337ste STAATSLOTERIJ. Stadsb erichten. No. 12348 1500; Ns. 5209, 11911 en 20803 f 1000 Ns, 3901, 7904, 15326, 18540 en 19922 4Ó0Ns. 1411, 13855 en 20605 200; Ns. 183, 189,2147,3693, 5266, 15216, 16058, 16400, 17051 en 20857 ƒ100. 5e klasse7e lijst24 Sept. Nr. 4996 f 1500; Ns. 863 en 8565 f 1000; Ns. 4881 en 13618 400; Ns. 2365, 3029, 6419, 10526, 13031, 17324 en 20274 200; Ns. 637, 820, 1390, 6696, 8459, 8536, 10413, 10974, 13593, 14653,16681 en 19881 f 100. slotzinsnede op hare plaats, omdat ook in de troonrede een hoofdplaats aan het kiesrecht is gegeven. Trouwens, de heer van Houten vestigde reeds de aandacht op ge wichtige hervormingen buiten die in de troonrede ge noemde; wel een bewijs, dat hij die met deze regeering eventueel zou willen afdoen. Zelfs die heer hoopte een rijken oogst van deze regeering in te halen. Nu is echter kiesrechtregeling een nieuwe beploeging en bewerking van den grond. Ben verstandig landman gaat evenwel niet opnieuw ploegen, voordat hij de vruchten, die in den grond staan, heeft geplukt. Zou de heer van Hou ten bijv. de inkomstenbelasting niet willen helpen tot stand brengen, waarop hij vroeger zoo aandrong Eene bedoeling om het kiesrecht op den achtergrond te schui ven bestaat niet, noch bij de leden, noch bij de regeering, maar men werke voort, totdat het kiesrecht er is. Het amendement-van der Oye acht hij overbodig. Noemt men de defensieregeling, dan kan men andere zaken ook op noemen belastinghervorming, leerplicht enz. De heer de Beaufort deelde en verdedigde de op vatting van den heer v. d. Kaay en verklaarde, dat de door den heer Kerdijk aan deze paragraaf gegeven betee- kenis er niet in lag. De beer R o 11 bestreed mede den heer Kerdijk en het amendement. De heer Hartogh gaf als zijne opvatting, dat wan neer belangrijke ontwerpen gereed waren, ze behandeld zouden worden, mits altoos de voorkeur gegeven werd aan het kiesrecht, als het ontwerp ingekomen was. De heer S e r e t had verwacht, dat minister Tak, die als Kamerlid steeds op regeling der levende strijdkrachten aangedrongen had, het amendement overgenomen zou hebben. (Gelach). Verder meent hij, dat deze regeering het ontwerp Bergansius best had kunnen overnemen. Slechts enkele artikelen hadden veranderd moeten worden. Na door den voorzitter er aan herinnerd te zijn, dat de algemeene strekking niet meer aan de orde was, gaf hij zijne bevreemding te kennen over de onverschilligheid der regeering voor de defensieregeliug en over de houdiug der liberalen welke hij in het geheel niet begreep. Zij be rusten thans in eene noodwet. Verder verdedigde hij het vorige kabinet. Nadat de heeren Veegens en de Beaufort nog nader hun gevoelen toegelicht haddenverklaarde de heer Schimmelpenninck van der Oye het antwoord der regeering af te wachten, alvorens over de intrekking van zijn amendement te beslissen. De minister van binnen 1. zaken zegt, dat van overneming van het amendement door de regeering goen sprake kan zijn. Zij moet de beslissing daarover aan de Kamer overlaten. Zij kan adviseeren, doch heeft geen stem. Wat de opmerkingen van den heer Seret aangaat, meent hij, dat de zekerheid van de aanneming der legerwet in de vorige zitting volstrekt niet bestond. De regeling der levende strijdkrachten zal niet bevorderd of tegengewerkt worden door de aanneming van het amendement. De heer Schimmelpenninck van der Oye neemt akte van deze woorden en trekt het amendt. in, uitsluitend om onzuivere stemming te voorkomen. 