koloniaal verslag en de hoop uitgesproken, dat de tegen woordige minister, die als kamerlid die klacht mede uitte, daarin verbetering zou brengen. Het optreden van dezen minister was vrij algemeen met ingenomenheid begroet. Met vertrouwen werden door velen zijne voor stellen te gemoet gezien. Anderen drongen op mededee- ling zijner plannen omtrent de voornaamste aanhangige vraagstukken aan. Algemeen werd de openhartigheid geroemdwelke de beschouwingen in de memorie van toelichting omtrent den toestand der geldmiddelen ken merken. Sommigen achtten dien toestand zelfs nog te op timistisch gekleurd. De inrichting dér begrooting zelve scheen eveneens van eene optimistische opvatting te ge tuigen, daar de uitgaven feitelijk met f 2.000.000 geste gen zijn, wanneer buiten rekening wordt gelaten, dat voor inkoop van koffie f 3.5000.000 minder wordt ge raamd dan verleden jaar. Ook scheen menige uitgaaf de grenzen der thans vereischte zuinigheid te over schrijden. Andere leden betoogdon, dat de toestand niet zoo bedenkelijk was, daar de begrooting sedert jaren gedrukt wordt door de hooge uitgaven voor Atjeh en in menig opzicht bezuiniging mogelijk is. Verder werd van gedachten gewisseld over de onderscheiding van gewone en buitengewone uitgaven, in de memorie van toelich ting gemaakt. Sommige leden meenden, dat bij eene aan te gane leening Nederland aansprakelijk zal moeten zijn voor rente en aflossingandore, dat zeer goed ten laste van Indië kan worden geleend. Men wenschte te weten, of de minister voornemens was zijn vroeger voorstel tot scheiding der nederl. en indische geldmiddelen gewijzigd in te dienen. Werden omtrent verschillende zaken in lichtingen gevraagd, algemeen oordeelde men, dat zonder verwijl voor herstel van het evenwicht van gewone in komsten en uitgaven moest worden gezorgd. Gaarne ver nam men, welke versterking der middelen de minister bedoeldeterwijl krachtig op belangrijke bezuiniging vooral in het materieel, aangedrongen werd. Tegen het voornemen tot het doen instellen eener enquête omtrent de geheele organisatie van het bestuur door één man werden van verschillende zijden ernstige bezwaren ge opperd. Eene dergelijke enquête, waarvan men de uit voering niet begreep, zou niet veel baten, afgescheiden van de moeielijkheid een man te vinden, bereid en ge schikt voor die taak. Zij zou veel omslag en geschrijf opleveren maar weinig of geen nut. Verder werd ge vraagd, welke voornemens de minister had omtrent de decentralisatie van het indisch bestuur en aangedrongen op het voortgaan met de afsluiting der kust van Atjeh en in het algemeen op krachtige handhaving van ons gezag, vooral nu de nieuwe gouverneur van Atjeh de taktiek van generaal van Swieteu scheen toegedaan. Allerminst geraden achtte men het b.v. het verbod tot invoer van vuurwapenen in Atjeh op te heffen. Inlich tingen werden gevraagd omtrent de aanleiding tot de onlusten in de afdeeling Sintang. Bij de onderdeelen der begrooting werd o. a. gewezen op de gebrekkige samen stelling van den Baad van Indië, waarvan de opheffing door sommigen aanbevolen werdbezwaar ingebracht tegen den tegenwoordigen werkkring der algemeene se cretarie en vrij algemeen bedenking geopperd tegen do instelling der betrekking van landsarchivaria, 's Ministers gevoelen werd gevraagd omtrent het door het Handels blad geopperde denkbeeld, om, ter wering van de zoo genaamde duitenplaag, gelegenheid te geven tot inwisse ling van onwettige duiten in wettige. In afwachting van bepaalde voorstellen omtrent de opiumkwestie wenschte men tijdelijke maatregelen tot verbetering te nemen. Op herziening van de bepalingen omtrent de buitenlandsche verloven werd opnieuw aangedrongen en wilde men door herziening van de pensioensregeling tot bezuiniging geraken op dezen steeds stijgenden post. 