337ste STAATSLOTERIJ. Ingezonden stukken. Kanaalsteigers. Stadsb ©richten. Nr. 5324 1000; Nr. 6317 1000 en premie ƒ30,000; Nrs. 17958, 18352, 18620 en 20830, 400; Nrs. 813, 3321, 7182, 8440, 12241 en 14261, 200; Nrs. 278, 902, 3580, 6154, 16040, 18245, 18280, 18366, 18951 en 20871 100. Ingeschreven 4 paarden. Medegedongen 3. Winner Crnquins, eigenaar H. van Wickevoort Crom- melin, gereden door A. C. van Wickevoort Crommelin in 3 m. 23 '/s sec. Tweede Model, gereden door den eige naar, C. Persoon, in 3 min. 30 sec. Derde Nobel, eige naar D. Ver maat, gereden door B. W. Schippers, in 3 m. 31 sec. II. Amstelprijs. Nationale harddra verij voor nederlandsche paarden. Afstand minimum 2200, maximum 2700 el. Prijs 350, waarvan voor den winner 250, voor den tweede 75 en voor den derde 25. Ingeschreven 22 paarden. Aan den eersten rit namen 17 paarden deel. Aangezien bij deze rit aanrijding plaats had, moest worden overgereden. Tweede rit medegedon gen 16. Winner David, eigenaar J. Bonter, gereden door M. Bos, in 4 min. 34 sec. Tweede Dibbels III, gereden dooi den eigenaar Matfe, in 4 m. 39 sec. Derde Kenau Has selaar, eigenaar A. A. van den Berg, gereden door C. Persoon in 4 min. 40 sec. III. IJ-p rijs. Internationale harddra verij voor paarden van alle landen en alle rassen. Afstand minimum 3200 el Maximum 3700 el. Ingeschreven 15 paarden, medegedongen 12. Winner Robert II, eigenaar W. A. Ockhorst, in 6 m. 30 sec. Tweede Ussan, eigenaar A. Wassenaar, in 6 m. 301/5 sec. Derde Kitty, eigenaar H. F. Bultman, in 6 m. 30'2/5 SeC. KORTE BAAN. IV. Harddraverijen voor paarden van zessen klaar. Afstand 400 el. Prijs 400, uitgeloofd door het Restaurant Riche en door het American-Hotel. De winner ontvangt 250 de tweede 100 en de derde 50. Ingeschreven 17 paarden. Winner Krylatyeigenaar F. F. Leopold. Tweede Rejected, eigenaar F. J. Dop. Derde Bonnie L., eigenaar H. F. Bultman, in 35, 36 on 38 sec. Het weder, dat zich in den morgen gunstig liet aan zien betrok tegen 11 uur en bleef den geheelen dag druilig en van tijd tot tijd regen. Baan en tribunes waren op de gebruikelijke manier opgetooid. Tribunes goed bezet.. Bij kon. besluit van den 5 is met ingang van den 26 benoemd tot burgemeester van Warmcnlmizcn de heer K. Blom. Den 6 heeft de gemeenteraad van Anna I'au- lowna de gemeente-begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 16601.875, waai-onder begrepen is een bedrag van 2000, aan het Rijk voor buitengewoon subsidie aan te vragen. Den 7 werden door den knecht van een landbou- _wer onder Wilp bij het halen van de paarden uit de weide, in de waterleiding »de Flierte" twee lijken van dames gevondendie bij onderzoek bleken te zijnde lijken van de twee samenwonende zusters uit Deventer, De H. oud 66 en 70 jaren die door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt hadden. In den den avond van den 5 waren de dames op die plaats gezien. Te Haarlem is den 7 in den ouderdom van 34 jaren overleden de Th. M. Tromp, indertijd secretaris van president Burgers in de Transvaal. Bij kon. besluit van den 7 is met ingang van den 16 benoomd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te l'urmercnd de heer P. F. Frendenberg, thans directeur van het postkantoor aldaar. Bij kon. besluit van den 8 is met ingang van 1 November benoemd bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot commandant der 3e divisie, de generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, thans gouverneur der Kon. Militaire Academie te Breda en tot gouver neur dier Akademie de luit.