No. 133. Drie en Negentigste jaargang. 1891. Y R IJ I) A (1 6 NOVEMBER, Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Cremeenteraad. UJtll WRNi m: (OI IHM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OES TER ZOON. Telefoonnummer 3. No. 12. WDllASD.AU -4 HOVËHBËR 1891. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanvankelijk 15, later 16 leden. Afwezig de heer 0. J. Canters. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat burg. en weth. I den heer dr. M. N. J. Mollzer een lokaal van de burgeravondschool hebben aangewezen ten dienste van het door hem te geven hooger onderwijs II op 30 September het nieuwe lokaal der algemeene bewaarschool in de Doelenstraat opgenomen en in orde bevonden hebben, tengevolge waarvan de door den ge meenteraad bij besluit van 11 Pebruari 1891 n°. 9 toe gezegde subsidie van f 2000 aan het bestuur dier school uitbetaald is, zijnde in verband met dat raadsbesluit be paald, dat de jaarlijksche subsidie van f 500 ingegaan is 1 October 11 III naar aanleiding van de klachten van den directeur der gemeente-reiniging over de in de Pieterstraat heer- schende duisternis, waardoor hij in dezen tijd van het jaar die straat na afloop der markt niet kon schoon maken, een gaslantaarn geplaatst hebben aan het pak huis van den hoer Paleari aldaar, na ^.artoe van dien heer toestemming te hebben gekregen IV. op Zaterdag 3 October 11., des namiddags te half twee, de overdracht van het voor de Cadettenschool be stemde terrein door den heer W. F. Stoel, industrieel alhier, aan den Staat der Nederlanden, behoudens goed keuring bij de wetheeft plaats gehad bij notariëele akte, verleden voor den notaris H. J. de Lange en dat over eenkomstig de door den heer Stoel gestelde voorwaarde de betaling der koopsom ad 28300 op dien dag heoft plaats gehad; dat gelijktijdig bij onderh. akte door den heer Stoel aan de gemeente Alkmaar overgedragen is het perceel, kadastraal bekend in sectie E No. 268, na betaling van den koopprijs van 300; dat voor de be taling van dien gezamenlijken koopprijs op dien dag bij de Nederlandsche Bank tijdelijk ter leen opgenomen is de som van 28500; V. een onderzoek naar de mogelijkheid, om den toe stand der sloot in het begin van den Heiloërstraatweg te verbeteren tot uitkomst heeft gehad dat het polder bestuur van Overdie en Achtermeer beslist bezwaar had tegen de uitdieping dier sloot, terwijl sommige bewoners de daarover liggende bruggen ook bepaald wenschten te behouden dat andere plannen tot verbetering zoowel bij het polderbestuur als bij de bewoners op bedenkingen stuittendat de duiker in den dam, toegang gevende tot het land van den heer M. Jonges Kz., op uitnoodi- ging van burg. en weth. aan het polderbestuurdoor dien heer verlaagd en verbeterd is geworden, waardoor de doorstrooming aanmerkelijk verbeterd isdat den gemeente-architect thans opgedragen is de sloot verder schoon te maken. Voor kennisgeving aangenomen. Brieven van Ged. Staten ten geleide van 3. het goedgekeurde raad-besluit tot vaststelling der jaarwedde van de onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, benoemd in plaats van mej. Musquetier, op f 800 4. het voor zooveel noodig goedgekeurde raadsbesluit in zake de cadettenschool; 5. de goedgekeurde le suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1891 6. het goedgekeurde raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van den directeur der burgeravondschool op 1000 en van den leeraar in de wiskunde op 300; 7. het goedgekeurde raadsbesluit tot aankoop van de bonwkweekerij Middenhout 8. het goedgekeurde raadsbesluit tot het verleenen eener toelage van 2000 aan het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw voor de hier gehouden tentoonstelling 9. de goedgekeurde gemeente-rekening, dienst 1890. Ns. 3 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. Van Bnrgemeester en Wethouders. 