Buit e n 1 a n d. Binnenland. van het grootste deel der ingezetenen te verzetten. Zoo werd dan ook den 17en November 1886 het eerst genomen raadsbeslnit ingetrokken en besloten om 1°. het Binnen- Gastbnis te verbonwen en 2°. om een nieuw Buiten- Gasthnis op te richten op het door aankoop van gronden te vergrooten terrein van het bestaande. Toen het eenmaal zóó ver gekomen was, werd krachtig aan het werk ge togen. Het Binnen-Gasthuis is dan nn ook reeds ver bouwd en bij een wandelingdie ik van de week naar het Buiten-Gasthuis heb gemaakt, kreeg ik de overtuiging, dat alle uitzicht bestaat, dat de aannemer van een ge deelte daarvan zal kunnen voldoen aan den gestelden eisch om de gebouwen ultimo Mei 1892 op te leveren. Naar mij van goed ingelichte zijde werd verzekerd zal de geheele inrichting bestaan uit 4 gemetselde ba rakken van één verdiepingelk voor 28 bedden een paviljoen voor zenuwlijders, twee dito, elk voor 116 bed den een administratiegebouw, waarin tevens vier zalen voor betalende zieken een woning voor den directeur lijkenhuis, badinrichting, ketelhuis, waschhuis, apotheek, keukens enz. De nieuwe gebouwen zijn bestemd tot verpleging van 392 lijdersd. i. ruim honderd meer dan het grootste aantal patiënten tot nog toe in het Buiten-Gasthuis verpleegd. De ko9ten van het geheele werk, dat in gedeelten wordt aanbesteed, zijn op ruim 1 millioen gulden geschat. De heer H. R. Hendriks te Oss is aannemer geworden van het paviljoen voor zenuw zieken de twee paviljoenen voor 232 bedden en de directeurswoningwelke op het oogenblik in aanbouw zijn. Dat eerstgenoemde paviljoen heeft, bij eene lengte van 90 eleene breedte van ruim 20 el. Het bestaat uit een beganen grond en twee verdiepingen en bevat o. a. een collegezaal met gaanderij vier zalen voor dagverblijf, acht zalen voor nachtlogies, twaalf observatie- kamers zes-en-twintig isoleerkamers zes badkamers een kamer voor den geneesheereen wachtkamer zes keukens enz. De beide andere paviljoens hebben eene lengte van 79 el en eene breedte van 14 el. Deze gebouwen bestaan uit eene verdieping gelijkstraats en eene bovenverdiepingterwijl het middengedeelte nog met een verdieping verhoogd is, bevattende eene reserve ziekenzaal een bergplaatsprivaten enz. Lang3 elk paviljoen wordt aan een der lange zijden eene warande aangebracht, geheel met glas afgesloten en uit de zieken zalen onmiddelijk te bereiken. Herstellenden kunnen derhalve in hun krib liggende op de warande gedragen worden. Verder bevatten de genoemde gebouwen nog vier ziekenzalenelk voor 24 beddenvier zitkamers voor herstellenden vier badkamers vier isoleerkamers, twee keukens, een magazijn en een woning voor de hoofdver pleegster alsmede de noodige privaten. De directeurs woning wordt als volgt ingericht. In het sousterrain kotnen de keuken de provisiekelder de mangelkamer de bergplaats voor brandstotfen een privaat enz. De bel-étage zal bestaan uit een vestibule met gang twee kamers en suite en eindelijk een huiskamer met veranda. De eerste verdieping zal bevatten een slaapkamer een studeerkamer met balkon een logeerkamer en een bad kamer, terwijl op de zolderverdieping twee dienstboden kamers worden gemaakt. Zeker al genoeg om onzen lezers te doen inziendat hier niet uit een schraal voorziene beurs wordt gebouwd. Het Koningin-Wilhel- mina-gasthuis belooft in den volsten zin des woords een sieraad te worden voor Nederland's hoofdstad en zal door landgenoot en vreemdeling zeker als een nieuw bewijs worden aangemerkt van den spreekwoordelijken amsterdamschen liefdadigheidszin. Wordt vervolgd. BKIjOIK. Bij eene ontploffing van mijngas in eene der schachten van de Forchies-la Marche bij Charleroi op den 19 des morgens te