No. 128. X2rie en Wegentigste «jaargang. 1891. ZONDAG 25 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE RLA1). Y oorloopige gedaclitenwisseling. Buit enland. Binnenland. ALKMAARShHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors ©,0©. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CAS TER ZOON. Telefoonnummer 3. Alle wetsvoorstellen dus ook die tot vaststelling van de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting, wor den, voordat zij in openbare behandeling komen, in de vijf afdeelingen waarin de leden der Tweede Kamer door het lot worden verdeeld, onderzocht, en van dat onderzoek wordt een Voorloopig Verslag opgemaakt door de com missie van rapporteurs waarvan elke afdeeling er één benoemt. Het is de gewoonte dat bij de bohandeling van het eerste hoofdstuk onzer Staatsbegrooting over het politiek beleid van het Ministerie wordt gehandeld of is een nieuw Ministerie opgetreden over zijn vorming en samenstelling zijn recht van bestaan met het oog op de staatkundige richting van de meerderheid in de Stat en-Generaalzijn aanspraken op het vertrouwen der Volksvertegenwoordiging de verwachtingen die men van zijn werkzaamheid meent te mogen koesteren en wat dies meer zij. Ook het Voorloopig Verslag van het onder zoek van hoofdstuk 1 der Staatsbegrooting voor 1892 bevat de medodeeling van hetgeen ten aanzien van deze zaken in de afdeelingen is opgemerkt. In afwachting van her,geen het Ministerie in zijne Memorie van antwoord zal in het midden brengen kunnen wij van deze voor- ioopige beschouwingen kennis nemen. Vragen die reeds bij de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede waren gedaanworden bij deze gelegenheid herhaald. Wat is er voorgevallen in het vrij lange tijdsverloop tusscheu de aftreding van het vor.ge Kabinet en de optreding van het tegenwoordige Heeft niet de Minister van Buitenlandsche Zakenwien op 26 Juli de vorming van het Kabinet werd op gedragen reeds in de eerste dagen dier maand een on derhoud gehad met H. M. de Koningin-Regentes, waaruit die opdracht is voortgevloeid Maar verscheidene leden kwamen tegen dergelijke vragen in verzet. Het Ministerie, zeiden zij is niet verantwoordelijk voor hetgeen hoeft plaats gehad, voordat aan één zijner leden de opdracht is verleend om een Ministerie samen te stellen. Wan neer een Ministerie is afgetredenheeft do Kroon de gewichtige taak te vervullen om andere Ministers te kiezen. In dat tijdvak kan zij mannen van vertrouwen en politieke beteekenis raadplegen, en kunnen vertrouwe lijke besprekingen noodig zijn om tot een goede keuze te geraken. Die vrijheid van beraad wordt niet geëer biedigd, wanneer omtrent dat raadplegen en die bespre kingen inlichtingen worden gevraagd. Ons komt dit antwoord even afdoeude voor als dat op een bedenking van eenigszins anderen aard, dat namelijk tot de samenstelling van een Ministerie niet werd ge roepen een der invloedrijkste vertegenwoordigers van de liberale richting maar de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken (de heer van Tienhoven)die in den laatsten tijd als politiek persoon minder op den voorgrond was getreden. Kon zoo vroeg men onder deze omstandigheden het Kabinet wel een parle mentair Ministerie genoemd worden en zou de wijze waarop het tot stand is gekomen geen afbreuk doen aan zijn kracht en zijn eenheid Wat deze bedenking betreftkan inderdaad niet ontkend worden dat de beste waarborg voor het welslagen van een Ministerie hieriu bestaatdat daarin zitting en overwegenden in vloed hebben de personen, in wier bekwaamheid en poli tiek doorzicht de meerderheid in de Staten-Generaal het meeste vertrouwen blijkt te stellen die door hunne partij als voorgangers en leiders worden aangemerkt. De heer van Tienhoven bekleedde als Burgemeester der hoofdstad een te