Staat eu tó in Frankrijk. No. 131. Drie en Negentigste «Jaargang 1891. ZONDAG 1 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Gemeenteraad. Slachtplaats. Buit enland. Vergadering op Woensdag 4 Nov. 1891, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Ar ia v\i Telefoonnummer 3. COURANT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CAS TER ZOON. des namiddags te 123/4 uren. Punten van behandeling Verzoek van H. Topzand om eervol ontslag als on derwijzer aan de openbare burgerschool. Bezwaren van Ged. Staten tegen de vastgestelde ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld op de burgeravondschool. Van de commissie van financiën. Rapport op de begrooting van het burgerweeshuis voor 1892 berekening der verplegingskosten per weesin het burgerweeshuis over 1890 berekening der verplegingskosten per wees in hot burgerweeshuis voor 1892 d begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1892; het verzoek der leeraren aan de burger avondschool, om eene gratificatie voor buitengewone werk zaamheden, gedurende den cursus 1891/92 bewezen. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot het verleenen eener schadevergoeding van f 25 aau deu pachter van de sluis aan de Zes Wielen. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomendienst 1892. Voorstel betrekkelijk de verbetering van den ijskelder. Rapport op het verzoek van de onderwijzers C. J. Reiziger Jr. en L. de Vries onderwijzers aan de open bare burgerschool, om bevordering naar aanleiding van het door den onderwijzer Topzand gevraagde eervol ontslag. Rapport der sectiën omtrent de ontwerp-gemeente- begrooting voor 1892. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester eu Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 27 dezer aan CORNELLS WEVERslager en tapper alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het oprichten eener s 1 a g e r ij met slachtplaats in het perceel A, No. 3, op den hoek van de Geest en Zevenhuizen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 30 October 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Hoe weinig is er noodig om oude wonden open te scheuren eu oude veeteu te doen herlevenVroegere vijanden staan op het punt zich met elkander te ver zoenen oude tegenstandersgewoon elkanders pad te belemmeren hebben eindelijk besloten de handen ineen te slaan en bondgenooten te worden vrienden en geest verwanten door misverstand en verschil van inzicht omtrent enkele punten van elkander vervreemd, zijn tot betere gedachten gekomen en willen na wederzijdsche vriendschappelijke ophelderingen den ouden band ver nieuwen daar wordt één onvoorzichtigondoordacht ongelukkig woord gesprokenen de reeds toegestoken hand wordt weer teruggehaald., ieder gaat zijns weegs, en de vijandschapde naijver de verkoeling is weldra even sterk zoo niet sterker dan te voren. Van oude dagteekening is de vijandschap tusschen de Fransche Republiek en de Katholieke Kerk. Zij dag- teekent van den tijd der eerste Fransche revolutietoen het een wijle scheen alsof met den ouden Staat ook het oude geloof en de oude Kerk zouden verdwijnen. Inder daad trad die eerste republiek niet alleen tegen de voor rechten en de macht der geestelijken maar. ook tegen de Kerk zelve, tegen hare instellingen en hare geloofsleer op als een verklaarde vijand met al de macht en den invloed waarover zij kon beschikkenniet zelden met ruw geweld. Eerst onder Napoleon, toen de eerste Consul Keizer wilde worden werd de verzoening getroffen de Paus kwam te Parijs, eu het Concordaat kwam tot stand. Minder vijandig was de houding der republiek van 1848, die weldra onderging in het Napoleontisch Keizerrijk, dat zijn kracht zocht in een beurtelings partij kiezen voor de Kerk en voor hare tegenstanders, altijd met de meeste voorzorg om met geen van beide partijen te breken. Onder de derde republiek, die na Sedan verrees, open baarde zich opnieuw de oude vijandschap, ofschoon onder andere vormen en zonder ruw geweld. De geestelijkheid bleef aan de zijde van de Koningsgezinden en de Bona- partisten en keerde zich tegen de republikeinen die van hunne zijde het niet aan teekeuen van vijandige ge zindheid lieten ontbreken. Toch scheen een betere toe komst aanstaande. Hoe vijandig de onverzoenlijken en radicalen onder de republikeinen zich in woorden e11 daden mochten blijven aanstellen, de tegenwoordige Re geering en de tegenwoordige President toonden niet alleen gematigdheidmaar ook achting voor de geestelijkheid, geneigdheid tot toenadering en vergelijk. Ook van de andere zijde deden zich verschijnselen voor, die als tee kenen der tijden schenen te mogen worden aangemerkt en het einde van den strijd tegen de republiek deden vermoeden. Thiers was republikein geworden toen hij tot de overtuiging was gekomen dat de republiek de staatsvorm is, waaromtrent de Franschen het