ruim 3 uren, zijn 27 mijn werkers, waaronder 24 hoofden, omgekomen. Te Brussel heeft den 18 in de Smalle Agnussenstraat eene gasontploffing plaats gehad, doordat een der fitters die in eene woning met de herstelling der gasbuizen bezig wasmeenende dat zijn kameraad reeds gereed en de leiding weder in orde was de kraan open zette. De tweede verdieping van het huis was onmiddellijk met had misschien meer gedronkon dan zijn kameraad, maar scheen toch heel weinig beneveld. Deze gevangene heeft karakter en gaat voor rijk door; waarschijnlijk heeft hij geen lust zijn kameraad boos te maken en troont hem dus mee naar den drankverkooper. De reusachtige vriend ver zekert zijn kameraad dat deze hem geld schuldig is en hem dus dient te trakteeren, »als hij ten minste een fat soenlijk man is." De tapper neemt een kopje en giet dat vol brandewijn; hij toont daarbij eenige beleefdheid tegenover den beta- lenden klantmaar ziet met een zweem van minachting naar den leuteraar, die immers maar op kosten van den ander drinkt. NeenStephanjij moet betalenwant je bent me nog geld schuldig. Loop heen 't Is me de moeite niet waard, dat ik met je praat", antwoordt Stepka. Neen, Stephan, je liegt", verzekert de eerste, terwijl hij het kopje aanneemt dat de tapper hem toereikt je bent me geld schuldig; je hebt geen geweten; ja zelfs je oogen behooren je niet toe; die heb ik ook al geleend, zooals je alles doet. In één woord, Stephan, je bent een schurk Wat sta je toch te lamenteeren Pas op, je morst met je brandewijn Drink ten minste, nu je vrijgehouden wordtroept de tapper den wauwelaar toe. Ik zal wel drinken, wees daar maar niet bang voor; je hoeft niet zoo te schreeuwen Mijn beste wenschen bij gelegenheid van het feest, Stephan Doroieïtsch zoo wendt hij zich daarop met het kopje in de handonder een beleefde buiging tot denzelfden Stephan, dien hij een oogen blik te voren eon schurk had genoemd. Blijf gezond en leef honderd jaar, zonder de jareu mee te tellen, die ge al achter den rug hebt!" Hij drinkt slaakt een diepen zucht van voldoening en wischt zich den mond af. Wat heb ik vroeger een brandewijn gedronken zegt hij met een gewichtig gezicht, en spreekt daarbij in het alge .meen zonder zich tot iemand in het bijzonder te richten Maar nu loopt 't op een eind met me. Beantwoord mijn •dronk, Stephan Dorofeïtsch Wordt vervolgd. gas gevuld en daar in de keukenwaar de bewoonster met hare dochter het middagmaal bereidde, juist een der deksels van het fornuis gelicht was, kwam het gas met de vlammen in aanraking, waardoor eene hevige ont ploffing volgde. De bewoonster en hare dochter bekwamen verscheidene brandwonden: een gasfitter werd op den grond geworpen en met brandwonden overdekthet huis zelf en de aangrenzende woningen werden zwaar beschadigd. Het regende dakpannen in de vrij nauwe straat; een voorbijganger, de heer van Capellen, werd door een dak pan zoo ernstig aan het hoofd gewonddat hij kort daarna overleed. De brandweer slaagde spoedig in het blusschen van den inmiddels ontstanen brand. niir§CHIii\!VB. De Keizer van Rusland heeft zijnen gezant te Berlijngraaf Schuvaloff, de Wladimir- orde verleend. In het verleenen dezer onderscheiding wordt eene beleefdheid gezien tegenover den Keizer van Duitschland. Do duitsche Juristen-vereeniging heeft op de in de vorige week te Keulen gehouden vergadering zich, in strijd met het gevoelen der beide prse-adviseurs, tegen strafbaarstelling van dronkenschap als afzonderlijk mis drijf uitgesproken. De meerderheid vreesde dat aan de politie een te groote macht zou worden gegeven als haar de beoordeeling van »de ergernis" werd opgedragen en dat uitsluitend minvermogenden vervolgd zouden worden. Wel was