Stadsberichten. De Nederl. Yereeniging tot bevordering van Zon dagsrust, waarvan de tegenwoordige minister van financiën, de heer mr. N. G. Pierson, tot heden voorzitter was, heeft den 29 hare tiende algemeene vergadering gehouden. Op voorstel van de heeren Kerdijk en Susan werd met 16 tegen 7 stemmen de volgende motie aangenomen «De vergadering spreekt den wensch uit, dat niet op Zondag vergaderd worde, wanneer niet ernstige redenen er voor pleiten en noodigt het hoofdbestuur uit, ook deze zaak ter harte te nemen." Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. P. Havelaar te 's-Gravenhage, afgetreden mi nister van waterstaatmr. J. Luden te Amsterdam en mr. Th. L. M. H. Borret te 's-Gravenhage, en als vierde lid prof. A. Gooszen te Leiden. De vraag van de afdeeling Leeuwarden: «Is het in het belang der Vereeniging, dat door haar, in plaats van de verschijnende brochures en losse blaadjeseen goed geredigeerd maandblad wordt uitgegevenwaarin op degelijke wijze de belangen der vergadering worden bepleit?" werd na bespreking met 12 tegen 11 stemmen toestemmend beantwoord. De mogelijkheid der uitgifte van een blaadje zal door het hoofdbestuur worden onderzocht. Op de vraag van den heer Six Heeft het hoofdbe stuur zich ook op eenigerlei wijze in betrekking gesteld tot of wel doen blijken van zijne houding tegenover een Bond, onlangs in het Noorden van ons land opgericht den anti-Zondagsrustbond, welks oprichting op een mis vatting van de beginselen van den Bond tot bevordering van Zondagsrust moet berusten? deelde de Voorzitter mede, dat er hoegenaamd geen aanraking met den anti- Zondagsrustbond bestaat. Aan den heer van Gheel-Gildemeester werd de ge vraagde medewerking van den Bond toegezegd om aan de bakkersgezellen Zondagsrust te verschaffen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 29, is, op verzoek van den benoemde, ingetrokken de bij beschikking van den 12 gedane benoeming van den heer B. H. Habbema leeraar aan de hoogere bur gerschool te Hoorn tot lid der commissie, welke in dit jaar te Amsterdam zitting zal houden tot het afnemen van het examen ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek en is in die commissie be noemd tot lid de heer J. A. Heijneronderwijzer aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Ged. Staten van Zuidholland hebben met hand having van het raadsbesluit der gemeente Molenaars graaf tot niet toelating van den heer P. den Butter als lid van dat college het daartegen ingebrachte bezwaar ongegrond verklaard, daarbij uitmakende, dat ton onrechte ongeldig verklaard was een stembriefje, dat bestemd was voor de verkiezing van raadsledendoch ten opschrift droeg «stembriefje ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer." Het ongeldig verklaren van dat briefje bleek van in vlood te zijn op den uitslag. Tot geneesheer-directeur voor de verpleging van krankzinnigen en teringlijders in de inrichting «Veld wijk" te Ermeloo is benoemd de heer dr. A. J. H. van Dalewaarnemend geneesheer-directeur dier inrichting, De tentoonstellingdie van 6 tot en met 8 Oct. te Poeldijk zal worden gehouden door de afdeeling West- land van de Holl. Maatschappij van landbouw, belooft een bezoek overwaard te zullen zijn. De aangifte van inzending vooral van druiven, overtreft de verwachting, terwijl van andere vruchten en bloemen zoovele opgaven van inzendingen zijn ontvangen, dat het kleine lokaal, de openbare school, meer dan gevuld zal zijn. Op deze ten toonstelling zal het spreekwoord «klein maar rein" zeer toepasselijk zijn. Daar de Westlandsche stoomtram langs Poeldijk rijdt, is een bezoek zeer gemakkelijk en wordt in de veronderstelling dat niemand zich daarover zal beklagen, zeer aangeraden. De kantoren der Nederl. Bell-telefoonmaatschappij te Broek op Langetlijk IVieuwe Hiedorp en Aoordscliarwoude zijn tot nadere mededeeling op werkdagen open: van 8 tot 11 uren vóór- en van 12 kingen ter zijde. Hij voelt in 't geheel geen medelijden met zijn meester, maar hij heeft over duivels hooren praten; hij zou wel eens willen weten hoe die eruitzien en vraagt er zijn meester naar. Deze verklaart hem dat hij eens, toen hij in doodsgevaar verkeerde, de hulp van de hel heeft ingeroepen. De duivels hebben hem geholpen