-kolonel Gr. F. W. Borel, van het 3e regt. veld-artillerie. Te Gulpen is den 8 in den kelder zijner woning, met twee wonden aan het hoofd, dood gevonden W. Kaaihausenmen vermoedt, dat een moord heeft plaats gevonden. In den vroegen morgen van den 8 ontstond er brand in de Diepsmeer onder de gemeente Oudkarspel, die zoo snel toenam, dat aan geen blusschen te denken viel. Het was de landbouwerswoning, genaamd»het oude Molenhuis" van W. Snijdersdat tot den grond toe afbrandde van den inboedel en oogst is maar weinig gered kunnen wordenevenzoo van den inboedel des medebewoners K. Koopmanwiens goederen niet verze kerd waren. Het perceel en de goederen van Snijders waren verzekerd, 't Is niet te verwonderendat men in de Diepsmeer hij zulke rampen behoefte gevoelt aan een goeden verkeersweg en reikhalzend daarnaar uitziet. De Staatscourant van den 9 bevat de statuten dei- coöperatieve zuivelfabriek »De Ster" te Baarsdorpermeer, gemeente Berkhout. Door de politie te Spanbroek is in beslag ge nomen een valsch gouden tient je, dat het jaartal 1840 droeg. Wie aanstaande jaar nog in het land der levenden is en gewoon is bij te dragen in den hoofdelijken om slag der hervormde gemeente alhier, kan zich verheugen, want zijne bijdrage zal met een derde worden vermin derd, aldus meldt men ons uit Koedijk. Bij den landbouwer J. Kieftenburg te Wognum zijn in den nacht van den 5 op den 6, door middel van inbraak, 2 kazen en 40 eieren ontvreemd. Bij het proefschieten in de duinen bij Bergen sprong den 7 een granaat, nog voordat zij den loop van het stuk verlaten had uit elkanderwaardoor het ge- heele stuk vernield werd. Persoonlijke ongelukken zijn er evenwel niet bij voorgekomen. Door te zwaren bovenlast is den 8 het vrachtschip van schipper Wagenmaker, te Opmeer, op de Alkmaar- dermeer omgeslagen. De opvarenden konden zich niet dan met moeite redden. Men meldt ons uit Schermerhorn. Donderdag den 8, heeft alhier, de nieuwbenoemde burgemeester, de heer jhr. M. W. de Jongezijn ambt aanvaard. Eene eerewacht van 29 ruitersbenevens de jongeluidie de eerebogen en de verdere versiering in het dorp hadden aangebrachtop twee versierde wagensbegeleid door een muziekcorpswachtten hem aan de grens der ge meente op. Nadat de intocht alzoo plaats vond en de eerewacht zich voor het raadhuis opstelde, zongen de ischoolkinderen eene toepasselijke welkomstgroot, waarna de installatie plaats had. De feestvreugde bleef, zonder dat eenige wanklank die verstoorde tot laat in den avond voortduren. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 9 in zake den heer M. de Rasburgemeester van Pan- nerdende eenvoudige beleediging door dien heer den kapitein, plaatselijk adjudant Keijzer, in geschrifte aangedaanwettig en overtuigend bewezen geacht en hem veroordeeld, overeenkomstig den eisch van het open baar ministerie, tot eene geldboete van 20. De minister van biunenl. zaken is den 8 des avonds uit Parijs teruggekeerd en heeft den 9 het beheer van zijn departement hervat. In don loop der maand November zal door den heer Th. Roep, eene openbare uitvoering gegeven worden van zijne jongens- en meisjesklassen in de gymnastiek ten voordeele van de kindervoeding gedurende den aan staanden winter te Scliagen. In de laatst gehouden bestuursvergadering van het Schoolverbond" te Koedijk werd o. a. de mededeeling gedaan, dat in de maand Juli 140, in Augustus 51 en in September 79 schooltijden ongewettigd