Binnenland. Bill iton-Ma atsch appij. Kantongerecht te Alkmaar. den jongen man hare eer blijve behouden. De troep van het Chateau d' Eau is wel niet van onberispelijk gehalte, doch een der acteurs, de heer Garay, speelde met veel warmte en vuur, en de andere werken naar mate hunner krachten mede tot een tamelijk goed geheel. Parijs, 14 October 1891. J. M. T. TWËËDG HAmËB. De uitkomsten der exploitatie over 1890/91 zijn blij kens het verschenen verslag der directie weder gunstiger geweest dan in het vorige jaar. De tinproductie was ruim 200 picols hooger. Wel stegen de kosten van voortbrenging van het tin beduidendmaar op de zes veilingen te Batavia gehoudenwerd een beduidend hoogere middonprijs verkregen, zoodat ten slotte de win sten hooger waren dan het vorige jaar en een dividend wordt voorgesteld van f 544 per aandeeleen bedrag dat in den ganschen duur der concessie slechts driemaal overtroffen is. Zijn de geldelijke uitkomsten dus zeer gunstigdie van het grond-onderzoek waren zulks in geenen deeleen het blijkt meer en meerdat niet op het vinden van vele nieuwe ertsrijke terreinen meer valt te rekenen, en dat met het uitwerken der terreinen van de thaus in bewerking zijnde mijuterreinen het beëindigen der exploitatie in eene niet ver verwijderde toekomst is te voorzien. Een noodzakelijk gevolg van de ver mindering van ertsrijke terreinen was natuurlijk de uit breiding van het quantum- of toeslagstelselwaardoor de tinbetaliug beduidend steeg en in het afgeloopen jaar den prijs van 22,86 per picol bereikte. Van rampen bleef de ontginning gelukkig bevrijd. De beri-beri, aanvankelijk stationair, verhief zich tusschen October 1890 tot Februari 1891 onder groote sterfte doch verminderde daarna wederwelke vermindering sedert is blijven aanhouden. Over het algemeen was de gezondheidstoestand op Billiton niet ongunstiger dan in het vorige jaar, doch het sterftecijfer grooter. Er zijn in 1890/91 verkocht 88.864.87 picols tin tot een middenprijs van 64,60 por picol. De winst en verliesrekening wijst eene zuivere winst aan van 2,724,455.29. De uitzichten van den oogst 1891/92 wordeu vrij be vredigend geachthij wordt in het geheel geschat op 84.720 picols. De middeuprijzen der veilingen in Juni en Augustus waren niet ongunstig en in den eersten tijd zijn waar schijnlijk geene lage prijzen te verwachten, gelet op den vasteren stand der tinmarkt en de aanwezige voorraden. De directie meent dan ook dat met eenige grond gun stige uitkomsten van het jaar 1891 92 verwacht mogen worden. Waterstaats-Begrooting. De buitengewoon felle en langdurige vorst in den afge loopen winter heeft de regeering genoopt belangrijke uit gaven boven de gewone, bij de Waterstaatsbegrooting voor het loopende jaar verleende kredieten te doen, en zulks ten gezamenlijken bedrage van 872,400. O. a is er op de kosten der ijsopruiming, waarvoor 15,000 be schikbaar waseen tekort van f 75,500. Door de geweldige overstorting van water en ijs, waaraan de in 1890 tot 7,50 M. A- P- voltooide beteugelingsdijk door de Heerewaardensche overlaten van 30 Januari tot 3 Februari van dit jaar was blootgesteld is aan dien dijk belangrijke schade ontstaan. Onmiddellijk nadat de waterstand dit toelietzijn maatregelen genomen tot voorloopig herstel van de af- en weggestroomde gedeelten van den dijk, terwijl intusschen een onderzoek werd in gesteld naar de middelen, die zouden kunnen dienen tot voorkoming, zoo mogelijk, van eene dergelijke belangrijke beschadiging. Het gevolg van dat onderzoek is het aan brengen van de noodige voorzieningendie vóór den aanstaanden winter voor het grootste gedeelte gereed