Menschelijke ellende. i\o. 125. Drie en ÜSTegentigste jaargang. 1891. ZONDAG 18 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buit enland. Binnenland. ALK1AARSCHE €01 BAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors ©,©6. Prijs der gewone Advertentiën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CoS- TER ZOON. Telefoonnummer Niet alleen de verbroedering met Frankrijk en de openstelling wan de Dardanellen voor de schepen der Russische vrijwilligersmarine hebben in den laatsten tijd de aandacht doen vestigen op het uitgestrekte Russische Rijk maar ook wat er binnen zijn grenzen omging was wel voldoende om veel over Rusland de Russen en den Czaar te doen spreken. Nog altijd staat daaronder de vervolging der Joden bovenaan. Wat wij er dagelijks over lezen en in ons eigen land, te Groningen, te Utrecht en elderser zeiven van kunnen aanschouwenmaakt dat wij dien gruwel niet kunnen vergeten. Want een gruwel is het een geheele klasse van ingezetenen uit het land te drijven door hun een langer verblijf in het land eenvoudig onmogelijk te maken. Een schande is hetdat half Europa liefdegaven moet samenbrengen tot leniging van deD nood van duizenden Russische onder danendie het Russische Rijk van zich afscheidt, al drinkt ook bij de inwijding eener Joden-boerderij bij Odessa een Russisch magistraat op de gezondheid dei- Joden en al zendt de Minister van Binnenlandsche Zaken hun een telegram met zijn gelukwenscheu. Wat baat het hun of hun wordt aanbevolen niet naar vreemde streken te trekkenmaar zich liever in Rusland zelf aan den landbouw te wijden Welken waarborg hebben zij, dat ook dat middel van bestaan hun niet onmogelijk zal gemaakt worden, zoodra het hun vlijt en spaarzaam heid met meer welvaart zal loonen dan een minder op- passenden onmatigen Russisehen boer ten deel valt Zijn zij vrij zich neder te zetten waar zij meenen het best in hun onderhoud te kunnen voorzien Kunnen zij overal grondeigendom verwervenen zijn zij zeker dat hun dit nooit bemoeilijkt, en hun verworven bezit steeds geëerbiedigd zal worden Mag men deze onverdedigbare handelingen den Czaar toerekenen? Daarover wordt in verschillenden zin en met meer of minder strengheid geoordeeld. Men verze kert ons dat de Russische Keizer alleen het goede wil, geen ander doel heeft dan zoo mogelijk het geluk van al zijn onderdanen te bevorderen, en zeker zijns ondanks en met leedwezen deze uitdrijving goedkeurt of toelaat omdat zij hem voorgesteld is als een onvermijdelijkheid als een noodzakelijk kwaad om grooter kwaad te voor komen. Wij willen het gaarne aannemen en hebben geenerlei grond om iets anders te onderstellen. Men zegt ons dat de Czaar zich terugtrekt in een kringetje van deugdzame, maar bekrompen mannen, ook al weer niets dan het goede bedoelende, maar vol vooroordeelen en in hooge mate onkundig van hetgeen er buiten hun eigen maatschappelijken kring omgaatmen verzekert ons, dat hij wat daar buiten ligt wantrouwten alle lichtdat van elders zou kunnen komenopzettelijk weert. Ook dit willen wij gaarne gelooven maar dit getuigt dan toch van een alles behalve ruimen blik en van weinig besef van de groote verantwoordelijkheid die op hem als alleenheerscher drukt. Wil hij liever de oogen sluiten voor al de zwarte stippen en zware scha duwen die in het bestuur en den maatschappelijken toestand van zijn onmetelijk rijk zijn waar te nemen Het zou volkomen menschelijk zijn. Menigeen doet het in beperkter kringwanneer hij geen middel ziet om verbetering aan te brengenof niet de kracht in zich voelt om het aan te wenden. Is het zoo misschien ook gesteld met den alleenheorscher te Petersburg Gevoelt deze machtige monarch zich onmachtig tegenover het verkeerde en ellendigedat niet te loochenen valt en toch maar blijft bestaan Wil hij daarom er langer niet van hooren Maar