Binnenland. burgerschap verloren hebben. Buitenlandersdie zich langer dan 24 uren in het Rijksland ophouden, zijn ver plicht zich bij de politie aan te melden op straffe van het land uitgezet te worden. Deze maatregel heeft zoo wel in Duitschland als in Frankrijk een zeer goeden indruk gemaakt. ENGETANO. Uit Plymouth wordt gemeld, dat in den nacht van den 19 te 3 uren ongeveer bij dikke mist eene botsing plaats gehad heeft tusschen de dnitsche galjoot Emile Hessenmuller van Hamburg en het stoorn- stoomschip La Flandre van Rotterdamop 25 mijlen noordwest van Startpoint. De galjoot zonk snel in de diepte wegde bemanning werd opgenomen aan boord van het stoomschip, dat geene schade bekwam en te 5 uren des namiddags de reis naar Nieuw-York voortzette. Uit het verslag omtrent den toestand der spoorweg maatschappijen over 1890 blijkt, dat het aantal reizigers eerste en tweede klassein vergelijking van 1889, wel iets toegenomen is maar dat de vermeerdering van het aantal reizigers derde klasse zeer aanzienlijk was en ge stegen is van 632.000.000 tot 724.000.000. De opbrengst van elke klasse was, eerste klasse 38,338,000 meer 72,000, tweede klasse 31,752,000, meer ƒ708,000 en derde klasse ƒ253,710,000, meer ƒ16,296,000 dan in 1889. Het goederen-vervoer was 12,000,000 hooger en klom tot 504,000,000. De exploitatiekosten waren zoowel dooi de hoogere prijzen van steenkolen enz. als door de hoogere loonen, een gevolg van de vele werkstakingen, meer dan 36,000,000 hooger. De zuivere verdiensten der geza menlijke maatschappijen beliepen ongeveer 405,120,000 of ruim 2,000,000 minder het gemiddeld dividend daalde van 4.66 tot 4,51 pet. Het engelsche eskader bij Mitylene bestaande uit 3 oorlogsschepen en eenige andere vaartuigenliet na het uitvoeren van oefeningen bij de turksche kust het anker vallen in de haven van Sigriwaar de oefeningen voort gezet werden. O. a. moesten de torpedo-booten een denkbeeldigen vijand aanvallen. Deze oefeningen gaven aanloiding tot het geruchtdat het eiland Sigri door de ongelschen bezet was. Den 20 is het eskader van daar naar Malta vertrokken. Tovens is offlciëel tegengesproken het dezer dagen mede verspreide bericht, dat de regee ring besloten had het koninkrijk Hawaï fn te lijven. ERANKHIJK. De derde opvoering van Lohengrin is den 21 vrij kalm afgeloopen. In geheel werden in en om het gebouw slechts vijftien personen aangehouden, waarvan enkele om de Marseillaise gevraagd hadden. De voorstelling zelve werd met geestdrift toegejuicht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De oostenrijksche en hongaarsche ministers hebben bij hunne gemeenschap pelijke beraadslagingen beslotende oorlogsbegrooting slechts met 6.000.000 fl. te verhoogen. Dit tegen den zin der beide ministers van oorlog genomen besluit vindt over het algemeen bijvaldaar gesproken was van eene verhooging van 17.000.000 fl. De delegatiën zijn tegen den 9 November opgeroepen. RTSE A NO. Het Dagblad van St. Petersburg begroet de opheffing van den pasdwang voor Elzas-Lotharingen als eene aanduiding van de meening, welke Keizer Wil helm toegedaan is en die van groote beteekenis moet zijn tot geruststelling van hen die voor den vrede vreesden. SPANJE. Hartverscheurend zijn de berichten, welke ontvangen worden omtrent de door de overstrooming der Amarguillo grootendeels vernielde stad Consuegra. Nadat een verschrikkelijke storm met stroomen regen het water in die rivier aanzienlijk had doen stijgen waardoor de benedenverdiepingen der woningen in die stad reeds onder liepen, bedaarde