De Voorzitter zal bij de 3e paragraaf gelegen heid geven tot het doen van vragen. De algemeene beraadslaging werd gesloten. De eerste twee paragrafen werden goedgekeurd. Bij de derde herhaalde de heer van Lijnden zijne vragen. De minister van bnitenlandsehe zaken antwoordde, dat de meerderheid in de andere Kamer door de verkiezingen is gewijzigd en de meerderheid de nood zakelijkheid van verschillende hervormingen heeft voor opgesteld: wijziging van het kiesrecht en belastingstelsel bovenalnn de belemmeringen der vroegere Grondwet uit den weg zijn geruimd. Wat de tweede vraag betreft, de regeering miskent aller minst de belangen van den landbouw en het ligt geheel op den weg der regeering op de behoeften van den land bouw te letten. De heer van Lijnden blijft meenendat de ver kiezingen geene verandering in den toestand hebben ge bracht daar ook de vorige regeering hervormingen voorstelde. De minister herhaalt, zonder een blaam te werpen op de vorige regeering, dat door de verkiezingen is ge bleken dat belangrijke hervormingen noodig waren, die deze reg6ering wil geven. De paragrafen 3, 4 en 5 werden goedgekeurd. Het ontwerp in zijn geheel werd zonder stemming goedgekeurd. Het adres zal aangeboden worden door den voorzitter en de leden der commissie van redactie. Daarna werden benoemd tot leden der huishoudelijke commissie de heeren Viruly en Six. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Don 11 is te Wierlngen de eerste steen gelegd van de havenmeesterswoning door den 8jarigen zoon van den burgemeester. Den 13 is een vlet van F. K. te Hoogwoud, veer schipper op Alkmaar geladen met haver en gerst, te zamen 130 mudden, aan twee eigenaars behoorende, lek geworden en gezonken. Met groote moeite werd het graan weer uit de ringvaart tevoorschijn gebracht.^ Het schijnt, dat de veroorzaakte schade minder groot is, dan men verwachtte, daar nog geen der zakken gebarsten was. Den 13 is te Bovenkarspel een fanfare korps opgericht, aanvankelijk bestaande uit 17 leden, onder leiding van den heer P. Fransen, hoofd der school aldaar. °Den 14 des avonds is bij den overweg aan den Spaarndammerdijk tusschen Amsterdam en Sloterdijk een kind van een spoorwegarbeider overredenhet kind was dadelijk dood. Den 15 werd door den majoor eerstaanwezend ingenieur der genie te Haarlem, bij enkele inschrijving, aanbesteed in drie perceelen en herbesteed in massahet maken van een slaperdijk in den Haarlemmeerpolder (3e gedeelte). Voor perceel I geraamd, op 187,000, was laagste inschrijver de heer A. de Groot te Sliedrecht voor f 198,340; voor perceel II, geraamd op 11,700, dezelfde voor 13,845voor perceel III, geraamd op 365,000, de heer J. Smit VII te Maassluis voor 430000. Voor de massageraamd op 563,000, was de heer A. van Straten te Zwolle voor 649,000 de laagste. Op den Centraalspoorweg, nabij Utrecht, is den 16 een grasmaaier door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Den 16 is te Delft tot lid der prov. Staten van Znidholland gekozen de heer H. Sei'et, auti-rev., met 855 van de 1708 geldige stemmen. De heer van der Mandele, liberaal, verkreeg 847 stemmen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 16 met 22 tegen 7 stemmen verworpen het voorstel van burgemeester en wethouders, om afwijzend te beschikken op het verzoek van de commissie voor het stedelijk mu ziekkorps, om de gemeentelijke subsidie weder voor 2 ja ren te verleenen, doch dan te verhoogen van 6000 tot 10000. Daarna werd met 24 tegen 5 stemmen, die ge vraagde subsidie toegestaan in de verwachting dat het diapason zoodanig zou worden gesteld, dat het muziek korps voor alle uitvoeringen bruikbaar werd. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 16 be noemd tot hoofd der kostelooze school letter D. den heer M. Sterk, hoofd eener openbare school te Diemen, en tot leeraar in het teekenen bij het middelbaar onderwijs den heer F. E. Vogelsang te Zierikzee. Beroepen bij de herv. gemeente te Westiaan de heer H. te Velde, candidaat te Kampen. Op de 3% pet. geldleening, groot 48000, van de gemeente Meppel, is ingeschreven voor J 121.500 tegen 98 a 99% pet.aangenomen werden de inschrijvingen van 99 pet. en daarboven, ten bedrage van 35,500. De ambtenaren die ten vorigen jare tijdelijk bij de volkstelling werkzaam waren, zijn den 11 belast ge worden, waarschijnlijk in verband met een in te dienen wetsontwerp betreffende het kiesrecht, met het tellen van de meerderjarige nederl. ingezetenendie vervolgens in enkele categorieën zuilen worden verdeeld. De