hoe kan een enkel mensch, zelfs indien hot uit- nemendst verstand en de grootste werkkracht zich bij hem paren aan den besten wilongerechtigheden en mis bruiken weren uit het bestuur over een land als Rus land Werkelijk is die taak ook voor den beste eu bekwaamste te zwaargeen sterveling is daartegen op gewassen. Maar dat billijkt nog niet het toelaten van maatregelen als thans tegen de Joden in Rusland wor den toegepast. Tallooze ongerechtigheden kunnen dage lijks voorvallen zonder dat ook de meest scherpziende alleenheerscher er iets van vermoedt of in staat is het te belettenmaar hij kan in elk geval weigeren te bewilligen in een algemeene rechtskrenking als thans in Rusland plaats heefthij kan eenige algemeene begin selen van recht en billijkheid onvoorwaardelijk hand haven hij kan verbieden daarvan in eenig gevalom welke schoonschijnende redenen ook, af te wijken. Doet hij dit niet, luistert hij naar een beroep op allerlei bij komende zoogenaamd buitengewone omstandigheden leent hij het oor aan de redenen die worden bijgebracht om te rechtvaardigen wat op zich zelf onrecht isom wegens eenig hoog of laag belang af te wijken van den rechten wegdan is hij verloren omdat hij bij geene mogelijkheid in staat is alles te onderzoeken en zelf standig te beoordeelen. Maar niet alleen de Joden lijden in Rusland veel. Er heerscht in sommige streken van dit Rijkdat met een werelddeel gelijk staathongersnood onder de be volking. Tegenover deelen des lands waar de oogst goed of zelfs buitengewoon overvloedig is geweeststaan andere, in uitgestrektheid aan Koninkrijken gelijk, waar hij buitengewoon slecht was of geheel mislukte 32 millioen Russische boeren verklaarde dezer dagen een Senaatslid te Petersburg lijden gebrek of zullen dezen winter gebrek lijden. Dat is overdreven, heeft men ge zegd en misschien te recht. Laat het zijn neem van de 32 millioen een derde, de helft, neem er twee derden af schrijf 10 millioen of, zoo ge wilt, 5 in plaats van 32 is het feit dan minder verschrikkelijk Geheel Rusland brengt offers om den nood te lenigen, wordt ons bericht; hooge ambtenaren staan een deel van hunne jaarwedden af, soldaten een deel van hun soldij; prinsen willen niets eten dan brood grondeigenaars maken hunne be zittingen te geldeom hulp te kunnen bieden. Zal het gelukken de ellende te matigen en den hongerdood te keeren die gansche streken bedreigt Ach het geld vermag veelmaar niet allesniet onmiddellijk. Zal men koren genoeg bijeen kunnen brengen, en tijdig genoeg waar nu reeds gebrek heerscht Zal het maïsbrood uit Noord-Amerikawaar het maïs zoo overvloedig is, dat men het zelfs als brandstof gebruikteen hulpmiddel kunnen zijn Spoedigonverwijld moet er geholpen worden. Waar spoorwegen zijn aangelegd zal dat mis schien mogelijk wezeu maar waar zij ontbroken en geheele gewesten zijn er van verstokeD zal men daar het benoodigde kunnen aanvoeren voordat de vorst de scheepvaart op de rivieren zal hebben gestremd? Meer dan een spoorweg is aangelegd in het belang van een snel troepenvervoer in tijd van oorlogmaar heeft men ook voldoende gedacht aan het belang van een snel ver voer in trden van gebrek Waar spoorwegen het land doorsnijden en kanalen voor de stoomschepen openstaan bestaat voor een hon gersnood als thans Rusland bedreigt en in vroeger eeuwen somtijds ook westelijk Europa en ons eigen land teisterde geen gevaardaar kan tijdig in den nood worden voorzien; maar dat ook daar armoede en gebrek worden geleden, dat weten wij allen, helaas; en dat die armoede groot, dat gebrek uijpend kan wezen, dat zeggen ons berichten uit onze groote stedon en van het platte land. daarvan spreken de mededeelingen die ons uit onze veenstreken bereiken. Laat ons er niet blind voor zijn Waar goede wil niet bij enkelenmaar bij velenbij allen die helpen kunnen wordt