's Ministers geheele russische volk gaarne de martelingen, welke zij hebben doorstaan, wanneer men hen slechts een goed woord toevoegt (ik spreek van het feit zelfzonder het te ontleden of verder te onderzoeken). Het is dus niet moeielijk de genegenheid van dit volk te winnen en po pulair te worden. Luitenant Smekalow, nu, had een bij zondere populariteit verworven wanneer men dus zijn strafoefeningen vermeldde, was het altijd op weemoedigen toon. Hij was ons een vader 1" zeiden de gevangenen die somtijds een verzuchting slaakten wanneer zij hun vorigentijdelijken chef met den tegenwoordigen plaats majoor vergeleken oen goedhartig man 1" Hij was in elk geval een eenvoudig mensch, misschien zelfs wel goed op zijne wijze. En toch zijn er chefs die niet alleen goed maar zelfs barmhartig zijn zonder dat men hen lief heeftSmekalow, echterhad alle hal ten weten te winnen al de gevangenen noemden hem hun man dat is een verdiensteeen aangeboren eigen schap waarvan zij, die haar bezitten, zich dikwerf geen rekenschap geven. Het is vreemddoch er zijn men- schen die men geenszins goed kan noemen en die niet temin het talent bezitten zich populair te maken. Zij minachten het volk niet dat beneden hen staat en daarin ligtgeloof ik, hef geheim van hun populariteit Men ziet niet in hen „den grooten heer", zij hebben geen kastengeestzij behooren tot het volk dat is hun aangeboren en het volk zelf bespeurt dat onmiddellijk Iemand uit de volksklasse doet alles voor zulke menschen Hij zal gaarne een buitengewoon strengen chef dienen wanneer deze laatste die bijzondere gave beziten is die chef daarenboven goed o dan weet hij hem niet genoeg te roemen. De luitenant Smekalow strafte som tijds zeer streng doch hij deed dit op eene wijze dat de gevangenen er geen wrok over koesterden integen deel herinnerden zij zich de verschillende verhalen waarin de zweep een hoofdrol speeldeal schertsende, Trouwens zij waren niet talrijkwant hij bezat niet veel artistieke verbeeldingskracht. Slechts eenmaal had hij een grap verzonnen, waarover hij zich een jaar lang vermaakte zij was hem dierbaar geworden waarschijn lijk omdat zij oenig in haar soort en niet onaardig was. Smekalow dan woonde zelf de strafoefening bijterwijl hij de gevangenen schertsend toesprak en hen over allerlei zonderlinge dingen onderhield, bijv. over zijn persoon lijke aangelegenheden als veroordeeldehij deed dat zon der opzetzonder bijgedachte eenvoudig omdat hij op de hoogte van diezelfde aangelegenheden wilde zijn. Men bracht hem een stoel en de roeden, welke bij de uitvoe ring van de straf onontbeorlijk waren: de luitenant nam plaats en stak zijn lange pijp aan. Nu wendt de gevan meening werd gevraagd omtrent het voorgenomen onder zoek naar de details der inlandsche huishouding, waar tegen nog al bedenking rees met het oog op de gezind heid der inlandsche bevolking. Wordt vervolgd. Den 15 is in den gemeenteraad van Zaandam een voorst'1 van burg. en weth. ingekomen tot het om hakken van 270 in den afgeloopen winter dood gevroren boomen en tot het verleenen van een krediet van 800 daarvoorwijl met deze werkzaamheden samenvalt het uitgraven van grond en het aanbrengen van nieuwe aarde. Op de begrooting zou dan oen post van 350 uitgetrokken worden voor den aankoop van 270 nieuwe boomen. Over een voorstel tot dadelijke behandeling staakten de stommen. Het nederlandsche eskader, bestaande uit drie oor logschepen, is den 15 te Portland Harbour in Engeland bin- nengeloopen, na