patëIten. 337ste STAATSLOTERIJ. Stadsberichteti. S C H O U W. Woensdag 14 October 1891 Beurs- en Marktberichten. Ns. 20746 50.000; Ns. 13496 2000; Ns. 4811, 8936, 9377 en' 13063 1000; Nr. 3554 ƒ400; Ns. 7095, 16140, 16597, 17656 en 20659 200; Ns. 2861, 3371, 3491, 4998, 7508, 12749 en 18056 100. Ns. 10343 en 11874 f 1000; Ns. 6578, 6778, 15223, 19022 en 19565 f 400; Ns. 11272, 11706, 16491 en 20228 200; Ns. 162, 1967, 2574, 6138, 10428, 12079, 12260, 17500, 20932 en 20954 100. KAMER vail K0 0PHANDEL en FABRIEKEN. De SUPPLETIE-PATENTEN, dienst 1891|92, yan de Buitengemeenten, kunnen ter secretarie afgehaald worden tot en met den 17 October 1891, yan des morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Na eeu vinnigeu kampstrijd verwierf de heer N. Pronk, Ondkarspel, den prijs met 130 punten, de le premie de heer W. Kraakman met 118 punten en de 2e premie de heer P. de Geus met 115 punten, heiden Zuidscharwoude. Voor den biljardwedstrijd waren 16 deelnemers. Den prijs behaalde de heer A. Kist, Zuidscharwoude, de le premie de heer N. Pronk, Oudkarspel en de 2e premie de heer P. Kraakman, Zuidscharwoude. Prijzen en premiën be stonden in contanten. Te Zutfen is den 2 de eerste bijeenkomst van het Leger des Heils gehouden. Den 3 is een inwoner van Keenen, toen hij in de Wageningsche Nude zijn hoofd te ver buiten de stoom tram staktegen een boom aangekomentengevolge waarvan hij den 6 des morgens overleden is. Den 3 des avonds is bij het Noorderstation te Groningen een meisjedat met haren broeder op het perron kwam, terwijl de trein zich reeds in beweging zette, gestruikeldtoen haar broederdie 't eerst op den trein stapte, haar de hand gereikt had om haar op te laten stappen waardoor zij naast den trein kwam te leggen en haar door de loopplank de rechterarm bijna geheel afgesneden werd. Den 3 werd te Leiden aan 3150 vrouwen in het Waaggebouw haring en brood uitgedeeld en aan 2750 mannen pijpentabak en bier. De gehouden reclame optocht, voorafgegaan door verschillende vereenigingen, slaagde uitstekend. In de vergadering van den gemeenteraad te 's-Her- togenbosch van den 3 herinnerde de voorzitter, dat den 1 Sept. j.l eene commissie was benoemd, met last een onderzoek in te stellen naar de grieven, tegen den com missaris van politie ingebracht. Dit onderzoek was afge- loopen en de Raad werd dus gesteld voor de vraag, wat verder moest geschieden. Twee wegen stonden daarvoor open: de eene, dat de commissie hare taak verder bracht en een contradictoir debat opende, doch dan zou zij zich begeven op eenen weg, die niet zon leiden tot het spoedig bereiken eener gewenschte oplossing, terwijl het ook aan de regeering moeilijker zou wordende wenschen der gemeente in overweging te nemen. De andere weg wasdat de raad beslootdat de commissie hare werkzaamheden eindigde en de verkregen bescheiden in handen werden gesteld van den burge meester met opdracht te trachten in overleg met de regeering, spoedig tot eene gewenschte oplossing te komen. Deze laatste weg kwam hem de beste voor en hij gaf in overweging dien te volgen. Hij deed dit voorstel niet gaarne, omdat daardoor de moeielijkheid, waarvoor de raad nn geplaatst was op hem alleen over ging en het aan hem zou worden gewetenmocht hij niet spoedig genoeg bij de regeering slagen. Hij wist ook dat bij de hervatting der wanordelijkheden deze met kracht zouden moeten worden te keer gegaan, en ontveinsde zich niet, dat op die wijze zijne positie als burgemeester onhoudbaar zon kunnen worden. Toch meende hij dien weg te moeten aanraden. Hij sprak de hoop uitdat de raad en de bevolking op hem zouden vertrouwen om te komen tot eene goede oplossing, ter wijl hij van zijne zijde meende te mogen vertrouwen op de goede gezindheid en ordelievendheid der goheele burgerij. Dit voorstelonder de diepste stilte door do talrijke aanwezigeu aangehoord werd met algemeens stemmen aangenomen. Den 4 is de heer T. H. Hoola van Nooten pre dikant bij de ned. herv. gemeente te üandsmeer, na ruim 50jarigen dienst, voor het laatst als