UIT SIBEEIË. ]Vo. 115. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. VRIJDAG 25 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. STEDEDIJK MUSEUM te Alkmaar. Geineente-begrooting. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. AMvUAAIISCHE €01 HAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door bet gehoele rijk 1, De 3 nummers O.OB. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IIERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23 Bezfehtlging tegen lO ets. de persoon op Zondag 2? September, 's namiddags van 1—3 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 1= Oct. 's namiddags van 1--3 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag I Oct. 1891, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op AI tuindag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1-3 uren. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat de gemeente -begroo ting, dienst 1892, door hen aan den gemeeuteraad aangeboden, gedarende veertien dagenaanvangende 25 September 1891 op de gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAC LAIN E PONT. 24 Sept. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. XLIX. (S 1 0 t.) Het Buiten-Gasthuis is niet het eenige monumentale gebouwwaarmee Amstel's veste zal verrijkt worden. In de Leidschestraat is het de levensverzekering maatschappij „lew-ïork", die op den hoek van de Keizersgracht een paleis laat oprichten. Het voorbeeld van de Zutfensche en Zeister Assurantie-maatschappijen volgt de »New-York" op amerikaansche manier na, dat wil zeggenalles zoo mooi en kostbaar mogelijk. De aannemer moet van de directie de aanzegging gekregen hebben, dat hij op eenige duizenden meer of minder niet behoeft te zien zooals men denken kan heeft de man zich dat geen tweemaal laten zeggen. De beneden verdieping zal verhuurd worden aan den heer F. A. L. de Gruyter voor zijne Parakan Salak-theeonderneming, maar 't is zeer de vraag, of deze zooveel huur zal kun nen opbrengen, dat de bouw van het Assurantie-paleis te verdedigen valt als een goede geldbelegging, zooals b.v. bij de zooevengenoemde andere maatschappijen het geval is. Booze tongen laat ons dit ten minste maar aan nemen beweren, dat de »New-York" door het bouwen van zulk een kostbaar pand het publiek in den waan wil brengen, dat hare zaken zoo solide mogelijk zijn, betgeen wel noodig isdaar in den laatsten tijd nu juist niet (30) door I. M. DOüTOJKWikï. 't Is de moeite uiet waard. Wat wil je mijn dronk niet beantwoorden Nu, dan zal ik aan iedereen vertellen wat je me aangedaan hebt; en behalve dat je een groote schurk bent, moet ik je nog zeggen En wat ik jou te zeggen heb ellendige dronken lap zoo barst eindelijk Stephan uit, «is ditlaten we de wereld in tweeën verdeelen, neem jij de eene helft en ik de andere en laat me voor 't vervolg ongemoeid. Dus wil je me mijn geld niet teruggeven? Wat wauwel je toch van geld, zuipzak Als je er in de andere wereld mee aankomt, wil ik 't niet eens meer aannemen, zie je. Ons geld is het zweet onzes aanschijns, 't is het eelt onzer handen. Je zult er in de andere wereld berouw over hebben voor die vijf kopeken zul je je danig branden. Loop naar den duivelRuk uit Schurk Spitsboef En nu begint het scheldwoorden? te regenen, nog erger dan vóór de traktatie. Twee vrionden zitten wat afgezonderd ieder op zijn brits; de een is groot, sterk en gezet, precies een slach ter; zijn gezicht is vuurrood. De tranen staan hem nader dan het lachen, want hij is zeer aangedaan. De andere, zwak, mager en met een grooten neus, ziet er uit alsof Jij doorloopend verkouden is en staart met zijn kleine blauwe oogen strak naar den grond, 't Is een beschaafd, welopgevoed man; vroeger is hij schrijver of zoo iets ge weest en ziet een beetje met minachting op zijn vriend zooveel goeds bekend is geworden van de amerikaansche levensverzekeringmaatschappijen. Bij het overdragen van het rectoraat van den Acade- mischen Senaat in hot nieuw begonnen studiejaar is Prof. Stokvis rector-maguificus was ik in de gele genheid een ander nieuw ingericht lokaal te zien en wel de veelbesproken Aula, dat vorstelijk geschenk van den helaas gestorven Rudolf Lehmann. De Amsterdamsche Universiteit mag zich geluk wenschen met zulk een ge hoorzaal, waar de wetenschap aan hot woord is te midden van de schoonste voortbrengselen der kunst. Uitgevoerd in den strengen bouwstijl der klassieke architectuur is de indruk van de Aula kalm ea rustig maar daarom niet minder imposant en liefelijk. Daar de staande boogpaneelen op de galerijen versierd zijn met bordures op een fond van wijkende kleuren, ziet de zaal er boven dien veel grooter uit dan zij