Binnenland. BII 41..;, willens blind die het niet inziet. Wat mij betreft, ik ben diep gekwetst in mijne waardigheid als fransehman katholiek en bisschop." Tegen den aartsbisschop is eene vervolging in gesteld op grond van artikel 222 van het strafwetboek waarbij het beleedigen van regeeringsambtenaren of over heidspersonen strafbaar is gesteld met gevangenis van 15 dagen tot 2 jaren. Hij is tegen den 24 November voor de rechtbank te Parijs gedaagd. De oud minister van bnitenlandscho zaken Barthélémy Saint Hilaire, ondervraagd over de rnssischgezinde stem ming in Frankrijk, heeft deze stemming eene betreurens waardige dwaasheid genoemd, een terugtreden der bescha ving; het was, naar zijn oordeel, eene schande voor Frankrijk, aldus in het zog te varen eener aziatische mogendheid. Een onwaardig beleid keurde hij het voor Frankrijk aldus gebruik te maken van het kwaad bloeddoor het verdrag van Berlijn in Rusland gezet. Ook in de staat kunde duurde z. i. eerlijk het langst. Mocht Rusland er in slagen zichwat het steeds begeerd hadvan Konstantinopel meester te maken, dan zou het met zijne 180 millioen zielen in Europa alles overheerschon. Het zou zich niet eens haasten aan Frankrijk Elzas-Lotharingen terug te bezorgen, maar dat Rijk eerst tot het bereiken van eigen oogmerken gebruiken. Den 20 hebben de wijnhandelaars van het departement der Seine geprotesteerd tegen de door de Kamer aange nomen rechten op den invoer van wijn, waardoor voor namelijk de ter versnijding in Frankrijk veel gebruikte spaansche wijnen getroffen zouden worden. Meer dan 2000 personen waren op die bijeenkomst tegenwoordig. In dit Rijk zijn in 1890 42520 kinderen minder ge boren dan in 1889; daarentegen is het aantal sterfgeval len 81572 grooter geweest, dit laatste hoofdzakelijk een gevolg van het heerschen der influënza. Buiten huwe lijk werden 71086 kinderen geboren, 2485 minder dan in 1889. In het departement der Seine bedraagt het aantal onechte kinderen 24 pet van de geborenen. Het aantal huwelijken nam wederom 1 pet. af. De bisschop Sens heeft zijne instemming betuigd met het door minister Faillières uitgevaardigde voorloopige verbod der bedevaarten. Hamer. Den 24 word bij de voortgezette behande ling der Staatsbegrooting van 1892 door den beer Pel letan afgekeurd dat de uitgaven f 25.000.000 hooger geraamd waren dan voor 1891. Sprekende over den oeco- nomischen toestand des lands veroordeelde hij de bescher mingsgezinde staatkunde der regeering. Naar zijne be wering zou de openbare schuld een tekort van 15 milliards gulden aanwijzen. De minister van financiën, Rouvier, bestreed de juistheid der gemaakte opmerkingen. Hij ontkendedat op de belastingschuldigen in Frankrijk zooveel zwaardere lasten drukten dan in bet-buitenland. Hij beloofde bij de eerste algemeene begrooting de indiening van een wetsontwerp tot wjjziging der belasting op sterke dranken. Hij wees verder op de in de aangeboden be grooting gebrachte wijzigingen, waardoor zij een overschot van ongeveer 14.500.000 aantoonde. De toestand van 's lands geldmiddelen was van dien aarddat hij elke kritiek moest ontwapenen. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten. OOftTF.