waren verzuimd, tegen 52, 14 en 35 in dezelfde maanden van 1890. Ge lukkig kon er tot opheldering op gewezen worden dat deze achteruitgang veroorzaakt werd door een paar leer lingen boven 12 jaar. De anti-rev. leden der Tweede Kamer hebben zich op nieuw tot eene club vereenigd en gekozen tot voor zitter den heer A. baron van Dedem, tot tweeden voor zitter den heer H. Seret, tot secretaris den heer mr. T. P. baron Mackay en tot tweeden secretaris den heer mr. H. A. van de Velde. Door de liberale kiesvereeuigingen te Oosterend en Oudeschild op Texel is tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld de heer S. T. Land. Ten gevolge van den natten zomer heerscht onder de schapen op Texel in vrij sterke mate de zoogenaamde »leverziekte." Vooral de oude schapen worden voor on gekend lage prijzen van de hand gedaan. Onlangs wer den zelfs 16 schapen verkocht tegen 2,50 het stuk. De bloemkweekers-vereeniging te Uitgeest stelt kosteloos eenige bloembollen verkrijgbaar voor ieder boven de 12 jaar, die lust heeft deze bollen op te kweeken in potten, welke eveneens kosteloos te bekomen zijn. Wanneer die bollen bloeien, zal op nader te bepalen tijd eene tentoonstelling van die bloemen worden gehouden, op de wijze van Floraliaen zullen verschillende prijzen be stemd worden voor hen, die het best geslaagd zijn. Namens den Bond voor algemeen kies- en stem recht heeft de heer A. H. Gerhard van Amsterdam den 9 te Uitgeest, in de zaal van »de Ooievaar", eene be langwekkende rede gehouden. De heer Pijls, bnrgemeeester van Maastricht, heeft den 9 den dag herdachtwaarop hij vóór 40 jaren tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. De arr. rechtbank te Breda heeft den 9 Charles Davenport (Sequah) in hooger beroep wegens het on wettig uitoefenen der geneeskunst en het verkoopen van geneesmiddelen zonder apotheker of dokter te zijn veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van 75, subsidiair eene maand hechtenis voor iedere boete. De gemeenteraad van Maastricht heeft het dage- lijksch bestuur gemachtigd al die verbeteringen aan de schietbanen van het garnizoen te doen uitvoeren, welke in het belang der veiligheid noodig worden geacht. Nu de lange winteravonden weder voor de deur staan en het kaartspel menigeen onzer lezers den tijd zal helpen verdrijven, meenen wij hun een dienst te doen, door hen te wijzen op eene handleidingbij den uitgever L. J. Veen verschenen en bij iederen boekhandelaar voor 15 cents verkrijgbaar. Het boekje geeft de regels aan van Club-Whist, dat door den schrijver is samengesteld uit verschillende andere spelen als boston whist, qua drille enz. en weder eens eene afwisseling aanbiedt in de gewoonlijk beoefende kaartspelen. 5e klasse 16o lijst9 Oct. 5e klasse, 17e lijst, 10 Oct. No. 5294 3000 No. 10995 100. Geachte Heer Redacteur! Toen ik op aanzoek van een der leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier besloot mededoeling te doen van mijn adres aan den Gemeenteraad in zake steigers aan de Kanaalkadohad ik mij geen illusiën gemaakt omtrent buitengewoon vreugdevolle ontvangst of eenig blijk van sympathie, dat daaraan ten deel zoude vallen; dat echter het ofhciëel oordeel en de ontvangst, zooals die blijkt uit uw verslag van de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken zoo merkwaardig zou zijn, had ik mij niet voorgesteld. De mededeeling aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken behelst alleen den zakelijken inhoud van mijn