zeer slecht weder te hebben doorstaan een dier schepen, de van Galen, is in aanvaring gekomen met de bark Mijsterious Star van Liverpooldie in zinkenden staat naar Weijmouth werd gesleept. Bij kon. besluit van den 15 is de heer T. P. Scholten voorzitter van de commissie van bestuur der fabriekschool te Enschedébenoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 16 zijn te Dieren twee vrouwen door den bliksem getroffenwaarvan de eene, die op den weg was terstond dood was terwijl voor het leven van de anderedie in hare woning getroffen werd, gevreesd wordtte Bozendaal werd een landbouwer doodelijk getroffen. Den 16 is te Melder een in aanbouw zijnd woon huis aan de Schagenstraat afgebrand door het aanleggen van een vuurtje in dat perceel door twee kinderen, terwijl de werklieden in het schaftuur afwezig waren. Den 16 des avonds hebben de ongeregeldheden te 's-Hertogenbosch zich herhaald; in verschillende buurten werden de ruiten der gaslantaarns en bij ongeluk de uiten van enkele ingezetenen door steenen stuk gegooid. De avond van den 17 ging togen verwachting rustig voorbij Den 16 zijn te Boozendaal twee jongens van 17 en 18 jaren uit Antwerpen over de grenzen gezet, die te Vlissiugen aan wal gebracht waren van eene boot van de Bed Star Linewaarop zij zich zonder een cent op zak verscholen hadden, met het doel de reis van Ant werpen naar Amerika kosteloos mede te maken. Meenende, dat zij reeds in volle zee waren, kwamen zij te voorschijn, toen het nog mogelijk was, hen aan wal te zetten. Bij kon. besluit van den 16 is de sergeant van het korps maréchaussées bij het leger in Ned. Indië K. E. M. Werner ter zake van zijn gedrag bij de krijgsver richtingen in Atjeh op den 7 Juli 1891 benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde. Den 16 is op de Boven-Waal bij Bemmel het met steenkolen geladen schip Agues hij het afvaren door eene opvarende stoomboot aangevaren en gezonken; de opva renden werden gered. Schip en lading kunnen als ver loren beschouwd worden. Den 16 des nachts is uit eene loods in de Baam- straat te Delft eene brandkastinhoudende f 150, ont vreemd. Bij het vervoer van die kast op een wagen werd door een politie-agent de diefstal ontdekt: het geld zat nog in de kast. Don 16 des a vonds is te Dronrijp oeu jongeling, die achter den ploeg liep door den bliksem gedoodtwee paarden die er voor- stonden werden mede gedood en het derde paard, dab.juist afgespannen was, bleef on, gedeerd evenals de kó^ap die het voortleidde en een mandie in de onmiddellijke nabijheid was. Op e half uur afstand werd nog een paard gedood. gene zich smeekend tot hem „Wel neen, kameraad Ga liggen dadelijk Wat hebt gij in te brengen De veroordeelde strekt zich zuchtend op den grond uit. „Komaan, mijn jongen, kunt gij vlot lezen?" „Hoe zou ik dat niet kunnenuw Edelheid, ik ben gedoopt en in mijn jeugd heb ik het geleerd!" Welnu, lees dan." De ongelukkige weet bij voorbaat wat hij moet lezen en ook wat er het gevolg van is, eenvoudig omdat deze grap reeds meer dan dertig maal herhaald is. Smekalow weet ookdat de veroordeelde geen slachtoffer is van zijn vindingnoch dat de soldaten die de roede boven den rug van den ongelukkige gereed houdendat zijn. Hij begint eindelijk te lezen, de gewapende soldaten wachten onbewegelijk af Smekalow zelf houdt op met rooken heft de hand op en wacht op het bekende woord. Ten laatste komt de gevangene aan het woordje„licht" Dat is wat hij hebbon moet. „Halt!" roept de luitenant, en met een hoogroode kleur en een heftig gebaar ver volgt hij tot den man die zijn roede opgeheven houdt: «En gij doe uw plicht Hij schatert van lachen. De