10. Brief ten geleide van het proces-verbaal van op neming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 29 Sept. 11. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Brief ten geleide van een schrijven van het hoofd der openbare eerste tussclienschool, waarbij deze verzoekt in het eerste lokaal dier school een schot te plaatsen, ten einde de zoo wenschelijke afscheiding tus- schen de beide laagste afdeelingen te verkrijgen. In dat lokaal zitten 113 leerlingen, waarin maar 84 plaatsen beschikbaar zijn, 't geen de orde niet kan bevorderen. De daar werkzame onderwijzeressen moeten elkaar na tuurlijk bij het les geven telkens hinderen. Burg. en weth. achten het niet raadzaam in de lokalen dezer school eenige verandering te brengen, zoolang geene be slissing genomen is op de nog steeds aanhangige vraag, of tot vergrooting der tusschenscholen zal worden over gegaan doch oordeelen het wenschelijkdat de raad bij het nemen dier beslissing kennis draagt van den in houd van dit schrijven daarom bieden zij het den raad ter kennisneming aan. Ter lezing gelegd. 12. Mededeeling, dat volgens den architect do stoot- paal aan de noordoostzijde van de Rootorensbrug in het kanaal sedert korten tijd, waarschijnlijk ten gevolge van aanvaring, los is en hot niet onmogelijk isdat zij gebroken is. Vervanging dier paal door eene nieuwe is in ieder geval noodig, maar. daar die paal veelal de kracht van de het Luttik-Oudorp binnenvarende schepen moet stuiten, verdient het naar zijne meening overwe ging haar te vervangen door een due d'alve. De kosten van eene paal, van zwaardere afmetingen dan de tegen woordige, zullen ongeveer 90, die van eene due d' alve ongeveer 250 beloopen. Daar op de gemeente-begroo ting voor 1891 voor die onvoorziene uitgaaf geen geld beschikbaar is gesteld, verzoeken zij den raad te beslissen, tot de plaatsing waarvan zal worden overgegaan en hen te machtigen tot de uitvoering in den door den raad te beslissen zin over te gaan. Gesteld in handen dor vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad. 13. Rapport op het voorstel van drie raadsleden om gedurende een vol jaar de botermarktbij wijze van proef, te houden op de overdekte graan- en zaad markt, om na afloop van dat proefjaar te beslissen, op welke plaats die markt verder zal worden gehouden. Burg. en weth. wonnen zoowel omtrent dat voorstel als omtrent de adressen, zoo vóór als tegen ingekomen, het gevoelen van de kamer vau koophandel en fa brieken in. Het van dat college ontvangen advies wordt overgelegd. Aan dat advies worden de vol gende bijzonderheden ontleend. Het voorstel beoogt die verplaatsing, bij wijze van proef, gedurende eene aanmerkelijke tijdruimte. De noodzakelijkheid al thans de wenschelijkheid dier verandering, moest dooi de voorstellers overtuigend worden aangetoond. Immers, men doet geene proefnemingen allerminst op het gebied van het marktwezen alleen om te zien of het op eene andere wijze of op eene andere plaatsmisschien beter of slechter gaat. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat het Pand van het Waaggebouw is 1°. tochtig en in den winter zeer koud2°. vrij duister gedurende het grootste deel van het jaar; 3°. te klein op drukke marktdagen; 4°. te zeer in de onmid dellijke nabijheid van de veemarkt. Van de overdekte graan- en zaadmarkt daarentegen wordt gezegd, dat zij alle voordeelen aanbiedt, welke men denken kan, dat zij is helder, ruim en rein. Dat zij minder tochtig en koud is in den winter dan het Pand wordt niet gezegd, en is dan ook zeer zeker niet het geval. De open lucht heeft daar vrij spel, des wiuters jaagt somtijds de sneeuw bij hoopen onder het afdakdes zomers vallen de zonne stralen met verzengende hitte op het