Buit enlan d. Binnenland. breuk te doen lijden en dit zelfs voorgesteld als »een aanslag op de belastingpenningen", maar 't heeft niet mogen baten. Van Son beeft zich over de venijnige bestrijding van «De Amstelbode", het orgaan van pas toor Brouwers zoo boos gemaaktdat hij de redactie heeft gedreigd met gerechtelijke vervolging blijkbaar kan de burgemeester den deurwaarder nog niet geheel verloochenen. P. S. Zooeven hoorde ik uit een vertrouwbare bron, dat onder de amsterdamsche burgerij een beweging op touw wordt gezet om te protesteeren tegen het gemeen teraadsbesluit in zake de taptoe-quaestie. De groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt zou daarvoor beschik baar gesteld worden. Niets zou mij aangenamer zijn dan wanneer ik weldra berichten kon, dat zulk eene protest-meeting weinig medewerking vindt. BEEGIE. Den 28 bracht minister Burlet een be zoek aan de Hoogeschool te Luik. Bij die gelegenheid zakte de 60jarige hoogleeraar Roersch, afgetreden rector, lid der Vlaamsche Academie, die met zijne ambtgenooten den minister naar het zoölogisch instituut vergezelde, ineen en was onmiddellijk dood. De minister brak zijn bezoek af en keerde naar Brussel terug. DIITSCHEAAD. Den 31, des morgens te 9 uren, is het keizerlijk jacht Poolster met den Keizer van Ruslandzijn gezin en het deensche koningspaar te Dantzig binnen gekomen. De russische gezant bij het duitsche hof, graaf Schuwaloff, verschillende consuls en de overheid der stad begroetten de hooge reizigers. Te elf uren vertrokken zij met een extra trein. ESTREIiAlVD. De Prins van Wales heeft aan het gemeentebestuur van Londen te kennen gegeven, dat hij zijnen 50 verjaardag alleen in den kring zijner familie wenscht te vieren en daarom bedankt voor de voorge nomen feestelijkheden. De Hatton-krnitmolens te Hounslow zijn den 29 des avonds omstreeks 9 uren in de lucht gevlogen. Door het late uur waren de werklieden afwezig. De huizen in den omtrek bekwamen zeer veel schade. Den 31 hebben alle werklieden der werktuigfabrieken aan de Wear en aan de Tijne, die leden der Unie zijn, het werk gestaakt, totdat de kwestie van het overwerk geregeld is. Ierland. Zonder strijd is in het kiesdistrict Noord- Kilkenry de heer Patrick Dermott, een tegenstander van wijlen Parnelltot lid van het Lagerhuis gekozen, in plaats van wijlen den heer J. P. Hennessy. Te Cork zijn de aanhangers der verschillende partijen herhaaldelijk met elkaar op straat slaags geweest over den opvolger van wijlen Parnell in het Lagerhuis. Den 28 werden reeds 32 bij die vechtpartijen verwonde per sonen in een hospitaal verpleegd. FRAV'UKIJU. Den 29 heeft het gemeentebestuur van Brest een feestmaal aangeboden aan de officieren van de aldaar aanwezige russische oorlogsschepen. In veertig rijtuigen werden de officieren afgehaald en langs den geheelen weg door eene talrijke menigte toegejuicht. De burgemeester ontving hen aan den voet der groote trap. In de fraai versierde eetzaal waren de beeltenissen van den Keizer van Rusland en zijne gemalin op in het oog vallende plaats aangebracht. Kamer. Den 31 is op verzoek van minister Yves- Guyot met 275 tegen 180 stemmen overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag ten opzichte van de inter pellatie Basly over de werkstaking te Vicoigne. ITALIË. Bij de hervatting van de zitting dei- Kamer zal de regeering- vergunning vragen om 17 afge vaardigden te vervolgen wegens deelneming aan een duel. OOSTEIVRIJK-HOAGARIJE. In