algemeene collecte, gehouden ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid, heeft f 32.484.32° opgebrachtZuidholland bracht het meest op, namelijk f 6762.84, daarna Noordholland met f 6411.265, Limburg het minst f 203 99. Te Bovenkarspel zijn verscheidene personen ernstig ongesteld geworden tengevolge van het eten van paardenvleesch, dat bij onderzoek afkomstig bleek te zijn van een ziek paard, dat men arsenicum ingegeven had. Het classicaal bestuur van Hoorn heeft wegens langdurige ongesteldheid van den predikant dr. A. F. Eilerts de Haande hervormde gemeente te Benning- broek c.a. hulpbehoevend verklaard en de ring Spanbroek uitgenoodigd in den dienst aldaar te voorzien. Zijdie willen deel nomen aan de op 5 October aanvangende examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in do vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek moeten zich vóór den 26 aanmelden bij den voorzitter der commissievoor welke zij wenschen te verschijnen met overlegging van a. geboorte-akte b. getuigschriften van zedelijk gedrag. Zij die de akte van bekwaamheid vermeld in art. 56 a of b der wet op het lager onderwijs of de daarmede gelijk gestelde akte van bekwaamheid of toelating bezit ten moeten ook dat stuk bij hunne aanvrage overleggen. Zijdie te Amsterdam dat examen wenschen af te leggen, moeten hunne stukken zenden aan den schoolopziener in het district Amsterdam te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 12 is bepaald dat post kantoren worden gevestigd te Lichtenvoorde en te Abcoude op een nader door den minister van waterstaat te bepalen tijdstip. Den 13 des morgens heeft te Arnhem een stoker op de Schipbrug een geweer dat geladen was het geen hem onbekend was, afgeschoten op een der brug wachters, die daarbij aan den hals, doch niet levensge vaarlijk verwond werd. Veertig leden van het Internationaal Landbouwcon- gres hebben den 14 een bezoek gebracht aan de land bouwkolonie der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. De 3| pet. geldleening der gemeente 's-Gravenhage, groot f 100,000, is den 15 gegund tegen 98 pet., waar voor 524 obligatiën van f 1000 ingeschreven waren. Bij kon. besluit van den 15 is aan den heer Mr. J. P. R Tak van Poortvliet te 's Gravenhageop zijn ver zoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland. Volgens het Handelsblad is den 15 des avonds in eene druk bezochte bijeenkomst van liberale leden der Tweede Kamer tot voorzitter der liberale kamerclub gekozen de heer mr, W. van der féaay. Tot be stuursleden werden benoemd de heeren mr. W. H. de Beaufort en mr. S. van Houten. Bij kon. besluit van den 16 No. 24, is op voor dracht van de ministers van binnenl. zaken en justitie, 1°. eene Staatscommissie ingesteld ter voorlichting van de regeering omtrent de grondslagen, waarop de regeling van de administratieve rechtspraak, volgens de Grondwet, behoort te berustenmet bepalingdat het door haar daaromtrent uit te brengen verslag zal vergezeld gaan van een beredeneerd voorstel, bevattende de uitwerking harer denkbeelden in den vorm van een ontwerp van wet 2°. zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Eerste Kamer tevens voorzitter mr. J. T. Buys staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leidenjhr. mr. I. F van Humalda van Eysinga, lid van den Raad van State; mr. S. van Hou ten en jhr. mr. J. Roëll, leden van de Tweede Kamer; mr. M. A. van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. J. Oppenheimhoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen mr. H. F. K. E. Seydlitz lid van Ged. Staten in de provincie Limburg mr. A. R. Arntzenius griffier voor de Tweede Kamer, tevens secretaris. Aan de jaarlijksche harddraverij, te Ilpendam namen 12 paarden deelde prijs werd gewonnen door Emmavan den heer Uitentuis te Purmerde eerste premie door Wilhelm van den heer Schilder te Spier dijk de tweede door Flevovan den heer Koelman te Schagen. De heer F. S. M. Wijs bij herstemming tot lid van den gemeenteraad te Helder gekqzen, hoeft wegens vertrek naar elders voor die benoeming moeten bedanken. Bij kon. besluit van den 12 zijn benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer J. Faams Dirks- zoon en tot dammeester van den zeedijk genaamd de Nieuwendamte Katwoude de heer C. de Wit. Voor lid van den gemeenteraad te Sijbekarspel moet eene herstemming gehouden worden tusschen de heeren J. Pluister, Benningbroek en C. Mantel, Sijbekarspel. De heeren G. Stins, lid van het dagelijksch bestuur der banne Benningbroek en K. Bras hoofdingeland, zijn in deze betrekkingen herbenoemd. Gekozen tot directeur van het veefonds »de vier Noorder-Koggen" de heer J. Jongojan, Winkel, in plaats van wijlen den heer A. Winkel te Benningbroek. De Parakan Sn lak Theein bijzondere ver pakking, is bekroond met het eere-diploma (de hoogste ouderscheiding) op de internationale tentoonstelling voor hygiène en sport te Spa. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van oud onder-officieren heeft op zijn verzoek aan H. M. de Ko- nigin-Regentes om het praedicaat koninklijk te mogen voegen bij den wettig erkenden titelten antwoord ont vangen dat H. M.onder dankbetuiging voor de toe zending der statuten van deze vereenigingvermeend heeft als vasten regel te moeten aannemenniet te be schikken omtrent de zaken waarover H. M. Koningin Wilhelmina later zelve zal kunnen beslissen en derhalve gedurende H. D. Z. minderjarigheid den gevraagden titel niet te moeten verleenen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 16 beslo ten de percentage van de te heffen inkomstenbelasting te bepalen op 0.6 pet. van het belastbaar inkomen. Te Zevenaar is eene moeder van een groot gezin in eene waterput gevallen en verdronken. Te Leiden moet voor lid van den raad herstemd worden tusschen de heeren mr. E. de Vries en P. Alma Lz. (beiden liberaal) respectively met 540en 518 st. De heer A. E. van Kempen, anti-rev., verkreeg 400 st. Bij de opening der Kamers waren de leden de heeren Schaepman, Vrolik, Heldt en dr. Poelman in burgerkleediug gekleed. Dr. Poelman, die blind is, werd geleid door den hoer Schepel. Het voorstel tot vereeniging met de christ. geref. kerk is door de synode der ned. geref. kerken eenparig aangenomen. Den 19 zal de gymnastiek- en schermvereeniging »Lyeurgus" te Schagen den dag herdenken van haar 12% jarig bestaan. Be Inzending der Kijkslandbouwschool ter Tentoonstelling. Bij gelegenheid der belangrijke toespraken waarmede Donderdagmiddag de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd geopend trokken een paar opmerkingen in het bijzonder de aandacht van vele aanwezigen. Zij werden uitgesproken dooi mr. k. P. de Langein diens dubbele boedanigheid van voorzitter der afdeeling en der feestcommissie. Eensdeels behelsden ze een herinuering aan klagers, die geen nood hebben", anderdeels eene hulde aan den meer wetenschappelijkeu zin, waardoor deze tentoonstelling klaarblijkelijk gunstig afsteekt bij hare oudere voorgangsters. Beter dan zich te verliezen in nutteloos klagen en te jammeren over een wreed noodlot is een stelselmatig onderzoek naar de oorzaak der rampen waar zich die voordoen. Te eerder leert men zoo de middelen ter strijding kennen. Zal de wetenschap een bij uitnemend heid aangewezen veld ontginnen om dit doel te bereiken, dan vindt ze het zeker in de ziekten der landbouwge wassen, in het opsporen der plagen, welke soms gehoele oogsten doen mislukken. Een nietig insect of onaan zienlijke woekerplant voedt en beweegt zich maar al te vaak ten koste der gewassen, met zwaren arbeid geteeld door den mensch in de hoop er oo k het voordeel van te trekken. Een heirleger van kleinere planten en dieren, bijna onopgemerkt in de zee van leven, die ons omringt, doet zich te goed aan wortelstengel of vrucht, zetelt zich op of in deze deelen, en de grootere plant, die de landbouwer tot ontwikkeling wenscht te brengen, geraakt al kwijnende in een toestand van verval. Dank zij echter mannen als dr. J. Ritzema Bos, den leeraar in dierkunde aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, zijn reeds tal van deze boosdoeners in het plant- en dierenrijk behoorlijk erkend. Het blijft slechts zaak hun signalement zoo te verspreiden dat ze overal aangehouden en verdelgd worden. Om dit doel te helpen bevorderen was op de tentoon stellingter linkerzijde achter in het hoofdgebouw, een galerij van misdadigers aangebracht, met bijvoeging der bewijsstukken van hun boos bestaan. Deze inzending ter opluistering der tentoonstelling tijdelijk afgestaan door den onvermoeiden natuuronderzoeker, gaf zeer veel te zien, dat duidelijker wordt door een enkele aanschou wing dan door lange betoogen. Men denke slechts aan de wasmot (Groote Wasmot of Galleria mellonella L.) Noch het beestjenoch de door hem aangerichte schade zal licht vergeten worden, wanneer men eenmaal goed de voorwerpen heeft bezien, waarmede dr. Bos deze plaag der honigraten in zijn ver zameling doet uitkomen. Dubbel belangwekkend werd de inzending door de prak tische opmerkingen