112. Drie en Negentigste Jaargang: 1891 V R IJ 1) A G 18 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. Binnenland. Onbestelbare Brieven Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-* Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33 Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaan- den, bier woonachtigen verlofganger, om zich 's namiddags vóór 4 uren, bij zijn korps te vervoegen, als volgt J October i891 2 regiment huzaren garnizoen te Haarlem: LOURENS BIJL. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zijn korps en een daggeld dat ter gemeente-secretarie tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar He Burgemeester voornoemd' 16 Sept. 1891. A. MACLAINE PONT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het voljaarsch kohier voor de belasting op het Personeel No. 6 en het kohier van het Patentrecht over het le kwartaal van het dienst- 1891/92 op 15 September 1891 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland execu toir verklaardheden aan den Ontvanger der Rjjks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 17 September 1891. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. door eene hevige aardbeving vooraf gegaan. De Koningin- Regentes heeft dadelijk eene flinke som ter ondersteuning der slachtoffers gezonden en eene nationale inschrijving doen openen. CHINA. De gezanten der buitenlandsche mogend heden te Peking hebben eeu schrijven tot de regeering gericht, waarin zij een dringend protest indienen naar aanleiding van de ongeregeldheden te Isjang. Men ge loofde, dat de daarbij betrokken mogendheden ten slotte zouden overgaan tot eene demonstratie met hare vloten aan de noordkust. De regeering heeft den gouverneurs der midden-provincieën gelast, de vreemdelingen in hot binnenland te beschermen. VEREENIGDE STATEN. De berlijnsche koop man Bock, die vervolgd werd wegens verduistering van pandbrieven tot een bedrag van 378000 mark, is bij aan komst te Nieuw-York op het stoomschip Saaie in hechtenis genomen. Z1HD-AMERIKA. President Balmaceda schijnt met behulp van den bevelhebber van het egkader der Vereenigde Staten Brown ontsnapt te zijn. Hij hield zich schuil te Valparaiso en wendde zich toen tot ge noemden heer Brown om hulp. Deze zond hem een matrozenpak en aldus verkleed waagde hij zich tegen den avond op straat. Hij deed, alsof hij dronken was en bereikte zoo de haven, waar eene boot gereed lag die hem naar het admiraalschip vervoerde. Dat schip stoomde vervolgens naar Callao. Het voorloopig bewind van Chili is door Frankrijk erkend. verzonden in de 2e helft van Augustus 1891: P. Fransen Amsterdam M. Steenberg Bussuni G. Koning Leiden. Van Bergen: A. Hoek Amsterdam. Van H e i 1 o o Wolff, Clinge. Briefkaarten: M. P. Boom Amsterdam C. Visser, idem. DFITSCHEAND. Een op den 13 bij het ministerie van oorlog ontvangen telegram bevestigde het bericht dat de expeditie-Zalewski ten zuiden van de Uhaha-iivier (Duitsch Oost-Afrika) den 17 Augustus door de Wahehe's overvallen en uiteengedreven was. Zalewski, diie ofn- eieren en vijf onder-officieren werden vermist. Twee officieren en twee onder-officieren werden gered. ENGEIiAND. Een gerucht, dat de engelschen het turksche eiland Sigri in den grioksch-turkschen aichipel bezet en door torpedo's omringd zouden hebben, gaf tot groote ontsteltenis aanleiding. Uit een dadelijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat van dit bezetten geen sprake is geweest. Het engelsche eskader schijnt alleen daai oefeningen te hobben gehouden. Door sommige bladen wordt het vermoeden geuit, dat dit gerucht door bankiers huizen verspreid werd om de plaatsing eeuer nieuwe russische leening te Parijs te bemoeielijken. FRANKRIJK. Minister Constans heeft te Carpen tras, waar het eeuwfeest gevierd werd van de inlijving van het onder den Paus behoord hebbende graafschap Venaissin bij Frankrijk, eene rede gehouden over het ar beidersvraagstuk bij de inwijding van een nieuw raadhuis. Hij keurde do werkstakingen af en zette daarna de hoofdpunten uiteen van het gereed gemaakte wetsontweip betreffende de pensioenkassen tot verbetering van het lot der werklieden. Hij zou aftreden, werd dat ontweip niet aangenomen. Bij de ter aardebestelling van president Grévy, welke met groote plechtigheid geschiedde, werd door don mi nister de Freycinet namens de regeering, door den heer