Dit voorstel vond bezwaar bij de heeren K r a a fe rn a n en C o n ij n die in ieder geval bet gevoelen van burgemeester en wethoudersal hadden deze ook be zwaren tegen de inwilligingwenschten te vernemen. Zij achtten dit verzoek niet onbillijk. De Voorzitter wees er op, dat hier nimmer een ongeluk gebeurd was en dat met de voortdurende uit breiding der straatverlichting, zoover buiten de gemeente, wel eens rekening mocht worden gehouden met de be kwaamheid van de fabriek vooral met het oog op het grooter gasverbruik, dat in de toekomst te wachten is. Met 9 tegen 6 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis Rentmeester, A. P. de Lange, C. W. Bruinvis, Vonk en Koorn gesteld in handen van burg. en weth. om bericht 18. Brief van F. H. Ringers, houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot waagmeester. 19. Brief van den heer dr. M. N. J. Moltzer, hou dende dankbetuiging voor de subsidie, toegezegd voor de oprichting eener inrichting voor hooger onderwijs alhier en dat hem tevens lokaliteit beschikbaar gesteld is. Tevens deelt hij mede, dat twaalf leerlingen op het oogenblik het onderwijs volgen. Ns. 18 en 19 voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter verklaart zich bereid bij burg. en weth. de door den heer _J. de Lange gedane vraag tor sprake te brengen, aan wie het toezicht over de inrich ting voor hooger onderwijs zal worden opgedragen, aan burg. en weth., aan eene afzonderlijke commissie of aan de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. '20. Adres van C. Kramer en 169 mede-onderteekena ren, allen ingezetenen of marktbezoekers van Alkmaar houdende verzoek de botermarkt niet te verplaatsen. De markt is nu in het middenpunt der gemeente dat zoowel door den verkooper als den kooper het gemak kelijkst te bereiken is en waarheen de boterdie per marktschuit of rijtuig aangevoerd wordt, het geschiktst ten verkoop kan worden overgebracht. Ieder verkooper kan, na den aanvoer ter botermarkt, in de nabijheid zijn vee verkoopen zijne aankoopen of bestellingen doen zijne verdere zaken uitoefenen de personen ontmoeten die hij spreken wil of moet in één woord het Waag- plein is het centrum, waar alle belangen zich vereenigen en waarvan zonder schade voor het geheel zelfs een deel niet verlegd kan worden. Ter visie gelegd om te worden behandeld, wanneer de zaak, waarop het adres betrekking heeft, aan de orde komt. 21. Bezwaarschrift van J. F. van der Oord, slager, tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1891. Ter zijde gelegd, als den 24 September, dus te laat, ingediendbezwaarschriften hadden vóór 2 September ingediend moeten zijn. 22. Verzoek van vijftien bewoners van de buurt Scliarloo om weg te nemen de booinen, aau de noord- zjjde van den weg langs die buurt staande, of zoodanige andere maatregelen te nemen als de raad zal goedvinden, omdat die boomen zoo door hunnen ouderdom als anders zins voor hen schadelijk en gevaarlijk worden. Zij onder mijnen de muren der huizen, brengen door hunne om vangrijkheid eene vochtigheid in die huizen te weeg waardoor meubelen en ander huisraad bederven en belemmeren voor een deel het verspreiden van het licht der aldaar geplaatste lantaarns, zeer ten nadeele en on gerief van de voorbijgangers, terwijl bij zwaren noord westen wind de takken zoodanig door ouderdom kraken en dreigen te vallendat ongelukken zouden kunnen ontstaan. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 23. Adres van N. Dekker, houder van een huis tot gebruik van ververschingen en bierbottelaar aan de Dijk, waarin hij zich beklaagt over het geldelijk nadeel, dat hem op marktdagen toegebracht wordt door het plaatsen van onaangespannen rijtuigen voor zijne woning door mej. de wed. E. de Groot en verzoekt, dat die stal- houdster gevolg moge geven aan zijn meermalen haar te kennen gegeven wensch, om in het pad, toegang gevende naar zijne woning van het midden der straat slechts één regel rijtuigen, 4 stuks minder, te plaatsen. Zijn" in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 24. Verzoek van H. Topzand, om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare burgerschool, met ingang van 1 December a.s., wegens zijne benoeming tot hoofd der openbare school te Holten. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 15 December a.s. of zooveel vroeger als in de vacature mocht zijn voorzien. 25. Brief van Ged. Staten, houdende bezwaren tegen de vastgestelde verordening op de heffing en invordering van schoolgeld op de burgeravondschool. De Voorzitter stelt voor, aan deze bezwaren van vormelijken aard te voldoen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van de commissie van financiën. 26. Rapport op de begrooting voor het burger weeshuis voor 1892,sluiten de in ontvangst op/12188,32. in uitgaaf op 12026,701/2 met een batig slotvan f 161,61 Va- Als eerste post van ontvang wordt uitge trokken het batig slot der rekening van 1890groot 1242,22, waardoor het onnoodig is voor 1892 een be roep op de liefdadigheid der ingezetenen te doen. De berekening der voeding is gechied voor 37 weezen. Het aantal kinderen verpleegd in het r. k. weeshuis waarvoor de uitkeering van ƒ40 per jaar betaald wordt, is berekend op 18. De commissie stelt voorde begrooting onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 27. Rapport op de door regenten van het burger weeshuis voorgedragen berekening van het bedrag der verplegingskosten in dat gesticht van iederen wees, naar de uitkomsten der rekening over 1890 opgemaakt voor de gevallen, bedoeld bij art 49, 50 en 52 der wet tot regeling van het armbestuur. De commissie stelt voor zich te vereenigen met het daarvoor voorgedragen cijfer van 111,49. Vastgesteld. 28. Rapport op de door regenten van het burger weeshuis overgelegde berekening der schadeloosstelling, bedoeld bij art. 8 van het reglement van die instelling, voor 1892. De commissie stelt voor, zich te vereenigen met het voorgedragen cijfer van 137 tegen 138,50 voor 1891. Vastgesteld. De heer Stoel komt ter vergadering. 29. Rapport op de door het burgerlijk armbestuur ingediende begrooting voor 1893, sluitende in ont vang en uitgaaf op f 12890, f 1280 meer dan voor 1891. De post bedeelingen in geldgeraamd op f 6927.30, f '236.15 hooger dan voor 1891, is samengesteld uit: eigen armen f 1448.05, f 88.25 hooger; R. K. armen, beneden den ouderdom van 60 jaren, aan wie door het R. K. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd f2961 f 8.75 minderbestedelingen, te Alkmaar vepleegd f 883.75, f 77.50 meer ned. herv. armen, aan wie de diakonie der ned. herv. gemeente onderstand weigert, f 1559.50, f 79.15 meer dan voor 1891 en voor één be stedeling de sedert jaren uitgetrokken sorn van f 75. Deze ramingen zijn geschied naar de uitkomsten van de zes eerste maanden dezes jaars, vermeld in de door het armbestuur overgelegde statenwelker onderzoek geene aanleiding tot het maken van opmerkingen gaf. De post aankoop van granen en kosten der bak kerij is geraamd op f 1650 f 400 meer in verband met de graanprijzen en de berekening, dat ongeveer 6600 brooden, 600 meer, noodig zijn. De post verpleging van gestichten op t 3185, t b85 meer, verdeeld in de volgende onder-afdeelingen 2 per sonen in het herv. diakoniehuis f 300, f 150 minder 13 weezen of door de ouders verlaten kinderen in het gesticht tot opvoeding van weezen te