soldaten die rond den officier geschaard staanglimlachendegenedie de straf ten uitvoer moet brengen glimlachtja, God ver geve mij zelfs het slachtoffer glimlacht, niettegenstaande de roede bij het commando: «En gij, doe uw plicht" de lucht doorklieft en een oogenblik later als een scheer mes in het lichaam van den ongelukkige dringt. Sme kalow is uitermate tevreden, want hij zelf heeft die grap bedacht, hij heeft die woorden: licht" en «plicht", die zoo uitstekend op elkaar rijmen gevonden. Voldaan verwijdert hij zich evenals de gekastijde die zeer over zichzelf en over den luitenant tevreden is en na verloop van een half uur voor de een-en dertigste maal aan ieder de grap van Smekalow vertelt. «In een woord een alleraardigste man, een echte grappenmaker!" Zoo wer den er op weemoedigen toon allerlei loftuitingen op den goeden luitenant gehouden. „Soms, als wij naar het werk gingen," vertelt een der veroordeelden wiens oogen bij de herinnering aan dien braven man schitterden, «zagen wij hemin zijn kamerrok onder het genot van een kop thee en een pijp in den mond voor het raam zitten. Wij namen onze hoeden af." «Waarheen gaat gij, Aksenow?" «Naar het werk Michael Ivasziejitch, doch eerst moet ik naar de werkplaats." Dan begon hij zoo goedig te lachen. O het was zulk een best mensch «Zulk een houdt men niet lang voegde een der toe hoorders er bij. Wordt vervolgd. Naar aanleiding van een onderzo ek naarden toestand der vaccinatie-inrichtingen in Nederland, dat voor eeni- ge maanden is ingesteld door eene commissie uit de ge neeskundige inspecteurs, heeft de minister van binnenl. zaken aan de besturen dier inrichtingen te kennen ge geven, dat voortaan geen subsidiën meer van rijkswege zullen verleend worden, dan onder de volgende voor waarden dat a. de oorspronkelijke koepokstof op kalveren worde voortgeplant en deze aan de inrichting worden verpleegd b. de vaccinatie, desverlangd kosteloos geschiede en deugdelijke dierlijke koepokstof kosteloos aan de genees kundigen en gemeentebesturen worde verstrekt c. de lokalen niet voor andere doeleinden bestemd en ruim, luchtig, licht, rein en voldoende verwarmd zijn d. de inënting van de kalveren en van de kinderen uitsluitend geschiede door daarmede vertrouwde artsen e. de regelen der asepsis worden toegepast J. de inrichting, waaraan een veearts moet verbonden zijn, onder leiding van een of meer geneeskundigen en onder onmiddellijk toezicht van den geneeskundigen in specteur sta g. een register met klapper (volgens model) van de inoculatiën, vaccinatiën en verzending van vaccine wor de bijgehouden h. jaarlijks een verslag van den staat der inrichting, met rekening en verantwoording, worde ingezonden aan den geneeskundigen inspecteur. Het te Amsterdam te houden antirevolutionair congres zal Maandag 9 Nov., des avonds te 8 uren, in Prascati geopend worden en den 1011 en 12 des morgens in de afdeelingen vergaderen den 12 des na middags wordt eene algemeene vergadering gehouden. Als voorzitters dor afdeelingen zullen optreden de heeren jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, ds. H. Pierson en prof. F. L. Butgers. Veder zal eene vergadering uit sluitend voor vrouwen gehouden wordenwaarop Me vrouw de douairière Klerck, geb. van Hogeudorp het woord zal voeren. Met 1 Mei 1892 zal Grave ophouden eene garni zoensplaats te zijnpogingen om de regeering op dat besluit te doen terugkomen, mislukten. De troepen gaan naar Amersfoort. Te Bolsward is de gasprijs met ingang van 1 Ja nuari 1892 door den gemeenteraad met 1 cent per kub. el verlaagd on gesteld op 7 centen per kub. el. De vijfde druk is verschonen van het Algemeen