zij voor hooge belasting op sterken drank, voor beperking van de vergunningen, voor maatregelen, bijv. on der curateele-stelling, tegen de verstokte dronkaards maar bijzondere strafrechterlijke bepalingen tegen drankzucht eu dronkenschap in het algemeen achtte zij ónnoodig. FRAAKRIJK. De Liberté en de Paris bevatten voor een paar dagen zeer heftige artikelen tegen den Keizer van Duitschland, naar aanleiding van een gerucht, dat de Keizer in eene te Erfurt gehouden rede gespro ken zou hebben van den «Corsicaanschen parvenu". De Nation meende zelfs, dat, zoo deze uitdrukking bevestigd werd, aan Duitschland opheldering en eene schitterende voldoening gevraagd moest worden. De duitsche staats courant bevatte den 18 den woordelijken inhoud dezer rede. Volgens dien inhoud heeft de Keizer gezegd: «op deze plaats heeft de corsikaansche overweldiger duitsche vorsten ten diepste gekrenkt en ons overwonnen vader land zeer vernederd. Toen ontkiemde in het gemoed van mijn over-grootvader de gedachten aan weerstand tot het uiterste, die leidde tot den opstand van 1813, waar door deze smaad werd uitgewischt. Bij een brand te Annecy in den nacht van den 17 op den 18 zijn 4 huizen vernield en 2 zwaar beschadigd. Eene oude juffrouw, die hare kat wilde redden, kwam in de vlammen om. ITALIË. Den 19 des middags waren 2000 fransche bedevaartgangers in de zaal der zegenspreking op het Vatikaan bijeen, die den Paus bij zijne binnenkomst met groote geestdrift ontvingen. De Paus sprak staande eene rede uit, welke anderhalf uur duurde. Hij betuigde in de eerste plaats zijnen dank aan die bedevaartgangers en gaf daarna een overzicht van zijne encycliek over het socialisme. Het sociale vraagstuk kan niet alleen in de wet zijne ware en vredelievende oplossing vinden, want het brengt ook mede de verantwoordelijkheid voor God. De Paus drong met nadruk aan op de Zondags rust tot vervulling der godsdienstige plichten. Ten slotte verklaarde hij zich voor de oprichting van patro naten onder het bestuur der bisschoppen. De Koning, antwoordende op de gelukwenschen, door den bui'gemeester van Rome bij gelegenheid der verjaring van den 20 September 1871 aan hem gericht, heeft den 20 een telegram gezonden, waarin hij verklaart zich ge lukkig te achten den dag te beleven, aan de bevestiging der italiaansche eenheid gewijd, en niet alleen voor Rome, maar voor het geheele vaderland van gewicht. De Koning brengt vervolgens de deugden in herinne ring van hendie zich voor de eenheid van Italië heb ben opgeofferd. De Koning voegt er aan toe dat God het vaderland in moeielijke tijden heeft bijgestaan en dat de italianen altijd gereed zullen zijn hunne rechten te verdedigen en hunne plichten te betrachten, waardoor zij zich ook uit alle moeielijbheden zullen helpen die den economischen vooruitgang van Italië hebben be lemmerd. OOiTEARIJK-HBAEARIJE. De Keizer zegt in eenen door hem uit Bistritz uitgevaardigden dagorder de overtuiging te hebben verkregendat het geheele leger voortdurende vorderingen maakt en meer en meer geschikt wordt om een oorlog vol te kunnen honden. Het biedt alle mogelijke waarborgen aan en is in staat tot het vervullen van elke taakwelke het zou kunnen worden opgedragenzoowel in tijd van vrede als in dagen van gevaar. SFAAJE. De regeering heeft besloten tot de in voering van hot Mausergeweer. 