den loop dei- beraadslaging over de begrooting door de commissie voor de geldelijke aangelegenheden heeft de minister van financiën verklaard dat het evenwicht op de hongaarsche begrooting hersteld en de geldelijke toestand verbeterd woorden zoo ruw bij mijn haren, dat ik onmiddellijk op den grond viel. «Kom, gij moet dansen, kom, Akulka's echtgenoot, ik zal je bij de haren houden en dan kunt gij voor mijn vermaak dansen «Ellendelingzeide ik. «Ik zal met vroolijk gezelschap bij je komen en je vrouw Akulka onder je eigen oogen slaan, zooveel als ik maar wil." Gedurende een maand durfde ik niet uitgaan, uit vrees, dat hij bij ons zou komon en mijn vrouw eenig leed zou berokkenen. Ook daarom heb ik haar geslagen «Maar waartoe dient al dat slaan Men kan wel de handen, maar niet de tong van een vrouw binden. Men moet ze ook niet te veel slaan. Geef haar eerst slaag, houd dan een zedepreek en liefkoos haar ton slotte. Daarvoor is de vrouw geschapen." Schischkow bewaarde gedurende eenige oogenblikken het stilzwijgen. Ik was diep beleedigd," vervolgde hij. «Ik verviel weer tot mijn oude gewoonte en sloeg haar van den morgen tot den avond om een kleinigheid, omdat zij niet was opgestaan, toen ik het wilde, omdat zij niet behoorlijk liep, enz. Wanneer ik haar niet sloeg, verveelde ik mij. Somtijds bleef zij zachtkens bij het raam zitten schreien het deed mij leed haar mot tranen in de oogen te zien en toch sloeg ik haarHaar moeder berispte mij vaak om mijn wreedheid. «Gij zijt een lafaard, een laaghartige 1" «Ga niet' voort, of ik vermoord je, gij hebt mij met haar doen trouwen, toen ik dronken was gij hebt mij bedrogen." Daarop wilde de oude Ankoudim zich in het geschil mengen en op zekeren dag zeide hij mij «Luister eens, gij zijt niet zóó ver afgedwaald, of gij zult nog wel tot reden te brengen zijnDoch 'hij kwam niet verder. Maria Stephanowna was zeer zacht geworden eens kwam zij schreiende bij mij, en, voor mij nederknielende, smeekte zij: «ik ben zoo angstig, Iwan Schemenytsch wat ik u kom vragen is voor u van geen belang, doch voor mij heeft het groote waarde laat haar gaan, vadertje, laat haar vertrekken Wees toch kalm Vergeef haar Slechte menschen belasteren haargij echter weet, dat zij braaf was, toen gij haar huwdet!" «Ik wil thans van niets hooren en het leed, dat ik u allen wil aandoen zal ik u aandoen want ik ben buiten mij zelfen wat 1S- Hij zeide verder, dat de belangrijke sommenwelke ter beschikking der geldmarkt zijn gesteld verbetering 'n den toestand hebben gebracht. Hij erkende dat de papieromloop onvoldoende isdoch meende voor het tegenwoordige geene maatregelen te moeten nemen om aan dit gebrek te gemoet te komen, dat overigens slechts gelijktijdig met de kwestie van het herstel van den om loop van metaal geregeld kon worden. Hij verdedigde zich tegen het verwijt, dat hij dit laatste vraagstuk van de baan wilde schuiven. De minister van koophandel heeft bij de hongaarsche kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend strekkende om voorloopige handelsverdragen te sluiten met Turkije, Bulgarije, Spanje en Portugal. RIISLAHTD, Den 2 is een ukase openbaar gemaakt, waarbij het verbod tegen den uitvoer van rogge uitgebreid wordt tot alle graansoorten uitgezonderd tarwe, verder tot aardappelen en alle voortbrengselen verkregen uit vruchtenwaarvan de uitvoer verboden is. Loopende orders mogen nog uitgevoerd worden binnen drie dagen na het besluit. XWITSERLAAD. In