moeten zijn. Daarvoor is 25,000 meer aangevraagd. Op den post van herstel van buitengewone winter- en stormschade, waarvoor *25,000 was toegestaan, is eene aanvulling van J 135,000 noodig. Voor de voltooiing I ■-=—"W'tTlÉlïnïl III II II ■■rT,--r,-T--n-r.. - T"| - [T"ir ik dood ben. Zij geloofden het inderdaad en hoe kon het ook anders De dokter zelf meende er zeker van te I zijn doch na die tweehonderd welke ik nog tegoed had zouden zij mij uit al hun macht hebben kunnen slaan ik zou ze toch uitgelachen hebben want dood hadden ze mij toen toch nooit meer kunnen maken En waarom niet Omdat ik van kindsbeen aan met de zweep beu opgebracht. Daarom alleen ben ik nog in leveD O, wat hebben zij mij al geslagen//' zeide hij schijnbaar in gedachten verzonkon, terwijl hij tevens zijn verhaal afbrak. Het was alsof hij de reeds ontvangen slagen nog eens natelde. »Neen neen", voegde hij er na verloop van eenige oogenblikken bij, >ik kan zeniet tellen, onmogelijk, de cijfers zouden mij ontbreken!" Hij zag mij aan en deed toen zulk een hartelijken lach weerklinken dat ik niet kon nalaten hem met een glim lach te beantwoorden. Wanneer ik 's nachts droom, Alexander Petrowitch droom ik altijd dat ik geslagen word ik heb geen andere droombeelden." Inderdaad sprak hij overluid in zijn slaap en wel zoo heftigdat hij de overige gevangenen vaak wakker maakte. Deze snuiter was ongeveer vijf-en-veertig jaar oud, had een kleine gestaltewas vroolijk en opgewekt en leefde met iedereen in eene goede verstandhouding, niet tegenstaande hij gaarne op iets, dat hem niet toebehoorde, de hand legde en men hem daarom dikwerf sloegdoch wie van onze gevangenen stal niet en werd niet om die reden geslagen Ik moet nog bij deze aanteekeningen deze bijzonderheid vermelden dat ik altijd verbaasd was over de buiten gewone goedheid het volstrekte gemis aan wrok, waar mede deze ongelukkigen over hun straf en over hun chefs die met do uitvoering daarvan belast waren spraken. In al die verhalen welke mijn hart sneller deden kloppenbespeurde ik geen zweem van haat of wrok. Evenals kinderen lachten zij er hartelijk om Niet altijd echter was dit het geval. M—tski, bij voor beeld, deed dat niet, toen hij mij van zijn straf vertelde daar hij niet van adel was had hij vijfhonderd stok- slageu ontvangen. Hij had or mij nooit over gesproken, van het. Merwedekanaal wordt eene verhooging van 780,000 aangevraagd. Sedert 1882 is aan dat kanaal besteed een bedrag datmet inbegrip van de nu aan gevraagde verhooging, tot 20,374,568,12 lj2 zal klimmen. De gelden, voor een en ander benoodigd, kunnen ten beloope van 400,000 gevonden worden door verminde ring van den post voor de haven- en sluis werken te IJ- muiden. Hoewel de bouw der nieuwe schutsluis te IJ- muiden is aanbesteed, zal er in dit jaar, wegens het nog niet gereed zijn der beton-fundeeringen en in verband met de voorbereidende maatregelen, door den aannemer te nemen ter verkrijging van de groote hoeveelheid met- selsteenen, nog zeer weinig worden verwerkt. In het overige, waaronder nog een post van 3000 voor tele- graphische berichten, een van 26,000 voor telegraaf lijnen en een van 2900 voor de uitgave van douane tarieven, zal naar het gevoelen van den minister van fi nanciën door kredietmiddelen moeten worden voorzien. Wijlen mevrouw do weduwe Messchert van Vollen hoven geb. van Lennep, heeft aan het Vondelpark een legaat van f 1000 besproken. De Rijks middelen hebben over September f 11,969,602 opgebracht tegen 11,648,541 over Sep tember 1890over de eerste negen maanden van 1891 is de opbrengst 82,966,969 geweest tegen 83,627,586 over gelijk