en bevrijd, maar het tijdperk van zijn vrijheid is thans ver streken als de duivels hedenavond komen is 't om volgens de gesloten overeenkomst, zijn ziel op te vorderen. Kedril begint te rillen als een blad, maar zijn meesier verliest den moed niet en gelast hem het avondmaal ge reed te maken. Nu hij van eten hoort, leeft Kedril weer op, bij ontdoet de kip van het papier, waarin ze gewik keld is, haalt een flesch wijn voor den dag en zet die brutaal weg aan zijn mond. Het publiek houdt den buik vast van het lachen. Kedril beeft en stopt in alle haast, zonder bijna te weten wat hij doet, een stuk kip in zijn mond, zoo groot dat hij 't niet ineens kan doorslikken. Men proest het weer uit. «Is 't in orde?" roept zijn moester, die maar al door de kamer op en neer stapt. «Dadelijk, meneer, ik ben er dadelijk mee klaar, zegt Kedril terwijl hij zich aan tafel zet en het avondeten begint op te schrokken. Het publiek is blijkbaar in zijn nopjes over de slimheid van den knecht, die zoo handig den draak steekt met zijn meester. Het moet erkend worden, dat Potsjekin lof verdiende. Hij had de woorden «Dadelijk, meneer, ik ben er dadelijk mee klaar", kostelijk uitgebracht. Eenmaal aan tafel, schranst hij met groote gulzigheid en beeft bij eiken hap dat zijn meester hem zal betrappen; telkens als deze zich omkeert, kruipt hij schielijk met de kip in zijn hand onder de tafel. Na het stillen van zijn grootsteu honger, dient hij toch aan zijn heer te denken. «Kedril, ben je haast gereed roept ,jeze- »'t Is klaar, meneorantwoordt Kedril brutaal weg, en ziet nu eerst dat er bijna niets is overgeschoten; er ligt nog maar één kluifje op het bord. De meester nog steeds somber en afgetrokken, bemerkt niets en gaat zitten, terwijl Kedril zich met een servet over den arm achter hem plaatst. Elk woord, elk gebaar, elk scheef getrokken gezicht van den knecht, die zich telkens naar tot 2 en 4 tot 9 uren namiddagsde diensturen op Zon en feestdagen blijven onveranderd. De buitenplaats Rustenburg te Hillegom van wijlen den heer Wilson te Bennebroekgroot ongeveer 300 bunders, met wildrijke jacht en bloembollenland is in de vorige week in perceelen verkocht voor 324.251. Het dividend van het Nieuwsblad voor Nederland is over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op f 15 per aandeel. De gemeente Katwoude zal voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer voortaan een afzon derlijk onderkiesdistrict uitmaken en niet langer be- hooren bij het onderkiesdistrict Monnikendam. De algemeene vergadering der Philhelloensche ver eeniging heeft den 26 o. a. beslotenaan de nederl. regeering het verzoek te richten, jaarlijks een doctor in de letteren op Staatskosten naar Griekenland te zonden, om zich in de nieuw-grieksche uitspraak te bekwamen en die, na zijne terugkomst, te onderwijzen. De afdeeling Franeker van het Nederl. Onderwij zersgenootschap hoeft na uitvoerige besprekingen als haar gevoelen uitgesproken dat het wenschelijk is dat het openbaar lager ondnrwijs geheel Rijkszaak worde. Te Eindhoven is een jongen van 10 jaren, die met zijn vriendjes een vlieger oplietbij het achterwaarts loopen in de rivier gevallen en verdronken. Onder de in de afgeloopen week voor het eerste gedeelte van het notarieel examen geslaagden behoort o. a. de heer N. Dardenne Ankringa te Beverwijk. De Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde heeft als prijsvraag uitgeschreven een boekje over tuinbouw voor de lagere scholen. Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie voldoend antwoord looft de Maatschappij uit hare gouden medaille en 200; de in de nederl. taal te schrijven antwoorden worden verwacht bij den algemeenen secretaris-penning meester vóór of op 1 Juni 1892. Namens de Koningin en de Koningin-Regentes is dezer dagen een photografisch portret van wijlen Koning Willem III in lijst toegezonden aan de verschillende in richtingen der marineaan het korps mariniers, aan de verschillende korpsen en inrichtingen van het leger, aan de militaire gouvernementen en kommandanten en aan de bataljonswier vaandel versierd is met de Militaire Willemsorde van het indisch leger en aan de garnizoenen te Paramaribo en op Curasao volgens bet begeleidend schrijven als eene