zwaar en te gewichtig ambtdan dat hij ook in de Volksvertegenwoordiging een hoofdrol kon vervullen; maar hij gold niettemin in de Eerste Kamer voor een degelijk en kundig liberaal; en als nu naast hem in het Ministerie anderen zitten die als politieke personen meer op den voorgrond waren getreden wier invloed meer algemeen erkend werdis bet dan niet volkomen juist wat in bet voorloopig verslag wordt opgemerkt, dat »de bedenkingen, gemaakt ten aanzien van de samenstelling van het Kabinetveel van hare beteekenis verliezen" en dat »aan de gevolgtrekkingen, welke nit de wijze van vorming van het Kabinet waren gemaaktweinig gewicht is te hechten" 1 Een nieuwe gedachten wisseling over den voorrang dien sommigen aan de regeling van het kiesrecht boven andere belangrijke maatregelen willen geven, kon moeiljjk achterwege blijven. Met nadruk worden als onderwer pen van niet minder gewicht dan het kiesrecht de ver betering onzer belastingen, de invoering van leerplicht, en de regeling van den militairen dienstplicht genoemd. Die zaken behoort de Kamer niet minder ter harte te nemen en mogen door haar niet in gevaar worden gebracht door er een nieuwe regeling van het kiesrecht aan te doen voorafgaan. Omtrent de voornemens van den Minister van Financiën worden zooals te verwachten was, nadere inlichtingen ge vraagd. Welke voorstellen weuscht hij terstond in te dienen, welke moeten, zooals hij ons mededeelt, op een voorafgaand onderzoek en welke op andere hervormingen wachten En als de Minister den druk van de personeels belasting, van sommige accijnsen en van de evenredige registratie rechten wil verminderenhoe wil hij dan voor de schat kist het verlies aan onmisbare inkomsten vergoeden, dat daaruit moet voortvloeien Ziedaar wat de Minister nog niet beeft gezegd en wat toch van het hoogste belang is. Zonder de invoering eener nieuwe belasting is het andere onuitvoerbaar. Die nieuwe belasting kan geen andere zijn dan eene waardoor het roerend vermogen getroffen wordt, dat tot nog toe bijna geheel van belasting is vrijgebleven. De groote vraag is nu of de Minister die leemte in ons belastingstelsel wil aanvullen door de heffing eener afzonderlijke belasting of door de invoering eener algemeene inkomsten-belasting, waaronder natuur lijk ook de inkomsten uit effecten, schuldbrieven en ander roerend vermogen zouden begrepen zijn. Zorg tevens, aldus wordt hem waarschuwend toegeroepen dat ge daarbij de klip vermijdtwaarop de voorstellen van vroegere mi nisters zijn gestrand en stel bij een algemeene inkom stenbelasting de inkomsten uit den grond, die reeds door de grondbelasting worden gedrukt, niet op ééne lijn mot die uit het roerend vermogen. En wanneer denkt de Minister over te gaan tot den omslag van de grondbelasting naar de uitkomsten der thans voltooide schatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen Uitstel doet de nieuwe schatting verouderen en maakt bij gevolg den omslag naar die schatting moeilijker. Maar bedenk, klinkt het van een andere zijde, dat do landbouw onder de tegen woordige omstandigheden de verhoogiug vau grondbe lasting niet kan dragen, die voor vele eigendommen het gevolg zou zijn van een omslag volgens de nieuwe schatting. Alleen aau verlaging, niet aan verhooging van grondbelasting kan tegenwoordig gedacht worden. Wat hebben wij van het Ministerie te wachten voor de regeling van den militairen dienstplicht werd ge vraagd, en door een aantal leden blijkbaar niet zonder bezorgdheid. Laat deze zaak, die laatstelijk zooveel be roering heeft verwektvoorloopig rusten meenden e e n i g e leden te moeten raden maar daartegenover stond do meening van vele andere ledendie van oordeei waren dat zij »zeo spoedig mogelijk" weder aan de orde gesteld moest worden, dat het onze plicht is »zoo spoedig