Nederlandsche Boeken voor Zuid-Afrika. Stad.sberich.ten. Ontwerp-Gremeente-begrooting toot 1892. heeft haar proefwerk achter den rug en is alzoo over haar barensweeën heen. Gebruik makende van doel treffende hulpmiddelen zal zij, met inachtneming van hetgeen goed en proefhoudend is gebleken in de «oude school", er naar streven op nieuwere wijze ouderwetsche, d. i. beste kaas, te maken. Behalve de eigenaars hebben reeds anderen zich verbonden hun melk aan de fabriek af te staan. De heer ds. A. J. B. Dick van Simonshaven heeft toe zegging van beroep naar Koedijk ontvangen. Men hoopt hier algemeen zoo voegt onze berichtgever daaraan toe dat deze heer zal zorgen, dat de correspondenten der verschillende nieuwsbladen niet langer munt zullen slaan uit de predikantsvacature. Voor de betrekking van hoofd der Noorderschool te Wormerveer, jaarwedde 1225, met vrije woning en tuin en 100 voor te geven herhalingsonderwijs, hebben zich 205 sollicitanten aangemeld. De heer Ribbius Pelletier Jr., tabak- en sigaren fabrikant te Utrecht, is eigenaar geworden van het Huis te Linsehoten. De heer A. C. Wertheim, lid der Eerste Kamer, is voorzitter geworden van de kiesvereeniging Burger plicht", te Amsterdam. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Huins c.s. ds. S. Steenmeijer te Driehuizen c. a. De centrale katholieke kiesvereeniging «de Ben dracht" en de vrijzinnige kiesvereeniging «Vooruitgang" in het district Helder hebben den heer 8. T. Land weder candidaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer. Bij de te Oudkarspel den 28 gehouden hard draverij werd de prijs behaald door het paard van den heer J. Butter Cz., berijder C. Butter, en de premie door het paard van den heer J. Bakkerberijder de eigenaar. Het laatst waren mede op de baan de paarden van de heeren A. Borst Az. en A. Kroon Jbz. Prijs en premieeen rijzweep en een leidselwerden met een gepaste toespraak aan de overwinnaars uitgereikt. Het ieest, door goed weder begunstigd, liep in de beste orde af en werd door een talrijk publiek bijgewoond. Door het bestuur der banne Oudkarspel is in zijne vergadering van den 22 tot hoofdingeland voor den polder GeestmerambachtOosterdijk en Molengeersen herkozen de heer A. Eecen. De kantoren te Broek op Langedijk, Moord- scharwoude en Wieuwe Xiedorp van de telegraaflijn tusschen Broek op Langedijk en Winkel zijn thans op werkdagen tot 's avonds 9 uur geopend. De diensturen zijn op werkdagen: v.m. 811, m. 122, n.m. 49; op zon- en feestdagen: v.m. 8—9 en n.m. 12 uur. De gemeente Enschedé zal eene 3) pets. leening sluiten van ongeveer f 132.000, tegen den koers van 98 pet. Aan den veldwachter te Warmenhuizen H. Moor- hoff is door den Commissaris der Koningin tegen 1 Ja nuari 1892 eervol ontslag verleend. Op het drietal voor predikant bij de ned. herv. gemeente te Haarlem zijn geplaatst de predikanten VV. Hoek te Steenwijk, A. J. van Wijngaarden te Mij drecht en C. Veen te Schiedam. Ds. P. C. van Wijk, te Avezathe, heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Waarden aangenomen. Het meermalen geopperde denkbeeldom in aan sluiting aan de stichting van ds. van Dijk te Doetinchem, te Amsterdam een Te Huis op te richten voor stu denten in de godgeleerde afdeeling der Hoogeschool al daar, schijnt verwezenlijkt te worden; althans de hoog leeraren Muller en Cramer ontvingen van een onbekende voor dat doel eene gift van 50000. Het zou 30 studenten moeten herbergen. Toen Sequah (Ch. A. Davenport) den 22 in Café Suisse te Amsterdam was aangekomen en door een zijner handlangers biljetten en aanbevelingen