in werkelijkheid is. Een goed voornemen is het om de muurvlakken later met eenige allegorische voorstellingen te beschilderen, waardoor de indruk van kaalheid die menigeen nu nog kreeg dan geheel verdwijnen zal. Eenmaal op het chapiter van nieuwe gebouwen zijnde, willen wij ook nog vluchtig stilstaan bij den nieuwen Artis-scliouwburg, waarvoor de palen op het oogen- blik in den grond geheid worden. De voornaamste leden van Prot's operettengezelschap hebben deze onderneming op het touw gezet en de wetenschap, dat waar Kreeft, Budermau en Kelly, optreden het publiek heenstroomt, schijnt financiers tot het nemen van aandeelen bewogen te hebben. Frascati zal nu een harden dobber hebben om staande te blijven, maar Gnstave Prot is er de man niet naar om met tegenwind bij de pakken te gaan neerzitten. Bij de eerste voorstelling van André Mes- sager's «De Zouaven" viel het ons ten minste op, dat het succes van dit stuk niet meer uitsluitend verworven werd door de heeren Kreeft en Kelly, maar dit ook voor een groot deel was te danken aan mej. Terhoeven. Zelden ziet men een zoo gedistingeerd uiterlijk op de planken als dit meisje bezit en daar zij bovendien over zeer goede stemmiddelen beschiktzullen er voor haar in de toekomst nog veel lauweren in den Frascati- schouwburg te behalen zijn. Verder is Prot nu eenmaal beroemd om zijn fraaie décorsdie hij alle zelf ver vaardigt, zoodat het de directie van den Artis-schouwbnrg zeker moeite zal kosten, hem in dit opzicht te evenaren. Leiddo de concurrentie nu maar tot een wedstrijd in het opvoeren van het beste en schoonstedan zou het operettenpubliek zich nog kunnen neerleggen bij die splitsing van den Frascati-troep maar de ondervinding op tooneelgebied in Amsterdam heeft al te dikwijls ge leerd dat 't altijd op het tegenovergestelde uitloopt. Als de inkomsten op den duur niet aan de verwachtingen beantwoordenworden de uitvoeringen van hoe langer boe minder gehalte en moeten allerlei middelen te baat genomen worden, opdat het gevreesde woord «liquidatie" toch maar niet uitgesproken worde. Als dan ook weldra klachten oprijzen uit den operettenhoek zal niemand zich behoeven te verwonderen. Voor het Paleis voor Volksvlijt, dat sinds eenige neerwat dezen lang niet aanstaat. Zij waren dien ganschen dag samen aan het drinken geweest. Hij heeft zich oen vrijheid tegenover mij veroorloofd roept de zwaargebouwde en schudt daarbij met zijn linker hand duchtig het hoofd van zijn kameraad. («Zich een vrijheid veroorloven" beteekent «slaan.") Die gevangene, een oud-ouderoffieier, benijdt zijn buurman heimelijk diens magerheid; ook wedijveren ze bij hun gesprekken steeds in beschaafden toon. Ik zeg u dat gij ongelijk hebtverklaart op stel- ligen toon de schrijver, met de oogen onafgewend naai den grond gericht en zonder den klager aan te zien. Hij heeft me geslagen, verstaat ge! vervolgt de ander en schudt zijn waarden vriend nog des te heftiger dooreen. Gij zijt de eenige mensch die mij hier be neden overblijft, verstaat geOok moet ik u zeggen, dat hij zich een vrijheid tegenover mij heeft veroorloofd. En ik herhaal, dat zulk een armzalige verontschul diging u niet anders dan tot schande kan strekken, mijn beste vriend 1" herneemt de schrijver met een pieperig gemaakt stemmetje. «Beken het maar, waarde vriend, dat al dat drouken-zijn enkel een gevolg is van uw eigen onstandvastigheid. De zwaarlijvige vriend waggelt wat achteruitstaart met zijn droukemansoogen den zeligenoegzamen schrijver wezenloos aan en laat eensklaps met alle kracht zijn zware vuist op diens schraal gezicht neerkomen. Zoo eindigt voor dien dag hun vriendschap. De waarde vriend verdwijnt hevig ontdaan onder de veldbedden Een van mijn kennissen komt onze kazerne binnen 't is een gevangene uit de bijzondere afdeelinghoogst zachtmoedig eu opgeruimd eenvoudig in zijn doeu eu gaarne gekscherend, doch zonder kwade bedoeling, 't Is juist dezelfde, die bij mijn komst in de gevangenis naar een rijken boer zocht, geen eigenliefde verklaarde te be zitten en geëindigd was met mijn thee op te drinken. Hij lelde veertig jaren, had dikke lippen en een puisterigen kokkert van een neus. Achteloos tokkelde hij de snaren van een balalaïkadie hij bij zich droegen een klein ventje met een dik hoofd, mij zoo goed als onbekend en maanden te koop is geweest, hebben zich geen lief hebbers aangemeld. Daarentegen heeft de tegenwoordige directie, nn haar het vuur zoo na aan de schenen werd gelegd, niets onbeproefd gelaten om het ledental te vermeerderen, opdat de aandeelhouders haar ook verder de exploitatie zullen toevertrouwen't Is voor den tegenwoordigen directeur, den heer C. L. van