mogelijk" voor een behoorlijke inrichting der levende strijdkrachten te zorgendat de invoering van den persoonlijken dienstplicht een eerste voorwaarde is om daartoe to komenen een hoofdbestanddeel moet zijn van het regeeriugsprogramma van elk liberaal Ka binet. Waarom zondt gij in de wijziging der militiowet, die gij in afwachting van een geheel nieuwe legerwet wilt voorstellen, niet reeds de afschaffing der plaatsver vanging opnemen die bij de tegenwoordige inrichting der militie immers zeer wel mogelijk is 1 Ziedaar ongeveer de belangrijkste punten waaromtrent nadere verklaringen en inlichtingen door de Kamer wen- schelijk worden geacht. Met belangstelling mag het ant woord der Regeering worden te gemoet gezion. Ten aanzien van andere onderwerpen bevat het Voorloopig Verslag meer een gedachten wisseling tusschen voor- en tegenstanders en een uiteenzetting van voor- en nadeelen dan rechtstreeksche verklaringen aan de Regeering of vragen opwekkingen mi waarschuwingen aan haar adres. Nog één punt verdient opzettelijk vermelding namelijk een vrij sterke aandrang om de behartiging der belangen van land- en tuinbouw, thans aan verschillende departe menten toevertrouwd aan één enkel departementdat van WaterstaatHandel en Nijverheid op te dragen en daarbij een afzonderlijke afdeeling voor Land- en Tuin bouw op te richten. DÜRTSCHIiAlKD. De internalionale eleetrische ten toonstelling te Frankfort is bezocht door 1,200,000 be zoekers. Prins Albert van Saksen-Altenburg weduwnaar van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, zal op 6 De cember weder in het huwelijk tredeu en wel met hertogin Helena, dochter der hertogin-weduwe Katbariua van Mecklenburg-Strelitz. Den 20 is op den partijdag der sociaal-democraten tj Erfurt Berlijn aangewezen als plaats van samenkomst voor den volgenden socialistendag. Van die plaats zal ook de leiding der partij uitgaan. Vooraf was met slechts negen stemmen tegen de uitspraak der onderzoekings commissie in zake de berlijnsche opposanten aangenomen, waarbij Werner en Wildberger uit de partij gestooten en drie anderen aangemaand werden, hunne woorden te her roepen met bedreiging dat anders op hen dezelfde straf zou worden toegepast. Na het uitspreken eener rede ge durende twee uren door den heer Liebknecht werd het voorgestelde program onveranderd aangenomen. Vervol gens las Mielenz uit Berlijn eene depêche voor, dat 600 leden aldaar zich met de uitgestootenen solidair ver klaarden. Hierdoor ontstond groote opschuddingmaar ten slotte verheerlijkte Singer in eene slotrede de eens gezindheid der partij. Het congres werd gesloten onder het zingen der Marseillaise. De boekdrukkersgezellen te Berlijn, Frankfort, Bres- lau, Leipzig en andere groote plaatsen hebben besloten eene werkstaking aan te kondigen ter verkrijging van eeneu werkdag van negen uren. EAGEEAAD. Paruell is zonder testament over leden daar hij verzuimd had het testamentvóór zijn huwelijk ten gunste van mevrouw O' Shea gemaakt op nieuw op te stellen dientengevolge erft zijne vrouw slechts één derde der onroerende goederen en de helft der roerende. Den 22 is eene poging gedaan om den sneltrein vaD Eastborne naar Londen te doen ontsporen door het leg gen van ijzeren voorwerpen op de spoorstaven. De trein is er echter zonder ongeval overheen gekomen. Dezer dagen schijnen op den Great-Western Spoorweg ook twee dergelijke pogingen gedaan. OOMTEAUlJK-HOAHAItlJE. De oostenrijksche Kamer van afgevaardigden heeft den 22 over de voorloopige begrootingen voor 5 maanden beraadslaagd. Al de voor stelde posten werden aangenomen. De jong-czechen be riepen zich tot rechtvaardiging van hun verzet tegen de staatsbegrooting op de bepalingen van het vergelijk en op de houding der regeering welke de czechische partij steeds ter zijde laat. Vasaty