aanvraag aan den raad. Dat grootsche plannen zijn besproken, zoo zij al niet zijn gemaaktuitgewerkt en ingediend, zullen enkele der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet kunnen ontkennen. Wat m ij n e plannen betreftwaar ik vermeen zelfs voor n i e t,-leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te kunnen volstaan met verwijzing naar bestaande steigers, geloof ikdat het niet op m ij n weg ligtzoo het mogelijk ware, duidelijker plannen in te dienen, waar het zaken geldt, als zoovele andere, waaraan tot nog toe niet d i e aandacht gewijd werd die zij eischen in ver band met veranderde handelstoestanden en veranderde verkeersmiddelen. Gelijk er waarheden zijn als zekere viervoeters zoo zijn er ook verbetering en verandering eischende toe standen die op ongeveer gelijke zicht- en tastbaarheid kunnen bogen. Onder dankzegging, achtend, Alkmaar, 10 October 1891. J. P. De gedenkdag van Alkmaar's ontzet ging den 8 alhier niet onopgemerkt voorbij. Hoezeer de jeugd dezen dag in eere houdt, werd in den morgen reeds ge toond. Te 9 uur trok een lange stoet kinderen, met oranje of de vaderlandsche en stadskleuren uitgedoscht, zingend door de stad, wat later op den dag nog een paar ma len werd herhaald. De avond vooral was door de goede zorgen van de »Ontzetvereeniging", voorzitter de heer J. Nuhout van der Yeen, voor velen hoogst opgewekt. In eene op de Stee- nenbrug tegenover de Langestraat opgerichte, met gas verlichte tent gaf de Alkmaarsche Harmonie-kapel, onder directie van den heer J. M. Otto, een goed geslaagd concert, waarbij menig nationaal lied op het programma voorkwam. De muziekgepaard met de verlichting van de Mientdie ditmaal beter gelukte dan tijdens de landbouwtentoonstelling, had een buitengewoon talrijk pu bliek in die omgeving doen samenstroomen, dat niet eerder verminderdedan toen het concert was afge- loopen wel een krachtig bewijs voorzekerhoezeer de Ontzetvereeniging met dit openbaar feestbetoon, op dezen echt nationale n dagvoor ons gansche volk der herin nering zoo overwaard, de ingezetenen aan zich heeft ver plicht. Het mag eene groote voldoening heeten voorde leden dier vereeniging die door hunnen geldelijken steun dezen voor de kas der genoemde vereeniging zeker drukkenden avond mogelijk maakten. Op twee van de talrijke schui ten die gewoonlijk des donderdagavonds de Voordam zulk een schildorachtig aanzien geven, hadden de schip pers de goede gedachte gehad, eenige lampions op te hangen, in de vaderlandsche kleuren wat alleraardigst stond. De ontzetvereeniging »Floris van Teijlingen" vierde dien avond feest op de bovenzaal van den beer A. Peper kam p. Eenige leden en de heer Joh. van der Stok, van Alkmaar, welke laatste reeds gedurende 20 jaren op die wijze zijne krachten aan deze vereeniging leentwisten door komische voordrachten en door goocheltoeren de aandacht der aanwezigen in hooge mate te boeienzoodat men een prettigen, gezelligen avond doorbracht, die met een opgewekt bal werd besloten. Aan de bad- en zweminrichting, alhier, wer den gedurende het afgeloopen seisoen, van 1 Juni tot 3 October genomen 6327 baden, waarvan 1537 door dames, 3f62 door heeren, 328 door weezen en 1300 door onver- mogenden. Bij de door de §cHerp«chuttersvereeniging, alhier, den 5, te Bergen gehouden schietwedstrijd afstand 150 ellenwerd de le prijs, verguld zilveren medalje, met 95 punten, gewonnen door den heer P Bosman Az., de 2e, zilverenm edalje, met 93 punten, door den heel' J. Chrispijn