zoodanig voor die gemeente opgetreden. De heer Ooms lid van de roeivereeniging Nep- tunus te Amsterdam, heeft den 4 te Argenteuil bij Parijs in den jaarlijkschen roeiwedstrijd om het kampioen schap van Frankrijk, waarin hij ten vorigen jare reeds een gevreesd mededinger was, de overwinning behaald. Hij kwam het eerst aan, namelijk in 8 min. 422 sec.; de daaropvolgende was 8 min. 47 sec. Te Esmond aan Zee zijn weder proeven genomen met het aldaar aanwezige vuurpijltoestel gebruikt wor dende om lijnen over te brengen aan boord van in nood zijnde schepen. De drie afgeschoten pijlen hebbeu uit muntend voldaan terwijl het tevens gebleken is, dat de vuurpijlriehter ten volle voor die taak berekend is. De afstand, welke door de engelsche vuurpijl bereikt is, bedroeg 450 ellen, welke den geheelen vooi raad lijn met zich meenam. De afstand van de beide hollandsche pijlen bedroeg ongeveer 400 ellen. Op de voordracht voor onderwijzer te Egmomd aan Zee zijn geplaatsta. C. S. Smit waarn. onder wijzer aldaar; A. H. Bijleveld onderw. te Texel en K. Butteronderw. te Ursem b. A. H. Bijleveld en K. Butter, als voren en J. Vreeken, onderw. te Hillegom. Benoemd werden C. S. Smit en A. H. Bijleveld. Beroepen bij de ned. herv. gem. te Henshroek, de hoer van Deursen cand. te Leiden. De heer ds. L. Scholte, predikant te Oldeholtwolde, heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Span broek c. a. aangenomen. Het telegraafkantoor in het station der Holl. Spoor wegmaatschappij te Heiloo zal, te rekenen van den 15, met een dagelijkschen dienst, van 8 aren voor- tot 1 uur namiddags, en van 3 tot 8 uren namiddags, open zijn voor de aanbieding van tolegrammen en tevens voor de afleveriug van tijdingen, welke van de aanwijzing »Sta- tion restant" zijn voorzien. De gemeouteraad van Purmerend heeft na lang durige beraadslagingen over plannen tot verbouwing of verbetering van de Doelen, besloten slechts de nood zakelijke herstellingen te doen uitvoeren waarvoor een krediet van 1000 werd verleend. Door de besturen van zestien werkliedeuvereeni- gingen te Amsterdam is aan den heer van Tienhoven, afgetreden burgemeester, eon album aangeboden, bevat tende 10000 handteekeningen. [n de vorige week werd dat album deu heer van Tienhoven te zijnen huize, in tegenwoordigheid zijner echtgenooteaangeboden door drie bestuursleden van elke vereenigiug. In den polder de Diepsmeer is in den morgen van den 8 brand geweest. Nadere bijzonderheden ont breken ons nog. 5e klasse, 14e lijst, 7 Oct. 5e klasse 15o lijst8 Oct. Den 6 is voor de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek geslaagd mej. J. Kijlstra, onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenschool. Bij de op den 6 gehouden herbesteding van het veranderen van hot huis aan de Langestraat No. 96, met eenige wijzigingen in het eerste bestek was van zes inschrijvers de heer C. Vasbinder voor f 2400 de laagste, aan wien het werk gegund werd. Beroepen bij de ned. herv. gemeente alhier ds. F. T. Westrik, Hijkersmilde. Toen C. A. van Iieersum den 5 den dag her dacht waarop hij gedurende 25 jaren bij den heer Th. Kraakmanalhier, werkzaam was vielen hem vele bewijzen van belangstelling ten deel. Eeu gouden remon toir horloge en een barometerdie hij ten geschenke ontving, zullen zeker ook bijdragen om hem dezen dag in herinnering te doen blijven. In den vroegen morgen van den 8, te 4 uur onge veer, werd brand ontdekt, in het bovendeel van het perceel, Laat 2, bewoond door den voddenkoopman P. Wit. Hulp der buren en vrij spoedige aanwezigheid der spuiten deed het vuur tot de bovenverdieping beperken, waaraan evenwel belangrijke schade werd veroorzaakt. AR ROND 18 SE ME NTS RECHTBANK. 6 October. S. v. W., Alkmaar, mishandeling, 8 dagen gev. G. K., Alkmaar, wederspanuigheid, 1 week gev. W. B. en W. B.Alkmaarwederspaunigheid ieder 2 weken gev. J. v. W., Helder, wederspaunigheid, 1 week gev. J. B., Haringkarspel, mishandeling25 boete, subs. 10 dagen hecht. J. d. G. en S. S., Helder, schennis der eerbaarheid, ieder 3 dagen gev. F. S. G. H., Helder, beleediging, f 20 boete, subs. 8 dagen hecht. J. D., Grootebroek, mishandeling, 3 weken gev. P. B., Hoorn, verstoring eener vergadering, 15 boete, subs. 12 dagen hecht. Tevens werden 6 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. BURGERLIJKE STAN D. GETROUWD. 