het weder en gingen de bewoners des avonds rustig naar bed. Des nachts stak de storm op nieuw op en deed de rivier bij sprongen rijzen. Alles werd mede- gesleept en weldra geraakte de stad geheel onder water. Het eene huis voor en het andere na werd ondermijnd en zonk weg. Op de daken der huizen zaten de menschen, zonder dat iemand ze kon redden en bij het instorten reden, dan dat deze naar zijne meening »loog". Hij volgde hem als zijn schaduw had op ieder van zijn woorden wat aan te merken, wrong de handen, sloeg zich tegen den muur en tegen de houten ledekanten de vuisten aan 't bloedenen leed zichtbaar onder de overtuiging dat Warlamow »loog als een kiezentrekker." Als hjj haar op zijn hoofd had gehad, zou hij 't stellig van verdriet uit gerukt hebben. Het had den schijnalsof hij zich ver antwoordelijk had gesteld voor al wat Warlamow deed en alsof al de door dezen begane verkeerdheden zijn ge weten bezwaarden. Het vermakelijke van het geval was, dat de gevangene maar hardnekkig volhield met geen acht te slaan op al de drukte die Bulkin maakte. Hij liegt 1 hij liegtEr is geen zweem van waar gilde Bulkin. Wat raakt dat jou antwoordden de omstanders lachend. Ik moet u zeggen, Alexander Petrowitsch, dat ik indertijd een knappe jongen was en dat de meisjes allen dol op me warenzei Warlamow opeens zonder eenige aanleiding. Hij liegtDaar liegt hij alweer viel Bulkin met een diepen zucht hem in de rede. De anderen barstten in geschater uit. En ik zette mijn beste beentje voorik droeg een rood hemden een wjjde broek van bombazijn ik kon mallen met de meisjes zooveel ik verkoos en had een leventje als een prins. Hij liegt!" verklaarde Bulkin met klem. Ik had toen juist van mijn vader een steenen huis van twee verdiepingen geërfd. Nu in twee jaren tijds heb ik het heele boeltje er door gelapt. Wat zal men daarvan zeggen Met het geld gaat 't als met duiven, het komt en het vliegt weer weg. Hij liegt!" herhaalde Bulkiu met nog meer nadruk. En toen het eenmaal zoo ver gekomen was, heb ik een brief vol jammerklachten aan mijn familie gezonden en om geld verzocht, 't Is nu al zeven jaren geleden, dat ik dien brief schreef En is er geen antwoord gekomen vroeg ik glimlachend. Wel neen! grinnikte hij en bracht zijn neus al daarvan verdwenen zij in het water. Twintig fabrieken, vier steenen bruggen, twee kloosters en 520 hnizen wer den op die wijze geheel vernield en 300 huizen moeten gesloopt worden. Een vijftigtal huizen bleven ongedeerd. De burgemeester berekent het aantal omgekomenen op 3000. Uit één huis werden 27 lijken gedragen. In een der openbare gebouwen, waar een bruiloftsfeest gevierd werd, vond men 60 lijken. Daar in die stad juist eene groote veemarkt gehouden zou worden, verdronken ook tal van beesten. Het weghalen en begraven der lijken vorderde buitengewone inspanning door den ondrage- lijken stank, dien zij verspreidden. De werklieden wei gerden soms om die reden den arbeid voort te zetten. Ook in andere gedeelten des lands, vooral in Arragon en Castilie, hebben zware onweders, vergezeld van hevige slagregens, groote schade veroorzaakt. Hnizen werden vernieldde oogst en wijngaarden verwoest en overal worden, nu het water langzamerhand wegvloeit, op de velden lijken van menschen gevonden, die door het water overvallen zijn. Het verdronken vee wordt verbrand en begraven door soldaten; te Consuegra had men alleen daar voor 500 kan petroleum noodig. Van alle zijden vloeien giften toe om in den Dood te voorzien. Vooral worden de Franciskaner monniken geroemd wegens