van den steeds tot het geven van inlich tingen bereidvaardigen tuinm an der Rijkslandbouwschool, den heer W. Surink. Nu eens noemde hij het middel ter bestrijding der kwaal b.v. voor de wasmot een lantaarn met lijm of gelatine besmeerd, die 's nachts, bij donkere maan de fladderende diertjes aantrekt en hun verderf tegemoet doet vliegen. Dan weder werd gewezen op het uitgevreten aardappelloofwaarnaast onschadelijk gemaakte maar echte coloradokevers her innerden aan een gelukkig voorbijgegaan gevaar voor aantasting van een veel gebruikt volksvoedsel. De snuittor, die den wortel der verschillende koolsoorten bedreigt, de wilgenstamgalmug, die den stam der wilgen doorvreet, de halmwesp, die in de vrncht zelf schade aanricht, werden getoond om een denkbeeld te geven van de verscheidenheid der gevaren, die de landbouwer eerst kennen moet, wil hij er zijn gewassen behoorlijk tegen beveiligen. Bij wijze van tegenstelling werd gewezen op diersoorten die, thans in zeer slecht gezelschap verdwaald, om hun goede werken niet minder aanspraak mogen maken op bescherming van de zijde der menschen, dan voor de overige een voortgezette vervolging noodzakelijk is. Zoo trof men het nuttig lieveheersbeestje aan, als voorbeeld van een insect, dat zich voedt met schadelijke larven. Prachtige exemplaren van weldoende kevers moesten strekken om de ongegrondheid te doen bedenken van den afschuw, waaronder sommige nuttige diersoorten te lijden hebben. Zoo was er ook de rupsenvanger. Me nig toeschouwer verklaarde de gewoonte te hebben dit beest steed3 te dooden, waar hij het tegenkwam. Niet weinig stond hij dan verbaasd als hij gewezen werd op een vergroote afbeelding aantoonende hoe het diertje weg draagt met een schadelijke rups, die het tot prooi heeft gekozen. Gelijk gezegd isblijft zelf zien echter veel vrucht baarder dan lange uiteenzettingen. De Rijkslandbouw school zal zeker geen belangstellende afwijzon, die zich in hare gebouwen komt verrijken mat de kennis, welke de leermiddelen, in den vorm der verzamelingen, ook na deze tentoonstelling, voor den landbouwer kan afwerpen. De wenschelijkheid van zien met eigen oogen geldt niet minder voor de overige inzendingen der Rijksland bouwschool, opgesteld achter de vitrines van dr. Ritsema Bos. Ook hier zijn weer zeer opmerkelijk de woeker planten, die zulke belangrijke schade aanrichten en vaak door eenvoudig wieden vallen te verwijderen. Weer vindt men onder deze woekerplanten soorten die den wortel, andere die den stam, en zelfs die den vrucht bedreigen. Een bremraapsoort hecht zich b.v. op den wortel. Zelfs in tal van verscheidenheden groeit deze orobanche, zoowel op de wortels der klaver, als op die van tabaks- en hennepplanten. De cuscuta leeft op den stengel van vlas en klaver. Stuifbrand tast de gerst halmen aan. Slink- of steonbrand in tarwe moederkoorn in gras en rogge, mozaïek in tabak waren in niet minder spre kende voorbeelden ter tentoonstelling vertegenwoordigd. Wat zorg en oplettendheid bij den landbouw vermag, bleek het duidelijkst uit de kruisingsproducten, b.v. van tarwe. Zoogenaamde roode dikkop levert groote op brengstmaar is onvoordeelig omdat de korrels melig en van gering eiwitgehalte zijn. Gewone zeeuwsche daar entegen is glasachtig en wit van korrel, maar de aren zijn niet geheel gevuld en het stroo blijft slap en los. Welnu, door kruising verkreeg men te Wageningen een soort die de goede eigenschappen vereenigtzonder de kwade te hebben overgenomen. Dat men hierbij echter ook aan regel en orde gebonden is, bleek uit een ander kruisingsproduct, ontstaan uit roode dikkop en Hybride gallandzelf reeds door kruising verkregen. Na vijf jaren telens waren de planten geheel ontaard en vol komen onvruchtbaar. Veredeling vindt op de proefvelden bij de school een ruime toepassing. Prachtige voorbeelden hiervan leverde het kanariezaad. Niet gering echter is de moeite, noodig om op de vakken van 12% vierkante meterwaarop gewoonlijk een zelfde soort verbouwd wordt, door zorg vuldige keus der zaden steeds meer volmaakte gewassen te kweeken. Het loon der moeite overtreft echter vaak de stoutste verwachtingen Zoo kon men hier ook ken nis maken met van elders aangevoerde en door kweeking verkregen beetwortels, do kleine Wanzleber, wier suiker gehalte van 16°/0 der suikerindustrie uitnemende diensten belooft te bewijzen. Na eindelijk nog een blik geworpen te hebben op de aardperen een grasgewas, dat men bedoelt in te voeren

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2