fatenten: UIT SIBEA1Ë. No. 118. Drie en Xtiegentigste «Jaargang. 1891. YRIJD A G 2 OCTOBER. Officieel Gedeelte. Gevonden Woorwerpen Buit enland. FEUILLETON. Binnenland. ukiiwitNcm; com ant Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,O#. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 De voljaarspatenten van ingezetenen der gemeente Alkmaar, aangevraagd in Mei, Juni en Juli 1891, kun nen ter gemeente-secretarie alhier worden afgehaald tot en met Zaterdag 10 October 1891 op alle werkdagen 's morgens van 9 tot des namiddags 2 uren. in de maand September 1891 eene portemoimaie, inh. f 1.40, eene parapluie zonder knop, een kinderzak, een stalen rozenkrans, een rood ko ralen armbandje met koperen slotje een blauw koralen halssnoer 1 paar zwarte dameshandschoenen, een sleu teltje een paardendeken een vrouwenzak, inh. f 0.05, een dop van een kinderwagen een glacé handschoen een rood koralen armbandeon gouden broche een zwarte speld, een parasol, een zakmes, oen dames-haar speld, een paar blauwe leidsels, een band van een wagen wiel een gouden ring, een omslagdoek, een paar hand schoenen een onderstukje van een oorbelletje, een por- temonnaie, inh. 12^2 ct., een builtje met sleuteltje, inh. f 3.021ji, eene ijzeren ketting, zes stuks boeken, een arm band een brileen lorgneteen paar militaire hand schoenen, een knipmesje en een met zilver gemonteerde sigarenkoker. Alkmaar, De commissaris van politie, 1 Oct. 1891. F. G. C. J. PÜNDTER. BEBj«IE. Den 27 is bij een weldadigheids- scherm en gymnastiekfeest te Gent een met mensehen vol ge pakte tribune, lang 60 en breed 25 el, ingestort, waarbij 25 personen ernstig gekwotst werden, terwijl de aannemer Stevensdie de tribune gebouwd haden het gevaar ziendeop het laatste oogenblik getracht had haar te schoren, met een zijner werklieden omkwam. Generaal Boulanger heeft zich den 30 op het kerkhof van Ixelles te Brussel, waar zijne op 15 Juli 1.1. over leden vriendin, mevrouw de Bounemaiu, begraven was, met een revolverschot van het leven beroofd. Deze dame, die zeer bemiddeld was en hem geldelijk krachtig steunde, was gestorven zonder hem iets vermaakt te hebben. Van zijne vroegere aanhangers ontving hij ook niets meer, zoodat hij, daar zijn pensioen mede vervallen was, zich zeer behelpen moest. Dagelijks bezocht hij het graf zijner vriendin. Hij had een wond aan den rechterslaap en hield een revolver van groot kaliber in de hand, toen men hem vond. DlTTüiCHI.Alt D. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Baden hebben de nationaal liberalen 14 van de 32 zetels verloren namelijk 7 aan de ultra (32) DOOR I. M. DOSTOJEWiRÏ. De zaal die voor de tooncelvoorstelling dienen moest was vooral daarom gekozenomdat de britsen er niet zooals in de andere in het midden maar langs de kanten waren geplaatst, zoodat het geheele middenvak vrij bleef. Wat mij bij het binnentreden het meest verbaasde was het scherm dat over een lengte van tien schreden de zaal in tweeën verdeelde. Het was met olieverf geschil derd en gaf boomen, priëelen, vijvers en sterren te zien. Het bestond uit stukken oud en nieuw linnen door de gevangenen gegeven hemden, beenwindseis, die bij onze boeren de plaats van kousen bekleeden, en dat alles zoo goed en zoo kwaad als 't ging tot één doek aaneenge naaid. Het ontbrekende was aangevuld met papier, blad voor blad op de kanselarijeu bijeengebedeld. Onze schil ders hadden inderdaad eer van hun werk. Zelfs de meest nurksehe en bedilzieke gevangenen waren er opgetogen over. De verlichting bestond uit eenige kaarsendie tot kleine eindjes waren gesneden. Twee banken uit de keuken en drie of vier stoelen uit de onderofficierskamer waren voor het scherm geplaatst, voor het geval de hoogere officieren en hunne onmiddellijke chefs de voorstelling kwamen bijwonen. Inderdaad ontbrak het ook niet aan bezoekers en bij de laatste voorstelling bleef er zelfs geen enkele plaats op de banken onbezet. Meer naar achteren stonden de gevangenenuit eerbied voor de bezoekers blootshoofds en in buis of zelfs in korten pelsrok, in weer wil van de drukkende hitte in de zaal. Natuurlijk was de ruimte veel te klein om allen te bevatten, zoodat ze vooral in de achterste rijen erg op elkaar gepakt stonden. Ook de britsen waren ingenomen en enkelen hadden zelfs montanen, 3 aan de democraten 3 aan de conservatieven en 2 aan de socialisten, terwijl zij daarentegen de meer derheid verkregen in een districttot nog toe door een democraat vertegenwoordigd. EADEIiAAD. De tnrksche gezant te Londen Rustim-pachaheeft in last ontvangen over de zaak van Sigri in gedachtenwisseling te treden met het minis terie van buitenl. zaken. De