Gevallen Sterren. No. 122. Brie en Negentigste Jaargang 1891. Z 0 N D A (1 II OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. JLiberale Unie. ALKAIAARSCHIi IIIIRAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar Ö,8Ö; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OO. Prijs der gewone Ad verten t iën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs COS- TER ZOON. Telefoonnummer Onverwachtsnog in de kracht des levens, vond in de laatste dagen een drietal mannen den dood wier namen algemeen bekend waren in elk land waar de geschiedenis van den dag met eenige belangstelling wordt gevolgd en die in huu eigen land zoo groote verdeeld heid gebracht en zoo heftigen strijd gevoerd hebben, dat men van geluk mag sprekendat slechts één hunner de oorzaak is geweest van een burgeroorlog. Die drie man nen zijn de President van de republiek Chili, Balmaceda, generaal Boulanger en het Engelsche parlementslid Parnell. Balmaceda was in 1886 tot President gekozen, nadat hij zich als lid der Volksvertegenwoordiging en als Mi nister had onderscheiden. Van hem wordt getuigd dat hij in de eerste jaren van zijn bestuur in overeenstem ming met do wetten des lands met onpartijdigheid en welwillendheid gehoor gevende aan de stem des volks heeft geregeerd maar door de uitoefening van het gezag werd bedwelmd en ten slotte niet kon besluiten het over te geven. Voor zijn opvolger bestemde hij een zijner gewillige werktuigenen toen hij den onwil van het Congres ondervond om te berusten in zijn eigendunkelijk bestuur eu iu do verheffing zijner vrienden en bondge- nooten tot de hoogste en invloedrijkste betrekkingen in den Staatverklaarde hij openlijk niet langer te kunnen regeeren volgens de bepalingen der Grondwet en daarom voortaan naar eigen inzicht over de inkomsten des lands en over leger en vloot te zullen beschikken. Het Con gres maakte daarop gebruik vau zijn bevoegdheid om in sommige gevallen den zetel van het Presidentschap vacant te verklarenwaardoor Balmaceda ophield wettig te regeeren. Hij stoorde zich aan die uitspraak niet en bleef het gezag uitoefenen naar eigen willekeur; de vloot zeide hem de gehoorzaamheid op, maar het leger bleef hem aan vankelijk getrouwzoo brak de burgeroorlog uit, die eeu deel des lands beeft verwoest, duizenden een ontijdig graf heeft doen vinden of voor hun leven heeft verminkt, en de welvaart des volks beeft geknakt. Minder gelukkig dan de President der Fransche Republiek die na zijn Staatsgreep jaren lang als Keizer heeft geregeerd zag Balmaceda zijn tegenstanders standhouden eu allengs in aantal en krachten winnen, totdat zijn leger ten slotte geheel werd verslagen of hem verlieten hij toen zijn pogingen om te ontvluchten waren mislukt, de hand aan zich zelf sloeg. Ook Boulanger maakte zelf een eiude aan zijn leven. Aanvankelijk gold hij voor oen beüwaam en dapper sol daat. Eer en roem waren zijn deel, en vijf jaren geleden was hij een generaal die met onderscheiding werd ge noemd en bemind was bij het leger. Toen werd hij Minister van Oorlog, en ook hij bleek niet bestand tegen de bedwelming waarin de uitoefening van het gezag sommige menschen schijnt te brengen. Zijn ijdeiheid bleek grenzenloos. Geen middel was hem te gering om de aandacht op zich te vestigen. De liedjeszanger eu het mooie afgerichte paard waren hem even welkome bond- genooten. In twee verschillende Ministeries wist hij zich als Minister van Oorlog te handhaven maar toen een volgend Ministerie hem niet opnam, was het opperbevel over een legercorps hem niet meer genoeg. Geheime onderhandelingen met zijn vrienden te Parijs vermom mingen en nachtelijke reizen kwamen aan het licht, en bewezen zijn onbetrouwbaarheid voor de plaats die hij in het leger vervulde. Hij werd op non-activiteit gesteld, maar