8 Oct. Jan la Père en Cornelia van de Pol. GEBOREN. 5 Oct. Dirk Z. van Tennis Schotvanger en Dieuwer- tje Mieldijk. 6 Willem Z. van Cornells Dekker en Petronella de Wit. 7 Jacob, Z. van Pieter Snel en Neeltje de Groot. OVERLEDEN. 7 Oct. CornelisZ. van Cornells Koopman en Jacoba Maria van Hugten, 7 d. Vergadering van Woensdag 7 October 1891. Voorzitter de heer T. L. Koorn. Tegenwoordig 5 leden" Afwezig wegens ziekte de heer J. C. Witte wegen® uitstedigheid de heer J. G. Potgieser, beiden met kennis" geving. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen jaarverslag van de Kamer te Apeldoorn. 2. te Hoogezand en Sappemeer. 3. bulletin international des douanes, toe gezonden door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Heft 5 en 6. 4. Consulaire verslagen. 5. Statistiek van het koninkrijk der Nederlanden over de maand Augustusuitgegeven door het departement van fiuantiën. Ns. 1 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Ingekomen een schrijven van den heer J. Pot alhier, berichtende »dat door hem aan den raad dep gemeente alhier is aangevraagd het van gemeentewege maken »en onderhouden van 3 of meer kleine steigers langs >het gedeelte Kanaalkade, tegenover de Gasfabriek en »Meelfabi"iek, in den trant als de steigers der Meelfabriek, »in afwachting van de uitvoering van reeds gemaakte of »nog te maken grootschere plannen." De steller van deze missive vraagt van de Kamer »evontneele ondersteuning »van zijne aanvrage." Dewijl van de grootschere plannen waarvan de brief spreektevenmin als van de voorstellen des heeren Pot, iets naders aan do leden bekend is en iedere toelichting ontbreektwordt besloten het stuk voor kennisgeving aantenemen en in het archief te deponeeren. 7. Brief van burgemeester en wethouders van 8 Sep tember jl., no. 663, waarbij aan de Kamer om advies wordt gezonden een voorstel van drie raadsleden, de heeren A. Goede Dz., Cs. Janssen en W. P. Stoel, om de botermarkt, gedurende een vol jaar, bij wijze van proef, te verplaatsen naar de overdekte graan- en zaad- markt en na afloop van dat proefjaar te beslissen op welke plaats de botermarkt verder zal worden ge houden. In vorband met dat voorstel, dat, als bijlage bij het schrijven van burg. en wetb. wordt toegezonden, heeft de Kamer bij mis-ive van burg. en weth van 29 September jl., no. 704, ook ontvangen do adressen van de heeren B. Valk c.s. en P. Houtkooper c.s., aandrin gende op behoud van de tegenwoordige marktplaats. De Voorzitter deelt mede, dat indertijd een adres van Schoone c.s., ingediend tot verplaatsing der boter markt, door den raad ter griffie werd gedeponeerd. Er heeft pl. m. 11/2 jaar geleden een lijst ter inteekening gelegen op de botermarkt, waarin op verplaatsing naar de Zaadmarkt werd aangedrongen. Ongeveer 100 boeren waren toen vóór verplaatsing. Thans hebben op het adres van Houtkooper c.s. verscheidene boeren geteekend, die dus tegen verplaatsing zijn. Men moet aan zulke adressen geen groote waarde hechten. De teekening op zulk een stnk geschiedt niet consciëntieus terwijl ook in den re gel de toevallige particuliere belangen den doorslag ge ven. Niet ter wille van de winkeliers, maar in het al gemeen belang is het wenschelijk, dat de markt blijft in het centrum van de stad. De heer Schilling wenscht wel gewicht te hechten aan de vele handteekeningen die op do adressen zijn gesteld, tot behoud van de tegenwoordige marktplaats voor de botermarkt. Hij acht verplaatsing niet gewet tigd, zoolang geen afdoende gronden worden aangevoerd voor de noodzakelijkheid daarvan. De heer S. de Lange PBz. vraagt of er ook een adres is ingekomen, aandringende op de verplaatsing der markt. De Voorzitter antwoordt, dat hom niet bekend is dat een dergelijk adres