gevonden zullen de middelen niet ontbroken. Samenwerking vooral is noodig. Om allen in staat te stellen zich het noodige te ver schaffen om velen beter loon of iets ruimere winst te bezorgen, zullen anderen met iets minder tevreden moeten zijn maar zal er vooral met kennis van zaken met oordeel en beleid gewerkt moeten worden. De middelen om de aarde meer te doen voortbrengen zijn nog lang niet uitgeputen het loon van den arbeid kan billijker worden verdeeld. Daartoe mede te werkendaartoe de handen ineen te slaanis een taak die veel beraad veel oordeel en veel inspanning vereischt, maar het loon is de inspanning waard. BEUGIE. Omtrent de werking der bij de wet van 31 Mei 1888 ingevoerde voorwaardelijke invrijheidstelling en de voorwaardelijke veroordeeling wordt medegedeeld, dat van de tot nog toe toegestane 278 voorwaardelijke invrijheidstellingen 8 moesten worden herroepen; in 1890 zijn er 106 toegestaanwaarvan 1 is herroepen. Voor waardelijke veroordeelingen zijn er in 't geheel uitge sproken 217,504 op de 447,470 veroordeelden; daarvan zijn er 578 opnieuw voor den rechter moeten komen. In 1891 was het aantal 14,309 op de 162,891 veroordeelden, waarvan er 332 opnieuw voor den rechter moesten komen. Den 14 is de stearine-kaarsenfabriek met 19 arbeiders woningen te Haeren-Nord, tusschen Schaerbeek en Vil voorde geheel afgebrand. De voorraad stearine welke gehëBl verbrand is, bedroeg ruim 300 000 P. Twee jaar jaar geleden was de fabriek eerst herbouwddaar zij toen ook afgebrand was. Bij de opening dar Kamers zal de minister van oorlog een krediet van 250000 aanvragen, om de manschappen, behoorende tot de lichting van 18851886 en 1887 (23000 man) te kuuneu oproepen om in Januari 1892 te Beverloo gedurende twaalf dagen te worden geoefend in de behandeling van het nieuwe geweer. DUITSCHLAAD. De Keizer heeft den 10 des morgens te 8 uren geheel onverwacht een vrij langdurig bezoek gebracht aan de electrische tentoonstelling te Frankfort a/d Main eu daarna in het nabijgelegen Hom burg een bezoek aan zijne moeder. Een voormalig beambte uit het civiele kabinet van Keizer Wilhelm IManche genaamd die den titel van hofraad voerde eu ontslagen was onder de verdenking van misbruik gemaakt te hebben van zijn ambtdoor aan sommige personen het verkrijgen vau ridderorden of titels door zijne bemiddeling voorgespiegeld en daarvoor geld aangenomen te hebben, is. tbaus door de rechtbank te Berlijn verordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Daarbij bleek, dat hij zich op die wijze 6000 toegeëi gend had. Zijn medeplichtige kreeg vier maanden ge vangenisstraf. Den 15 is te Erfurt het socialisten-congres geopend. De sociaal-democraat Auer bracht verslag uit en deed een heftigen aanval op de oppositie. Hij eischte, dat zij hare beschuldigingen introk of bewees, daar anders schei ding onvermijdelijk zou zijn. EAGEUAAD. In het met 31 Maart 1891 geëin digde dienstjaar zijn in het Vereenigd Koninkrijk 2577 millioen brieven, briefkaarten, couranten en andere stuk ken door bemiddeling der post bezorgd de postpakket- dienst leverde 46,287,956 pakketten af. Twintig millioen postwissels werden behandeldter gezamenlijke waarde van ruim 624,000,000. In dat jaar werden bij de post spaarbank 8,776,566 hoofden ingeschreven tot een geza menlijk bedrag van 252,000,000; het gezamenlijk tegoed van de inleggers aan het einde van het dienstjaar beliep j 828,000,000 tegen 441,000,000 in 1881. Op 31 Maart 1891 waren 117,989 personen in dienst der post administratie, waarvan 24,943 vrouwen. De minister van buitenlandsche zakende heer Sa lisbury, is van zijn buiten in het zuiden van Frankrijk te Londen teruggekeerd, maar dadelijk naar zijn landgoed te Hatfield doorgereisd. FRANKRIJK. Do zitting van het Parlement is den 15 op zeer kalme wijze geopend. Slechts weinig afgevaardigden