op een meisje van 18 maanden. De onders vonden 's och tends het kind dood in de wieg. De moordenares kan geene redenen voor hare misdaden opgeven en deed koel bloedig een verhaal der gepleegde moorden. Haar vader is Rijksveldwachter, een braaf ambtenaar. De r. k. kiesvereeniging Eensgezindheid te SSoorn heeft den heer S. Zuurbier te Spierdijk, lid van den ge meenteraad te Berkhout, candidaat gesteld voor lid der Prov. Staten in het district Hoorn. Het Nederl. Bijbelgenootschap heeft in 1890 723-33 bijbels afgeleverd. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld, de jaarwedde van den gemeente secretaris met ingang van 1 Januari 1892 te verhoogen van 4500 tot 6000. Te Melder is voor de uit Rusland verdreven irsaëlieten 489,60 bijeengebrachtdaaronder begrepen de opbrengst der te Schagen door den heer C. D. Zur Mtihlen gehouden lezing. De gemeente-rekening over 1890 te Zandvoort is voorloopig door den raad vastgesteld in ontvangsten op 37,423,82 in uitgaven op 3l,897,061/2, alzoo met een batig slot van 5526,75 iL1. Gedurende Septomber werden aan den regenmeter der Rijks-landbouwschool te Wageningen afgetapt 46 streep regenwater tegen 151/2 streep in September 1890. Het vergrooten van het café Brinkmann te Haar lem bestaande in het maken van een gebouw met vergaderzalen en kegelbanenis voor f 19696 gegund aan den laagsten inschrijver, den heer G. P. J. Beccari aldaar. Op de 31/2 pet. geldleening der gemeente Haar lem groot 350,000 is ingeschreven voor 944,800, tot koersen tusschen 101 en 9812/100 pet. Tot dezen laatsten koers konden niet alle inschrijvingen aangenomen wordenmaar moest eene pondspondsgewijze verdeeling plaats hebben. De nota van den hoofdcommisaris van politie te Amsterdam over het adres van den commissaris van politie Stork in zake de taptoe-geschiedenis eindigt aldus »En de grondoorzaak van alles zij is niet die door den commissaris genoemd, »als niet moeielijkte vinden", zij ligt niet in de buiten hem om plaats gevonden heb bende niet-naleving der dienstregeling No. 171 zij is de door den commissaris der le sectie begane fouthet om mij onbekende reden, eigendunkelijk zonder eenigen billijken grond nalaten, uitvoering te geven aan tijdige, volmaakt duidelijke en door bevoegde hand gegeven bevelen. Had hij, wat ik met het grootste vertrouwen in zijne bekwaamheid zijn ijver en zijne plichtsbetrachting van hem verwachtte, uitgevoerd wat hem was voorgeschreven, ware hij tijdig op zijn post geweest en had hij zich zelf niet in dwaling gebrachtmen had geen wanklank ge hoord de reputatie der politie zou ongedeerd zijn ge bleven, haar prestige zou zijn verhoogd en veel grievend leed gespaard aan hem die hoewel onschuldig aan de gepleegde verzuimen, daaraan medeplichtig i3 genoemd." In de den 6 gehouden vergadering van den gemeenteraad te Zijpe was afwezig de heer G. Schuyt. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen werd gelezen een adres van den heer J. v. d. Hage, houdende verzoek om een eervol ontslag als onderwijzer te Scha- gerbrng tegen 1 October j.L, wegens zijne benoeming aan een instituut te Wijk bij Duurstede. De voorzitter deelde mede, dat dit adres reeds den 1 September is ontvangen, de heer van der Hage eene voor hem voordeelige be trekking kon bekomen en een plaatsvervanger, de heer Groenendijk van Maastricht, reeds is opgetreden. Met algemeene stemmen werd het gevraagd ontslag eervol verleend, evenals dat van mej. Boelhouwer, onderwijzeres te Burgerbrug dio hare betrekking tegen 1 October j.l. om gezondheidsredenen wenschte te verlaten. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer werden benoemd de heeren G. Schuyt en K. Francis en tot plaatsvervanger de heer C. Kruijer. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de heer Costerman Boodt, arts te Goedereedezich te 't Zand zal vestigen in het begin van November a.s. en met de armenpractijk te Ncord-Zijpe is belast. Bij schrijven van den heer commissaris der Koningin van 18 September j. 1. werd medegedeeld, dat den veld wachter J. Schrieken tegen den 21 September j.l. eervol ontslag is verleend. Op voorstel van den voorzitter werd beslotende goederen van het handwerken-onderwijs weder evenals vorige jaren, ten geschenke te geven aan de maaksters. Een adres van het pas opgerichte fanfare-korps »Cres- cendo" te Schagerbrug, houdende verzoek om. aangezien het bestuur nog staat voor gewichtige geldelijke bezwa ren haar eene jaarlijkscho bijdrage te verleenen vau 50 of 25, totdat de schuld is afgelost, wordt door den voorzitter gesteund. Hij meentdat zulk een korps nuttig werken en de beschaving bevorderen kan. De heer Zeeman heeft het bezwaarhetgeen door de heeren Biersteker en Kruijer wordt gedeeld, dat als er op andere dorpen der gemeente ook een fanfare-korps mocht worden opgerichtmen ook daar subsidio zou moeten geven wat zij te bezwarend achten, hetgeen den voorzitter aan leiding gaf tot de opmerkingdat navolging een blijk van ingenomenheid en waardeering zou zijn en een reden te meer om subsidio te geven. De heer Nobel zou als alleen niet Schagerbrug er van het genot had maar er ook kans bestond, dat evenzeer op de andere plaatsen een muziekkorps opgericht werd eerder het verzoek kunnen steunen. JNadat nog de heeren van Beusekom Francis en Paarlberg hunne ingenomenheid met de op richting hadden betuigd en verklaardwel eenige onder steuning te willen gevenwerdop voorstel van den voorzifterbesloten tot wederopzeggons toe eene jaar- lijksche bijdrage te verleenen van 25 de heeren Bier steker en Kruijer stemden tegen. De begrootingen voor 1892 van het weeshuis en het algemeen armbestuur werden zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De eindcijfers bedra gen: voor het weeshuis 3583,91, met een subsidie van de gemeente van 200; voor het armenhuis 9435,28% met een gemeentelijke subsidie van 5800. De gemeente-begrooting geeft den heer Nobel aanlei ding tot eenige opmerkingen. Hij noemt haar eene mooie begrootingomdat daarop belastingvermindering voor komt wat voor een raadslid altijd aangenaam is. Maar vraagt hij zich af is vermindering met het oog op de behoeften gewettigd? Z. i. wel, hoewel er toch wel iets gedaan kan worden. Ten opzichte der vermin dering vaü?belasting hebben b. en w. echter den goeden weg van het vorige jaar verlaten toen beslist is dat, verlaging van opcenten op de personeele belasting wen- schelijker was dan verlaging van hoofdelijken omslag en spreker kon zich niet voorstellen dat de raad nu met b. en w. zou kunnen medegaanom den hoofdelijken omslag te verlagen. Ook vraagt hij of b. en w. voornemens zijn,' het gym- nastiek-onderwijs in 1893 in te voeren, waarop de voor zitter hem al dadelijk toestemmend antwoordt, omdat de wet het gebiedt. De heer Nobel vraagt verder of naar de meening van het dagelijksch bestuur bedoeld onder wijs op de schoolpleinen zon kunnen gegeven worden. Hij betwijfelde of er iets van terecht zal komen als het niet in lokalen gegeven wordt. Do Voorzitter meende dat sommige oefeningen, zooals marcheeren, zeker wel op de schoolpleinen kunnen worden gehouden, als deze maar wat beter en effener worden gemaakt, waarop reeds bij het betrokken artikel gerekend is. Of a 11 e oefeningen daar echter kunneu geschieden, zal de tijd leeren, doch als er gebouwen bij de scholen moeten verrijzen dan zal dit misschien 5000 kosten on er eene geldleening moeten worden gesloten. De heer Biersteker is van oordeel, dat hot te beproeven is met vaste terreinen. Hij zou niet gaarne zooveel