De Nederlandsclie Schermbond. Telegrafische Berichten. Allerlei. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. WETGEVING VOOR WIELRIJDERS. lÖlf aan den heer A. Smitonderwijzer aan de openbare school aldaar, eervol ontslag te verleenen tegen 1 Ja nuari 1892, omdat volgens de wet op dien tijd minstens één onderwijzer met hoofdakte moet werkzaam zijn en geen der onderwijzers of onderwijzeressen die bezit. Tegen 1 Januari 1892 zal men alsdan een onderwijzer met hoofdacte benoemen. Hoe krijgt men de beste kaas Van onzen Hoed ijker correspondent plaatsten wij onlangs een bericht omtrent de oprichting eener kaas- fabriek. Verschillende bladen namen dit over, o. a. de Enkhuizer Courant. Een lezer van dit blad nu vindt in dat bericht aanleiding het volgende te schrijven «In uw blad van Woensdag, den 7, viel mij op een overgenomen berichtn.l. dat de pas opgerichte kaas- fabriek te Koedijk, gebruik makende van de doeltreffende hulpmiddelen met inachtneming van hetgeen goed en proefhoudend is gebleken in de oude schooler naar streven zal op nieuwere wijze ouderwetsched. i. beste kaas te maken. Bij het lezen daarvan kwam de gedachte bij mij op «wat is toch die ouderwetsche kaas die zoo hoog staat aangeschreven, dat zij maar direct de beste, eigenlijk nog erger, bij uitsluiting van alle andere soorten ouderwetsche, d. i. beste genoemd wordt; heeft die kaas zoo'n bijzondere bereiding, komen daarin volstrekt geene gebreken voor; heeft die kaas geen last van blauw of rijs of kanker of wat niet al meer; wat eigenschappen heeft ze toch, dat ze zoo bijzonder uitmunt boven alle andere soorteu en waarom zijn wij landbouwers dan van de bereiding hier van afgeweken Tot heden meende ik nog steeds dat onder alle soorten goede en minder goede kwaliteiten voorkwamen, dat het zelfs veel een kwestie van smaak is en de eene goed noemt, wat den ander soms minder goed bevalt, enz. Daarbij komt nog hoezeer ik het toejuichdat men voortbouwt op hetgeen goed en proefhoudend is gebleken in de oude school, men dit te Koedijk evenwel toch nog langs nieuwe wegen wil zoeken, bovendien gaat het m. i. niet aan, klinkt het op zijn minst genomen, gewaagd om vóór nog iets gedaan is, dus alvorens men nog gelegen heid gehad heeft ondervinding op te doen te hooren beweren «neen landbouwers al jelui zoeken al jelui streven om verbetering te brengen in de kaasbereiding, zelfs om wat goeds te leveren, is geheel nutteloos geweest; er is maar één weg om er te komen d. i. men moet langs nieuwe wegen naar het oude terug. Eerst dan werkt men zoo het behoortdoet men dit nietdan is al je werken en streven om wat goeds te leveren eigenlijk tijdverspilling." Misschien dat ik hiermede mijn doel bereik en wat meer verneem van de kaas, die zooveel boven de andere soorten voor heeft. Intusschen blijf ik met beleefden dank voor de opname Uw Dw., 10 October 1891. E. In de tweede buitengewone vergadering van »de Ne- derlandsche Schermbond", te 's-Gravenhage ontspon zich bij de behandeling van het ontwerp-huishoudelijk regle ment eene lange discussie tnsschen den voorzitter en de heeren Hirsch, Hamburger en Kerckhof allen van Am sterdam, aangaande het gradueerendoor de technische commissie, van de schermers in het algemeen, en het examineeren van candidaten voor prévöt, meester-lief- hebber en meester-onderwijzer, met deze uitkomst, dat tot handhaving van het technische gedeelte besloten werden het overige met kleine veranderingen werd aangenomen. Het voorstel tot het houden van een huis- houdelijken wedstrijd vond alleen bestrijding met het oog op de kostendaar de Bond zijne eerste baten ruim schoots noodig heeft tot dekking der gedane uitgaven. Do voorzitter opmakende eene begrooting der kosten stelde voor, een waarborgfonds voor dezen wedstrijd te stichten, ten einde een eventueel tekort te dekken, met verplichting dat de Bond het benoodigd bedrag ten spoedigste zal teruggeven. Op een staande de vergadering aangoboden lijst was weldra voor het begroot bedrag geteekendwel een bewijsdat de Bond de steun en sympathie van zijn leden geniet, en deze edele tak van sport nog ware beoefenaars telt. Aangenomen werd, in het laatst van Novemberop door de vergadering te Amsterdam nader te bepalen plaatseen