tijdvak van 1890. Het 9/i2 der raming is 85,910,306. In de vergadering van het hoofdbestuur der Frie>- sche Maatschappij van Landbouw is mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van justitie, waarbij o. a. bericht wordtdat eene wijziging der wet op de- jacht en visscherij, welke verzocht is ten einde de vernieti ging der kieviten tegen te gaan te zijner tijd zal wor den overwogen. Aan de commissiedoor de regeering benoemd om te adviseeren welke richting in de handels politiek te volgen, is op de gestelde vragen omtrent den landbouw o. a. geantwoord dat de verhooging der in voerrechten een nadeeligen invloed heeft gehad op het landbouwbedrijf. Vroeger werden er duizenden kalveren uitgevoerd naar Frankrijk welke uitvoer is opgehouden door het verbod van in- en doorvoer in België er wor den thans ,'s weeks nog een 20 over zee verzonden. De handel met Frankrijk in kalfkoeien is mede belangrijk verminderd en wordt ook bijna onmogelijk bij eene hef fing van 30 per stuk. Aan H. M. de Koningin-Regentes zal worden verzocht het beschermheerschappij der Maatschappij, door wijlen Ko ning Willem III sedert 1852 bekleed, te willen aanvaarden. De minister van waterstaat heeft de levering dei- stoomwerktuigen stoomketels en schepraderen voor het nieuwe stoomgemaal te Schellingwoude opgedragen aan den laagsten inschrijver bij de openbare aanbesteding op 30 Juli 1.1., de Société anonyme du Phoenix te Gent voor 149,500. Voor de noodlijdenden door de overstroomingen in Spanje is bij de commissie te Amsterdam een bedrag van 3139,743 ingekomen dat aan den consul van Spanje ter hand gesteld is, die daarvoor zijnen hartelijken dank betuigd heeft. De Centrale Raad van den Sociaal-Democratischen Bond heeft besloten op de beide Kerstdagen te Amster dam een openbaar congres te houden. Te Haarlem wordt binnenkort overgegaan tot stichting eener r. k. begraafplaats met kapel op een stuk grond, gelogen aan de Kleverlaan, in de nabijheid van de algemeene begraafplaats der gemeente. De katholieke kiesvereeniging te Amsterdam heeft tot candidaat gesteld voor lid van de Prov. Staten van Noordholland den heer mr. J. A. N. Travaglino en tot lid van den gemeenteraad den heer mr. J. F. Farensbaoh. Directeuren der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van nijverheid hebben, ter uitvoering van het be sluit der laatste algemeeno vergadering om eene commissie te benoemen die grondig zal onderzoeken het onderwerp Internationale Arbeidswetgeving, voor zooveel noodig en voor zooveel mogelijk in medewerking met de departe menten der Maatschappij die in elk geval over het advies hun oordeel zullen uitsprekentot leden dier commissie benoemd de heeren mr. J. Heemskerk Az., directeur der Maatschappij, Armand Sassen, prof. T. M. doch toen ik hem vroeg of het waar wasantwoordde hij mij bevestigend zonder mij evenwel aan te zien en schijnbaar diep getroffen na verloop van eenige oogen blikken sloeg hij de oogen op en tintelde zijn blik van haatzijn lippen beefden van verontwaardigingin een woord, ik gevoelde, dat hij het nooit zou vergeten, dat hij die bladzijde uit zijn verleden nooit zou kunnen uit- wisschen. Onze kameraden daarentegen (toch zal ik niet zoggen, dat er geen uitzonderingen waren) beschouwden hun avontuur van een geheel ander standpunt. Het is onmogelijk, dacht ik soms, dat zij begrip of gevoel van hun schuld en van de rechtvaardigheid van hun straf hebben vooral wanneer zij niet tegen hun kameraden maar tegen hun meerderen gezondigd hebben. Het meerendeel van hen acht zichzelf geenszins schuldig. Ik heb reeds gezegd dat ik geen zweem van berouw in hen bespeurd