ProY. Staten v. Noordhollaml. Chrysanthemum-tentoonstelling. voor voeding en verzorging der diergaarde; toelage, aan koop enz. 15,733. De gezamenlijke bezittingen komen op de balans voor tot een bedrag van 1,553,625,12, dat der geldleeningen enz. ad 1,226,833,16, zoodat het saldo f 326,791,96 bedraagt. Bevolkingsstatistiek. De uitkomsten der 7de tienjarige volkstelling voor de provincie Noord-Holland op 31 Dec. 1889 zijn in 't licht verschenen bij de firma Van Weelden en Mingelen te 's-Gravenhage. Daaruit blijkt, dat de werkelijke bevol king bestond uit 400,631 mannen en 428,858 vrouwen. In 't geheel werden er 115,625 huizen of schepen door 172,212 gezinnen bewoond. Als hoofden van gezinnen werden aangetroffen 148,065 mannelijke en 24,147 vrou welijke personen, terwijl het getal afzonderlijk levende personen 14,233 bedroeg. In dienstbetrekking waren 7451 mannen en 30,606 vrouwen. De bevolking van gestichten en andere instellingen, onder één bestuur samen wonen de, bedroeg 19,550 personen, waaronder 11, 330 mannen en 8220 vrouwen. Gemeenten met meer dan 20,000 inwoners waren Am sterdam, Haarlem, Helder en Nieuwer-Amstel. In oppervlakte beslaat de provincie 275,633,30 bun ders, d. i. 3,009,39 inwoners per 1000 bunders. Gerangschikt naar kerkelijke gezindten was de indee ling als volgt: Ned. hervormden 381,310, Waalsch herv. 4480, Remonstranten 3387 Christelijk Gereformeerden 18,925, Doopsgezinden 23,631, Evangelisch Lutherschen 39,950, Hersteld Lutherschen 14,408, leden der Nederd. Gereformeerde Kerken 38,262, Roomsch Katholieken 225,652, Oud-Roomschen 3953, Nederl. Israëlieten 52,655, Portugeesche Israëlieten 4702, tot geen of andere kerk genootschappen behoorende 19,974. Het getal der blinden bedroeg 516, van wie 158 hot voor blinden bestemde onderricht hebben genoten. Daar entegen werden slechts 330 doofstommen aangetroffen, waarvan er 231 onderwijs hadden genoten of genieten. Zitting van 3 November. Tegenwoordig 63 leden. Na onderzoek der geloofsbrieven werden toegelaten en namen zitting de nieuw gekozen leden, de heeren M. de Jong en jhr. mr. C. J. den Tex. Door den voorzitter werd herdacht de heer D. C. Loman die door vertrek uit de provincie opgehouden heeft lid der Staten te zijn en een woord van hulde ge bracht aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer mr. Aug. Philips. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren De Leao Laguna, A. W. van Eeghen, Rezelman, de Boor, Jordens, Henny, dr. Bakker, Teixeira de Mattos en Co- ninck Westenberg werden gesteld eene 2e suppletoire begrooting van het gesticht Meeren- berg voor 1891 de voordracht tot het weder verleenen van subsidie aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Am sterdam, ten behoeve van het door haar verstrekte hand- werksonderwijs en die tot verhooging voor 1892 van het provinciaal subsidie aan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, ten behoeve der aan dat museum verbonden teekenschool, alsmede den brief van Ged. Statenbe treffende de aanvrage om subsidie ten behoeve van een cursus ir. hoefbeslag. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, Ledeboer, Boissevain, Mouthaan, Maclaine Pont, Cordes, Rutgers van Rozenburg, Rozendaal en Oor ver van Wessem, werden gestold de voordrachten van Ged. Staten a. tot het verleenen van subsidie voor het bij vorst bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal b. tot wijziging van het besluit der Staten waarbij uitsluitend roggebrood, en kocht nimmer wittebrood of brandewijn; ik geloof zelfs, dat hij nooit eenig geld had bezeten en het dus ook niet zou hebben kunnen tellen. Alles liet hem onverschillig. Somtijds voedde hij de honden van de gevangenis uit zijn eigen hand, wat nooit iemand deed. (In het algemeen voedt een Rus ongaarne een hond). Men zeide, dat hij getrouwd was, tweemaal zelfsdat hij kinderen had dochwaar deze zich bevonden, wist men niet, evenmin als de reden waarom hij naar de gevangenis was gezonden. De onzen meenden altijd, dat hij ontvluchten zou, maar, hetzij dat zijn tijd nog niet gekomen of misschien reeds verstreken was, hij onderging gelaten zijne straf. Hij had niet de minste gemeenschap met de zonderlinge omgeving waarin hij leefde, daarvoor was hij te veel in zichzelf gekeerd. Toch kon men dat kalme uiterlijk niet altijd vertrouwen, maar wat zou hij met zijn vlucht gewonnen hebben Wanneer men het zwervende leven in de bosschen mot dat in de gevangenis vergelijkt, is het eerste verre te verkiezen. Het lot van den landlooper is wel is waar onge lukkig, doch hij is tenminste vrij. Daarom wordt elke gevangene, in welk deel van Rusland hij zich ook moge bevindenonrustigwanneer de lentezon het aardrijk met haar vriendelijke stralen koestert. Niet allen hebben echter het voornemen om te vluchten uit vrees voor allerlei hinderpalen en een mogelijke straf, is er nau welijks één gevangene ten honderd, die daartoe overgaat, doch de overige negen-en-negentig peinzen er slechts over óf en hoe zij zouden kunnen ontvluchten. Met dezen wensch in het harte, geeft alleen de gedachte aan eenige kans op ontsnapping hen reeds verlichting en herinneren zij zich een vorige ontvluchting met genoegen. Ik spreek slechts van de veroordeelde gevangenen, want zij, die slechts in voorloopige hechtenis zijnbesluiten er veel eerder toe. De veroordeelden zelf wagen slechts in hot begin van hun opsluiting een poging tot ontvluchting. Hebben zij eenmaal twee of drie jaar in het tuchthuis doorge bracht, dan oordeelen zij zelf hot beter den tijd, dat zij ontslagen worden, af te wachten en kolonist te worden, liever dan zichzelf bij het mislukken van hunne pogingen in het verderf te storten, want dat mislukken is zeer waar schijnlijk. Slechts zelden slaagt een gevangene er in vzijnlot te veranderen''1', zij, aan wie dat mocht gelukken, zijn dan ook bijna uitsluitend voor onbepaaldon tijd opgesloten. Vijftien, twintig jaar schijnen hun een eeuwigheid toe. Eindelijk zijn de brandmerken nog een bijna onoverko melijke hinderpaal voor de vluchtelingen. Zijn lot ver- een renteloos voorschot is toegezegd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg tnsschen Alkmaar en Hoorn en c. betreffende eene nadere aanvrage om subsidie voor de droogmaking van een deel der Westeinder- plassen. In handen van Ged. Staten werden gesteld de inge komen adressen van 1. de Raden der gemeenten Zaandam, Koog aau de ZaanZaandijk en Wormerveer om subsidie voor den bouw eener sluis in den Dam te Zaandam. 2. het gemeentebestuur van Texel om subsidie voor den aanleg eener haven te Oosterend. Bij monde van den heer Bakker word voor de com missie in de zomervergadering belast met het onder zoek der ontwerp- verordening op het in stand houden der duinen enduing ronden, voor het uitbrengen van rapport diligent-verklaring ver zocht welke verleend werd met bepaling dat voor de commissie de machtiging der Koningin zal worden aan gevraagd tot voortzetting haror werkzaamheden na de sluiting der najaarsvergadering. In handen eener commissie bestaande uit de heeren Rendorp Calkoen N. J. den