en Senaatsleden waren tegenwoordig. Volgens de Figaro willen de dochters van generaal Boulan- ger zijn teslament, waarbij hij zijne nicht Griffith tot eenige erfgename heeft benoemd, volkomen eerbiedigen, mits haar zijn degen, zijne epauletten, vier en twintig ordeteekenen en zijne oorspronkelijk voor haar bestemde beeltenis worde afgegeven. Zij zijn verontwaardigd over eene zinsnede in dat testament, «waarbij hij zijne kinderen sommeert zijn wil te eerbiedigen indien zij willendat hij haar het kwaad vergeve, dat zij hem gedaan hebben." Dat kwaad zou daarin bestaan hebben, dat zij hem gesmeekt hadden een middel te zoeken om haren eerbied voor hare moeder te paren aan hare liefde voor hem, toen zij geweigerd hadden hare moeder te verlaten en bij hem te gaan inwonen. Na dien tijd had Boulanger allen omgang met zijne dochters afgebroken. De nieuwe russische leening is volgens bericht uit Parijs 71/2 maal volteekend. De toewijzing zal beneden 10 pet. blijven. OOSTEN KI JK-HON(»AKIJE. De oostenrijksche kamer van afgevaardigden verkeerde den 15 in eene zeer opgewonden stemming. De voorzitter had verklaard, dat een der afgevaardigden zich in de vorige zitting schuldig gemaakt bad aan vervalsching van stembiljetten, waarop het lid dat met deze beschuldiging bedoeld werd het parlement eene kliek noemde, welke uitdrukking heftige protesten uitlokte. Bij eene verkiezing op den 13 was ge bleken dat de candidaat der anti-semietische partij een zóó groot aantal stommen bekomen had, dat zulks alge meen verwondering verwekte. Een der bedienden deelde later aan den voorzitter mede, dat hij een der afgevaar digden Schneider genaamd terwijl- de zaal ledig was de banken had zien rondgaan en eenige stembriefjes had zien verwisselen. Deze tnededeeling werd door andere personen bevestigd terwijl het betrokken lid verklaarde dat hij alleen die briefjes veranderd hadwaarvan de eigenaars het hem toegestaan hadden, maar dat het hem speet, dat hij niet meer briefjes had kunnen veranderen. Voor deze laatste uitdrukking werd hij tot de orde ge roepen. Het einde van de behandeling dezer zaak was, dat met 159 tegen 9 stemmen eene motie aangenomen werd, waarbij de vergadering verklaarde in te stemmen met de berisping, door den voorzitter aan den afgevaar digde Schneider toegekend. RUS li A AD. De besturen van de provinciën, waar de hongersnood het nijpendst is, hebben aan de regeering troepen aangevraagd vooral cavalerie om de ontevre denen te kunnen bedwingen Dat deze inkwartiering niet strekt tot het doen verminderen van de ontevredenheid, zal duidelijk worden wanneer men verneemtdat er gevallen zijn, waarin 50 mannen in één huis ingekwar tierd worden. SPA A JE. In de Imparcial komt een artikel voor, waarin op zeer afkeurende wijze gesproken wordt over de wijze waarop Fraukrijk zich in zijne betrek kingen met het buitenland laat leiden. Tal van zaken worden aangehaald ten betooge van de onaangename hou ding, door Fraukrijk tegenover Spanje aangenomen. EGÏPTE. Toen de ambtenaren van den gezond heidsdienst den 14 een bezoek wilden brengen aan eene fransche apotheek te Cairo, gaf de fransche zaakgelastigde bevel zich, desnoods met geweld, daartegen te verzetten^ De ambtenaren trokken zich daarop terug. Nadat de van verlof terug gekomen commissaris van politie te 's-Hertogenbosch zich den 12 weder in het publiek vertoond had hebben in den avond van den 13 en 14 meest knapen ongeregeldheden bedreven. Den 15 trokken ongeveer duizend mannen en vrouwen jon gens en meisjes in troepen over de markt en door de- straten onder het zingen der bekende straatliederen en. het van tijd tot tijd afsteken van voetzoekers of slingers- Ook werd een nieuw lied gezongen, getiteld: «Ontboe zemingen van onzen Kobus bij zijne terugkomst."

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1