hadzelfs niet wanneer de misdaad op hun gelijken geploegd was; en wat die op hun meerderen betreftdaar spreek ik zelfs niet over. Het heeft mij altijd toegeschenen, dat zij in zulk een geval een bijzonder praktische zienswijze hadden zij trachtten zich te ver ontschuldigen door hun handelingen aan het noodlot toe te schrijven zonder verder hun oordeel te gebruiken nagenoeg onbewust, alsof zij onder den invloed van hun geloof handelden. De gevangene werpt altijd alle schuld van zich afwanneer hij een misdaad op zijn meerdere pleegt, zonder verder van bet feit zelf te gewagen; doch in de praktijk bekent hij, al is het maar aan zichzelf, dat zijn meerderen het op dit punt niet met hem eons zijn en dat hij dientengevolge zijn straf moet ondergaan om zijn schuld te vereffenen. De strijd tusschen hen, die met de rechtspleging belast zijn. en de gevangenen is vaak zeer heftig. Wat er nog toe bijdraagt om den misdadiger in zijn eigen oogen te rechtvaardigenisdat hij er in het minst niet aan twijfelt dat de meening van henin wier midden hij I geboren en opgegroeid is, hem zal vrijspreken; hij is overtuigd, dat de lagere volksklasse hem niet geheel ver loren zal achten, wanneer althans zijn misdaad namelijk niet gepleegd is op een uit hunne klasse op een van C. Asser, mr. D. Josephus Jitta en mr. H. J. A. Mulder- Te Franeker is eene 23jarïge, aan toevallen lijdende dienstbode van een landbouwer in de bij de woning gelegen sloot verdronken. Tot secretaris der gemeente Delft is benoemd da heer mr. L. A. Bijbau, burgemeester van Colijnsplaat met 14 stemmen de heer mr. A. H. J. Heinsius te Amster dam bekwam 4 stemmen. De verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Melder, in plaats van den heer D. C. Loman, die uit de provincie Noordholland zal vertrekken, is bepaald op 3 November en de herstemming, zoo deze noodig mocht zijn, op 17 November. Den 12 stond in de strafzitting der arr. rechtbank te Maastricht een persoon terecht, ter zake van weigering van visitatie en bel-eediging der rijks ambtenaren, die, erkennende, dat hij tegen een dezer ambtenaren uitdruk kingen had gebezigdwaarvan hij het beleedigende be twistte, beweerde daartoe gerechtigd te zijn geweest, omdat hij de waarheid sprak. Hij kon door meerdere getuigen bewijzen dat de kommiezen personen hadden aangezetom tegen betaling van eene zekere geldsom zout bedriegelijk in te voeren en zich dan te laten be keuren. Werkelijk bevestigde een getuige dat hij zich met nog een ander persoon voor 2,50 op die wijze had laten bekeuron, daarvoor bij vonnis van 20 April 1.1. tot één dag gevangenisstraf was veroordeeld en die straf had ondergaan. Deze verklaring, alsmede de opgave van den beklaagde van nog meer personen, die zich in hetzelfde geval als deze getuige bevonden, heeft aanleiding gegeven tot het instellen van een streng onderzoek. De tweede prijs voor vee is op do den 13 te Londen geopende zuiveltentoonstelling toegekend aan den heer A. de Boom te Kampen aan den iJsel voor eene neder- landsche koe. Den 13 des avonds ie eene met gerst beladen schuit door den hevigen wind bij- de Hembrug te Zaandam omgeslagen daar zij met vaste schoot zeilden. De op varenden, C. Zwart, ongehuwd, en J. Jongewaard, ge huwd en iin het bezit van 5 kinderen, verdronken. Den 14 des namiddags is te Utrecht, bij het doen van werkzaamheden aan een gebouw der Beiersch-bier- brouwerij aan den Leidschen weg, dat gebouw ingestort, waardoor acht daarop zijnd® werklieden en de aannemer zelf, de heer de Vos, medegesleept werden Éëu werkman bleef dood; zeven huuner en de aannemer bekwamen min of meer ernstige verwondingen. Den 15 is bij een onweder dat over Texel trok, de bliksem in den kerktoren der ned. herv. gemeente te Oudeschild geslagen; de daardoor veroorzaakte brand kon nog spoedig gebluscht worden. Ook sloeg de bliksem in. de boerenhofstede Willemshoeve in den polder Het Noor den en veroorzaakte daar aan de meubelen belangrijke; schade. 