de 3e bronzen medalje met 93 punten, door den heer P. van der Kampen de 4e, bronzen medaljemet 88 punten, door den heer C. F. van Steeusel van der Aa. Blijkens advertentie in ons vorig nummer zal den 21 in het lokaal «Harmonie" alhier eene opvoering plaats hebben van het bekende muziekdrama, dat zooveel pennen in binnen- en buitenland in beweging bracht, van „Be verloren Soon". Het is oorspronkelijk fx-ansch, bestaat in drie bedrijven en werd hier te lande over gebracht door de directie van den Salon des Variété's, van Amsterdam, Kreukniet en Poolman. Het is opmerkelijk, hoe alle beoordeelingen, van Róssing, Daniel de Lange, Milligen enz. het bewijs geven van groote ingenomenheid met deze pantomime. Ten einde belangstellenden te doen zien wat zij verwachten kunnen, drukken wij hiex-onder eene bespreking af, voorkomende in het Algemeen Han delsblad van 20 Mei 1.1.; »De eerste opvoei'ing is een groot succes geweest. Het zaaltje heeft gedaverd van de stormachtige bijvals-betui- gingen. Er was reden toe. De pogingen van de heeren Kreukniet en Poolman om het nieuwste snufje op tooneel- gebied ook in Amsterdam op te voeren, is, dank zij den ijver en den talenten der artisten, volkomen geslaagd. Men weet dat De verloren Zoon een pantomime is waarbij de muziek de handeling beschrijft en te zamen met do gebaren den gemoedstoestand van de personen weergeeft. André Wormser, de toondichter der muziek, is, zonder naar ongewone effecten te streven en met be trekkelijk beperkte hulpmiddelen, er in geslaagd de stem ming der verschillende tooneelen weer te geven. Hij is geestig en vroolijk waar de toestand tot lachen stemt hij slaat een weeker toon a-an in pathetische tooneelen en in dramatische oogenblikken barst ook zijn muziek los in breeder, indrukwekkender geharmoniseerde motie ven, in overeenstemming met wat op de planken te zien is. Zonder altijd oorspronkelijk te zijnweet hij te schilderen met de muziek en het welslagen van de op voering is voorzeker voor een groot deel aan zijn talent te danken. In de orchestratie, bewerkt door J. J. T. Renard, was aan de piano de hoofdpartij gebleven. Wat het gebarenspel betreftzoo willen wij er van zeggen, dat zoowel de heer Poolman als de dames Anna Poolman en De Boer-De Rijk veel hebben tot stand ge bracht. Een wonder van volmaaktheid gaf ons mevi'ouw Rössing-Sablaii-olles te zien als de jonge Pierrot. Het guitige, grillige, bekoorlijke en tragische van dezen jon gen spring-in-'t-veld, die van zijn eersten liefdeavontuur met den kous op het hoofd thuis komt, werd meesterlijk door haar weei-gegeven. Zij heeft van dezen Pierrot-fin de siècle die trouwens slechts zeer in de verte familie is van den ouderwetschen Pierrot uit het Paleis voor Volksvlijt, een tooneelfiguur gemaakt, die blijven zal. TTU 11 G E R L IJ K E STA N D. ONDERTROUWD. 8 Oct. Joannes Bex-nardus Henricus Burgers en Hen- drica Anna Maria Slenters. Pieter Hartog, alhieren Guurtje Prins te Jisp. Cornelis Klaaren, te Barsingerhorn, en Trijntje Molenaar, te Alkmaar. Mozes Polak, te Alkmaar, onl. te Hellevoetsluis en Maxianne Trompetter te Alkmaaronl. te Amsterdam. Jan Kemp wednr. van Alida Kuiper, en Chi'istina Adriana Hoekmeijer. GEBOREN. 9 Oct. Cornelis Adrianus, Z. van Cornelis Hartog en Cornelia Elisabeth Wolzak. OVERLEDEN. 8 Oct. Johan George, Z. van Johan George Gottfried Berger en Maria Hekket, 7 m. Klaas, Z. van Jan Kliffen en Geertruida Groen, 8 d.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2