van zijn middel in de zaal aan de bezoekers van het koffiehuis liet afgeven, werd deze handlanger op den voet gevolgd door den heer mr. L. Zeegers Veeckens voorzitter van de Ver- eenigiug tegen de Kwakzalverij, die ook een biljet afgaf, waarvan de aanhef als volgt luidde IE<tlfAll, de groote Paljas. «Te Londen is in 1890 een maatschappij opgericht, Se quah-M aatschappij, zich ten doel stellende kwakzalvers artikelen over de geheele wereld te verspreiden. Gedurende het eerste jaar van haar bestaan won deze maatschappij f 481.264. Agenten werden naar alle landen gezonden om het waardelooze goed aan den- man te brengen. Vooraf echter zijn hier en daar reclame-patienten ge maakt menschen die zich lieten omkoopen om te ver tellen, dat zij reeds zoo lang lijdende waren aan eenige ziekte en nu plotseling genezen werden door dien ge lukzoeker. Het doel is alleen geld los te krijgen van de domme menigte, want men weet de menschen willen bedrogen worden. De grappenmakerdie naar Nederland is gezonden noemt zich Sequah en is Charles A. Davenport (wellicht een stuk van de acrobaten- en goochelaarsfamilie die vroeger in de Nes optrad), en als onze informaties juist zijn uit een paardenspel afkomstig. Rechts en links wordt door dezen wonderdokter met geld gegooiden zoo ontstaan weder een aantal hand langers in deze zwendelarij. Voor veel geld verkoopt de kwakzalver Sequah-olie en Prairie-flower." Verder werd in dat biljet uiteengezetwaaruit de Sequah-olie samengesteld was en werden de nederlanders gewaarschuwdom zich niet beet te laten nemen. Ge noemde Davenport heeft thans eene actie van schade vergoeding ingesteld wegens de verspreiding dezer biljetten. Tegen W. Visser, visscher te Egmond aan Kee, beschuldigd van zich te Zand voort wederrechtelijk vier flesschen wijn te hebben toegeëigend, is den 26 door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Haarlem vier maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraak den 8 October. Den 26 des namiddags te 1 uur is de Staatscom missie voor het ontwerpen der grondslagen eener admi nistratieve rechtspraak geïnstalleerd in een der lokalen van het gebouw der Tweede Kamer. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 26 be noemd tot directeur der gasfabriek den heer J. Blom, onder-directeur, op eene jaarwedde van 3000, met 11 van de 19 stemmen. I)e heer van Rossum du Chattel te Cadix bekwam 8 stemmen. Met ingang van den 28 is het Rijkstelegraafkan toor te Winkel tijdelijk op werkdagen open van" 8 tot 11 uren vóór en van 12 tot 2 en van 4 tot 9 uren na den middag. De diensturen op zon- en feestdagen blijven onveranderd. Den 26 is 's-Gravenhage voor gymnastieklager onderwijs, geslaagd C. v. d. Velden te Zaandam. Den 26 des avonds is bij het rangeeren op het station Schiedam een goederenwagen ontspoord, waardoor de arbeider G. Weerden is bekneld geraakt, ten gevolge waarvan hij overleed. De vrouw van den landbouwer A. v. L. te Hoog woud is in den morgen van den 26 te water geraakt en verdronken. De Koningin-Regentes was den 26 bij hare komst te 's-Gravenhage vergezeld van de Koningin en de drie kinderen van den vorst van Bentheim, die sedert eenige dagen op het Loo gelogeerd waren. Toen den 26, omstreeks 12 uren de landman K. Kroon te Oudkarspel met een geladen schuit hooi huiswaarts keerde vielnabij het dorpzijn knecht P. Ton van de schuit te water en verdween onmiddellijk in de dieptezonder dat eerstgenoemde in staat was, dadelijk hulp te bieden. Den landman P. Meilis en zijnen knecht, eveneens van den akker komendedie het ongeval zagenmocht het echter