bestaat. De heer A. J. T. C o n ij n acht ook noodig, dat men bij de beoordeeling van het voorstel der 3 raadsleden de adressen moet ter zijde stollen. Spreker vindt de boter markt inderdaad eenigszins ongeschikt. Maar hij vindt de graanmarkt niet veel beter. Men kan de tegenwoor dige marktplaats verbeteren, b.v. door de vier water plaatsen weg te nemen en op een andere plaats doel matiger aan te brengen. Ook kan men de ruimte ver- grooten, wanneer men de deuren doorslaat, die het Pand scheiden van het weeglokaal. Acht men deze middelen ongeschikt, dan moet de stad in het centrum van het marktverkeer een nieuwe botermarkt bouwen, b.v. op het Hof. De graanmarkt is echter geheel ongeschikt en afgelegen. De heer S. de Lange P.Bz. acht het ook noodig om de adressen ter zijde te stellen. Maar ook hij is van meening, dat de markt midden in de stad moet blijven. Een markt ontstaat langzamerhand zij wordt gevormd door de bezoekers en niet door een gemeentebestuur. Men zegt dat het Pand van de Waag tochtig is. Maar de graan- en zaadmarkt is het zeker niet minder! Duister is het pandwelnu men brenge meer licht aan. Het is te klein. Dit gebrek is van ernstiger aard en niet zoo gemakkelijk te verhelpen. Doch men zoude toch iets kunnen doen b.v door het aanbrengen van luifels aan de noordzijde. Tegeu verplaatsing naar de overdekte graan- en zaad markt bestaan groote bezwaren. Spreker is tegen de proef, die hij gevaarlijk acht voor den bloei der markt, en geheel overtollig. Men kan nu reeds zeggen, dat de overdekte graan- en zaadmarkt ongeschikt is. De heer A. Prins is evenzeer tegen de proefneming en tegen de verplaatsing. Op de tegenwoordige boter markt is men vlak bij de veemarkt, de eierenmarkt, de kippenmarkt en de ijzer- en boommarkt. Gedeeltelijk heeft men op die markten dezelfde kooplui. Brengt men nu de botermarkt naar een uithoek der stad, dan wordt het gelijktijdig bezoeken van al die markten onmogelijk. Verplaatsing van markten is zeer gevaarlijk. Men heeft dat te Hoorn ondervonden. Het marktvorlcoer laat zich niet dwingen. Ontneemt men aan de kooplieden de marktplaats, waaraan zij gewend ziin, dan ziet men dik wijls, dat zij een andere marktplaats opzoeken in eene andere gemeente. Men verbetero do tegenwoordige markt plaats. De scherpzinnigheid van den stadsarchitect zal daarop wel iets weten te vinden. De voorzitter brengt in stemming het voorstel om aan b. en w. te adviseeren niet tot de voorgestelde proef neming over te gaan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 8. Bij de rondvraag vestigt do heer A. J. T. Conijn de aandacht der Kamer op de statistieke cijfors betreffende de botermarktvoorkomende ia het gemeenteverslag. Marktgeld wordt betaald voor groote tijnen en voor kleine tijueu. Dit gaat zoowat op de gissing van deu markt meester, die een kruisje op de tiju geeft en het markt geld int. Uit dit marktgeld wordt dan later berekend, hoeveel koppen boter er ziju geweest. Spreker acht deze methode zeer primitief en zou wenschen, dat een behoor lijke contröle werd ingevoerd. Het is toch van groot belangdat men op de gepubliceerde cijfers staat kunne maken. De vergadering wordt gesloten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen aan eigenaren of gebruikers van sloofen opgelegd bij de algemeene politie-verordeuiug van 3 April 1889, dat door den opzichter over den hout en de plantsoenen op zal worden gehouden de jaarlijksciie schouw over de vaarten en slooteD in die gemeente. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaink Pont. 29 September 1891. De Socrotari9, Nuhout van der Veen. SCIHAGEN 8 Oct. Aangevoerd 30 paarden f 45 a 140, - ossen f a 10 stieren f 65,a 141, 174 geldekoeien f 80 a 260, 38 kalf koeien f150 a 270, 20 vaarzen f 50 a 120 30 hokkelingen f 20 a 50, 7 uucht. kalYeren f 10 a 20, 20 rammen f 25 a 40, 664 schapen f 10 a 26, 110 lammeren f7 a 15,36 magere varkens f 7 a lï, 30 biggeu f 1,50 a 7boter per kop f 0,60 a 0,65, kipeieren f 4,a 4,50 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3