UIT SIBERIË. No. 123. Urie en Negentigste ufaargang* 1891. WOENSDAG 14 OCTOBER. Officieel Gedeelte. Slagerij. Buitenland. FEUILLETON. ALkllAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Cfroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CvS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoekmet de bijlagenvan CORNELIS WEVERtapper en slager alhier, om ver gunning tot het oprichten van eene s 1 a g e r ij, met slachtplaats in het perceel aan de GeestZevenhuizen, wijk A, No. 3, en dat op Maandag 26 October 1891 's middags te 12 uren ton raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 12 October 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEliOIK. De Kroonprins van Italië is aan het station te Ostende door Koning Leopeld zeiven ver welkomd. DUITSCMjAND. Het verslag van luitenant von Tettenborn aan den gouverneur van duitsch Oost-Afrika, baron von Sodenomtrent de nederlaag van kapitein Zelewski's troepen op 17 Augustus, vermeldt de volgende bijzonderheden. Genoemde luitenant was aanvoerder der achterhoede. De troepen werden op marsch zoo snel en onverwacht door minstens 3000 Wahahe's aangevallen, dat de kapitein en andere officieren met speersteken af gemaakt werden, voordat zij den tijd hadden van hunne ezels af te stijgen. Do ezels, die de kanonnen droegen, renden verschrikt terug en stichtten, evenals de lastdra gers die hunne goederen op den grond wierpen nog grootere verwarring onder de troepen. Luitenant von Tettenborn beklom met eeuigo manschappen een heuvel, waar hij de duitsche vlag heesch teneinde dat punt kenbaar te maken als de verzamelplaats van de naar alle kanten verstrooide manschappen. Hij slaagde er in met de overgebleven mannen terug to trekken en begroot het verlies op 10 europounen (4 officieren en 6 onder officieren) 250 inlandsche soldaten 250 geweren en 3 kanonnen, 23 ezels en 96 dragers met het grootste deel der bagage. Het verlies van don vijand schat hij op 700 man waaronder do twee aanvoerdersaan wier sneuvelen hij het toeschrijftdat hij op zijn terugtocht tamelijk ongemoeid bleef De troepen telden 600 man waarvan 18 europeauen (dus 3 percent), terwijl bij de eerste en uitnemend ge slaagde zending van majoor vou Wiszmaun de legermacht bestond nit 30 pet. blanken met 70 pet. inlanders. De geheele legermacht telde verleden jaar nog 158 euro- peesche officieren en onderofficieren, tegen 59 in dit jaar. De Nordd. Allgem. Zeitung heeft dezer dagen een (35) DOOK 1. M. DOMTOJEWSK1. Nadat Tchéknnow mij een kop thee had ingeschonken ik moet nog mededeelen dat het water van onze zaal welke voorraad voor den geheelen dag werd opgedaan spoedig onder den invloed van de onreine lucht be dierf werd de deur geopend en trad de soldaat, wieu een oogenblik te voren de stokslagen waren toegediend, onder sterk geleide binnen. Toen zag ik voor de eerste maal een mandie deze straf had ondergaan. Later werden er velen ingebracht zelfs diewelke te zwaar gestraft waren, doch telkens verschafte hun komst een groote afleiding aan de zieken. Men ontving deze onge- lukkigen met een zekeren ernst, waarbij nog iets viel op te merken de wreedst getuchtigde veroordeelden die bovendien als aartsschelmen bekend stonden genoten veel meer eerbied eu ouderscheiding dan een eenvoudige deserteur een recrunt zooals degene die zooeven was binnengebracht. Toch legde men in het eenenoch in het andere geval een bijzondere sympathie aan den dag; evenzoo onthield men zich van kwetsende aanmerkingen de ongelukkige werd in alle stilte verzorgd, vooral wanneer hij niet in staat was zichzelf te