verklaarde zich vooral tegen de begrooting van oorlog en tegen het drievoudig verbond. Den 20 heeft de aartbisschop van Weenen de kapel ingewijd, welke ter herinnering aan kroonprins Rudolf in het Carmelietenklooster te Meyerling is opgericht. IPANJÜ. Het bestuur dor kamer van koophandel te Madrid heeft aan alle andere kamers in het Rijk een schrijven gericht om baar oordeel to vernomen over de kwestie van deu wijnuitvoer en van eene wijziging in de tarieven. De minister van binnenl. zaken heeft ver klaard, dat de regeoring met groote omzichtigheid te werk zou gaan. TWEEDE li tl E H. Begrooting van buiten 1. zaken voor 189 2. Bij do behandeling dezer begrooting in de afdeelingen worden tal van vragen gedaan en tal van opmerkingen gemaakt. O. a. werd aangedrongen om te bewerken, dat de quarantaiue van 10 dagen bij Invoer van levend vee In Engeland werd opgeheven. Eveneens om de belgische regeering te bewegen bij Invoer van scha pen In Hclglë zich tevreden te stellen met vorklarin- gen van personen, aan wie, krachtens art. 16 der wet van 1874, hot bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst is uitgereikt. Bij kon. besluit van den 20 is met ingang van 1 November aau den heer G. Diepenlid der Tweede Kamer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgo- meester der gemeente Roermond. Deu 21, toen in den loop van den dag bekend gewor den was dat het gerechtshof te 's-Hertogenbosch beves tigd had het vonnis der arr. rechtbank aldaar waarbij H. van Baardwijk dichter en verspreider der smaad- liederen op deu commissaris van politie, veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf en de kantonrechter van recbtsvolging ontslagen had de personendie be klaagd waren vuu samenscholing, op grond dat tijdens de samenscholingen de bekendmaking des burgemeesters vervallen wasals zijnde niet overeenkomstig do wet tijdig door den gemeenteraad bekrachtigd, was de avond te 's-Hertogenbosch zeer onrustig. Tusschen 8 en 10 uren trokken duizenden in optochten door de straten de bekende liedjes zingende en fluitende. De burge meester en de procureur-generaal waren zeiven tegen woordig om de troepen uit elkaar te laten drijven. Verschillende wèerspannigen werden naar het politie bureau gebracht. De minister van marine heeft den 22 een bezoek aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam gebracht. Den 23 des nachts te een uur is te Haarlem mermeer brand uitgebroken in bet woonhuis met timmermanswinkel van P. Hessel bewoond door P. Zevenbergen, aan den Sloterweg bij den Spaarnwouder- weg. Beiden pcrceelen zijn geheel afgebrand. Den 22 zijn te Amsterdam voor de orde en vrije oefeningen der gymnastiek geslaagd vijf van de elf man nelijke candidaten waaronder S. Vonk en J. de Groot van Winkel en J. Pels van Oosterblokker en twee van de zes vrouwelijke candidaten den 23 vijf van de elf mannelijke, waaronder S. Prins te Nieuwe Aie- dorp en zes vrouwelijke, waaronder de dames J. W. Blokker to Hoorn en J. Duunewoldt te Heiloo. Den 20 des avonds strandde door den mist mis leid in de Zuidergronden het engelsche stoomschip >Castle Hill", met eene lading steenkolen van Cardiff naar Bremerhaven. Eerst den 21 des morgens, nadat de mist eenigszins was opgetrokkenwerd die stranding door visschorlieden te Aleuwedlep opgemerkt. On middellijk vertrokken toen sleepbooten, visschers en vlet- terlicden naar de strandiugsplaats ter hulp. Nadat on geveer 200 ton der lading overboord geworpen en het schip daardoor een weinig gelicht was mocht het des avonds met hoog water aan de sleepbooten »8imson" en >IJmniden" gelukken de >Castle Hill" vlot en oogen- schijnlijk zonder schade te Nieuwediep ter reede te brengen. Mede tengevolge van den mist is in den nacht van den

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1