voor Suriname wordt eendrachtige samenwerking met de Ko loniale Staten noodig geacht. Eerste Kamer. Besloten werd de troonrede te beantwoorden nadat de voorzitter in zijn openingswoord herinnerd had aan de groote verwachtingen voor de toekomstdie de be minnelijke Koningin onder leiding hai-er voortreffelijke moeder schonk en het vertrouwen had uitgesproken, dat eendrachtige samenwerking dor beide Kamers bevorderlijk zou zijn aan het beil van het Vaderland. Tweede Kanier. De Kamer benoemde tvree commissiën tot onderzoek der geloofsbrieven. ALKMAAR 14 Sept. Aangevoerd 6 koeien en osseu f 130 a 240, 124 vette kalveren f 3& a 90, per pond f 0,80 a 0,90, 18 nucht kalveren f8 a 16, 561 vette schapen f 16 a 24, 245 vette varkons f 0,42 a 0,50 pel" pond 58 magere f 11 a 15. AMSTERDAM 14 Sept. AardappelenHillegommer zand f 6,6,50, Geld. blauwe f 2,40 a 2,50, Friesche dokkummer jammen f 2,75 a 3,40, dito Franeker f 2,75 a 3,40 dito Zaaiers f 2,20 a 2,30, Pruisische Hambur gers f 4,70 a 4,80, Zeenwsche Flakkeesche f 3 a 3,40. alles per mud. FEB TELEBBME. P URM EREND 15 Sept. Aangevoerd 305 runderen 22 stieren handel vlug, hooger prijzen, 183 vette kal veren f 0,65 a 0,85 per K. G., handel vlug, 106 nucht. dito f 10 a 22 per stuk, handel matig, 28 paarden, 2850 schapen en lammeren, prijshoudend, handel matig, 298 vette varkens f 0,30 a 0,47 per P., handel stug, 120 magere varkens f 10. a 24, 267 biggen f 2 a 5,— beide handel matig, 250 mudden appelen f 2,50 a 3,50, 300 mudden poron f 2,80 a f 4.per mud. Kleine kaas f 31,middelb. f 24,aangevoerd 324 stapels. Boter f 1,35 a 1,45 por P. aangevoerd 563) P., Kippeneiereu f 4,— a 4 50, Eenden dito f 3,25 beide per 100 stuks. HAARLEM 14 Sept. Witte tarwe f 10.10, Haver f 3,75 a 3,571/2, Gerst 5,60 a 5,50, Capucjners f 10.25, Karwijzaad f 9,80.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3