gelukken, den reeds bewusteloozen drenkeling te redden. Naar het dorp ver voerd mocht het aan de doeltreffende maatregelen van dr. Maats van Haringkarspeldie toevallig ter plaatse tegenwoordig was hoewel niet zonder veel inspanning, gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Oproeping aan mijne landgenooten. Daartoe aangemoedigd door Z. E. den heer P. W. Reitz, Staatspresident van den Oranje-Vrijstaatalsmede door den heer dr. J. Brill, lid van het bestuur der Vereeni- ging tot bevordering der hollandsche taal- en letterkunde te Bloemfontein, wend ik mij tot mijne landgenooten, met verzoekmij behulpzaam te zijn tot het bijeenbrengen eener verzameling van boeken ten behoeve van de biblio theek te Bloemfontein, hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat. Wie wil mij helpen De bedoeling isboeken, uitsluitend in de nederlandsche taal. Engelsche boeken zijn er meer dan genoegdaar zorgen de engelschen wel voor. Nederlandsche echter veel te weinig. En toch bestaat hieraan meer dan ooit groote behoefte. De nederlandsche taal heeft in Zuid- Afrika een harden strijd te voeren tegen de engelsche. Als op zoo menig ander gebied zoekt ook hier Engeland de alleenheerschappij te verkrijgen. Nog steeds echter is onze taal daar de officieels taal der RegeeriDg en wordt zij, hoewel in eenigszins verouderden en gewijzigden vorm door de boeren gesproken. Maar in de steden vooral is de engelsche invloed merkbaarzoodat reeds menige engelsche uitdrukking de nederlandsche verdrongen heeft. Dat men dit ook gevoelt en dien invloed zooveel mo gelijk wil keeren, bewijst de onlangs opgerichte Vereeni- ging tot bevordering der nederlandsche taal- en letter kunde, hierboven genoemd en waarvan de hoofdrechter van den Oranje-Vrijstaat, de heer De Villiers, voorzitter is. Als nederlanders is het onze plicht dit streven te be vorderen. In de eerste plaats worden natuurlijk verlangd oor spronkelijke nederlandsche werken, maar vertalingen zijn ook goed. Geschiedenis, romans (mits alleen van bepaald zedelijke strekking), verhalen voor de aankomende jeugd, in den trant van Andriessen, Lonwerse, Gerdes, enz. (vooral die uit de nederlandsche geschiedenis), godsdien stige boeken gedichten van hedendaagsche en ook van oudere dichters, zooals Cats, reisbeschrijvingen en weten schappelijke werken, alle zijn welkom. Wie heeft er niet in zijn bibliotheek boeken welke hij toch nooit meer inziet en die eene welkome bijdrage voor Zuid-Afrika zouden zijn Eene noodzakelijke voorwaarde moet ik echter hier bijvoegen Ofschoon de boeken niet nieuw behoeven te zijn, moe ten zij behoorlijk ingebonden wezen. Want aan boekbinders bestaat aldaar volkomen gebrek en oningebonden boeken zouden spoedig in onbruikbaren staat geraken. Komtlandgenootenhelpt mij medewerken om een steentje bij te dragen tot instandhouding van onze neder landsche taal in die verre gewesten. Het offer is niet groot en gij zult vrij wat meer nut stichten met uwe boeken aan Zuid-Afrika te zenden, dan ze in de eene of andere kast onder stof begraven te laten. Wilt ge aan mijne -opwekking voldoen, zend mij dan uwe boeken toe, franco, aan mijn adres te 's-Gravenhage, Bankastraat 135. Mr. W. A. BARON VAN ITTERSUM. De Alkmaarsehe Sclierpschutternvereeni- ging hield den 28 haren gewonen jaarlijkschen schiet wedstrijd in de duinen te Bergen, waarbij de prijzen werden behaald door de heeren J. Chrispijn, le, met 90 punten; P. J. van der Kamp, 2e, met 89 p.; J. Burger, 3e, met 88 p G. Bouma, 4e, met 88 p.; H. Essen, 5e, met 84 p.; P. Rike, 6e, met 80 p.; J. P. Querelle, 7e, met 78 