Thurel namens de leden van den Senaat en dooi den heer Bourgeois namens de afgovaardigden van het de partement der Vogeezen het woord gevoerd. Do bisschop van St. Claude hield de lijkrede. Louise Michel heeft tegenwoordig eene internationale school te Londen opgericht, waaraan zij zelve muziek en teekenen onderwijst. Schoolgeld wordt niet betaald; de ouders, die hunne kinderen bij haar laten school gaan, geven haar elke maand vrijwillig iets. SPANJE. In verscheidene provinciën hebben over stroomingen groote schade veroorzaakt. De stad Con- suegra, met ongeveer 7000 inwoners, is in hooge mate getroffen. Bijna een vijfde van de geheele bevolking moet bij die ramp omgekomen zijn. De dienst op de meeste spoorlijnen werd gestaakt en daar, waar zij niet gestaakt werd-, ontstond groote vertraging. Do overstrooming wer,j TWEEDE KADE». Zitting van Dinsdag 15 September, 3 uur. De waarnemende Voorzitter, de heer Van der Schrieck, opende de vergadering met de volgende toespraak Mijne Heeren De redenen, waaraan ik de eer verschuldigd ben deze plaats opnieuw te kunnen en te mogen innemen, ziju bekend. »Met de meeste dankbaarheid zie ik opwaarts voor dit groote voorrecht. »Ter naleving van het gebruik moet ik mij ook nu veroorloven eenige woorden hier wederom in het midden te brengen. »In de eerste plaats wensch ik UM. H.geluk met het hernieuwd of nieuw bewijs van het in U gesteld groot vertrouwen en heet U als Volksvertegenwoordigers ten oprechtste gemeend welkom in deze vergadering. »Na een zoo hevigen verkiezingsstrijd als in Nederland wellicht nooit gevoerd is, zijn wij thans hier te zamen gekomen met het onverzettelijk vast voornemen om naar het wezenlijk heil van het ons zoo innig dierbaar Vaderland met al ons vermogen onvermoeid te helpen streven. Wij zijn ook zoo volmaakt denkbaar overtuigd dat zulks onze dure, niet af te wijzen plicht is. Waar schijnlijk zullen wij omtrent sommige aangelegenheden wel eens in meening verschillen maar omtrent de alles overtreffende hoofdzaaknl. het ongekreukt handhaven onzer vrijheden onzer rechten en onzer onafhankelijk heid zullen wij altijd ten voorbeeldigste eendrachtig zijn. »Moge do Alwijze ons tot het naar behooren vervul len de^er zoo hoogst gewichtige verplichtingen met Zijne onmisbare voorlichting steeds ter zijde staan. »Ik zal u wel niet behoeven te wijzen op het groot verschil in don toestand bij den aanvang van het voor gaand zittingjaar en dien van nu. Toen vleiden wij ons met de hoopdat de Almachtige nog eenige heilrijke regeeringsjaren aan onzen nu diep betreurden Koning zou gelieven te schenken. Die hoop werd helaas niet verwezenlijkt. Maar wij verheugen ons thans in het bezit onzer in alle opzichten zooveel belovende Koningin en het wijze beleid van HD. zeer geëerbiedigde Moeder. Scharen wij ons onwrikbaar vast aaneengesloten om dien troon ter beveiliging der maatschappelijke orde en ter bevordering van Neerlands welvaart. »Sedort ik de voorgaande maal dezen zetel innam ziju de toenmalige Raadslieden der Kroon, wien het ge lukken mocht verschillende belangrijke maatregelen tot stand te brengen, afgetreden. Het voornemen der Staatslieden, aan wie H. M. de Koningin-Regentes het roer des bewinds dezer dagen toe vertrouwde is ons zoo even kenbaar gemaakt. Hopen wij dat de verwezenlijking daarvan in alle opzichten heilrijk voor Nederland moge zijn! Voorzeker betreurt gij H. M.die in de laatstverloopen jaren uwe beste krachten hier aan wendetmet mij de afwezigheid van eenige onzer vroegere medeleden. Doch laten wij ver trouwen, dat onze thans voor het eerst zitting nemende mede-afgevaardigden hunne voorgangers niet slechts op volgen maar goed vervangen zullen. »Ik aanvaard mijne zeer tijdelijke betrekking met den uit don grond des harten voorkomenden wensch, dat het God behagen moge onze Koningin zeer vele en alleszins gelukkige° Regeeringsjaren te schenken tot heil van het haar zoo bij uitnemendheid getrouwe en liefhebbende Nederlandscho volk. Zeer lang leve en gelukkig regeere Koningin Wilhelminu Zitting van den 16 te l'/2 uur. De heer Mees bracht rapport uit over de geloofs brieven der gekozen leden in de hoofkiesdistricten Gro ningen tot Helder. Ten aanzien van Breukelen en Wijk bij-Duurstede waren bezwaren ingebracht. Wat die van Breukelen betreft, achtte de commissie de briefjes met opgeplakte namen niet ongeldig met het oog op