personeelen wedstrijd te houden voor leden van den Bond, op degen en korten stok, in vier afdeelingenle meesters-on- derwijzers2e meesters-lief hebbers3e schermers, le graad, 4e schermers, 2e graad en een cblonne-wedstrijd voor degen en geweer, elk wapen afzonderlijk, welke afdeeling ook voor niet leden van den Bond toe gankelijk is, terwijl zoo mogelijk ëen assaut ter opluis tering gegeven zal worden. Toen de voorzitter herinnerde aan eene bepaling van het reglementdat verplichtte zooveel mogelijk te trachten de prijzen door schenking te verkrijgenwerden dadelijk drie prijzen toego/.egd en verklaarden vele aanwezigen zich bereidhun steun en opwekking daartoe te verleenen. Met een woord van dank en oproeping aan allen tot medewerking om te trachten het aantal gewone, buitengewone en ondersten- tamelijk gunstig voorkomen, die echter een onaangenamen indruk op al zijn kameraden maaktehij was huichelach tig, achterdochtig, zag altijd onderuit, sprak met niemand, en hield zich steeds op een afstand, als wantrouwde hij ons allen. Ik herinner mij hoe verscheidenen vreesdendat hij den een of andereu dwazen of slechten streek zou begaan als soldaat had hij een diefstal van niet geringe beteekenis gedaan hij was gearresteerd en tot duizend stokslagen veroordeeld en moest bovendien, na deze straf ondergaan te hebben naar de compagnie van discipline. Om het oogenblik van de straf te verschuiven laten de veroordeeldenzooals ik hierboven reeds gezegd heb zich tot* allerlei dwaasheden verleiden den dag, welke aan den noodlottigen morgen voorafgaatgeven zij bijv. een van hun meerderen of kameraden een messteek opdat zij weer in hechtenis zullen genomen worden en hun straf daardoor een of twee maanden uitgesteld wordt Dan hebben zij hun doel bereikt. Zij bekommeren er zich weinig om dat hun straf na verloop van dien tijd verdubbeld wordt, wat zij alleen wenschen is het vreesel^ke ■oogenblik zoo lang mogelijk uit te stellen. Wordt vervolgd. nende leden van den Bond te doen vermeerderen, waartoe de voorzitter en de secretaris aan belangstellenden steeds gaarne de verlangde inlichtingen wilden verstrekken werd de vergadering gesloten. Hamerverkiezing. Helder. Uitgebracht1216 stemmen, waarvan 1154 geldig. Gekozen de heer S. T. Land met 1099 stemmen. Onder dit opschrift geeft de heer W. P. Margadant in de Ned. Spectator eenige staaltjes van de voorschriften, welke in gemeente-verordeningen voorkomen over het wielrijden. Zij zijn ontleend aan den reiswijzer van den Alg. Ned. Wielrijdersbond. Deze vermakelijke schets luidt aldus: Belangwekkend is het uit den reiswijzer te leeren, welken indruk de nieuwigheid op de verschillende ge meentebesturen heeft gemaakt. Bijna alle aedilen hebben gemeend iets te moeten doen om de veiligheid hunner gemeentenaren te verzekeren en waar een stoomtram snuivend en dreunend, met roode lantaarns voorop, niet «schrikwekkend te achten" is en ongehinderd zijn weg gaatziet de wielrijder zich genoodzaakt een even lastig als ingewikkeld recneil van voorschriften en verbodsbe palingen te eerbiedigen. In bijna allo gemeenten van het platteland moet de wielrijder, een paard tegenkomende, 20, 30 of 50 ellen van te voren afstijgen, en het wiel achter zijn lichaam verbergend, aan de zijde van den weg gaan staan. Hij mag daarbij geen belgelui, trompetgeschal of «andere schelklinkende geluiden" laten hooren, om de paarden niet te doen schrikken. In Bunnik en in tal van andere gemeenten mag men «met of te paard" niet harder rijden dan in matigen draf. Met rijwielen (waarom niet «te wiel"?) niet har der, dan met een daarmee gelijkstaande snelheid." In Gorkum en Lienden bestaat de humane bepaling dat de «berijders van trap wagens (velocipèdes) voor voet gangers niet behoeven stil te staan". Daarentegen wordt daar op genoemde vervoermiddelen geen voorwerp geduld dat «schrikwekkend voor paarden te achten is". Dus geen wielrijder met buitengewoon lange ooren 1 In Hardingsveld is het rijden op wieiers na zons-onder- gang eenvoudig verboden. De schemering schijnt daar erg donker te zijn. Hellevoetsluis verbiedt velocipèdes op de voetpadbrug te «vervoeren anders dan er naast te loopen en er niet op zittende." (Dus niet terwijl de rijder er naast