Winteraardappelen VERGUNNING. GEÜLS Co,, Advertentiën PUIK BESTE hij M. BEUDEKER. Openbare Verkooping Openbare Verkooping tegen concurreerenden prijs Een HUIS en ERF, te Ziiidscliarwoude, Met evenveel sympathie als wij het Veiligheids museum begroetenmet even grooten weerzin hebben wij kennis gemaakt met de sociaal-democratische studcnten-vereenlging. De oprichter daarvan is zekere Triebeisdie in wis- en natuurkunde studeert en de nooden des volks alleen van hooren zeggen kent daar »pipa" maandelijks voor flink zakgeld zorgt. Die bijzonderheden zouden wij niet vermeldenals zij geen helder licht wierpen op het menschlievende" streven der jongelui. Nog gevoed wordende uit de potten van Egypte, durven sommigen van het hedondaagsche opko mende geslacht zich heelwat te vermeten. Naar de Aca demie gezonden om zich daar met de borst toe te leggen op de door hen gekozen studie, gaan zij hun tijd ver knoeien met socialisterijen, waardoor zij hun eigen belang prijs geven en het volk bitter weinig verder brengen. Laten die jongelui zich eerst eene positie in de Maat schappij verwervendie hen recht tot spreken geeft en als zij het dan voor zichzelf verantwoorden kunnen, het volk op te ruien dat is hun eigen zaak. Zoolang zij echter zelf de leerjaren niet achter den rug hebben, past 't niet, als volksleiders op te treden en doen zij dit toch welnu, wij zullen geen medelijden met hen hebben als zij na verloop van jaren, grievend teleur gesteld de wrange vruchten inoogsten. 't Wordt hoe langer hoe fraaier in Amsterdam naast een socialistische onderwijzersvereeniging reeds oen socialistische studen tenclub There is something rotten in the state. En wat hebben onze lezers wel gezegd van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland om den leden van den Amsterdamschen gemeenteraad, ondanks hun protest, toch niet meer presentiegeld te geven dan f 3 per lid voor elke zitting? Velen zien met spanning te gemoet, hoe de vroede mannen dat zullen opnemen. Van hunne opmerkingen in de afdeelingen van den raad over de begrooting over 1892 hebben wij dezer dagen met veel belangstelling kennis genomen. Vooral trof het mij bij de algemeene beschouwingen, dat door een lid werd ge wezen op een verschijnsel dat door mij al zoo dikwijls op den voorgrond gesteld is, namelijk de toestrooming der werklieden van hot platteland, die in Amsterdam hun geluk komen beproeven en als zij daarin niet slagen al spoedig armlastig worden, terwijl voor hunne kinderen het aantal kostelooze scholen moet worden vermeerderd. Vandaar, dat de hoofdstakken armenzorg en onderwijs voortdurend meer geldon vragen, zonder dat de belast baarheid der ingezetenen daarmee gelijken tred houdt. Vreemd zal menigeen zeker opgehoord hebben van de opmerking, dat de versiering van het Monument op den Ham tijdens het bezoek van den Duitschen Keizer zoo gebrekkig is geweest, maar nog zonderlinger indruk maakt hetdat een lid eenvoudig voorsteldedeze her innering aan den oorlog met Belgie in 1830 maar weg te ruimen. «De naaldenkoker" mag niet op schoonheid van conceptie kunnen roemen, toch is het een monu ment, waaraan een roemrijke gebeurtenis uit Neerland's jongst verleden ten grondslag is gelegd. En bovendien leven wij tegenwoordig niet in een tijdwaarin zinne beelden van eendracht geheel overbodig zijn geworden Woonplaats Bergplaats Payglop A 16, Oudcgraclit 11 88, bevolen zich beleefdelijk aan voor de levering van alle soorten Hli A A OSTMFFEV tot de meest coucurree- rende prijzen. Voor