Tex, SlagterVan Water schoot van der Gracht, Appel, Van der Mneleu, Groen van Waarder en Schmitz werden gesteld 1. het ontwerp van een reglement van bestuur voor den polder Kortenhoef 2. de voordracht tot wijziging van het bijzonder regle ment van bestuur voor den Diemerpolder 3. het ontwerp van een gewijzigd bijzonder reglement van bestuur voor het Heemraadschap Mijzen 4. de voordrachten tot wijziging der bijzondere regle menten van bestuur a. voor de banue en den polder Hensbroek b. voor den polder Waal en Burg, en c. voor het Waterschap de Schermeer. De volgende vergadering werd bepaald op den 5. Bij kon. besluit van den 30 is aau den heer mr. W. K. baron van Dedem op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting en het hnis van bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en benoemd tot lid van dat college de heer P. J. Kroon koopman aldaar, Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot com missaris van politie te Zaandam en tot commissaris van Rijkspolitie de heer W. H Doorman thans inspec teur van poltie aldaar. Bij de op den 1 gehouden premie-nummertrekking van de op 1 October uitgelote seriën is gevallen op serie 731 No. 7 1000; op serie 2077 No. 25, serie 3203, Ns. 12 en 21 ieder 250; op serie 125 No. 12, serie 731 No. 4, serie 735 No. 11 en serie 2077 No. 12 ieder f 100. Den 1 is in de afdeeling van den sociaal-democra- tischen boud te Heerenveen hot voorstel, om zich weder bij de Priesche Volkspartij aau te sluitenverworpen met 18 tegen 16 stemmen. De gemeenteraad van Ede heeft den 2 met op 2 na algemeene stemmen den heer J. Tulp, handelaar in bouwmaterialen als raadslid geschorst wegens de leve ring van timmerhout aan den aannemer der school te Lunteren gemeente Ede waardoor hij in strijd gehan deld heeft met artikel 24 der gemeentewet. Bij kon. besluit van den 2 is de heer C. M. Kooy, burgemeester der gemeente Texelmet ingang van den 15, benoemd tot burgemeester der gemeente Hengeloo met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. De kantonrechter in het tweede kanton te Rotter dam heeft den 3 Sequah (Charles A. Davenport) wegens anderen" is een geijkte term. Wanneer een gevangene op heeter daad betrapt wordt, terwijl hij de vlucht wil nemen zal hij geduronde het verhoor, dat men hem laat ondergaan antwoorden, dat hij, »zijn lot wilde verande ren." Deze weinig taalkundige uitdrukking geeft volko men de daad weder, welke zij wil doen uitkomen. Geen der vluchtelingen koestert de hoop geheel vrij te zullen worden, want hij weet, dat dit bijna onmogelijk isdoch hij wildat men hem naar een andere inrichting zal zenden, hem het land zal doen koloniseeren, hem ander maal zal vonnissen voor een misdaad, welke hij op zijn zwerftocht begaan heeft, in één woord, dat men hem waarheen ook zal zendon, mits niet naar het tuchthuis, waar hij reeds opgesloten is geweest en dat hem onver- dragelijk is geworden. Al deze vluchtelingen verschijnen in den herfst in menigte in de steden en in de tucht huizen, wanneer zij althans niet bij toeval in den zomer een verblijfplaats vindenwaar zij den winter kunnen doorbrengen of niemand ontmoeten die er eenig belang bij heeft hen te verbergen, of eindelijk niet in de gelegen heid zijn zich door een moord een paspoort te verschaf fen dat hen in staat stelt overal onbezorgd te leven zij bekennen, dat zij landloopers zijn, en brengen den winter in de gevangenis door, met de stille hoop den volgenden zomer weder te kunnen ontvluchten. Ook op mij oefende de lente haar invloed uit. Nog herinner ik