Times bespreekt in een artikel den ernstigen toe stand der Britscb-Oost-Afrikaansche Maatschappij die door de bezetting van Ugandaten gevolge van de koortsachtige mededingiug der duitschers bij het Victoria- Nyanzahare hulpmiddelen uitgeput heeft. Het blad raadt aan pogingen te doen om de Maatschappij in de gelegenheid te stellen haar standpunt te handhaven vooral na den tegenspoed der duitschers daar anders de slavernij weder veld zal winnen. Het stelt voor, dat de engelsche regeering een matig dividend waarborge voor den aanleg van een spoorweg tusschen de kust en Uganda. FRAAK.KIJB4.. De vierde oproeping van den Lo hengrin heeft den 25 plaats gehad zonder dat er iets bijzonders voorviel. De hertog van Aumale woonde haar bij. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in zake het spoorweg-ongeluk bij St. Mandé. De machinist Caron is wegens onvoorzichtigheid en het niet opvolgen der voorschriften veroordeeld tot twee jaren gevangenis straf en 500 francs boete en de onderchef van Vincennes, Deguerroistot 4 maanden en 500 francs boete. De spoorwegmaatschappij is veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding'aan de slachtoffers en hunne betrekkingen. Aan een meisje, Jouvin genaamd, wier vader en moeder omkwamen en aan wie een been afgezet werd, is 37500 en aan haren broeder 12500 schadevergoeding toegelegd. President Carnot heeft bij gelegenheid van den dood der grootvorstin Alexandra het volgende telegram aan den Keizer van Rusland gezonden »Uwe Majesteit is te zeer overtuigd van de gevoelens die wij voor U en de Uwen koesteren, om niet verzekerd te zijn van onze innige deelneming in het zware verlies, dat Z. H. Grootvorst Paul heeft getroffen. Wij wenschen aan Uwe Majesteit in deze treurige omstandigheden onze ware en diepgevoelde sympathie te betuigen." Bij de onthulling van een standbeeld van generaal Faidherbe hield minister Ribot den 27 te Bapaume eene redevoering. Hij herdacht de krijgsmansdeugden van dien generaal en sprak daarna over de laatste verrich tingen van de fransche vloot. Europa, dat een tijd lang in het onzekere verkeerde, had Frankrijk eindelijk ge rechtigheid laten wedervaren. Een bedachtzaam souverein, steeds volhardende in zijne vredelievende bedoelingen had openlijk de iunige sympathie te kennen gegeven, die zijn land en Frankrijk verbinden. (Toejuichingen. Leve de CzaarLeve Frankrijk! Leve Rusland!) Het russische volk was het eens met zijnen Keizer om Frankrijk vriend schap te hewijzen. Daaruit volgde eene nieuwe toestand, dat evenwel niet beteekende het aannemen eener nieuwe een plaatsje gezocht achter de coulissen. Men liet Petrow en mij door, tot vlak bij de banken. Ik was in hun oog een goed beoordeelaar een kenner die heel wat tooneel- stukken had zien spelen zij hadden opgemerkt dat Bak- luschin dikwijls mijn raad had ingewonnen en vonden dat zij mij daarom een der beste plaatsen moesten geven. Bij den arbeid dreven zij den spot met me, omdat ik maar een sukkel van een werkman was. Almarow had het recht ons overige edellieden te minachten, en te pochen op zijn handigheid in het verkalken van albaster; de reden voor die spotterijen en plagerijen lag in onze afkomst want wij behoorden door geboorte tot de beste hunner oude meesters, van wie zij alles behalve aangename her inneringen hadden. Maar hier, in den schouwburg, maakten diezelfde menschen plaats voor mij, want zij moosten er kennen, dat ik hun in dergelijke zaken de baas was. Vóór liet opgaan van het scherm, gaf de zaal een vreemd en opgewekt tafereel te zien, in die opeengepakte, van alle kanten opdringende menigte, die met ongeduld en glanzende gezichten het begin der voorstelling afwachtten. Verscheidenen hadden uit de keuken houten blokken ge haald die ze tegen de wanden plaatsten om er op te gaan staantwee uren brachten ze in die vermoeiende houding door daarbij met beide handen leunend op de schouders dergenen die vóór hen stonden. Vijf gevange nen waren boven op de kachel geklommen; zij zwommen in zaligheid. Allen gedroegen zich behoorlijk en rustig. Iedereen wilde zich tegenover de heeren, die ons kwamen bezoeken, op zijn voordeeligst voordoen. Gespannen ver wachting stond op de roode, bezweete aangezichten te lezen. Eensklaps hoort men op het tooneel leven en drukte Het scherm zal opgehaald worden. Het orkest begint te spelen. Dit orkest, bestaande uit zeven per sonen, verdient een afzonderlijke vermelding. Er waren twee violen (een het eigendom van een gevangene, de andere in de stad geleend), drie balalaika's, door de ge vangenen zeiven gemaakt, twee guitaren en een tam- bourijn, die de contrabas moest vervangen. De