p. Het teekengenootschap „Kunst zij ons doel" herdenkt den 4 October zijn zestigjarig bestaanwelk feit het voornemens is te herdenken op do bovenzaal van den heer A. Peperkamp, het lokaal waar het zijne gewone wekelijksche oefeningen houdt. Hot bestuur houdt daar dan receptie van 1 tot 3 uur. Den ingezetenon zal dezer dagen een inteekenlijst wor den aangeboden voor tooneelvoorstelllngen, die gedu rende dezen winter door het gezelschap van het Grand Théatre, onder directie van den heer A. van Lier, in het lokaal Harmonie alhier zullen worden gegeven Men moet zich verbinden voor vier kaarten minstens, die niet persoonlijk en tot alle vier voorstellingen toegang geven, terwijl men door inteekening het recht verkrijgt, als de kaarten eerder zijn opgebruikt zich tegen denzelfden prijs van f 1 per stuk, voor nog overblijvende voorstel lingen kaarten te verschaffen. Het gezelschap is als volgt samengesteldde dames EllenbergerAlbregt En gelman PotharstCohen, André J. H. Albregt, Kleij. WedeHens en Rentmeesterbenevens de heeren Velt- man Frits Bouwmeester, Bigotvan Nieuwland, Chris pijn, Potharst JurgensLageman Hesselink van Sprinkhuijzen Koster Farber Fedi, Rentmeester en Dacaju. Toen den 26 de koopman H. J. t. H., van Heert hugowaardzich even van de markt verwijderd had maakte zekere P. S., van Koog aan de Zaan van die gelegenheid gebruik den korf met 7 hanen aan eerst genoemde toebehoorende, mede te nemen. De eigenaar, ver gezeld van den agent van politie Fellinga vonden den dief mèt het gestolene op de stoomboot «Alkmaar Pac ket", die juist zou vertrekken. Tegen de overbrenging naar het politie-bureau begon P. S. zich, geholpen door den koopman S. te dezer stede, te verzetten en ver moedelijk zou hij ontkomen zijnhadden niet 4 toe schouwersop voorgaan van den heer Kollmeijer Sr., alhier, wien daarvoor alle lof toekomt, genoemden agen do behulpzame hand geboden zoodat de dader naar het politie-bureau kon gedragen worden. P. S. staat zeer ongunstig bekend. Hcmeente Alkmaar. Hieraan worden de volgende bijzonderheden ontleend. De inkomsten en uitgaven worden geraamd op f 271056,—. Ontvangsten. Hoofdstuk I Restantenf 2026,81 J Een deel van het batig saldo van 1890 9872,09 Hoofdstuk II Inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen 7083,90 Hoofdstuk III afd. I Opcenten op 's Rijks directe belastingen36465, namelijk 40 op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen f 10325, 10 op die der ongebouwde eigendommen f 490 en 50 op het personeel (even hoog als voor 1891) f 25650: afd. II Vaste uitkeering van het Rijk, een gedeelte der personeele belasting f 44920,73 afd. III eigen plaatselijke belastingen f 34775, namelijk hoofde lijke omslag, even hoog als voor 1891, f 30000, honden - belasting f 1250, belasting op tooneelvertooningen f 175, vergunningsrecht f 3350 afd. IV verschillende hejjingen f 52800 waarvan voor leges ter secretarie f 450voor gebruik van gemeentegrond en water f 500 tol op den Hoeverschelpweg f 800 begrafenisrechten f 1050, school gelden voor lager onderwijs f 8000 en voor alle markt- gelden f 42000. Hoofdstuk VI Verschillende ontvangsten f 42912,46, waaronder opbrengst der gemeente-reiniging f 12500, vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs f 10792,50opbrengst der gasfabriek f 18479,96 (namelijk aflossing van schuld f 6000 renten van de onafgeloste schuld f 2479,96, vermoede lijke winst f 10000) en voor 20 pet. van de bruto-ont- vangst boven f 18300 van de duinwaterleiding f 800 zijnde f 600 meer dan voor 1891. Hoofdstuk V Buiten gewone ontvangsten f 40200, zijnde