kosten willen maken. Verschillende leden deeleu dit gevoelen en achten het beter eene eenigszins afwachtende houding aan te nemen. De heer Nobel zou liever geen geld uitgeven voor verbetering der pleinen. Hij acht dit weggeworpen geld on lokalen noodzakelijk. Nadat nog herinnerd was, dat de verbetering van het schoolhuis te Schagerbrug onder de begrootingspost van 1500 begrepen is wordt deze post goedgekeurd met 9 stemmen tegen 1. Bij de nieuwe post 250 voor schoolbibliotheken zegt de Voorzitter dat er vroeger meermalen stemmen zijn opgegaan om daaraau iets te doen. Ook b. en w. achteu zulke bibliotheken zeer nuttig en nu het geld er voor te vindon is, stellen zij voor om voor iedere school f 50 beschikbaar te stellen. De bedoeling is om voorloopig alleen voor 1892 de bestaande bibliotheken aan te vullen of waar ze nog niet bestaan, de oprichting mogelijk te maken. De heer Nobel verheugt zich dat deze post op de begrooting is gebracht en wenscht die ook in volgende jaren, hoewel tot een lager bedrag, wat, naar de heer de Wit meent van de geldelijke omstandigheden zal af hangon. De post wordt daarna met algemeene stem men goedgekeurd. Bij het artikel opcenten op de personeele belasting herinnert de heer Nobel aan hetgeen hij in het vorig jaar heeft gezegd. Verlaging van die opcenten komt hot algemeen ten goede terwijl verlaging van omslag meer in het voordeel van de gegoeden is, waartegenover de Voorzitter als zijne overtuiging te kennen geeft, dat verlaging van hoofdelijken omslag veel meer wordt ge voeld dan verlaging van opcenten op het personeel. De personeele belasting is meer eene belasting op de weelde en zij die niet gunnen betalen worden daarvan vrijge steld. Bovendien is reeds verleden jaar gezegd dat in 1892 de omslag zoo mogelijk zou worden verminderd. De heer Biersteker kan zich volstrekt niet met het donk beeld van den heer Nobel vereenigen. 20 Opcenten is zeer gering en op vele plaatsen o a. te Alkmaar zijn deze veel hooger bij gelijken of minderen omslag, naar ver houding van het inkomen. De heer Nobel herinnert, dat in 20 gemeenten van Noordholland geen opcenten worden geheven en toch de omslag niet lager is dan hier. Na nog eenige beraadslaging werd het voorstel van den heer Nobel tot verlaging van de opcenten met 10 en ver hooging vau don hoofdelijken omslag met 1000 met 8 tegen 2 stemmen verworpen. De begrooting werd daarna in zijn geheel in stemming gebracht en met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Nobelvastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 31908,75. Bij de gewone rondvraag vroeg do heer Nobel of er mogelijkheid is om te bepalen, dat op kermissen stapvoets moet worden gereden, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Hij beloofde, den veldwachters in dien zin instructie te zullen geven. Daarna wordt de vergade ring gesloten. Den 6 bezocht de kroonprins van Italië des mor gens, eerst te voet en later in een rijtuig, verschillende deelen van 's-Gravenhage en eenige der voornaamste magazijnen om te 1 uur na het gebruik van een de jeuner in het gebouw van het italiaansche gezantschap, naar het Loo te vertrekken, opdat hij, overeenkomstig den wensch van de Koningin-Regentesaan Koningin Wilhelmina kon worden voorgestelddie in de vorige week door ongesteldheid verhinderd was, kennis met hem te maken. Des namiddags bracht hij nog een be zoek op den huize Stoutenburg, waar het dochtertje des huizes, in romeinsche kleederdracht, hem een bloem ruiker aanbood met de nationale en de italiaansche kleuren. Des avonds woonde hij te 's-Gravenhage een feest ten huize van den engelschen gezant bij. Den 7 vertrok hij om half een naar Delft, waar hij bezocht het huis, waar prins Willem I vermoord werd en den