No. 110*. JSrie en Negentigste Jaargang* 1891. ZONDAG 27 SEPTEMBER, TWEEDE BLAD. STEDELIJK MUSEUM te Alkmaar. Binnenland. 337ste STAATSLOTERIJ. Ns. 2342 2496 8236 en 19799 f 1000 Ns. 695, 5008, 8260, 9728, 9737, 10708, 11097, 12101, 16231 en 16939 f 400; Ns. 7736, 14091 en 19140 f200; Ns. 4, 1912, 4378, 5168, 0569, 10876, 13123, 15619, 19827, 20398 en 20571 f 100. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door hot geheele rijk 1, Do 3 nummors 0,06. ui Prijs der gewone Advertentlën Por regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs, OES TER ZOON. 14r ia v] Telefoonnummer 3. Bezichtiging tegon lO ets. do persoon op Zondag 27 September, '8 namiddags van 13 uren. Ilostelooze bezichtiging op Zondag 4 Oct. 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 1 Oct. 1891, 's namiddags van 2—3 uren, ten stadshuize. Aan en voor hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het 'museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1-3 uren. Tweede Hamer. Vervolg. 4 bevat de bereidverklaring om aan de overige voorstellen de beste krachten te wijden. De heer Levy vraagtof uit het stilzwijgen der regeering omtrent de arbeiderswetgeving ter zake van wettelijke regeling van het arbeiderscontract vereen voudiging der proceduren voor zaken van arbeid en op richting van collegiën voor advies en verzoeningvalt af te leiden, dat zij ongenegen is te dien aanzien maat regelen te beramen. De noodzakelijkheid dezer regelingen zet hij uiteen. De bepalingdat de meester op zijn woord geloofd wordt is een bron van rechtmatige ergernis. Ook wijst hij op de noodzakelijkheid van verbetering van den rechtstoestand van de arbeiders en van de vrouwen, vooral ter zake van meerdere beschikking over het verdiende loon. De vereenvoudiging van de procedure in zake van arbeid is zeer noodig. In het buitenland bestaan Conseils de Prud'homme. De jongste regeling is de duitsche van dit jaar waarbij rechtbanken van ar beid die tevens als rechtbanken van verzoening dienst doen, zijn ingesteld. Wij hebben niets dan een fragment van een artikelart. 39 der wet op de recht, org., dat de kantonrechter bevoegd verklaart kennis te nemen van de bepaling van arbeidsloonen huur van dienst boden enz. Eindelijk wijst hij op de wenschelijkheid van de oprichting van arbeidsraden, die dienstig kunnen worden gemaakt aan verzoening tusschen strijdige be langen. Thans is de arbeider te zeor geneigd om zich op voet van oorlog te brengen en te meenon dat hij voor rechtmatigo grieven geen gehoor zal vinden. Dat zal anders worden als men hem een raad kan wijzen bestemd om te verzoenon. Hij verwacht geen antwoord dan alleen dat het ministerie sympathie betuigt met het donkbeeld van regeling. De heer van Kerkwijk vroeg inlichtingen omtrent de instelling eener staatscommissie voor de administra tieve rechtspraak. Was onder het vorig ministerie daaraan dan niets gedaan En waarom was Zeeland niet in die commissie vertegenwoordigd Hij keurde ook de benoe ming van Kamerleden in die commissie af. Thorbecke had dit stelsel reeds afgekeurd, omdat daardoor het recht van controle verkort werd. De minister van justitie antwoordde dat de ernstige voorbereiding der regeling van de administra tieve rechtspraak het best door eene Staatscommissie kon geschieden. Er was geen ontwerp van de vorige regeering aan dit Kabinet bekend. De samenstelling dor commissie kon in alle opzichten den toets doorstaan en de aauwozigheid daarin van twee leden der Kamer zon zeker de onafhankelijkheid der vergadering niet schaden. Overigens was een verdienstelijk voormalig lid van Gedep. Staten van Zeeland daarin opgenomen. Wat_ de door den