Maandag 2 November en Woensdag 18 November. Groote Veemarkten. MaaMagscbe Veemaitt No. m. Groote Veemarkten te Alkmaar UIT SIBERIË. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. \V O E N S 11 A (i 21 OCTOBER. Officieel Gedeelte: Buit enland. FEUILLETON. Binnenland. De gewone Maandagsclie Veemarkt wordt bij gelegenheid der groote Veemarkt op 2 November 1891 gebonden op de Gedempte Nienweslootnabij de Kanaalkade en op den Koningsweg. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors ©,06. Telefoonnummer 3. niüBtM. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CajS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Oroote "Vee markten dit jaar invallen op 2 en 18 A o- v e m b e r dat op Kondag 1 Aovemker 18J18 liet drijven van handel in vee op den openharen weg eerst mag aanvangen te TWAALF uren, des middags, doch dat het geoorloofd zal zijn, het Vee van des voormiddags negen uur af aan de lijnen op de markt te plaatsen. In het helang van het verkeer worden be langhebbenden dringend uifgenoodigd op den Dijk geen Vee aan de hand te houden, maar aan de lijn te plaatsen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Oct. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DEÏl VEEN. DVITSCSatiAAD. Den 16 verdedigden de heeren Auerbach, Lux, Wildberger en Werder op den socialisten dag te Erfnrt de houding der oppositie. De heer Wild berger verklaarde dat hij niet voor do door den heer Bebel verlangde commissie zou verschijnen. Hij verkoos niet de socialistische afgevaardigden to noemen, die hom de in een vlugsehrift openbaar gemaakte feiten mede deelden. De geheele oppositie was bereid zich af te scheiden. De heer Fischer verweet ma de oppositie anar- chistische neigingen; de heer Lux verkeert met anarchisten en is gelijktijdig berichtgever van de Roichsboto. De heer (38) DOOR 1. tl. DOSTOJEWSKV. Ja, mijp vriend, gij moet zelf oordeelen, gij hebt uw verstand om .na te denken,; ik weet wel, dat ik uit een beginsel van .menschelijkheid ook voor n zendaarge nadig moet zijn." Uw Edelheid zegge dat wel." Ja, hoe schuldig gij ook zijt, moet ik barmhartig voor u zijn. Maai' zooals ik reeds zeide, niet ik, doch de wet straft ui Denk eens na ik dien God en mijn vaderland en bijgevolg bega ik een groote zonde als ik de straf, door de wet vastgesteld, verzacht, bedenk dat wel Uw Edelheid Wat zou ik er aan kunnen veranderen Welaan, laat het dan om uwentwille ditmaal zoo zijn Ik weet, dat ik een fout bega, maar uw wensch zal geschieden Ik zal je genadig behandelen, je licht straffen doch wan neer ik je daarmede eens een oudienst bewees Ik verzacht je straf behandel je genadig en een volgende keer denkt gij dat ik even barmhartig zal zijn en doet gij dezelfde dwaasheden, niet waar? Doch mijn geweten..." God beware mij daarvoor Uw Edelheid Voor den Troon van den hemelschen Vader zal ik u..." Goed, goed En zweert gij mij, dat ge u voortaan goed zult gedragen God de Heer moge mij doen sterven, ja, hier na- maals in de andere we Vloek nietdat is zondig. Ik geloof je op je woord Uw Edelheid Wolnu luister dan Ik zal je barmhartig behan delen omdat gij een wees zijt. Dat is immers zoo Auer eisehte de herroeping der oppositie van het voorstel' dat de gezamenlijke partijhoofden zich zouden terug trekken. Den 17 hield de heer Vollmar eene redevoering van twee uren, ter bestrijding van den heer Bebel, die wensehte. dat de socialisten sneller zouden voorwaarts gaan. Hij (Vollmar) stond nog op het standpunt zijner te München gehouden redehij wensehte het verkrijgen van staat kundige macht en de bevordering van het parlementa risme, opdat de steun van dit laatste eenmaal der partij ton deel valle. De te Mfinchen gehouden rede had ten doel, tegen verstoorders van den vrede te waarschuwen. Van Rusland's zijde dreigde bij eene zegepraal groot ge vaar voor de duitsche socialisten en daarom moest de geheele kracht der partij tegen Rusland worden aange wend. De socialisten moesten voor het behoud van den vrede ijveren, want een oorlog zou de denkbeelden van nationaliteit versterken. De heeren Singer en Liebknecht zagen in de redo van Vollmar een gevaar en een element van verontrusting. Daarom zou de tegenwoordige partijtactiek, welke goede uitkomsten oplevèrde, worden gehandhaafd. EAÖEIiASTR. Don 14 is te-Strömeferry in