3 werd onveranderd goedgekeurd. Na de pauze werd medegedeeld, dat door de centrale sectie besloten was het sectieonderzoek van de Indische en de Staatsbegrooting aan te vangen op den 29. Tot leden der huishoudelijke commissie werden benoemd de heeren Veegens en Beelaerts van Bloklandtot leden der commissie voor de stenografie de heeren Beaufort, Schaepman en Mackay tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeeren Smeenge, Heldt, van de Velde Diepen en de Beaufort (Wijk-bij-Duurstede). Den heer van den Borch werd verlof verleend, op een naderen dag den minister te interpelleereu over de aller treurigste watertoestanden in het oostelijk deel van Gel derland en Overijsel. Wordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 21 is o. a. bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse de heer S. T. Land, die dientengevolge opgehouden heeft lid der 2e Kamer te zijn. Den 20 is te Wognum bij eene harddraverij gehouden mot paarden, gespannen voor tweewielige rij tuigen de prijs gewonnen door Taber III van K. Zwaag te Berkhout, terwijl de twee premies ten deel vielen aan de paarden der heeren P. Ott te Oosterblokker en J. Kieftenburg te Wognum. Aan de op den 21 te OTedeinblik gehouden jaar- lijksche harddraverij namen 12 paarden deel. De prijs van 200 werd behaald door de Marianne van A. Witte- veen te Rauwerd, bereden door S.Witteveen de eerste premie van f 50 door Endioux van Noorderstal te Paters- wolde, bereden door J. Kosterde tweede premie door Premier van J. Mooijman te Stompwijk bereden door G. Matze. Den 22 is het wrak van het op 19 Oct. 1890 te Zandvoort gestrande driemast barkschip F. H. von Lindern in het openbaar verkocht voor/ 348,aan den heer C. Reur Fzn., aldaar. Bij kou. besluit van den 22 is met ingang van 1 October a.s. herbenoemd tot burgemeester van Assen delft de heer K. de Boer Uz. Den 22 is te Assendelft tot predikant beroepen ds. F. C. A. Pantoekoek te 's-Heerenberg. Den 23 is Het Huis te Liuschoten met jachtgronden, bosschen, ambachts-heerlijkheden, hofsteden enz, ter ge zamenlijke grootte van rnim 321 bunders in het open baar verkocht voor 499,400 aan den heer G. Loeuis qq. van Haarlem. De gemeenteraad van Amsterdam hoeft den 23 benoemd tot onderwijzer aan school uo. 13 H. A. Heems kerk thans te Brammen en tot derden onderwijzer aan de school uo. 67 H. Kiers, thans to Eguiond aan Zee. Bij de ned. herv. kerk waren op 1 Sept. 381 predikantsplaatsen onvervuld of 9 meer dan op 1 Ja nuari 1891. De tooneelvereeniging »Erica" te Rijp heeft dezer dagen onder de ingezetenen een schrijven verspreid om inteekenaren te verkrijgen voor drie voorstellingen te geven gedurende den aanstaanden winter in de nieuw gebouwde zaal van het café »Cambrinus', toebehoorende aan den heer Jb. Appel, aldaar. Het badseizoen te Zandvoort wordt den 5 Octo ber gesloten. Den 28 is de inschrijving opengesteld op eene 31k °/o geidleenifig der gemeente Dordrecht groot 100,000. Storting op 2 November. Ged. Staten van Noordholland hebben aan de directie der Noordhollandsche tramwegmaatschappij vergunning verleend tot aanleg en exploitatie van den stoomtramweg Sclionwllpendam—Purmerend. Het telkens wederrechtelijk in bezit nemen van gronden, behoorende tot het markgenootschap in de ge meente Roden, provincie Drente, heeft aanleiding gegeven tot het besluit, om tot de verdeeling van de tot dit belangrijke markgenootschap behoorende gronden over te gaan. Het reeds meermalen besproken lid van den raad te Sittardde heer Zinken, heeft bij den officier van justitie te Maastricht, op grond van art. 266 van het wetboek van strafrecht, eene aanklacht ingediend tegen den uitgever van den Limburger Koerier van den 9, omdat hij omtrent de raadszitting van den 7 