loopt en er tegelijker tijd op zit!) In Hoevelaken geldt het raadselachtige voorschrift, dat met voertuigen met ezels of paarden bespannen of te paard niet harder mag gereden worden dan «in draf, door eigen toedoen van den bestuurder." Beteekent dit, dat men er wel in galop mag rijden mits het paard of de ezel het initiatief neme In Schipluiden is de wielrijder verplicht, bij het te gernoet komen van rij- of voertuigen, zijn «vaart te ver minderen tot een daarmee gelijkstaanden draf van een paard." Rijdt hij bijv. met een vaart van zes ellen in de seconde, dan moet hij zijn vaart verminderen tot die van een paard, dat zes ellen in de seconde draalt. In Warnsveld moet de wielrijder, voor een geopende brug komende, niet voortrijden dan nadat die brug be hoorlijk gesloten is. Rijdt hij toch door, dan wordt hij gestraft met 1025 gulden boete op de erven te verhalen In Meijel moeten de wielrijders, bij het passeeren van «trek- of lastdieren, vee of varkens, in die mate hun vaart verminderen, dat genoemde dieren niet schrikken". Stel u de noodlottige gevolgen ook eens voor van het schrikken van zoo'n Meijel's veevarken In Zierikzee zullen berijders van «niet of nauwelijks hoorbare velocipèdes de paden vermijden ten ware zij zich doen hooren door een luidklinkende bel of ander geraasmakend voorwerp." Bijv. een zweep, maar die is alweer schrikwekkend voor paarden te achtenEen doe delzak dan! In Deventer luidt het diepzinnige voorschrift: «Het plaats nemen op velocipèdes bij het rijden daarop, in de kom der gemeente en over bruggen is verboden." In Deventer schijnt dus een bijzondere manier van wielrijden te bestaan waarbij men niet op de machine plaats neemt. Niet minder diepzinnig schrijft Giessendam voor «Zij die trapwagens of wieiers of andere daarmede gelijk te stellen voertuigen met paarden of andere trek dieren bespannen, alsmede voor paarden onder den man be reden of vooraan eengekoppelde paarden, ontmoeten, moeten op een afstand van minstens vijftig„ellen uit het spoor wijken en hunne wagens doen stilstaan totdat de rij- of voertuigen of paarden hen geheel voorbij zijn." Prosit Te Echteld komende, zij de wielrijder gewaarschuwd, dat er, behalve de straffen der gemeentepolitie, ook nog «verordeningen eener hoogere macht" bestaan. De hardste bepaling bestaat wel te Melloo. Daar luidt art. 55 van het politiereglement «Ieder, die met velo cipèdes op den openbaren weg rijdt (Iemand, die haast had, zou hier gezegd hebben «ieder, die wielrijdt") is verplicht stil te houden, wanneer en zoo lang hem rij tuigen tegen of achterop komen". Hoeveel wielrijders zouden op dit oogenblik te Heiloo het oogenblik staan af te wachten, dat zij mogen doorgaan? Maar genoeg staaltjes vaD gemeentewetgeving en sierlijk Hollandsch. Er moge uit blijken dat aan wielrijden nog andere bezwaren verbonden zijn dan woedende honden en straatjongens, ongelijke bestrating en scheurende banden. Als lichtpunt en als voorbeeld voor alle andere ge meenten wil ik daarom nog vermelden het eenvoudige en toch zoo volkomen doeltreffende voorschrift, waarmee Voorburg volstaat «Schade, in deze gemeente veroorzaakt door wielrijders, komt ten hunnen laste". In Voorburg mag dus de wielrijder rijden hard of zacht, over open of gesloten bruggen, er op zittende, staande of liggende bellende brullende of andere gelui den makende overdag zoowel als in het holst van den nacht en al komt hij menschen, trek- of lastdieren, vee of varkens tegen mits hij alle schade, die zijne schrikwek kend te achten verschijning veroorzaakt, bereid is te vergoeden. Ik draag burgemeester en wethouders van Voorburg voor tot eereleden van den Wielrijdersbond. Den 12 zijn te Amsterdam voor de orde- en vrije oefeningen der gymnastiek geslaagd mej. .1. de Vries, onderwijzeres aan de openbare school voor onvermogenden en de heeren C. J. Reiziger Jr., onderwijzer aan de openbare burgerschoolA. Tonneman en K. Hood onderwijzers aan de openbare school voor onvermogenden alhier. Het doctoraal examen in de rechten is le Am sterdam met goed gevolg afgelegd door onzen stadgenoot, den heer A, Prins. Bij kon. besluit van den 13 is met ingang van 1 Januari 1892 aan den heer H. de Vries Wzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier. Uitgesteld