heer Levy verlangde maatregelen betreftzijne rede be wijst van hoeveel belang de terugkeer van dit lid voor de zaken van justitie en de sociale wetgeving kan zijn. Maar de vragen zelve, bij dit adres-debat gedaan, na de reeds in de troonrede aangekondigde plannen van de pas opgetreden regeeriug, verwonderden hem wel. Hij erkent het hooge gewicht der zaak maar de moeielijkheid er van mag niet voorbijgezien worden. Voor zoover hetgeen door den heer van Houten gisteren en door den keer Levy heden is gevraagd, strekt om de belangstelling op te wekken, verzekerde hij, dat het daaraan bij de regee ring niet ontbreekt. Al die zaken betreffen dan ook andere deelen onzer wetgevingwelker herziening door de troonrede aangekondigd wordt. Aan het departement is er niet veel van voorbereid. De Staatscommissie voor de arbeiders-enquête heeft echter de regeling van het arbeids-contract van vele voorbereidende maatregelen af hankelijk gesteld. Intusschen heeft de vorige minister van justitie door de mot zooveol talent en volharding tot stand gebrachte arbeidswet reeds iets voor het arbeids contract gedaan. De verzekering tegen ongelukken maakt ook een onderdeel daarvan uit. Er is echter nog veel te doon op dit gebied en hij hoopt veler medewerking daarbij te zullen ondervinden. 4 werd goedgekeurd. De heer Michiels van Vorduynon stelde de volgende nieuwe paragraaf voor: »Wij vertouwen, dat Uwer Majesteits aandacht blijft gowijd aan de verbetering van do maatschappelijke toe standen in verband met de eischen van landbouw, handel en nijverheid." Bij de toelichting verklaarde hij dathoewel zijne beginselen lijnrecht staan tegenover die van het Kabinot, geen oppositiegeest hem bij dit voorstel bezielt. Maar hij wil een leemte aanvullen, die onmiskenbaar in de troonredo bestaat door de belangen van den landbouw niet speciaal te vermelden. Hijfmeent, dat de opneming van de voorgestelde paragraaf overoen te brengen is met het karakter van hot adres. Eu al heeft de Regeering nu in de Eerste Kamer landbouw onder handel en n ij verheid begrepen, dat is niet voldoende de landbouw verdient de eer eener afzonderlijke vermelding. De heer Roëll (lid der commissie) verklaarde,*dat deze eenstemmig de aanneming ontraadde, niet uit gemis aan belangstellingmaar omdat de opneming met de economie van hot adres zou strijdendat alle zaken, op één nain een algemeene zinsnede omvat. Zij is echter ook in het^stelsel van den voorsteller overbodig, omdat indirect diens wensch reeds is verwezenlijkt in de andere paragrafen der troonrede. De regeering is dan ook zeker bereid voor den landbouw te doen wat noodig is. De minister van buitenland sche zaken zeide dat de 'regeering volkomen erkent het gewicht van den landbouw als tak van volksbestaan. Zij heeft dus geen aansporing noodig, en wat hij in de Eerste Kamer heeft gezegd was het uitvloeisel van de besprekingen in den ministerraad. Men achtte het daar onnoodig land bouw en zeevaart nog speciaal te vermelden. Zij zijn in de andere .paragrafen begrepen. De minister van financiën voegde er bij, dat een zijner groote idialen is om ook op agrarisch gebied de beginselen van recht en rechtvaardigheid in fiscale aan gelegenheden te doen zegevierenIn zijne vorige betrekking heeft hij van nabij kunnen nagaan de tribulatiën van den landbouw en kunnen waardeeren de kloekheid en flink heid waarmede onze landbouwers optreden (gelach). Het doet hem leed, dat die woorden hilariteit opwek ken. Dit kan slechts ontstaan uit misverstand omtrent hetgeen hij onlangs heeft gesproken. Hij mag zich toen minder duidelijk hebben uitgedrukt, maar uit het diep ste van zijn gemoed, zegt hij, dat