Ingezonden stukken. Zangvogels. Burgerlijke Stand. Stadsberichten. Algemeene Bewaarschool. Beurs- en Marktberichten. huizenmet de benoemde stond op de voordracht mej. J. Smit te Grootebroek. Vóór 2 Decembev worden inschrijvingen gewacht bij Ged. Staten van Noordbrabant op eene 31/2 pets. provinciale geldleening van f 100000. Te IJmuiden, waar in 1877 18000 telegrammen behandeld werdenwas dit cijfer in 1890 tot ruim 50000 geklommen. Tot predikant bij de doopsgezinde gemeente te West- en ©ostgraftdijk is beroepen de heer G. Hof stede proponent te Diepenheim. Op de najaarsveemarkt te Monnikendam waren 159 runderen aangevoerd. De heer D. Sijpkens heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Schellinkhout aangenomen. De gemeenteraad van Wormerveer heeft besloten tot verhooging der jaarwedde van den gemeente-ontvan ger met 150 en die jaarwedde vastgesteld op 800. Bij de herv. gemeente te Assendelft is beroepen ds R. Kijlstra te Ergelum. Te Beverwijk is tot onderwijzeres aan de open bare lagere school benoemd Mej. L. W. de Bruijn van Bergen op Zoom. Bij den gemeenteraad te Leiden is een voorstel van den majoor-commandant der schutterij ingekomen tot oprichting eener schietbaan. De bisschop van Haarlem heeft 500 geschonken aan de slachtoffers van den hagelslag in Limburgde vicaris-generaal van het bisdom gaf 100. De winst- en verliesrekening der Ned. Ind. Cul tuur-Maatschappij sluit over het zevende boekjaar met een nadeelig slot van 108,147.58. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noordholland en van een lid van den gemeenteraad van Amsterdam, eerstgenoemde in plaats van wijlen den heer mr. Aug. Philips, is bepaald op 8 December en de eventueel noodige herstemming op 22 December. De Koninklijke Stoomververij te Nijverdalgeves tigd te Almeloo, keert over het boekjaar 1 Juli 1890 30 Juni 1891 25 per gewoon aandeel en 51 per aandeel in de overwinst uit. De gemeenteraad van Amsterdam heeft verwor pen het voorstel vaH het lid, den heer Treub om voor 1892 de opcenten op het personeel niet te bepalen op 85 maar op 75 doch daartegenover de inkomstenbe lasting op 3/7 plaats van op 31/2 pet. te stellen. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1892 te Amsterdam heeft hot raadslid Dr. Berns de vraag geopperd of de schoorsteenen jaarlijks van ge meentewege niet viermaal geveegd zouden kunnen worden tegen vergoeding. In Baden werkt die maatregel uit stekend. De Protestantenbond telt tegenwoordig 161 afdee- lingen25 correspondentschappen en met inbegrip van ruim 50 verspreide leden 17120 leden. Het getal in- teekenaars op Nieuw Leven is van April tot Juni ge stegen van 9530 tot 9683 zoodat men veilig mag stel len dat dit blad door omstreeks 30000 menschen g lezen wordt. Gedurende September werden bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk 128 man aangenomen en van de verschillende korpsen hier te lande overgenomen 42 man, samen 180 man, aan wie een handgeld van 42425 werd uitbetaald. Onder de nieuw aangekomenen waren 47 vreemdelingen en 81 nederlanders. Volgens den regenmeter der Rijks landbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen hoeveelheid regen over October 46 streep tegen 97 streop over October 1890. Te Delft hebben den 30 de stemmen in den ge meenteraad eerst gestaakt over den post van f 500 voor presentiegeld der raadsleden later is die post aangeno men met 10 tegen 9 stemmen. Den 1 zijn op de rivier de Waal onder Opijnen twee zwaar geladen schepen door eene boot stroomop waarts gesleept wordendemet zulk een kracht tegen elkander aangeloopendat een er van een groot lek bekwam en onmiddellijk zonk. De opvarenden werden gered. Bij kon. besluit van den 27 is dr. J. H. de Haas, geneesheer-directeur van de inrichting tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van den 29 is het eereteeken tot belooning van eervollou langdurigen werkelijken dienst bij de schuttorijen o. a. toegekend aan M. Deegenaar, sergeant-majoor en H. Davidson tamboer, beiden bij de dienstdoende schutterij te Beverwijk. