Koemarkt Alkmaar. UIT SIBERIE No. 133*. Brie en Negentigste Jaargang. y h IJ I) A (i 6 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. GROOTE PAARDENMARKT te Alkmaar, Buitenland. FEUILLETON. Binnenian d. ALKMAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Einsdag-, Monderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door net geheele rijk 1, De 3 nummers Vrijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De Commissaris van Politie te ALKMAAR bericht dat door de rechthebbenden zijn terug te bekomeu Een zwartbont graskalfeen zwartbonte vaars twee zwartbonte graskalveren en eene jwitbonte melkkoe welk voe op de laatstleden gehouden Koe markt onbeheerd is achtergebleven. Alkmaar, De commissaris van politic voornoemd, 4 Nov. 1891. F. G. C. J. EUNDTER. EAtrEIjAAI». Den 1 is in het aan den prins van Wales behoorende landhuis te Sandringham (Norfolk) brand uitgebroken die in het slaapverti'ek der prinses ontstaan was. De beide bovenste verdiepingen"brandden geheel afwaardoor o a. tal van kunstvoorwerpen ver nield werden. De schade wordt op f 180,000 begroot. Kapitien Shaw gedurende 30 jaren hoofd der brand weer te Londen, is den 31 afgetreden. De Koningin benoemde hem tot commandeur der jBath-ordeeene onderscheiding die zelden verleend wordt aan personen in dienst der gemeente werkzaam. Van de officieren en manschappen ontving hij zoowel als zijne vrouw' en dochter prachtige geschenken. In de laatste twee maanden neemt tej Londen het aantal lijders aan roodvonk steeds toe; voor twee maan den waren 947 lijders aan die ziekte in de hospitalen en den 24 October 1352. FRAKURIJk. Senaat. Den 30 is bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging der bestaande invoerrechten op ge zouten varkensvloeschin plaats van het door do re geering en de Kamer aangenomen recht van 20 francs een recht van 25 francs overeenkomstig het voorstel der beschermingsgezinde commissie aangenomen. ITALIË. Plotseling is strenge koude ingevallen De bergen in de provincie Messina zijn reeds met sneeuw bedekteen daar zeldzaam voorkomend verschijnsel. ZWEDEN. Voor een paar jaren werden bescher mende rechten ingevoerd op granen en de eerste levens behoeften. De voorstanders van die rechten beloofden tijdens de verkiezingendat de werklieden meer (40) DOOR I. II. DOlTOJEWSHf. V. DE ZOMERTIJD. werk en hooger loon zouden bekomen werd tot de in voering daarvan overgegaan. Nu de prijs van rogge het voornaamste graan dat voor het bakken van brood uebruikt wordt tweemaal duurder is dan vóór de in voering van beschormende i'echtenonder welke pt'ijs- verhooging do workende stand het meest lijdt, openbaart zich onder de bevolkiug tegen dio beschorming grooto tegenstand. Te Stockholm werden den 30 vier groote openbare vergaderingen gehouden om tegen den tegen- woordigen toestand met kracht op te komen. De 24 afgevaardigden der hoofd stad zijn thans allen voor vrijhandel. TEREENIGDE STATEST. De uitslag der'ver kiezingen is dat dc democraten in vijf Staten, waaron der Nieuw-York, zegevierden de democraten behaalden in twee StatenOhio en Pennsylvanie, de overwinning. Mac Kinley do ontwerper der beschermingstarieven, is met 10000 stemmen gekozen tot gouverneur van Ohio tegonovor den tegenwoordigen democratischen gouverneur. April is reeds in het landde lijdensweek nadert Langzamerhand beginnen ook de zomerbezigheden. De zon geeft eiken dag meer warmte en meer licht; de lucht, vervuld van lentegeuren, prikkelt ons zenuwge stel. De gevangene, die onder zijn ketens zucht, is ook onder don invloed van het naderen der schoone dagen; zij wekken in hem zekere begeerten en neigingen op en stemmen hem uiterst zwaarmoedig en droefgeestig. Men betreurtgeloof ikzijn vrijheid meer op een inooien, zonnigen dag, dan gedurende de regenachtige, sombere herfst- en winterdagen. Ik althans heb meer dan eens bij de gevangenen opgemerkt, dat, al mochten zij op een helderen dag eenige vreugde ondervinden, zij toch veel ongeduldiger en prikkelbaarder waren dan anders. In de lente scheen het mij dan ook toe, dat er in het tuchthuis veel meer geschillen voorvielen. Het rumoer, de woeste kreten, het getwist, dat alles nam iu hooge mate toe; gedurende de werkuren, volgde ik me- nigeu peinzenden blik, welko voortdurend naar een ver verschiet afdwaalde, daarginder naar de andere zijde van den Irtysch waar de onmetelijke vlakte begintwelke zich over een uitgestrektheid van honderden wersten in de steppen der Kbirgizen verliest. Diepe zuchten werden geslaakt, alsof die vrije, frissche lucht de gevangenen ruimer deed ademhalen, alsof