hunne ijverige pogingenom de van woning en voedsel beroofden te helpen. Een engelschman, Arthur Heeren bevriend met den minister-presideut, schonk 150.000. De Koningin liet hem daarvoor haren dank betuigen. ZUID-AIHERIKA. Blijkens de later ontvangen berichten heeft de gewezen dictator van ChiliBalma- ceda, van af den 2 in het huis van den gezant der Ar- gentijnsche republiek te Santiago doorgebracht, zonder dat de huisgenooten van den gezant er iets van bemerk ten. De gezant zelf bracht hem zijn middagmaal en de bladen waardoor hij op de hoogte van den staatkundigen toestand bleef. Den 19, des morgens 8 uron, werd het schot gehoord, waarmede hij zich van het leven beroofde, toen de groote volksfeesten, die ter eere van zijn verdrij ven gevierd werden, reeds aangevangen waren. Zoodra het bekend werd dat sommige tegenstanders het lijk wilden opeischen liet de regeering het huis tegen moge lijke aanvallen bewaken. Tweede Kamer. Zitting van den 22. De beraadslaging over de algemeene strekking van het adres van antwoord leverde na het reeds ver melde niet veel belangrijks meer op. Alleen vroeg de heer van Kerkwijk inlichtingen over de oplossing der ministerieele crisis, daarbij afkeurende de vertraging daarvan, naar aanleiding van het bezoek van den duit- schen keizer. Dat was in strijd met de grondwettelijke beginselen en had nog geleid tot het nemen van ge wichtige regeeringsmaatregelen door het ontslag inge diend hebbende ministerie. Wij waren niet meer gewoon aan zulke langdurige crisis, omdat de koning steeds zijne grondwettelijke plichten betrachtte en zijne staatkundige raadgevers raadpleegde en daarnaar handelde. Deze goede, oude weg was door H.M. de Regentes niet bewandeld. Hij vroeg inlichtingen. De minister van Tienhoven schroomde niet voor zijne verantwoordelijkheidmaar zij dagteekende eerst van 26 Juliden 27 Juli was de opdracht in zijne handen gekomen. Den 16 Aug. hadden de ministers zich bereid verklaard het Kabinet te vormen en den 17 was do voor dracht ingezonden. Maar hjj kwam er tegen op om hier de handelingen der Kroon ter sprake te brengen buiten verantwoordelijkheid van het Kabinet. Hoe weet de heer van Kerkwijk wie al of niet geraadpleegd zijn door de Kroon Wellicht zou hij, bij nadere informatie, kunnen te weten komen of niet geraadpleegd zijn de mannen, op wier advies hij prijs stelt. Hoe dat zij, hij kwam op tegen de onderstellingen omtrent persoonlijke daden van de Kroon. De heer van Kerkwijk zeide, positief te weten diehter bij mijn aangezicht. Hoor eensAlexander Petrowitsch - Wat wou je eigenlijk van me vroeg ik hem, want ik verlangde van hem ontslagen te raken. Hij zweeg, keek me aan, zette zijn mond in de plooi en zei zoetsappig Zou u me voor deze gelegenheid niet aan een half maatje brandewijn willen helpen Ik hob den heelen dag nog niets anders gedronken dan thee", voegde hij er op minzamen toon aan toe, onder het aaunemen van het geld dat ik hem gaf, »on, weet u die thee zal me nog aamborstig makenook heb ik zoo'n gerommel in mijn lijf! Toen hij het hom toegestoken geld aannam, overschreed Bulkin's wanhoop alle grenzen hij zwaaide met de ar- mon als een bezetene. Beste menschen riep hij den verbaasden omstan ders toe, >hij liegt! Al wat hij zegt is niets dan leugen. Wat kan dat jou schelen riepen de gevangenen hem toe; »je lijkt wel gek Ik zal niet dulden, dat hij liegt," vervolgde Bulkin met rollende oogen en sloeg daarbij uit alle macht tegen de planken, »ik wil niet dat hij liegt! Iedereen lachte. Warlamow groette mij beleefd en spoedde