minst zijn verdeeld. Na den dood van den Graaf van Chambord en van don zoon van Napoleon III verloren legitimisten en Bonapartisten meer en meer in aanhang en beteeke- ms een korte poos schenen de Boulangisten een gevaar te zullen worden voor de republiek maar na den val van den man wiens naam zij droegen daalde hun invloed zoo sneldat de dood van Boulanger zelfs niet meer als een belangrijke gebeurtenis kon worden beschouwd. Koningschap eu Keizerschap schijnen geen toekomst meer te hebben. Wie kan zich voorstellen dat de Graaf vau Parijs of een zoon van Prins Napoleon ooit den Fran schen troon zal beklimmen Het Fransche volk is voor ecu groot deel met hart en ziel republikeinsch.; het overige doel des volks berust iu de republiek bij gebrek van iets beters. Reeds bad een Bisschop zich openlijk met de republiek verzoend waarom zouden anderen dat voorbeeld niet volgen In den republikeinschen regee- ringsvorm ligt op zich zelf niets dat tegen de leerstel lingen der Katholieke Kerk strijdt en er zijn republieken te noemenwaar de geestelijkheid op den besten voet stond of staat met de Regeering. Waarom zou de geeste lijkheid in Fraukrijk zich niet op hetzelfde standpuut plaatsen Waarom zou zij, nu allengs het geheele Fran sche volk zich schaart om den republikeinschen standaard, op den duur dat vaandel blijven bestrijden en daardoor het volk zonder noodzaak tegen zich innemen Aldus begou men te redeneeren, toen eensklaps een op zich zelf onbeduidend voorval de gemoederen opnieuw ontstemde. Onder de Fransche bedevaartgangers naar Rome zijn er een paar, die in de hoofdstad van Italië, tevens zetel van den Paus, zich op onvoegzame en be- leedigende wijze aanstellen jegens den Koning. Het volk loopt te hoop, jouwt de bedevaartgangers en inzonderheid de Fransche uit, en mishandelt enkele personen. En of nu al de Italiaansche Regoering beschermend voor de pelgrims optreedt, de orde handhaaft, de schuldigen laat vervolgen en aan de Fransche Regeering haar leedwezen over het gebeurde te kennen geeft, weg is de gezindheid tot toenadering en verzoening, verstoord is de goede stemming, en welwillendheid eu ontluikend vertrouwen hebben plaats gemaakt voor verbittering en opflikkerend wantrouwen. De Fransche Minister van Eeredienst zendt aan de bisschoppen een verzoek om zich voorloopig te ont houden van het organiseeren van nieuwe pelgrimstochten naar Rome, en daarop antwoordt de aartsbisschop van Aix in een langen brief vol uitingen van verontwaardiging, vol verwijten en beschuldigingen aan de Regeering. Wij hebben uwe uitnoodigingen niet noodig, schrijft de Kerk voogd niets geeft u het recht haar tot ons te richten wij weten hoe wij ons hebben te gedragen. Gij hebt wel iets beters te doen dan ons een brief te schrijven vol droeven en hatelijken onzin. Wij zijn gekrenkt door do treurige gebeurtenissen die in Frankrijk en Italië voor vallen, waar de mannen van het bewind geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om den Roomschen gods dienst aan te vallen en te beleedigen, die Frankrijk en Italië heeft gemaakt wat ze zijn. Gij neemt somtijds woorden van vrede op de lippen, maar haat en vervol ging spreken uit uwe daden omdat de vrijmetselarij de oudste dochter van Satan bij u heerscht en beveelt. Ziedaar wel een brief die van iets anders getuigt dan van toenadering en verzoening. Men verhaalt voor de waarheid kan niet worden ingestaan maar onmo gelijk of onwaarschijnlijk klinkt het verhaal niet dat de Paus aan den Aartsbisschop een brief heeft geschre ven waarin zijn «hevige taal" na het gebeurde met de Fransche pelgrims te Rome op 2 October alleszins ver klaarbaar wordt genoemd en waarin dus een zachte terechtwijzing was te lezen niet wat de gezindheid van den schrijver maar wat de taal en de verwijten tegen de Fransche Regeering betreft. Doch wat daarvan moge zijn in een lateren brief betnigt de Paus groote instem ming met de gevoelens van den Aartsbisschop, en komt een ernstig beklag voor zonder evenwel de Fransche Regeering te noemen over de beleedigingen die de pel grims en daarmede de Kerk te Rome zijn aangedaan over den haat die zich daarin opnieuw heeft geopenbaard, en over de gevaren die den Heiligen Stoel voortdurend bedreigen. Maar aan dien brief was een besluit vau de Fransche Regeering voorafgegaan waarvan zij waar schijnlijk geen genoegen zal beleven en datnaar het ons voorkomtbeter achterwege ware gebleven. De Re geering heeft gelast den aartsbisschop wegens beleediging te vervolgen. Zoo zal dan een bisschop te recht staan Dit is genoeg om alle Katholieken voor hem partij te doen kiezen en het laat zich aanzien dat de goede ver standhouding waarover men zich aanvankelijk scheen te mogen verheugenvoor geruimen tijd weer onmogelijk is gemaakt en door wantrouwen en nieuwe verbittering zal worden vervangen. cj ÏBEIjCHE. De meerderheid