leveringen gedurende den winter togen vaste p r ij z e n kan gecontracteerd worden. Wegens gevorderden leeftijd wordt te AMSTERDAM, op zeer goeden stand te koop aangeboden 2 naast elkaar staande perceelen met ver gunning het g r o o t e perceel bestaat alleen uit CAFé met 2 Biljarten, het andere uit TAP PERIJ en SLIJTERIJ. Rijk bestaan. Keer groote en nette Inventaris. Do perceelen werpen aan onderhuur af per jaar f 1487,Koopsom 53 mille. Een flinke som kan er op gevestigd blijven. Geen tusschenpersoon. Men handelt met den eigenaar, die het zelf heeft laten boawen en geëxploiteerd gedu rende 16 jaar. Men is genegen zoo noodig den kooper geheel op de hoogte te brengen. Aanvaarding naar ver kiezing. Brieven franco lett. O. bureau dezer Courant. Aan hetzelfde adres een dito zaak vóór 8 jaar door denzelfden eigenaar gebouwd en geëxploiteerd, bestaande nit Café annex 2 prachtige Kegelbanen aseer netten Inventaris en F verliuuide Bovenhuizen, die eon huur per jaar afwerpen van ƒ1210,De Kegel banen brengen f 2438,op. Koopsom 48 mille. O ok hierop kan een flinke hypotheek gevestigd blijven. fce Zuidscha r w o u d e in de herberg van KIST, op Woensdag 28 October 1891 's middags 12 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HEN DRIK JAN DE LANGE van aan de westz. van de Straat, sectie O, No. 1399, groot 1 are !5 centiaren, behoorende aan J. BLOM c.s. en te aanvaarden 1 Februari 1892. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voorn. Notaris, alwaar de voorwaarden van af 14 dagen vóór den verkoop ter lezing liggen voor een ieder. te ALKMAAR in het koffiehuis van den heer D. M. Harteveld, op Donderdag 5 November 1891, bij opbod, en op Donderdag, den 12 dier maand, bij afslagtelkens 's avonds 5 uur ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: 1. Een MMS, ingericht tot Broodbak kor ij, genaamd «de Witte Voet", en Erf, te Alkmaar, aan het Rit sevoort, groot 2 aren 83 centiaren, met de iosse en vaste Eereedsehappen, door bestemming tot de broodbakkerij en den winkel behoorende, toebehooreude aan den heer H. J. NACHBAR. 2. Een Muis en Erfte Alkmaaraan het Verdron- kenoordgroot 1 are 23 centiaren hebbende in- en uitgang door do Steeg daarnaastbehoorende aan den heer A. J. DE HAAS. 3. Een Meerenhuis met Tuinte Alkmaar, aan het Luttik-Oudorp, groot 2 aren 14 centiaren. Het huis bevat 3 benedenkamers 3 bovenkamers ruimen zol der, keuken kelder en is voorzien van gas- en water leiding. Behoorende aan den heer S. DE LANGE P.Bzn, en te bezichtigen van af 1 November a s., dagelijks tusschen 10 en 12 uur. 4. Een Huis, Erf en vrije Steeg, te Alkmaar, aan de Laat, groot 1 are 6 centiaren behoorende aan de erven van mejnfir. de wed. H, J. GRAAT—Lampe. 5. Veertien Huizen en Erven, te Alkmaar, nabij den Frieschen- of Westerweg, genaamd »het Westerhojje" groot 8 aren 17 centiarenbehoorende aan den heer W. F. STOEL. 6. Kes perceelen Bouwterrein, aan de Laat en de Ruitersteeg te Alkmaar ter plaatse van de vroegere bierbrouwerij vliet Fortuingroot ongeveer 9 aren, be hoorende aan den heer F. H. RINGERS. Alles te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van voorn. Notaris, en voor perceel 1 ook bij den Notaris P. A. DE GELDER, in de Schermeer terwijl de voorwaarden voor perc. 1 van af 14 dagen voor den verkoop ter lezing liggen ten kantore van eerstgen. Notaris. leeren, welke fouten zijn begaan, om aldus zich den weg aangewezen te zien die haar leidt tot vervolmaking van hare kunst. Bij het arrogante optreden van