de landbouw veel te hoog staat aangeschreven, dan dat hij dien in een on gunstig daglicht zon willen stellen. Wat heeft hij ge zegd Hij heeft voorspoed toegewenscht aan den land bouw in het algemeen en als freetrader deze verwachting uitgesproken, dat die voorspoed den landbouw niet zou benadeelen, omdat buitenlandsche mededinging het sterkste wapen is tot bestrijding van de groote vijanden van den landbouwlediggang, onkunde en luiheid. Een zijner grootste wenschen is, de beginselen van rechtvaardigheid toe te passen ten opzichte van do agrarische belangen. (Luide bravos De heer Michiels trok daarop zijn amendement in. De 5 en 6 en het adres in zijn geheel werden daar na goedgekeurd. Daar H. M. de Regentes niet in de residentie is, zou het adres Haar schriftelijk moeten worden aangeboden maar de regeering heeft den voorzitter medegedeeld, dat H. M. voornemens is te 's-Gravenhage te komen tot het in ontvangst nemen van het adres. Diensvolgens zal het worden aangeboden door de commissie van redactie de heeren Beaufort, Kerdijk, v. Karnebeek, Roëll en v. Houten waaraan toegevoegd werden de heeren v. d. Schrieck, v. Bijlandt en Kolkman. De voorzitter zal zich aan het hoofd der commissie stellen. Do hoer Boomgaard, oud-scheepsgezagvoerder, de oudste ingezetene van Groningen, heeft den 21 zijnen 103 verjaardag gevierd. Den 19 isbij monde van den heer mr. Patijn namens de commissie, aan den kunstschilder David Bles, die zijnen zeventigsten verjaardag vierde, hulde gebracht door de aanbieding van zijn later in het Rijks museum te plaatsen marmeren borstbeeld, beneveus een prachtal- bum; vervat in artistiek bewerkte cassette. De schilder verzekerde dit huldebetoon te beschouwen als een goed keuring van zijn streven in zijne kunstrichting zoo zeer verschillend van de hedendaagsche mode en de kunst. Don 1 October is wederom do inschrijving geopend op schatkistpromessen groot 10000 en f 1000 tot een bedrag van 2,100,000. Zij zullen de dagteekoning dragen van 8 October en betaalbaar zijn op 8 Januari 1892. De collecte voor de 338 Nederl. Staatsloterij wordt op 21 Oct. a.s. geopend en gesloten op 8 Jan. 1892. De trekking begint 16 Nov. 1891 en eindigt 6 Feb. 1892. De commissie die zich indertijd te 's-Gravenhage gevormd heeft om voor den vertegenwoordiger van den Paus oen eigen hotel in te richten heeft daartoe een deftig perceel aan de Prinsengracht aangekocht dat verbouwd en verfraaid zal worden. Het hoofdbestuur der Nederl. Yereonigiug tot af schaffing van sterken drank heeft aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een schrijven gerichtwaarin het opkomt tegen de uitgave vanwege die Maatschappij van het werkje, getiteld: De invloed van alcoholische dranken op het men- schelijk lichaam, door dr. A. J. C. Snijders. Naar de meening van het hoofdbestuur is dat geschrift op touw gezet met het eenig doelom het beginsel van »matig drankgebruik" te rechtvaardigen en te verdedigen. Het acht dit hoogst bedenkelijk en hot eindigt met den wensch dat het Nut zijn besluit ten aanzien van dit werkje moge herroepen. Directeuren der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van nijverheid hebben den 3 aan den heer Armand Sassen te Amsterdam opgedragen na bijwoning van het internationaal landbonweongres te 's-Gravouhageoen rapport in te dienen betreffendo het onderwerp landbouw- credietom daarna dat punt bij de departementen in behandeling te brengen. Door de jongste algemeene vergadering dier Maat schappij was besloten, de zilveren medaille voorwaardelijk toe toekennen aan den inzender van een antwoord op de prijsvraag betreffende het gebruik van gedroogde spoeling als