zich onder het maken van allerlei zotte gebaren naar den draukverkooper. Eerst nu merkte hij Bulkin op. Kom mee zei hij tot hem terwijl hij op den drempel der kazerne stil bleef staan, alsof hjj het ventje onmogelijk kon missen bij de uitvoering van een of ander plan. Malle knoestvoegde hij er met minachting bij terwijl hij Bulkin voor zich uit liet gaan. Hij begon nu opnieuw zijn balalaika te mishandelen. Doch waartoe al dien dronkemansboel beschreven De drukkende dag raakt eindelijk voorbij. De gevangenen rallen op hun britsen in een onrustigen slaap, waarin ze dien nacht veel meer wartaal uitslaan dan anders. Hier en daar ziet men nog kaartspelen. Het zoo ongeduldig en lang verwachte feest is vervlogen. Morgen alweer de dagelijksche arbeid, alweer dat gedwongen werk Wordt vervolgd). dat de voorzitters der Kamers niet geraadpleegd waren. De algemeene beraadslaging werd gesloten en de alge meene strekking goedgekeurd. 1 werd goedgekeurd. 2. Voor de gedane mededeelingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank." De heer Bahlmann is van oordeel, dat de troon rede de geheele waarheid niet volkomen huldigt, waar zij wijst op den vooruitgang van handel en scheepvaart. De feiten bewijzen het tegendeel. Alleen de termijnhan- del gaat vooruit. Ook de fabrieksnijverheid gaat niet vooruit; zij verkeert op verschillende punten des lands in ongunstigen toestand. De uitkomsten zijn dan ook vol strekt niet bevredigend. Vele fabriekanten kunnen niet meer dan 3 of 4 pet. maken. Hoe kon de regeering zich dan zoo optimistisch uitlaten 1 De minister van waterstaat zegt, dat de regee ring, de statistieke gegevens raadplegende, vooral het oog had op de uitkomsten in de groote koopsteden des lands, ook blijkens de verslagen van de Kamers van Koophandel. Ook de verslagen uit de kleinere fabrioks- en handels steden luiden gunstig over den vooruitgang der volks nijverheid. Nu zijn er wel schaduwzijdenmaar men moet de toestanden in het algemeen nemen. De heer Bahlmann antwoordde, dat onze statistiek grondige hervorming eischteerst daarna zal men de eigenlijke waarheid leeren kennen. De verslagen van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam zijn niet afdoende als organen van den niet-otficieelen handel. Maar bovendien blijkt uit het verslag van Am sterdam, dat de handel de fabriek van stoomwerktuigen niet heeft kunnen in stand houden. 2 werd goedgekeurd. 3 (hervorming in wetgeving en staatsbestuurkies recht.) De heer H a r t o g h gaf aan deze paragraaf de be teekenis, dat de regeeringwanneer zij aan hervormin gen denkt, het eerst het kiesrecht op den voorgrond stelt en dat de commissie die hoofdgedachte heeft willen terug geven. Is het ook niet de bedoeling der regeering de zaak van het kiesrecht voor te bereiden en daarna zoo spoedig mogelijk met een wetsontwerp te komen Hij vraagt dit om te doen constateeren van de ministers tafel, dat de bekende verklaringen van den heer Tak door de regeering gedeeld worden. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye con stateerde zijnerzijds, dat naast het kiesrecht het belang der defensie evenzeer op den voorgrond behoort te staan, omdat ook dit vraagstuk de grondwets-herziening be- heerschte. Hij stelt daarom als amendement voor, in den laatsten regel van deze paragraaf ook speciaal het krijgs wezen te vermelden. Hij betreurde zeer de intrekking der legerwet, erkennende het moeilijke van de positie, maar verwachtte van de kracht van initiatief van den minister van oorlog eene spoedige voldoening aan den drang tot