de meesten onzer jongere schilders, steekt dit schuchtere verschijnen gunstig af. En betreden wij de zaal van Bouwkunst dan krijgen wij een nieuw bewijsdat werkelijk ook op onzen tijd nog toepasselijk is dat eenvoud het kenmerk van het ware genoemd mag worden. Houdt men zich voortdurend voor den geest, dat men hier met dilettanten te doen heeftdan kan men niet anders dan met lof van vele stukken gewagen janu en dan ontdekt het oog zelfs een stilleven, dat op een groote tentoonstelling geen kwaad figuur zou maken. Daar de dames verzocht hebben geen critiek in den gewonen zin des woords op haar werk nit te oefenen, zie ik mij wel verplicht enkele opmerkingendie zich aan mij opdringen voor mij te houden. Was dat niet het gevaldan zou ik mij het genoegen verschaffen een kunstpraatje te honden met mej. F. Aghina te Alkmaar die niet minder dan tien studieën inzond; zij is trouwens de eenige vertegenwoor digster van de alkmaarsche teekenende en schilderende jufferschap. Naar ons werd medegedeeld heeft H. M. de Koningin-Regentes Hare ingenomenheid met deze ten toonstelling te kennen gegeven en ondervindt zij ook van vele andere kanten de levendigste belangstelling. Datzelfde mag ook gezegd worden van de Interna tionale tentoonstelling ter bevordering van de photographicdie haar intrek heeft genomen in de Militiezaal. In de laatste jaren is het aantal beoefe naars der photographic in ons land dan ook aanzienlijk gestegen en is hare toepassing op wetenschap en kunst met reuzenschreden vooruitgegaan. Bij velen is zij ook een der nieuwerwetsche liefhebberijenvan Engeland hierheen overgewaaid. De Hollanders zijn op deze ten toonstelling met kranige inzendingen voor don dag ge komen en van de fabrikanten hebben Loman Co. zich de hoogste onderscheiding verworven. Yan zijne reflex-, Holland- en Amsterdam-camera's weten de vakmannen wonderen te vertellen. Het getal musea der hoofdstad belooft eerlang weder met één vermeerderd te worden. Verschillende inzenders op de vroeger door ons zoo uitvoerig beschreven Veilig- heidstontoonstelling hebben namelijk de door hen geëxpo seerde voorwerpen afgestaan aan de in 1889 samengestelde commissie tot het oprichten van een museum van Teiligheidsartikelen. Eenige bekende mannen heb ben zich thans vereenigd tot het inzamelen van de be- noodigde geldenwaarbij zij van de vooronderstelling uitgaandat de regeering van rijkprovincie en ge meente ongetwijfeld zullen volgen als de particulieren slechts goed voorgaan. In eene toelichting zegt dit comité, dat 't zijn streven is om het mnsonm op practischen grondslag te vestigen. Het moet een voortdurende ten toonstelling zijn waar men in werkelijkheid kan zien hoe een werktuig moet zijn ingericht om gevaar voor den daarbij werkzamen arbeider; zooveel mogelijk te voorko men, waar dus elke werkgever of werkman de bezwaren, aan een dergelijke beveiliging verbonden, zooveel mogelijk kan nagaanwaar tevens inrichtingen worden tentoon gesteld of als modellen of teekeningen zijn vertegen woordigd welke ten doel hebbende gezondheid van den arbeider in zijn bedrijf te bevorderen of schadelijke invloeden aan dat bedrijf verbonden te verminderen zoo niet af te weren. Modellen van geheele inrichtingen uit een oogpunt van veiligheid en gezondheid mogen evenmin ontbreken als geschriften en teekeningen, welke daarop betrekking hebben. Bovendien behoort aan werk lieden en patroons kosteloos de gelegenheid te worden gegeven hunne practische ervaringen aangaande veilig heidsmiddelen