weldra tot lid der Kamer gekozen. Groot was in sommige streken het aantal zijner aanhangershij gaf den naam aan een partij, en Bonapartisten eu Kouings- gezinden meenden een poos niet beter te kunneu doen dan hem te steunen. Wat bad hij gedaan om op dit terrein een man van beteekenis te worden? Het is een geheim gebleven. Wat beloofde hij voor de toekomst om vertrouwen te verdienen Hij heeft het nooit ge openbaard. Kort duurde trouwens de verblindheid vau een deel van het Fransche volk. Gelukkig voor Frankrijk was er een krachtige Regoering aan het bewind die er iu slaagde de bewijzen te vinden van samenspanning en hoogverraad en niet aarzelde hem onmiddellijk te ver volgen. Hij werd veroordeeld maar had zich bij tijds 'door de vlucht geborgen. Zijn vlucht en de onthullingen van zijne handelingen, die er op volgden, voltooiden zijn valen vernietigden alle uitzicht op herstel. Slechts enkele personen geen partij meerbleven hem trouw. Allen verlieten hembehalve eene vrouw niet de zijne die had hij zelf reeds verlaten en toen deze aan een slepende ziekte bezweek had de ijdele, zwakke manvan wien voor eeu paar jaren een dwaze troep kindereu neen, kiezers, de verheffing van Frankrijk verwachtten geen moed meer om te levenhij schoot zich dood op haar graf. »Men zal nog eenmaal van mij spreken", zou Boulan ger kort vóór ziju dood hebben gezegd. Indien het waar is heeft hij toen woorden gesproken die hem teekenen. Van zich doen spreken, dat was zijn doel en zijn streven. Nooit heeft hij blijk gegeven dat het hooger ging. Ook toen hij zich het leven benam, deed hij het op eeu wijze die de tongen in beweging moest brongen en de menigte moest doen samonstroomen. Opnieuw heeft hij ziju doel bereikt; er wordt over hem gesproken; dagbladen hebben geheele kolommen aan hem gewijd; maar het is nieuws gierigheid en geen belangstelling, die hij heeft opgewekt. Toch acht de man die zelf verklaart niet meer te kunnen werken en strijden, zich nog gerechtigd om een zoogenaamd politiek testament na te laten en daarin de weinige vrienden die hij nog bezataan te sporen de worsteling vol te houden ter wille van Frankrijk dat hij zoo lief heeft gehad Ook Parnell, de bekeude Iersche volksleider, is plotseling overleden, nog in de vcllo kracht des levens, slechts 43 jaren oud maar hij sloeg niet de hand aan zich zelf; hij was niet strijdens- en levensmoe. Toch wa9 ook zijn zon gedaald. Een strijder is hij geweest van ongemeens kracht en volhar ding; als aanvoerder der Iersche partij, die zelfregeering eischt, heeft hij in het Engelsche Parlement geen middel ontzien om de tegenpartij te verslaan of af te matten; maar een geruchtmakend echtscheidingsproces ontnam hem de achting die er noodig is om openlijk als poli tieke leider te kunnen optreden en de vertegenwoordiger, te zijn van eene staatkundige partij. Zelfs toen de meerderheid zijner aanhangers hem verliet en Gladstone met hem brak gaf hij den kamp niet op hij berustte niet in zijn val, maar bleef worstelen om het leiderschap. Nu de dood hem eensklaps wegnam, was ook hij echter uiet meer dan een gevallen grootheid. DUITSCllJLAAD. Wurtemherg'. Toen koning Karei stierf, was zijn zoon op eene voetreis in Italië en het heeft een dag geduurd eer hij de doodstijding vau zijnen vader ver nam. De Landdag is tegen don 22 bjeongoroepen. EAMEEAIVD. In het noordoostelijk district van Manchester is tot lid van het Lagerhuis gekozeu de heer James Porgusson, de nieuwe minister voor het post- en telegraafwezen conservatiefmet 41)58 stemmen tegen 3908 op de aanhanger van Gladstone. Parnell is den 27 September het laatst in het open baar opgetreden en wel te Creggs in Gal way. Hij zag er toen zeer bleek uit en droeg den linkerarm, waaraan hij door rheumatiek leedin een doek. Hij zeide