veevoeder. Daar thans aan de gestolde voor waarden is voldaan is die medaille toegekend aan den inzender Mindert B. de Vries veehouder te Beneden- knijpe (Friesland). De premie van het D. A. Thieme-fonds, waarover directeuren jaarlijks kunnen beschikken tot toekenning aan een leerling eener ambaehts- of industrieschool, die een waardig voorwerp van kunstnijverheid heeft ver vaardigd is voor 1891 toegekend aan Lambertus Pos thumus leerling van de ambachtsschool te Bredain 1892 is voor die premie aangewezen de meisjes industrieschool te Arnhem. De door het gemeentebestuur van Delft uitgeschre ven pet. geldleening van 85000 is gegund aan de firma Burdet en Druijvesteijn|jte Amsterdam tot den koers van 98.51 pet. Den 23 des avonds is te Breda een paardenstal bij de artillerie-kazerne verbrand waarbij de paarden en equipementstukken gered werden. De brand ontstond op den hooizolder. De in de nabijheid gelegen stallen ble ven behouden door het krachtig optreden der brandweer. Deu 24 is door het prov. bestuur van Noordholland te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, geraamd op 1650. Laagste inschrijver de heer A. Bos te Helder voor 1530. Bij kon. besluit van don 23 is met ingang van 15 Oct. de heer dr. J. Zeeman benoemd tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 23 zijn, met ingang van 1 Oct.benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijks universiteit a. te Leiden de heer mr. C. Fock b. te Utrecht, de heer mr. H. G. Römer c. te Groningen de heer mr. C. H. Huber. Bij kon. besluit van don 23 is de heer C. E Virnly, veertig jaren lid van den raad der gemeente Rotterdam, bonoemd tot ridder in de orde van don Nederl. Leeuw. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hot hoofdkiesdistrict Heliler is bepaald op 13 Oct. de herstemming, zoo noodig, op 27 Oct. Bij kon. besluit van den 14 (Staatsblad n°. 170) is vastgestold een reglement voor de Hoogere Krijgsschool. De burgemeester der gemeente Heiloo kreeg deze week van de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij het voor die gemeente heuchelijke bericht, dat1°. de halte aldaar zal worden opengesteld voor het verzenden en ontvangen van bestelgoederen 2°. er, behalve do reeds bestaande verkeeren, ook nog plaatskaarten zullen worden verkrijgbaar gesteld in verkeer met Leiden, 's-Gra- venhage, Rotterdam en Utrecht3°. het telegraafkantoor zal worden opengesteld voor vertrekkende berichten en voor ontvangst van berichten s Station restante". Door deze maatregelen wordt aan eene daar algemeen gevoelde behoefte voldaan, zoodat zij door de Ingezetonen dior gemeente zeker zeer zullen worden toegejuicht. Om aau het voorschrift van de wet te voldoen, is het onderwijzerspersoneel aan de openbare school te Uitgeest vermeerderd met ééue onderwijzeres. Als zoo danig is in de raadsvergadering van deu 24 benoemd mej. M. Schaap, te Krommenie. Met haar stonden op de voordracht de dames J. A. Endt van Zaandam en M. E. Lelsz van Buiksloot. Tot voorzitter der banno Bovenkorspel is go- kozen de heer D. Kooiman in de plaats van don heer P. Schuurman die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Wegens de aftreding van den heer Domela Nieu- wenhuis als lid der Kamer is zijn voorstel in zake de gedwongen winkelnering als vervallen beschouwd. Te mdam heeft zich wederom een geval van tri- chinose voorgedaanelf varkens werden onteigend en afgemaakt. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is te Tjum- marum de door den landbouwer K. Buwalda bewoonde woning met den voorraad hooi en haver geheel afgebrand. 5e klasse 8e lijst 25 Bept.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5