Algemeene Collecte. Waarschuwing. No. 113. 1891. Drie en Negentigste Jaargang. ZONDAG 20 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Officieel Gedeelte. Donderdag- 24 September a.s. De Troonrede. Binnenland. ALKIAARSCHE COIJRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0.O6. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33 De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAiR brengt ter algemeene kennisdat op door de gemoenteboden aan de huizen der ingezetenen de collecte zal plaats hebben, tot het houden waarvan bij kon. besluit van 29 Juli 1891 No. 50 aan de Ver- eeniging «Trouw aan Koning en Vaderland" vergunning verleend is tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen gerechtigd tot het dragen van bet Meta len Kruis en de C i t a d e 1 - M e d a i 11 e. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 18 September 1891. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat van af 25 September a.s. tot nadere aankondiging gCHIËTPKOBVËN In de Sclioorlsche duinen zullen worden genomen dat op de dagen, waarop die proeven geschieden tel kenmale eene roode vlag zal worden geheschen op een der meest zichtbare toppen aan den binnenrand der dninen, alsmede aan het begin van de spoorbaan in de duinen, nabij de hoeve van van Lente en de Franschman; dat op de dagen, waarop vorengemelde roode vlaggen geheschen zijn, onveilig zijn 1°. bet strand en de zee tot op 7 kilometer in den omtrek van de roode vlag aan den buitenrand dei- duinen 2°. de duinen zelvevan af strandpaal No. 27 tot strandpaal No. 36, en wel over eene breedte van 2500 M., gerekend van af de strandlijn. Voorts wordt de aandacht nog gevestigd op de houten waarschuwingsborden welke in de duinen op de meest zichtbare punten zullen worden geplaatst, en welke on geveer de lijnen aangeven binnen welke het ten hoogste gevaarlijk is zich te begeven, wegens de scherven van granaten enz., welke binnen die lijnen neervallen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 18 September 1891. A. MACLAINE PON1. Aan een Troonrede waren wij niet meer gewoon. Ge durende zijn laatste regeeriugsjaren werd onze overleden Koning door den slechten toestand zijner gezondheid verhinderd de zitting der Staten-Generaal in persoon te openen. Ook den 15den September 1,1. bleef de troon in de vergaderzaal der Volksvertegenwoordiging ledig, maai de Koningin-weduwe-Regentes, die het Koninklijk gezag waarneemt, deed dit ook bij de opening van het nieuwe zittingjaaren staande naast den troon waarop hare dochter, wordt ons aller wensch vervuld, eenmaal zal plaats nemen, las zij de troonrede en opende «in naam der Koningin" de gewone zitting der Staten-Generaal. De weinige zinsneden waarin volgens gewoonte ge tracht wordt eenige mededeelingen te doen omtrent den toestand van land en volk, van handel, scheepvaart, nij verheid en landbouw, waren, evenals die omtient onze zee- en landmacht, mede volgens gewoonte, te algemeen en te onbeduidend om indruk te maken; maar sterk was de aandacht gespannen ten aanzien van hetgeen zou volgen, en reeds de eerste zinsnede was .wel geschikt om haar nog te verscherpen. Duidelijk is bij de laatste verkiezingen opnieuw de. wenschelijkheid gebleken zoo klonk het uit den mond Harer Majesteit dat op ordelijke wijze, zonder langere vertraging, in wetgeving en Staatsbestuur de hervormingen worden tot stand ge bracht, waarvan de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de Grondwetsherziening den weg heeft geopend. Daar heen zal mijn streven zijn gericht. In die woorden is inderdaad de toestand met volkomen juistheid geschetst. Over hervormingen in wetgeving en Staatsbestuur werd bij de laatste verkiezingen gesproken, op hervormingen werd aangedrongenondubbelzinnige gezindheid om tot die hervormingen mede te werken werd verlangd en aan den dag gelegd. Tot nog toe waren zij uitgebleven ofschoon de Grondwet op menig punt was gewijzigd om haar gemakkelijker te maken. Zonder langere vertraging behooren zij daarom tot stand te worden gebracht. Zóó is de toestand, en een Regee ring die dit openlijk verklaarttoont den toestand te begrijpen. Hooren wij, wat na dien duidelijken en juisten aanhef in de eerste plaats wordt genoemd. «De indiening van een wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht, deze noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbeteringwordt voorbereid." Geen blijvende verbe tering van den toestand alzoo zonder regeling van het kiesrecht. Willen wij voortgaan op den weg van den vooruitgang, van bestendige, aanhoudende verbeteringen, dan moet het kiesrecht beter worden geregeld. De te genwoordige regeling is gebrekkig, ongelijkmatig, onvol doende voorloopig. Dat wordt vrjj algemeen erkend. Een betere regeling moet worden voorbereid. Zoolang die voorbereiding