bij die gelegenheid, dat zijn geneesheer hem gezegd had, dat hij zijne kamer had moeten houden. Den 1 was hij, lijdende aan zware verkoudheid, uit Ierland te Brighton aange komen. Sedert den 2 had hij het bed gehouden. Don 6 stierf hij te half twaalf, zóó onverwacht, dat geene bloedverwanten of vrienden tegenwoordig waren. Te Dublin veroorzaakte de tijding van zijnen dood groote opschudding. Vele personen stortton op den openbaren weg tranen. FRAAIKKIJH, Het blad de Figaro had aan zijne lezers de vraag gesteld, of Boulanger's zelfmoord eene lafhartige, dan wel eene ridderlijke daad was en of men van hem zeggen kon het einde kroont het werk of het einde maakt goed, wat hij bedreef Binnen den bepaalden termijn van drie dagen kwamen 500 antwoorden in de verhouding daarvan was 9 ten nadeele tegen 1 ten gunste van Boulanger. De inwijding der werken tot bevordering van den openbaren gezondheidstoestand te Marseille heeft den 7 eenige woelige tooneelen uitgelokt, welke bij den door tocht der vijl ministers plaats hadden, maar gericht waren tegen den gemeenteraad. Bij het feestmaal zeide minister de Freycinet, in ant woord op de toespraak van den burgemeester, dat de republiek op hechte grondslagen was gevestigd; door nie mand werd meer betwist dat, dank zij het wijs beleid zijner diplomatie, Frankrijk weder in aanmerking kwam waar het de handhaving van het europeesch evenwicht geldt. Deze uitslag moest echter niet uit het oog doen verliezen, dat steeds moet gelet worden op het behoud der tegenover het buitenland verkregen stelling en op de beslechting der maatschappelijke vraagstukken in eigen boezem. De regeering der republiek hield zich daarmede bezig. Met eene toespeling op het bekeude gezegde van Thiers, zeide de minister teu slotte, dat de toekomst aan de verstandigsten behoort. De burgemeester van Brussel, de heer Buis. die gebruik gemaakt had van de uitnoodigingom de feestelijkhe den bij te wonen, hield eene rede, waarin hij verklaarde gemachtigd to zijn do door een zeker gedeelte der fransche pers verspreide geruchten, als zou tusscheu Duitschland en Belgie een geheim verbond bestaan beslist tegen te spreken. OOSTEARIJD-HOAMAU1JE. De voorzitter der hongaarsche Kamer heeft den 7 aangekondigd dat de delegatiën bijeen geroepen zijn tegen 9 November en mededeeling gedaan van den dank des Keizers voor de bewijzen van trouw naar aanleiding van het gebeurde op den spoorweg te Rosenthal. De minister van finan ciën lichtte daarop de ingediende begrooting voor 1892 toe. Zij was met de meeste nauwgezetheid opgemaakt, maar men moest zich niet aan te gunstige verwachtingen overgevenwant de voorgestelde hervormingen zouden groote offers eischen. De gewone ontvangsten worden geraamd op 389.528 981 fl.; de gewone uitgaven op 368.100.562 ff: de tijdelijkeen buitengewone uitgaven op 27.739.879 fl. en de tijdelijke ontvangsten op 5.824.955 ff. Tweede Damer. Tot rapporteurs zijn benoemd over hoofdstuk IX der Staatsbegrootiug, waterstaat, eu over de spoorweg- begrooting voor 1892 de heereu Zijp, Schepel Conrad van Gijn en Dijckmeester over hoofdstuk X, koloniën, de heeren Levyssohu Norman Mees, Cremer, vau Velzen en Kielstra. In de gewone jaarljksche algemeene vergadering te Amsterdam te houden op Zaterdag 7 November 1891 zulleu behandeld worden verslag omtrent den toestand der L. U. en de werkzaamheden van het bestuur gedu rende bet jaar 1890 benoeming eener commissie tot het nazien van de rekening des penningmeesters over het jaar 1890 benoeming van vier leden van het bestuur ter vervanging van de h.h. mr. H. J. Dijckmeester mr. H. L. Drucker en jhr. mr. L. Michiels van Kessenich die aan de beurt vau aftreding en niet herkiesbaar zijn en van den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvlietdie, wegens zijne