koninklijken graf kelder in de Nieuwe Kerk waar hij een krans op de lijkkist van Koning Willem III nederlogde. Met den trein van 1 uur 47 min. vertrok hij naar Rotterdam waar hij o. a. ontvangen werd door den italiaanschen consul, den heer J. Hudig bij wien hij het middagmaal gebruikte. Hij bezocht de Diergaarde en maakte een rijtoer door de voornaamste gedeelten der stad. Den 7 is te 's-Gravenhage herbesteed het aanleggen van een strekdam met aanhechtingskrib aan den rechter oever van het Scheur, voor den polder Jong Vettenoord. Laagste inschrijver de heer T. Volker te Dordrecht voor 51900. De Staatscourant van den 8 bevat de bij kon. be sluit van 29 Augustus No. 38 goedgekeurde statuten van de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap Stoomzuivelfabriek »de Globe" te Heerhugowaard. Tot dirocteuren zijn voor de eerste maal benoemd de heeren M. J. van Lier, consulent voor zuivelbereiding te Am sterdam, C. Swager Jz., landbouwer te Heerhugowaard en mr. J. C. Boas, advocaat en procureur te Amsterdam. Het kapitaal der vennootschap is vastgesteld op ƒ40000. De heer mr. W. R. Boer heeft eervol ontslag ge vraagd als burgemeester van Utrecht, met ingang van 1 November of zooveel vroeger of later als H. M. de Koningin-Regentes mocht gelieven te bepalen. In de op den 6 gehouden vergadering van den raad der gemeente Wleringerwaard was afwezig de heer Zijp met kennisgeving van verhindering. Na opening der vergaderinglezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede dat de collecte tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis en de citadelmedaille, 52,92 heeft opgebracht. Vervolgens werd goedgekeurd de begrooting van het burgerlijk armbestuur en vastge steld de gemeente-begrooting, beiden voor den dienst 1892. De begrooting van het armbestuur bedraagt in ontvang en uitgaaf een bedrag van 2301, die van de gemeente eene som van 12198,03. Bij de vaststelling der ge meente-begrooting werd besloten voor het jaar 1892 een hoofdelijken omslag te heffen van hoogstens 3300 en te beschikken over de uitkeering van het rijk, overeen komstig de wet van 26 Juli 1885 (S.B.No. 169). Ten slotte werd ter tafel gebracht eene door b. en w. ont worpen algemeene politie-verordening waarvan elk der leden, ter kennisneming, een exemplaar had ontvangen. Na eene artikelsgewijze behandeling, waarbij enkele wij zigingen werden aangebracht, werd de verordening vast gesteld overeenkomstig art 167 der wet van 29 Juni 1851 (S. B. No. 85) zal zij aan gedeputeerde staten in afschrift worden medegedeeld. Nadat de Voorzitter een van het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid ontvangen schrijven ter kennis der leden had gebracht, werd de vergadering gesloten. Bij de op den 6 in het district Hoorn gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noordholland zijn uitgebracht 1633 geldige stemmen, terwijl het aantal kiezers 4329 bedraagt. Gekozen is de heer M. de Jong, lib., met 868 stemmen; de heer C. Zuurbier, kath., be kwam 620, de heer 0. P. Spaans, lib., 118 stemmen. Den 6, bij het binnenkomen der Texelsche boot te Biieuwediep, viel de stuurman Koning bij het werpen van een kurkenzak tusschen de boot en den steiger vooroverwaardoor hij tusschen boot en wal bekneld geraakte. Zwaar gewond werd hij naar het marine- hospitaal gebracht, alwaar hij des nachts overleed. Te Nijmegen heerschen de mazelen epidemisch. Tot voorzitter van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde te Leiden gedurende het jaar 1891/2 is benoemd prof. J. G. R. Acquoij en tot tijdelijk secre taris en bibliothecaris dr. C. C. Uhlenbeck. Te 's-Gravenhage op de Groote Markt is eene dame, die een kinderwagen bij zich had, op heeterdaad op zakkenrollerij betrapt. De gemeenteraad van