te zijnen aanzien o. a. medegedeeld had, »dat het schouwspel eene zeer komieke zijde had, daar de installatie plaats had van genoemd veel besproken raadsliddie reeds zooveel hoogdravende manifesten in de wereld had gezonden. De held van den dag was een eenvoudig boerke met den stempel der bekrompenheid op het gelaat. Voor deze gelegenheid was hij deftig geganteerd, in beste jas en met een geleerden bril getooid. Weêrom had hij een ellenlangen epistel van buiten geleerd." Wat kolvers al niet overkomen kanDezer dagen waren eenige heeren aan het kolven in een der kolf banen aan den Langetlijk. Wat prachtige slag zou er juist geslagen zijnals er niet een haas was binnengesprongen en den kolver al zijne bedaardheid had doen verliezen. In een oogenblik tijds had er ver wisseling van sport plaats en werden de bedaarde kolvers razende jachtliefhebbers. Dat het arme haasje er niet veel meer van weet na te vertellen, behoeft zeker niet gezegd te worden. Van 17 Juli 1890 tot 8 Juli 1891 werden in Nederland tot burgemeester benoemd 22 ingezetenen en 23 niet-ingezetenen. Bij de ned. herv. gemeente van Spanbroek en Opmeer is boroepen ds. Scholte te Oldeholtwolde (Friesl.) De jaarwedde van den ontvanger der gemeente Bovenkarspel is vastgesteld op f 150, met ingang van den dagwaarop de nieuw te benoemen titularis zijne betrekking zal aanvaarden. Tot lid van den gemeenteraad te Spanbroek is met 59 van de 77 stemmen gekozen de heer J. Com mandeur Wz. De vacature was ontstaan door het vertrek van den wethouder, den heer J. Schilder. Te Oosterblokker is tot onderwijzeres benoemd mej. F. Wiarda, te Sneek. Benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaallessen te Hoorn de heer F. Th. Popma onderwijzer te Arnhem, terwijl aan den heer W. Toose, thans leeraar aan die inrichting, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die be trekking verleend is. Tot geneesheer op het eiland Vlieland is met eene jaarlijksche toelage van ƒ2000 benoemd de heer G. Swart- senberg, thans geneesheer te Nieuwe Niedorp. De heer jhr. mr. C. J. den Tex heeft ontslag ge nomen als lid van den raad der gemeente Amsterdam wegens de benoeming van zijnen zwager den heer rar. S. A. Vening Meinesz tot burgemeester dier gemeente. Bij de op den 20 te Scheveningen gehouden wielerwedstrijden is bij den internationalen wedstrijd op driewielers over 12 engelsche mijl de prijs behaald door M. Echalié (Parijs) in 1 m. 21 sec., zoodat de heer P. W. Scheltema Beduin zijn record van 1 m. 172/5 sec. heeft behouden bij dien op veiligheidswielers over 1 engelsche mijl de prijs door den heer N. O. Witteveen van Haarlem in 2 m. 42sec.; het bestaande record van den heer Echalié bedroeg 2 m. 36 sec. bij dien op driewielers over 1 engelsche mijldoor den heer M. Adlerte Amsterdam in 2 m. 534/5 sec. de heer Echalié reed er 2 m. 535/7 sec. overmaar het bestaande record van Scheltema Beduin bedraagt 2 m. 354/5 sec.bij dien op veiligheidswielers over 3 mijlen, waaraan 23 rijders deel namen door den heer H. van der Griendt, te Haarlem, in 5 m. 54/s sec. Het bestaande record van C. A. Koning bedroeg 5 m. 2'/a sec. Den 22 zijn te 's-Gravenhage voor gymnastiek lager onderwijs, geslaagd C. J. O. A. Nuijs en B. J. Visscher, beiden uit Haarlem. Ged. Staten van Noordholland hebben het besluit van den gemeenteraad van Haarlemmermeer tot toe lating van den heer C. Bos als lid van den raad ge handhaafd als van oordeeldathetzij men de toepas selijkheid aanneme van art. 19 der gemeentewetin verband met art. II der add. artikelen van de gewijzigde grondwethetzij van art. 143 der grondwet zelvein elk