ventilatiefilters of andere inrichtingen ter bovordering van gezondheid en veiligheid ter keunis van het museum-comité te brengen. Wij hebben dit programma meegedeeld om onzen lezers te doen inzien dat zulk een museum zich op waardige wijze zal aan- sluiteu bij de gehouden veiligheidstentoonstellingdie ontegenzeglijk veler oogen geopend heeft en menig patroon tot het inzicht gebracht heeftdat hij zijn werklieden nog iets meer dan het loon schuldig is. Mocht er onder mijne lezers iemand zijn bereid om voor dit goede doel zijn penningske te offeren, dan heeft hij dit slechts te zenden aan den heer A. D. .de Marez Oyens, Keizers gracht 706. Iedere zieke begreep zeer goed, dat hij dit alles slechts deed om in het bezit van geld te komen. Het volk is niet teergevoelig op dat punt en weet de zaken zeer jnist te onderscheiden. Ik had Ustjanzew mishaagd, evenals mijn thee hem mishaagd hadwat hem bovendien on aangenaam getroffen had, was, dat ik, ondanks mijn ketens, een heer was en geen knecht kon ontberen, ter wijl ik dien noch gezocht noch gewenscht had. Werkelijk wilde ik alles gaarne zelf doen om den schijn te ver mijden, dat ik vadsig en verwijfd was of den grooten heer wilde spelen. Om do waarheid to zeggen bestond daar mijn eigenliefde in. Doch ondanks dit voornemen ik heb nooit begrepen waarom was ik altijd door ge dienstige, bereidwillige lieden omgeven, die zich uit ■eigen beweging aan mij hechtten en mij ten slotte zoo volkomen beheerschten, dat ik veeleer hnn knecht leek te zijn toch was en bleef ik in ieders oog een groote heer, die de diensten van anderen niet ontberen kon en belangwekkend wilde schijnen. Dat maakte mij wanhopig. Ustjanzew was een teringlijder en derhalve uiterst prik kelbaar de overige zieken betoonden mij slechts onver schilligheid, vermengd met minachting. Zij hioldon zich allen druk bezig met een voorval, dat mij juist in de herinnering komtluisterende naar hnn gesprekken, ver nam ik, dat men dien avond een veroordeelde in het hospitaal zou brengen, die op dat oogenblik een lijfstraf onderging. De gevangenen verwachtten den nieuwe ling met ongeduld. De straf was niet zwaar, meenden zij, slechts vijfhonderd slagen. Ik zag om mij heen. Het meerendeel der ernstige patiënten waren zooverre ik er over oordeelen kou door scheurbuik en oogziekte aangetast, welke plaatselijke ongesteldheden konden ge noemd worden. Anderen leden aan koorts, aan borst ziekten en andere ellenden. In de zaal der gevangenen waren de verschillende zieken niet gescheiden, allen waren in dezelfde kamer vereenigd. Ik heb gezegd «ernstige patiënten", want er waren gevangenen, die zich alleen lieten inschrijven om wat rust te kannen nemen. De geneesheeren veroorloofden dat enkel uit medelijden, vooral wanneer er bedden beschikbaar waren. Het leven ra;;i.c------ - -^ngrwïïnrfEia^TrnTTiwariiiva^^w^ umjaamat» bij de wacht en in de gevangenis was zoo hard in ver gelijking met dat in het hospitaal, dat verscheidene ge vangenon liever hnn bed hielden, ondanks de benauwde lucht, welke men inademde en het uitdrukkelijk verbod om de zaal te verlaten. Er waren er zelfs, die zulk een bestaan aangenaam vonden bijna allen deze behoorden tot de compagnie van discipline. Vol aandacht sloeg ik mijn nieuwe kameraden gadeeen van hen wekte in hooge mate mijn belangstelling op. Hij was een tering lijder en scheen don dood nabijzijn bed stond wat verder van mij verwijderd dan dat van Ustjanzew en oogenschijnlijk was hij eveuzeer togen mij ingenomen