helpen. De chirurgijnsleerlingen zelf wisten, dat zij de patiënten aan ervaren en kundige handen toevertrouwden. Het middel dat gewoonlijk werd toegepastbestond daarin, dat men den ongelukkige een in koud water gedoopt hemd of laken op den rng legdeook moesten dan nog de splinters, afkomstig van de stokken, die op don rug van den veroordeelde gebroken warennit de wonden ge nomen worden. Deze laatste operatie was bijzonder pijnlijk voor de patiënten doch de onverschilligheid, waarmede hoofdartikel gewijd aan de plannen van den nieuwen nederl. minister van oorlog. Na vermeld te hebben wat deze als minister denkt voor te stellenhetgeen ver moedelijk uit de geschriften en rodevoeringeu van den heer Seijffardt afgeleid is, namelijk, dat het nederlandsche leger zal ophouden als veldleger dienst te doen en, in plaats van een klein veldleger te vormen, bestemd zal worden om als talrijk militieleger uitsluitend te dienen tot verdediging van de vestingwerken des lands, verklaart dat blad een militieleger onbruikbaar voor eene groote mogendheid, en ook onvoldoende voor de behoeften van een Staat van den tweeden rang maar niet ongeschikt voor een land als Nederland, dat met zijne bevolking van 4*/a miljoen eu met zijne eigenaardige terreinge steldheid aan niets anders denken kan dan aan een verdedigingsoorlog. Daarvoor kan een leger, welks man schappen niet langer dan zes maanden in de gelederen geoefend worden, werkelijk voldoende zijn. Wurtcmberg. Den 9, te tien uren, ving bij het lijk van den overleden Koning in de »marmerzaal" van het Koninklijk slot, in tegenwoordigheid van Koningin Olga en de overgekomen Vorstelijke personen, de lijkdienst aan Te elf uren zetten de stoet zich in beweging, onder hot gelui der klokken. Do Koning ging tusschen den Keizer en den Groothertog van Baden; daarna volgden de andere vorstelijke personen achter den lijkwagen. De toespraak bij het graf werd gehouden naar aanleiding van den tekst »de Heer uw God is met u." Onder kanonschoten werd het lijk in de groeve bijgezet. Elzas-Lotharingen. De stedehouder is bij zijne terugkomst te Straatsburg, namens do commissie van den Landdag begroet door den afgevaardigde Petri die in zijne rede wees op de onverbreekbare banden, welke het rijksland met het rijk verbinden. Hij verklaarde dat het vertrouwen dat uit de verlichtiug van don pasdwang bieek, steeds zou gerechtvaardigd worden. De stedehouder antwoordde, dat hij deze gevoelens ter kennis van den Keizer zou brengen. ENKEIiAND. Van eene lijkopening van Parnell is afgezieu ah overbodig. Eenparig waren de geraadpleegde deskundigeu van oordeel, dat hij overleden is aan rheu- matische koorsen gepaard met verlamming van het hart. Te Cork voor welke stad hij als afgevaardigde optradwas bijna huis aan huis de zwarte vlag uitge stoken. Den 11 kwam zijn stoffelijk overschot aan hot station te Dublin te 7 uren 's morgens aan, opgewacht door eene zeer groote menigte, die eene zeer eerbiedige houding aannam. De kist werd in oen lijkwagen ge plaatst en eene groote stoet werd gevormd door ver scheidene Paruellistische leden van het Lagerhuis, afdee- lingen van do Nationale Liga en andere vereonigingen. Zoo trok men naar het stadshuis, waar to 10 uren de deuren geopend werden en eene ontzaglijke menigte naar binnen drong. De kist was (op eene verhevenheid ge plaatst en bedolven onder kransen en bloemen. Onophoudelijk kwameu er extra-treinen aan uit alle streken van Ierland. Het volk kwam van alle kanten zij hunne smarten verduurden, wekte mijn verbazing in hooge mate op. Ik heb vele gevangenen, wien de stok