zij huu gedrukt, geketend gemoed verlichting schonk. »Ach zegt de veroordeelde eu plotseling, als wil hij zichzelf uit zijn droomen wak ker schudden, neemt hij de spade ter hand of voegt hij TWEEDE KAMER. Begrooting van Waterstaat voor 1892. Onder de vele vragen ou opmerkingen, omtrent deze begrooting in de afdeelingen gemaakt, komen o. a. de volgende voor. Men keurde liet af, dat het herstel der gemeenschap over de brug te V e 1 s e n zoo langzaam vorderde. Men vroeg, of Amsterdam de noodige werken zal uitvoeren, om de groote schepen, die na de verdie ping door het Noordzeekanaal zullen kunnen komen, aldaar te kunnen lossen. In het belang van de scheep vaart en do veiligheid werd spoedige verhooging van de spoorwegbrug over het Spaarne te Haarlem, gepaard met andere verbeteringen, zeer wenschelijk geacht. Over kapping van het station te Dordrecht werd hoog noodig geoordeeld. Invoering van het tunnelstelsel op het ge meenschappelijk station te Utrecht word aanbevolen. Men verzocht, dat de minister toelating van het publiek zonder plaats- of perronkaarten op de spoorwegstations zou be vorderen en wees op de behoefto aan kabinetten in de treinen. Over de maatregelen ter bevordering der Zon dagsrust van de ambtenaren der posterijen liepen de gevoelens uiteen. Het denkbeeld van betaling der Rijks belastingen per postwissel werd nogmaals aangedrongen. Bij het onderzoek der Staatsspoor wegbegroo- ting werd gevraagd, of in 1892 do vernieuwing van de gewestelijke viaduct te Amsterdam kon aanvangen. Verschillende inlichtingen werden verzocht ufet betrek king tot het eeutraal-statiou to Amsterdam. HET OMBILlëN-KoLENVELD. Blijkens het afdelingsverslag over de verhoogiug der indische begrooting voor de voorbereiding dor exploitatie van het Ombiliëu-koleuveld door hot Gouvornement, oor deelde de groote meerderheid der leden, ook zij die iu beginsel tegenstanders van Staats-exploitatie waren, dat de steenen bij elkaar, welke hij van de eene plaats naar de andere moot brengen. Na verloop van weinige oogen blikken heeft hij die voorbijgaande gemoedsaandoening vergeten en plooit zijn lip zich al naar zijn luim tot een lach of een vloek met ongewonen ijver aanvaardt hij de hem opgelegde taak en spant al zijn krachten in. aisof hij door lichamelijke vermoeienis de smart welke zijn leven verbittert wil verstikken. Zij allen zijn krachtige menschenin het volle bezit van jeugd en gezondheidEn wat zijn die ketens in zulk een jaargetijde zwaar. Ik ben thans niet overgevoelig, maar volkomen overtuigd van de waarheid mijner opmerking. Gedurende het warme seizoen onder de koesterende zonnestralenwanneer men in zijn gemoed het bewustzijn heeft, dat do natuur met een onverklaarbare kracht herboren wordt, is het uiterst moeielijk het leveu iu de gevangenis hot toezicht van de bewakers en de tirannie van een vreemden wil te verdragen. Bovendien beginnen in het voorjaar, wanneer de leeuwerik zijn eersten zang aanheftde zwerftochten door geheel Siberië en geheel Rusland de schepselen Gods ontvluchten de gevangenissen en zoeken een schuil plaats iu de bosschen Na de benauwde kerkerlucht hot torsen dor ketens en de verschillende wroedo straffen, zwerven zij, naar eigen verkiezing rond en zoeken die oorden nit, waar het leven hen het voordeeligst en tevens het aangenaamst toeschijntvoorts eten en drinken zij wat zij bij toeval vinden en leggen zich des nachts zonder zorg of angst voor de gevangenis evenals Gods vogelen iu het bosch of in het veld ter rusteslechts de sterrenwelke aan het uitspansel flonkerenhun «goeden nacht" toeroepende. Doch ook dit leven is niet altijd even rooskleurigsomtijds lijden zij honger en zijn zij uitgeput van vermoeienis «in dienst van Generaal Koekoek." Vaak hebben deze landloopers geheele dagen geen enkele bete broods om hun honger te stillen, moeten zij zich voor ieders oog verbergen zich als een marmot een hol in de aarde graven en hun toevlucht tot diefstal roof eu somtijds zelfs tot moord nemen. «Een banneling is als een kinden werpt zich op alles wat hij ziet op dit oogenblik althans geen andere wijze van ont ginning dan door den Staat mogelijk was te achten, al vond men het niet onmogelijk, dat de krachten van den Staat voor eene deugdelijke exploitatie op den duur zullen tekort schieten. Aan den te benoemen chef der exploitatie moest de noodige vrijheid van beweging wor den gelaten, en geldelijk belang worden gegeven bij het welslagen der exploitatie, welk denkbeeld echter bestrij ding vond bij hen die eene goede en voor eventneele verhooging vatbare bezoldiging, buiten