als al de anderen. Men noomde hem Michaïlow twee weken te voren had ik hem in het tuchthuis gezien, waar hij al ernstig ziek was. Reeds langen tijd had hij zich moe ten ontzien, doch hij verzette zich tegen zijn kwaal met een nuttelooze hardnekkigheid eerst tegen Kerstmis liet hij zich in het hospitaal opnemen om drie weken later aan de vliegende tering te sterven het scheen, dat die man geheel uitgeteerd was. Wat mij het meest ver wonderde, was de opvallende verandering van zijn uiter lijk want ik had hem onmiddellijk bij mijn komst in de gevangenis opgemerkt wat een diepen indruk op mij had gemaakt. Naast hem lag oen soldaat van de compagnie van discipline, eeo ond man, die er zeer slecht uitzag en bovendien een zeer ongunstig voorkomen had. Doch, ik wil niet alle zieken opnoemenAlleen dien grijsaard herinner ik mij zoo duidelijk, omdat zijn persoonlijkheid mij zoo zoer getroffen heeft en hij mij in sommige eigenaardigheden van de zaal der gevangenen inwijdde. Eens had hij een hevige hoofdverkoudheid, welke hem telkens deed niezen (soms nieste hij een ge heele week), zelfs in zijn slaap, bij wijze van een salvo, vijf of zes maal achter elkaar, terwijl hij telkens her haalde: «Mijn God, welk een straf!" Op zijn bed ge zeten, stopte hij zijn neus vol tabak waarvan hij een kleinen voorraad in een papieren zakje had teneinde met meer kracht en ook tevens geregelder te kunnen niezen. Hij deed dit in een katoenen, geruiten zakdoek, welke hem toebehoorde en door hot vele wasschen geheel verschoten was. Zijn kleine neus plooide zich dan op een zoer eigenaardige wijze in ontelbare rimpeltjes en liet zijn afgebrokkelde zwarte tanden en het roodevan speeksel vochtige tandvleescb zien. Wanneer hij geniesd had, ontvouwde hij zijn zakdoek, bekeek de hoeveelheid slijmwelke hij een oogenblik later aan zijn bruine kamerjapon smeerdezoodat al het slijm zich aan deze laatste hechtte en de zakdoek ter nauwernood vochtig was. Deze zuinigheids maatregel ten opzichte van een persoonlijk eigendom, doch ten koste van de kamerjapon, welke aan het hospitaal toebehoorde, lokte geen enkel pro test uit van de zijde dor gevangenen, niettegenstaande een van hen later genoodzaakt zou zijn datzelfde kleeding- stak te dragen. Men zon bijna niet gelooven, hoe weinig zindelijk zij op dit punt zijn. Het wekte mijn weerzin in hooge mate op en onwillekeurig wierp ik onmiddellijk een onderzoekenden blik op de kamerjaponwelke ik zooeven in ontvangst had genomen. Zij prikkelde mijn reukorgaan op zeer onaangoname wijze door de uitstraling van mijn lichamelijke warmte rook zij naar pleister en allerlei geneesmiddelen men zou gezegd hebben, dat zij sinds onheugelijke tijden tot kleedingstuk van de zieken gediend had. Misschien had men de voering wel eens gewasschcn, doch ik zou daar niet voor durven instaan; ten minstetoen ik haar droeg, was zij van alle moge lijke drankenzalven en smeersels als doordrongen. Zijdie tot de spitsroeden veroordeeld waren en hnn straf ondergaan hadden kwamen onmiddellijk in het hospitaal vaak met bebloeden rug daar men hunne wonden met pleisters of cornpressen trachtte te genezen, nam de kamerjapon welke zij over hnn vochtig hemd aantrokken alles tot zich. Ged urende al den tijd dat ik tot dwangarbeid veroordeeld was deed ik telkens wanneer ik mij naar het hospitaal moest begeven en dat gebeurde vaak met een vreesachtig wantrouwen de kamerjapon aan welke aan mij werd uitgereikt. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6