art. 61 der kieswet en de te late bezorging der stembussen niet een feit, dat vernietiging meebrengt. Wat Wijk-bij-Duur- stede aangaat, was zij eenparig van oordeel, dat de be zwaren niet tot de vernietiging der verkiezing kunnen leiden, daar wel 17 briefjes ongeldig zijn verklaard, om dat zij het vereischte zegel misten, maar geenszins is beweerd noch aangetoond, dat die ongeldigverklaring ten onrechte is geschied. Zij adviseerde tot toelating van alle leden wat de heeren Brantsen van de Zijp en Pyttersen aangaatna eedsaflegging. De heer van der Feltz bracht verslag uit over de geloofsbrieven der leden, gekozen in de districten Am sterdam tot Vechel. Er zijn geene bezwaren ingebracht en de commissie adviseerde tot toelating van alle leden, wat de heeren Reekers en van Berkel betreft, na de eedsaflegging. De conclusiën der commissiën werden bij acclamatie aangenomen. De vier heeren, die nog niet beëedigd waren, werden beëedigd. Daarna werd overgegaan tot het opma ken der nominatie voor het voorzitterschap. De uitslag der stemming voor den eersten candidaat was als volgt de heer Gleichman 69 stemmen, Beelaerts 26, van Houten 1, Schimmelpenninck van der Oye 1, blanco 1, zoodat de heer Gleichman gekozen is. Bij de stemming voor den tweeden candidaat werden uitgebrachtop den heer van Houten 53 stemmen, Bee laerts 20, van der Schrieck 23, de Beaufort 1 en blanco 1, zoodat de heer van Houten is gekozen tot tweeden candidaat. Als derde candidaat werd gekozen de heer van der Schrieck met 75 stemmen, tegen 22 op Beelaerts en 1 in blanco. De candidatenlijst zal der Koningin-Regentes worden aangeboden door den voorzitter en de heeren van Delden, van der Oye, Michiels, Guyot, G. W. van Dedem de Ram, Kielstra en Conrad. Daarna werden de afdeelingen getrokken. Besloten werd de Troonrede met een adres te beant woorden. De nieuw saamgestelde afdeelingeu kozen tot voorzit ters de heeren Rutgers Meesvan Delden Roëll en van Houten; tot ondervoorzitters de heeren De Beaufort, Borgesius, Viruly van der Kaay en Yeegens. Tot leden der commissie van-redactie van het adres van antwoord werden aangewezen de heeren de Beaufort, Kerdijk van Karnebeek, Roëll en van Houten. Eerste Kamer. Zitting van den 16 te ll1/^ uur- Door de afdeelingen zijn gekozen tot voorzitters de heeren Van RoyenCremersFransen van de Putte Eysinga en Storktot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord: de heeren Van Royen, Van Gennep PijnappelKappeyne en Vlielander Hein. Het ontwerp adres werd naar de afdeelingen gezon den die onmiddolijk bijeen kwamen. De vergadering werd geschorst tot 3 uur in de hoop het adres dan te kunnen behandelen. Te kwartier over drieën werd de vergadering heropend Ingekomen was eene dankbetuiging van t bestuur van 't Internationale Landbouwcongres voor 't gebruik van de zalen. Aan de orde was het volgende adres van antwoord op de Troonrede Mevrouw 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer het voor recht Uwe Majesteit in het midden der Vertegenwoordi ging te zien, tot opening, in naam der Koningin van de gewone zitting der Staten-Generaal. 2. Wij zijn erkentelijk voor de mededeelingen omtrent den algemeenen toestand van land en volk. Met voldoening vernamen wij, dat de betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard zijn en dat zee- en landmacht, op lof felijke wijze voortgaande haren plicht te betrachten, zich, ook waar meer dan gewone inspanning van de zeemacht gevorderd wordt, voor hare taak berekend toonden. 3. Wij verbeiden met belangstelling de voorstellen omtrent wetgeving en Staatsbestuur, waarop Uwe Majesteit het uitzicht heeft gegeven. 4. De veelomvattende en ernstige taak, waarvoor U we Majesteit tot verzekering der stoffelijke en zedelijke welvaart van Nederland en zijne koloniën onze mede werking inroept wordt met opgewektheid door ons aanvaard. 5. Van harte beamen wij den wensch van Uwe Ma jesteit, dat onze arbeid onder Gods zegen strekken moge tot blijvend welzijn van het dierbaar vaderland. Bij de algemeene beraadslaging yroeg de heer van Lijnden van Hemmen, hoe uit de laatste verkie zingen de noodzakelijkheid van hervormingen gebleken was en wie ze verlangde? Voorts vroeg hij, of niet de landbouw allereerst had moeten worden genoemd bij de maatschappelijke toestanden die verbetering eischeu.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1