mij de verrukking waarmede ik door de reten der omheining, den horizon aanschouwde langen tijd liet ik dan, met het hoofd tegon het paalwerk ge leund, mijn blik op het gras rusten, dat op den vesting wal groeideom vervolgens naar het blauw van den ver verwijderden hemel, dat steeds donkerder van kleur werd, op te zien. Mijn onrust en mijn droefheid namen eiken dag toe en het tuchthuis scheen mij hoe langer hoe verfoeilijker. De haat, weikeu mijn adellijke titel den gevangenen gedurende de eerste jaren inboezemde, ver giftigde mijn leven. Dikwerf vroeg ik, zonder noodzake lijkheid verlof om naar het hospitaal te mogen gaan alleen om niet langer in het tuchthuis te zijn en mij van dien hardnekkigenonverzoenlijken haat te bevrijden. sGij, edellieden, met uw ijzeren snavels, hebt ons ver scheurd toen wij lijfeigenen warenzeiden de gevan genen tot ons. Hoe benijdde ik hen die uit de lagere volksklasse in de gevangenis kwamen Zij werden on- middeliik mot ieder bevriend. Wordt vervolgd). het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot f 100 boete, subsidiair tien dagen hechtenis, veroordeeld. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer C. D. Zur Mühlen erkend en toegelaten als consnlair-ageut, van Frankrijk te Melder. Den 2 reed te Leeuwarden de 30 jarige gehuwde landbouwer v. d. K. met een zijner arbeiders in een met twee paarden bespannen wagen van huis toen de paar den, verschrikt door het blaffen van een hondje, op hol gingen. De wagen kwam in eene sloot terecht en genoemde landbouwer kwam met het hoofd met zooveel geweld tegen een boomdat hij bijna onmiddelijk dood wasde arbeider, die in de sloot geslingerd werd, kwam er met eenige kwetsuren af. Den 31 is door burg. en weth. van Zaandam het bouwen van een blok van 12 woningen, ten behoeve van het burgerlijk armbestuur, aan het Kalf, op het ter rein van den afgebranden molen »de Wildschieter" in het openbaar aanbesteed aan den laagsten inschrijver van acht inschrijvers, den heer C. Kakes te Zaandam voor ƒ4100. Den 2 is op het terrein van de in aanbouw zijnde fabriek van da heeren H. P. Gelderman Zonen te 01- denzaal, bij het laden van drijfassen uit een wagon, een as omgevallen, waardoor een arbeider, Hazelhoff genaamd, gehuwd en vader van 3 jeugdige kinderen, tegen het hoofd getroffen werd, aan de gevolgen waarvan hij den 3 over leed. De aannemer dezer fabriek de heer Groothengel uit Borne, had al zijne werklieden verzekerd bij de Eerste Levensverzekeringmaatschappij te 's-Gravenhage zoodat aan de weduwe thans f 700 uitbetaald wordt. Den 2 des avonds zijn te Sliedrecht drie jougens, van 16 18 jaren oud, aangehouden, die den 1 des mor gens uit de wees-inrichting te Neerbosch waar zij ver pleegd werden, ontvlucht waren. Op klompen hadden zij de reis bedelend afgelegd. De minister van oorlog heeft den 4, vergezeld van zijnen adjudantvan den inspecteur der genie en van don luitenant-kolonel van dat wapen, de werken ten noord westen van de stelling van Amsterdam bezocht en zich daartoe naar Furinerend begeven. Te Wageningen zal van wege het Nutsdepartement eene huisvlijtschool opgericht worden. De gemeenteraad van Zaandam heeft bij de be handeling der gemeente-begrooting voor 1892 een voor stel om 1 uit te trekken voor presentiegeldter uitmaking van het beginselverworpen, doch aangeno men een voorstel om 1 uit te trekken als opbrengst eener in te voeren belasting op de openbare vermake lijkheden. Wijlen de heer A. Dekkers, te Apeldoorn overleden, heeft aan de kerk en de diakonie der ned herv. gemeoute