benoeming tot minister van binnenlandsche zaken, ontslag heeft genomen voorstel tot wijziging van art. 12 der statuten in dien zin, dat voortaan ter be strijding der noodzakelijke uitgaven door iedere kiesver- eeniging jaarlijks niet meer dan tien cents voor ieder harer leden wordt bijgedragen en voor iedere kiesvereeni- gingwier ledental grooter is dan 500, de jaarlijksche bijdrage in eens afvijftig gulden bedraagt gedachten- wisseling over eene uitbreiding van de werkzaamheid der Liberale Unie, in te leiden door het bestuur. Bij kon. besluit van den 3 is voor het tijdvak van 1 Sept. 1891 tot en met 31 Aug. 1892, ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege, eene beurs van 800 verleend aan: 1". E. S. Hollander, student in de faculteit der rechtsgeleerdheid2°. M. de Haas, student in de faculteit der wis- en natuurkunde, beiden aan de Rijks universiteit te Leiden. Den 7 heeft de- gemeenteraad van Melder den heer dr. I. F. F. Campbell te Haarlem benoemd tot plaatselijk geneesheer en o. a. aangenomen het voorstel van zeven leden om het Heldersche kanaal als vischwater te verpachten. In eene volgende vergadering zullen burg. en weth. de voorwaarden ter goedkeuring aan den raad aanbieden. Vrerder werd o. a. besloten tot heffing van een hoofdelijken omslag in 1892 van 33000 met 10 pet. verhooging voor suppletoire aangiften. Den 7 hoeft te Ede een groote oploop plaats gehad tegen het Heilsleger; in het door mevrouw Knuttel voor het houden der bijeenkomsten kosteloos afgestane gebouw werden alle ruiten verbrijzeld en het ijzeren hek om haren tuin stuk gebroken. Een Rijksveldwachter werd belang rijk verwond met gebroken been werd hij weggedragen. Den 8 zijn te Amsterdam voor de vrije en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd 3 van de 6 vrouw. candidaten, waaronder mej. F. Telkers te Helder en mej. J. Adeiink to Wormerveer en van de 10 mann. waaronder M. Woerdeman te Zaandijk, J. Francken te Bergen, W. Zijlstra te Wormerveer en J. van Albada te Oterleek; den 9 vier van de zes vrouwe- lijke, waaronder mej. Fvan Twisk te Aartswoud en J. M. bmit te Enkhuizen en vijf van de tien mannelijke waaronder C. de Diefde te Hensbroek, L. Kramer en E. Yelthoen te Zaandam en J. dé B<jer te Bergen. Den 8 des avonds is bij het overgaan van de brug te Schiedam een particulier, Dumont genaamd, door trein 761 overreden en onmiddellijk gedood. Gö kantonrechter te 's-Gravenhage heeft den 8 y uitspraak doende iu de zaken tegen eenige personen, die zich zonder plaatsbewijs bevonden hadden aan het contróle- hek van het Holl. Spoorwegstation aldaar, aan de daarop betrekking hebbende bepaling van het kou. besluit van 9 Juni 1831 (Staatsbl. No. 100) verbindende kracht ont- zegd, het te laste gelegde foit niet strafbaar verklaard en hen alzoo vau rechtsvervolging ontslagen Den 8 is het propaed. examen in de geneeskunde te Amsterdam o. a. met goed gevolg afgelegd door den heer F. A. Melchior. Te Lobit is de nieuwe bergplaats van brandstoffen op de steenfabriek van de heeren Noorduijn afgebrand. De te Maastricht gehouden poppententoonstelling heeft ruim 2100 opgebracht, welk bedrag tot wel dadige doeleinden zal worden aangewend. De kroonprins van Italië heeft telegraphisch aan H. M. de Regentes dank betuigd voor de voortreffelijke ontvangst, van de zijde van Hare Majesteiten en de be volking in Nederland genoten. Uitslag vau de op den 8 van wege de Amsterdam- sche Sportclub op de terreinen achter het Rijks-Museum te Amsterdam gehoudeu harddraverijen op de lange en korte baan. lange baan. I. Huseumprjs. Voor 3 j a r ig e paarden. Afstand 1600 el. Eerste prjswinners uitgesloten. Prijs 350, waarvan voor den winner 250, voor den. tweede 75 eu voor den derde 25.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1