het dorp Rebstein in St. Gal len zijn 54 woningen afgebrand. Een doofstomme kwam in de vlammen om. Den 28 heeft de Groote Raad van Neuchatol met bijna algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen ter invoering van eene evenredige vertegenwoordiging. AEREEAIRDE STATEST. Volgens een telegram, te Nieuw York uit Santiago ontvangen, heeft de chileen- sche regeeriug in krasse bewoordingen geantwoord op de vraag aangaande de aanranding der matrozen van de Baltimore. Te Valparaiso meende men te weten dat dit antwoord gelijk stond met eene weigering en met het aannemen der verantwoordelijkheid voor het gebeurde. De gezant Egan de kapitein Schloy van de Baltimore en de amerikaansche consul Mc. Creery be raadslaagden over een eventueel beslissend optreden. De overheid te Valparaiso weigerde de veiligheid te waarborgen van de bemanning der sloepen die 's mor gens aan wal levensmiddelen gaan halen of van de offi cieren die 's nachts aan land gaan. Dit staat gelijk met een verbod aan de schepelingen om van de Bal- timore aan wal te gaan. JAPAW. De heeren Cook, directeuren van het rei zigersbureau te Londen, hebben eene dépêche ontvangen betreflende de laatste aardbeving in Japan. Daarin wordt gemeld, dat in de provincie Nagaija 2000 personen ge dood en 18000 huizen vernield zijn In de stad Gifu zijn 5000 personen omgekomen en 5000 woningen ver nield. De steden OsakaKano en Kusamatsu waren verwoestalsmede de spoorweg over eene lengte van 50 mijlen. TWEEDE KAK EU. Staatsbegrooting voor 1892. Hoofstuk Justitie. Bij het afdeelingsverslag omtrent dit hoofdstuk werd o. a. van verschillende zijden opgemerkt, dat de werking der drankwet veel te wenschen overlaatanderen prezen daarentegen die werking en wezen er met vol doening op dat zoowol de openbare dronkenschap als het aantal kroegen aanzienlijk verminderd was. Er kon echter nog met meer gestrengheid worden gestreden. Men vroeg hoe het gaan zou, als de wet 20 jaren ge werkt. had en de vergunningen tot het minimum beperkt moeten worden Zal dan tusschen de bestaande geloot moeten worden Tijdig zal bekend moeten worden ge maakt, hoe het gaan zal. Bij de te verwachten, althans te wenschen herziening der wet zal gelet moeten worden op de door kleinhandelaren aangevoerde bezwaren. Op strenge naleving van de wet met betrekking tot den verkoop van sterken drank door pachters van openbare gebouwen of de buffethouders, die zeiven geen vergun ning hebben, werd aangedrongen. m'T i-r»-T-.in-.' ."TTimi fl t. 1 Filka Norosof betreft, hij is mijn beste en dierbaarste vriend Waart gij dan weer altijd met hem te zamen?" Neen, er viel niet meer met hem samen te zijn hij was altijd dronken. Alles wat hij bezat, had hij reeds verbrast, en was als plaatsvervanger voor een burger jongeling in dienst getreden. Bij ons is iemand, die er toe besluit een ander te vervangen, meester in huis en over iedereen tot aan den dag, dat hij wordt opgeroepen. Dan eerst ontvangt hij de bepaalde som, doch in dien tusschentijd vertoeft hij in het huis van zijn weldoener, soms wel zes maanden en de euveldaden welke daar begaan worden, zouden alle huisgoden kunnen verjagen. Van het oogenblik af, dat hij er in toestemt, den zoon des huizes te vervangen, beschouwt hij zich als een wel doener en vindt hij het noodig, dat men eerbied voor hem heeft, want valt hem die eer niet te beurt, dan neemt hij zijn woord terug. Zoo deed Filka alles wat hij ver koos, veroorloofde zich allerlei