violen krasten en zuchtten aanhoudend, de guitaren waren niets waard maar daarentegen waren de balalaika's oprner- staatkunde de tot nog toe gevolgde staatkunde was te gunstig in hare gevolgen geweest, om haar op te geven. De opening der Kamers is door den ministerraad op den 15 bepaald. ITAIiIE. Pans Leo XIII heeft aan de bisschoppen in Duitschland en Oostenrijk een breve uitgevaardigd tegen het duel en hun opgedragen, het duelleeren zoo krachtig mogelijk te bestrijden en tegen te gaan. ODSTEARftJU-MOA'tiAKIJE. De Keizer van Oostenrijk heeft don 27 in gehoor ontvangen eene com missie uit den Boheemschen Landdag en eenige gemeen tehoofden onder leiding van prins Lobkovitehden grootmaarschalk van Bohemen, die eene toespraak hield, welke de Keizer beantwoordde met een woord van dank voor de hem bereide warme ontvangst. De Keizer ver klaarde, dat hij bij voortduring zijn aandacht gevestigd hield op de ontwikkeling en het welzijn van het land en hoopte, dat zijn streven vruchten zou dragen door de belangelooze medewerking en de vaderlandsliefde van alle burgers. De Keizer bezocht den 29 te Praag na de godsdienst oefening de industrieschool en de duitsche school daarna maakte hij een rit door de fraai versierde stad. Overal werd hij met veel geestdrift toegejuicht. Graaf Apponijide leider der gematigde oppositie heeft zich in eene redevoeringvoor zijne kiezers te Jaszberenij gehouden openlijk tegen het ministerie Cza- parij verklaard. Uit Weenen wordt gemeld, dat de duitsche regeering het duitsch-servisch handelsverdrag heeft opgezegd. Deze opzegging zou beschouwd moeten worden als een ant woord van de duitsche regeering op de weigoring van de Servischeom gelijktijdig nieuwe onderhandelingen omtrent een handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije en met Duitschland aan te knoopen. SPAME. Den 26 is te Consuegra een aardschok gevoeld, waardoor groote ontsteltenis ontstaan is. Het spoorwegongeluk bij Burgos wordt grootendeels geweten aan de gebrekkige telegraaftoestellen op de stations der spoorwegen in gebruik. Dientengevolge heeft de regeering voorgeschrevendat voortaan alle maatschappijen op de stations Moi'se-toestellen moeten gebruiken. Tweede Hamer. Tot rapporteurs voor de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting 1892 en de hoofdstukken III Vila en XI en de wet op de middelen zijn door de afdeelingen gekozen de heeren Rutgers, Borgesius v. d. Kaaij, Vee- gens en van Delden. kelijk. De vingervlugheid der kunstenaars zou menigen goochelaar eer aangedaan hebben. Zij speelden niets anders dan danswijzen bij de meest wegslepende gedeelten sloegen zij plotseling met den vinger op den klankbodem van hunne iustrumenten de toon de voordrachthet weergeven van het motiefalles was origineel. Een der guitaarspelers was ook uitstekend thuis op zijn instrument, en die met de tamboerjjn deed letterlijk wonderen. Bij dit orkest voegden zich ten slotte nog twee harmonica's. Ik had nooit gedachtdat men van zulke eenvoudige instru menten nog zooveel partij kou trekken; ik was er verbaasd over. Eindelijk ging het scherm op. Iedereen raakte in beweging zij die het meest achteraf waren richtten zich op hunne tonen op allen stonden met open mond en wijd opengespalkte oogen er heerschte een volmaakte stilte in de heele zaalDe voorstelling nam een aanvang. Ik was niet ver van Aleï die tusschen zijn broeders en de overige Tscherkessen stond. Zij hielden hartstoch telijk veel van het komediespel en waren ook eiken avond tegenwoordig. Wat verder op zag ik Isaï Fomitsch; van het opgaan van het scherm afwas hij oen en al oor en oogzijn gelaat verried een gespannen aandacht. Het aangename gezicht van Aleï glinsterde van zulk een kin derlijk, rein genotdat ik er schik in had als er bij een grappig gezegde een algemeen gelach uitbarstte, wendde ik mij telkens onwillekeurig naar zijn kant om zijn gezicht waar te nemen. Hij merkte mij niet op hij had wel wat anders te doen dan op mij te letten Men was begonnen met Philatka en Miroschka. Philatka (Balkuschin) was inderdaad uitmuntend in zijn rol. Men kon zien, dat hij zich van elk woord, van elke beweging, nauwkeurig rekenschap had gegeven. Hij wist iedere uit drukking, ieder gebaar in volkomen overeenstemming te brengen met het karakter van den voor te stellen persoon Voeg bij die nauwgezette studie een ongeveinsde mee slepende opgewektheid en natuurlijken eenvoud. Als gij Bakluschin hadt zien spelen, zoudt ge in hem stellig een echt acteur erkend hebben, een geboren acteur van groot talent. Bakluschin werd door naijver geprikkeld want zijn

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1