omdat in den avond van den 8 Octo- berdag de leden er de voorkeur aau gaven van de verlichting en de muziek op Mient en Steenebrug getui gen te zijn, had Zondag, den 11, do feestelijke bijeen komst plaats van de Alkmaar's Victorie-Vereeniging „Eensgezindheld", in een lokaal van de Oude Doele alhier. Met een toepasselijk woord geopend door den heer A. Roos hleef de vrij druk bezochte vergadering langen tijd gezellig bijeenterwijl de aandacht afwisse lend werd beziggehouden door eene voordracht van den heer A. de Leenw de opvoering van een tooneelstukje en het spelen van eenige nummers muziekwaarbij met de vaderlandsche liederen door de aanwezigen getrouw en con amoi'e werd ingestemd. Een prettige maaltijd besloot dezen goed geslaagden avond. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen het 14jarig meisje M. H., ter zake van diefstal van geld uit de toonbanklade bij eene koopvrouw te dezer stede; tegen een 8 tal jongens, waaronder do ge broeders R., die zich meermalen daaraan hebben schuldig gemaaktreeds naar het huis van bewaring werden overgebracht, ter zake van diefstal van geld uit toon bankladen en verschillende andere artikelen en tegen den werkman G. B., alhier ter zake van diefstal van koper en lood ten nadeele van zijn patroon, welke voor werpen hij door zijn I4jarig zusje te gelde liet maken. Door ongesteldheid is de heer A. Ide leeraar aan de G. A. van Swietenschoolte Frederiksoord, die van wege de afdeeling Alkmaar der Aederlandscbe Maat schappij van tuinbouw en plantkunde donder dag, den 15, zijne tweede voordracht over groenten- teelt alhier houden zou genoodzaakt geworden die uittestellen tot een nader te bepalen dag. BURGEELIJKE STAND. GEBOREN. 13 Oct. Hendrikus Z. van Hendrik Naber en Maartje Knijn. 15 Martiuus JohannesZ. van Jan Kerssens en Aafje Brakenhoff. OVERLEDEN. 13 Oct. Eefje D. van IJf Brouwer en Pietertje Knecht, 2 j. en 3 m. A NilUKDA M. pCt. 14 Oct. 15 Oct. Nederland Cert. N. W. Schuld2* ditodito3 ditodito3* dito, Oblig3* [talie, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 ditodito April Oct. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/843 dito, 1888,89 4* Rusland, Oostersche Leening, 2e serie 5 dito, 1880 gecons. Z.R. 125-625 13 Mei-Nov. 4 dito, 1889 leen 2e ser. 1 Jan. lAp.l Juli/lOct. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud 1883. Juni. Dec6 dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv.leening4 ditoDouane Obl5 dito, Geconverteerde Ser. DenC Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconvert. 18906 dito, Subsidiebonds6 Venezuela, Obligatiën 18814 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank .Aandeelen dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand.... Amerika, N. W. Pac. Ilyp. Pdbr5 Nederland,N.Centr. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw4 Italië. Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.-Aand5 dito, Hypoth. Obligatiën4* dito, id3 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito. Fastowo Spw. Mij., dito5 dito. Iwang. Dombr. Oblig4* dito. Orel.-Vitebsk. Obl5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f 10005 dito, Trauscaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 1001000.. 5 dito, dito Oblig4 ZweedsckNoorweegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e. ITyp. dito, dito, le Hyp4 dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 1093 Hongarije, Theias Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18544 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weencu 1874 Rusland, Staatsleeuing 1864 Loten5 dito, dito 1868. Dito5 Turkije, Spoorwegleening Transvaal le. Ned. Tr. Goudtn. Mij. Aand. 78* 94* 101| 102* 85,% 77* 77i 774 771 36 ri 50 62f 90** 90 Pt 95ïV 671% t* 981 651 751 79* 17 95 86 52| 46/5 67i 14 57f 1021 921 100 311 874 80" 51* 56 '1221 121* 98* 7514 6211 671 971 1014 102| 76 681 87* 17A 271 18i 102 78ï% 17 76* 30 30 1131 111* 116 U7 1564 128" 151 141 14/ 9 78* 101* 77i 774 77ts 77* 37* 50 63fjj 91* 91* 95* 68fk 98* 98* 64** 77* 17r% 52* 44* 67 f 13* 102* 100 87* 51* 56* 123* 121* 98* 75* 65* 6/ r* 102* 76* 69* 88* 27* 17* 77* 16* 76* 29* 23 r* 114 111* 115 14* 9

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3