ongepaste vrijheden tegen over zijn gastheer en gedroeg zich in één woord zeer onbehoorlijk. Eiken dag moest niet alleen het bad voor hem gewarmd worden, doch bovendien verlangde hij, dat er brandewijn op de warme steenen gegoten zou worden om die te laten verdampen. Toen hij, na druk feest gevierd te hebbenbij zijn gastheer terugkeerde, bleef hij midden op de straat stilstaan en bracht met moeite uit: «Ik wil niet door de deur binnengaan, haal de heining omver Men zag zich genoodzaakt aan zijn verzoek te voldoen. Doch ook dit leventje nam een einde op den dag, dat hij naar het regiment vertrok toen had men hem ontnuchterd. Het volk stroomde op straat te zamen, roepende «Filka Norosof gaat weg Hij groette iedereen naar rechts en naar links. Op dit oogenblik keerde Akulka juist uit den moestuin huiswaarts. Zoodra Filka haar bespeurde, riep hij haar toe: Wacht even!" hij sprong uit het wagentje en knielde voor haar neder. «Mijn engel, ik heb je twee jaar lief gehad Vergeef mij, gij zijt even eerbaar als uw vader braaf is, doch ik ben een ellendeling, die de oorzaak van je ongeluk is." Aan vankelijk verschrikte Akulka, doch weldra herstelde zij Vele leden verlangden wijziging der vogelen wet en der wapenwet. Verscherping van het toezicht tegen den verkoop van margarine voor natuurboter noodig geacht.werd. Tegen de uitvoering der arbeider swet en vooral tegen het kon. besluit van 15 Juli 1.1. tot uitvoering van art. 4 dier wetwerden ernstige klachten geuit. Eene nieuwe wet op het notarisambt werd ge vraagd klachten werden vernomen over de zeer hooge notarieele kosten bij overdracht van onroerend goed voor beperking van de notarieele examens werden ver schillende middelen in overweging gegeven. Bij kon. besluit van den 24 is aan den heer jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, afgetreden mi nister van justitie, een pensioen van 4000 's jaars ver leend. Bij kon. besluit van den 27 is o. a. een pensioen van f 115 verleend aan C. C. Fox, zich ook schrijvende Fokswed. P. Heresin leven cipier in het huis van arrest te Alkmaar. Den 28 des avonds ongeveer acht uren is te Zaan dam het door den heer Noordraven bewoonde perceel op de Halsstraat, tijdens de afwezigheid van het gezin afgebrand. Bij kon. besluit van den 28 is de heer B. Reiger, thans wethouder, met ingang van 1 Dec. a.s., benoemd tot bugemeester der gemeente Utrecht. De gemeenteraad van Aieuwer-Amstel heeft den 29 het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den burgemeester van 2500 tot 3000 aangeno men met 13 tegen 4 stemmen en dat tot verhooging van de jaarwedde van den secretaris tot 2500 met 15 tegen 3 stemmen. Bij kon. besluit van den 29 is bepaalddat de opening der stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Meider in te le veren op 3 November en bij horstemming op 17 Novem ber zal plaats hebben op 5 en 19 November. In de den 29 te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering der Centrumsclub waren veertien katholieke Kamerleden aanwezig. Zes leden der club waren wegens ziekte afwezig, doch hadden volledige instemming betuigd. Toegetreden zijn vijf leden van de Eerste Kamer, da heeren jhr. F. X. J. van Nispen van PannerdenW. Prinzen Fzn., W. Merkelbach, J. Th. Smits van Oijen Jzn. en H. M. Smits en van de Tweede Kamer de heer mr. J. M. L. H. Clercx. Te Delft is den 29 's namiddags half vijf een 71 jarige vrouw, verpleegde in het oude vrouwenhuis, door een zwaar geladen wagen