geval een gefailleerde, wiens aan zijne schuldeischers aangeboden accoord door de arr. rechtbank is gehomolo geerd dientengevolge wederom in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten is getreden, terwijl de opvattiug, als zou daartoe rehabilitatie vereischt worden, geen steun vindt in eenige wetsbepaling. Door den gemeenteraad van Oterleek wordt met ingang van 25 September, eene wijziging gebracht in de gemeenteverordening in dien zin, dat wielrijders voortaan zullen verplicht zijn, binnen die gemeente, om, indien zij een rij- of voertuig, bespannen met een of meer paarden, of een paard onder den man bereden, op hun nen weg ontmoeten, af te stijgen en zich vóór hun rijwiel te plaatsenindien het verlangen daartoe door den bestuurder duidelijk wordt kenbaar gemaakt. Daarentegen wordt den bestuurder van een rij- of voertuig of van een onder den man bereden paard de verplichting opgelegd, om, wanneer de wielrijder hem voorbjj wil rijden en dit op duidelijke wijze aan den be stuurder kenbaar maakt., de snelheid van het paard of de paarden te verminderen en den wielrijder te laten voorbijgaan. Benoemd tot hoofd der openbare burgerschool voor meisjes te Heorn mej. M. E Jochim, leerares aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzeressen te Gro ningen. Bij de den 20 aan de Cloaw gehouden ringrijderij voor paren is de le prijs behaald door de heer P. de Boer en mej. N. Pluister do 2e prijs door den heer D. de Boer en mej. T. Kort en de 3e prijs door den heer P. Hartog en mej. G. Koorn, allen te Hoogwoud. Op eene nieuwe pennevrucht van den gevierdeu Hil- debrand staat de inteekening open a 60 ets. bij alle boekhandelaren alsmede bij den uitgever M. M. Couvée, te 's Gravenhage. Het is getiteld Brokkelvloer van rijmspreuken. Het wordt uitgegeven ter voorziening in het tekort van den bouw der protestantsche kerk te Valkenburg (L.), dat ruim 2000 bedraagt, zoodat be halve de inteekening op bovenstaand, de toezending van grootere of kleinere extra giften hoogst gewenscht is. Eene naamlijst van alle inteekenaren zal verstrekt worden aan het kerkarchief te Valkenburgals blijvende herin nering aan allen die voor den bouw hebben bijgedragen, terwijl tevens eene naamlijst zal worden aangeboden aan den schrijverprof. Nicolaas Beets, die de welwillend heid had aan de roepstem om hulp gehoor te geven. 5e klasse6e lijst 23 Sept. Bij de begrooting van het departement van justitie voor het jaar 1892 wordt voorgesteld het personeel van het Rijks-opvoedingsgestlclit alhier met één be waarder uit te breiden terwijl verhooging van jaar wedde is voorgesteld voor den directeur, den adjunct directeur en den hoofdonderwijzer in dat gesticht. De zangvereeniging „Crescendo" heeft het voor nemen op te voeren de opera »Nelly", van den neder- landschen componist Carl Bonman. Bereidwillig werd de muziek daarvoor door hem ter beschikking gesteld van den directeur van genoemde vereenigingden heer J. M. Otto. In de vergadering van de vereeniging tot viering van Alkinaar's ontzet, den 28 gehouden, werd be sloten, onder nadere goedkeuring van b. en w., in den avond van 8 October a.s.: 1°. eene muziekuitvoering te houden, in eene daartoe op te richten tent, op de Stee- nenbrug tegenover de Langestraat; 2°. de Mient te ver lichten op de wijze als tijdens de Landbouwfeesten ge schiedde hetgeen toen door den hevigen wind van dien avond niet ten volle tot zijn recht kwam. Tot bestuursleden werden verder in die vergadering gekozen de heeren M. Preijer, mr. B. vau der Feen en A. Goede Dz in plaats van de heeren dr. J. J. do Gelder on W. Hel ling, beiden