\ItI.IK-llO\UAUI.IK. De heer Koz- lowsky heeft den 24 in de oostenrijksche Kamer van afgevaardigden de regeering ondervraagd over de uitlegging, gegeven aan de genomen besluiten betreffende den invoer van vee in Engeland, Frankrijk en Zwitser land. Hij kwam nadrukkelijk op tegen den tariefstrijd, door Frankrijk tegen de geheele wereld gevoerd. De vertegenwoordiger der regeering antwoorddedat tot dusver geenerlei onderhandelingen met de engelsche re geering gevoerd waren. Hij gaf als zijne overtuiging te kennen dat men er in zou slagen do veepest te over winnen. De zwitsersche regeering had de overeenkomst overdreven toegepast ten opzichte van het verbod van vee-invoer. Om aan de Kamer een voorstel betreffende de uitbreiding der veepest aan te bieden, zou men eerst Duitschland moeten raadplegen. De onderhandelingen daarover waren thans aanhangig. Tengevolge van een woordenwisseling heeft de afge vaardigde Inorausky den hongaarschen minister Szilagiji tot een tweegevecht uitgedaagd. RUSLAND, De Regeeringsbode deelt mede, dat het winterzaaikoren in de gouvernementenwaar de oogst mislukte, onder gunstige omstandigheden is gezaaid. Ook het zomerkoren is gedeeltelijk aangeschaft. Voorberei dende maatregelen voor eene doeltreffende ondersteuning zijn genomen. De daarvoor benoodigde som kon slechts bij benadering begroot worden. Tot dusver werd in 18 gouvernementen 33 millioen roebels uitgegeven. lancet honderd twintig maal in de huid dringen en dat is zeer pijnlijk. Ik heb het zelf ondervonden behalve de pijn, maakt het prikkelbaar en opgewonden, doch de smart is niet zoo groot, dat men behoeft te kermen. Het was reebt bespottelijk te zien hoe krachtige jonge lieden kermden en van pijn ineen krompen. Zij zouden vergeleken kunnen worden bij zekere heeren die zich flink en kalm gedragen wanneer het een be langrijke zaak geldtmaar die tehuis allerlei grillen vertoonen en door een nietsbeduidend voorval uit hun goeden luim goraken, bijv. omdat hun maal niet op tijd gereed is; zij razen en tieren, niets is goed, ieder maakt hen boos en beleedigt henin één woord het goede leven bederft hen. Dergelijke karakters, welke zoo me nigvuldig onder de lagere volksklasse voorkomen, waren ook in onze gevangenis, waarschijnlijk door het gedwon gen samenzijn, in grooten getale aanwezig. Somtijds dreven de veroordeelden den spot met deze kleinzeerige kameradendie dan onmiddellijk het stil zwijgen bewaardenmen zou gezegd hebbendat zij slechts op een beleedigend woord wachtten om te zwijgen. Ustjanzew hield vooral zeer weinig van dat soort inen- schen en liet nooit een gelegenheid voorbijgaan om den een of anderen weerspannige tot de orde te roepen. Bovendien deelde hij gaarne berispingen uitdat was een gevolg van zijn ziekte en ook van zijn domheid. Eerst zag hij u strak aan en hield dan op kalmen, over tuigenden toon een lange aanspraak. Het had den schijn, alsof hij de opdracht had voor de algemeene orde en zedelijkheid te waken. Wordt vervolgd. Den 24 trad in het Noordhollandsch koffiehuis te Schagen voor ongeveer 200 personen de heer F. Domela Nieuwenhuis als spreker op met het onderwerp Inter nationaal socialisme. Spreker begon zijne rede met de opmerking, dat het socialisme tegenwoordig eene macht is waarmede men rekening moet houden dat niets zijn loop zou kunnen stuiten. Het openbaart zich overal onafhankelijk van geloof of land want het is ontstaan uit de economische wanverhoudingen die in de wester- sche landen van Europa vrij wel dezelfde zijn. Het heeft dus een zeer natuurlijke oorzaak gehad en uit zich overal in gelijken vorm. De uitbreiding van het gebruik van stoom, die de groot - in dustrieten koste van de hand werkers, enz., verbazend heeft doen toenemen, is er eene voorname oorzaak van. Als een gevolg van het socialisme kan men het kapitalisme beschouwen, dat zich hoe langer hoe meer vereenigt en naast een handje vol rijken millioenen armen maakt. De klove tusschen socialisme en kapitalisme wordt steeds dieper en dieper ja is niet meer te dempen. Het kapitalisme vervolgde spreker is ons voor geweest in ééne zaak het is internationaal. Waar de rijke zijn kapitaal vandaan krijgtis hem on verschillig. «Geld stinkt niet", is het evangelie der