f 40000 voor tijdelijk op te nemen geld en f 200 opbrengst van te verkoopen ge meente-eigendommen. De uitgaaf bestaat uit Hoofdstuk I Kosten van huishoudelijk bestuur f 14175, II invordering van plaat selijke belastingen11513,04 Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud van gemeente eigendommen en lasten f 65764.70, afd. jaarwedden f 4100 afd. II onderhoud van gebouwen enz. f6212 daarbij wordt onder meer voor buitengewone werken aangevraagd: f 700 voor herstel van den Doelentoren, f 600 voor het ver nieuwen der banken op de vischmarkt en f 40 voor het verven dier markt, f 349 voor het vernieuwen van het ijzeren hek der graan en zaadmarkt, f 450 voor het ver ven van den toren op de Groote Kerk en het vernieuwen van den bliksemafleider, f 30 voor het herstellen der vloer van de keuken in den Nieuwen Doelenafd. III straten, wegenplantsoenen bruggen enz. f 55047.70, te weten voor onderhoud van straten en pleinen f 14975, waarvan voor gewoon onderhoudt 6295 en voorbuitengewonevernieuwingen: verleggen van de Kooltuin SpanjaardstraatSliksteeg en Mosterdsteeg f 375. Vernienwen van de St. Annastraat f 1357. Vernieuwen van de Pastoorsteeg f 438. Verleggen van de Ramen f 290. Bestraten van den Dirk Dnivels- weg met Ben-Ahin-keien en klinkers f 2300. Ged. Nieuwe- sloot, klinkerstraat gedeeltelijk vernieuwen gedeeltelijk verleggen tusschen Schapensteeg en Paardensteeg f 612. Ged. Nieuwesloothet gedeelte van de Kanaalkade tot den Koningsweg verniouwen gedeeltelijk met Ben Ahin- keien f 1080. Langestraat, klinkerstraat aan de zuidzijde van af de Groote Kerk tot aan de Mient vernieuwen met gele friesche klinkerswaalvormf 1878 en met de uitkomende steenen de noordzijde herstellen f 350. Voor onderhoud van wegen en voetpaden f 7997.35, waar onder voor voortzetting van de bestrating van den Monni ken weg met Ben-Ahiu-koien f 3334. Voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 3064,40. Voor onderhoud van bruggen en overzetveeren f 2262, waaronder voor ge woon onderhoud f 500ter herstelling worden voor gedragen draaibrug Turfmarkt f 300Rootorensbrug f 480, Kuipersbrug f 75, Ridderstraat-brug f 70, Kennemerbrug f 181, brug in het Zeglis 93, brug Singel bij de Nieuw- landerbrug f 100, brug Verdronkonoord bij de St. Anna straat f 33, Barndebrug, de helft (de wederhelft komt voor rekening van de Bergermeer) f 430. Voor onderhoud van pompen en riolen f 4686,55, waar van f 1210,55 voor gewoon onderhoud f 276 voor de pompen op de Laatf 200 voor het schoonmaken van het brandriool op de Laatf 2500 voor riolen later door den raad te bepalen en f 500 voor omkasting van 2 urinoirs. Voor onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren enz. f 1547,40, waarvan voor den wal aan de Voormeer f 271 en voor den wal aan het Luttik-Oudorp bij de Kuipersbrug f 334; voor diep en schoonhouden van havens f 877; voor onderhoud van klokken t 618 van de begraafplaats f 370, waarvan f 110 voorsteenen paaltjes; voor kosten der ge meente-reiniging t 18650 f 1000 hoogor wegens uitbrei ding der werkzaamhedenwaardoor een paard meer moest worden aangeschaft met onderhoud en bediening. Afd. IV lasten f 405. Hoofdstuk IV. Kosten der open bare veiligheid en van de brandweer f 21296,50: aid. I jaarwedden f 11167,50; afd. II andere kosten f 10129, waaronder f 6000 voor straatverlichting en f 2600 voor kosten van de schutterij, overeenkomstig vroeger uitge drukt verlangen van den raad. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondheids politie f 395. Hoofdstuk VI.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3