Neerbosch tegen f 100 per kind, waarvoor vermoedelijk f 1300 voldoende zal zijn f 500 hooger 5 door den vader verlaten jongens in het gesticht de Heiblom in Limburg tegen f 75 per jaar, waarvoor vermoedelijk f 300 voldoende zal zijn even hoog 1 meisje in het St. Josephs-gesticht te Haarlem f 70 gelijk 1 meisje in het gesticht te Deurne f 100, gelijk 1 meisje in het gesticht te Bethel f 100 nieuwe post 4 meisjes in het gesticht te Oegstgeest a f 70 ieder, sa men 280nieuwe post; bijdrage in de verplegings kosten van een doofstommen jongen in het doofstommen- gesticht te Groningen f 35, gelijk voor verpleging van zieken in bijzondere gestichten f 160 f 85 minder en voor verpleging in het gasthuis te Alkmaar 640 140 meer. Overigens is de post kleeding en gereedschappen met f 25 verlaagd, doch de post begrafeniskosten met f 10 verhoogd. De andere posten zijn onveranderd gebleven. Om In de uitgaven te voorzien, wordt als subsidie uit de gemeentekas aangevraagd het aanzienlijk cijfer van f 11000, f 1512.10 meer dan voor 1891 werd toegestaan. Opende de begrooting voor 1891 met het batig saldo der rekening van 1889, groot f 229.98*, thaus is als batig saldo der rekening van 1890 slechts f 0,27* in ontvang g6NaC onderzoek der verschillende voorgedragen posten heeft de commissie geen bezwaarvoor te stellende begrooting onveranderd goed te keuren waartoe zij een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbiedt. Zonder beraadslaging aangenomen. 30. Rapport op het verzoek van de leeraren der bur geravondschool R. E. J. RoeterinkP. C. Bakkei en K. Bakker Dz. om eene gratificatie voor de buiten- ge'wone, gedurende den cursus 1890/1 bewezen diensten. In overeenstemming met het ten vorigen jare genomen besluit, om de belooning voor ieder uur les op 1 te bepalen, wordt voorgesteld, te verleenenaan den heer Roeterink, die 123 uren meer onderwijs gaf, eene gratifi catie van 123aan den heer K. Bakker Dz. voor 29 uren 29 en aan den heer P. C. Bakker voor 29 uren f 29 'en 25 voor het verrichten der administratieve werk zaamheden, verbonden aan de betrekking van directeur. Zonder beraadslaging aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 31 Voorstel om, op grond van billijkheid, aan den pachter van de sluis en overtoom aan de Zes Wielen eene vergoeding van 25 te gevennu de vaart, na in den afgeloopen winter gedurende bijna 4 maanden gestremd te zijn geweest, in den druksten tijd in den afgeloopen zomer weder gestremd moest worden als gevolg van de noodzakelijkheid om eene onvoorziene, niet voo" uitstel vatbare herstelling onmiddellijk uit te V°Met algemeens stemmen aangenomen, zullende, behou dens goedkeuring van Ged. Staten, voldaan worden uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge- meente-begrooting voor 1891. 32. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1891. Vastgesteld op een invorderbaar bedrag van 532.65-'. 33. °Verzoek te beslissen of de ijskelderthans verpacht tot 31 December a.s. voor j 11 per jaar aan nu wijlen A. van Giezen, voor de nieuwe verpachting in beteren staat zal worden gebracht, om dien kelder beter aan zijn doel te doen beantwoorden en misschien ook meer te doen opbrengen. De houten bevloering in dien kelder is vergaan; een nieuwe vloer, op eenvoudiger wijze te maken, zal met inbegrip van eenig metselwerk, van het verwijderen van den vuilen ondergrond en van eene voldoend dikke cokesbedding eene uitgaaf van 130 vorderen. Burg. en weth. stellen voor, hen tot die uit gaaf te machtigen en den kelder wederom voor 6 jaren te verpachten. De heer Stoel meentdat eene houten bevloering slechts voor een 10 a 12tal jaren voldoende zal zijn en dan toch weer vernieuwd