kapitalisten. Als een der gevaarlijkste uitingen van het kapitalisme moeten de zoogenaamde true's beschouwd wordenvereenigingen van groote kapitalen met het doel den alleenhandel in zeker artikel te verkrijgen. Niet vraag en aanbod regeeren dan de marktmaar de willekeur van de groot-kapitalisten. Zoo heeft men reeds gedaan met den handel in petroleum met den handel in kwikzilverdie geheel in handen is van Rothschild met het koper heeft men hot geprobeerdja zelfs reeds met het graan. Verder maken de groote magazijnen als PrintempsLouvreenz. de kleine winkeliers geheel overbodig. Alles wordt door het grootkapitaal ingeslikt en het gevolg is armoede van de klein-industrievan den boerenstand van de neringdoenden. Tegenover die groote macht staat eene andere machthet socialisme. Zoo dat ook internationaal werktkunnen de arbeiders eenmaal zegepralen over het kapitalisme. Nu ging spreker na in hoeverre de socialisten er in geslaagd waren, hunne aanhangers internationaal te verbinden. In 1864 werd door Karei Marx de «internationale" gestichtdie veel goeds heeft gedaanmaar in '72 met de verplaatsing van den hoofdzetel des bestuurs van Londen naar Nieuw- York als het ware begraven is. In '89 heeft men tijdens het eeuwfeest der fransche revolutie te Parijs een congres gehouden dat aan de belgische arbeiderspartij opdroeg een programma samen te stellen voor eene internationale verbinding. Dat programma is in '91 te Brussel ter tafel gebraeht en eene internationale verbinding tot stand ge komen. Het nut daarvan is groot. Spreker toonde dat met het volgende voorbeeld aan. Te Londen is op het oogenblik eene werkstaking van de meubelmakers, die den 8urigen werkdag begeeren. Uit Amsterdam en an dere stedon zijn nu vele werklieden naar Londen gegaan, gelokt door de mededeelingdat daar veel werk is. Waarom daar werk is, wordt hun niet meegedeeld. Was nu de internationale band reeds krachtig genoegdan zouden de arbeiders overal kunnen ingelicht worden en teruggehouden worden van hun plan om als loonbedervers naar Londen te trekken. Arbeiders moeten niet arbei ders bestrijden de eenige vijand is het kapitalisme. Onder arbeiders zeide spreker ook te verstaan onder wijzers kantoorslaven winkelslaven enz. Professoren scheikundigen, ingenieurs, enz. noemde hij slavendrijvers in dienst van het kapitaal. En hoe zijn nu de kapita listen aan hun macht gekomen Door 2 machtsmiddelen de schoolde kerk en de persde politie de justitie en het leger. Het onderwijs is echter een tweesnijdend zwaard want die een briefje van zijn heer kan lezen kan ook socialistische brochures lezenwat gevaarlijk voor den heer is. De kerk heeft het volk altijd dom gehouden houdt het dom en zal het verder dom trach ten te houden. De persdie het volk heet voor te lichten, liegt het voor in dienst van het kapitaal (Times, Rothschild.) De politie en het leger zijn voortgekomen uit het volk worden betaald door het volk en schieten als het moet toch op het volk. Hoe dom De justitie is eene klassenjustitie, zeide spreker. Nu, in eene klassenstaat behoort eene klassenjustitie. Wie den loop der ontwikkeling van het kapitalisme en het socialisme goed 'heeft gevolgd, vervolgde de heer Nieuwenhuis na de pauze, moet tot de conclusie komen, dat er eene botsing moet ontstaan. Al de lofliederen op den vooruitgang zijn ongepast, zoolang de vooruitgang gepaard gaat met toenemonde armoede. Henry George zei eens»'t is of er eene wigge gaat door de maat schappij, wie op de punt zitten gaan omhoog, de anderen worden verpletterd" De bedeelingen nemen toe, de faillissementen vermeer deren en als ge ergens groote gebouwen ziet, zijn bet gevangenissen of ziekenhuizen. Dat zal niet beter worden in de naaste