Schot land het houten spoorwegstationsgehouw met 14 passa gierswagens en vele goederen verbrand. Den 16 zijn te Londen bij een brand in een niet tegen brandschade verzekerd huis in het Oosteinde vijf personen omgekomen, eene vrouw van 70, eene van 27, een meisje van 4 een van 2 jaren en een jongen van 1 jaar. Minister Stanhope heeft te Spilsby eene staatkundige •redevoering gehouden, waarin hij, bij het beoordeelen van do onlangs door den heer Gladstone te Newcastle uitge sproken i'ede, o. a. verklaarde, dat Engeland er niet aan kon denken, Egypte te ontruimen, zoolang de engelschen hunne taak in Egypte niet ten einde hadden gebracht. Het officieele bureau voor landverhuizing te Londen waarschuwtop grond van aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken ontvangen berichten togen vestiging in Brazilië. Te Santos, eene havenstad, heerscht de gele koorts en te Rio de Janeiro eene pokken-epidemie. Balfour, minister voor Ierland is benoemd tot eerste lord der schatkist en wordt leider der regeeringspartij in bet Lagerhuisin plaats van den overleden minister Smith. Den 19 woedde in het geheele Rijk een hevige storm. Vooral in Zuid-Ierlaud, de centrale graafschap pen van Engeland en in South-Wales ontstonden over stroomingen, waarbij veel vee verdronken en groote scha de aangericht is. Ook hadden verscheidene schipbreu ken met verlies van menschenlevens plaats. FBAKKKIilt. De reeds negen maanden geduurd hebbende werkstaking der glasblazers te Lyon is geëin digd, nadat de door de patroons gestelde voorwaarden aangenomen waren. Op de russische leening beliepen de inschrijvingen 12800 obligatiën uit Engeland, 218000 uit Rusland, uit Nederland 54000 en te Kopenhagen 6000. De overige in schrijvingen kwamen uit Frankrijk, meest van kapitalisten. Anne de Montemart, hertogin d'Uzès. de dame, die in Ja., ik ben een wees, ik sta alleen op de wereld, ik heb vader noch moeder Welnu, dan zal ik medelijden met je hebben, maar bedenk, dat het do laatste maal is Geleidt hem voor waarts voegde hij er met zulk een bewogen stem aan toedat de gevangene niet wisthoe hij God dankbaar genoeg zou zijn voor zulk een rechtschapen, menschelijk rechter. De droevige optocht stelde zich in beweging de tamboer roerde de trom de stokken werden opge heven »Slaat er op 1" gilt Scherebiituikow dan luid keels. »Slaat hem te pletterNog hardernog harder Laat het den armen wees ter dege voelenNog veel harder Kom, jongens, laat er niets van hem overblijven De soldaten laten hun stokken met alle kracht op den ongelukkige neerkomen wiens oogen vuur schieten, ter wijl een hartverscheurend gekerm aan zijne dorre lippen ontsnapt. Scherebatnikow loopt achter hem aan, het geheele ge lid langs en lacht, lacht dat hem de tranen in de oogen springen; hij schatert en kan zich nauwelijks staande houden van het lachen. Het doet hem zoo goed zoo van ganscher harte te genieten en slechts van tijd tot tijd wordt zijn vreesolijke lach door een uitroep als »Nog harder! Laat er toch niets van hem overblijven!" onderbroken. Doch hij heeft ook nog andere variaties op dit thema gevonden. Men brengt een gevangene voor hem om dien zijn straf te laten ondergaan; deze smeekt den luitenant om erbarming. Ditmaal drijft Scherebatnikow volstrekt niet den spot met hem enzonder omwegenzegt hij ronduit tot den veroordeelde Zie eens, mijn vriend, ik zal je naar hehooren laten straffenwant dat verdient gij. Ik kan je echter een gunst bewijzeu door je niet aan de kolf van je geweer te laten vastbinden. Gij zult volgens de nieuwe methode, geheel alleen gaan. Gij moet dan het geheele front zoo snel mogelijk doorloopen. Natuurlijk zal elke roede u toch treffen doch het is spoediger afgeloopen niet waar Wat denkt gij daarvan? Wilt gij het eens beproeven?" De gevangenedie hem weifelend en vol wantrouwen de laatste jaren zich zoo bekend gemaakt heeft door het geldelijk steunen van generaal Boulangorheeft thans een roman uitgegeven onder den naam van Manuëla. Bij de op den 18 te Aurillac in Auvergne gehouden verkiezing voor een lid van den Senaat is gekozen de heer Baduel radicaalmet 339 st. tegen 220 op den heer Mirande republikein. RVSLAKD. Van Staatswege zijn 3,000,000 roebels aangewezen om de ellende te lenigen in de door hon gersnood geteistorde provinciën, terwijl groote