zal moeten wordenhij zou of den kelder voor 10 jaren willen verpachten en den pachter laten betalen alle uitgaven, voor de verbetering van den kelder noodigóf den vuilen grond willen verwijderen en den grond zonder vloer alleen bedekken met sintels, cokes of hardsteenspanen. Na eene bespreking van dit laatste denkbeeld tusschen den Voorzitter en de heeren Kraakman en Stoelwordt op voorstel van den heer Kraakman met algemeene stemmen besloten aan burg. en weth. een krediet van ten hoogste 130 te verleenen, om den kelder na nader onderzoek te verbe teren op de wijze, die het best zal blijken en met inacht neming bij de verpachting zooals tegenwoordig reeds geschiedt van de belangen van den geneeskundigen armendienst. 34. Verzoek van den onderwijzer aan de openbare burgerschool C. J. Reiziger Jr. om hem te benoemen tot opvolger van den eervol ontslagen onderwijzer Top zand en van den onderwijzer aan diezelfde school L. de Vries, om bij eventuëele inwilliging van. het verzoek van den onderwijzer C. J. Reiziger Jr., hem in zijne plaats te bevorderen. Beide verzoeken worden door burg. en weth. in overleg met het hoofd der school en den arr. schoolopziener ondersteund. Burg. en weth. stellen echter voor, de door den onder wijzer Topzand genoten jaarwedde terug te brengen van 1000 op 800 welk bedrag zij in de tegenwoordige omstandigheden alleszins voldoende achten. Daardoor wordt naar hunne meening ook eene goede verhouding verkregen tot de jaarwedden, door de andere onderwijzers aan deze school genoten wordende. De onderwijzer}zonder bijakten geniet dan 600 die met akte voor transch (verplicht) 700 en die met hoofdakte en akte voor fransch (verplicht) 800. De heer Kraakman, herinnerende, dat de jaarwedde van 1000 aan deze betrekking indertijd door den raad verbonden is om een geschikten en bekwamen onder wijzer voor de zesde klasse te verkrijgen acht het terug komen op dat besluit niet in het belang van het onderwijs. Hij stelt voor, in verband met de jaarwedde van 1200 voor den eersten onderwijzer aan deze schoolde jaar wedde van den onderwijzer in de zesde klasse te bepalen op 900 en van dien 'in de vijfde klasse op J 750. De Voorzitter stelt voor eene vergadering met gesloten deuren te houden ten einde den heer Kraakman inlich tingen te kunnen geven omtrent het door hem ter sprake gebrachte. Daartoe wordt besloten: na heropening dei- deuren verklaren meerdere leden het voorstel van den heer Kraakman te ondersteunen. Een door den heer Stoel ingediend sub-amendement om de jaarwedde van ƒ600, in verband met de andere verhoogingen op 650 te brengenwordt teruggenomen na de opmerking van den heer J. d e L a n g e dat dit onnoodig isdaar die onderwijzer vier dagen in de week een nur minder on derwijs geeftals eerst aanvangende te 10 uren. Over het voorstel van den heer Kraakman staken de stemmeni 8 vóór en 8 tegen van de heeren H. J. Bruin vis, Janssen Rentmeester, Conijn, C. W. Bruinvis, Preijer, Goede en Koorn. Na die stemming verklaart de raad geen bezwaar te hebben tegen de voorgedragen bevorde ring op zoodanige jaarwedde als later zal worden be paald, waardoor burg. en weth. sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer op f 600 jaarwedde kunnen oproepen. 