Kesteren, wel ontmoedigend, dat zijn goed beheer nog maar altijd niet de gewenschte vruchten oplevert. Men kan hem ten minste niet ver wijten, dat hij niet voor afwisseling zorgtop het oogen- blik geeft het Paleis voorstellingen van het dnitsche operagezelschap uitvoeringen van het Nederlandscb Tooneel, concerten van bevattelijke muziek onder directie van Joh. M. Coenen klassieke concerten onder leiding van Richard Hol, om dan nog niet eens te spreken van specialiteiten-voorstellingen, tijdelijke tentoonstellingen enz. Dat alles kost echter handen vol geld en er moeten heelwat leden aangeworven worden om die uitgaven goed te maken. Bovendien zijn de tijden er niet naar om een groot bedrag voor amusementen uit te trekken. Zal de gemeentebegrooting over 1892 namelijk sluiten, dan moet en aan personele en plaatselijke directe belasting een som van f 461,400 meer opgebracht worden hetgeen nogal iets zeggen wil bij de zware lasten, nu reeds door den fiscus gevergd. Dezer dagen te Bnssum zijnde merkte ik dan ook op dat verscheidene amsterdamsche families daarheen waren uitgeweken zoodat daar bijna geen woning leegstond. De menschen hebben gelijk maar do achterblijvenden krijgen 't des te zwaarder te verantwoorden. Gelukkig dat de trek naar buiten al thans de huishuren doet afslaan, zoodat de dagen voorbij zijn, waarin men voor 300 niet anders dan een bovenste bovenhuis kon krijgen. Verder hebben de belasting- betalenden al hnn hoop gevestigd op den nieuwen burgemeesterwiens bestuur voor Rotterdam zoo zegenrijk is geweest. De benoeming van den heer Vening Meinesz is dan ook over het algemeen met groote ingenomenheid begroet, in het bijzonder door den handels stand die ruimschoots vruchten hoopt te oogsten van de ervaring, door den nieuwen burgemeester in de tweede koopstad des rijks opgedaan. Bij zulke gunstige ver wachtingen zal 't voor den heer Meinesz zeker alles behalve gemakkelijk zijn om niet tegen te vallen. Te betreuren valt 'tdat hij bij zijn optreden al dadelijk de lastige taptoe-quaestie vooraan op de lijst der werk zaamheden vindt staan, waarvan de oplossing voor hem dubbel moeilijk is, nu zijn voorganger den hoofdcom missaris Steenkamp altijd da hand boven het hoofd ge houden heeft. Dat zaakje had de waarnemende burge meester maar moeten vereffenen. EïiKAS-IiOTHAttMAlGElA. Volgens eene den 21 verschenen verordening zal van 1 October af de pas- dwang nog slechts toegepast worden op militairen in werkeiijken dienstgewezen officieren, kweekeliDgen van bnitenlandsche militaire scholen en personen die vóór de vervulling van hunnen dienstplicht het duitsche staats- op wie bovendien niemand acht sloeg, volgde hem als zijn schaduw. Dat kereltje was een wantrouwig schepsel, dat nooit een woord sprak en altijd even ernstig bleef; hij werkte op den kleermakers winkel en trachtte zich' zooveel mogelijk af te zonderen. Maar nn hij dronken was, had hij zich aan VVarlamow gehecht en volgde hem als een schaduw, altijd maar zwaaiende met zijn armen en met zijn vuist tegen den muur der veldbedden slaande; hij schreide bijna. Warlamow lette in 't geheel niet op hem. Het gekste was, dat die twee menschen volstrekt niet bij elkaar pasten; noch in bezigheden, nog in karak ter kwamen zij overeen. Zij behoorden tot verschillende afdeelingen en woonden niet in dezelfde kazerne. De kleine man heette Bulkin. Warmalow glimlachte, toen hij mij op mijn plaats bij den kachel zag zitten. Een paar schreden van mij af bleef hij staan, overlegde een oogeublik, en wankelde daarop met ongelijke passen naar mij toe. Hij deed een greep in de snaren van zijn speeltuig, trapte zachtjes met de zool van zijn laars de maat en begon op lijzigen toon een lied. Dit gezang bracht Bulkin buiten zich zeiven zoodat hij met de armen begon te zwaaien en iedereen toe schreeuwde Hij liegt, broeders, hij liegt als een kiezentrekker. Er is geen schijntje waarheid in al wat hij zegt. Mijn eerbiedsbetuiging aan den waardigen Alexander Petrowitschzei Warlamowterwijl hij mij met een schelmschen lach aaukeek; ik geloof zelfs, dat hij mij wilde omhelzen. Wel, Warlamow, hoe gaat 't n Zoo'n gangetje. Wie zich waarlijk verheugt over het feest, dient van den vroegen morgen af dronken te wezen. Neem me niet kwalijk!" voegde hij er op slependen toon aan toe. Hij liegt, hij liegt alweer riep Bnlkin en sloeg als een wanhopige tegen de veldbedden. Men zou gezworeu hebben, dat Warlamow op ziju woord beloofd had geen acht op het ventje te slaan, en dat was juist het gekste van het gevalwant Balkin was van den ochtend af Warlamow voortdurend op de hielen, zonder eenige andere

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1