openbare werken ondernomen worden, om werk te verschaffen. De Keizer heeft doen aankondigen, dat in den aanstaanden winter de hofbals niet znllen doorgaan; het daaraan te besteden geld zal tot leniging van den nood bestemd worden. Op uitgebreide schaal zijn iu het geheele Rijk inschrijvingen geopend. ÏSÏTMEAIE. De ministerraad heeft den 17 den ru- meenschen gezant te Rome Jean Vaearesco met ingang van dien dag ontslagen. BWITSERIiAWD.Te Zürichisdezerdagen deschouw- burg gopend, die gesticht is in de plaats van den schouw burg, die op 31 December 1889 verbrand is. Voor den bouw van dien nieuwen schouwburg had de gemeente een terrein op het Dufourplein beschikbaar gesteld en 100,000 sub sidie gegeven. De bouw geschiedde door de bouwmeesters Fellner en Helmer te Weenen, die reeds 17 schouwburgen in grootere plaatsen bouwden. Hij kan 1240 bezoekers bevatten en wordt door middel van electriciteit verlicht. Do herziening van het grondwetsartikelwaarbij aan het bondsbestuur de uitgifte van schatkistbiljetten wordt toegestaan is met groote meerderheid hij volksstemming aangenomen evenals het nieuwe douane-tarief. ESRAKIf.IE. Generaal Mitre, de candidaat voor den presidentszetel, heeft zich teruggetrokken bij een openbaar gemaakt stuk, in zeer gematigde termen gesteld, waarin hij belooft aan het binnenlandsch staatsbeleid te zullen blijven medewerken. Hij zou daarbij steeds blijven binnen de perken der grondwet, ter voorkoming van onlusten, waarvan hij een vijand is. Thans wordt gesproken van het bijeenroepen eener vergadering van invloedrijke leden uit alle partijen, ten einde het eens te worden over een gemeenschappelijken candidaat voor het presidentschap. De minister van financiën heeft zijn ontslag ingediend... In de buitengewone avondzitting van den 18 nam de Senaat eene motie van afkeuring aan tegenover den president Pellegriniomdat hij van generaal Mitre ge- ëischt had dat deze zijn voornomen om zijne candida- tuur in te trekken, zou opgeven. De heer Roca, die zich ook teruggetrokken had, verliet de stad. Tweede Hamer. Indische begrooting 189 2. Bij het afdeelingsonderzoek is wederom van verschil lende zijden geklaagd over de late inzending van het heeft aangehoord, zegt bij zich zelf: »Wie weet misschien is die methode voordeeliger dan de andere. Wanneer ik uit alle macht loop zal de pijn veel minder zijn en zullen do roeden mij niet allen treffen." Goed uw Edelheid ik stem gaarne toe." Welnudan doe ik dat eveneens. Komaan jon gens sta daar niet te gapen opgepastroept de lui tenant de soldaten toe. Hij weet bij voorbaatdat geen enkele stok den rug van den ongelukkige zal sparen; den soldaat, die niet met juistheid weet te treffen, staat niet veel goeds te wachten. De veroordeelde tracht de groene straat" zoo snel mo gelijk te doorloopen, doch weldra begeven zijn krachten hem, want de stokslagen vallen als hagel op zijn armen rug neder de ongelukkige valt en slaakt een hartver- scheurenden kreet, men zou denken, dat hij op de plaats zelve door een kogel getroffen was. Ach neen uw Edelheid ik heb liever dat ik volgens het reglement gestraft word", zegt hij eindelijk, bleek en verschrikten zich met moeite oprichtende terwijl Scherebatnikow, die hij voorbaat den uitslag van deze grap kent, lacht tot hem de tranen in de oogen komen. Doch ik kau niet al zijn genoegens op dit gebied noch alles wat er van hem verteld werdmededeelen. In onze zaal werd ook over een luitenant Smekalow ge sproken, die kommandaut van onze gevangenis was geweest, zoolang deze betrekking nog niet door onzen plaatsmajoor vervuld werd. Over Scherebatnikow werd onverschillig hoewel zonder haat gesproken maar ook zonder zijn handelwijze te roemen men prees hem nietneen dan verachtte men hom veeleerterwijl de naam van Sme kalow steeds met eerbeid vermeld werd. Deze officier was volstrekt geen harstochtelijk liefhebber van de straf oefeningen hij had niets met het karakter van Schere batnikow gemeen, toch had hij geen af keer van de spits roeden. Maar hoe kwam het dan dat zijn wijze van strafoefeningen geen onaangename herinneringen achterliet? Hij wist zich bij de gevangenen aangenaam te maken. Hoe dan Waarom Hoe had hij zulk een populariteit verkregen? Onze kameraden vergeten evenals het

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1