te Buren een kapitaalgroot f 10000 vermaakt. Het lid der Tweede Kamer de heer mr. S. van Houtenbehoort tot de Volksvertegenwoordigers uit de verschillende landen die deelnemen aau het Vredescon gres te Rome. De gemeenteraad van Nieuwe Nledorp heeft den heer P. Maats, thans arts te Blrkshorn, tot ge neesheer benoemd, als opvolger van den heer G. Swart- senburgnaar Vlieland vertrokken. Benoemd tot buitengewoon opzichter der zeewer- ken in Noordholland de lieer J. Faber te Callantsoog. Voor de aanstaande chrysanthemum-tentoonstelling welke van 12 tot 16 November in het gebouw op het Damrak zal gehouden wordentreft men reeds allerwege toebereidselen. Het is opmerkelijk hoe spoedig de be langstelling in deze planten toegenomen is, want behalve hier ter stede worden in deze maand in ons land (Hil versum), Engeland België Frankrijk Duitschland en Amerika, te zamen wel 200, tentoonstellingen van deze planten gehouden. Waar door de veranderde maatschappelijke toestanden de gebruikelijke slacht in de huishoudingen in onbruik geraakt isverliest de aanduiding van November als slachtmaand ook hare reden van bestaan en zou men haar zeer goed den naam van Chrysanthenmaaud kunnen geven. Men zou dan een toepasselijken en te gelijk lief- lijkon naam voor haar hebben. In vakkringen hier te lande beproeft men door zoo veel mogelijk algemeene stemming een lijst te verkrijgen van de beste en meest aanbevelenswaardige verscheiden heden van Chrysanthen. Zulk een leiddraad zal menig een goede diensten kunnen bewijzen want in een on langs verschenen catalogus werden meer dan 3000 Chry- santheu verscheidenheden beschreven, welke alle aan de kweekkunst der bloemisten of liefhebbers hun ontstaan te danken hebben. Vooral de medewerking dezer laatsteu is niet gering te achten. Een dezer liefhebbers, een zeer bekend vuurwerkmaker uit Toulouse, bracht in het af- geloopen jaar niet minder dan 250 nieuwe, door hem uit zaad gewonnen Chrysanthen in den handel. Het jaar te voren verkreeg hij ongeveer 150 nieuwe verscheiden heden en eene toen ter bezichtiging afgevaardigde com missie van deskundigen getuigde in de meest loffelijke bewoordingen van de voortreffelijkheid dezer aanwinsten. Waar dit slechts één voorbeeld is uit vele van den goeden uitslag der pogingen, door liefhebbers en kwee kers in het werk gesteld om de Chrysanthen te verbe teren daar zal ieder kunnen begrijpen hoe nuttig en noodig het is, dit rijke materiaal te schiften en daardoor de aandacht te vestigen op de fraaiste, mildstbloeiende en beste verscheidenheden. Tevens blijkt hieruit, dat men verwachten mag, op de a. s. tentoonstelling nog fraaiere bloemen en planten te zien, dan het vorige jaar reeds het geval was. Men zal ze ker voldaan zijn over een bezoek aan deze tentoonstelling. Wij vernemen dat door het z. g. Affourtit-fonds een groote zilveren medalje voor deze tentoonstelling aan geboden is. Deze medalje is versierd met de welgelij kende buste van nu wijlen den heer R. C. Affourtit, in de tuinbouwwereld velen welbekend als lid der redac tie van Sempervirens. Deze medalje wordt nu voor het eerst uitgereikt, zij zal toegewezen worden aan die inzending, welke het meest tot opluistering der tentoon stelling bijdraagt. Door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer is een gouden medaljo uitge loofd voor 30 Chrysanthemums in 30 verscheidenheden, in bloei en goed gekweekt, zonder grondscheuten, vooral opmerkeljjk door in haar soort groote bloemen. Stoomdr Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6