overleden en S. de Lange P.Az., die van hier vertrok. Den 9 September 1851 had in deze gemeente de verkiezing plaats van 15 leden voorden gemeenteraad, na de in werking treding der gemeentewet. Bij die ver kiezing, toen het aantal stemgerechtigden 693 beliep op eene wettige bevolking van 10394, werden 544 stem men uitgebracht en verkozen de heeren F. C. W. Druij- vesteijn toen burgemeestermet 466 stemmen J. T. Koorn goud- en zilverkashonder (later wethouder) met 444 st., J. Teengs Teltingkaaskoopermet 421 st., B. Abbring, zonder bepaald beroep, met 397 St., J. Schoe- huizen, notaris, met 395 st., mr. J. A. Kluppel, pres. der. arr. rechtbank, met 344 st.. dr. L. de Sonnaville, geneesheer, met 333 st., P. A. van der Drift, koopman en reeder, met 324 st., dr. D. W. van Leeuwenge neesheer, (later wethouder) met 305 st., terwijl herstem ming moest plaats hebben tusschen do heeren J. Bakker Kz., kaaskooper, met 258 st., dr. L. J. Westendorp, geneesheer, met 238 st., J. A. Peeters, apotheker, met 228 St., mr. P. A. de Lange, advokaat, met 207 st., J. C. Vonk. procu reur, met 205 st., S. A. de Moraaz, uotaris, met 203 st., F. M. Aghina, makelaar met 189 st., C. Bruinvis, ijzer handelaar, met 184 st., F. M. van de Velde, steenkooper, met 178 st., J. van der Sluijs Veer, hontkooper, met 177 st., mr. B. van Laar, rechter in de arr. rechtbank, met 170 st., dr. J. Kraakman, geneesheer, met 161 st. Den 23 September werd de herstemming gehouden waaraan 567 kiezers deelnamen. Den 24 werden de biljetten geopend en bleken verkozen te zijn de heeren J. Bakker Kz. met 441 st., dr. L. J. Westendorp met 349 st., J. C. Vonk met 311 St., J. van der Sluijs Veer met 285 st., C. Bruinvis met 273 st. en mr. P. A. de Lange met 271 st. Aan den heer Vonk, geboren 10 April 1811, valt dus heden, 24 September 1891, het zeldzame voorrecht te beurt, het veertigjarig lidmaatschap te herden ken, daar hij steeds als raadslid herkozen werd. Dat dit feit niet onopgemerkt voorbij is gegaanbewijst het verslag der heden gehouden raadszitting, waarnaar wij verwijzen. Van de toen gekozen en in herstemming ge komen heeren is, behalve de heer Vonk, alleen nog in leven de heer dr. J. Kraakman. Een niet zeer talrijk bezoek viel den '22 ten deel aan het concert in de Öroote Rerk, dat de organist der Utrechtsche Nicolaï kerk, de heer W. Petri, daar gaf met medewerking van mejnfirouw Nanny de Roever, voor zang, van Amsterdam en den directeur van het Stedelijk Muziekkorps, alhier, den heer J. M. Otto, voor viool. De afwezigen hadden niettemin ongelijk. Het prachtige kerk gebouw leent zich dan ook bij uitstek voor zulke uit voeringen en te verwonderen is het alleen dóhrom niet, dat de gelegenheid om daarin vau zulk een fraai pro gramma als dat van dinsdag te genieten, zoo zeldzaam wordt aangeboden, omdat de belangstelling hier veelal zeer gering blijkt te ziju. In 't lokaal Harmonie" van den heer G. Bouma, werd den 23 in zeer opgowekten geest de goed bezochte vijf en twintigste vergadering gehouden van de sedert 1879 bestaande Alkmaarsche l'redlkan- teuvereenlging. In de plaats van het, volgens roostor, altredend lid van het moderamen, dat zich, wegens ver andering van woonplaats, niot herkiesbaar mocht stellen, werd gekozen de heer Edling predikant te Limmen. Nog eenige andere huishoudelijke werkzaamhedeu hielden de vergadering bezig. Maar de hoofdzaak was dat daarin twee nitstekeude referaten werden uitgebracht en met groote belangstelling besprokou. lu de eerste plaats leidde de heer J. van Loon, vroeger predikant te Wie-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3