duurt en totdat de betere regeling zal zijn tot staud gekomen zullen enkele zaken moeten blijven rusten. Dat spreekt van zelf. De Regeering zegt het onmiddellijk in de troonrede zelve, die aldu3 voortgaat «Herziening der provinciale- en gemeente-wetten zal daarop moeten volgen. In afwachting daarvan kunnen tijdelijke maatregelen getroffen worden tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten." Maar gelukkig behoeft niet alles op do herziening van het kiesrecht te wachten. Er zijn onderwerpen die niet alleen voor een goede regeling vatbaar zijn, maar waar van het belang van het land verbiedt de regeling langer uit te stellen. De Regeering noemt ze opals zij verder zegt «Verbetering van het Rijksbelastingstelsel is een drin gende eisch der rechtvaardigheid. Wetsontwerpen om hieraan te voldoen, zullen u spoedig bereiken." Dat zijn inderdaad gulden woorden, en wij zijn over tuigd dat de Regeering, door ze te bezigen, naar het hart heeft gesproken van bet Nederlandsche volk. Ziehier een onderwerp dat rijp is voor afdoening en waarvan de afdoening met ongeduld wordt verlangd. Reeds te lang wordt door de ingezetenen in vele opzichten op in het oogloopend ongelijkmatige en daarom onbillijke wijze bijgedragen in de algemeene kosten van het staatsbestuur en de steeds zich uitbreidende staatszorg. Reeds te lang betaalt de een te weinig en de ander te veel. De klach ten daarover hebben eindelijk lang genoeg geduurd, hare rechtmatigheid is reeds lang erkend, en daarom begint het geduld zijn grenzen te naderen. Tegemoetkoming aan die klachten, herstel van dat onrecht want een on recht is het behoeft niet, mag niet wachten op herziening van het kiesrecht. Daarom is het geen over drijving, wanneer in de Troonrede verbetering van het Rijksbelastingstelsel wordt genoemd een eisch, een drin gende eisch der rechtvaardigheid en een natuurlijk uitvloeisel van deze verklaring is de daarop volgende belofte «Wetsontwerpen om hieraan te voldoen, zullen n spoedig bereiken." Spoedig, binnen korten tijd alzoo zullen de wetsontwerpen tot verbetering van ons belastingstelsel worden ingediend, en vermits niet door de indiening, maar door de aanneming dor ontwerpen het onrecht hersteld, en aan den eisch der rechtvaardig heid voldaan kan worden, zal dit onderwerp afgedaan moeten worden, voordat een nieuwe regeling van het kiesrecht de werkzaamheid van Regeering en Staten- Generaal komt schorsen. Kunnen wij dus weldra de indiening van wetsontwer pen tot verbetering van het Rijks-belastingstelsel ver wachten ook omtrent den leerplicht zullen wettelijke bepalingen worden voorgedragen en in deze zitting kan de indiening van het ontwerp van een wetboek van mili tair strafrecht worden te geinoet gezien. Toezeggingen waarover wij ons mogen verheugen. Tegenover plicht- vergeten ouders is de invoering van leerplicht een plicht van den Staat, waaraan de tegenwoordige regeering zich niet wil onttrekken. Het doet ons genoegen te vernemen, dat zij er prijs op stelt zich van die taak zoo spoedig mogelijk te kwijten, en de gelegenheid om dit te doen voor zich niet in gevaar wil brengen door de herziening van het kiesrecht voorop te stellen. Vervanging van het zeer oude en zeer verouderde, algemeen veroordeelde wetboek van militair strafrecht door een wetboek, dat aan de eischen van onzen tijd voldoet en voor een volksleger bruikbaar is, kan niet anders dan eenige bezwaren tegen een leger vorming op den grondslag van den persoonlijken dienst plicht uit den weg ruimen, en daarom is ook deze toe zegging ons bijzonder welkom. En wat vernemen wij nu omtrent een nieuwe leger- wet Zooveel als onder de tegenwoordige omstan digheden verwacht kon worden. Van den heer Seyffardt kon niemand onderstellen, dat hij het ontwerp van den heer Bergansius met eenige wijzigingen zou overnemen. Nieuwe voorstellen worden daarom in gereedheid ge bracht de Troonrede zegt het onsen zij voegt er bij «tot eene organisatie der landmacht en tot vorming dor levende strijdkrachten welke, zonder te groote. persoon lijke en geldelijke offers de weerbaarheid van ons volk kunnen verzekeren." Wij hebben nooit iets anders gewenschten wij meenden dat bet ontwerp-Bergansius aan die eischen voldeed. Levert de heer Seijffardt een ontwerp waarvan hetzelfde gezegd kan worden ook al is het niet gebouwd op dezelfde grondslagen ieder die zijn vaderland lief heeftzal het gaarne ondersteunen al moet hij afstand doen van eenige persoonlijke voor liefde voor een ander stelsel. Met dat «in gereedheid brengen" der ontwerpen is echter tijd gemoeid en voor dat eene nieuwe legerinrichtiug niet alleen in de wet is afgekondigd, maar werkelijk is ingevoerd, zal alweer heel wat tijd moeten verloopen. Begrijpelijk is het daarom en goedkeuring verdient het tevensdat de nieuwe Regeering