legerhervorming. De heer V e e g e n s acht het op den weg van het kabinet speciaal gelegen om het kiesrecht te regelen vooreerst omdat bij de behandeling der Stedenwet deze van liberale zijde werd bestreden, daar zij de kiesrecht regeling zou tegenhouden ten tweede om de gebreken in ons kiesstelsel, nog pas gebleken uit de groote in krimping van het aantal kiezers in sommige districten. De regeering is dus verplicht zoo spoedig mogelijk eene regeling van het kiesrecht voor te dragendoch inmiddels behoeven andere zaken niet stil te staan. Maar met de negatieve strekking, door den heer De Beaufort bij de algemeene strekking aan de paragraaf gegeven kan hij zich niet vereenigon. Door zijn woord scheen hij de eigenlijke gedachte te verbergenals wij van een onzer voornaamste plichten spreken, dan mogen wij het kiesrecht niet verder op den achtergrond schuiven dan de bedoeling der regeering is. Hij gaf dan ook aan de paragraaf de gedachte dat wij de regeling van het kiesrecht als onze hoofdtaak beschouwen, zonder achter stelling van andere wetsontwerpen. De heer de Beaufort zeide, dat de commissie een stemmig aanraadde het amendement van der Oye niet aan te nemen. Reeds de redactie maakte dat onmogelijk, om dat defensie en kiesrecht daarbij in één verband werden genoemd. De minister van binnen 1. zaken verklaarde aan den heer Hartoghdat de betrekkelijke zinsnede in de troonrede niets anders bevatte dan de uitdrukking zijner als Kamerlid uitgesproken meening. Het vooraf gaand onderzoek werd krachtig voortgezet, en zoodra het wetsontwerp gereed was, zou het worden ingediend. Den 23 werd de beraadslaging voortgezet. De heer K e r d ij k had voor zich in deze paragraaf met meer nadruk de gedachte willen uitspreken, die er thans uit spreekt. Het teit, dat de Kamer in haar antwoord alleen het kiesrecht noemt, heeft stellig niet de beteekenis, dat het 't eenige of voornaamste werk is, dat de Kamer doen moet. De beteekenis is, dat de kiesrechtregeling behoort tot stand te komen met den meest mogelijken spoed, met zoo- danigen spoed, dat het werk niet de sporen van overhaas ting draagtmaar met dien spoeddie vereenigbaar is met het verkrijgen van deugdelijk werk. Na do ver klaring des ministers, welke hem verheugde, vertrouwt hij, dat nu het voorstel nog voor het einde der zitting zal worden ingediend. Hij acht het amendement onaan nemelijk. Hij wil den arbeid van dit kabinet niet be perken tot administreeren. Gaarne zal hij zijne voorstellen afwachten, opdat de natie wete, wat het wil, maar eene staatkundige fout ware het, indien het op twee gedachten ging hinken hetgeen geene innerlijke kracht zou ver raden. De heer van Alphen raadt intrekking van het amendement aan dat hij bestrijdtomdat daarnit afge leid zou kunnen worden, dat de Kamer de regeling der defensie niet tot de eerste plichten rekende en hij de legerwet niet vóór de kieswet zou willen zetten. De heer van de r*R a a y hecht alle belang aan de kiesrechtregeling en begrijpt, dat ze in het adres wordt genoemd. Maar waar in de troonrede ook nadrukkelijk is gewezen op belastinghervorming en leerplichtdaar meent hij dat deze regeering wil doen wat haar hand vindt om te doen en dat dus onjuist is de opvatting van den heer van Houten dat men in afwachting van het kiesrecht enkele vruchtjes, die rijp zijn, wil plukken. Men moet den nadruk leggen op de tweede zinsnede der paragraafde bereidverklaring om krachtig mede te werken tot de noodzakelijke hervormingen, en dan is de

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2