aangereden zij viel en kreeg den wagen over haar lichaam. Zij is kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 29 besloten, in 1892 den gasprijs vast te stellen op 9 centen per kub. el lichtgas en op 6 centen per kub. el kookgas. Deu 29 zijn tot hoofd-ingelanden van het bestuur van den polder Westzaan gekozen de heeren P.Kluy- ver Jr. te Zaandam met 91, Jbs. "de Jong Gz. te West- zaan met 90 en Adr. Honig Cz. te Koog aan de Zaan met 85 van de 96 geldige stemmen. Den 30 was de heer mr. J. H. L. Haffmans 25 jaren lid der Tweede Kg^ner. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 het op de gemeentebegrooting voor 1892 uitgetrokken subsidie van f 2000 aan de Tooneelschool met 18 tegen 15 stemmen verworpen. Den 30 heeft het te Arnhem en Nijmegen ge sneeuwd. Op de groote veemarkt te Gorinchem waren den 30 4774 stuks aangevoerd. De handel was levendig. Den 30 des avonds hadden twee schippersknechts, wonende te Waddingsveen die met hun vaartuig in de gracht aan de Gasthuishaven te Delft lagen, de onvoor zichtigheid zich in het vooronder ter ruste te begeven met een pot met gloeiende briquetten, niettegenstaande zij daarvoor gewaarschuwd waren. Den 31 des morgens werden beide personen dood in de schuit gevonden. Door den raad der gemeente Oudkarspel is in zijne vergadering van den 31 benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school mej. W. Groot te Bent- zich en maakte zij een diepe bniging. «Vergeef ook mij, beste vriend, ik ben in het minst niet boos op je Ik volg haar ijlings naar huis. »Wat hebt ge hem ge zegd, laag schepselEn hoe ongelooflijk het ook moge klinken antwoordde zij, mij oprecht aanziende Ik heb hem boven alles lief Zoo zoo Dien dag sprak ik geon enkel woord tot haar. Tegen den avond echter zeide ik: «Akulka, thans zalikjedoo- den." Dien geheelen nacht look ik geen oog; om eenige afleiding te zoeken, ging ik in het aangrenzende vertrek krass drinken toen de dag aanbrak, keerde ik tot haar terug. «Akulka, maak je gereed om mede naar het veld te gaan." Reeds vroeger had ik het voornemen opgevat daarheen te gaan dat wist mijn vrouw. «Goed," zeide zij, «het is nu oogsttijd naar ik hoor is do knecht reeds sinds twee dagen ziek en wordt er dus niet gewerkt." Ik spande, zonder een woord te zeggen, het wagentje in. Bij het verlaten der stad komt men in een bosch, dat vijftien wersten lang is en aan welks eind ons veld ge legen was. Toen wij drie wersten hadden afgelegd, deed ik het paard stilhouden. «Komaau Akulka, sta op, je eind is daarVerschrikt ziet zij mij aan doch voldoet zwijgend aan mijn verlangen. «Gij hebt mij genoeg ge kweld," zeide ik, «doe je gebod." Ik vatte haar bij heur haren zij had lang'e, dikke vlechten wond ze oin mijn arm, hield haar tusschen mijn knieën, trok mijn mes, wierp haar hoofd achterwaarts en sneed haar in de keel Zij slaakt een gil, het bloed stroomt, ijlings werp ik het mes weg, neem haar in mijn armen, leg haar op den grond neder en omhels haar, uit al mijn macht gillende. Ook zij schreit om hulp en tracht zich los te maken het bloed haar bloed bevlekt mijn gezicht en mijn handen. Toen werd ik bang ik liet haar liggen, liet ook het paard aan zijn lot over en nam de vlucht naar huis ik ging door de achterdeur binnen en verborg mij in het bouwvallig badkamertje, dat niet meer gebruikt werd. Ik legde mij onder de bank neder en bleef daar, totdat de duisternis gevallen was.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2