weinig beschutte terrein. Reeds daarom is die plaats voor de botermarkt niet geschikt te achten. Boter is een veel gevoeliger artikel dan granen en zaden. Het stof, dat in de open ruimte der graan- en zaadmarkt, alleen van boven door een aldak en aan ééne zijde door een muur beschut, door den wind wordt opgejaagd, is even verderfelijk voor bo ter als onschadelijk voor granen. Zoo is het ook met de werking der zonnestralen. Is dus naar hare meeningde overdekte graan- en zaadmarkt op zich zelf een ongeschikt terrein voor de botermarkt, de ligging van dit terrein is zoodanig, dat zij in ieder geval de voorgestelde proefneming sterk moet ontraden. Wat de voorstellers aanmerken als een gebrek van de tegenwoordige marktplaats voor boter, dat zij is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de veemarkt, acht zij juist een groot voordeel, aan de tegenwoordige plaats verbonden. Die plaats toch ligt in het centrum van het marktverkeer. Dientengevolge kunnen de koop lieden bijna gelijktijdig aanwezig zijn op de veemarkt, de botermarkt, de kippen- en eendenmarkt en de ijzer- markt, op het Hof gehouden en de eierenmarkt in de Langestraat. Brengt men de botermarkt buiten dit centrum dan is het gevaar grootdat die markt zal verloopen. De kamer wees er reeds op in haar schrijven van No. 16 van 4 October 1890 aan den gemeenteraad, hoezeer groote omzichtigheid noodzakelijk is bij het maken van veranderingen in een bestaand marktverkeer. Het gold toen de verplaatsing van de eierenmarkt uit de Langestraat naar het Hof De Raad besloot met alge meene stemmen, conform dat advies, om op het verzoek tot verandering dier marktplaats afwijzend te beschikken. Dezelfde motieven, die toen tot de afwijzende beschikking leidden, gelden thans tegen het voorstel tot verplaatsing van de botermarkt. Zijn er gebreken in de tegenwoordige inrichting der markt,, men ver betere die. Men zij in die verbetering zoo vrijgevig mogelijk men ontzie deswege geene kosten. Immers die kosten worden rijkelijk ver goed door het voordeel van een bloeiende markt. Maar men late die markt op de plaats waar het verkeer die heeft geschapen Burg. en weth. herinneren, dat zij van eene verplaat sing der botermarkt van het Pand van het Waaggebouw naar de overdekte graan- en zaadmarkt voor goed nimmer voorstanders zijn geweestzooals duidelijk blijkt uit hunne rapporten omtrent dat punt reeds ten vorigen jare uitgebracht, toen die verplaatsing ter sprake kwam. Evenmin kan eene proefnemingals thans voorgesteld wordt, door hen ondersteund worden. Volkomen stemmen zij in met de bezwaren daartegen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ingebracht. Proefnemingen op het gebied van marktwezen zijn naar hunne opvatting alleen dan aanbevelenswaardigwanneer die door de groote meerderheid van belanghebbenden gewenscht wordt. En dit is in deze zaak volstrekt niet het geval. Ver reweg de meerderheid der bij die markt belanghebbenden zijn tegen de verplaatsing gestemd en waarom zal, de gemeente dan eene proef nemen, waarvan de mislukking nadeel zal doen ontstaan terwijl zij slagendenooit voordeel zal aanbrengen. Werden voor den boterhandel van het terrein der graan- en zaadmarkt geene nadeelen gevreesd, als de Kamer van Koophandel uiteenzet, het ware nog een ander gevalmaar met die bezwaren rekening houdende, zou- de verplaatsing der botermarkt meer tengevolge hebben verplaatsing dan opheffing dei- aangevoerde grieven, welke overigens bij de onmiddellijk belanghebbenden bij dien handel niet zoo zwaar schijnen te wegen. Zij vinden dus geene vrijheid het voorstel dei- drie raadsleden te ondersteunen en stellen aan den ge meenteraad voor, zich daarmede niet te vereenigen. Ter lezing gelegd. 