35. Het rapport der sectiën omtrent de ontwerp- gemeentebegrootiug voor 1892. De voornaamste daarbij genomen besluiten zijn de volgende. Op kosten van de Waag was 100 uitgetrokken voor huur eener ijzeren schuit. Een voorstel van den heer Kraakman om nu reeds eene ijzeren schuit te maken en daarvoor 775 uit te trekken werd na bestrijding door de heeren H. J. Bruinvis en Stoel, verworpen met 14 tegen 2 stemmen van de heeren Kraakman en Janssen. Het" voorstel der vaste commissie voor bijstanddoor burg. en weth. overgenomenom den Dirk Duivelsweg ter "breedte van 4 meter met keien te bestraten met zijpaden van klinkertswaarvan de kosten op f 2300 geraamd waren werd verworpen met 14 tegen 2 stem men van de heeren de H. J. Bruinvis en Vonk. Daar entegen werd met 14 tegen 2 stemmen van de heeren de Wit en Boelmans ter Spill aangenomen het nadere voorstel van burg. en weth., om het middenpad van dien wegter breedte van 4 meters, te bestraten met nieuwe klinkers en de zijstraten te maken van ouden steen, 1200 vorderende. Vervolgens werd met 12 tegen 4: stem men van de heeren A. P. de Lange, J. de Lange Vonk en Boelmans ter Spill aangenomen het mede bij het rapport gedane voorstelom de noordzijde van de klinkerbestra ting der Langestraatvoor de herstelling waarvan J 350 aangevraagd was, niet te herstellen, maar te vernieuwen en den post in verband daarmede verhoogd, met 428, daar voor die vernieuwing reeds 1450 beschikbaar waren gekomen. Uit het gewoon onderhoud werd verbetering toegezegd van de keienbestrating van de Langestraat van de bestrating van de Breestraat en ophaling van de kuilen in het Groot Nieuwland, noordeinde. Een door den heer Boel mans ter Spill ingediend voorstelom de zuidzijde van de Langestraat niet te vernieuwen werd door den Voorzitter niet ter behandeling toegelaten omdat art. 33 van het reglement van orde voorschrijft, dat het rapport der sectien alleen aan de I orde der beraadslaging werd gesteld en in het rapport dat punt niet aangeroerd was. Had dat lid dit pnnt ter sprake willen brengendan had hijzooals dat artikel voorschrijft, een schriftelijk voorstel vóór denaanvang der beraadslagingen aan den voorzitter moeten indienen. Deze door den heer Boelmans ter Spill in dit geval be streden opvatting van het door hem ter sprake gebrachte punt, daar het in onmiddellijk verband stond met de in het rapport behandelde punten leidde tot het vragen van stemming door dien heer over het geheele volgnum- mér 75, onderhoud van straten, waarbij het aan genomen werd met 15 tegen 1 stem van den heer Boel mans ter Spill. j Voor den aanleg van de onlangs in den stadshout aan gekochte bloemkweekerij Middenhout is eerstdaags een plan met begrooting van kosten gereed dat aan het oor deel der vaste commissie van bijstand voor den hout en de plantsoenen zal worden onderworpen. Voorstellen om over te gaan tot het leggen van een bestraat paardenpad in den weg van het Café de Nach tegaal naar de Verlaatjesbruggen en vandaar naar het kerk hof werden na bespreking ingetrokken. Zoodra steenen voor paardenpaden beschikbaar zijn dat thans niet het geval is zal een dergelijk pad gelegd worden van het kerkhof naar den Kalkovensweg. Burg. en weth. werden gemachtigd met het polderbe stuur van de Bergermeer over de herstelling der Barn- debrug overeen te komen. De urinoir op het Ritsevoort, die zonder ingrijpende wijzigingen omgezet kan worden zal omgezet worden. Burg. en weth. werden gemachtigd de urinoir op het midden der brug bij het Klein Nieuwland weg te nemen en zoo noodig elders te plaatsen. Naar de kosten van besproeing der urinoirs met duinwater zal een onderzoek ingesteld worden. De uitslag daarvan zal later medege- deeld worden. De doodgraver en de knecht op de gemeente-begraat- plaats zullen bij begrafenissen eene zwarte kiel moeten i draden, ter wegneming van het bestaande bezwaar, da I zij "niet behoorlijk gekleed zijn. Deze kiel zal voor het eerst voor rekening van de gemeente gemaakt worden, doch verder zullen die ambtenaren met het onderhoud en de vernieuwing daarvan belast worden.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2