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot dijk graaf van het waterschap de 30 Gemeenschappelijke pol ders op Texel de heer J. Roeper Jacobszoon. En Akulka Zij moet opgestaan zijn om eveneens huiswaarts te keeren, want men heeft haar in het bosch op ongeveer honderd pas afstand van de plaats des onheils gevonden." Gij had haar dus niet gedood Neen Schischkow zweeg eenige oogenblikken. Ja," zeide Tscherewine, »er zijn gevallen, dat, wan neer de ader niet geheel doorgesneden is, de verwonding, ondanks het aanmerkelijke bloedverlies, den dood .niet ten gevolge heeft." Niettemin is zij gestorven. Des avonds vond men haar, zij was reeds geheel verstijfd. Het gerecht werd gewaar schuwd en ik werd opgespoord. Zij vonden mij des nachts in het oude badkamertje Zoo ben ik hier nu reeds vier jaren", voegde hij er na een pauze bij. Jaals men de vrouwen niet slaatworden zij nooit zooals zij behooren te zijn", merkte Tscherewine kalm opterwijl hij andermaal zijn snuifdoos te voor schijn haalde en telkens met lange tusschenpoozen een snuifje nam. Toch hebt gij dom gehandeldmijn jongen. Ook ik heb ontdekt dat mijn vrouw mij niet geheel trouw was. Ik liet haar in de schuur komen, vouwde een riem dubbelen zeide: Wien hebt gij gezworen trouw te zullen zijn Wien hebt gij dat in de kerk gezworen Toen heb ik haar gedurende anderhalf uur zoo duchtig met den riem geslagen, dat zij eindelijk, afgemat, uitriep »Ik zal je voeten wasschen en dat water drinken!" Zij heette Awdotja. Wordt vervolgd). Bij kon. besluit van den 31 is aan den eervol ont slagen inspecteur van den waterstaat den heer J. F. W. Conradde personeele titel verleend van hoofdin specteur van den waterstaat. Den I is te Renkum door de politie aangehouden de dienstbode van den heer A. H., die bekende te zijnen huize uit eene gesloten kast 1200 te hebben ontvreemd. Zij had het geld gegeven aan haren te Opheusden woon achtigen vader. Den 2 is te Amsterdam op de Brouwersgracht, vlak tegenover de Lindengracht, omstreeks half drie brand uitgebroken op den derden zolder van het groot driedubbel pakhuis, slagthuis genaamd, hoofdzakelijk met tabak gevuld, van de firma Frits Olie en Co. Door de zware rookwolken kon in den aanvang de brandweer het binnengedeelte der gebouwen niet bereiken. Te ruim vijf uren sloegen de vlammen aan alle zijden uit de ge bouwen. Zes stoomspuiten eu verscheidene brandkranen W6rkten. De schade wordt op meer dan een half mil- lioen gulden begroot. Den 2 zijn te Amsterdam acht van de twaalf mannelijke candidaten voor de vrije en ordeoefeningon der gymnastiek geslaagd, waaronder, behalve twee uit Alkmaarde heeren C. J. Kieviet te ©osthuizen H. van Es te Purmerend, K. Ruiterman te Hauwert en J. Ham te 25uIdscharwoude. In Februari 1892 zal in het Kristallen Paleis te Leipzig eene tentoonstelling worden gehouden, omvat tende het roode kruis, de leveringen voor het leger, de gezondheidsleer, de voeding en de kookkunst. Zij staat onder bescherming van H. M. de koningin Carola van Saksen heeft tot eere-voorzitter Z. K. H. prins George hertog van Saksen en wordt ingericht door den Bond van saksische hotelhouders. Verschillende wedstrijden zijn geopend, waarin eere-prijzen door genoemde ko ningin worden toegekend. Programma's en verdere in lichtingen zijn te bekomen in het secretariaat der bel- gisch-nederlandsche sectie Regnessenstraat 3, te Gent of bij haren agent voor Nederland, Warmoesstraat 185, te Amsterdam. Gedurende September is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1,037,718,441/2 en terugbetaald 879,403,7772) zoodat het gezamenlijk tegoed op 30 September bedroeg 23,146,6l5,711/2. In den loop dier maand zijn 4202 nieuwe boekjes afgegeven en 1616 geheel afbetaald zoodat er aan het einde der maand 310358 in omloop waren. De gemeente-begrooting te Utrecht is vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 2,928,300. De heer M. Bogaerdt Bzn, lid van de Tweede Ka mer voor Gouda, zal, op raad van zijnen geneesheer, zijn mandaat nederleggen. Den 1 heeft de heer J. Spaan, hoofd der koste- looze school letter D aan de Oudegracht te Haarlem, zijn 50jarig jubileum als onderwijzer aldaar gevierd. De Tweede Kamer is tegen den 10 bijeengeroepen. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Zwart sluis-Meppel dr. J. G. Boekenoogen te Krommenie. Den 2 is door de Holl. Spoorwegmaatschappij aan besteed het vergrooten harer inrichtingen op het terrein van de werkplaats te Haarlem, geraamd op 133.500 Laagste inschrijver van 35 de heer M. A. Taverne te Nijmegen voor 123.371 en voor keetbonw 650. De heer L. Winkel Pz. te Hennlngbroek is benoemd tot penningmeester bij de banne van dien naam. Te Aoordscliermeer is een fanfare-corps opge richt. Het aantal leden bedraagt elf. De leiding is opgedragen aan den heer J. M. Otto, muziekonderwij zer te Alkmaar. Den 7 November a.s. is het 40 jaar geleden, dat de heer S. Appel, burgemeester te Rijp, ambtelijk aan het bestuur dier gemeente werd verbonden. De amsterdamsche firma Becht en Dyserinck heeft verleden week in de ned. herv. kerk te Rijp eene door haar vervaardigde gaskroon opgehangen, die bewijst dat de firma zich uitmuntend van hare taak heeft gekweten. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda in plaats van den heer M. Boogaerdt Bzn., is bepaald op den 24 Nov.: herstemming, zoo noodig op den 8 December. Geachte heer Redacteur! Het deed mij en zeker velen met mij bijzonder ge noegen te ontwaren, dat u de kleine lijders aan kinkhoest in uwe bescherming wilt nemenzoudt u nu ook zoo goed willen zijn uwe beveiligende vleugels over het arme vogelenheir uit te spreiden 1 Vijf jonge bengels en misschien meerdere vierden heden wederom den Zon dag door het zetten van knippen en het moorden dei- zangers van het woud. Moet dit lijdend worden aan gezien Willen de ouders hun kinderen niet van dien roof terughoudenvindt de politie het niet der moeite waard hier een weinig waakzaam te zijn, laat ons dan trachten ons zei ven te helpen. Verleden jaar gaf ik als palliatief aan, bij zulke lieden liefst niet te markt te gaan; hieraan ware wellicht toe te voegen het zoeken en aanstellen van een waakzaam man als onbezoldigd veld wachter, en hem tegen eene te bepalen belooning op te dragen met onverbiddelijke gestrengheid tegen de woud stroopers op te treden. Vindt mijn denkbeeld ingang, dan zou ik willen voor stellen eene vergadering te beleggen om de geheele zaak te regelen. Het is zoo recht jammer, dat zulke dingen ongestraft plaats grijpen. Onlangs had ik een paar engelsche dames over, die vlijtig de schilderkunst beoefenen en opgetogen waren over de prachtige natuur, maar het betreurden, dat geen enkele vogel het landschap leven bijzette. Ieder wenscht, dat zich hier vermogende menschen uit andere plaatsen zullen vestigen om handel meer te doen bloeien, om winkelnering te bevorderen, maar niemand steekt een hand uit om die lieden te gemoet te komen, om bekend te -maken welke schatten hier nog sluimeren, om te beletten, dat kwajongens verwoesting aanrichten. U, geachten heer redacteur, als altijd mijnen dank voor de opname. 1 11 91. P. J. H. October 189 1. HEERH1TGOWAARD. Ondertrouwd: Jacob Meijer, 23 j., en AntjeIJff, wed, P. Meijer, 25 j., wonende te Uitgeest. Getrouwd Gijsbert Sieffers en Marta Cornelia Fogteloo. Geboren Catharina Agnes D. van A. Spigt en C. A. Botman. Dieuwertje, D. van P. Jongkind en M. Laan. Jan Z. van K. Konijn en N. Koemeester. Petrus JohannesZ. van W. van Fessem en P. de Groot. Antonia, D. van A. Blokker en A. van Egdom. Ca tharina, D. van C. Konijn en M. Dekker. Jan, Z. C. Meijer en M. Smit. Petrus Z. van K. Kruijer en A. Boots. Simon Z. van P. Borst en T. Knol. Overleden Willem Broens echtgen. van A. Butterf eerder van D. Frans56 j. Jacob de Boer, echtgen. van M. Govers 55 j. WARMEAHUIZEA. Getrouwd 1 Oct. Timon Guiking, te Warmenhuizen en Aagtje Leegwater, te Alkmaar. 