herinnering aan den overleden Koning, opperbevelhebber van land- en zeemacht. Te IVieuwe IViedorp moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tnssehen de heeren J. F. Mirandolle en J. Wijn. Bij de op den 29 te Arnhem gehouden harddraverij, waaraan acht paarden deelnamen, werd de eerste prijs gewonnen door Bonnie L van den heer H. F. Bultman Hz. te Haarlemmermeer de tweede door Prins van den heer P. van Santen te Rotterdam en de derde door Sa- molet van den heer W. Ockhorst te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Helder door dr. A. Bruining te Grootebroek. Aan den heer J. Smit, gedurende 31 jaren ont vanger der gemeente Bovenkarspel, is op zijn verzoek uit die betrekking eervol ontslag verleend in zijne plaats is benoemd de heer D. Smit. Te Dalen is eene boerderij afgebrand, waarbij twee koeien en eenige varken omkwamen. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Heorn heeft voor de op den 6 bepaalde verkiezing van een lid der prov. staten, in plaats van den heer mr. W. K. baron van Dedem, candidaat gesteld de heer M. de Jong aldaar. Te Helder moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren P. Spruit en S. W. Stooker. Op de door de gemeente Dordrecht uitgeschreven 3^ pets. geldleening, groot 100,000, is ingeschreven voor j 342,500 tot koersen van 97 tot 99 pet. De gun ning geschiedde tegen den koers van 9813/100 pet. Bij de op den 29 voor lid van den gemeenteraad te Leiden gehouden herstemming tusschen de hoeren P. Alma Lzn. en mr. E. de Vriesbeiden liberaaldoch het publiek wendt om den spot te drijven met zijn meester, wekt een uitbundig gelach onder de opeengedrongen ge vangenen. Juist op het oogenblik dat de jonge meester zal beginnen te eten, komen de duivels binnen. Nu raakt men de kluts kwijtwant die duivels gelijken in geen enkel opzicht naar iets menschelijks of aardsch. De zijdeur gaat open en er verschijnt een spook geheel in het wit; de plaats van het hoofd wordt ingenomen door een lan taarn met een brandende kaars er in. Er volgt een tweede verschijning, die ook al een lantaarn op het hoofd draagt en een zeis in de hand. Waarom zijn die gedaanten in het wit, waarom dragen zij een zeis en een lantaarn? Niemand die dit weet te verklaren, of eigenlijk men be kommert er zich weinig om. Dat moest zeker zoo wezen. De meester keert zich moedig naar de geestverschijningen en roept hun toe dat hij gereed is en ze hem kunnen meenemen. Maar Kedril kruipt, zoo bang als oen wezel, onder tafelzonder in zijn angst de flesch te vergeten. De duivels verdwijnen, Kedril komt weer uit zijn schuil plaats te voorschijn en zijn meester begint zijn kip te verorberen drie duivels dringen de kamer binnen en grijpen hem aan om hem weg te sleuren naar de hel. «Kedril, red mij!" roept hij uit. Maar Kedril heeft andere dingen aan zijn hoofd; hij heeft ditmaal met de flesch, de kip en zelfs het brood de wijk genomen naar zijn schuil plaats. Weldra is hij alleen de duivels zijn weg zijn meester ook. Hij komt onder de tafel uit, kijkt naar alle kanten rond, en een glimlach verheldert zijn gelaat. Hij knipoogt als een echte gauwdief, gaat op de plaats van zijn meester zitten en fluistert het publiek toe Zie zoo, nu ben ik mijn eigen meester zonder meester Iedereen lacht nu ze hem zoo zonder meester zien; nog altijd fluisterend laat hij er op vertrouwelijken toon al knipoogend op volgen De duivels hebben hem meegenomen Wordt vervolgd. laatstgenoemde candidaat der anti-rev. en kath.), werden 1595 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer de Vries met 900 stemmen hoewel hij gezegd had eene eventuëele benoeming niet te kunnen aannemen; de heer Alma bekwam 666 stemmen. De heer de Vries heeft reeds bedankt. Men schrijft ons Wie buiten woont, bemerkt aan het ophalen der sloot kanten, het begrinten der wegen enz., dat de tijd van «schouwen" weer nadert. Zoo heeft ook de dijkweg langs het Noordhollandsch Kanaal, in onderhond bij het Geest- mer-Ambacht, weer zijne beurt gehad. Het heeft uwen lezers te Koedijk verwonderd, dat in de tentoonstel- lingsdagen in uw blad geen stadsbericht voorkwam over de talrijke kreupele buitenlui, die zich door Alkmaar's straten voortbewogen, want «kiezeltjes", zoo groot als vuisten (groot