Adresboek van Nederland. Het boek bevat weder onge veer 200.000 namen uit alle gemeenten van ons land, hoofdzakelijk naar officiëele gegevens gerangschikt ver der vindt men er in vermeld eenige officiëele gegevens omtrent ons staatsbestuur, de namen van de leden van de kamers van koophandel, het tarief der brievenposterij en dat van den telegraaf. Te Deventer werden 22 op reform gestelde paarden in het openbaar verkocht voor 1316 de hoogste prijs was 91-de laagste 38. De minister van justitie heeft aan de gestichten te Veenhuizen een bezoek gebracht. De spoorweglijn Haarlem -Zandvoort bracht over September 1462 op. Het post- en telegraafkantoor te Hoog aan de Kaan wordt met ingang van 1 Augustus 1892 wederom voor vijf jaren door de gemeente aan het Bijk verhuurd tegen een huurprijs van 600 's jaars. Op do voordracht voor hoofd der openb. school te Wijde-Wormer zijn geplaatstP. J. Bettink te Am sterdam, J. Teer te Uitgeest en B. Voneman te Middelie. Wijlen mej. H. M. Petitpierre, gewoond hebbende te Haarlem heeft aan het ev. luth. wees- en armen huis aldaar een bedrag van 500 vermaakt. De Vereeniging van weesvaders heeft besloten, met Mei 1892 to Maarsen een bazaar te houden ton voordeele van het weeshuis Lindelaan, waar de ten toon te stellen voorwerpen grootendeels vervaardigd zullen zijn door weezen uit vele gemeenten in Nederland. De rechtstreeksche intercommunale telephoondienst voor openbaar verkeer van Groningen met Amsterdam Zaandam, Haarlem, Zand voort, 's-Graveuhage. Schiedam, MaassluisBotterdam DordrechtArnhem Baarn Bussum Hilversum en Utrecht is met machtiging van den minister van waterstaat op den 19 geopend. Van de 147 adspirantendie het eerste gedeelte van het examen van candidaat-notaris hebben afgelegd zijn 54 geslaagd en 93 afgewezen van de 107 die het tweede gedeelte hebben afgelegd 64 geslaagd en 43 af gewezen en van de 123, die het derde gedeelte hebben afgelegd 62 geslaagd en 61 afgewezen. De hoofden van scholen te Zaandam, die tot heden voor het gemis van eene vrije woning eene toelage van 250 per jaar ontvangen hebben aan den gemeen teraad verzocht die toelage meer in overeenstemming te brengen met de behoeften van het oogenblik daar voor dien prijs bijna geene passende woningen meer te ver krijgen zijn. De President van do Fransche Bepubliek heeft be noemd tot ridder van het Legioen van Eer den heer mr. H. Zillesen, den algemeenen secretaris van het jongste internationaal landbouwcongres en baron B. H. O. van der Capellen ritmeester-instructeur bij het 3 regiment huzaren, die de onlangs door het fransche leger gehouden legeroefeningen heeft bijgewoond. De aannemer van de uitbreiding van het stations gebouw te Leeuwarden is vóór 14 dagen vertrokken zonder orde op de voortzetting van het werk te hebben gesteld zoodat de werkzaamheden geheel stil staan. De r. k. begraafplaats te Wijk aan Zee en Duin zal vergroot en met een muur van 2 el hoog omgeven worden. Beroepen te WoordZi j po (SchagerbrugOude- sluis) de heer W. v. Deursen, candidaat tot den heiligen dienst te Leiden. De boerderij van den landbouwer Freuming te Lande is verbrand, waarbij 28 koeien, ongeveer 20 var kens en eenige schapen in de vlammen omkwamen. Bedankt voor het beroep naar de ehrist. gerei gemeente te Hedembllk door F. G. Petersen, candidaat te Kampen. De remonte-commissie heeft in de vorige week van de 134 in de provinciën Friesland en Groningen aan geboden paarden 5 aangekocht, waarvan 1 te Leeuwarden en 4 te Groningen. Gedep. Staten van Noordholland hebben op het in de afgeloopen zomervergadering in hunne handen om

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2