24 Oct. Jan Mo lenaar, wednr. van M. Brakenhoff, en Jannetje Kos, wed. van W. Goudsblom, te Warmenhuizen. Geboren 5 Oct. Jan, Z. van P. Berkhout en A. Wit. 8 Oct. Kniertje, D. van G. Jonker en M. Moras. Sij- fardus Willem, Z. van J. de Leeuw en H. Verkroost. 27 Oct. Neeltje, D. van C. Krabbendam en S. Bakker. 31 Oct. Antonius, Z. van C. Nannes en L. Stoop. Overleden17 Oct. Levenloos aangegeven kind van A. Mosch en G. Bijl. 20 Oct. Geertje de Geus, wed. J. Witsmeer, 64 j. Bij kon. besluit van den 29 is het eereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen werkelijken dienst bij de dienstdoende schutterijen toegekend aan F. F. de Munk, sergeant, J. Pronk A. Tonneman en P. Pronk de drie laatsten muzikant alhier. Den 1 en 2 werden op de groote najaars-vee- markt aangevoerd 5590 stuks. Per spoor werden ge durende die beide dagen vervoerd 1691 stuks. Den 2 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd de heeren IV. S. P. Holthoofd der openbare tweede tusschenschool, en P. A. Boschonderwijzer aan de openbare bijzon dere r. k. jongensscholen alhier. Wij vestigen nogmaals de aandacht van belangstel lenden op do uitvoering van »Das Nachtlager in Gra nada", door het gezelschap der Moogduitsche opera, in het lokaal Harmonie, op donderdag, 5 November. Wat de amsterdamsche bladen van de laatste uitvoeringen van dit opera-gezelschap o. a. hebben gezegd, mag doen verwachten, dat het ook hier het publiek iets goeds zal ten gehoore geven. Door den vertegenwoordiger der Sequali-maat schappij werden de reeds ontvangen entreegelden ge schonken aan de diaconie der ned. herv. gemeente en de algemeene spijscommissio, die ieder de helft bekwamen. B U RGER L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 3 Nov. Gijsbert van Yonnote Zeist, en Dieuwertje Romijn, te Alkmaar. GETROUWD. 1 Nov. Joannes Bernardus Henricus Burgers en Heu- drica Anna Maria Slenters. Mozes Polak en Marianne Trompetter. Theodorus de Winter en Aafje Beenders. GEBOREN. 3 Nov. Hendrika, D. van Arie Volger en Aaltje Glijnis. OVERLEDEN. 20 Oct. Hendrik Jozef, Z. van Hendrik Lammers en van wijlen Clasina Theresia Bibo. 21 j. overl. te Leiden. A RRONDIS SEME NTS RECHTBANK. 3 November. A. P., Alkmaarmishandeling 8 dagen gev. J. H., Groetwederspannigheid enz., 8 dagen gev. T. Z., huisvr. v. J. M., Heldor, beleediging, 3 dagen gev. C. S. en M. v. d. H., huisvr. v. J. v. A., Helder, be leediging ieder 5 boete subs. 3 dagen hecht. J. M., huisvr. v. P. S., Helder, bevorderen der onzede lijkheid vrijgesproken. J. S., Helderdiefstal5 dagen gev. F. S. Nibbixwonddiefstal1 boetesubs. 5 dagen hecht. D. S., Hoorn huisvredebreuk 14 dagen gev. C. K., Haringkarspelverzet8 dagen gev. G. M„ Helderdiefstal1 jaar gev. C. D., zonder vaste woonplaats, diefstal, 14 dagen gev. B. R., Helder landlooperij 5 dagen gev., en opzen ding naar een rijks opvoedingsgesticht voor 1 jaar. Ouders die hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen geplaatst te zienvervoegen zich voorzien van de inëntings- en geboortebewijzen, in het lokaal aan de Doelenstraat, op Dinsdag, 3 Aov. 1891, des ayonds ten half acht ure. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. ALKMAAR 2 Nov. Aangevoerd koeien eu ossen fa72 vette kalveren f 40 a 104, per pond f 0,80 a 0,90 5 nucht. kalveren f 5 a 16 136 vette schapen f 17 a 23, 137 vette varkens f 0,40 a 0,48 per pond 6 magere f 10 a 12. Op de groote najaarsvoemarkt waren aangevoerd 5590 stuks rundvee. AMSTERDAM 2 Nov. AardappelenFriesche Dok- kummer jammen f 2,90 a 4,— dito Franeker f 2,90 a 4,dito Zaaiers f 2,80 a 2,90 Geld. blauwe f 3,15 a 3,30, Zeenwsche spuische jammen 4,a 5,dito Poters f -,a -dito Flakkeesche f -,a dito blauwe f 2,50 a 2,75, Pruisische Hamburgers f 4,75 a 5,Duitsche roode f 3,70 a 3,80, Hillegommerzand f 6,7,alles per mud.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3