slagen op zeer wreede wijze waren toegediend gade geslagen welnu, ik herinner mij niet, dat een van hen ooit een verzuchting geslaakt heeft. Na een dergelijke behandeling is het gelaat verwrongen en bleek, schitteren de oogen is de blik verwilderd en beyen de lippen zoo sterkdat de patient ze somtijds aan bloed bijt. De soldaat, die zoooven was binnen getreden, telde ongeveer drie-en-twintig jaren hij was sterk gespierdgoed ge bouwd had een hooge gestalte en een knapdonker voorkomen zijn rug, welke tot het middel ontbloot was, droeg de sporen van een ornstige tuchtiging. Zijn lichaam trilde onder het vochtige laken, dat zijn rug bedekte; gedurende anderhalf uur ongeveer, liep hij de zaal voort durend op en neder. Ik zag hem aan het scheen mij toe dat hij aan niets dachtzijn oogen hadden een zonderlinge, woeste, verwilderde uitdrukking, zij konden blijkbaar ternauwernood op één voorwerp gevestigd blijven. Ik meende op te merken, dat hij gretig naar mijn theepot zag de warme damp steeg uit mijn vollen kop op de arme drommel huiverde en klappertanddezoodat ik mij niet kon weerhouden hem eenig warm drinken aan to bieden Zonder een woord te zeggen wendde hij zich naar mij om, nam schielijk den kop thee, welke hij staande, en zonder er suiker bij te doen, in één teug leeg dronk, en scheen mij niet te willen aanzien. Na ge- dronkon te hebben, zette hij den kop weder neor, nog steeds hetzelfde stilzwijgen bewarendezonder mij zelfs even met het hoofd toe te knikken, hervatte hij zijn wandelinghij leed te veel om er ook maar aan te den ken mij met een enkel woord te bedanken. En wat de ge vangenen betrof, zij richtten geen enkele vraag tot hem; na zijn pijnen door compresseu verzacht te hebben, wijdden zij niet de minste aandacht meer aan hem; waarschijnlijk achtten zij het beter, hem met rust te laten en hem niet met hun vragen of hun medelijden te vervelen de sol daat scheen dan ook zeer tevreden met deze handelwijze. Intusschen was de avond gevallen en werden de lampen aangestoken. Sommige zieken waren in het bezit van aanstroomen naar het stadshuis niettegenstaande er voortdurend stortbuien vieleu. De orde werd geon oogen blik gestoord. Even vóór drieën trok de indrukwekkende optocht, zeker een mijl langnaar het kerkhof van Glasnevin. De lijkwagen werd door zes paarden getrokken. Daarop volgden de Paruellistische afgevaardigden, vele leden van de Nationale Liga en andere vereenigingen, de gemeen telijke autoriteiten van Dublin Cork eu andere steden en ten slotte verscheidene muziekkorpsen. Langs den geheelen weg had zich eene deelnemende menigte ge schaard. Eenige anti-Parnellistisehe afgevaardigden hielden zich op een eerbiedigen afstand. Ook gedurende dezen tocht werd de ordo niet verstoord. Over vijven kwam de stoet op het r. k. kerkhof aan. De onafzienbare me nigte verzamelde zich voor het hek en slechts een oogen blik had er eene onbeduidende rustverstoring plaats. De kist werd ten slotte op eene verhevenheid geplaatst eu het volk trok blootshoofds voorbij. Een indrukwekkende lijkdienst, die te zes uren begon, eindigde bij maanlicht. FRANKRIJK. Toen de ministers Constans, Roche en Guijot zich den 9 naar het spoorwegstation te Mar seille begaven wierp een onbekende een mes naar een der rijtuigendat een deurwaarder bij de prefectuur trof, zonder hem te kwetsen. Het gemeentebestuur bood iu den loop van dieu dag den heer Buis burgemeester van Brusseleeu maaltijd aan. De burgemeester van Marseille betuigdenamens zijne gemeentedank aan den heer Buis voor de door dezen den 8 gesproken woorden welke een diepen