2SWITSERLA1VD. Prof. Viscardini een bekend Alpenbeklimmer, is bij het bestijgen van den Cravairola in een afgrond van 60 voet diepte gestort en daar met verbrijzelden schedel gevonden. Tusschen Bergue en Alfeneu in Grauwbunderland is de bijwagen van een postwagen van eeu hoogen pas naar beneden gestort. Twee dames, mej. E. Lehmann uit Bern eu mej. Mac Gregor uit Engeland werden gedood een heer brak het been en eenige reizigers werden gewond ZFID-AMERIK.A. Het voorloopig bewind in Chili is ook door Italië erkend. President Balmaccda51 jaren oud, heeft zich den 18 van het leven beroofd door zich voor het hoofd te schieten. Den 29 Augustus was hij uit die plaats vertrokken in de hoop dat hij over de Ande. naar de Argentijnsche republiek zou kunnen ontsnappen. Dit mislukte waarop hij naar Santiago terugkeerde en verscholen bleef in de woning van den gezant dier repu bliek. Daar maakte hij zich van kant. In een door hem aan zijne moeder achtergelaten brief verklaart hij door zijne generaals verraden te zijn en ontkent hij de hem te laste gelegde wreedheden. BRAZILIË. Een wetsontwerp, strekkende om den gewezen Keizer toe te staan naar zijn land terug te keeren isovereenkomstig het voorstel der commissie van onderzoek, in do Kamer met 105 tegen 10 stemmen niet in behandeling genomen. Een vrij groot aantal personen p. m. 150 waar onder eenige dames bezocht zondag den 20 de ver gadering te Schagenwaarin mej. Drucker van Am sterdam zou spreken over de partijen en haar invloed op het volk. Na opening der vergadering begon spreekster hare rede met de opmerking dat zij onaangenaam was ge troffen toen de afdeeling Schagen van den Sociaal De- mocratischen Bond haar verzocht op te treden met eene staatkundige rede. Dat woord «staatkunde" duidde voor haar altijd iets slechts aan iets van vliegen af vangen leeper slimmer slechter zijn dan een ander. Het woord «staathuishoudkunde" vond mej. Drucker beter. Wijl spreekster zich nooit bijzonder op staathuis houdkunde had toegelegdzou zij slechts weergeven, wat zij zelf over de verschillende partijen dacht. Zij kende er eigenlijk maar 2eene katholieke partij en eene socialistische. Een derde partijdie echter van minder belang is zag zij in het leger des heils. De katholieken en socialisten zullen samen den grooten maatschappelijken strijd moeten uitvechten. De katholieke kerk, vervolgde spreekster, is eeuwen oud, en verouderd. Zij heeft eene groote macht, die over het al gemeen echter te groot wordt geschat. Hare opkomst heeft zij te danken aan het wegwerpen van haar schoonste denk beeld, dat Christus had geleeraard: gelijkheid van allen. Zij heeft zich altijd in wereldsche zaken gemengd en dat zal de oorzaak zijn van haren val. Vóór de 3e eeuw was de macht van de katholieke kerk niet zoo groot. Langzamer hand nam hare macht toe on werd de paus een vorst, die niemand boven zich had. Dit werd al heel spoedig het geval na de bekeering van Constantijn den Groote en nadat de pausen niet meer door de gemeenten wer den gekozen, maar door machtige personen werden aan gesteld. Omdat de katholieke kerk echter altijd juist anders om handelde dan zij predikte, ontstond er in de 15e en 16e eeuw eene groote beweging tegen haar, de reformatie, die zij beducht voor haar val te vuur en te zwaard heeft pogen te stuiten. De katholieke kerk bouwt hare macht op domheid. Wij zien dit aan Spanje, waar de katholieke kerk altijd het meest heeft te zeggen gehad. Dat rijke land is dom en arm. Tot 1808 was de geestelijkheid de eenige leermeester van het volk. In 1797 kregen dan ook slechts 400.000 kinderen eenig onderwijs, in 1848 door toedoen der liberalen 1 miljoen maar in 1860 waren er toch noch 12 miljoen Spanjaar den, die lezen noch schrijven konden en in 1874 bedroeg dit aantal 76°/0 der bevolking. Wij zien dat ook in Bel gië, waar de arbeidersvrouw een dier is. In 1847 kwam op het congres te Londen het plan gereed voor eene nieuwe partij, de socialistische, die dus 50 jaren ongeveer heeft "bestaan. In 1847 was er geen katholiek, die de socialisten vreesdenu ziet de paus