verband met de uitkomsten der exploitatio, als den besten waarborg eener goede leiding beschouwden. Schutterij wet. In verband met het gedane voorstel tot verlenging van don militiediensttijd is een voorstel ingediend tot wijziging der wet op de schutterijen ter voorkoming dat zij, die hun diensttijd bij de militie hebben volbracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij ge roepen en verplicht worden tot hun 34o jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestijd hen die gedurende jaar, hetzij bij de militie te land, hetzij als vrijwilliger bij de zeemachtbij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in de koloniën en bezittingen, of gedurende vier jaar bij de zeemilitie gediend hebben, van schut- torlijken dienst vrij te stellen. In geval van oorlogoorlogsgevaar of audere buitengewone om standigheden kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opgeroepen. Bij kon. besluit zal worden bepaald, dat de burgemeesters van allo gemeenten lijsten opmaken van de vrijgestelden, die als grondslag strekkeu bij eventueele oproeping. Iu geval van oorlog enz. zal over al die vrijgestelden kunnen worden beschikt, zondor dat er wegens hunne dienstverplichting één mau minder bij de schutterij zal zijn. Verder wordt nog voorgesteld van oefeningen bij de schutterij op zijn verlangen vrij te stellen de schutter - plichtige, die ten minste 2 jaar bij de militie te land of als vrijwilliger bij de zeemacht, het leger hier of iu de koloniën gediend heeft. Uit het jaarverslag van het Kon. Zoöl. Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdamden 2 uitge bracht, bleek o. a., dat het getal leden op 1 Mei 1890 5480 bedroeg. De introducties leverden te zamen 57,732 op. De tuin werd o. a. bezocht door 74,352 vreemde lingen, 62,572 werklieden en dienstboden nit Amsterdam, 1572 schoolkinderen van buiten Amsterdam. Het aquarium leverde oen ontvangst op van/1 11,336. 37,500 kaarten werden afgegeven aan vreemdelingen, 11,190 aan leden a 10 ct. Aan 6119 personen werd kosteloos toegang verleend, n.l. 1727 weezen, 2584 leer- lingeu vau openbare scholen le kl., 1299 militairen te Amsterdam in garnizoen. De ontvangsten bedroegen 234,225, waaronder de contributiën tot een bedrag van 137,972. De uitgaven beliepen 233,687, zoodat een batig saldo in kas is vau 538. Onder die uitgaven komen o. a. voor50,767 zegt men vau de naar Siberië verbannenen en dit ge zegde is volkomen waar doch misschien met nog meer juistheid op de landloopers van toepassing. Deze zijn bijna allen bandieten en dieven doch meer nit nood zakelijkheid dan nit roeping. Er zijn ook verstokte zwer- vors, die, hoewel reeds kolonistna hun straf ondergaan te hebben de vlucht nemen in plaats van met, huu nieuwe levenswijze ingenomen en dankbaar te zijn, dat zij hun dagelijksch brood hebben, worden zij onweerstaanbaar medegesleept. Dat ellendige doch vrrjo avontuurlijke leven in de bosschen heeft voor hendie het eenmaal geleid hebben een geheimzinnige, verleidelijke bekoring; toch is het verwonderlijk dat men onder deze vluchte lingen kalme, bezadigde menschen aantreft, dio uitstekende landbouwers beloven te worden. Een dwaugarboidor zal bijvoorbeeld tronwen, zal kinderen hebben, zal gedurende vijf jaren op dezelfde plaats blijven, totdat hij plotseling, tot verbazing van zijn bloedverwanten en van deu ge- heelen omtrek, zal verdwijnen, zijn vrouw en kindereu aan bun lot overlatende. Op zekeren dag wees men mij bij ons in de gevangenis zulk een man, die den huiselijkeu haard ontvlucht was. Hij had geon enkele misdaad begaan, men had op hem althaus iu het miust geeu vermoeden, doch hij was ge deserteerd en had dat zijn geheele leven gedaan. Hij was overal geweesttot aan de zuidelijke grens vau het rijk, aan de andere zijde van den Donau, in de steppen der Khirghizen in oostelijk Siberië in den Kankasus ja waar al niet? Onder andere omstandigheden was deze man door zijn hartstocht voor reizen misschien een Ro binson Crusoë geworden. Ik vernam die bijzonderheden van andere gevangenen want hij zelf sprak ongaarne en liet zijn stem dan ook slechts in den uitersten nood hooren. Hij was een landman had een zeer kleine ge stalte, was ongeveer vijftig jaar oud, bijzonder vreedzaam van aard, met een kalm, zelfs dom gelaat, dat oenigszins aan een idioot deed denken. Hij zat gaarne urou in de zon en neuriede dan tusschen de tanden het een of andere liedje, doch zoo zacht, dat men op vijf pas afstand niets meer hoorde. Zijn trekken waren als versteend bij at weinig,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5