indrnk in Frankrijk en daarbuiten hadden gemaakt. Dit was te meer het geval, omdat de heer Buis met de bijna ofliciëele zending kwam, om van de vriendschap pelijke gevoelens van het belgische volk getuigenis af te leggen. Hij bracht daarna een dronk nit op den koning der belgen. De heer Buis antwoorddedat deze dronk voor hem de beteekenis haddat zijne op den 8 afgelegde verkla ringen naar waarde werden geschat; hij betuigde overi gens, dat de vervulling zijner taak hem gemakkelijk was gevallen en stelde ten slotte een dronk in op president Sadi-Carnot. Deze rede werd begroet met den kreet leve België Te Parijs komen tegenwoordig 1998 bladen uit, waar van 161 staatkundige namelijk 128 repnblikeinsche en 33 anti-republikeinsche bladen. Buiten Parijs in het Rijk eu de koloniën zien 3180 bladen het licht, waarvan 1479 staatkundige, waaronder 467 conservatieve. Het- te Marseille uit te voereu werk bestaat in het maken van riolen over 240 mijlen lengte, nitloopende op eeu reservoir van 12 mijlen lengte, ten einde daardoor het vuil enz. van de stad naar de zee af te voeren. Voor dc voltooiing van dit werk wordt gerekend op een be drag vau ongeveer 17.500.000, terwijl vijf jaren daar voor noodig zijn. De tegen de ministers geuite kreeten vindeu hun oorsprong in de ontevredenheid dat het Rijk aan dit werk niets bijdraagt. fKïe.- ha. .stïrii t-c—r ,pj|-Y~n jgrjiTïagji"iBiiBTKHmiiililLliliJUMUimm-l— kandelaars, maar dat was een zeldzaamheid. De dokter deed zijn avondbezoek, waarna de onderofficier de zieken telde en de zaal sloot, waarin een groote kuip voor het gebruik gedurende den nacht geplaatst wasMet verwondering vernam ik, dat die knip den geheelen nacht in onze infirmerie moest blijven, niettegenstaande het privaat zich op twee pas afstand van de deur bevond. Doch zoo was het gebruik. Des daags werden de ge vangenen hoogstens eeu minuut buiten de zaal gelaten, doch des nachts moest men daar in het geheel niet aan denken. Het hospitaal der gevangenen geleek in niets op een gewoon ziekenhuis de veroordeelde, die zich ziek gemeld had, onderging ook daar ziju straf. Wie dien regel had ingevoerd weet ik niet, doch ik ben overtuigd,, dat deze maatregel geheel overbodig was en dat het dwaze, aanmatigende formalisme nooit zoo duidelijk aan den dag kwam als in dit geval. Die verordening was zeker niet door de doctoren gegeven, want, ik herhaal het, de gevangenen konden de geneesheeren niet genoeg roemen, zij beschouwden hen dan ook als hun vader en droegen hun veel eerbied toe. Altijd hadden de artsen een vriendelijk, opwekkend woord voor deze verworpe lingen, die dit des te meer waardeerden naarmate het meer oprecht gemeend was. En dat was het, want niemand zou er aan gedacht hebbeu ooit weer hulp bij een dokter te zoeken, wanneer deze onbeschaafd of onmenscholijk was geweest; nit zui vere menschenliefde waren zij goed voorde ongelukkigen. Zij begrepen volkomen, dat een zieke gevangene evenveel recht heeft op een zuivere atmosfeer om in te leven als ieder ander, wie ook. De herstellenden van de andere zalen hadden het recht zich vrij op de gangen te begeven, beweging te nemen en een minder bedorven lucht dan die van onze infirmerie in te ademen, welke altijd gesloten en dus van allerlei onreine uitdampingen oververzadigd was. Gedurende verscheidene jaren heeft een onverklaarbaar feit mij als een onoplosbaar raadsel gekweld, zonder dat ik het mij ooit heb kunnen verklaren. Alvorens ik verder ga, moet ik er even bij stilstaanik heb namelijk hefe Telefoonnummer 3

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1