van de Centrale Sectie der Kamer verlangt en verdedigt in haar verslag over de grondwetsherziening het engelsche kiesstelsel naar belgische behoeften gewijzigddus naar den grondslag van de woning, dat 800.000 kiezers zou geven. De heer Frère Orban verdedigt in eene nota het capaciteiten stelsel volgens de wet van 1883 dat 550.000 kiezers zou geven. Het rapport verklaart, dat geene belgische Kamer voor vreesaanjaging zal wijken en is overtuigd dat het land wenschtdat men zich met elkander ver sta. De rechterzijde is eenparig voor het engelsche stelsel en zal daarmede voor de kiezers treden. De ver antwoordelijkheid voor het niet tot stand komen van eeno schikking zou op de partij rusten die volstrekt van geen gemeen overleg of schikking mocht willen weten. BEEAESIAR.K.EIAJ'. De Keizer van Rusland "is den 29 met zijn gezin en de leden van. het Koninklijk Hnis van Fredensborg te Kopenhagen aangekomen. De straten, die van het station naar do haven voeren waren met vlaggen versierd. Den 30 is het keizerlijk jacht de Pool ster met den Keizer en zijn gezin, den Koning van De nemarken en zijne gemalin, te half twee uit Ritzau naar Dantzig vertrokken. De begrootingscommissie heeft den grondeigenaar Tut- lin, lid der liberale partij, tot haren verslaggever gekozen, in plaats van den radicalen verslaggever Hörup die tot nog toe namens haar het woord voerde. DlIITSCHIiAlVD. Ongeveer een jaar geleden werd te Berlijn een nachtwacht vermoord. Na een langdurig onderzoek naar den vermoedelijken dader werd ten slotte zekere Heinze aangehouden behoorende tot de rubriek personendie leven van het slecht gedrag van hunne en andere vrouwen. Om tot do waarheid in die zaak te komenmoesten tal van personendie op dezelfde wijze in hun levensonderhoud voorzien als getuigen gehoord worden. Bij de behandeling dier zaak voor hot gerechtshof werd op aandrang der verdedigers van dien beklaagde besloten tot het instellen van een onderzoek naar den duitschen schrijver van een brief, tijdens de instructie bij den daarmede belasten rechter uit Chicago ingekomendie te kennen gafdat hij wist, wie de dader was en dat hij dien naam voor eene zekere geld som bekend wilde maken. Aan die bewering was toen geen geloof gehecht. De wijze van behandeling dier zaak en het daarbij voorgevallene heeft aan den Keizer aanleiding gegeven, aan het ministerie eenen brief te rich ten waarin hij een krachtig optreden verlangt tegen wan daden ais bij de behandeling dier zaak aan den dag waren ge komen. Hij belooft zijne keizerlijke bescherming aau de amb tenaren, die daartegen aldus moeten optreden. Zoo noodig zou wijziging der strafwet in overweging genomen moeten worden, ter voorkoming dat het onrecht door beuzelachtige middelen nog triomfeerde. De waardigheid der recht bank eiscbte verderdat zulke gevallen niet in het openbaar behandeld werden. De houding der openbare meening in dezen noemt hij prijzenswaard. Inmiddels heeft de raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Berlijn eene berisping uitgesproken jegens de rechtsgeleerden Ballien en Cossmannde ver dedigers van den aangeklaagde Heinze. Bovendien is advocaat Cossmann in eone geldboete van 300 ver wezen, wegens zijne houding bij de behandeling van het rechtsgedinghet drinken van champagne in de gerechtszaalenz. Daarentegen zijn beide advocaten vrij gesproken ten opzichte van de aan den beschuldigde gegeven raad, zekere vragen niet te beantwoorden. Ge grond werd verklaard het verwijt aangaande de wijze, waarop de stukken uit de woning van den president der rechtbank zijn afgehaald, en den omgang met Hoinze. De heer von Schorlemer Alst is tot lid van het Heeren huis benoemd. In den nacht van den 25 op den 26 is te Berlijn eone 25jarige vrouw van slechte zeden, Hedwig Nitsche, op afschuwelijke wijze in do door haar bewoonde kamer met messteken vermoord geworden. De wijze waarop deze moord gepleegd is, komt overeen met die, gevolgd bij de moorden in Whitechapel te Londen door Jack the Ripper.. Een jongelingdie bij het verlaten van het huis, waar de moord gepleegd is door enkele personen gezien is, wordt als de moordenaar beschouwd. FRAA'HKIJH. Senaat. Deu 29 werd na langdurige beraadslaging over het regeeringsvoorstel betreffende den invoer van amerikaansch varkensvleeech met 179 tegen 64 stemmen besloten, tot de behandeling der artikelen over te gaan. Kamer. De heer Dreyfus las den 29 een ontwerp voor, strekkende tot scheiding van Kerk en Staat en vroeg de onmiddellijke behandeling. Na eene verwarde be raadslaging werd het ontwerp spoedeischend verklaard en opende de Heer Dreyfus de beraadslaging, doch na eenige opmerkingen van den voorzitter weerklonk de kreetTot morgenTen slotte verklaarde de Kamer zich voor de sluiting der beraadslaging en trok de heer Dreyfus zijn voorstel in.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1