inmiddels een voordracht aankondigt tot tijdelijke versterking der nationale militie. «Van andere deelen onzer wetgeving zal een herzie ning worden ter hand genomenzegt de Troonrede. Iets anders kon dan ook moeilijk worden verwacht maar meer dan deze algemeene toezegging verdient de aandacht de mededeeling dat maatregelen worden be raamd om het materieel der zeemacht te verbeteren en dat de wettelijke regeling der administratieve recht - spraak wordt voorbereid. Voor het laatste is reeds een Staatscommissie benoemden men mag aannemen dat haar verslag tijdig genoeg gereed zal zijn, om tot grond slag eener regeeringsvoordracht te kunnen dienen, zoodra het parlementaire werk, dat vooraf moet gaan tijd zal laten om haar in behandeling te nemen. De Regeering kan er voorts staat op makendat nota zal worden genomen van de verklaring, dat het vakonderwijs ten behoeve van handel, zeevaart, nijver heid en landbouw op haren steun kan rekenen, zoowel als van de mededeeling dat maatregelen worden ont worpen in het belang van de veiligheid en de gezond heid in de fabrieken en werkplaatsen en tot verzekering van het lot van oude of verminkte werklieden. Ook omtrent het bestuur van Nederlandsch-Indië en de wenschelijkheid eener eendrachtige samenwerking met de Koloniale Staten in Suriname verkondigt de Troon rede inzichten, waarmede wij geheel kunnen instemmen. Er zal later gelegenheid te over zijn om van deze plannen nader kennis te nemon. Vooreerst hebben wij genoeg aan de bepaaldo toezeggingen van ontworpen die wij weldra te wachten hebben en zonder aarzelen kun nen wij tot ons genoegen daarmede onze ingenomen heid betuigen. TWEEDE KAMEB. Zitting van den 18, des voormiddags 11 uur. De heer Gleichman aanvaardde het voorzitterschap met de volgende rede. 4 Mijne Heeren «Op uwe vereerende voordracht door Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes tot voorzitter benoemd gevoel ik levendig het gewicht van de mij opgedragen taak. «Al mijne krachten zal ik inspannen om haar naar behooren te vervullen. Ik vraag daarbij den steun van u allen, mijne heeren. «Ik vraag dion met aandrang, waar ik de plaats in neem door zoo velen voor mij ook door mijn geachten onmiddellijken voorganger, aan wiens bekwame leiding ik hulde breng, zoo talentvol bekleed. «Groot verschil van gevoelen zal ook in het nieuwe tijdvak, dat wij ingaan, zich onder ons openbaren. Mijn streven zal het zijn overeenkomstig de goede overlevering, waardoor onze vertegenwoordiging zich kenmerktde onbelemmerde uiting van ieders meening te helpen ver zekeren. «Uwerzijds zult gij, zoo mag ik hopen, mij ter zijde staan bij de handhaving van orde en regelmaat naar de bepalingen van ons reglement van orde. «Waarin wij voor het overige ook mogen verschillen in verknochtheid aan het Huis van Oranje, in ernstige opvatting van onze plichten jegens het vaderland zullen wij één zijn. Beantwoorden wij het in ons gesteld ver trouwen door ons van die plichten ijverig en vastbe raden te kwijten. «Ik breng mijn dank aan den waardigen tijdelijken voorzitter voor de vriendelijke en door mij op hoogen prijs gestelde woorden, tot mij gesproken. «Met den wensch dat onze beraadslagingen en besluiten bevorderlijk mogen zijn aan het heil van het geheele Nederlandsche volk, dat wij vertegenwoordigen, verklaar ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te aanvaarden". De mededeeling van ingekomen stukken werd tot een naderen dag uitgesteld en de vergadering geschorst tot half drie, om den minister van financiën gelegenheid te geven de staatsbegrooting aan te bieden. Te half drie werd die begrooting aangeboden bij eene rede, waaraan de volgende bijzonderheden werden ont leend. De dienst 1889 leverde volgens de ten vorigen jare uitgesproken verwachtingen een batig slot van f 204.827 die verwachting is overtroffen. De rekening over dat jaar wijst een voordeelig slot aan van ƒ481.314. De oorspron kelijke raming, die van 1888, wees een tekort aan van 4.954.422. Volgens de voorloopige uitkomst van 1890 zal het te kort "bedragen f 22.348.974 terwijl gerekend is op 26.000.000. Voor een deel is deze uitkomst toe te schrijven aan het niet afbetalen der som van f 2.400.000, door het Rijk aan de Amstordamsche Kanaal maatschappij verschuldigd, waarop aanvankelijk gerekend was. Dit tekort op don gewonen dienst 1890 slinkt eigen lijk tot 2.484.321 In verband met de plaats gehad hebbende operation als gevolg van de overname van den Rijnspoorweg enz. De dienst 1891 zal waarschijnlijk een te kort opleveren van 3.400.000. Voor dienst 1892 zijn de middelen 1,064.125 h o o g e r, de uitgaven daarentegen 7.376.624 lager geraamd. Het belangrijk verschil op de uitgaven is veel ge ringer dan het schijnt, want voor ver het grootste ge-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1