16 October. J. H., Schermerhorn, dronkenschap, twee malen en bij herhaling, 3 dagen hecht, en f 15 boete' of 3 dagen hecht. A. W. Pz., Egmond aan Zee, dronkenschap, f 10 boete-of 3 dagen hecht J. N. S., Alkmaar, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. H. J. L., Obdam; R. S. en P. B., Rijp; K. v. T., 1 Akersloot, dronkenschap, iedor f 0,50' boete of 1 dag hecht. A. G. Az., Egmond aan Zee, strooperij, 3 dagen gev. i W. G., Beverwijk, spoorwegovenreding, f 2 boete of 1 dag hecht. E. P. Jz., Egmond aan Zee, des nachts op straat aldaar t laten loopen van een hond, zonder geleider, f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. B., M. K., J. W., J. T., Alkmaar, te zamen en in vereeniging zwemmen in een vaart binnen 100 ©1 afstand van een bewoond buis, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. S. H., zonder vaste woonplaats, op straat te Alkmaar met een wagen met koopwaren innemen van een vaste standplaats, zonder vergunning, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. B. Jz D. D. Wz„ Krommenie, te aamen loopen over eens anders grond te Kastrikum, zonder vergunning, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. zijn broeders. Wat dat betreft, is hij dus gerustgesteld; door zijn geweten gesterkt, zal hij zjjn zedelijke kalmte niet licht verliezen ©n dat is het voornaamste. Hij voelt, dat hij een steun heeft en daarom draagt hij den knoet geen haat toe, hij beschouwt hem alleen als onvermijdelijk en troost zich met de gedachte, dat hij noch do eerste, noch de laatste is, die deze straf moet ondergaan en dat die lijdelijke maar hardnekkige strijd nog lang aal duren. Welke soldaat haat deu Turk tegen wieu hjj te velde trekt? Geen enkele, en toch loopt hij voortdurend gevaar door dezen nedergeveld te worden. Doch men moet niet denken dat al deze verhalen onverschillig en koelbloedig werden medegedeeld. Wan neer zij bijv. over initenant Schereb&tnikow spraken, was dat altijd op een toon van kwalijk bedwongen verontwaar diging. Ik maakte reeds den eersten dag, dat ik in het hospitaal kwam kennis met dien luitenant. Later zag ik hem nog eens, terwijl hij de wacht aan het tuchthuis commandeerde. Hij was een man van ongeveer dertig jaarhoog van gestaltezeer gezetmet roode over matig dikke wangenwitte tanden en den vreeselijken lach van een Nosdrew. 1) Aau de uitdrukking van zijn gelaat was het te ziendat hij de meest gedachtelooze mensch ter wereld was. Met een hartstochtelijk genoegen liet hij wanneer hij de strafoefening moest leiden de slagen uitdeelen. Ik mag hier niet vergeten op te mer ken dat de andere officieren Seherebatnikow voor een monster hielden en de gevangenen hetzelfde oordeel over hem velden. In den goeden ouden tijdwelke nog niet zoo ver achter ons ligt en waarvan de herinneringen, hoewel bij ons nog zeer levendig, toch bijna ongeloofelijk klinkenwaren er rechters die de strafoefeningen met een hartstochtelijk genoegen bijwoonden. Gewoonlijk echter vonden deze hoogst eenvoudig en zonder de minste belangstelling plaats. Doch deze luitenant was eene uitzonderingeen gastronoom op het gebied der strafvoltrekking. Hij had deze lief en vond er een zeker genot inevenals 1) Een hoofdpersoon nit Gogol's »Doole zielen."

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6