formaat) hebben ditmaal gediend tot vulling van wagensporen en kuilen. Anderen rekenden er stellig op, dat wagenmakers en grofsmeden ten uwent eene adver tentie vol dank voor het buitenkansje zouden geplaatst hebben, want menige «kar", aan geene danspartij gewend, moet eene ontwrichting opgelOopen hebben. Men ver wacht het bestuur van het Geestmer-Ambacht dezen keer bij den afschouw niet per rijtuig, maar per rijwiel In zijne vergadering van den 29 heeft het kerkbe stuur te Koedijk de toezegging van beroep aan den heer Dick te Simonshaven bekrachtigd tot een beroep. Benoemd tot lid van den gemeenteraad te Sijbe- karspel de heer Jakob Kluister te Benningbroek. Bij eene te Westgraftdijk gehouden biljartwed strijd waaraan 38 spelers deel namenwerden prijs en premie achtereenvolgens gewonnen door H. Scheepbouwer en G. Schlichting. In den nacht van den 28 op den 29 werd in den kapberg van W. J. Dekker te Liminen inbraak ge pleegd. Door het breken van een raam zich toegang verschaft hebbende, heeft men eenige kazen ontvreemd, die den volgenden morgen voor een gedeelte, door midden gesneden, op den Rijks straatweg werden teruggevonden. De vraag rijst daardoor, of men aan diefstal heeft te denken of aan ergerlijke baldadigheid. De gemeenteraad van Heemskerk heeft den 24 vastgesteld de rekening over 1890 in ontvangsien op 7204,41-J in uitgaven op f 6186,86 J, alzoo met een batig slot van 1017,55. Verder werd besloten het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892 in eind cijfer te brengen op 1200 300 minder dan voor 1891. Te Sneek is den 29 een achtjarig knaapje overreden door de stoomtram, waarop het wilde springen. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot burge meester der gemeente Iclicrincrhorn de heor jhr. M. W. de Jonge. Te Zaandam is den 29 benoemd tot hoofd der openb. school voor meisjes mej. A. M. Vigelius te Zutfen. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Sas- senheim is beroepen ds. D. J. M. Wiistenhoffthans predikant te Gent in Belgie. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar thans geraamd op 379.679 pikols. Te Amsterdam zal de verkiezing van een lid van den raad en van een lid der Prov. Staten plaats hebben op den 20. De Staatscourant van den 1 bevat de statuten der Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen alhier, goedgekeurd bij kon. besluit vau den 4 Juli 11. No. 41. De den 30 gehouden collecte ten behoeve van de slachtoffers van den hagelslag in Limburg heeft 177,05 opgebracht. Met den winterdienst op de spoorwegen ver trekken van hier de volgende treinen in de richting van Amsterdam: 7.3 8.25 10.21 1.20 2.22 4.35 5.58 8 55 en 10.26bovendien des Donderdags te 12.48, niet verder echtor dan Uitgeest; in de richting van den Helder: 7.49 11.20 3.4 6.36 en 11.6, terwijl bovendien des Donderdags een trein te 6.33 's morgens van hier naar Schagen ver trekt. Van de treinen naar Amsterdam doen die van 8.25 en 5.58 Heiloo en Castricum niet aan, die van 1.20 bovendien Uitgeest nietzoodat men met dezen laatste in 57 minuten de hoofdstad des rijks bereikt. De reizigers van hier naar Haarlem vinden, van boven genoemde treinen in de richting van Amsterdam, slechts aansluiting met die van 7.3 10.21 2.22 4.35 5.58 en 8.55. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 28 Sept. Marius JacobusZ. van Jacob Lutterot en Anna Maria Jacoba Luijt. 30 CornellsZ. van Cornells Koopman en Jacoba Maria van Hugten. AntjeD. van Jan Jonker en Cornelia van Petten. Klaas, Z. van Jan Kliffen en Geertruida Groen. OVERLEDEN. 30 Sept. Maartje NeeltjeD. van Gerrit Teerhuis en Maartje Jonges3 m. Petrus Godefridus Geurts 63 j. ARRONDIS SEMENTS RECHTBANK. 29 Sept. C. v. d. O., Noordscharwoude, mishandeling, 10 boete, subs. 4 dagen hecht. P. R. en W. R., Helder, mishandeling, de le 14 dagen, de 2e 1 week gev. H. S., Haringkarspel, mishandeling, 3 weken gev. J. K., Bovenkarspel, mishandeling, 3 dagen gev. M. v. M., Grootebroek, mishandeling, 7 dagen gev. C. V. Kz. en A. V. Kz., Vlieland, diefstal, de le 2 dagen gev., de 2e vrijgesproken. D. S. en 0. S., Grootebroek, vernieling, ieder 2 dagen gev J. B., Enkhuizen, vernieling, vrijgesproken. Tevens werden 3 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3