toekomst, want van do 6000 millioen guldens, die er elk jaar bespaard worden, moet het volgende jaar rente betaald worden. Door wie Door de arbeiders. Ingrijpende, groote veranderingen zijn noodig of het loopt uit op een geldelijk, zedelijk en geestelijk bankroet. De wetenschap weet geen raad, de kerk wil niet, het volk gaat te gronde. Het volk weuscht geen philantropie, het eischt recht. Philantropie is uit den booze, een. pleister op de wonde, het is stelen in het groot en teruggeven in het klein. De heer Ücholten te Groningen geeft elk jaar f 1000 aan de kindervoeding, vervolgde spreker, maar te gelijker tijd vermindert hij het arbeidersloon met 2 ets. per uur. Wie geeft nu 'die f 1000? Door do gewoonte hebben wij er geen erg meer in maar als wij eens nadachten hoe het leven is van hen die ons onze glazen leverenons brood bakkenons van steenkolen en turf voorzien we zouden zeggen er kloeft bloed, menschenbloed aan al deze dingen. Daarin moet verandering komen want dat is in strijd met alle beschaving en zedelijkheid. Van partijen is echter geene verbetering te verwachten. Ook niet van een duitschen Keizer, een Paus, een Booth het volk moet zich zelf verlossen. Als zulke groote hoogheden zich er mee bemoeien, dreigt er een groot gevaar het zelfde gevaar, dat de christelijke kerk niet ontkomen is. Toen Oonstantijn de Groote christen werd, was het ge daan met het christendom. Zeker kerkvader zei eens toen de kerken van hout waren was het geloof van goud, toen de kerken van goud werden, werd het geloof van hout. En zoo zou het ook met het socialisme af komen. Wacht u voor hulp van boven af. Het prole tariaat moet verlost worden door het proletariaatHet privaat bezit moet verdwijnen. Dat was ook het denk beeld van den ouden Platodie wel voor zekeren staat wetten wilde maken, mits niet de leer van het privaat bezit gehuldigd werd. Met een krachtig woord tot op wekking van de aanwezigen, om zich aan te sluiten bij het socialisme, eindigde de heer Nieuwenhuis zijne rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De vergadering van de afdeeling Noordholland van Het Ncderlandsch Paardenstamboek, op den 26 te Amsterdam gehouden, werd geopend door den voor zitter, den heer J. Breebaai't Kz., die o. a. mededeelde, dat er een algemeen reglement vastgesteld was voor het toekennen van premiën. Volgens dat reglement wordt door Ged. Staten een commissie voor die toekenning aangewezen. Deze commissie, bestaande uit het bestuur der afdeeling heeft bepaalddat het rijkssubsidie van 1250 zal worden beschikbaar gesteld tot bekroning van de beste hengsten, die 12 maanden (15 Februari 189114 Februari 1892) worden ingevoerd. Het hier voor bestemde bedrag is tot 2000 verhoogd en zal in tweeën gesplitst worden. De rekening over 1890 wees aan 7126,37 in ont vangst en 7289.201/2 in uitgaaf en sloot met een na- deelig saldo van 162.821/2. Daarentegen was aan het einde van dat jaar een be drag van 3200 in deposito gegeven, daar dit geld een bijzondere bestemming had, waaraan het niet onttrekken mocht worclen. Als bestuursleden worden herkozen de heeren D. Schoen en Herman F. Bultman. In plaats van den heer jhr. J. B. van Merlen die bedankt bad, werd gekozen de heer K. Delcourt te Vel- sen voor het noorderdeel en de heer P. B. J. Ferf te Haarlem voor het zuiderdeel en in plaats van den heer C. Swager, die aftrad doch niet herkozen wenschte te worden de heer G. C. Hulst te Zijpe. Tot commissaris van het hoofdbestuur werd door uit breiding van het ledental benoemd de heer P. B. J. Ferf. Daarna kwamen aan de orde de punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering der vereeniging den 10 Nov. te Breda te houden. De vergadering vereenigde zich met de daar aan de orde komende voorstellen, en machtigde de afgevaardig den voor die voorstellen te stemmen, met uitzondering van de voorstellen van Zuid-Holland (verlaging van het bedrag bij inschrijving te storten en gedwongen hengsten- keuring). Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden naast den heer H. Waiboer Az. te Winkel benoemd de heer C. Prins Sz. en F. baron van Tuijll van Seroosker- kenplaatsvervangers zijn de heeren D. Schoen en C. de Goede. De volgende algemeene vergadering wordt te Schagen gehouden. Den 26 is nabij Furinerend een boerenwoning met een achtergelegen schuurtje afgebrand, tengevolge van het vlam vatten der petroleum bij het vullen eener brandende lamp. Niets was verzekerd. Te Kijp verspreiden de sigarenfabrikanten wederom hunne aanbiedingen van sigaren met cadeaux, welke bij gelegenheid van het a.s. Sint Nicolaasfeest onder de koopers worden verloot. De eene fabrikant maakt zijne aanbieding nog al mooier en aannemelijker dan de ander. Zoo voegt één 40 prijzen, meest huishoudelijke artikelen, 300 aan contanton en een vet varken bij zijne aanbie ding van sigaren en tabakbestaande uit kistjes van 100 en van pakken tabak van 21/2 ned. ponden. De kistjes en de pakken maken samen 800 stuks uit. De vorige week is het r. k. kerkhof te Rijp met veel plechtigheid in tegenwoordigheid van burge meester en wethouders, door den Deken van Purmerend ingewijd. Wegens den minder gunstigen gezondheidstoestand van den heer J. S. King, predikant te Grootschermer, zal als consulent der ned. herv. gemeente te Scher- merhorn optreden de heer H. van der Hoeven, predikant te Noord-Schermeer. Den 25 had te Westgrnftdijk, vanwege het Zeevarend fonds aldaarde aanbesteding plaats vau de straatverlichting voor het jaar 1892. Aan den laagsten inschrijver, C. Venuik te Westgraftdijk is de levering van do petroleum eu het opsteken der lantaarns gegund voor de som van 69. De heer ds. S. Steenmeijerpredikant te Drie huizen en Zuid-Schermer, heeft het beroep naar de herv. gem. te Huins c. a. (nabij Leeuwarden) aangenomen en zal waarschijn [ijk reeds half November vertrekken. Bij den door de sociëteit «de vier Eenen" uitge schreven onderlinge kolf- en biljartwedstrijd, den 23 te Spanbroek gehouden, werd bij het kolven de le prijs behaald door den heer P. Helder Gz. de 2e door den heer W. Klaver, de 3e door den heer P. H. van Roozen- daalde 4e door den heer T. Bolten en de 5e door den heer P. Bakkerallen te Spanbroek. Den len prijs bij het biljarten behaalde de heer J. Boon te Twisk den 2e de heer J. Waal en den 3e de heer S. Koomen Szu., beiden te Spanbroek. Den 25 werd te Zijdewind de gewone jaarlijksche harddraverij gehouden waarbij de navolgende paarden prijzen behaalden. Den len prijs het paard »Bles witvoet" van den heer P. v. Dijk, berijder 8. Quax, den 2en het paard «Snip", van den heer P. Commandeurberijder B. Leijding en den 3en «Maria" van don heer'L. Lief hebber berijder K. Liefhebber. Eeue afschuwelijke wraaknemingIn den avond van den 22 heeft men een paard van den heer J. Wit te Zijdewind, de manen en den si,aart bij den wortel afgesneden. Het is te hopen dat men de wreedaardige bedrijvers van deze onmenscholijke daad in handen mag krijgen. Men schrijft ons De herfst is reeds ver gevorderd. Dit merkt men aan de koude, gure winden, die dezer dagen voortdurend waaien maar ook aan het leeg worden der landerijen. Verscheidene veehouders inden omtrek van Spanbroek halen reeds de koeien op den stal eu voederen ze dan met gras. Het is daarom te hopen dat de winter wat langer uitblijve dan verleden jaar, opdat het najaar goed make wat de zomer misdreven heeft.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2