in het so cialisme de doodsvijand van de kerk. Niet in het Pro testantisme, dat centralisatie mist, wat niet het geval is bij de katholieke kerk en de socialistische partijBeide deze partijen zijn internationaal, de katholieke is echter gebouwd op domheid, de socialistische op keunis, de katho lieke houdt met hand en tand vast aan het eigendoms recht, de socialistische wil juist het tegenovergestelde. Om dat de katholieke kerk zeer goed weet, dat het oude moet wijken voor het nieuwe spant zij alle krachten in om dat nieuwe te weren. Ridders staan haar niet meer ten dienste, zooals in de middeleeuwen. Er moet dus iets anders beproefd worden. De socialistische partij breidt zich op twee wijzen uit, door coöperatie (Belgie) en door propaganda (Nederland, Frankrijk). Wat doet nu de katholieke kerk Zij doet de socialisten na en gaat ook door coöperatie hare macht bevestigen en uit breiden. lu Frankrijk b. v. bestonden vóór een 5tal jaren reeds 80 cirkelsvereenigingen van katholieken door rijken opgerichtdie tevens bestuursleden waren. Het egoïsme is de grondslag van coöperatie. Coöperatie trekt daarom altijd. Bij geschillen tusschen arbeiders en bestuur beslist zoo het niet bijgelegd wordt de kerk. Jammer voor haar, dat de werklieden over het algemeen niet zoo dom meer zijn, dat zij van den hel, van den paus of zijn banvloek bang zijn. De katho lieke kerk voelt ook, dat zij de oorzaak is van de armoede en maakt zich daarom meer beangst voor de socialisten dan wel noodig is. De paus heeft ook al om die socialisten een encycliek geschreven, waarin eigenlijk niets nieuws staat, maar dat door de katholieken een heerlijk stuk wordt genoemd. Schaepman heeft er te Vlissingen ook al de loftrompet over gestoken. Was de paus het eens met de socialisten, wat betreft het eigen domsrecht, dan zou die encycliek volkomen socialistisch zijn. De katholieke kerk ijvert tegenwoordig ook voor een hernieuwd gilde wezen, gegrondvest op de onderdanig heid van den werkman en het meesterschap van den baas, niet door diens meerdere kennis, maar door zijn kapitaal. Dit alles nagaande, vond mej. Drucker het voor de socialisten tijd niet langer alleen propaganda te maken of kritiek uit te oefenen, maar de handen uit de mouwen te steken en door daden te bewijzen wat zij willen en kunnen. Na de pauze tijdens welke er socialistische liederen werden gezongen, vervolgde mej. Drucker hare rede met de opmerkingdat de romeinen liefst nooit lang denzelfden vijand hielden omdat die vijand hun tactiek zou beginnen te volgen en overwinnen. Dat deed nu de katholieke kerk ten opzichte van de socialistische partij, meende mej. Drucker. De socialisten vroegen altijd eerst brood en dan kennis. Welnu, de katholieke partij wil brood gevende paus drukt het elk kapitalist in zijn encycliek op het hart en langzamerhand zal de armoede verdwijnen. Het volk komt dan echter op grooter helling, want brood geeft tevredenheidberusting kennis niet. Eerst kennismoet daarom de vraag der socialisten zijn. Verder moet elk socialist weten wat de zaak beduidt die hij voorstaat en niet langer onder kapitaal alleen geld verstaan. Ten derde moeten de socialisten niemand uitsluitendie niet volkomen met hen meegaatwiens overtuiging begint te wankelen moet niet afgewezen worden, maar opgenomen in de partij. Onderlinge veeten moeten niet bestaan, daar dit de geheele partij benadeelt en de tegenpartij er hartelijk om lacht. Evenmin moet er wantrouwen gezaaid worden nu de tijd van praten voorbij is. Het behoeft niet te worden betreurd, dat er nieuwe partijen ontstaan uit oude, men j niche het veeleer toe, want de nieuwe partij zal de oude opzweepen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2