Wormerveer heeft beslo ten, om de Weverstraat voor de gemeente in eigendom over te nemen doch afwijzend beschikt op het verzoek van bewoners van het Sluispad, om de sloot achter dat pad te dempen. Bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest ont ving de heer J. Nottelman, onderwijzer te Hoedijk, zoowel van zijne tegenwoordige als vroegere leerlingen vele stoffelijke bewijzen van belangstelling. Bijna overal in het dorp wapperde te zijner eer de driekleur. De raad der gemeente Heerhugowaard heeft met algemeene stemmen besloten, eene nieuwe dokters woning te bouwen. Bij kon. besluit van den 3 is met ingang van den 16 benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Kgmond de heer H. M. Hijlkema thans commies der telegraphie van de 3 klasse. Den 5 heeft de heer W. P. de Leur bij »het Ne- derlandsch Tooneel" den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren aan het tooneel verbonden was en vóór 12 '/2 jaar als regisseur optrad. Van die Vereeniging ontving hij eene prachtige gravure, voorstellende eene herinnering uit den jongsten tijd van zijn arbeid als regisseurna melijk Elisabeth, Koningin van Engeland, op het oogenblik dat zij het doodvonnis van Maria Stuart onderteekent. Van de leden, zijne medewerkers, ontving hij een spiegel, eene pendule met candelabres, een prachtigen lauwerkrans en een album. Den 5, des avonds omstreeks 9 uren, is te Rotter dam brand ontstaan op den zolder van eene woning van Crooswijk, die zoo in hevigheid toenamdat binnen korten tijd tien woningen van ééne verdiepingdie met riet gedekt waren, afbrandden. Bij het ontstaan van dezen brand werden verschillende gaslantaarns aan de linker Rotte uitgedraaid waardoor er volslagen duis ternis heerschte tot groot ongerief van de brandweer. Mevrouw de wed. Penninck te Twelloo heeft den 5, in het genot eener goede gezondheid, haren 101 ver jaardag gevierd. Den 5 werd door burg. en weth. van Amsterdam aanbesteed het maken van een spoorweg van den Holl. IJzeren Spoorweg bij de gasfabriek tot op de asch- en vuilnisbelt. Van 10 inschrijvers was de heer C. Bos te Haarlemmermeer voor 101 625 het laagste. Bij kon. besluit van den 5 is de heer dr. M. J. de Goeje, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Hij herdacht dien dag zijn 25jarig professoraat. Bij kon. besluit van den 5 is een pensioen van 3334 per jaar verleend aan den heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, gewezen minister van financiën. Bij do harddraverijden 5 te Aartswoud ge houden, waren acht paarden op de baan. De prijs werd behaald door »Gerrit", van den heer P. Druif, bereden door den eigenaar, de eerste premie door »de Kol", van den heer P. Best, bereden door den eigenaar, en de tweede premie door »Potje", van den heer P. Glas, be reden door K. Leijen, allen te Aartswoud. Den 6 zijn te Amsterdam van de 11 voor de orde- en vrije oefeningen geëxamineerde mannelijke can- di daten 4 geslaagd, waaronder C. Maars te Berkhout, benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Noorderschool te Wormerveer, en van de 6 vrouwelijke vierwaar onder M. A. van Wijk te Hoogwoud, W. Heukels te Beemster, S. M. J. van Hoolwerff te Oostwoud, en J. Kijlstra te Alkmaar den 7 drie van de tien man nelijke waaronder N. Hulst van Helder en twee van de vijf vrouwelijke. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oudkarspel, salaris f 500, hebben zich slechts drie sollicitanten aangemeld. Den 7 had te Zuidscharwoude de uitgeschreven kolf- en biljard wedstrijd plaats bij mej. wed. Kraakman aldaar. Aan den kolfwedstrijd namen 12 personen deel en was dit getal niet groot, de wedstrijd was er niet minder om, want de rechte mannen waren op het appel.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2