14. Brief van de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ten geleide van een afschrift van het door haar den 3 September 1891 aan den Minister van binnenlandsche zaken gericht schrijven, waarin zij gemeend heeft, den Minister in overweging te moeten gevenn i e t te verleenen de bij raads besluit van 29 Juni dezes jaars verzochte dispensatie van het geven van onderricht in de natuur- en werk tuigkunde aan de burgeravondschool, daar zij hot onder richt in die vakken hoogst noodzakelijk acht voor eene goede opleiding van de leerlingen dier school, waarom zij dat onderricht dan ook vroeger zonder eenige be denking in haar plan tot hervorming opnam. Voor kennisgeving aangenomen. 15. Brief van regenten van het gasthuishoudende aanbeveling van de heeren C. Janssen Cz en P. de Lange PBz. ter verkiezing van een regent, in plaats van den heer C. Janssen €z.met 31 Dec. periodiek aftredende, doch herkiesbaar. Ter lezing gelegd. 16. Adres van den heer Jan Pot waarbij hij veroekt in overweging te willen nemen om, indien het mocht blijken wenschelijk te zijn over te gaan tot het doen maken van een behoorlijken los- en laad steiger aan de Kanaalkade, tusschen het Doodegat en de Bokke- sluis, tegenover de gasfabriek of tegenover de Nieuwe- sloothetzij één lange steiger (p.m. 30 M.) of wat vrij zeker meer gewenscht is 5 of 6 korte steigers, ieder p.m. 5 k 6 M. Nu het dagelijksch bestuur van Alkmaar ongenegen blijktof het onmogelijk acht, den toestand der stadswallen en grachten in overeenstemming te brengen met de vermeerderde eischen van den tegen- woordigen tijd en booten die vroeger in de stad laden en lossen konden langs een omweg dwingt de Kanaal kade tot ligplaats te kiezenvertrouwt hijdat een on derzoek van deskundigen zal doen zien dat de gelegen heid tot lossen en laden aan de Kanaalkade eene gemeente als Alkmaar onwaardig isafgescheiden nog van de totale afwezigheid van eenige mechaniek (kraan of bok) tot het lossen en laden van zware voorwerpen. Dat vroegere voorstellen indien ooit gedaan tot besteigering van de geheele Kanaalkadeniet tot verwezenlijking gekomen zijn, heeft misschien zijn oorzaak in onmogelijk kostbare bouwplannen. Neemt men echter den steiger dor meel fabriek tot modelof maakt men constructies met ge- creosoteerd of anderszins bereid hout of ijzer voor palen, gordingen en leggers dan vertrouwt hij dat een proef met 2 of 3 steigers der gemeente geene te groote offers zal kosten en zoowel den inwoners als vreemde lingen gerieven. De Voorzitter stelde voordit adres om bericht en raad te stellen in handen van de vaste commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendom men. De heer Kraakman achtte het beter dit adres* ter secretarie neder te leggen. Op deze zeer zeker niet onbelangrijke zaak was de aandacht gevestigd en dit kon aanleiding geven, dat burg. en weth., van wie hij in ieder geval het liefst een voorstel ontving, aan die verbetering hunne aandacht bleven wijden. De Voor zitter heeft daartegen geen bezwaar. De heer Boel mans ter Spill zag het adres dan toch liever in handen van burg. en weth. gesteld ter overweging. Dit denkbeeld werd ten slotte aangenomen; hadden burg. en weth. eenmaal een voorstel gereed, dan zon de commis sie van bijstand toch gehoord kunnen worden. 17. Verzoek van elf bewoners van de Wognumsche buurt om verlichting van den grintweg van af het door den heer Hemesath bewoonde huis tot aan het einde van de op dien weg geplaatste boomen, daar de ondervin ding geleerd heeft, dat het op dien weg in het najaar en den winter zeer donker kan zijn en men niet in staat is aldaar zonder gevaar te rijden. De Voorzitter stelt voordit adres ter visie te leggenom daarop zooveel acht te slaan als de raad vermeent te behooren, wanneer eventueel uitbreiding der gemeente-verlichting aan de orde wordt gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1